Recenze Apple AirPods Pro: svým způsobem bezkonkurenční

Apple má vlastní svět, ve kterém platí jeho pravidla a ve kterém přináší díky ekosystému navzájem dokonale a jednoduše propojených produktů výraznou přidanou hodnotu. Z tohoto pohledu se dá dívat i na nejnovější bezdrátová sluchátka AirPods Pro jako na opravdu bezkonkurenční produkt. Ale pokud nemáte jiná zařízení od Applu, pak jde spíše jen o předražený kus plastu, který nemá ani třetinovou cenu. Tady začíná naše dnešní recenze!

Apple AirPods Pro | foto: vlastní

Je to už více než 3 roky, kdy dorazila první bezdrátová sluchátka Apple AirPods. Ovšem doba pokročila, u konkurence se začaly objevovat velmi zajímavé nové technologie a funkce, a tak Apple musel opět tak trochu se zpožděním přijít s něčím novým, modernějším, vyspělejším. Trvalo to, ale povedlo se.

Nové AirPods Pro jsou nejmenším dílem z celé té ekosystémové skládačky, kdy až teprve vlastnictví vícero produktů značky Apple přináší sladkou chuť čerstvého ovoce. Chcete na cestě do práce rychle začít poslouchat hudbu? Stačí jen vyndat sluchátka z pouzdra a říct Siri, co si přejete zahrát. Nebo víte, že vás čeká dlouhý hovor? Schovejte iPhone do kapsy a použijte místo toho AirPods, o kterých v uších ani nebudete vědět. AirPods toho umí opravdu hodně a umí to zatraceně dobře. Nicméně Apple se nevyvaroval chybám, sice menším, ale jsou tady.

Apple AirPods Pro | foto: vlastní

Produkt můžete zakoupit na Alza.cz.

Jak se liší nové AirPods Pro od klasických AirPods?

  • jsou menší, zejména stopka u sluchátek je kratší
  • sluchátka nejsou pecková, ale špuntová včetně gumových nástavců
  • největší novinkou je aktivní potlačení hluku

Špunty pro profíky

Apple novou generaci svých bezdrátových sluchátek pojal jako speciální edici pro profesionály, alespoň tak AirPods s přídomkem Pro prezentuje. Místo pecek jsou tu špunty, které v uchu mnohem lépe těsní okolí zvukovodu, kudy by s trochou nadsázky mohla unikat drahocenná zvuková kvalita. Už to samo o sobě má znamenat zlepšení kvality při poslechu hudby. Dále pak je novinkou aktivní potlačení hluku, které dokáže ještě více izolovat to, co slyšíte ze svého okolí, nebo udělat přesný opak a do sluchátek vám klidně pustit okolní dění, když to například v letadle při hlášení nebo i v jiných případech potřebujete. Aniž byste sluchátka museli sundavat.

Apple AirPods Pro | foto: vlastní

Že sluchátka nejsou pro žádné amatéry, jsem se přesvědčil už při prvním spárování. Zkrátka a dobře, nevěděl jsem, jakým způsobem to má fungovat, takže jsem dokázal, že proces připojení sluchátek asi není tak jednoduchý, jak jsem si myslel. Pokud se budete také snažit připojit sluchátka přes Bluetooth v nastavení telefonu, čeká vás stejný osud. Místo toho je zde důmyslný postup, kdy musíte sluchátka ještě umístěná v nabíjecím pouzdře co nejvíce přiblížit k iPhonu a krabičku otevřít. Ano, jde o stejný systém jako v případě klasických AirPodů a pak už proběhne spárování naprosto jednoduše.

Ještě než se však dostanu ke sluchátkám jako takovým, nedá mi to nezmínit se alespoň krátce o nabíjecím pouzdru. To je poměrně malé a lehké, takže není žádný problém jej přenášet pohodlně v kapse u kalhot. Víko drží magnety, takže se nemusíte obávat, že by se otevřelo samovolně. Pevně však drží i sluchátka umístěná ve svých přihrádkách, opět s pevnými magnety.

