Recenze Motorola Edge 30 Pro – Výborný vlajkový telefon, musíte mu ale dát čas

  • Motorola Edge 30 Pro je návratem amerického výrobce do vlajkových vod
  • Jedná se o jeden z nejvýkonnějších přístrojů dneška
  • Umí ale nabídnout i něco víc než jen naprosto nekompromisní výkon
Motorola Edge 30 Pro recenze

Zadní strana telefonu Motorola Edge 30 Pro | foto: vlastní

Motorola Edge 30 Pro byla oficiálně představena v únoru tohoto roku, takže se na první pohled tváří jako novinka. Tou ale ve skutečnosti není, protože tento vlajkový model spatřil světlo světa již v prosinci 2021, a to jako Motorola Edge X30, úplně první telefon s novým Snapdragonem 8 Gen 1. Zatímco původní verze je ale určena ryze pro čínské publikum, novější Edge 30 Pro je globální variantou, která se prodává i u nás.

Motorola Edge 30 Pro: specifikace

Konstrukce plast + sklo, 163,6 × 75,9 × 8,5 mm, 194 g, zvýšená odolnost IP52
Displej 6,7″, OLED, HDR10+, 144 Hz, 2400 × 1080 px, poměr stran 21:9, jemnost 387 PPI
Operační systém Android 12 + funkce Moto
Čipset 8jádrový, 3,0 GHz, Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1
Paměť 12 GB RAM, úložiště 256 GB (UFS 3.1), bez MicroSD slotu
Fotoaparát trojitý (50 Mpx hlavní + 50 Mpx širokoúhlý 114° + 2 Mpx hloubka), clona f/1.8 + f/2.2 + f/2.4, PDAF, umělá inteligence, OIS, LED blesk; přední 60 Mpx, clona f/2.2
LTE 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz
Technologie 5G, Dual SIM, Wi-Fi 6, GPS, Bluetooth 5.1, NFC, USB-C, čtečka otisků na boku, čtečka tváře, stereo reproduktor, Dolby Atmos,
Baterie 4 800 mAh, rychlonabíjení 68 W, bezdrátové nabíjení 15 W
Cena a dostupnost 19 990 Kč, březen 2022

Obsah balení

  • telefon Motorola Edge 30 Pro
  • jehla na SIM
  • USB-C / USB-C kabel
  • 68W nabíjecí adaptér
  • silikonový kryt
  • technická brožurka a základní průvodce

Motorola Edge 30 Pro – nenápadnost sama

Hned zkraje výrobce určitě pochválím za kompletní balení, což po zkušenostech se Samsungem Galaxy S22, kde nabíjecí adaptér chyběl, oceňuji ještě jednou tolik. A můžeme se vrhnout na to, jak Edge 30 Pro zapůsobí po vytažení z prodejního balení. Na první dobrou bohužel tak nějak obyčejně – je to spíše konzervativněji pojatý telefon a na první pohled na něm není nic, co by vyloženě zaujalo. Po chvíli si ale začnete všímat hezkých detailů, jako třeba decentních změn odstínů barvy zad při vystavění světlu. Není to žádná divočina, ale telefon díky tomu nakonec působí vcelku líbivě.

K testu nám dorazila modrá varianta, ačkoliv její odstín má blíže spíše k zeleným tónům a hrany na zádech jsou po stranách zahnuté, což výrazně zpříjemňuje držení. Pohodlné používání v jedné ruce ale nečekejte, Edge 30 Pro je velký telefon a pro uživatele s menšími dlaněmi určitě nebude to pravé ořechové. Jinak záda samotná jsou matná, chrání je sklo Gorilla Glass 5 a odolnost proti ulpívání otisků prstů je velmi slušná. Ani přes hladkou úpravu telefon nijak zásadně neklouže a zajímavě působí logo Motoroly uprostřed zad, které má úplně jinou texturu než zbytek telefonu.

Motorola Edge 30 Pro recenze

Vlajka bez vlajkového pocitu

Rámeček je vyroben z plastu, což se ve vlajkové třídě až tak moc nenosí, ale na druhou stranu to nijak zásadně nevadí. Dílenské zpracování je totiž naprosto precizní, telefon se, ani přes větší rozměry, nijak nekroutí a působí opravdu velmi bytelně. Jen se zkrátka nedočkáte onoho příjemného, prémiového pocitu, jak když uchopíte třeba iPhone 13 Pro, Samsung Galaxy S22 nebo vlastně jakoukoliv jinou vlajku s kovovým rámečkem. V oblasti zpracování pak stojí za zmínku i modul fotoaparátu, jenž z šasi vystupuje jen minimálně a určitě nejméně ze všech vlajkových telefonů. I Motorola Edge 30 Pro se na stole kýve, ale nijak dramaticky.

