Allegro
Allegro

Recenze Apple AirPods 3 – Nejlepší a nejdražší sluchátka svého druhu

  • Apple vloni na podzim přišel s 3. generací svých veleúspěšných sluchátek AirPods
  • Podle naší recenze jde zřejmě o nejlepší pecková bezdrátová sluchátka na trhu
  • Opět a bez váhání ale spadl do své vlastní “pasti” s přemrštěnou cenotvorbou
Apple AirPods 3, recenze

Apple AirPods 3 v naší recenzi na Mobilizujeme.cz


Někoho by mohlo mást, proč zrovna tyto AirPody jsou onou třetí generací, když sluchátek s tímto označením najdeme na trhu minimálně pět. První byly AirPods z roku 2016, druhá generace se stejným designem, ale vylepšením Bluetooth 5.0 a bezdrátovým nabíjením přišla v roce 2019. A teď je tu zatím poslední generace z roku 2021. Vedle toho dorazily také sluchátka AirPods Pro a AirPods Max, to je ale zase trochu jiný příběh.


Za zapůjčení děkujeme obchodu iWant, kde můžete sluchátka zakoupit!


Obsah balení

  • pravé a levé sluchátko Apple AirPods 3
  • dobíjecí pouzdro
  • USB-C / Lightning kabel
  • technická brožurka a základní průvodce

Apple AirPods 3 – Design inspirovaný doma

Spekulace kolem sluchátek AirPods 3 se do puntíku vyplnily. Mluvilo se totiž o tom, že Apple vezme funkční design z AirPods Pro, svlékne z něj silikonové špunty a v této formě představí nová “základní” pecková sluchátka AirPods. A tak nějak to i dopadlo.

Apple AirPods 3, recenze

Prodejní balení a sluchátka AirPods 3 v pouzdře

Samotné sluchátko má onen atypický, i když na výsost ergonomický tvar, který uživatelé milují u AirPods Pro. Bílé sluchátko s černými prvky (v tomto případě ruchové mikrofony pro telefonování) a cca 2 centimetry krátkou nožičkou je v uchu svého nositele nepřehlédnutelné, a přitom ladí takřka k jakémukoliv stylu oblečení.

Kvalita zpracování rozhodně není špatná, za roky na trhu se však nikam neposunula. Pořád tady máme středně kvalitní bílý plast, který se hrozně rychle špiní a ještě rychleji škrábe. A když už ne na sluchátkách samotných, tak na dobíjecím pouzdře určitě.

Pouzdro samotné má pak vcelku subtilní rozměry, mám k němu ale velkou výhradu. Má odlišný tvar než pouzdro modelu Pro a také než pouzdro původních dvou generací. Pokud tak máte příslušenství typu obalů atd., budete muset nakupovat znovu. Nové pouzdro do starých obalů neobléknete. Na pouzdře si pak přes okamžité vlásečnicové škrábance můžete povšimnout tříbarevné diody, zadního pantu, Lightning portu pro nabíjení a tlačítka pro párování / reset.

Ergonomie i ovládání na jedničku

Dost ale o pouzdře, které stejně většinou sedí na nabíječce, nebo jej máte v kapse u kalhot. Samotná sluchátka padnou do ucha moc hezky. Občas je test peckových sluchadel příjemná změna, protože do uší nemusím nic rvát, jen tam pecičky posadím a užívám si hudbu. Sedí opravdu příjemně, v průběhu dne o nich skoro ani nevíte. Nepříjemný pocit z tlačení se objeví až cca po 4 hodinách, což je výborný ergonomický výsledek!

Silně návyková je potom haptická odezva při ovládání. Obě sluchadla mají vlastní dotykovou plošku, která reaguje na tlak a komunikuje s vámi haptickou odezvou a jemným lupnutím do ucha. Jediným stisknutím pozastavíte či spustíte přehrávání, dvěma se posunete o jednu skladbu dopředu, třemi potom o jednu skladbu dozadu.

Apple AirPods 3, recenze

Apple AirPods 3 v uchu sedí krásně a netlačí ani po několika hodinách poslechu

Pro ovládání funguje i hlasový asistent, v případě Apple produktů je to Siri, kterou vyvoláte zvoláním “Hej, Siri!”. Relativně pohodlné je i ovládání v rukavicích, jen musíte správně nahmatat zploštělou část nožičky.