Chce to najít ten správný grif, jak AirPods vyndat z krabičky, aby následně neskončily třeba na zemi. Mně se naštěstí nic podobně nepříjemného nestalo, ale jen upozorňuji, protože si na to někteří stěžují. Já bych snad ještě doplnil, že bych už ocenil mít zde nikoliv Lightning konektor, ale univerzální USB-C, ačkoliv pouzdro se svou integrovanou baterií, která pak poskytuje šťávu pro sluchátka na cestách, se dá nabíjet i přes bezdrátovou nabíječku.

Můžete kontrolovat, co uslyšíte ve svém okolí

A teď už k designu, ergonomii a ovládání samotných sluchátek. AirPody Pro od těch starších poznáte na první pohled, protože mají výrazně kratší stopku. Zůstávají přitom maximálně minimalistické. Vzhledem k čistě bílému provedení plastu z nich akorát vykukují mikrofony, které obstarávají funkci pro aktivní potlačení hluku či transparentní režim. A pak je zde speciální tlakový snímač, chcete-li tlačítko. Jediná mechanická část, přes kterou můžete sluchátka ovládat. Jedním stisknutím pozastavíte nebo znovu spustíte hudbu, dvojitým a trojitým stisknutím pak přeskakujete na další skladbu nebo zpět. Přidržením přecházíte mezi režimy: transparentním, redukcí hluku a vypnutím obou režimů.

Apple AirPods Pro | foto: vlastní

Abych vysvětlil srozumitelněji, tak pokud máte zvolený poslední ze zmíněných režimů (vypnuto), tak fungují sluchátka tak, jako kdyby šlo o běžná špuntová sluchátka, tj. dochází k těsnění už z fyzikálních zákonů, kdy váš zvukovod je těsněný špuntem. To se může hodit, když jen chcete někde třeba v letadle nebo restauraci snížit okolní hluk, ale chcete stále vědět o okolí.

V režimu transparentním pak externí mikrofon sbírá veškeré dění a posílá vám ho přímo do ucha, téměř jako byste měli sluchátka z ucha venku. Můžete tak mluvit s okolím a přitom sami sebe slyšíte. A pak je tady třetí režim, který snižuje úroveň hluku z okolí, a to s přispěním mikrofonů, které se postarají o to, že vám je do sluchátek pouštěn zvuk přesně opačné fáze.

Během několikatýdenního testování jsem si na sluchátka celkem zvykl a přestal jsem o nich při nošení po nějaké době vědět. Přitom v prvních dnech musím říct, že mi AirPody v uších úplně nedržely, takže jsem si musel vyměnit velikost špuntů, což pomohlo. Vyzkoušel jsem i speciální funkci pro otestování správně zvolené násady, nicméně zde mi Apple v obou případech tvrdil, že mám správnou velikost, ačkoliv jedna seděla lépe a druhá při sportování trochu vypadávala.

Stále je tedy nejlepší se spoléhat na vlastní rozum a pocity. Ocenit bych mohl možná proklamovanou vyšší odolnost proti potu a vodě, dle normy IPX4, nicméně neměl jsem se sluchátky příležitost běhat venku v dešti a ani potřebu s nimi jít například do sprchy. Ale každá odolnost je lepší než žádná.

Z hlediska ergonomie bych měl snad jen jednu výtku. AirPody nemají tlačítka pro ovládání hlasitosti, takže pokud chcete během poslechu hudby nebo třeba při telefonování změnit hlasitost, musíte k tomu využít spárované zařízení. Může to být iPhone, ale třeba také chytré hodinky Apple Watch, přes které je ovládání asi nejjednodušší, protože jen stačí otočit korunkou.

Ale v plné nahotě se zde ukazuje fakt, že produkty Applu spoléhají na spolupráci s ostatními bratry a sestrami. Jinak může být i taková věc, jako je ovládání hlasitosti u sluchátek, dost podstatný problém. A ovládání přes hlasovou asistentku Siri, která je zde sice kdykoliv po ruce a umí na hlasový pokyn snížit hlasitosti, asi není to pravé, po čem byste toužili.

Se zvukem budete nejspíše více než spokojeni

A teď to pro někoho asi nejdůležitější. Zvuk. AirPods už z principu, že jde o špuntová sluchátka, mají velmi dobré utěsnění, což výrazně zlepšuje pocit z toho, že sluchátka prostě hrají dobře. Ano, ve srovnání s klasickými peckovými AirPods první a druhé generace jde o posun vpřed, ale zase nečekejte zázraky. Miniaturní elektronika nepodá takové výkony, jako velká náhlavní sluchátka do studia od věhlasných značek. A ani přídomek Pro na tom nic nemění.

