Recenze iPhone 12 – Není dokonalý a to je jeho největší výhoda

Luboš Srb
  • Nový iPhone 12 je nabízený v celkem čtyřech verzích – 12 & 12 Mini, 12 Pro & 12 Pro Max
  • Středně velký 6,1″ iPhone 12 je telefon, který přináší 99 % vylepšení z nové generace
  • Cenu 25 tisíc si dokáže obhájit, pokud nekoukáte jen na počty jader či pixelů
  • Ze všech nových iPhonů jde rozhodně o nejlepší kauf
iPhone 12
iPhone 12

Když Apple v roce 2017 přišel se svým revolučním bezrámečkovým iPhonem X (recenze), odstartoval novou éru a nastolil nové trendy, ať už jde o displej s minimálními rámečky, ovládání gesty, či odemykání obličejem. Jenže pak se toho po tři generace mnoho nového neudálo a šlo jen o postupné upgradování funkcí, nikoliv designu.

V roce 2020 ale končí dlouhé čekání. Apple přišel nejen s redesignem nových iPhonů, ale také jsme se dočkali velkého návratu malého iPhonu! Přečtěte si již naší podrobnou recenzi iPhonu 12 Mini, pokud vás tenhle prcek zajímá. A nyní se podíváme na klasický iPhone 12, který je asi nejvíce reprezentativním zástupcem kvarteta nových modelů.

iPhone 12 má nový hranatější design, nové barvy, je odolnější, ale také se může pochlubit velmi zajímavou výbavou. Má kvalitní OLED displej, vysoký výkon díky procesoru Apple A14 Bionic, vylepšený duální fotoaparát s novou technologií Smart HDR 3 a ještě lepším nočním režimem, ale hlavně sází na skvěle optimalizovaný systém iOS 14 a na to, že bude těžit z výhod celého ekosystému Apple zařízení a služeb.

Na druhou stranu jsou i maličkosti, které mohl výrobce udělat lépe. Troufám si však tvrdit, že z pohledu trhu to budou naprosté banality, které vůbec nebudou rozhodovat o úspěchu či neúspěchu nového iPhonu 12. Apple si je toho v posledních letech dobře vědom, takže již dost rezignoval na nějaké výraznější inovace a místo toho se snaží dělat co nejlépe základní věci, které dělají dnešní smartphone povedeným smartphonem.

Apple iPhone 12: specifikace

Konstrukcehliník a sklo + keramika, 146,7 × 71,5 × 7,4 mm, 162 g, zvýšená odolnost IP68
Displej6,1″, Super Retina XDR OLED, 2532 × 1170 px, poměr stran 19,5:9, jemnost 460 PPI
Operační systémiOS 14
Čipset6jádrový, 3,1 GHz, Apple A14 Bionic
Paměť4 GB RAM, 64/128/256 GB úložiště, nemá MicroSD slot
Fotoaparátduální (12 Mpx hlavní + 12 Mpx ultraširoký 120°), clona f/1.6 + f/2.4, OIS, až 5× digitální zoom, duální LED blesk, Deep Fusion; přední 12 Mpx, clona f/2.2
LTE800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz
Technologie5G, hybridní Dual SIM (nanoSIM + eSIM), Bluetooth 5.0, Lightning + MagSafe, Wi-Fi 6, GPS, NFC, 3D čtečka tváře Face ID
Baterie2 815 mAh, rychlonabíjení 20 W, bezdrátové nabíjení 7,5 W, bezdrátový MagSafe 15 W
Cena a dostupnostod 24 990 Kč, říjen 2020

Za zapůjčení děkujeme Alza.cz, kde můžete smartphone zakoupit!


