Recenze Vivo X80 Pro – Má vůbec nějakou slabinu?

Ondřej Koníček
  • V redakci Mobilizujeme.cz jsme otestovali aktuálně nejlepší telefon značky Vivo
  • Vlajková loď X80 Pro se chlubí opravdu špičkovými parametry
  • Jde o mobil, na který může být čínský výrobce pyšný, či na konkurenci ztrácí?
Vivo X80 Pro recenze
Vivo X80 Pro recenze

Řada X-series značí u Viva od nepaměti vlajkovou sérii a to nejlepší, co tento čínský gigant spadající pod koncern BBK nabízí. Loňské modely X70 se na náš trh bohužel nedostaly, ale letos se nad námi Vivo ustrnulo a poslalo na náš trh svou chloubu – vlajkovou loď X80 Pro. Jak si tento kousek, pod nějž se podepsal i německý Zeiss, vedl v testu?

Vivo X80 Pro: specifikace

Konstrukcesklo/kůže/keramika + kov, 164,57 × 75,3 × 9,1 mm, 215 g, zvýšená odolnost IP68
Displej6,78″, AMOLED LTPO, 1-120 Hz, 3200 × 1440 px, poměr stran 20:9, jemnost 518 PPI
Operační systémAndroid 12 + Origin OS Ocean
Čipset8jádrový, 3,0 GHz, Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1 / MediaTek Dimensity 9000
Paměť12 GB RAM, úložiště 256 GB (UFS 3.1), nemá MicroSD slot
Fotoaparátčtyři objektivy (50 Mpx hlavní, 8 Mpx periskop, 12 Mpx teleobjektiv, 48 Mpx ultra-širokoúhlý 114°), clona f/1.8 + f/3.4 + f/2.0 + f/2.2, OIS, až 5× optický / 60× digitální zoom, LED blesk; selfie 32 Mpx, clona f/2.45
LTE800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz, LTE-A Cat20
Technologie5G, Dual SIM, Bluetooth 5.2, NFC, Wi-Fi 6, GPS, USB-C 3.1, stereo reproduktor, čtečka otisků prstů, čtečka tváře, optika Zeiss
Baterie4 700 mAh, rychlonabíjení 80 W, bezdrátové nabíjení 50 W
Cena a dostupnost26 999 Kč s DPH, od 23. června 2022

Obsah balení

  • telefon Vivo X80 Pro
  • jehla na SIM
  • USB-A / USB-C kabel
  • 80W nabíjecí adaptér
  • ochranný kryt
  • USB-C špuntová sluchátka
  • technická brožurka a základní průvodce

Vivo si své zákazníky hýčká

Po minulé Xperii 1 IV a jejím nesmírně chudém prodejním balení, které obsahovalo jen samotný telefon, jsem byl krabičkou od Viva nesmírně potěšen. Je totiž opravdu bohatá a obsahuje všechno, na co si vzpomenete. Kromě klasiky v podobě jehly na SIM či nezbytné literatury přibalil výrobce novým majitelům své vlajky také 80W nabíjecí adaptér, ochranný kryt a dokonce i relikt v podobě sluchátek (s USB-C koncovkou). To už se dnes moc nevidí a Vivo si za to zaslouží pochvalu.

Krásný…a kluzký

Vivo X80 Pro je v oblasti designu hodně zajímavý telefon. Není to vyloženě elegán a krasavec, který by zaujal ladnými liniemi či přísnou symetrií, to ne a hraje na trochu jinou notu. Je vyvedený v takovém technokratickém stylu, podobném, v jakém jsou navrženy třeba notebooky ThinkPad od Lenova a vzhled vlajkového telefonu od Viva klidně označím jako industriální. To samozřejmě není výtka a je tomu spíš naopak – X80 Pro umí uhranout tím, jak se od konkurence odlišuje a oním rozdílovým prvkem je zadní modul fotoaparátu.

Vivo X80 Pro recenze
Vivo X80 Pro recenze

Ten je obrovský, zabírá takřka celou třetinu zad a roztažený je po celé jejich šíři. V něm se nachází kruhový segment, jenž obsahuje tři snímače, modré logo Zeiss a jednotku laserového ostření. Mimo tuto kruhovou část se pak nachází LED blesk a 8Mpx periskopický teleobjektiv. Proč výrobce tento prvek nezasadil do kruhové oblasti, aby zachoval nějakou tu symetrii, je ve hvězdách. Jsou to ale právě tyto nepatrné odlišnosti, které dělají z Viva X80 Pro tak zajímavý a neotřelý telefon. Co se zpracování týče, výrobce vsadil na klasiku v podobě kovového rámečku a skla vpředu i vzadu.