Několik výtek by se ale přece jenom našlo – tím hlavním je ergonomie. Jak jsem již uvedl, telefon je velký a určitě nesedne do ruky každému. To by až tak nevadilo, ale zbytečně vysoko umístěné zapínací tlačítko je obtížnější na přístup, o kolébce pro regulaci hlasitosti, která se nachází ještě nad ním, ani nemluvě. Čtečka otisků prstů je integrovaná právě v zapínacím tlačítku, a to Motorole Edge 30 Pro vytknu také. Je sice rychlá, ale ne vždy se odemknutí, pravděpodobně kvůli menší ploše, povede napoprvé a hlavně, telefon má OLED displej a nebylo tak nutné dávat ji právě sem.

Chybí vyšší stupeň krytí a to je velká škoda

Ve vlajkové třídě zkrátka tak nějak očekávám snímač otisků přímo v displeji, obzvláště když na to výrobce potřebnou technologii má a moc tuto úlitbu nechápu. A další, už poslední výtka v tomto směru, míří ke zvýšené odolnosti. Jakýkoliv vyšší stupeň krytí, třeba IP67 či IP68, schází a telefon má bohužel jen IP52, tedy ochranu proti stříkající vodě. Vyšší stupeň IP je přesně ta věc, kterou u telefonu použijete možná jen jednou za dobu, co ho máte, ale když už na ni dojde, tak budete zatraceně rádi, že ho máte (typicky když vám telefon zahučí do bazénu, kde ho budete chvilku lovit).

Displej, ten si zaslouží jen superlativy

V oblasti displeje není u Motoroly Edge 30 Pro víceméně co hanit. Má jeden z nejlepších panelů vůbec a výrobce vsadil na 6,7palcový OLED displej s rozlišením 2400 × 1080 pixelů při poměru stran 20:9 a obnovovací frekvencí 144 Hz. Jedná se vlastně o nejrychlejší možný panel v mobilním světě a v tomto ohledu si pravdu není na co stěžovat. V nastavení si lze zvolit automatickou frekvenci, která ji přizpůsobí obsahu nebo si natvrdo zapnout 60 či 144 Hz. Displej pak umožňuje také nastavení barev ve dvou režimech či manuální úpravu jejich teploty.

Motorola Edge 30 Pro recenze

Displej Motoroly Edge 30 Pro | foto: vlastní

Co se barevného podání týče, tak zde použitý OLED panel se prezentuje krásně sytými tóny, hutnými barvami a celkově působí opravdu parádně. Zkrátka, radost pohledět. Maximální jas, byť nedosahuje úrovně například vlajkových Samsungů, je naprosto dostatečný a čitelnost je zcela pohodová i na ostrém slunci. Jeho automatická regulace funguje také na výbornou – je rychlá a většinou umí jas přizpůsobit okolnímu světlu vhodně, takže částečná slepota při zapnutí displeje v úplné tmě nehrozí. Zmínit bych určitě měl i Noční režim, který zbarví obrazovku trochu do oranžova a čtení při tlumeném osvětlení tak bude výrazně příjemnější.

Android 12 + funkce Moto = nejlepší pro uživatele?

Stejně jako ostatní telefony od Motoroly, i tento běží na prakticky čistém Androidu a výrobce do systému dodal vlastně jen několik svých funkcí, které sdružuje pod označením Moto. A to má, ostatně jako všechno, svá pro i proti. Výhody čistého Androidu jsou jasné – v systému není žádný balast, žádné zdvojené aplikace a vše je krásně čisté, přehledné a jasné. Co chcete, to si nainstalujete a co nechcete, to v telefonu vlastně ani není. Všechno navíc běží jako z praku a kdo je na čistý Android zvyklý, ten bude naprosto nadšený.

Motorola Edge 30 Pro recenze

Motorola Edge 30 Pro | foto: vlastní

Čistý Android s sebou ale nese i několik nevýhod, kterých si všimnou hlavně uživatelé zvyklí na různé nadstavby od jiných výrobců. Předně jsou to ne úplně ideální možnosti co se personalizace týče. V tomto ohledu moc volnou ruku nedostanete a třeba na nějaké výraznější notifikace v podobě například zablikání bleskem či efektů na displeji můžete zapomenout.

Ano, je tu Always-On displej (zde se tato funkce jmenuje Náhled displeje), ale u něj jsou možnosti nastavení také výrazně omezené. Nelze ho třeba mít trvale zapnutý a personalizace se scvrkla do možnosti vybrat si jeden z tří stylů hodin a animované pozadí.

Motorola Edge 30 Pro recenze

Jemné probuzení obrazovky po zvednutí telefonu Motorola Edge 30 Pro ze stolu | foto: vlastní

Ach, to centrum notifikací

No a pak je tu panel, respektive centrum notifikací, tedy roletka vyjíždějící z horní části displeje zobrazující rychlé přepínače nastavení a notifikace událostí. To, že se zde nachází roletka z Androidu 12, je logické a nijak to nevadí, ale Motorola bohužel neumožňuje její změnu, takže pokud vám nesedne, tak jako třeba mně, máte smůlu. Oproti starší roletce mi ta nová přijde zbytečně rozmáchlá, plýtvá až moc místem a určitě bych uvítal volbu přepnutí do nějaké kompaktnější, přehlednější formy. Většina telefonů s Androidem 12 změnu roletky umožňuje, ale Motorola bohužel ne a budete se s ní muset naučit žít.