Obsah balení

  • telefon iPhone 12
  • jehla na SIM kartu
  • USB-C / Lightning kabel
  • technická brožurka a základní průvodce
  • 1× samolepka Apple

Nový design, první změna začíná hned u balení

  • iPhone 12 je v balení bez nabíjecího adaptéru
  • Po 3 letech jsme se konečně dočkali redesignu telefonu
  • Potěší i vyšší odolnost či lepší displej

Značně pohublá krabička s novým iPhonem 12 dává tušit, že tady asi došlo k nějakým změnám. A změny jsou to například po vzoru chybějícího sluchátkového 3,5mm jacku, který Apple odebral u iPhonu 7, opravdu revoluční. Tentokrát se totiž musí zákazníci obejít bez nabíječky. Vlastně v balení je pouze telefon a USB kabel s Lightning konektorem, nic víc.

iPhone 12
iPhone 12

Může to znít dost nepochopitelně, jenže Apple se dušuje tím, že dnes už má stejně asi každý doma nějakou nabíječku a vynecháním nabíjecího adaptéru a sluchátek ušetří enormní množství energie a sníží emise, prý jako kdyby z ulic ročně zmizelo 450 tisíc aut. Na kolik je to ale ekologické rozhodnutí a nakolik spíše ekonomické, to ať si každý rozhodne sám. Každopádně vypadá to, že brzy půjde stejnou cestou i konkurence.

Co je pro zákazníka jistě mnohem důležitější, je až redesign telefonu. Nový iPhone se totiž vrací k hranatějšímu stylu legendárního iPhonu 4/4S (recenze) potažmo iPhone 5/5S (recenze), které jsou podle mnohých fanoušků značky Apple dodnes označovány za nejhezčí modely výrobce. Zda to tak je nebo není, je samozřejmě věc čistě subjektivní. Za mě hlavně dobře, že tady není čtvrtým rokem po sobě naprosto stejný design, který už by působil dost okoukaně. Takto je to opět svěží vítr a jedna z největších změn u nové generace.

iPhone 12
iPhone 12

Připočítat k tomu musím i barvy, ve kterých je iPhone 12 nabízen. Kromě klasické dvojice černá, bílá je tentokrát na výběr ještě modrá, zelená a červená, se kterou přispívají zákazníci zároveň na charitu. V každém provedení se však nejspíše nevyhnete ulpívání otisků prstů na lesklé, zadní straně ze skla. Na matném rámu z leteckého hliníku se tak neděje. Do ruky telefon i díky hranatému provedení padne dobře a úchop je snad i jistější, než v případě kulatého těla u předchozích generací, které mně osobně z ruky docela vyklouzávaly.

Pokud by ale iPhone přeci jenom spadl na zem, mohlo by zafungovat nové ochranné sklo displeje s názvem Ceramic Shield, které má být podle Applu 4× odolnější než sklo u předchozí generace, iPhone 11 (recenze). Za mě je to však jen marketingová hra, protože právě u loňské generace Apple přišel s tím, že vylepšil odolnost displeje proti poškrábání, čímž naopak snížil odolnost proti prasknutí displeje při pádu. Když to hodně zjednoduším, teď tedy udělal pouze opak. Ono vyrobit sklo, které by dokonale odolalo jakémukoliv poškození, kvůli fyzikálním zákonům úplně nelze.

Některé věci ale zůstaly při starém

  • Konstrukční zpracování iPhonu nemá chybu
  • Výřez u bezrámečkového displeje je stále stejně velký
  • USB-C se nekoná, důvodů může být hned několik

Co se u nového iPhonu 12 nezměnilo, je rozmístění všech tlačítek a konektorů. Téměř celou přední stranu zabírá bezrámečkový displej s výřezem kvůli Face ID kamerce a senzorům k ní potřebným, stále dokonale a bleskurychle rozpoznávající obličej majitele telefonu ve dne v noci. Na pravém boku najdeme pouze velké vypínací tlačítko, na levém pak tlačítka pro regulaci hlasitosti, přepínač tichého režimu, a nově se sem přestěhoval slot na nanoSIM kartu. A jelikož iPhone disponuje také eSIM, můžeme mluvit o dual SIM zařízení.

iPhone 12
iPhone 12

Na spodní hraně jsou reproduktory a mikrofon. Společně se sluchátkem ve výřezu displeje pak jde o stereo reproduktory. Pro nabíjení iPhonu, připojení příslušenství či propojení s počítačem je stále k dispozici Lightning konektor. Podle někoho je to tragédie, protože je celosvětovým standardem USB-C, takže pak nemůžete používat cizí nabíječky, když si náhodou zapomenete svůj kabel a nikdo kolem nemá Apple.