Vivo X80 Pro recenze
Vivo X80 Pro recenze

Hurá, konečně čínská vlajka se zvýšenou odolností

Konstrukce je naprosto precizní, telefon je krásně tuhý a v ruce působí opravdu hodnotným dojmem. Záda jsou ošetřena matným sklem a obsahují maličké, na první pohled prakticky neznatelné třpytky, které na světle vytváří zajímavou texturu. Matný povrch zad hezky kontrastuje s lesklým sklem, jenž kryje modul fotoaparátu a jako celek umí Vivo X80 Pro určitě zaujmout. A plusové body má i za zvýšenou odolnost IP68, což by sice v těchto řadách mělo být standardem, ale u čínských výrobců to pořád ještě úplně neplatí.

Zpracování a design je tedy špička. Jenže co ergonomie? Ta už trochu pokulhává, a to kvůli dvěma prvkům – úpravě zad a fotoaparátu. Vivo X80 Pro je velký telefon, což ale není sám o sobě ještě problém. Do ruky padne, díky zahnutému displeji, dobře, ale následná manipulace už je obtížnější (pokud tedy nemáte tlapy jako Yetti) a může za to hlavně nesmírně kluzká úprava zad. Telefon je opravdu kluzký a úplně příjemný není ani výrazně vystouplý modul fotoaparátu, o který si budete při držení opírat ukazováček a tím si telefon sem tam rozhodíte.

Tyto neduhy ale částečně vyřeší přibalené pouzdro, které vystouplý modul fotoaparátu takřka zarovná a kluzkou úpravu zad změní v lehce zdrsněný povrch, jenž vyvolává pocit jistoty a solidního úchopu. Ani omylem nejsem příznivce krytů, nepoužívám je a nemám je rád. Ale u Viva X80 Pro dává tento prvek opravdu smysl a vlastně to byl úplně první telefon, který jsem prakticky po celou dobu testu používal s krytem.

Displej umí zaujmout

V oblasti displeje si Vivo X80 Pro zaslouží samá absolutoria, protože tak úžasný panel se opravdu jen tak nevidí. Jeho úhlopříčka čítá 6,78 palce, je po stranách zahnutý a pyšní se vysokým rozlišením 3200 × 1440 pixelů při poměru stran 20:9. Z toho vyplývá špičková jemnost čítající 517 ppi a opravdu je to znát – obraz je nádherně ostrý, jemný a na displej je vskutku radost pohledět. Samozřejmostí je pak obnovovací frekvence 120 Hz a velmi vysoký jas, který se při automatickém nastavení může vyšplhat až lehce přes 1000 nitů.

Vivo X80 Pro recenze
Vivo X80 Pro recenze

V tomto ohledu se opět jedná o údaj, který snese ta nejpřísnější měřítka a pochvalu si zaslouží i samotná automatická regulace fungující rychle a spolehlivě. Jinak ono vysoké rozlišení je možné, kvůli úspoře baterie, snížit na 2400 × 1080 pixelů a nastavit si lze také obnovovací frekvenci, a to ve třech režimech (60 Hz, 120 Hz a automatika). Další možnosti nastavení zahrnují barvy a k dispozici jsou opět tři volby – standardní, profesionální a jas. Poslední jmenovaný režim nabízí nejvýraznější podaní barevných odstínů a na první pohled je také tak nějak nejvíce líbivý.

Teplotu barev ale lze pochopitelně upravit manuálně a displej obsahuje také režim ochrany zraku, ve kterém telefon automaticky upraví barvy na teplejší tón v závislosti na prostředí. Ve spodní části panelu se pak nachází integrovaná čtečka otisků prstů, u které se na chvíli zastavím. Je totiž opravdu brilantní.

Takhle má vypadat čtečka otisků

Vivo u své nové vlajky vsadilo na ultrasonický snímač otisků od amerického Qualcommu, který se jmenuje 3D Sonic Max. A nic lepšího v mobilním světě aktuálně nenajdete. Kromě toho, že je čtečka neskutečně rychlá a přesná, reaguje také na mokré prsty a je radost ji nastavovat. Otisk totiž zaznamená zhruba za vteřinu a stačí, abyste přitiskli prst na vymezenou oblast, podrželi a je hotovo. Žádné otravné natáčení, zvedání a opětovné přikládání prstů se nekoná a je to opravdu rychlovka. Čtečce jsme ostatně věnovali samostatné video, které vám o ní řekne víc.

