Recenze Huawei FreeBuds 3: sluchátka, která nedáte z uší

Jakub Fišer

Trh s těmi opravdu bezdrátovými sluchátky je celkem rozmanitý. Když ale nepotřebujete vyloženě ušetřit, nabízí se vám hned třeba Apple AirPods. Pokud vás ale ty nezajímají, nevěšte hlavu, alternativ je dost. A k těm nejsmysluplnějším patří také nejnovější generace sluchátek FreeBuds od Huawei.

Samsung Galaxy A56 5Gpixel-counter

Moderní vzhled à la AirPods

V čem sluchátka FreeBuds svému jablečnému protějšku slušně konkurují, je design. Při troše zdravého rozumu se dovtípíme, že podoba letošních FreeBuds vychází ze vzhledu AirPodů. Nebral bych to ale jako kopírování a už vůbec ne jako negativum. Spíš je to tak, že Apple přišel, viděl díru na trhu, tak ji zaplnil a to i osobitým designem. A podal tak základní stavební kámen tomuto trendu.

FreeBuds 3. generace vypadají mnohem lépe než předchozí dvě generace. Skládají se z plastové části, kterou vkládáme do ucha, a také z tzv. stonku, neboli cigarety či nožičky. Tak se přezdívá podlouhlé části, za kterou lze pecky brát a která při nošení jakoby „visí z ucha“. Tady mi asi nepřísluší vyřknout nějaký rozsáhlý soud – někomu to přijde skvělé a parádní, někomu jako estetické faux pas. Sám sebe řadím kamsi doprostřed.

Výhodou před již zmíněnou konkurencí od amerického výrobce může být fakt, že sluchátka od Huawei se prodávají i v černé barevné variantě, nikoliv jen v bílé. A s barvou sluchátek pak ladí i dobíjecí krabička a pouzdro v jedné formě. Lesklý plast působí luxusně, ale na druhou stranu se hrozně rychle umaže nebo poškrábe – to platí o pouzdře i o sluchátkách.

Krabička, do které sluchátka schováte, působí velmi pevně, nikde nic nevrže a pecky do ní dobře zapadnou. Drží se přitom jednoduchého, takřka minimalistického stylu. Celočernou plochu ruší jen logo Huawei, tlačítko na párování na pravém boku a dolní stříbrně zvýrazněný konektor USB-C.

Příjemným překvapením ale je, že dobíjecí pouzdro podporuje i bezdrátové nabíjení. Samotná sluchátka vám vydrží hrát 3 až 5 hodin, v závislosti na hlasitosti i zapnutém ANC. Dobíjecí základna má potom 410 mAh a je schopná sluchátka dobít celkem čtyřikrát. To mohlo být lepší, neb už jsme viděli i menší sluchátka, která vydržela hrát déle. Tak třeba příští rok…

Pecky ještě nevymřely

Už to tady zaznělo, ale pro pořádek to zmíním ještě jednou – FreeBuds 3 jsou pecková sluchátka, nikoliv špuntová. To většinou může znamenat dvě věci: že v uchu nesedí moc dobře a že přes sluchátka slyšíte i okolí. Pravda ale není ani jedno.

Ano, určitě bych lhal, kdybych řekl, že v uchu sedí lépe než špunty, ale spíše než na kvalitu sluchátek bych apeloval na zvyk. I když vás budou sluchátka ze začátku třeba tlačit a jejich nošení nebude příjemné, dejte tomu čas. Uši si na neznámý tlak zvyknou a po pár dnech už sluchátka nebudete chtít odložit.

Opět ale musím hovořit ke skupině uživatelů, kteří vědí, že jim sluchátka peckového typu v uších sedí. Pakliže jste vyzkoušeli už několik takových pecek a pořád vaše uši tento styl sluchadel odmítají, asi se to dotkne i novinky od Huawei. Ale za zkoušku prakticky nic nedáte. A na ničem jiném netratíte, díky funkci aktivního potlačení hluku neuslyšíte nic, co nechcete.

Kvalitní poslech s potlačením hluku

Hlavním posláním sluchátek je samozřejmě zprostředkovat svému uživateli zvuk přímo do jeho sluchovodu. To zvládají sluchátka FreeBuds 3 s přehledem, dokonce bych řekl, že se jim v tomto ohledu daří nadmíru dobře. Pakliže jste si říkali, že nepotřebujete sluchátka za pět tisíc, a že vám stačí levnější konkurence s cenou do tisícovky, tak rychle změníte názor.

