Recenze iPhone 13 – Nejméně přelomový, přesto unikátní

Jakub Fišer
  • Letošní iPhone 13 vzbudil víc vášní než generace před rokem – může za to málo inovací
  • iPhone 13 má oproti loňsku jednu velkou designovou novinku, jinak nic moc
  • Stojí letošní iPhone 13 za váš zájem? A z jakého modelu dává přechod největší smysl, jestli vůbec?
Apple iPhone 13, recenze
Apple iPhone 13, recenze

Tato recenze možná směřuje k tomu, aby byla tak trochu retrospektivní – srovnávání letošních iPhonů 13 s loňskými iPhony 12 se asi jen tak nevyhneme. Zatímco vloni dostaly jablečné mobily zbrusu nový design a konečně i lepší displej, letos je nových funkcí skutečně pomálu a přechod z iPhonu 12 je na pořádné zvážení. Pojďme se tedy podívat, s čím se Apple letos vytáhl a jak se nový iPhone 13 používá!

Apple iPhone 13: specifikace

Konstrukcehliník a sklo + keramika, 146,7 × 71,5 × 7,65 mm, 173 g, zvýšená odolnost IP68
Displej6,1″, Super Retina XDR OLED, 60 Hz, 2532 × 1170 px, poměr stran 19,5:9, jemnost 460 PPI
Operační systémiOS 15.0.1
Čipset6jádrový, 3,22 GHz, Apple A15 Bionic
Paměť4 GB RAM, 128/256/512 GB úložiště, nemá MicroSD slot
Fotoaparátduální (12 Mpx hlavní + 12 Mpx ultraširoký 120°), clona f/1.6 + f/2.4, OIS, až 5× digitální zoom, duální LED blesk, Deep Fusion; přední 12 Mpx, clona f/2.2
LTE800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz
Technologie5G, hybridní Dual SIM (nanoSIM + eSIM), Bluetooth, Lightning + MagSafe, Wi-Fi 6, GPS, NFC, 3D čtečka tváře Face ID
Baterie3 095 mAh, rychlonabíjení 20 W, bezdrátové nabíjení 7,5 W, bezdrátový MagSafe 15 W
Cena a dostupnostod 22 990 Kč, září 2021

Za zapůjčení děkujeme Alza.cz, kde můžete smartphone zakoupit!


Obsah balení

  • telefon iPhone 13
  • jehla na SIM kartu
  • USB-C / Lightning kabel
  • technická brožurka a základní průvodce
  • 1× samolepka Apple

Stále v hranatějším stylu

Zatímco vloni nás designový návrat do dob iPhonu 5 a 5S nadchnul a iPhony díky němu opět po čase vystupují z davu, letos jsou jablíčka pořád stejná a úpravy na zevnějšku jsou tak spíše dílčí. Tlačítka vpravo a vlevo jsou o pár milimetrů níž (nebojte, hardwarový přepínač tichého a hlasitého režimu zůstal – pozn. redakce), výřez je menší a přeskupen, čočky fotoaparátu jsou větší a už je nenajdete pod sebou, nýbrž diagonálně.

Podstatné ovšem je, že i když je změn navenek minimum, iPhonům hranatý design pořád neskutečně sekne a zmíněné kosmetické úpravy jen dokreslují výborně vypadající a originální smartphone. iPhone 13 také výborně padne do ruky, i přes zostřené hrany nikde neřeže do rukou a má velmi sympatické rozměry i hmotnost. Ač vlastně mezigeneračně přibral, má pořád příjemných 173 gramů.

Apple iPhone 13, recenze
Apple iPhone 13, recenze

Rovněž konstrukce zůstala shodná s loňskými modely. Základem je hliníkový monolit, záda ze skla s keramickým štítem, přední strana jakbysmet. Opět zde máme lesklou úpravu zadní skleněné tabulky, matná je zase u modelů Pro a Pro Max. iPhone 13 vyniká svou pevností a mistrným dílenským zpracováním. Během testování jsem nezaznamenal žádné vrzání, lupání v konstrukci a podobně; zlomit tento přístroj v ruce je takřka nemožné. Navrch potěší samozřejmě i zvýšená odolnost IP68, takže nevadí voda a dokonce ani prašné prostředí.

Je toho ale bohužel hodně i z druhé strany – co se mi na iPhonu 13 nelíbí? Okraje kolem displeje jsou vidět, v porovnání s konkurencí hodně patrné. Pak je tu výřez, který by si snad zasloužil celou kapitolu. Apple jej letos opět zmenšil, úplně se jej ale plánuje zbavit až do budoucnosti. Přední kamerka je v něm přeskupena nalevo, telefonní sluchátko je až u horní hrany s hliníkovým rámem.

Apple iPhone 13, recenze
Apple iPhone 13, recenze

Displeji něco chybí a něco přebývá

Obrazovka nového iPhonu 13 má již zmíněný výřez, který z ní ukusuje solidní část a pouze displej tak zabírá jenom 86 % přední strany. Nechme ale výřez spát, obrazovka iPhonu je sama o sobě zajímavá. Základní varianta letošních jablek dostala do vínku 6,1palcový OLED panel nazývaný Super Retina XDR s podporou HDR10 a poměrem stran 19,5:9.

