Mobilizujeme.cz

Trendy: Maraton soutěží | jak vybrat telefon | iPhone X | bezrámečkový telefon | Android Oreo aktualizace | jak funguje čtečka tváře

Fotoduel umělých inteligencí: Google Pixel 2 vs Huawei Mate 10

  |  4 komentáře  |  autor: Luboš Srb

Je tady pokračování našeho speciálního seriálu, ve kterém porovnáváme ty nejpokročilejší fotoaparáty u mobilních telefonů. Tentokrát jsme proti sobě postavili řešení využívající pokročilé umělé inteligence, a to od Googlu a Huawei. Kdo zvítězí v našem praktickém srovnání? Pojďme na to!

Kapitoly článku:

» 1. Úvod, metodika, ovládání
» 2. Scéna: makro režim
» 3. Scéna: exteriér
» 4. Scény: slabé světlo a noční scéna
» 5. Zhodnocení

Na úvod se hodí zmínit, že Pixel 2 od Googlu drží v ostře sledovaném odborném žebříčku DxOMark první místo, pokud jde o celkové hodnocení za fotoaparát a kameru. A zřejmě o něj v letošním roce už nepřijde. Nicméně pokud jde o dílčí skóre, čistě na poli focení má o 1 bod více právě jeho dnešní soupeř Mate 10 Pro od Huawei.

A teď už podrobnější představení obou dnešních aktérů. Prvním účastníkem v tomto souboji těžkých vah je Google Pixel 2 (recenze), který se spoléhá na jediný fotosnímač s rozlišením 12,3 Mpx, který má větší velikost 1/2.6″. Dále disponuje technologií Dual Pixel, díky které má každý pixel na snímači dvě fotodiody místo jedné, čímž dokáže pojmout více světla a tím pádem také bleskurychle ostřit. Slušný je objektiv se světelností f/1.8, či kombinace optické a elektronické stabilizace OIS+ EIS. Chlubí se také speciálním automatickým režimem HDR+, respektive využíváním umělé inteligence.

Jeho soupeřem je nejvybavenější telefon z Číny, Huawei Mate 10 Pro (recenze). Ten vsází opět na duální fotoaparát, který se skládá z jednoho černobílého senzoru (20 Mpx) a druhého barevného (12 Mpx), ovšem primární senzor má menší velikost 1/2.9″. Rekordní je světelnost objektivu f/1.6, ovšem jen na RGB snímači, nikoliv na monochromatickém. Skvěle zní tzv. hybridní autofocus 4v1, který dokáže ostřit hned čtyřmi různými způsoby (fázovou detekcí scény – PDAF, kontinuálním autofocusem – CAF, laserem, či hloubkou ostrosti). A Huawei se také chlubí až 2x hybridním zoomem.

Specifikace fotoaparátů

Google Pixel 2Huawei Mate 10 Pro
max. rozlišení12,3 Mpx20 Mpx (černobíle)/12 Mpx (barevně)
poměr stran4:3 (12 Mpx) nebo 16:9 (9 Mpx)4:3 (12 Mpx) nebo 16:9 (9 Mpx)
velikost snímače1/2.6″1/2.9″
světelnost? mm, světelnost f/1.827 mm, světelnost f/1.6
bleskano, 2xano, 2x
stabilizaceano, OIS + EISano, OIS
autofocusDual Pixelhybridní 4v1
cena zařízení20 990 Kč s DPH20 990 Kč s DPH

Úvod, seznámení s metodikou

Cílem je pochopitelně přijít na to, který smartphone fotí lépe a jde nám tentokrát jen čistě o focení, nikoliv například natáčení videa či jiné dovednosti. Abychom zajistili srovnatelné podmínky, fotili jsme vždy na automatiku s nastavením automatické volby HDR a se stejným poměrem stran 4:3 při maximálním rozlišení. Pro jistotu také uvádíme, že na čočce fotoaparátů jsme neměli žádnou ochranou fólii a vždy byla před každým focením u každého modelu vyčištěná, focení pak probíhalo klasicky z ruky a vždy za rovných podmínek. Scény jsme pro jistotu fotili vícekrát, abychom předešli možnému zkreslení nenadálým vlivem, a vybírali jsme tak vždy snímky povedenější.

Ovládání, focení a funkce

Důležité jsou nejen samotné výsledky, ale také vůbec způsob, jakým k nim dojdeme. Jinými slovy, jak dobře se s telefony fotí. Google i Huawei si poradily se svými zařízeními velmi dobře, takže se dá o obou říct víceméně to samé – spuštění aplikace focení je bleskurychlé, stačí jednoduše swipnout od okraje na zamykací obrazovce, žádného vyklouzávání z rukou se bát nemusíme (ačkoliv menším Pixelem 2 se o trochu lépe manipulovalo) a focení je možné jednoduše přes softwarovou spoušť na displeji.


Základní prostředí fotoaparátů – Pixel 2 (vlevo) a Huawei Mate 10 Pro (vpravo)

Fotoaparáty neustále ostří danou scénu, pokud chcete zaostřit na dané místo sami, stačí klepnout na obrazovku. U obou je pak velmi šikovné nastavení expozice, po ťuknutí kdekoliv na displeji (pro zaostření) můžete následně snímek přeexponovat nebo podexponovat podle potřeby (v testu jsme však tuto možnost nepoužívali, vše bylo ponecháno na automatice). Oba telefony také přinášejí velmi přehledné samotné prostředí, víceméně vše nastavíte rychle přes dostupné zástupce ikonek.

Jak tedy oba telefony fotí? Pokračujte na další kapitolu, kde se dostáváme k praktické části.

Kapitoly článku:

» 1. Úvod, metodika, ovládání
» 2. Scéna: makro režim
» 3. Scéna: exteriér
» 4. Scény: slabé světlo a noční scéna
» 5. Zhodnocení

ČLÁNKY:, , , , , , , , ,
Huawei si v nové reklamě dělá srandu ze Samsungu

Huawei si v nové reklamě dělá srandu ze Samsungu

DNES  |  Tomáš Rajnoch  |  2 komentáře

Huawei letos uvedl modely Mate 10 a Mate 10 Pro. Špičkově vybavené smartphony, které v sobě navíc skrývají umělou inteligenci. Tentokrát…

Další profesionálně stabilizovaná tyč pro smartphony ve slevě

Další profesionálně stabilizovaná tyč pro smartphony ve slevě

DNES  |  sponzorovaný obsah  |  diskuze (0)

Zhiyun Smooth-Q zajistí velmi pokročilou stabilizaci telefonu, což se skvěle hodí nejen při focení, ale zejména při natáčení videí. K dispozici…

Apple chystá vlastní brýle pro AR a skupuje startup Vrvana

Apple chystá vlastní brýle pro AR a skupuje startup Vrvana

DNES  |  Jakub Fišer  |  diskuze (0)

Apple má teď za sebou neskutečně moc práce. Téměř vše se ale vydařilo na výbornou a lidé z Applu se mohou…

Mobilní zobrazení