Když ale na hru Motoroly a Googlu přistoupíte, budete nadšeni. Zjistíte, že horší možnosti personalizace až tak nevadí a budete si užívat čistý systém bez zbytečností, kde je všechno tam, kde to očekáváte. Díky funkcím Moto, které zahrnují různá praktická gesta pro usnadnění, typicky třeba spuštění svítilny dvojitým zatřepáním telefonu nebo aktivaci režimu Nerušit položením přístroje displejem dole, je každodenní soužití se systémem navýsost příjemné. Telefon umí režim rozdělené obrazovky, k událostem lze, prostřednictvím notifikací, přistupovat i ze zamčené obrazovky a často jsem používal také vyvolání rychlých zástupců dvojitým poklepáním na zapínací tlačítko.

Suma sumárum, na čistý Android jsem si nakonec velmi rychle zvykl a v kombinaci s funkcemi Moto bych se nebál prohlásit, že se jedná o nejpříjemnější uživatelský zážitek ze systému vůbec. Ano, vyloženě pro hračičky není, ti určitě raději sáhnout po nějaké masivní nadstavbě, ale jinak je tato kombinace opravdu výtečná a nesmírně příjemná.

Výkonem zastíní veškerou konkurenci

Srdcem Motoroly Edge 30 Pro je osmijádro Snapdragon 8 Gen 1, tedy 5G čipset vyráběný 4nm litografií, jehož výkonné jádro Cortex-X2 běží na frekvenci 3,0 GHz. To znamená jediné – dostanete naprosto nekompromisní výkon výrazně přesahující to, co můžete v reálném světě využít. Jedná se o jeden z nejvýkonnějších telefonů dneška a to dokazují i testy v syntetických benchmarcích. V populárním AnTuTu se rozsvítilo skóre přesahující 930 tisíc bodů a výborně si telefon počínal i v benchmarku GeekBench.

Měřit výkon v syntetických programech na nějaká čísla ale samozřejmě nemá moc smysl a lepší je vykoušet si nějakou tu hru. Zcela dle předpokladů, i ty nejnáročnější tituly, jako je třeba nádherně vypadající RPG Genshin Impact, běží naprosto bez jakéhokoliv zaškobrtnutí na nejvyšší možné nastavení detailů a čistě dle výkonu můžeme Motorolu Edge 30 Pro s klidným srdcem označit jako herní telefon. Přímo ve hře si pak lze aktivovat speciální herní panel, prostřednictvím kterého je možné například ještě o něco zvýšit výkon (ne že by to bylo potřeba), blokovat oznámení, aby vás nikdo nerušil či provádět různá nastavení v souvislosti s hrami.

Zahřeje vás Motorola Edge 30 Pro při dlouhých zimních večerech?

A jak je to s tím zahříváním? Je známo, že kde je výkon, je i teplo a Snapdragon 8 Gen 1 byl již několikrát vláčen bahnem za to, že se nadměrně přehřívá. No, pravdou je, že tepla produkuje opravdu hodně, a když telefonu pořádně naložíte, záda se bez problémů rozpálí tak, že je to až nepříjemné. Na druhou stranu, syntetické testy zvládla Motorola Edge 30 Pro bez ztráty kytičky a nerozhodily ji ani zátěžové testy, které dokončila sice rozpálená jako kamínka, ale dokončila je a žádné bezpečnostní hlášky o tom, že musel být test kvůli nebezpečné teplotě přerušen, jsme se nedočkali.

Baterie a nabíjení určitě potěší

Motorola u své nové vlajky nasadila akumulátor o kapacitě 4 800 mAh v kombinaci s 68W drátovým a 15W bezdrátovým nabíjením. Hodnota drátového nabíjení sice nepatří na špičku, ale je poměrně slušná a takový Samsung se oproti Motorole v tomto ohledu krčí studem v koutě. Co se výdrže týče, tak telefon zvládne bez problémů i opravdu hodně náročný den zahrnující aktivní hotspot, komunikaci přes mail a různé messengery, nějakou tu hudbu, fotky a sjíždění sociálních sítí.

Když se budete trochu krotit, dostanete se v klidu na den a půl a s trochou sebezapření zvládne i dva dny (takový ten typický, lehce omezený víkendový provoz). Nabíjení je příjemně rychlé a po nějakých 33 minutách na nabíječce ukazovala baterie zhruba 90 % kapacity. Nabití na plnou kapacitu pak zabralo zhruba 43 minut, a i když je to víc než uvádí výrobce (ten píše 35 minut), pořád je to příjemně rychlé nabíjení, díky kterému snadno zapomenete na to, že telefon lze dobít i bezdrátově.

A jak Motorola Edge 30 Pro fotí?

Velmi slušně, dalo by se říct. V celkovém pohledu sice na nejlepší konkurenci nemá, ale kvalitou svých fotografií určitě neurazí. Fotoaparát na zádech je složen ze tří snímačů s rozlišením 50 + 50 + 2 Mpx a jedná se o soustavu zahrnující primární (f/1.8), ultra-širokoúhlý (f/2.2, záběr 114 stupňů) a trochu zbytečný, hloubkový objektiv (f/2.4). Fotoaparát má rychlé a poměrně přesné ostření PDAF, neschází mu optická stabilizace ani technologie Quad Pixel, tedy slučování pixelů. Samozřejmostí je pak přítomnost umělé inteligence a integrace Google Lens.

