Fotoduel umělých inteligencí: Google Pixel 2 vs Huawei Mate 10
Je tady pokračování našeho speciálního seriálu, ve kterém porovnáváme ty nejpokročilejší fotoaparáty u mobilních telefonů. Tentokrát jsme proti sobě postavili řešení využívající pokročilé umělé inteligence, a to od Googlu a Huawei. Kdo zvítězí v našem praktickém srovnání? Pojďme na to!
Na úvod se hodí zmínit, že Pixel 2 od Googlu drží v ostře sledovaném odborném žebříčku DxOMark první místo, pokud jde o celkové hodnocení za fotoaparát a kameru. A zřejmě o něj v letošním roce už nepřijde. Nicméně pokud jde o dílčí skóre, čistě na poli focení má o 1 bod více právě jeho dnešní soupeř Mate 10 Pro od Huawei.
A teď už podrobnější představení obou dnešních aktérů. Prvním účastníkem v tomto souboji těžkých vah je Google Pixel 2 (recenze), který se spoléhá na jediný fotosnímač s rozlišením 12,3 Mpx, který má větší velikost 1/2.6″. Dále disponuje technologií Dual Pixel, díky které má každý pixel na snímači dvě fotodiody místo jedné, čímž dokáže pojmout více světla a tím pádem také bleskurychle ostřit. Slušný je objektiv se světelností f/1.8, či kombinace optické a elektronické stabilizace OIS+ EIS. Chlubí se také speciálním automatickým režimem HDR+, respektive využíváním umělé inteligence.
Jeho soupeřem je nejvybavenější telefon z Číny, Huawei Mate 10 Pro (recenze). Ten vsází opět na duální fotoaparát, který se skládá z jednoho černobílého senzoru (20 Mpx) a druhého barevného (12 Mpx), ovšem primární senzor má menší velikost 1/2.9″. Rekordní je světelnost objektivu f/1.6, ovšem jen na RGB snímači, nikoliv na monochromatickém. Skvěle zní tzv. hybridní autofocus 4v1, který dokáže ostřit hned čtyřmi různými způsoby (fázovou detekcí scény – PDAF, kontinuálním autofocusem – CAF, laserem, či hloubkou ostrosti). A Huawei se také chlubí až 2x hybridním zoomem.
Specifikace fotoaparátů
Google Pixel 2 | Huawei Mate 10 Pro | |
---|---|---|
max. rozlišení | 12,3 Mpx | 20 Mpx (černobíle)/12 Mpx (barevně) |
poměr stran | 4:3 (12 Mpx) nebo 16:9 (9 Mpx) | 4:3 (12 Mpx) nebo 16:9 (9 Mpx) |
velikost snímače | 1/2.6″ | 1/2.9″ |
světelnost | ? mm, světelnost f/1.8 | 27 mm, světelnost f/1.6 |
blesk | ano, 2x | ano, 2x |
stabilizace | ano, OIS + EIS | ano, OIS |
autofocus | Dual Pixel | hybridní 4v1 |
cena zařízení | 20 990 Kč s DPH | 20 990 Kč s DPH |
Úvod, seznámení s metodikou
Cílem je pochopitelně přijít na to, který smartphone fotí lépe a jde nám tentokrát jen čistě o focení, nikoliv například natáčení videa či jiné dovednosti. Abychom zajistili srovnatelné podmínky, fotili jsme vždy na automatiku s nastavením automatické volby HDR a se stejným poměrem stran 4:3 při maximálním rozlišení. Pro jistotu také uvádíme, že na čočce fotoaparátů jsme neměli žádnou ochranou fólii a vždy byla před každým focením u každého modelu vyčištěná, focení pak probíhalo klasicky z ruky a vždy za rovných podmínek. Scény jsme pro jistotu fotili vícekrát, abychom předešli možnému zkreslení nenadálým vlivem, a vybírali jsme tak vždy snímky povedenější.
Ovládání, focení a funkce
Důležité jsou nejen samotné výsledky, ale také vůbec způsob, jakým k nim dojdeme. Jinými slovy, jak dobře se s telefony fotí. Google i Huawei si poradily se svými zařízeními velmi dobře, takže se dá o obou říct víceméně to samé – spuštění aplikace focení je bleskurychlé, stačí jednoduše swipnout od okraje na zamykací obrazovce, žádného vyklouzávání z rukou se bát nemusíme (ačkoliv menším Pixelem 2 se o trochu lépe manipulovalo) a focení je možné jednoduše přes softwarovou spoušť na displeji.
Základní prostředí fotoaparátů – Pixel 2 (vlevo) a Huawei Mate 10 Pro (vpravo)
Fotoaparáty neustále ostří danou scénu, pokud chcete zaostřit na dané místo sami, stačí klepnout na obrazovku. U obou je pak velmi šikovné nastavení expozice, po ťuknutí kdekoliv na displeji (pro zaostření) můžete následně snímek přeexponovat nebo podexponovat podle potřeby (v testu jsme však tuto možnost nepoužívali, vše bylo ponecháno na automatice). Oba telefony také přinášejí velmi přehledné samotné prostředí, víceméně vše nastavíte rychle přes dostupné zástupce ikonek.
Jak tedy oba telefony fotí? Pokračujte na další kapitolu, kde se dostáváme k praktické části.
S oběma telefony jsme nafotili přes 100 snímků, fotili jsme ve dne v noci, za různého počasí, které se naskytlo, a na různých místech.