Pokud vám jde o kvalitu, lépe hrají třeba bezdrátová sluchátka Sony WF-1000XM3 (recenze), která jsme už v redakci taktéž testovali a byli jsme z nich uneseni. A možná poznáte i rozdíl oproti nejnovějším Samsung Galaxy Buds+ (recenze). Takže ruku na srdce, nové Apple AirPods Pro hrajou sice skvěle, ale mají v disciplíně zvané kvalita zvuku své přemožitele.

Apple AirPods Pro | foto: vlastní

Vzhledem k tomu, že jsem však sluchátka neměnil každý den a nemyslím si, že bych byl kdovíjaký audiomág, byl jsme s kvalitou zvuku u AirPodů maximálně spokojen. Pro rychlé zabavení, třeba při cestě do práce nebo při sportování, posloužila více než dobře. Vlastně až pak se začnou ukazovat největší výhody, kterými jsou všechny ty funkce a možnosti kolem. Stačí říct Siri, aby vám přehrála nějakou hudbu, nebo si můžete říct o konkrétní skladby, a je to. Nemusíte brát do ruky iPhone nebo něco vybírat u obrazovky počítače.

Apple zkrátka staví na jednoduchosti a zde to funguje skvěle. Sluchátka například stačí s iPhonem spárovat jen jednou a kdykoliv už potom jsou k dispozici, aniž by se jedinkrát od iPhonu či dalších Apple produktů odpojily. Výjimečně jsem však jednou zaregistroval, že hrálo jen jedno sluchátko a ne obě dvě.

V České republice však zákazníci nevyužijí maximum toho, co Siri umí. Nebo ještě jinak, vzhledem k tomu, že Siri neumí česky, tak na ni musíte mluvit například anglicky či německy, což v případě pokynu o přehrávání skladby s českým názvem prostě nedopadne a začne vám hrát v tom lepším případě jen něco trochu jiného. Stejně tak Siri neumí ani číst a diktovat zprávy v češtině, přitom v ostatních jazycích je to funkce, kterou si uživatelé tak pochvalují.

Takže Češi zatím mohou jen paběrkovat, že mají o poznání méně použitelných funkcí, než zákazník z vedlejšího Německa. Přitom cena produktu je zde víceméně stejná a žádné zlevnění samozřejmě ani nepřichází v úvahu. Pokud jde o výdrž, AirPods reálně zvládnou přehrávat hudbu přes 4 hodiny v kuse, přičemž s využitím dodatečné energie z pouzdra až 24 hodin. Takže o dlouhou výdrž by neměla být nouze, ale i tady je konkurence mnohdy dál.

Apple AirPods Pro | foto: vlastní

Zhodnocení

Za 7 300 korun, na kolik aktuálně AirPody Pro v českých obchodech vycházejí, jde z pohledu konkurenčních produktů o hodně předražený produkt. Tedy pokud srovnáváte parametry a hledíte na poměr cena/výkon. Jenže u Applu jde vždy o něco jiného a tahle firma se snaží přinést takový produkt, který bude v rámci celého svého ekosystému maximálně přínosný, stylový, a především jednoduše funkční. To se Applu opět povedlo.

Takže applisti si budou jistě chrochtat, nebo chcete-li bečet, protože s jejich zařízeními aktuálně nemohou používat lepší produkt, než jsou bezdrátová sluchátka přímo od Applu. A naopak ti, kteří hledají sluchátka, která budou mít co nejlepší kvalitu zvuku a budou přitom hledět i na další srovnávané parametry, si zcela jistě pořídí radši něco jiného, za zlomek ceny.

Co se nám líbí? Co se nám nelíbí?
 čistý, minimalistický design  vysoká cena
 skvělý zvukový přednes  Siri nefunguje v češtině
 aktivní potlačení hluku  přes sluchátka nejde ovládat hlasitost
 jednoduché spárování a ovládání
 výdrž

Nepřehlédněte

Diskuze

"Komentáře se nahrávají..."