To nejlepší předvádí hlavní snímač, kterému pomáhá optická stabilizace obrazu a v drtivé většině případů se z něj dočkáte velmi líbivých snímků. Ty mají velikost zhruba 12 Mpx a výsledné fotografie nabízí příjemné vykreslení detailů, poměrně věrné podání barev a solidní hloubku. Detailů by ovšem mohlo být i víc a není výjimkou, že větší plochy se stejnou barvu (typicky zelené) se promění v obrovský flek bez výraznějšího vykreslení. Mimo klasické nastavení lze fotografovat i v plném rozlišením, kde se dočkáte o něco lepších detailů.

Motorola Edge 30 Pro recenze

Fotoaparát u smartphonu Motorola Edge 30 Pro | foto: vlastní

Je libo pořádné makro?

Ultra-širokoúhlý objektiv má rozlišení 50 Mpx a fotografie dělá, za dobrého světla, lehce nadprůměrné, ale je zajímavý spíše z jiného důvodu. Slouží totiž k pořizování makro fotografií, které zvládá Motorola Edge 30 Pro na velmi slušné úrovni. Není to sice úplná špička, ale po dlouhé době se jedná o telefon, ze kterého jsou makro fotografie naprosto v pohodě použitelné a vykazují jak opravdu solidní úroveň detailů, tak dobré barvy. Když si s makro fotografiemi vyhrajete, můžete se dočkat opravdu zajímavých a velmi líbivých výsledků.

Je každopádně velkou chybou, že fotosoustava nenabízí žádné bezztrátové přiblížení a zoom je zde čistě digitální, tudíž skoro nepoužitelný. Respektive, do nějakého 3násobného přiblížení je jakž takž funkční, ale od této hranice to jde s kvalitou neuvěřitelně rychle z kopce. Ostatně, nahlédněte do naší galerie a přesvědčte se o tom sami. Selfie kamerka má abnormálně vysoké rozlišení čítající 60 Mpx a to je zde spíše překážkou. Kvalita výsledných snímků je průměrná, ačkoliv k vyvěšení na sociální sítě poslouží dobře.

Noční fotografie také nijak zásadně nezaujmou a určitě se najdou telefony, které si v horším světle vedou lépe. Speciální, noční režim scénu o něco málo víc prosvětlí, ale na vyšší úroveň detailů zapomeňte. Fotografie tedy sice jsou použitelné, no nic víc od nich nečekejte. Co se mi ale velmi líbilo, je režim Přímá barva, který umí jednu, vámi zvolenou barvu na scéně zachovat a zbytek okolo zabrat černobíle. Funguje to až překvapivě dobře a v tomto režimu se dají pořídit poměrně zajímavé fotografie.

Jak fotí Motorola Edge 30 Pro?

Ukázka: noční snímky (noční režim zapnutý / vypnutý)

Ukázka: makro snímky

Ukázka: ultra-širokoúhlé snímky

Ukázka: zoom 3× / 5× / 10×

Ukázka: režim Přímá barva

Motorola Edge 30 Pro je povedená vlajka, ale chce to čas

Motorola se do ryze vlajkové kategorie vrátila po více než roce (prozatím poslední vlajkou výrobce byl model Edge 20+ z roku 2020) a návrat je to více než povedený. Edge 30 Pro je velmi dobrý telefon, který vyniká hned v několika ohledech a těmi hlavními jsou určitě displej a výkon. Oba tyto prvky jsou prakticky bez výhrad a telefon v nim patří mezi nejlepší na trhu. Dalšími plusy jsou určitě i kombinace čistého Androidu s Moto funkcemi, rychlé 68W nabíjení, štědrá paměťová výbava (12 + 256 GB) a povedené makro fotografie.

Co se nedostatků týče, tak ergonomie mohla být určitě lepší a umístění všech ovládacích prvků na jednu stranu, a to ještě až do úplně horní části konstrukce, nepovažuji za úplně šťastné. Konstrukce je sice velmi kvalitní, ale postrádá vyšší úroveň krytí a kvůli plastovému rámečku Edge 30 Pro při držení vlajkový pocit úplně nevyvolává. Její spíše usedlejší, konzervativněji pojatý design s matnými, skleněnými zády a barvou přecházející z modré až do zelené se mi ale nakonec zalíbil a tak tomu bylo s celým telefonem. Po pár hodinách soužití jsem úplně nadšen nebyl, ale po čase si mě tato povedená novinka získala a nakonec jsem si ji oblíbil.

Co se nám líbí? Co se nám nelíbí?
displej a barvy horší personalizace
výkon ne úplně ideální ergonomie
kvalitní fotoaparát a povedené makro čtečka v bočním tlačítku
rychlost nabíjení  chybí vyšší stupeň krytí
čistý Android s funkcemi Moto

Nepřehlédněte

Diskuze

"Komentáře se nahrávají..."