Apple zvládá zvuk až překvapivě dobře

Nalijme si čistého vína – Apple ani zdaleka není typickou audio firmou a v segmentu bezdrátových sluchátek figuruje podobně jako Huawei nebo částečně i Samsung (ten alespoň vlastní značku AKG – pozn. redakce). Ergo společnost sama vyplňuje poptávku po příslušenství pro vlastní produkty. S lepšími značkami, jako je Sony, Sennheiser nebo Bang & Olufsen se nemůže rovnat, i když cenou se o to naivně snaží.

No ale pozor, tímto celoodstavcovým zvoláním by to šlo až moc zjednodušit. Ve skutečnosti totiž Apple AirPods 3. generace dodávají rozhodně překvapivou kvalitu ozvučení. Mohou za to 11mm měniče, v každé pecce jeden.

Apple AirPods 3, recenze

Sluchátka umí hrát i jedno bez druhého, třeba pro potřeby telefonování

Stejné měniče používají i AirPods Pro, takže nové AirPody 3. generace sdílejí s “Pročkami” krom designu také technologii uvnitř. Z kodekové výbavy však znalci nadšení nebudou, nová jablečná sluchátka umí jen AAC a SBC; univerzálnější aptX tu bohužel chybí, takže nejlepší bude spojení s Apple produkty.

Zvukově lepší průměr, jen ta izolace

Zpět ale ke zvuku samotnému. Je bez debat chvályhodný, středy jsou krásně výrazné, výšky procítěné a basová složka hudby není přesycená, jak to někdy u sluchátek bývá. Proti samotné reprodukci zvuku nemám špatného slova, byl jsem vlastně příjemně překvapen, že AirPody hrají jako fajn lepší průměr – byť cenově míří trošku výš.

Ruku v ruce se samotnou kvalitou vyluzovaného zvuku jde ale i něco, čemu říkáme izolace. Pokud budete sedět ve vakuu a poslouchat hudbu ze sluchátek, můžete se čistě zaměřit pouze na kvalitu onoho zvuku. Při běžném používání bezdrátových sluchátek ale dochází i ke kontaktu se světem kolem vás – a to ať už jste doma, v kanceláři nebo ve víru velkoměsta.

Apple AirPods 3, recenze

Zvuk je skvělý, ale sluchátka hodně propouští dovnitř i ven

Částečně i kvůli peckové konstrukci Apple neumožnil novým AirPodům funkci aktivního potlačení hluku. Pasivní potlačení hluku je však velmi slabé, protože sluchátka do uší nijak nešroubujete, ale jen je tam laskavě vložíte. To bohužel způsobuje dva nepříjemné efekty – sluchátka notně propouští zvuk do vašeho okolí, a zároveň propouští zvuky z vašeho okolí do uší.

Dokazuje to vlastně extrémní důležitost technologie ANC, neboli aktivního potlačení hluků. Sluchátka jsou při procházce rušnou ulicí nebo při jízdě v MHD, hlavně pak v metru, naprosto nepoužitelná, protože vlastní hudbu vám přebíjí šum z venku. Ať už se vám to líbí, nebo nelíbí, tohle je aspekt, který by měl zvážit každý. AirPods Pro – nebo jakákoliv jiná sluchátka s ANC – v tomto ohledu nabízí úplně jiný zážitek.

Další chytré funkce:

  • 360stupňové audio – sluchátka reagují na polohu vaší hlavy a když se otočíte, zvuk se podle toho změní
  • detekce nasazení – sluchátka poznají, kdy si je sundáte / nasadíte a podle toho přeruší / znovu obnoví přehrávání
  • hlasový asistent – jednoduchým zvoláním “Hej, Siri!” můžete vyvolat hlasovou asistentku z vašeho iPhonu, iPadu nebo Macu
  • rychlé párování s Apple produkty – ať už sluchátka používáte s iPhonem, iPadem nebo Macem, vždy je párování a připojení okamžité
  • schopnost lokalizace – díky bezpečnostnímu čipu uvnitř sluchátek je můžete kdykoliv najít na mapě v aplikaci Najít – funguje to podobně jako AirTag nebo MagSafe portmonka Apple Wallet
Apple AirPods 3, recenze

Trochu zamrzí opět odlišný tvar pouzdra – kryty z minula nevyužijete

Výdrž i univerzální nabíjení potěší

Apple se z hlediska výdrže trochu podceňuje. V oficiálních materiálech uvádí, že sluchátka dokážou hrát až 6 hodin v kuse. Já jsem během testování nové AirPody kolikrát z ucha nevyndal klidně i půl dne a překvapilo mě, že 6 hodin je spíše jakási startovací hodnota. Bez omezení jsem sluchátka používal i 9 hodin, leč s kraťoučkými několikaminutovými pauzami na nabíječce a průměrnou hlasitostí zhruba na 80 %.