Android 12 + Funtouch 12

Vivo X80 Pro běží na Androidu 12, jenž kryje poměrně rozsáhlá nadstavba Funtouch 12. Nejsem jejím velkým příznivcem, ale poměrně rychle jsem si na ni zvykl a několik prvků u ní mě docela potěšilo. Třeba to, že výrobce nahradil ne příliš povedenou horní lištu čistého Androidu 12 svým řešením, které tak neplýtvá místem a celkově je příjemnější na používání. Možnosti nastavení jsou opravdu rozsáhlé a systém nabízí všechny prvky, které uživatelé požadují – třeba tmavý režim šetřící baterii nebo funkci Always-on.

Vivo X80 Pro recenze
Vivo X80 Pro recenze

Povedly se hezké efekty pro příchozí notifikace po bocích zahnutého displeje, různé animace pro odemčení otiskem prstu, nabíjení, přechod plochy a podobné prvky. Systém samozřejmě umí zobrazit dvě aplikace na rozdělené obrazovce, lze si vybrat rozložení aplikací na pozadí a nabízí spoustu usnadnění v podobě různých zkratek – například přímo z odemčení přes otisk prstu lze vstoupit do vámi nastavených aplikací. Příjemné jsou i rychlé akce ze zapnuté obrazovky, kdy můžete podržením tlačítka pro snížení hlasitosti například zapnout svítilnu nebo otevřít fotoaparát.

Bloatware a chyby v překladu

Zorientovat se v nastavení není úplně nejjednodušší, protože ne vše se nachází tam, kde byste to čekali, ale fulltextové vyhledávání naštěstí funguje na jedničku. Systém jako takový je pak výborně odladěný a telefon běží maximálně plynule a hladce za všech okolností, takže je opravdu radost ho používat. Bloatwaru se Funtouch 12 ale bohužel nevyhnul a obsahuje několik zbytečných aplikací, jako jsou třeba LinkedIn, TikTok a několik Vivo programů. A co určitě nepotěší, jsou občasné chyby v překladu, což by se na této úrovni a v těchto cenových vodách rozhodně stávat nemělo.

Snapdragon 8 Gen 1 ve své typické poloze

Srdcem této vlajky je osmijádrový čipset Snapdragon 8 Gen 1 od amerického Qualcommu. Ten si za těch pár měsíců, co je na trhu, vydobyl pověst sice nesmírně výkonného, ale zároveň i poměrně dost topícího procesoru. A své pověsti dokonale dostál i v útrobách Viva X80 Pro. Nutno ale dodat, že Vivo se s implementací tohoto kusu křemíku do svého telefonu popasovalo snad nejlépe, jak jsem zatím měl tu možnost vyzkoušet. Ano, procesor pořád topí jako kamna a když zapnete zátěžový benchmark, je prakticky nemožné ho udržet, kvůli rozpálenému hliníku, v ruce.

Při běžném používání se ale žádné závratné topení nekoná a třeba situace, že by telefon rozpálila k nepříčetnosti pouhopouhá fotoaplikace (jako třeba u Xperie 1 IV), nenastala. Výkon je pak opravdu zcela výhrad – v AnTuTu se Vivo X80 Pro dostane lehce přes jeden milion bodů, skvělé výsledky podával telefon i v Geekbenchi a překvapil také již zmíněný zátěžový test. Stabilita 77 % není, vzhledem k pověsti Snapdragonu 8 Gen 1, vůbec špatná a výrazně lepší než třeba u Xiaomi 12 Pro se stejným procesorem, kde se stabilita v rámci tohoto testu pohybovala pod hranicí 50 %.

Co se hraní týče, tak zde opět není problémem výkon, jako spíše výraznější zahřátí hliníkového rámečku po delším hraní náročných her (telefon rozjede naplno naprosto všechny hry dneška). To jde samozřejmě vyřešit tím, že si dáte pauzu a necháte ho trochu zchladnout. Ani Vivu se tedy nepodařilo výkonný Snapdragon 8 Gen 1 úplně zkrotit, ale chlazení telefonu ho poměrně solidně drží na uzdě. Takto výkonný čipset si pochopitelně zaslouží pořádnou porci paměti a ta zde neschází. Vivo vsadilo na 12 GB RAM, které jdou ještě virtuálně rozšířit o další 4 GB a k uložení dat slouží 256 GB vnitřní úložiště (MicroSD slot se nekoná).

