Recenze Huawei FreeBuds 3i: když cena zvítězí nad vším
Huawei se svými sluchátky dosahuje u zákazníků velkého úspěchu. Aktuálně nejlepším headsetem, který si můžete u čínského výrobce koupit, jsou pecková sluchátka FreeBuds 3. Těm ale nově přibyla konkurence z vlastních řad – levnější a především špuntová FreeBuds 3i. Po kterých raději sáhnete?

Rozdíl mezi high-endovými FreeBuds 3 a odlehčenými 3i je v zásadě takový, že menší ani být nemůže. Ale za celou dobu testování na mne sluchátka nepůsobila jako na první dobrou levnější a jakoby jim bylo věnováno méně péče. Tak to ale vždy není a můžeme si na několika příkladech ukázat, že v něčem jsou sluchátka FreeBuds 3i i lepší než jejich dražší a opěvovanější sourozenec.
Ergonomická antipatie
Pokud vás odpuzují sluchátka, která se neskládají jen ze špuntu, ale vede z nich ještě podlouhlý stonek, odvraťte zrak. FreeBuds 3i v tomto kopírují svého sourozence a vlastně i Apple AirPods Pro (recenze). Ale pěkně popořadě.
Tělo sluchátek se skládá ze silikonového špuntu, velké hlavy a podlouhlého čtyřcentimetrového krku. Sluchátka jsou poměrně velká, byť to nepřináší žádný evidentní benefit. Jinými slovy, už jsem měl v uších i sluchátka menších rozměrů, která ale hrála lépe a měla i větší baterii.

Největší problém je při vložení do ucha. Čouhá vám z ucha dlouhá „cigareta“, která nemá prakticky žádné reálné využití a jen se vám zadrhává za roušku. Nehledě na to, povedená není ani celková ergonomie při poslechu hudby.
Pravda, sluchadla do uší příjemně zapadnou, ale po cca hodině běžného pohybu čelistí se derou ven. Sice mi ani jednou během testování z uší vyloženě nevypadla, nicméně nebylo k tomu daleko. A kromě toho, po uvolnění klesá kvalita zvuku.
Pouzdro nebo malá powerbanka?
Nabíjecí pouzdro ve tvaru kapsle je bohužel ze stejně laciného lesklého bílého plastu, jako samotná sluchátka. Zřetelnou nevýhodou není jen špatně umístěné těžiště (krabička se překlápí), ale i víko, jenž má silnou vůli se po čase utrhnout. Koho by to napadlo, ani slícování není kdovíjaké – cenu za nejkrásnější pouzdro pro bezdrátová sluchátka FreeBuds 3i nevyhrají.
Dok, pouzdro, krabička, jak chcete, se nabíjí jen a pouze zdířkou USB-C. Bezdrátové nabíjení tristně chybí, tak snad to cílovka s přihlédnutím k ceně promine. Dobrým znamení ale může být udávaná výdrž nabíjecího pouzdra. Akumulátor uvnitř má kapacitu 470 mAh a samotná sluchátka dovede dobít až čtyřikrát. Škoda jenom, že se výrobce musel ubrat k tak rozměrné krabičce. V kapse u kalhot nevzhledně tlačí, v náprsní kapse košile zase hodně váží.

Nula k nule, sluchátka se po estetické stránce moc nepovedla. Nemám právo přespříliš hodnotit samotný design sluchátek a jak jsou pohledná. Určitě se mezi námi najdou tací, kterým na první pohled učarují. V jednoduchosti se dá říct, že FreeBuds 3i působí ergonomicky, ale to se neděje. V uchu dlouho nevydrží a to je u bezdrátových sluchátek průšvih jako Brno.
Aktivnímu potlačení hluku kvalita neschází
Prozatím technologicky nejvyspělejším aspektem sluchátek zdá se být ovládání pomocí dotykové plochy. Ta umí registrovat poklepání anebo podržení, na obě „gesta“ se přitom dají namapovat funkce. V základu je to spuštění / zastavení přehrávání a aktivní potlačení okolního hluku. Tady si udělejme malou zastávku.
Aktivní odclonění okolních hluků je mnohem lepší, než u hlavních FreeBuds 3 (recenze). A když říkám mnohem, myslím o celý parník. Může za to pochopitelně špuntový nástavec ze silikonu, který už tak dost ucpe prostor ucha, na rozdíl od peckového vyústění sluchátka. Když se ke špuntu ze silikonu přidá ještě technologie ANC, funguje to velmi příjemně.