Z hlediska toho, jak kvalitně umí displej obsah zobrazovat, si není na co stěžovat. Barvy jsou pěkné, ale ne přetáhnuté. Rozlišení 2532 × 1170 pixelů stačí na to, aby většina uživatelů byla spokojena. Já jsem rastr našel pouze na bílém pozadí prohlížeče a to jsem se na něj hodně soustředil.

Apple iPhone 13, recenze
Apple iPhone 13, recenze

Velký problém představuje pouze základní obnovovací kmitočet 60 Hz. Nejenže je to v roce 2021 u špičkového smartphonu opravdu málo, ale Apple konečně přinesl funkci ProMotion, tedy 120Hz obnovovací frekvenci, do modelů 13 Pro a 13 Pro Max. Základní a Mini varianty bohužel ostrouhaly a novinka tak hrubě nedostačuje konkurenci, která má 90Hz nebo 120Hz už dávno a to i v řádově levnějších smartphonech.

Reproduktor překvapil, nepříjemně

iPhony patřily vždy k telefonům s výborným ozvučením. iPhone 13 má hlavní reproduktor dole, sekunduje mu potom telefonní sluchátko. Mluvené slovo je poslouchatelné, ovšem s hudbou je to horší. Při nastavení hlasitosti asi na 80 % je vše krásně zřetelné, nicméně mobil není zrovna hlasitý. Pokud hudbu osolíte na maximální hlasitost, začne být projev plochý a linky se nezřetelně slévají. Důležité je to kvůli tomu, že iPhone nemá audiojack a ani redukci v balení.

Staré známé iOS

Určitě netřeba dlouho uvádět a představovat oblíbený operační systém iOS. V novém iPhonu 13 najdeme verzi iOS 15 s opravným patchem 15.0.1, který vyšel v čase testování. Jak už jste pravděpodobně slyšeli, iOS se vyznačuje výbornou optimalizací, jednoduchým ovládáním pomocí dobře známých gest a samozřejmě také důležitou rolí v Apple ekosystému. Nemluvě o zabezpečení.

Apple iPhone 13, recenze
Apple iPhone 13, recenze

Největší silou iOS jsou nativní aplikace, které Apple navrhuje sám. V iPhonu tak nechybí speciální aplikace pro poznámky, kalendář, mapy a prakticky cokoliv, na co si u moderního smartphonu vzpomenete. Výborná je rovněž foto-aplikace, internetový prohlížeč Safari, mailový klient nebo hudební služba Apple Music.

Výkonný čipset A15 Bionic

Další aplikace, a třeba i hry, si pak stahujete přímo v obchodě App Store. A ptáte se, jak na novém iPhonu 13 hry a vlastně i operační systém běží? V celé rodince iPhonů 13 najdeme čipovou sadu Apple A15 Bionic, která má takovou sílu, že se jí nevyrovná žádná moderní a sebenáročnější mobilní hra. Bezchybně a bez sekání běží i nativní aplikace a právě díky mistrné optimalizaci je průchod systémem jednoduchý, rychlý a zlepšuje produktivitu.

Z hlediska výkonu tak určitě nebudete muset hledat nic lepšího. Za vše hovoří i skóre v AnTuTu: 790 tisíc bodů. Výkonný čipset ale nemusí stačit. V čem iPhone možná tabulkově pokulhává, je operační paměť. Ta je u novinky pouze 4 GB.

Nenechte se ale zmást nižší číselnou hodnotou. Pro chod aplikací a iOS je to bohatě dostačující a limity paměti RAM jsem během celého testování neobjevil. Úložná paměť je v základu 128 GB, systém z ní ukusuje 8 GB (plus dalších 11 GB jakožto „systémová data“) a rozšířit MicroSD kartou bohužel nejde, jak je u iPhonů zvykem.

Letošním jablíčkům ale – stejně jako vloni – nechybí moderní 5G připojení, Wi-Fi 6, GPS nebo NFC pro bezkontaktní platby Apple Pay. A co biometrie, dokázal Apple konečně implementovat čtečku otisků? Kdepak, najdeme zde pouze pokročilou čtečku obličeje Face ID, která ale nefunguje s rouškou. Alternativou je pouze alfanumerický kód libovolné délky.

Baterie malá, nabije se však různorodě

Pokud se běžně stýkáte pouze s androidovými smartphony, může vám pohled na akumulátor iPhonu 13 udělat nevolno. I když se oproti loňsku kapacita zvýšila, činí stále pouze necelých 3 100 mAh. To i skutečně kompaktní telefony, jakými jsou Asus ZenFone 8 nebo Xperia 5 III, mají minimálně 4 000mAh baterii.

iPhone 13 si musí vystačit s o čtvrtinu menší baterií a nutno říct, že se mu to celkem daří. Smartphone jsem ráno odpojil se 100 %, průměrný den zvládne se zbývajícími 30 % kolem 19. hodiny večer. Žádný podiv, nový iPhone 13 je ryzí jednodenní telefon a i tak je k němu třeba přistupovat.