Všechny snímky jsou v pořadí Pixel 2 (VLEVO) a Huawei Mate 10 Pro (VPRAVO).
Tip: Stáhněte si všechny fotky pořízené s Pixelem 2 a Huawei Mate 10 Pro (zip, 300 MB).
Makro snímky
Tak to je jedním slovem paráda. Oba telefony umí vykouzlit prvotřídní makro snímky, které mají opravdu skvělou ostrost a výtečnou drobnokresbu, jen o něco málo více detailů pak mají některé fotky od Huawei – díky lepší světelnosti objektivu. Ostření probíhá na jedničku téměř v každém případě. Už z malých náhledů je však poznat výrazný rozdíl v barevném podání. V případě telefonu od Googlu můžeme pochválit velmi věrohodné zachycení scény a zachycení více barev. U konkurenčního Huawei snímky nevypadají zle, ale při přímém srovnání s Pixelem zjistíte, že mají méně věrohodné barvy. Vítězem první disciplíny je tedy jednoznačně Google.
Všechny snímky jsou v pořadí Pixel 2 (VLEVO) a Huawei Mate 10 Pro (VPRAVO).
Tip: Stáhněte si všechny fotky pořízené s Pixelem 2 a Huawei Mate 10 Pro (zip, 300 MB).
Exteriér
I zde jsou jasně postřehnutelné rozdíly. A opět nejde jen o rozdílné barevné podání, ve kterém má zkrátka telefon od Googlu viditelně navrch – nabízí přesnější zachycení barev. Ale zde už si můžeme všimnout například při focení SPZ značky na autě, že o něco detailnější a tedy lépe čitelný obraz díky lepší světelnosti naopak nabízí telefon od Huawei. Každopádně za běžných podmínek jsou výsledky skvělé od obou fotoaparátů. Pokud však dojde na světelně nevyváženou scénu a je potřeba, aby na řadu přišel HDR režim či další pokročilé nastavení, které jsme nechávali čistě jen na automatice, vítězí opět Google. Neříkáme, že by telefon od Huawei byl podstatně horší, ale u Googlu zkrátka fotíte a nemusíte se o nic starat. U Huawei by bylo potřeba patřičnějších zásahů, ať už při samotném focení, tak i poté při práce ve fotoeditoru.
Všechny snímky jsou v pořadí Pixel 2 (VLEVO) a Huawei Mate 10 Pro (VPRAVO).
Tip: Stáhněte si všechny fotky pořízené s Pixelem 2 a Huawei Mate 10 Pro (zip, 300 MB).
Slabé světlo a noční scéna
V nejtěžší disciplíně, ve které se vždy hodně ukáže, tentokrát výsledky hrají ve prospěch Huawei. Fotky od Googlu totiž mají více šumu, takže větší fotografický senzor zde zkrátka nevykompenzoval o něco málo horší světelnost. A hlavně, v podání telefonu od Googlu si můžeme všimnout, že fotky mají nepřirozený žlutý nádech. Mate 10 Pro od Huawei se tedy na noční focení hodí o něco lépe. Ale i v této disciplíně se sluší říct, že oba smartphony dosahují poměrně pěkných výsledků, které by ještě před několika lety vypadaly jako zázrak.
Kdo je tedy vítězem našeho fotoduelu? Otočte na závěrečnou kapitolu!
Tip: Stáhněte si všechny fotky pořízené s Pixelem 2 a Huawei Mate 10 Pro (zip, 300 MB).
Zhodnocení
Oba telefony patří jednoznačně mezi současnou špičku, a to nejen po stránce celkové výbavy, ale i v oblasti focení. Bylo zajímavé srovnávat jednoobjektivový fotoaparát Pixelu 2 s dvouočkem u Huawei Mate 10 Pro. Nebo i další velmi rozdílné specifikace, podle kterých se sice dá ledacos odhadovat, ale nakonec stejně vždy rozhodne praktické srovnání.
Pokud bych měl určit, který z těchto telefonů fotí lépe, pak bych se přiklonil ke Googlu, neboť při denním focení mají jeho snímky zpravidla věrohodnější a přesnější barvy, leč o něco málo horší drobnokresbu, ovšem zde rozdíl není tak výrazný. Ale stejně jako při výběru samotného telefonu i v tomto případě záleží, co kdo upřednostňuje. Někteří například milují fotoaparáty u Samsungu, protože jeho fotky mají extra živé barvy, ačkoliv nereálné. Jak se tedy říká, proti gustu žádný dišputát.
Doporučujeme:
- Recenze Google Pixel 2: ne zcela přesvědčivý superphone
- Recenze Huawei Mate 10 Pro: vyzyvatel těch nejlepších?
Jaké jsou vaše osobní preference, který z těchto dvou fotomobilů podle vás fotí lépe a který byste si tedy vybrali?
Autor článku

Technologie mě fascinují natolik, že jsem založil weby Mobilizujeme.cz, Elektrickevozy.cz a Inteligentnisvet.cz. Rád píši o všem, co má přínos pro čtenáře. Již od roku 2007, skrze více než 8 000 článků. Používám produkty od Applu a Tesly.
Technologie mě fascinují natolik, že jsem založil weby Mobilizujeme.cz, Elektrickevozy.cz a Inteligentnisvet.cz. Rád píši o všem, co má přínos pro čtenáře. Již od roku 2007, skrze více než 8 000 článků. Používám produkty od Applu a Tesly.