Zvuky velkoměsta nebo hluk v metru je ukázkově odsunut mimo váš sluch. Tady nelze nic vytknout. Výtky ale zaslouží zbytek funkcí. Ambientní režim tzv. propustnosti je velmi špatný, svou roli plní jen s přimhouření obou očí i uší.
Automatické připojování k telefonu zase funguje pouze s Androidem; k iPhonu se chovají sluchátka jako nepřítel. Vrcholem je potom absence podpůrné aplikace Huawei AI Life v obchodě App Store. V appce můžete nastavovat co které poklepání dělá a kromě toho také aktualizovat firmware. Bez aplikace bych sluchátka nepoužíval. Asi nelze jinak než důrazně varovat: pokud chcete FreeBuds 3i k iPhonu, vybírejte jinde. Symbiózu vykřesat nelze.
Zvuk ujde, ale…
Dostáváme se k tomu stěžejnímu. Proč si kupujete sluchátka? Abyste mohli poslouchat hudbu. Zvuková stránka bezdrátových sluchátek FreeBuds 3i značně vylepšuje celkové hodnocení. Audiofily kvalita zvuku nepotěší, středně nároční posluchači ale mohou spatřit jistou kvalitu.
Středy jsou dobře zřetelné, ale nepřebíjí další složky. Výšky by mohly být patrnější, avšak basy celou situaci zachraňují asi nejlépe. Kladně hodnotím i čistotu hlasového projevu. Uživatelé zvyklí na perfekcionismus Sony nebo i Sennheiseru asi ohrnou nos, nicméně já jsem byl s ozvučením spokojen.
S dražšími nemá cenu srovnávat, naštěstí ale FreeBuds 3i nestojí ani 3 tisíce korun. Za takovou sumu dostanete zvuk od firmy, která se na audio nikdy nezaměřovala (s tím je třeba počítat). Klíčová je tak čistota celkového zvuku, barvitost složek a třeba i dostatečná hlasitost. A tady za mě všechno v pořádku, i když mně podobné náročnější odkážu jinam.

Pár hodin poslechu a pak konec
Jak již jednou zaznělo, sluchátka FreeBuds 3i jsou velká a tudíž by člověk očekával i slušnou výdrž. Zklamání přijde ale hned dvojnásobné. První zkřivený úsměv se vám na tváři objeví ve chvíli, kdy zjistíte, že sám výrobce garantuje jenom 3,5 hodiny. Skutečná výdrž je potom ještě o nějakých 30 až 40 minut slabší, když máte neustále zapnutý ANC.
Tato skutečnost rázem přidává sluchátkům další křížek. Vždyť idea bezdrátových sluchátek je taková, že jsou tak pohodlná, tak příjemná a ergonomická a hlavně mají takovou výdrž, že je nebudete muset celý den z ucha vytáhnout. A jak jste asi pochopili, tento popis na FreeBuds 3i absolutně nesedí.
Levnější, ale místy lepší
Konkurence v oblasti bezdrátových sluchátek je tak ohromná, že se až člověk nestačí divit. Každý větší i menší výrobce má vlastní sluchátka. Huawei ještě před časem nabízel pouze sluchátka FreeBuds 3 (recenze). Těm nechybělo trochu prémiovější zpracování i fajn ozvučení.
Jak již zaznělo v úvodu, v něčem jsou 3i o chlup lepší než klasické FreeBuds 3. Hovoříme o aktivním potlačení hluku, které je prostě dokonalejší díky špuntovému a ne peckovému zpracování. Tam to začíná i končí. Pojí se s tím i pohodlí při nošení.

Tím hlavním argumentem tak bude jistě cena. Zatímco vlajkové FreeBuds 3 stojí necelé 4 tisíce korun, FreeBuds 3i koupíte jen za 2 800 korun. A pozor, přes všechny výtky, za tu cenu jde vlastně o celkem dobrá sluchátka. Nadšence asi kdovíjak nepotěší, my náročnější máme trochu citlivější smysly. Ale jako dárek pro dítě nebo naopak rodiče to může být trefa do černého.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() |