Recenze Apple AirPods Pro: svým způsobem bezkonkurenční

Apple má vlastní svět, ve kterém platí jeho pravidla a ve kterém přináší díky ekosystému navzájem dokonale a jednoduše propojených produktů výraznou přidanou hodnotu. Z tohoto pohledu se dá dívat i na nejnovější bezdrátová sluchátka AirPods Pro jako na opravdu bezkonkurenční produkt. Ale pokud nemáte jiná zařízení od Applu, pak jde spíše jen o předražený kus plastu, který nemá ani třetinovou cenu. Tady začíná naše dnešní recenze!

Apple AirPods Pro | foto: vlastní

Je to už více než 3 roky, kdy dorazila první bezdrátová sluchátka Apple AirPods. Ovšem doba pokročila, u konkurence se začaly objevovat velmi zajímavé nové technologie a funkce, a tak Apple musel opět tak trochu se zpožděním přijít s něčím novým, modernějším, vyspělejším. Trvalo to, ale povedlo se.

Nové AirPods Pro jsou nejmenším dílem z celé té ekosystémové skládačky, kdy až teprve vlastnictví vícero produktů značky Apple přináší sladkou chuť čerstvého ovoce. Chcete na cestě do práce rychle začít poslouchat hudbu? Stačí jen vyndat sluchátka z pouzdra a říct Siri, co si přejete zahrát. Nebo víte, že vás čeká dlouhý hovor? Schovejte iPhone do kapsy a použijte místo toho AirPods, o kterých v uších ani nebudete vědět. AirPods toho umí opravdu hodně a umí to zatraceně dobře. Nicméně Apple se nevyvaroval chybám, sice menším, ale jsou tady.

Apple AirPods Pro | foto: vlastní

Produkt můžete zakoupit na Alza.cz.

Jak se liší nové AirPods Pro od klasických AirPods?

  • jsou menší, zejména stopka u sluchátek je kratší
  • sluchátka nejsou pecková, ale špuntová včetně gumových nástavců
  • největší novinkou je aktivní potlačení hluku

Špunty pro profíky

Apple novou generaci svých bezdrátových sluchátek pojal jako speciální edici pro profesionály, alespoň tak AirPods s přídomkem Pro prezentuje. Místo pecek jsou tu špunty, které v uchu mnohem lépe těsní okolí zvukovodu, kudy by s trochou nadsázky mohla unikat drahocenná zvuková kvalita. Už to samo o sobě má znamenat zlepšení kvality při poslechu hudby. Dále pak je novinkou aktivní potlačení hluku, které dokáže ještě více izolovat to, co slyšíte ze svého okolí, nebo udělat přesný opak a do sluchátek vám klidně pustit okolní dění, když to například v letadle při hlášení nebo i v jiných případech potřebujete. Aniž byste sluchátka museli sundavat.

Apple AirPods Pro | foto: vlastní

Že sluchátka nejsou pro žádné amatéry, jsem se přesvědčil už při prvním spárování. Zkrátka a dobře, nevěděl jsem, jakým způsobem to má fungovat, takže jsem dokázal, že proces připojení sluchátek asi není tak jednoduchý, jak jsem si myslel. Pokud se budete také snažit připojit sluchátka přes Bluetooth v nastavení telefonu, čeká vás stejný osud. Místo toho je zde důmyslný postup, kdy musíte sluchátka ještě umístěná v nabíjecím pouzdře co nejvíce přiblížit k iPhonu a krabičku otevřít. Ano, jde o stejný systém jako v případě klasických AirPodů a pak už proběhne spárování naprosto jednoduše.

Ještě než se však dostanu ke sluchátkám jako takovým, nedá mi to nezmínit se alespoň krátce o nabíjecím pouzdru. To je poměrně malé a lehké, takže není žádný problém jej přenášet pohodlně v kapse u kalhot. Víko drží magnety, takže se nemusíte obávat, že by se otevřelo samovolně. Pevně však drží i sluchátka umístěná ve svých přihrádkách, opět s pevnými magnety.