Zvuk, který pecky FreeBuds 3 od Huawei produkují, se vyrovná konkurenci v této cenové kategorii zcela s klidem. Určitě nehrají lépe než velká sluchátka tzv. přes hlavu, ale zároveň byste našli jen minimální rozdíly při porovnání s Apple AirPods nebo Galaxy Buds. Velmi dobré hloubky i středy, přiměřené výšky a dobrá maximální hlasitost. Při vyšší hlasitosti ale může zvuk ze sluchátek znít i ve vašem okolí.

Předně je třeba myslet na to, že sluchátka nejsou zařízením pro ortodoxní audiofily. Takový člověk by si sluchátka za 5 tisíc korun koupil jen těžko. Pro běžné uživatele se ale hodí skvěle. A potěší také velmi oblíbenou funkcí aktivního potlačení okolního hluku.

Tím, že sluchátka nemají špuntová zakončení, nemají samy o sobě standardní pasivní odhlučnění. Na pomoc ale přijde to aktivní, které se v základu aktivuje poklepáním na levé sluchátko (poklepáním na druhé sluchátko pozastavíte přehrávanou skladbu).

Noise cancelling funguje v jednoduchosti tak, že přijímá pomocí mikrofonu hluk z okolí a ten vyrovnává zvukem o podobné frekvenci. Při střetnutí dojde k normalizování zvukové vlny a nechtěný zvuk tedy vlastně neslyšíme. V praxi to funguje překvapivě příjemně a rozdíl poznáte. Hluk dopravy nebo cizí rozhovor, nic neuslyšíte. Zároveň se ale není třeba bát, že neuslyšíte projíždějící tramvaj či hlášení na nádraží. Potlačení hluku nejlépe kryje monotónní zvuky a klasický hluk.

Opomenout bychom neměli ani aplikaci Huawei AI, kterou najdete pro Android; konkurenční iOS bohužel musí utřít nos. Aplikace ale k pohodlnému používání není potřebná: dokážete v ní nastavit volbu dotykového gesta sluchátek, případně onen aktivní noise cancelling. Jinak je aplikace Huawei AI spíše příjemným zpestřením než nutností.

Zhodnocení: nejlepší pecky pro Android?

Sluchátka od Huawei jménem FreeBuds 3 nejsou klasická levná sluchátka, která by protěžovala ideu „za málo peněz hodně muziky“. Huawei prostě chtěl udělat kvalitní bezdrátová sluchátka (už potřetí!) s přidanou hodnotou v podobě příjemné funkce aktivního potlačení okolního hluku, za které si nechá zaplatit (stojí zhruba 4 800 korun).

Netrefil se ale do noty všem. S příchodem špuntových Apple AirPods Pro zřejmě ochabne poptávka po peckových sluchátkách a dříve nebo později zmizí úplně. Nám ale odlišná konstrukce od dnešního mainstreamu vůbec nevadí. Na druhou stranu je potřeba říct, že design nebude sedět všem a ne každý snese z ucha trčící stonek.

Mrzí nás ale spíše výdrž, která mohla být lepší (přece jenom čtyři hodiny poslechu v kanceláři utečou mrknutím oka), a také aplikace, která je sice po všech stránkách v pořádku, ale neexistuje pro iOS. Tím jako by chtěl výrobce říct, ať jablíčkáři zůstanou u AirPods.

Což přitom není nutné východisko, protože FreeBuds dobře kooperují i s iPhonem a díky podpoře aktivního potlačení hlasitosti si troufám říci, že jsou i lepší než sluchátka od Applu. Stojí ale stejně jako AirPods, takže to budou mít u zarytých iOvcí složité. Všichni ostatní by se nad FreeBuds 3. generace měli zamyslet, jejich služba uživateli je totiž přímo výborná.

Co se nám líbí?Co se nám nelíbí?
Plus stylový moderní designPlus peckový typ se „stonkem“
Plus kvalitní ozvučeníPlus výdrž mohla být lepší
Plus aktivní potlačení okolního hlukuPlus sluchátka nejsou levná (cena)
Plus bezdrátové nabíjení
Sledujte nás v Google Zprávách

Komentáře

Samsung Galaxy A56 a A36 5Gpixel-counter

Nejnovější články