A když už uznáte, že je třeba sluchátka dát na nabíječku, máte širokou možnost, jak to provést. V balení najdete samozřejmě kabel. Kromě toho ale můžete využít i jakoukoliv certifikovanou Qi nabíječku, případně také pokud máte doma MagSafe od iPhonu. K tomu se AirPody magneticky připnou a nabíjí se. Rozdíly panují z hlediska rychlosti nabíjení při tom či onom způsobu, nejde ale o nic, co byste museli řešit – každou z vyjmenovaných forem nabíjení se do hodinky čistého času dostanete zpět na “plnou nádrž”.

AirPods 3 mají silnou konkurenci

Přiznám se, že první AirPody, se kterými jsem přišel do kontaktu, byly AirPods Pro. Ty stále a neskrytě vnímám jako nejlepší sluchátka od Applu v rámci poměru ceny a kvality. Sice jsou z roku 2019, ale kvalitativně si jsou s AirPods 3 vcelku podobné a seženete je za cenu kolem 5 tisíc korun.

To je zároveň i cena Apple AirPods 3. Ty však proti verzi Pro postrádají klíčovou technologii aktivního potlačení hluku. Pravdou ale zůstává, že pokud si libujete v peckových sluchátkách, v nabídce Applu nic zajímavějšího neexistuje.

Apple AirPods 3, recenze

Jsou to nejlepší pecková sluchátka od Applu. Výhodná však nejsou ani omylem

Za necelé 3 tisíce, tedy polovinu ceny nových AirPodů, můžete koupit Huawei FreeBuds 4 s peckovou konstrukcí a dokonce i částečným ANC. To už se ale vytrácí tolik oblíbené kouzlo jablečného ekosystému, do kterého AirPods 3 i přes dílčí nedostatky zapadají perfektně.

Co se nám líbí? Co se nám nelíbí?
 design a ergonomie  rychle se škrábou a špiní
 reprodukce zvuku  odlišný tvar pouzdra
 výdrž a nabíjení  slabá izolace hluku z okolí
 ukotvení v Apple ekosystému  cena

 

Jak se vám líbí nové AirPods 3 od Apple?

Nepřehlédněte

Diskuze

"Komentáře se nahrávají..."
Allegro

Recenze Apple AirPods 3 – Nejlepší a nejdražší sluchátka svého druhu

  • Apple vloni na podzim přišel s 3. generací svých veleúspěšných sluchátek AirPods
  • Podle naší recenze jde zřejmě o nejlepší pecková bezdrátová sluchátka na trhu
  • Opět a bez váhání ale spadl do své vlastní “pasti” s přemrštěnou cenotvorbou
Apple AirPods 3, recenze

Apple AirPods 3 v naší recenzi na Mobilizujeme.cz


Někoho by mohlo mást, proč zrovna tyto AirPody jsou onou třetí generací, když sluchátek s tímto označením najdeme na trhu minimálně pět. První byly AirPods z roku 2016, druhá generace se stejným designem, ale vylepšením Bluetooth 5.0 a bezdrátovým nabíjením přišla v roce 2019. A teď je tu zatím poslední generace z roku 2021. Vedle toho dorazily také sluchátka AirPods Pro a AirPods Max, to je ale zase trochu jiný příběh.


Za zapůjčení děkujeme obchodu iWant, kde můžete sluchátka zakoupit!


Obsah balení

  • pravé a levé sluchátko Apple AirPods 3
  • dobíjecí pouzdro
  • USB-C / Lightning kabel
  • technická brožurka a základní průvodce

Apple AirPods 3 – Design inspirovaný doma

Spekulace kolem sluchátek AirPods 3 se do puntíku vyplnily. Mluvilo se totiž o tom, že Apple vezme funkční design z AirPods Pro, svlékne z něj silikonové špunty a v této formě představí nová “základní” pecková sluchátka AirPods. A tak nějak to i dopadlo.

Apple AirPods 3, recenze

Prodejní balení a sluchátka AirPods 3 v pouzdře

Samotné sluchátko má onen atypický, i když na výsost ergonomický tvar, který uživatelé milují u AirPods Pro. Bílé sluchátko s černými prvky (v tomto případě ruchové mikrofony pro telefonování) a cca 2 centimetry krátkou nožičkou je v uchu svého nositele nepřehlédnutelné, a přitom ladí takřka k jakémukoliv stylu oblečení.