Chce to najít ten správný grif, jak AirPods vyndat z krabičky, aby následně neskončily třeba na zemi. Mně se naštěstí nic podobně nepříjemného nestalo, ale jen upozorňuji, protože si na to někteří stěžují. Já bych snad ještě doplnil, že bych už ocenil mít zde nikoliv Lightning konektor, ale univerzální USB-C, ačkoliv pouzdro se svou integrovanou baterií, která pak poskytuje šťávu pro sluchátka na cestách, se dá nabíjet i přes bezdrátovou nabíječku.

Můžete kontrolovat, co uslyšíte ve svém okolí

A teď už k designu, ergonomii a ovládání samotných sluchátek. AirPody Pro od těch starších poznáte na první pohled, protože mají výrazně kratší stopku. Zůstávají přitom maximálně minimalistické. Vzhledem k čistě bílému provedení plastu z nich akorát vykukují mikrofony, které obstarávají funkci pro aktivní potlačení hluku či transparentní režim. A pak je zde speciální tlakový snímač, chcete-li tlačítko. Jediná mechanická část, přes kterou můžete sluchátka ovládat. Jedním stisknutím pozastavíte nebo znovu spustíte hudbu, dvojitým a trojitým stisknutím pak přeskakujete na další skladbu nebo zpět. Přidržením přecházíte mezi režimy: transparentním, redukcí hluku a vypnutím obou režimů.

Apple AirPods Pro | foto: vlastní

Abych vysvětlil srozumitelněji, tak pokud máte zvolený poslední ze zmíněných režimů (vypnuto), tak fungují sluchátka tak, jako kdyby šlo o běžná špuntová sluchátka, tj. dochází k těsnění už z fyzikálních zákonů, kdy váš zvukovod je těsněný špuntem. To se může hodit, když jen chcete někde třeba v letadle nebo restauraci snížit okolní hluk, ale chcete stále vědět o okolí.

V režimu transparentním pak externí mikrofon sbírá veškeré dění a posílá vám ho přímo do ucha, téměř jako byste měli sluchátka z ucha venku. Můžete tak mluvit s okolím a přitom sami sebe slyšíte. A pak je tady třetí režim, který snižuje úroveň hluku z okolí, a to s přispěním mikrofonů, které se postarají o to, že vám je do sluchátek pouštěn zvuk přesně opačné fáze.

Během několikatýdenního testování jsem si na sluchátka celkem zvykl a přestal jsem o nich při nošení po nějaké době vědět. Přitom v prvních dnech musím říct, že mi AirPody v uších úplně nedržely, takže jsem si musel vyměnit velikost špuntů, což pomohlo. Vyzkoušel jsem i speciální funkci pro otestování správně zvolené násady, nicméně zde mi Apple v obou případech tvrdil, že mám správnou velikost, ačkoliv jedna seděla lépe a druhá při sportování trochu vypadávala.

Stále je tedy nejlepší se spoléhat na vlastní rozum a pocity. Ocenit bych mohl možná proklamovanou vyšší odolnost proti potu a vodě, dle normy IPX4, nicméně neměl jsem se sluchátky příležitost běhat venku v dešti a ani potřebu s nimi jít například do sprchy. Ale každá odolnost je lepší než žádná.

Z hlediska ergonomie bych měl snad jen jednu výtku. AirPody nemají tlačítka pro ovládání hlasitosti, takže pokud chcete během poslechu hudby nebo třeba při telefonování změnit hlasitost, musíte k tomu využít spárované zařízení. Může to být iPhone, ale třeba také chytré hodinky Apple Watch, přes které je ovládání asi nejjednodušší, protože jen stačí otočit korunkou.

Ale v plné nahotě se zde ukazuje fakt, že produkty Applu spoléhají na spolupráci s ostatními bratry a sestrami. Jinak může být i taková věc, jako je ovládání hlasitosti u sluchátek, dost podstatný problém. A ovládání přes hlasovou asistentku Siri, která je zde sice kdykoliv po ruce a umí na hlasový pokyn snížit hlasitosti, asi není to pravé, po čem byste toužili.

Se zvukem budete nejspíše více než spokojeni

A teď to pro někoho asi nejdůležitější. Zvuk. AirPods už z principu, že jde o špuntová sluchátka, mají velmi dobré utěsnění, což výrazně zlepšuje pocit z toho, že sluchátka prostě hrají dobře. Ano, ve srovnání s klasickými peckovými AirPods první a druhé generace jde o posun vpřed, ale zase nečekejte zázraky. Miniaturní elektronika nepodá takové výkony, jako velká náhlavní sluchátka do studia od věhlasných značek. A ani přídomek Pro na tom nic nemění.