Za mě to není tak hrozný problém, protože ruku na srdce, jak často se vám něco podobného stane? Nicméně souhlasím s tím, že s USB-C by se někomu mohlo žít o něco lépe, tedy pokud nemáte nakoupené příslušenství s Lightningem, o které byste kvůli tomu přišli. A další věc je, že Apple chystá iPhone bez konektorů, tedy budoucnost je nejen bez Lightningu, ale i bez USB-C.

Čistší, minimalistický design Apple pomalu krůček po krůčku dotahuje k dokonalosti. U nového iPhonu už například na zádech nenajdeme informace o certifikacích zařízení, které se v menší podobě přesunuly na pravý bok a jsou téměř neviditelné. Modul s hlavním fotoaparátem taktéž na zádech je sice poměrně velký, ale nevystupuje nad okolní povrch, takže se pak telefon položený na stole nezvyklá.

Přesně to jsou ty maličkosti, o kterých si v prodejních specifikacích nepřečtete, ale tvoří důležitý celek. Opačným příkladem je odolnost dle normy IP68, která v případě iPhonu 12 mluví o tom, že by telefon měl vydržet až 30 minut v hloubce až 6 metrů, ovšem záruka už voděodolnost nekryje. Takže s potápěním raději opatrně, naopak při zimních lyžovačkách máte větší šanci, že navlhlý telefon v kapse přežije.

Stejný a přitom o něco lepší displej

Všechny nové iPhony mají OLED displej, což je výrazný posun vpřed. Loňský iPhone 11 měl totiž narozdíl od „próčkových“ verzí ještě LCD panel, který ani přes ujišťování Applu nedosahoval takových kvalit, jako právě u modelů iPhone 11 Pro (recenze) & 11 Pro Max (recenze). Nový iPhone 12 využívá konkrétně 6,1palcový Super Retina XDR displej s rozlišením 2532 × 1170 px a jemností 460 PPI. I v tomto směru si tedy novinka polepšila. Za mě u displeje není téměř co vytknout, snad jen, že Apple zatím nepřešel na 90Hz obnovovací frekvenci, kterou už konkurence s Androidem má a rozdíl je při přímém srovnání vidět.

iPhone 12, displej
iPhone 12, displej

Systém ovládaný gesty, maximální výkon

Dlouhé představování operačního systému iOS by bylo nošením dříví do lesa. Nicméně alespoň ve zkratce – největší výhodou je skvěle optimalizované prostředí a snadné ovládání gesty, které dokáže práci s telefonem neskutečně urychlit. Od spodního okraje displeje jen svajpnete směrem nahoru a přejdete z aplikace na úvodní obrazovku, při svajpnutí a přidržení se dostanete do multitaskingu nebo třeba při svajpování po spodní liště můžete bleskurychle přepínat mezi posledními aplikacemi. Od iPhonu X, který přišel již před třemi lety, si tento způsob ovládání nemůžu vynachválit.

iPhone 12, displej
iPhone 12, displej

Animace v nejnovějším iOS 14.2.1 jsou rychlé a plynulé, Apple totiž při doteku prstu na displeji zvedá obnovovací frekvenci na 60 Hz, ale hlavně má všechny své nativní aplikace výborně optimalizované. A problém není ani s aplikacemi třetích stran, které můžete stáhnout z obchodu App Store. Jedním z důvodů je rozhodně nový čipset Apple A14 Bionic s umělou inteligencí, který zvládá až 11 bilionů operací za sekundu. V benchmarkovém testu Antutu jsem iPhonu 12 naměřil 575 tisíc bodů, což mluví za vše. Apple má jednoduše výkonu na rozdávání.

Velkou novinkou, která přišla s novým čipsetem, je technologie 5G. Tu však zatím v Česku kvůli současnému pokrytí u operátorů příliš nevyužijete a zřejmě ještě nějakou dobu to nebude „must-have“ funkce. Do budoucna bych s ní ale rozhodně počítal, a to nejen kvůli řádově rychlejším přenosům dat, ale třeba kratší odezvě, která se bude hodit pro real-time hraní her s někým klidně na druhém konci světa nebo pro využití v rámci internetu věcí. U Applu je navíc šikovná funkce automatického 5G, která sama rozhoduje o tom, kdy je výhodnější telefon přepnout do režimu s rychlejšími daty a kdy naopak ponechat LTE či starší sítě, které tolik nebudou vybíjet baterii.