Výdrž a nabíjení

V nitru Viva X80 Pro se nachází akumulátor o kapacitě 4 700 mAh, což se, vzhledem k brutálnímu výkonu a obřímu displeji s vysokým rozlišením, může zdát jako podměrečné. V oblasti výdrže se zázraky nekonají, ale vyložený průšvih naštěstí také ne. Telefon zvládne na jedno nabití s přehledem jeden den, a když se budete trochu krotit, užijete si klidně i den a půl. Je to zkrátka typický, jednodenní telefon a to, že nevydrží třeba o den víc, vás díky rychlému nabíjení určitě nebude nijak zásadně mrzet. V této oblasti totiž Vivo X80 Pro exceluje.

Telefon vsází na 80W nabíjení FlashCharge, pomocí kterého naplníte akumulátor na 100 % opravdu bleskově. Na 25 % se dostanete za 4 minuty a 14 sekund, poloviny kapacity je dosaženo po 10 minutách a 55 sekundách a plné nabití zabralo 32 minut a 59 sekund, což je vpravdě moc hezký výsledek. Parádní je pak také bezdrátové nabíjení o výkonu 50 %, jenž umí baterii nabít na 100 % za pouhopouhých 50 minut a telefon je vybaven i reverzním bezdrátovým nabíjením, takže v tomto ohledu si opravdu není vůbec na co stěžovat.

Zeiss = záruka kvality

Po Xperii 1 IV se mi do rukou dostal druhý telefon, pod jehož fotoaparát se podepsal známý fotospecialista Zeiss. A výsledky jsou opět naprosto špičkové, zcela bez debat patřící na piedestal mobilního fotografování. Vivo X80 Pro se pyšní nesmírně nabušeným fotoaparátem s rozlišením 50 + 8 + 12 + 48 Mpx (primární snímač + periskop + teleobjektiv + ultra-širokoúhlý objektiv) a všechny objektivy, vyjma ultra-širokoúhlého, jsou opticky stabilizované. Teleobjektiv má dokonce stabilizaci typu gimball, systém obsahuje i laserové ostření a pyšní se optikou Zeiss.

Fotografie, jenž tato na první pohled nesourodá skupinka snímačů produkuje, jsou opravdu impozantní, a to prakticky za všech okolností. Hlavní objektiv umí krásně ostré záběry plné detailů, s minimem šumu a brilantním vykreslením. Fotoaparát navíc zbytečně nevytahuje barvy, a ačkoliv jsou oproti realitě lehce zvýrazněné, není to nic přehnaného a výsledky se v tomto ohledu pořád drží v příjemných mezích. Laserové ostření odvádí svou práci na jedničku s hvězdičkou a fotoaplikaci neschází ani režim Pro, ve kterém si uživatelé znalí nastavení expozice můžou upravit takřka vše k obrazu svému.

Vivo X80 Pro recenze
Vivo X80 Pro recenze

Specialita na přiblížení

Vivo X80 Pro by chtělo být specialistou na zoomování a do určité míry jím opravdu i je. Nabízí až 60× digitální a 2× či 5× optické přiblížení, nicméně v oblasti bezztrátového zoomu na to jde trochu jinak než minule recenzovaná Xperia 1 IV. Ta se pyšnila unikátním řešením v podobě objektivu s proměnnou ohniskovou vzdáleností, který umožňoval kontinuální optický zoom. Zde nic takového není a vlajkové Vivo namísto toho nabízí pevný, 2násobný optický zoom přes 12Mpx teleobjektiv a 5násobné přiblížení, které obstarává 8Mpx periskop. V aplikaci budete zkrátka jen přepínat mezi těmito hodnotami a telefon bude volit jeden či druhý snímač.

Kvalita fotografií při optickém přiblížení je výborná a asi není překvapením, že o něco lépe vydají snímky při dvojnásobném přiblížení. U nich se dočkáte vysoké úrovni detailů v kombinaci s minimální produkcí šumu a věrnými barvami, výsledkem čehož jsou opravdu povedené snímky. Pětinásobné přiblížení je sice kvalitou, byť se jedná o optický zoom, o maličko horší, ale pořád patří bez pochybností mezi to nejlepší, co lze v této oblasti dostat. Snímky se pyšní vysokou úrovní detailů, pořád příjemně nízkým šumem i velmi dobrou ostrostí.

Vivo X80 Pro recenze
Vivo X80 Pro recenze

Za zmínku stojí také digitální zoom – šedesátinásobné přiblížení je prakticky nepoužitelné a při jeho použití se dočkáte víceméně jen softwarových mazanic bez detailů, s hromadou šumu a absentující ostrostí. Pokud se ale trochu uskromníte, řekněme na hranici 20násobného přiblížení, dočkáte se poměrně použitelných (s přivřeným okem) výsledků. Co se přiblížení týče mě Vivo X80 Pro rozhodně bavilo a právě tato oblast patří mezi jeho přední prvky. A potěšující je určitě i přítomnost kvalitního, ultra-širokoúhlého objektivu.