Recenze Motorola Edge 30 Pro – Výborný vlajkový telefon, musíte mu ale dát čas

  • Motorola Edge 30 Pro je návratem amerického výrobce do vlajkových vod
  • Jedná se o jeden z nejvýkonnějších přístrojů dneška
  • Umí ale nabídnout i něco víc než jen naprosto nekompromisní výkon
Motorola Edge 30 Pro recenze

Zadní strana telefonu Motorola Edge 30 Pro | foto: vlastní

Motorola Edge 30 Pro byla oficiálně představena v únoru tohoto roku, takže se na první pohled tváří jako novinka. Tou ale ve skutečnosti není, protože tento vlajkový model spatřil světlo světa již v prosinci 2021, a to jako Motorola Edge X30, úplně první telefon s novým Snapdragonem 8 Gen 1. Zatímco původní verze je ale určena ryze pro čínské publikum, novější Edge 30 Pro je globální variantou, která se prodává i u nás.

Motorola Edge 30 Pro: specifikace

Konstrukce plast + sklo, 163,6 × 75,9 × 8,5 mm, 194 g, zvýšená odolnost IP52
Displej 6,7″, OLED, HDR10+, 144 Hz, 2400 × 1080 px, poměr stran 21:9, jemnost 387 PPI
Operační systém Android 12 + funkce Moto
Čipset 8jádrový, 3,0 GHz, Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1
Paměť 12 GB RAM, úložiště 256 GB (UFS 3.1), bez MicroSD slotu
Fotoaparát trojitý (50 Mpx hlavní + 50 Mpx širokoúhlý 114° + 2 Mpx hloubka), clona f/1.8 + f/2.2 + f/2.4, PDAF, umělá inteligence, OIS, LED blesk; přední 60 Mpx, clona f/2.2
LTE 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz
Technologie 5G, Dual SIM, Wi-Fi 6, GPS, Bluetooth 5.1, NFC, USB-C, čtečka otisků na boku, čtečka tváře, stereo reproduktor, Dolby Atmos,
Baterie 4 800 mAh, rychlonabíjení 68 W, bezdrátové nabíjení 15 W
Cena a dostupnost 19 990 Kč, březen 2022

Obsah balení

  • telefon Motorola Edge 30 Pro
  • jehla na SIM
  • USB-C / USB-C kabel
  • 68W nabíjecí adaptér
  • silikonový kryt
  • technická brožurka a základní průvodce

Motorola Edge 30 Pro – nenápadnost sama

Hned zkraje výrobce určitě pochválím za kompletní balení, což po zkušenostech se Samsungem Galaxy S22, kde nabíjecí adaptér chyběl, oceňuji ještě jednou tolik. A můžeme se vrhnout na to, jak Edge 30 Pro zapůsobí po vytažení z prodejního balení. Na první dobrou bohužel tak nějak obyčejně – je to spíše konzervativněji pojatý telefon a na první pohled na něm není nic, co by vyloženě zaujalo. Po chvíli si ale začnete všímat hezkých detailů, jako třeba decentních změn odstínů barvy zad při vystavění světlu. Není to žádná divočina, ale telefon díky tomu nakonec působí vcelku líbivě.

K testu nám dorazila modrá varianta, ačkoliv její odstín má blíže spíše k zeleným tónům a hrany na zádech jsou po stranách zahnuté, což výrazně zpříjemňuje držení. Pohodlné používání v jedné ruce ale nečekejte, Edge 30 Pro je velký telefon a pro uživatele s menšími dlaněmi určitě nebude to pravé ořechové. Jinak záda samotná jsou matná, chrání je sklo Gorilla Glass 5 a odolnost proti ulpívání otisků prstů je velmi slušná. Ani přes hladkou úpravu telefon nijak zásadně neklouže a zajímavě působí logo Motoroly uprostřed zad, které má úplně jinou texturu než zbytek telefonu.

Motorola Edge 30 Pro recenze

Vlajka bez vlajkového pocitu

Rámeček je vyroben z plastu, což se ve vlajkové třídě až tak moc nenosí, ale na druhou stranu to nijak zásadně nevadí. Dílenské zpracování je totiž naprosto precizní, telefon se, ani přes větší rozměry, nijak nekroutí a působí opravdu velmi bytelně. Jen se zkrátka nedočkáte onoho příjemného, prémiového pocitu, jak když uchopíte třeba iPhone 13 Pro, Samsung Galaxy S22 nebo vlastně jakoukoliv jinou vlajku s kovovým rámečkem. V oblasti zpracování pak stojí za zmínku i modul fotoaparátu, jenž z šasi vystupuje jen minimálně a určitě nejméně ze všech vlajkových telefonů. I Motorola Edge 30 Pro se na stole kýve, ale nijak dramaticky.