Apple také po letech přinesl do svého systému widgety, resp. umožnil je nově přesunout z postranní sekce přímo na plochu mezi ikonky na domovských obrazovkách. Funkce, kterou mají uživatelé na konkurenčním Androidu už od nepaměti, tedy vylepšila konečně také iOS. I když je otázkou, na kolik lze mluvit o vylepšení. Zatím totiž postrádám širší výběr widgetů a ani od vývojářů aplikací třetích stran to není tak slavné, takže uvidíme snad až časem. Velkou změnou je také spuštění knihovny aplikací, ve které jsou kompletně všechny aplikace, takže vy pak nemusíte mít zaplevelenou celou plochu. Šikovné je také ovládání přes záda telefonu, kdy můžete jednoduchým poklepáním například otevřít ovládací centrum.

Výdrž baterie, nabíjení

Už bývá celkem zvykem, že majitelé iPhonů hledají nabíječku dříve, než ostatní. A jinak tomu není ani v případě nového iPhonu 12, který má sice hezký nový design, je lehčí a tenčí, jenže to je právě důvodem snížení kapacity baterie o nějakých 300 mAh. Počítejte spíše s jednodenní výdrží na jedno nabití, pokud ráno telefon odpojíte z nabíječky a bude mu na displeji svítit 100 %. Při náročnějším způsobu testování mi telefon vydržel jeden den a zůstalo mi ještě 30 % baterky. Běžně jsem ale končil kolem 50 %, dle statistiky v telefonu jsem měl obrazovku zapnutou něco přes 4 hodiny, čili to dělá výdrž zhruba 8 hodin. Pokud za předpokladu, že nebudete mít jas úplně na maximum nebo třeba nebudete celý den natáčet video či ždímat iPhone jiným způsobem.

Nabíjení je i navzdory absence nabíjecího adaptéru v balení samozřejmě stále možné i přes kabel, nicméně Apple představil novou bezdrátovou nabíječku MagSafe, se kterou už se pomalu připravuje na budoucnost s iPhonem zcela bez konektorů, tedy i toho nabíjecího. Nebo že by to byl záměr, jak donutit zákazníky pořídit si raději bezdrátové příslušenství, než klasickou nabíječku? Kdoví.

Každopádně výkon MagSafu je v případě iPhonu 12 max. 15 W, stejně tak i u iPhonů 12 Pro & 12 Pro Max, a u menšího iPhonu 12 Mini je výkon omezen na 12 W. Takže na bezdrátové nabíječce budou muset strávit více času než na kabelu, kde jsem iPhone 12 přes rychlonabíječku od iPhonu 11 Pro nabil z 15 na 80 % za 45 minut. Přes kabel lze nové iPhony nabíjet výkonem až 20 W. S výjimkou malého iPhonu, který je omezený na 15 W.

Jeden z nejlepších fotoaparátů a profesionální kamera

Focení je disciplína, ve které iPhony vynikají už od nepaměti. A nejinak tomu je i v případě nejnovější generace. Základní iPhone 12 je vybaven dvojicí snímačů – 12Mpx širokého a 12Mpx ultraširokého se záběrem 120 stupňů – se stejnými parametry (světelnost f/1.6 na hlavním a f/2.4 na ultraširokém, OIS, technologie Deep Fusion) a výslednou kvalitou, jako v případě vyšších modelů iPhone 12 Pro & 12 Pro Max. Rozdílem je absence teleobjektivu, což znamená, že se musíte obejít bez optického zoomu, místo kterého je dostupný max. 5× digitální zoom u fotek a max. 3× digitální zoom u videa.

iPhone 12, fotoaparát
iPhone 12, fotoaparát

Ze všeho nejzajímavější je však vylepšení v podobě nového Smart HDR 3, které s pomocí strojového učení zvládne lépe rozpoznávat scény a snímky pak patřičně mnohem lépe světelně vyvážit. Jistě na tom má svou zásluhu i lepší světelnost na hlavním objektivu, která se mezigeneračně zlepšila z f/1.8 na f/1.6 a čip tak dokáže zachytit o 27 % více světla. Hned po vyfocení prvních fotek jsem si všiml, jak má Apple tendence vše podávat spíše ve světlejších tónech. Některé detaily jsou pak mnohdy prokreslenější, to díky technologii Deep Fusion, která nově funguje na obou fotoaparátech.