I ten zvládá barevně velmi dobře vyladěné snímky, bez rozostření po stranách, se spoustou detailů a minimem šumu. Tento snímač používá telefon také pro makro fotografie, přičemž tento režim lze zapnout, vypnout nebo nechat na telefonu, aby ho aktivoval v případě, kdy je to třeba. Samotné makro fotografie jsou povedené, což vychází samozřejmě z kvalitního objektivu a systém ostří od nějakých 4 centimetrů.

Vivo X80 Pro recenze
Vivo X80 Pro recenze

Noc a režim Zeiss

Velmi příjemným překvapením pak byly noční snímky. Mód Noc odvádí výbornou práci, saturace do žluta, častý to neduh všech podobných režimů, se nekoná a výsledkem jsou věrně působící noční snímky s vysokou úrovní detailů, které jsou velmi hezky vykreslené, ale ne přepálené. No a pak je tu speciální režim Zeiss. Když ho aktivujete, fotoaparát bude produkovat snímky s barvami prakticky dokonale odpovídajícími realitě. To znamená, že co budete mít před objektivem, toho se pak víceméně se 100% shodou dočkáte i na fotografii. Jedná se o velmi příjemný režim, který jsem osobně využíval velmi často a odklon od více saturovaných barev k realitě je moc fajn.

Vivo X80 Pro pak exceluje i co se videí týče. Zvládá až 8K záznamy při 30 fps, které jsou kvalitativně opravdu na skvělé úrovni. Příkladně ostré, stabilní, s vysokou úrovní detailů, minimem šumu a širokým dynamickým rozsahem. Jen jsou opravdu hodně velké – sekunda 8K záznamu má nějakých 13 MB, takže s minutou se již nebezpečně blížíme jednomu gigabytu a to opravdu není málo. Mnohem výhodnější jsou v tomto směru 4K videa při 60 fps, přičemž výtečná ostrost, spousta detailů i minimum šumu zůstane zachováno.

Jak fotí Vivo X80 Pro?

Ukázka: noční snímky

Ukázka: ultra-širokoúhlé snímky

Ukázka: zoom 2×

Ukázka: zoom 5×

Ukázka: zoom 20×

Ukázka: makro snímky

Ukázka: režim Zeiss (zapnuto/vypnuto)

Závěr recenze Vivo X80 Pro

Vivo X80 Pro si myslím můžu s klidem titulovat jako jeden z nejlepších vlajkových telefonů tohoto roku. Zaujme jak designem a špičkovým zpracováním, tak výbavou v čele s fotoaparátem Zeiss. A ten odvádí opravdu výtečnou práci – v této oblasti patří Vivo X80 Pro na samotný vrchol a jedná se o jeden z nejlepších fotomobilů dneška. Co se onoho designu týče, tak ten není prvoplánově elegantní nebo stylový a je spíše takový industriální, geekovský a zaujme hlavně milovníky techniky jako takové.

Vivo X80 Pro recenze
Vivo X80 Pro recenze

Moc nedostatků tato vlajka vlastně nemá. Systém Funtouch 12 nemusí sednout každému a obsahuje jak nepřesnosti v překladech, tak bloatware, ale jakmile si na něj zvyknete, vše bude bez problémů. Pravděpodobně největší nevýhodu vidím v kombinaci vyšší ceny s tím, že Vivo jako značka u nás ještě naplno neprorazilo a nemá ani zdaleka takové renomé, jako třeba Samsung, Apple či Xiaomi. A proto se dá předpokládat, že se mimo fandy nenajde moc lidí, kteří by vyplázli 27 tisíc korun za vlajku (byť naprosto špičkovou) značky, kterou vlastně ani moc neznají.

Co se nám líbí?Co se nám nelíbí?
Plus rychlý, jemný a jasný displejPlus bloatware
Plus neotřelý design a precizní zpracováníPlus vyšší cena
Plus špičkový fotoaparát za všech okolnostíPlus chyby v překladu
Plus rychlost nabíjení
Plus perfektní čtečka otisků prstů

Autor článku

Ondřej Koníček - Redaktor

Jsem příznivcem veškeré elektroniky, hlavně telefonů, počítačů a hardwaru obecně. Dále pak hráč tělem i duší, občasný sportovec a velký filmový fanda.


Komentáře


Nejnovější články