Kvalita zpracování rozhodně není špatná, za roky na trhu se však nikam neposunula. Pořád tady máme středně kvalitní bílý plast, který se hrozně rychle špiní a ještě rychleji škrábe. A když už ne na sluchátkách samotných, tak na dobíjecím pouzdře určitě.

Pouzdro samotné má pak vcelku subtilní rozměry, mám k němu ale velkou výhradu. Má odlišný tvar než pouzdro modelu Pro a také než pouzdro původních dvou generací. Pokud tak máte příslušenství typu obalů atd., budete muset nakupovat znovu. Nové pouzdro do starých obalů neobléknete. Na pouzdře si pak přes okamžité vlásečnicové škrábance můžete povšimnout tříbarevné diody, zadního pantu, Lightning portu pro nabíjení a tlačítka pro párování / reset.

Ergonomie i ovládání na jedničku

Dost ale o pouzdře, které stejně většinou sedí na nabíječce, nebo jej máte v kapse u kalhot. Samotná sluchátka padnou do ucha moc hezky. Občas je test peckových sluchadel příjemná změna, protože do uší nemusím nic rvát, jen tam pecičky posadím a užívám si hudbu. Sedí opravdu příjemně, v průběhu dne o nich skoro ani nevíte. Nepříjemný pocit z tlačení se objeví až cca po 4 hodinách, což je výborný ergonomický výsledek!

Silně návyková je potom haptická odezva při ovládání. Obě sluchadla mají vlastní dotykovou plošku, která reaguje na tlak a komunikuje s vámi haptickou odezvou a jemným lupnutím do ucha. Jediným stisknutím pozastavíte či spustíte přehrávání, dvěma se posunete o jednu skladbu dopředu, třemi potom o jednu skladbu dozadu.

Apple AirPods 3, recenze

Apple AirPods 3 v uchu sedí krásně a netlačí ani po několika hodinách poslechu

Pro ovládání funguje i hlasový asistent, v případě Apple produktů je to Siri, kterou vyvoláte zvoláním “Hej, Siri!”. Relativně pohodlné je i ovládání v rukavicích, jen musíte správně nahmatat zploštělou část nožičky.

Apple zvládá zvuk až překvapivě dobře

Nalijme si čistého vína – Apple ani zdaleka není typickou audio firmou a v segmentu bezdrátových sluchátek figuruje podobně jako Huawei nebo částečně i Samsung (ten alespoň vlastní značku AKG – pozn. redakce). Ergo společnost sama vyplňuje poptávku po příslušenství pro vlastní produkty. S lepšími značkami, jako je Sony, Sennheiser nebo Bang & Olufsen se nemůže rovnat, i když cenou se o to naivně snaží.

No ale pozor, tímto celoodstavcovým zvoláním by to šlo až moc zjednodušit. Ve skutečnosti totiž Apple AirPods 3. generace dodávají rozhodně překvapivou kvalitu ozvučení. Mohou za to 11mm měniče, v každé pecce jeden.

Apple AirPods 3, recenze

Sluchátka umí hrát i jedno bez druhého, třeba pro potřeby telefonování

Stejné měniče používají i AirPods Pro, takže nové AirPody 3. generace sdílejí s “Pročkami” krom designu také technologii uvnitř. Z kodekové výbavy však znalci nadšení nebudou, nová jablečná sluchátka umí jen AAC a SBC; univerzálnější aptX tu bohužel chybí, takže nejlepší bude spojení s Apple produkty.

Zvukově lepší průměr, jen ta izolace

Zpět ale ke zvuku samotnému. Je bez debat chvályhodný, středy jsou krásně výrazné, výšky procítěné a basová složka hudby není přesycená, jak to někdy u sluchátek bývá. Proti samotné reprodukci zvuku nemám špatného slova, byl jsem vlastně příjemně překvapen, že AirPody hrají jako fajn lepší průměr – byť cenově míří trošku výš.

Ruku v ruce se samotnou kvalitou vyluzovaného zvuku jde ale i něco, čemu říkáme izolace. Pokud budete sedět ve vakuu a poslouchat hudbu ze sluchátek, můžete se čistě zaměřit pouze na kvalitu onoho zvuku. Při běžném používání bezdrátových sluchátek ale dochází i ke kontaktu se světem kolem vás – a to ať už jste doma, v kanceláři nebo ve víru velkoměsta.

Apple AirPods 3, recenze

Zvuk je skvělý, ale sluchátka hodně propouští dovnitř i ven

Částečně i kvůli peckové konstrukci Apple neumožnil novým AirPodům funkci aktivního potlačení hluku. Pasivní potlačení hluku je však velmi slabé, protože sluchátka do uší nijak nešroubujete, ale jen je tam laskavě vložíte. To bohužel způsobuje dva nepříjemné efekty – sluchátka notně propouští zvuk do vašeho okolí, a zároveň propouští zvuky z vašeho okolí do uší.