Několik výtek by se ale přece jenom našlo – tím hlavním je ergonomie. Jak jsem již uvedl, telefon je velký a určitě nesedne do ruky každému. To by až tak nevadilo, ale zbytečně vysoko umístěné zapínací tlačítko je obtížnější na přístup, o kolébce pro regulaci hlasitosti, která se nachází ještě nad ním, ani nemluvě. Čtečka otisků prstů je integrovaná právě v zapínacím tlačítku, a to Motorole Edge 30 Pro vytknu také. Je sice rychlá, ale ne vždy se odemknutí, pravděpodobně kvůli menší ploše, povede napoprvé a hlavně, telefon má OLED displej a nebylo tak nutné dávat ji právě sem.

Chybí vyšší stupeň krytí a to je velká škoda

Ve vlajkové třídě zkrátka tak nějak očekávám snímač otisků přímo v displeji, obzvláště když na to výrobce potřebnou technologii má a moc tuto úlitbu nechápu. A další, už poslední výtka v tomto směru, míří ke zvýšené odolnosti. Jakýkoliv vyšší stupeň krytí, třeba IP67 či IP68, schází a telefon má bohužel jen IP52, tedy ochranu proti stříkající vodě. Vyšší stupeň IP je přesně ta věc, kterou u telefonu použijete možná jen jednou za dobu, co ho máte, ale když už na ni dojde, tak budete zatraceně rádi, že ho máte (typicky když vám telefon zahučí do bazénu, kde ho budete chvilku lovit).

Displej, ten si zaslouží jen superlativy

V oblasti displeje není u Motoroly Edge 30 Pro víceméně co hanit. Má jeden z nejlepších panelů vůbec a výrobce vsadil na 6,7palcový OLED displej s rozlišením 2400 × 1080 pixelů při poměru stran 20:9 a obnovovací frekvencí 144 Hz. Jedná se vlastně o nejrychlejší možný panel v mobilním světě a v tomto ohledu si pravdu není na co stěžovat. V nastavení si lze zvolit automatickou frekvenci, která ji přizpůsobí obsahu nebo si natvrdo zapnout 60 či 144 Hz. Displej pak umožňuje také nastavení barev ve dvou režimech či manuální úpravu jejich teploty.

Motorola Edge 30 Pro recenze

Displej Motoroly Edge 30 Pro | foto: vlastní

Co se barevného podání týče, tak zde použitý OLED panel se prezentuje krásně sytými tóny, hutnými barvami a celkově působí opravdu parádně. Zkrátka, radost pohledět. Maximální jas, byť nedosahuje úrovně například vlajkových Samsungů, je naprosto dostatečný a čitelnost je zcela pohodová i na ostrém slunci. Jeho automatická regulace funguje také na výbornou – je rychlá a většinou umí jas přizpůsobit okolnímu světlu vhodně, takže částečná slepota při zapnutí displeje v úplné tmě nehrozí. Zmínit bych určitě měl i Noční režim, který zbarví obrazovku trochu do oranžova a čtení při tlumeném osvětlení tak bude výrazně příjemnější.

Android 12 + funkce Moto = nejlepší pro uživatele?

Stejně jako ostatní telefony od Motoroly, i tento běží na prakticky čistém Androidu a výrobce do systému dodal vlastně jen několik svých funkcí, které sdružuje pod označením Moto. A to má, ostatně jako všechno, svá pro i proti. Výhody čistého Androidu jsou jasné – v systému není žádný balast, žádné zdvojené aplikace a vše je krásně čisté, přehledné a jasné. Co chcete, to si nainstalujete a co nechcete, to v telefonu vlastně ani není. Všechno navíc běží jako z praku a kdo je na čistý Android zvyklý, ten bude naprosto nadšený.

Motorola Edge 30 Pro recenze

Motorola Edge 30 Pro | foto: vlastní

Čistý Android s sebou ale nese i několik nevýhod, kterých si všimnou hlavně uživatelé zvyklí na různé nadstavby od jiných výrobců. Předně jsou to ne úplně ideální možnosti co se personalizace týče. V tomto ohledu moc volnou ruku nedostanete a třeba na nějaké výraznější notifikace v podobě například zablikání bleskem či efektů na displeji můžete zapomenout.

Ano, je tu Always-On displej (zde se tato funkce jmenuje Náhled displeje), ale u něj jsou možnosti nastavení také výrazně omezené. Nelze ho třeba mít trvale zapnutý a personalizace se scvrkla do možnosti vybrat si jeden z tří stylů hodin a animované pozadí.

Motorola Edge 30 Pro recenze

Jemné probuzení obrazovky po zvednutí telefonu Motorola Edge 30 Pro ze stolu | foto: vlastní

Ach, to centrum notifikací

No a pak je tu panel, respektive centrum notifikací, tedy roletka vyjíždějící z horní části displeje zobrazující rychlé přepínače nastavení a notifikace událostí. To, že se zde nachází roletka z Androidu 12, je logické a nijak to nevadí, ale Motorola bohužel neumožňuje její změnu, takže pokud vám nesedne, tak jako třeba mně, máte smůlu. Oproti starší roletce mi ta nová přijde zbytečně rozmáchlá, plýtvá až moc místem a určitě bych uvítal volbu přepnutí do nějaké kompaktnější, přehlednější formy. Většina telefonů s Androidem 12 změnu roletky umožňuje, ale Motorola bohužel ne a budete se s ní muset naučit žít.

