Mobilizujeme.cz

Trendy: Maraton soutěží | jak vybrat telefon | iPhone X | bezrámečkový telefon | Android Oreo aktualizace | jak funguje čtečka tváře

7 aplikací, které zázračně fungují, ačkoliv byste to možná nečekali

  |  4 komentáře  |  autor: Pavel Kreuziger

Mezi aplikacemi, které využíváme každý den, se často objevují unikáty vypadající, jako by byly z jiného světa. Když většina uživatelů smartphonů slyší popis jejich funkcí, tváří se spíše skepticky. O to víc je pak jistě každý překvapen, že tyto aplikace opravdu fungují.

Kapitoly článku:

» 1. Co hrajou, pohled na nebe, zdraví, dokonalý spánek
» 2. Pro každý pohyb, zázračné chlazení, něco do auta

Tip: Žena dostala vyhazov z práce za odinstalování sledovací aplikace

Za těmito aplikacemi však nestojí žádná magie, ale speciální a chytré algoritmy, které mají po větším ponoření do problematiky své logické vysvětlení. Podívejme se na některé z těchto „magických“ aplikací.


1) Shazam a rozpoznávání písní

Začínáme jednou z aktuálně nejoblíbenějších aplikací pro smartphony, která nese název Shazam.

 Shazam-and-song-recognition

Tato aplikace zvládá jednu zajímavou věc – dokáže identifikovat písně jen tím, že je „poslouchá“ prostřednictvím mikrofonu vašeho telefonu. Jak ale takovou věc zvládá? Tvůrci aplikace to popsali celkem zevrubně, takže ve zkratce: Shazam jednotlivé songy „rozbíjí“ na bity, z nichž potom vytvoří unikátní „otisky prstů“ (například čísla), které ukládá do své databáze. Jakmile nahrajete kus písně třeba z rádia, přiřadí mu Shazam taktéž jeden otisk. Poté odešle kód písně na své servery, které následně provádějí srovnávací test.

Stáhnout pro Android | iOS | Windows Phone


2) Star Chart a aplikace mapující oblohu

Aplikace pro mapování oblohy sice existují již téměř tak dlouho jako Android samotný, nicméně stále dokážou udivovat. Například si vezměte Star Chart. Aplikaci, do níž její vývojáři evidentně vložili spoustu svého zápalu pro věc.

 star chart

Takže co takové mapovací aplikace dovedou? V základní podobě umožňují uživateli hledět na nebe skrze telefon a pomocí rozšířené reality ukazují, co přesně se skrývá za mraky. Pomohou například s identifikací konkrétní hvězdy nebo konstelace, jejíž je daná hvězda součástí, a navíc také zvládnout určit aktuální pozici okolních planet.

A jak takové aplikace fungují? Jde o kombinaci využívání již existujících map okolního vesmíru, technologie GPS a kompasu a znalosti času a data. S těmito informacemi dokážou badatelé i vývojáři určit naši přesnou pozici a směr, kterým se díváme, a pokrýt tak oblohu mapou vesmírných objektů obklopujících naši planetu.

Stáhnout pro Android | iOS


3) Instant Heart Rate a další aplikace pro měření tepu

Jde měřit srdeční tep pomocí smartphonu? Jistěže. Ale jak to funguje, pokud nemáte přímo měřič srdečního tepu zabudovaný v telefonu?

 Instant-Heart-Rate

Není to zas tak složité, jak to na první poslech vypadá. Aplikace typu Instant Heart Rate svou práci navíc zvládají poměrně dobře. V podstatě fungují tak, že aplikace využije fotoaparát telefonu s bleskem, díky čemuž umí rozeznat minimální rozdíly v zabarvení kůže špičky jednoho z vašich prstů. Každá změna barvy je zpravidla jedním srdečním úderem, takže měření tepu pomocí smartphonu je často velice přesné.

Stáhnout pro Android | iOS | Windows Phone


4) Sleep as Android, sledujte svůj spánek

Aplikace pro sledování průběhu spánku jsou založeny na platné vědecké premise, že spánek se skládá z určitých cyklů, které mají specifický význam. Umějí si zapamatovat, jak posilující byl váš spánek minulou noc (a jakoukoliv noc poté) a následně vám poskytnou přehled vašeho typického spánkového „přísunu“ a dokážou také informovat o tom, zda je třeba si se svým spánkem dělat starosti. Další zajímavostí je spuštění budíku přesně v tu nejvhodnější chvíli vašeho spánku, aby se vám vstávalo co nejlépe a abyste nebyli nedospalí, ale ani přespalí.

 Sleep-as-Android

Takže jak tohle funguje? Jde opět o kombinaci několika věcí. Aplikace typu Sleep as Android vyžadují, abyste svůj telefon při spánku umístili ve své blízkosti tak, aby mohly využít různé senzory (akcelerometr, gyroskop) pro měření pohybu ve spánku. Spánek má totiž různé cykly, z nichž pouze jeden je opravdu posilující. Jde o REM fázi, kdy vaše tělo „zkamení“, takže senzory nezaznamenají vůbec nic, což jim napoví, že právě teď odpočíváte (nebo jste zemřeli, to je ale jiná kapitola). V ostatních fázích spánku se pohybujete na lůžku, což aplikaci napoví, že pro změnu neodpočíváte. To aplikaci umožňuje odhadnout množství posilujícího spánku v průměru na jednu noc.

A co inteligentní budíky, o nichž jejich autoři tvrdí, že vás vzbudí přesně v ten správný moment? Některé z nich využívají stejnou techniku jako výše uvedené, díky čemuž vědí, kdy by bylo složité a nepříjemné, kdyby vás zrovna probudily – a to právě v oné REM fázi, čili fázi hlubokého spánku. Určitě jste někdy přemýšleli nad tím, proč je některá rána jednodušší vstát a jiná nikoliv. Je to právě proto, že jste někdy probuzeni z fáze hlubokého spánku.

Stáhnout pro Android


Kapitoly článku:

» 1. Co hrajou, pohled na nebe, zdraví, dokonalý spánek
» 2. Pro každý pohyb, zázračné chlazení, něco do auta

ČLÁNKY:, , , , , , ,
Recenze Meizu M5s: svůj původ nezapře

Recenze Meizu M5s: svůj původ nezapře

DNES  |  Tomáš Rajnoch  |  2 komentáře

Meizu je stále poměrně mladá značka. Smartphony s operačním systémem Android již však produkují od roku 2011, takže úplným nováčkem není.…

První interoperabilní 5G je na světě. Příchází s ním Qualcomm

První interoperabilní 5G je na světě. Příchází s ním Qualcomm

DNES  |  Tomáš Richter  |  diskuze (0)

Společnost Qualcomm jako první přichází s „end-to-end“ 5G systémem založeným na standardu 3GPP. Jde o velký krok pro široce rozšířené služby…

Apple HomePod Vánoce nestihne. Přijde až začátkem roku 2018

Apple HomePod Vánoce nestihne. Přijde až začátkem roku 2018

DNES  |  Jakub Fišer  |  diskuze (1)

Doba pokročila a příjemným společníkem v domácnosti se stává chytrý reproduktor. Na trhu jich je plno a své kousky prodávají i…

Mobilní zobrazení