Dokazuje to vlastně extrémní důležitost technologie ANC, neboli aktivního potlačení hluků. Sluchátka jsou při procházce rušnou ulicí nebo při jízdě v MHD, hlavně pak v metru, naprosto nepoužitelná, protože vlastní hudbu vám přebíjí šum z venku. Ať už se vám to líbí, nebo nelíbí, tohle je aspekt, který by měl zvážit každý. AirPods Pro – nebo jakákoliv jiná sluchátka s ANC – v tomto ohledu nabízí úplně jiný zážitek.

Další chytré funkce:

  • 360stupňové audio – sluchátka reagují na polohu vaší hlavy a když se otočíte, zvuk se podle toho změní
  • detekce nasazení – sluchátka poznají, kdy si je sundáte / nasadíte a podle toho přeruší / znovu obnoví přehrávání
  • hlasový asistent – jednoduchým zvoláním “Hej, Siri!” můžete vyvolat hlasovou asistentku z vašeho iPhonu, iPadu nebo Macu
  • rychlé párování s Apple produkty – ať už sluchátka používáte s iPhonem, iPadem nebo Macem, vždy je párování a připojení okamžité
  • schopnost lokalizace – díky bezpečnostnímu čipu uvnitř sluchátek je můžete kdykoliv najít na mapě v aplikaci Najít – funguje to podobně jako AirTag nebo MagSafe portmonka Apple Wallet
Apple AirPods 3, recenze

Trochu zamrzí opět odlišný tvar pouzdra – kryty z minula nevyužijete

Výdrž i univerzální nabíjení potěší

Apple se z hlediska výdrže trochu podceňuje. V oficiálních materiálech uvádí, že sluchátka dokážou hrát až 6 hodin v kuse. Já jsem během testování nové AirPody kolikrát z ucha nevyndal klidně i půl dne a překvapilo mě, že 6 hodin je spíše jakási startovací hodnota. Bez omezení jsem sluchátka používal i 9 hodin, leč s kraťoučkými několikaminutovými pauzami na nabíječce a průměrnou hlasitostí zhruba na 80 %.

A když už uznáte, že je třeba sluchátka dát na nabíječku, máte širokou možnost, jak to provést. V balení najdete samozřejmě kabel. Kromě toho ale můžete využít i jakoukoliv certifikovanou Qi nabíječku, případně také pokud máte doma MagSafe od iPhonu. K tomu se AirPody magneticky připnou a nabíjí se. Rozdíly panují z hlediska rychlosti nabíjení při tom či onom způsobu, nejde ale o nic, co byste museli řešit – každou z vyjmenovaných forem nabíjení se do hodinky čistého času dostanete zpět na “plnou nádrž”.

AirPods 3 mají silnou konkurenci

Přiznám se, že první AirPody, se kterými jsem přišel do kontaktu, byly AirPods Pro. Ty stále a neskrytě vnímám jako nejlepší sluchátka od Applu v rámci poměru ceny a kvality. Sice jsou z roku 2019, ale kvalitativně si jsou s AirPods 3 vcelku podobné a seženete je za cenu kolem 5 tisíc korun.

To je zároveň i cena Apple AirPods 3. Ty však proti verzi Pro postrádají klíčovou technologii aktivního potlačení hluku. Pravdou ale zůstává, že pokud si libujete v peckových sluchátkách, v nabídce Applu nic zajímavějšího neexistuje.

Apple AirPods 3, recenze

Jsou to nejlepší pecková sluchátka od Applu. Výhodná však nejsou ani omylem

Za necelé 3 tisíce, tedy polovinu ceny nových AirPodů, můžete koupit Huawei FreeBuds 4 s peckovou konstrukcí a dokonce i částečným ANC. To už se ale vytrácí tolik oblíbené kouzlo jablečného ekosystému, do kterého AirPods 3 i přes dílčí nedostatky zapadají perfektně.

Co se nám líbí? Co se nám nelíbí?
 design a ergonomie  rychle se škrábou a špiní
 reprodukce zvuku  odlišný tvar pouzdra
 výdrž a nabíjení  slabá izolace hluku z okolí
 ukotvení v Apple ekosystému  cena

 

Jak se vám líbí nové AirPods 3 od Apple?

Nepřehlédněte

Diskuze

"Komentáře se nahrávají..."