Když ale na hru Motoroly a Googlu přistoupíte, budete nadšeni. Zjistíte, že horší možnosti personalizace až tak nevadí a budete si užívat čistý systém bez zbytečností, kde je všechno tam, kde to očekáváte. Díky funkcím Moto, které zahrnují různá praktická gesta pro usnadnění, typicky třeba spuštění svítilny dvojitým zatřepáním telefonu nebo aktivaci režimu Nerušit položením přístroje displejem dole, je každodenní soužití se systémem navýsost příjemné. Telefon umí režim rozdělené obrazovky, k událostem lze, prostřednictvím notifikací, přistupovat i ze zamčené obrazovky a často jsem používal také vyvolání rychlých zástupců dvojitým poklepáním na zapínací tlačítko.

Suma sumárum, na čistý Android jsem si nakonec velmi rychle zvykl a v kombinaci s funkcemi Moto bych se nebál prohlásit, že se jedná o nejpříjemnější uživatelský zážitek ze systému vůbec. Ano, vyloženě pro hračičky není, ti určitě raději sáhnout po nějaké masivní nadstavbě, ale jinak je tato kombinace opravdu výtečná a nesmírně příjemná.

Výkonem zastíní veškerou konkurenci

Srdcem Motoroly Edge 30 Pro je osmijádro Snapdragon 8 Gen 1, tedy 5G čipset vyráběný 4nm litografií, jehož výkonné jádro Cortex-X2 běží na frekvenci 3,0 GHz. To znamená jediné – dostanete naprosto nekompromisní výkon výrazně přesahující to, co můžete v reálném světě využít. Jedná se o jeden z nejvýkonnějších telefonů dneška a to dokazují i testy v syntetických benchmarcích. V populárním AnTuTu se rozsvítilo skóre přesahující 930 tisíc bodů a výborně si telefon počínal i v benchmarku GeekBench.

Měřit výkon v syntetických programech na nějaká čísla ale samozřejmě nemá moc smysl a lepší je vykoušet si nějakou tu hru. Zcela dle předpokladů, i ty nejnáročnější tituly, jako je třeba nádherně vypadající RPG Genshin Impact, běží naprosto bez jakéhokoliv zaškobrtnutí na nejvyšší možné nastavení detailů a čistě dle výkonu můžeme Motorolu Edge 30 Pro s klidným srdcem označit jako herní telefon. Přímo ve hře si pak lze aktivovat speciální herní panel, prostřednictvím kterého je možné například ještě o něco zvýšit výkon (ne že by to bylo potřeba), blokovat oznámení, aby vás nikdo nerušil či provádět různá nastavení v souvislosti s hrami.

Zahřeje vás Motorola Edge 30 Pro při dlouhých zimních večerech?

A jak je to s tím zahříváním? Je známo, že kde je výkon, je i teplo a Snapdragon 8 Gen 1 byl již několikrát vláčen bahnem za to, že se nadměrně přehřívá. No, pravdou je, že tepla produkuje opravdu hodně, a když telefonu pořádně naložíte, záda se bez problémů rozpálí tak, že je to až nepříjemné. Na druhou stranu, syntetické testy zvládla Motorola Edge 30 Pro bez ztráty kytičky a nerozhodily ji ani zátěžové testy, které dokončila sice rozpálená jako kamínka, ale dokončila je a žádné bezpečnostní hlášky o tom, že musel být test kvůli nebezpečné teplotě přerušen, jsme se nedočkali.

Baterie a nabíjení určitě potěší

Motorola u své nové vlajky nasadila akumulátor o kapacitě 4 800 mAh v kombinaci s 68W drátovým a 15W bezdrátovým nabíjením. Hodnota drátového nabíjení sice nepatří na špičku, ale je poměrně slušná a takový Samsung se oproti Motorole v tomto ohledu krčí studem v koutě. Co se výdrže týče, tak telefon zvládne bez problémů i opravdu hodně náročný den zahrnující aktivní hotspot, komunikaci přes mail a různé messengery, nějakou tu hudbu, fotky a sjíždění sociálních sítí.

Když se budete trochu krotit, dostanete se v klidu na den a půl a s trochou sebezapření zvládne i dva dny (takový ten typický, lehce omezený víkendový provoz). Nabíjení je příjemně rychlé a po nějakých 33 minutách na nabíječce ukazovala baterie zhruba 90 % kapacity. Nabití na plnou kapacitu pak zabralo zhruba 43 minut, a i když je to víc než uvádí výrobce (ten píše 35 minut), pořád je to příjemně rychlé nabíjení, díky kterému snadno zapomenete na to, že telefon lze dobít i bezdrátově.

A jak Motorola Edge 30 Pro fotí?

Velmi slušně, dalo by se říct. V celkovém pohledu sice na nejlepší konkurenci nemá, ale kvalitou svých fotografií určitě neurazí. Fotoaparát na zádech je složen ze tří snímačů s rozlišením 50 + 50 + 2 Mpx a jedná se o soustavu zahrnující primární (f/1.8), ultra-širokoúhlý (f/2.2, záběr 114 stupňů) a trochu zbytečný, hloubkový objektiv (f/2.4). Fotoaparát má rychlé a poměrně přesné ostření PDAF, neschází mu optická stabilizace ani technologie Quad Pixel, tedy slučování pixelů. Samozřejmostí je pak přítomnost umělé inteligence a integrace Google Lens.