Apple iPhone 13, recenze
Apple iPhone 13, recenze

Zmíněnou Xperii 5 III však strčí do kapsy z hlediska bezdrátového nabíjení Qi, které podporuje, i když pouze s maximálním výkonem 7,5W. Takovým výkonem nabijete celý telefon asi za dvě hodiny. Lepší je používat 20W adaptér, který ale není v balení a musíte mít tedy vlastní. Případně rovnou magnetickou bezdrátovou nabíječku MagSafe s 15W výkonem. Z hlediska nabíjení iPhone nabízí hned několik alternativ, což je dobře.

Nejlepší dvouoký foťák na trhu

Fotoaparát je u iPhonů vždy silné téma. Mezi zákazníky totiž panuje jakási zvěst o tom, že iPhony fotí výborně, bez ohledu na počet snímačů a podobně. A to je i není pravda! iPhone 13, jakožto základní jablíčko pro rok 2021, přináší dva 12Mpx fotoaparáty – jeden hlavní s clonou f/1.6 a druhý širokoúhlý se záběrem 120 stupňů.

Apple iPhone 13, recenze
Apple iPhone 13, recenze

U obou snímačů musím jednoznačně pochválit dobrou optickou stabilizaci, výbornou automatiku při ostření a parádní hru s expozicí a světlem. iPhone vlastně zvládá i nadmíru dobře fotit ve tmě, což z něj dělá rok od roku univerzálnější foto-nástroj. Selfie kamerka má také 12 Mpx a fotí bez okolků dobře.

Nu dobrá, ale co se tedy Applu letos nepovedlo? V roce 2021 bych si uměl představit mnohem lepší portrétní režim s bokeh efektem, lepší dynamický rozsah samotných fotek (hlavně ve dne) a také alespoň základní teleobjektiv, případně makro objektiv s dostatečným rozlišením. Nic z toho tady není, iPhone 13 umí maximálně 5× digitální zoom a to, jak jistě uznáte, není vhodné.

Pokud ovšem rádi natáčíte videa, najdete si u nového iPhonu výrazný argument ke koupi. Jmenuje se režim Film. Tento video-mód nádherně prezentuje vysoký výkon čipové sady A15 Bionic. V reálném čase můžete při natáčení videa přeostřovat na bližší a vzdálené objekty a dotvářet tím pocit „jako ve filmu“. Pro běžné natáčení zřejmě nic přínosného – pokud ale s iPhonem chcete tvořit hodnotný obsah, potřebujete režim Film.

Normální video s automatickým ostřením lze natáčet ve Full HD při 30 nebo 60 FPS a také v rozlišení 4K ve shodné snímkové frekvenci. Barvené podání je na výborné úrovni, sem tam se ale objeví efekt duchů, který trápí i mnohem dražší iPhony. Tak na to pozor!

Jak fotí iPhone 13?

Ukázka: noční snímky

Ukázka: video režim Film, Full HD, 60 FPS

https://youtu.be/KaCgW9PG_1I

Zhodnocení

Připomeňme zásadní otázku z úvodu: vyplatí se letos přejít na iPhone 13 – a pokud, tak z jakého modelu se to vyplatí nejvíce? Už klasicky doporučujeme přejít ze tři roky starých iPhonů. Nabízí se ale otázka, jestli je logický přechod i z modelů před dvěma lety, tedy iPhone 11. V tomto případě jednoznačně – dostanete nový hranatý design, vyšší výkon, delší podporu a hlavně OLED displej, který je oproti Retině ve stylu LCD velkým skokem dopředu.

Nojo, ale co uživatelé loňských iPhonů 12, jak ti se mají postavit k novým iPhonům 13? Je to v zásadě jednoduché. Pokud si dokážete zmíněné novinky obhájit, klidně přejděte na novější. Design zůstane stejný, inovace jsou jen dílčí. Zaujme třeba filmařský režim nebo o trošku větší baterie. Nutno uznat, že pro majitele iPhonů 12 se budou letos argumenty k přechodu hledat hodně těžko. Pro majitele starších jablek je modernizace rozhodně na místě.

Apple iPhone 13, recenze
Apple iPhone 13, recenze

A jak jsou na tom fanoušci androidového spektra, kteří by rádi přešli k Applu? Pořád chybí třetí objektiv, výřez stále zaclání a ani letos se nekoná USB-C. Do toho se k novým iPhonům 13 v základních verzích nedostala největší inovace řady Pro, tedy ProMotion displej se 120Hz obnovovací frekvencí. Androiďáci, odpovězte si sami…

Co se nám líbí?Co se nám nelíbí?
Plus design a zpracováníMinus výřez
Plus systém iOS a podporaMinus displej, 60 Hz
Plus filmařská režimMinus chybí USB-C
Plus nabíjeníMinus reproduktor
Plus výkonMinus absence teleobjektivu
Plus větší baterieMinus prodejní balení
Plus 5GMinus absence čtečky otisků
Sledujte nás v Google Zprávách

Komentáře


Nejnovější články