Pokud vám jde o kvalitu, lépe hrají třeba bezdrátová sluchátka Sony WF-1000XM3 (recenze), která jsme už v redakci taktéž testovali a byli jsme z nich uneseni. A možná poznáte i rozdíl oproti nejnovějším Samsung Galaxy Buds+ (recenze). Takže ruku na srdce, nové Apple AirPods Pro hrajou sice skvěle, ale mají v disciplíně zvané kvalita zvuku své přemožitele.

Apple AirPods Pro | foto: vlastní

Vzhledem k tomu, že jsem však sluchátka neměnil každý den a nemyslím si, že bych byl kdovíjaký audiomág, byl jsme s kvalitou zvuku u AirPodů maximálně spokojen. Pro rychlé zabavení, třeba při cestě do práce nebo při sportování, posloužila více než dobře. Vlastně až pak se začnou ukazovat největší výhody, kterými jsou všechny ty funkce a možnosti kolem. Stačí říct Siri, aby vám přehrála nějakou hudbu, nebo si můžete říct o konkrétní skladby, a je to. Nemusíte brát do ruky iPhone nebo něco vybírat u obrazovky počítače.

Apple zkrátka staví na jednoduchosti a zde to funguje skvěle. Sluchátka například stačí s iPhonem spárovat jen jednou a kdykoliv už potom jsou k dispozici, aniž by se jedinkrát od iPhonu či dalších Apple produktů odpojily. Výjimečně jsem však jednou zaregistroval, že hrálo jen jedno sluchátko a ne obě dvě.

V České republice však zákazníci nevyužijí maximum toho, co Siri umí. Nebo ještě jinak, vzhledem k tomu, že Siri neumí česky, tak na ni musíte mluvit například anglicky či německy, což v případě pokynu o přehrávání skladby s českým názvem prostě nedopadne a začne vám hrát v tom lepším případě jen něco trochu jiného. Stejně tak Siri neumí ani číst a diktovat zprávy v češtině, přitom v ostatních jazycích je to funkce, kterou si uživatelé tak pochvalují.

Takže Češi zatím mohou jen paběrkovat, že mají o poznání méně použitelných funkcí, než zákazník z vedlejšího Německa. Přitom cena produktu je zde víceméně stejná a žádné zlevnění samozřejmě ani nepřichází v úvahu. Pokud jde o výdrž, AirPods reálně zvládnou přehrávat hudbu přes 4 hodiny v kuse, přičemž s využitím dodatečné energie z pouzdra až 24 hodin. Takže o dlouhou výdrž by neměla být nouze, ale i tady je konkurence mnohdy dál.

Apple AirPods Pro | foto: vlastní

Zhodnocení

Za 7 300 korun, na kolik aktuálně AirPody Pro v českých obchodech vycházejí, jde z pohledu konkurenčních produktů o hodně předražený produkt. Tedy pokud srovnáváte parametry a hledíte na poměr cena/výkon. Jenže u Applu jde vždy o něco jiného a tahle firma se snaží přinést takový produkt, který bude v rámci celého svého ekosystému maximálně přínosný, stylový, a především jednoduše funkční. To se Applu opět povedlo.

Takže applisti si budou jistě chrochtat, nebo chcete-li bečet, protože s jejich zařízeními aktuálně nemohou používat lepší produkt, než jsou bezdrátová sluchátka přímo od Applu. A naopak ti, kteří hledají sluchátka, která budou mít co nejlepší kvalitu zvuku a budou přitom hledět i na další srovnávané parametry, si zcela jistě pořídí radši něco jiného, za zlomek ceny.

Co se nám líbí? Co se nám nelíbí?
 čistý, minimalistický design  vysoká cena
 skvělý zvukový přednes  Siri nefunguje v češtině
 aktivní potlačení hluku  přes sluchátka nejde ovládat hlasitost
 jednoduché spárování a ovládání
 výdrž

Nepřehlédněte

Diskuze

"Komentáře se nahrávají..."