To nejlepší předvádí hlavní snímač, kterému pomáhá optická stabilizace obrazu a v drtivé většině případů se z něj dočkáte velmi líbivých snímků. Ty mají velikost zhruba 12 Mpx a výsledné fotografie nabízí příjemné vykreslení detailů, poměrně věrné podání barev a solidní hloubku. Detailů by ovšem mohlo být i víc a není výjimkou, že větší plochy se stejnou barvu (typicky zelené) se promění v obrovský flek bez výraznějšího vykreslení. Mimo klasické nastavení lze fotografovat i v plném rozlišením, kde se dočkáte o něco lepších detailů.

Motorola Edge 30 Pro recenze

Fotoaparát u smartphonu Motorola Edge 30 Pro | foto: vlastní

Je libo pořádné makro?

Ultra-širokoúhlý objektiv má rozlišení 50 Mpx a fotografie dělá, za dobrého světla, lehce nadprůměrné, ale je zajímavý spíše z jiného důvodu. Slouží totiž k pořizování makro fotografií, které zvládá Motorola Edge 30 Pro na velmi slušné úrovni. Není to sice úplná špička, ale po dlouhé době se jedná o telefon, ze kterého jsou makro fotografie naprosto v pohodě použitelné a vykazují jak opravdu solidní úroveň detailů, tak dobré barvy. Když si s makro fotografiemi vyhrajete, můžete se dočkat opravdu zajímavých a velmi líbivých výsledků.

Je každopádně velkou chybou, že fotosoustava nenabízí žádné bezztrátové přiblížení a zoom je zde čistě digitální, tudíž skoro nepoužitelný. Respektive, do nějakého 3násobného přiblížení je jakž takž funkční, ale od této hranice to jde s kvalitou neuvěřitelně rychle z kopce. Ostatně, nahlédněte do naší galerie a přesvědčte se o tom sami. Selfie kamerka má abnormálně vysoké rozlišení čítající 60 Mpx a to je zde spíše překážkou. Kvalita výsledných snímků je průměrná, ačkoliv k vyvěšení na sociální sítě poslouží dobře.

Noční fotografie také nijak zásadně nezaujmou a určitě se najdou telefony, které si v horším světle vedou lépe. Speciální, noční režim scénu o něco málo víc prosvětlí, ale na vyšší úroveň detailů zapomeňte. Fotografie tedy sice jsou použitelné, no nic víc od nich nečekejte. Co se mi ale velmi líbilo, je režim Přímá barva, který umí jednu, vámi zvolenou barvu na scéně zachovat a zbytek okolo zabrat černobíle. Funguje to až překvapivě dobře a v tomto režimu se dají pořídit poměrně zajímavé fotografie.

Jak fotí Motorola Edge 30 Pro?

Ukázka: noční snímky (noční režim zapnutý / vypnutý)

Ukázka: makro snímky

Ukázka: ultra-širokoúhlé snímky

Ukázka: zoom 3× / 5× / 10×

Ukázka: režim Přímá barva

Motorola Edge 30 Pro je povedená vlajka, ale chce to čas

Motorola se do ryze vlajkové kategorie vrátila po více než roce (prozatím poslední vlajkou výrobce byl model Edge 20+ z roku 2020) a návrat je to více než povedený. Edge 30 Pro je velmi dobrý telefon, který vyniká hned v několika ohledech a těmi hlavními jsou určitě displej a výkon. Oba tyto prvky jsou prakticky bez výhrad a telefon v nim patří mezi nejlepší na trhu. Dalšími plusy jsou určitě i kombinace čistého Androidu s Moto funkcemi, rychlé 68W nabíjení, štědrá paměťová výbava (12 + 256 GB) a povedené makro fotografie.

Co se nedostatků týče, tak ergonomie mohla být určitě lepší a umístění všech ovládacích prvků na jednu stranu, a to ještě až do úplně horní části konstrukce, nepovažuji za úplně šťastné. Konstrukce je sice velmi kvalitní, ale postrádá vyšší úroveň krytí a kvůli plastovému rámečku Edge 30 Pro při držení vlajkový pocit úplně nevyvolává. Její spíše usedlejší, konzervativněji pojatý design s matnými, skleněnými zády a barvou přecházející z modré až do zelené se mi ale nakonec zalíbil a tak tomu bylo s celým telefonem. Po pár hodinách soužití jsem úplně nadšen nebyl, ale po čase si mě tato povedená novinka získala a nakonec jsem si ji oblíbil.

Co se nám líbí? Co se nám nelíbí?
displej a barvy horší personalizace
výkon ne úplně ideální ergonomie
kvalitní fotoaparát a povedené makro čtečka v bočním tlačítku
rychlost nabíjení  chybí vyšší stupeň krytí
čistý Android s funkcemi Moto

Nepřehlédněte

Diskuze

"Komentáře se nahrávají..."