Ať už jsem fotil ve dne nebo v noci, iPhone prokázal své schopnosti. Snímky jsou krásně ostré, i když u konkurence už je laťka o něco výše, dále barevné podání je velmi realistické a nedostatky přicházejí prakticky až v těch nejnáročnějších scénách. Například, kdy fotíte za horšího osvětlení nebo fotíte pohyb, což ale u jiných telefonů zpravidla nedopadne o moc lépe. Nejvíce bych u nového iPhonu 12 pochválil, že Apple přidal jeho výtečný noční režim i na druhý ultraširoký fotoaparát, který byl dosud přes noc prakticky diskvalifikován. To je za mě u fotoaparátu asi vůbec největší vylepšení.

Jak fotí iPhone 12?

Ukázka: noční režim

Znáte telefon, který by v posledních letech natáčel video lépe než iPhone? Já ne. A v tomto trendu pokračuje i nový iPhone 12, který zvedá laťku díky technologii HDR značky Dolby Vision, se kterou snímky podobně jako u focení vylepšuje rovnou za běhu a dokáže zvětšit rozsah toho, co reálně kamera vidí a natočí. Nevýhodou je, že výsledek vzhledem k podpoře formátu pouze na Apple zařízeních nelze odprezentovat. Snad tedy Google na svém YouTube či Microsoft u svých Windows přinesou v budoucnu také podporu. Do té doby bude pro majitele nových iPhonů dávat možná větší smysl natáčet klasické video ve Full HD či 4K bez této nové technologie.

Ukázka: denní Full HD 30 fps video

Ukázka: noční Full HD 30 fps video

Závěr

iPhone 12 není dokonalý telefon, jak už jsem v nadpisu prozradil. Ale právě v tom je jeho síla – není tak drahý, jako vybavenější próčkové modely, zároveň vyniká přesně v těch disciplínách, na které zákazníci primárně koukají. Ať už jde o design, displej, výkon, systém a ovladatelnost, fotoaparát, či podporu.

Ano, je o pár tisíc zase dražší než jeho předchůdce, ale když se podíváme na to, že jde vlastně o zbrusu novou vlajkovou loď za 25 tisíc, která má podporu zajištěnou de facto na příštích nejméně 5 let a vy tak nebudete muset kupovat za stejnou dobu 2-3 telefony s Androidem, může být pro běžné uživatele klidně mnohem lepší volbou i z ekonomického hlediska.

iPhone 12
iPhone 12

V posledních letech však Apple pěkně zlenivěl a některé technologie pro někoho možná nepochopitelně pořád odmítá. U nového iPhonu 12 to je především absence USB-C konektoru nebo 90Hz displeje, což je u konkurence již běžnou součástí výbavy. Vytknout bych mohl také ztrátu optického zoomu nebo hubenější balení, kde Apple zkrátka šetří a na čem vydělává. Jestli vám to vadí nebo ne, už nechám na vás.

Co se nám líbí?Co se nám nelíbí?
Plus nový designPlus chybí USB-C
Plus kvalitní displejPlus balení bez adaptéru
Plus vysoký výkonPlus nemá optický zoom
Plus skvěle odladěný systém iOS 14Plus absence 90Hz displeje
Plus výborný fotoaparát a kamera
Plus bezkonkurenční Face ID
Plus ekosystém Applu
Sledujte nás v Google Zprávách

Autor článku

Luboš Srb - Šéfredaktor

Technologie mě fascinují natolik, že jsem založil weby Mobilizujeme.cz, Elektrickevozy.cz a Inteligentnisvet.cz. Rád píši o všem, co má přínos pro čtenáře. Již od roku 2007, skrze více než 8 000 článků. Používám produkty od Applu a Tesly.


Komentáře


Nejnovější články