7 aplikací, které zázračně fungují, ačkoliv byste to možná nečekali
Mezi aplikacemi, které využíváme každý den, se často objevují unikáty vypadající, jako by byly z jiného světa. Když většina uživatelů smartphonů slyší popis jejich funkcí, tváří se spíše skepticky. O to víc je pak jistě každý překvapen, že tyto aplikace opravdu fungují.
Tip: Žena dostala vyhazov z práce za odinstalování sledovací aplikace
Za těmito aplikacemi však nestojí žádná magie, ale speciální a chytré algoritmy, které mají po větším ponoření do problematiky své logické vysvětlení. Podívejme se na některé z těchto „magických“ aplikací.
1) Shazam a rozpoznávání písní
Začínáme jednou z aktuálně nejoblíbenějších aplikací pro smartphony, která nese název Shazam.
Tato aplikace zvládá jednu zajímavou věc – dokáže identifikovat písně jen tím, že je „poslouchá“ prostřednictvím mikrofonu vašeho telefonu. Jak ale takovou věc zvládá? Tvůrci aplikace to popsali celkem zevrubně, takže ve zkratce: Shazam jednotlivé songy „rozbíjí“ na bity, z nichž potom vytvoří unikátní „otisky prstů“ (například čísla), které ukládá do své databáze. Jakmile nahrajete kus písně třeba z rádia, přiřadí mu Shazam taktéž jeden otisk. Poté odešle kód písně na své servery, které následně provádějí srovnávací test.
Stáhnout pro Android | iOS | Windows Phone
2) Star Chart a aplikace mapující oblohu
Aplikace pro mapování oblohy sice existují již téměř tak dlouho jako Android samotný, nicméně stále dokážou udivovat. Například si vezměte Star Chart. Aplikaci, do níž její vývojáři evidentně vložili spoustu svého zápalu pro věc.
Takže co takové mapovací aplikace dovedou? V základní podobě umožňují uživateli hledět na nebe skrze telefon a pomocí rozšířené reality ukazují, co přesně se skrývá za mraky. Pomohou například s identifikací konkrétní hvězdy nebo konstelace, jejíž je daná hvězda součástí, a navíc také zvládnout určit aktuální pozici okolních planet.
A jak takové aplikace fungují? Jde o kombinaci využívání již existujících map okolního vesmíru, technologie GPS a kompasu a znalosti času a data. S těmito informacemi dokážou badatelé i vývojáři určit naši přesnou pozici a směr, kterým se díváme, a pokrýt tak oblohu mapou vesmírných objektů obklopujících naši planetu.
3) Instant Heart Rate a další aplikace pro měření tepu
Jde měřit srdeční tep pomocí smartphonu? Jistěže. Ale jak to funguje, pokud nemáte přímo měřič srdečního tepu zabudovaný v telefonu?
Není to zas tak složité, jak to na první poslech vypadá. Aplikace typu Instant Heart Rate svou práci navíc zvládají poměrně dobře. V podstatě fungují tak, že aplikace využije fotoaparát telefonu s bleskem, díky čemuž umí rozeznat minimální rozdíly v zabarvení kůže špičky jednoho z vašich prstů. Každá změna barvy je zpravidla jedním srdečním úderem, takže měření tepu pomocí smartphonu je často velice přesné.
Stáhnout pro Android | iOS | Windows Phone
4) Sleep as Android, sledujte svůj spánek
Aplikace pro sledování průběhu spánku jsou založeny na platné vědecké premise, že spánek se skládá z určitých cyklů, které mají specifický význam. Umějí si zapamatovat, jak posilující byl váš spánek minulou noc (a jakoukoliv noc poté) a následně vám poskytnou přehled vašeho typického spánkového „přísunu“ a dokážou také informovat o tom, zda je třeba si se svým spánkem dělat starosti. Další zajímavostí je spuštění budíku přesně v tu nejvhodnější chvíli vašeho spánku, aby se vám vstávalo co nejlépe a abyste nebyli nedospalí, ale ani přespalí.
Takže jak tohle funguje? Jde opět o kombinaci několika věcí. Aplikace typu Sleep as Android vyžadují, abyste svůj telefon při spánku umístili ve své blízkosti tak, aby mohly využít různé senzory (akcelerometr, gyroskop) pro měření pohybu ve spánku. Spánek má totiž různé cykly, z nichž pouze jeden je opravdu posilující. Jde o REM fázi, kdy vaše tělo „zkamení“, takže senzory nezaznamenají vůbec nic, což jim napoví, že právě teď odpočíváte (nebo jste zemřeli, to je ale jiná kapitola). V ostatních fázích spánku se pohybujete na lůžku, což aplikaci napoví, že pro změnu neodpočíváte. To aplikaci umožňuje odhadnout množství posilujícího spánku v průměru na jednu noc.
A co inteligentní budíky, o nichž jejich autoři tvrdí, že vás vzbudí přesně v ten správný moment? Některé z nich využívají stejnou techniku jako výše uvedené, díky čemuž vědí, kdy by bylo složité a nepříjemné, kdyby vás zrovna probudily – a to právě v oné REM fázi, čili fázi hlubokého spánku. Určitě jste někdy přemýšleli nad tím, proč je některá rána jednodušší vstát a jiná nikoliv. Je to právě proto, že jste někdy probuzeni z fáze hlubokého spánku.
Stáhnout pro Android
5) Pedometer a podobné aplikace
Váš chytrý telefon zvládne sledovat každý váš krok. Zní to jistě strašidelně, ovšem pokud jde o pedometry, není se čeho bát. Ty jsou totiž užitečné pro úpravu vašeho fyzického tréninku. Měřiče chůze, z nichž asi nejznámější nese „originální“ název Pedometer, slibují uživatelům, že budou měřit každý jejich krok, a každý večer jim shrnou, kolik toho ten den ušli a jaký to má vliv na jejich fyzičku.
Jak to ale funguje? Podobně jako aplikace sledující spánek, i měřiče chůze využívají senzory telefonu (a některé telefony mají dokonce zvláštní „pedometrické“ senzory), díky nimž mohou kvalifikovaně odhadnout chvíli, kdy uděláte krok. Je nám jasné, že většina lidí postupuje tak, že si stáhne podobnou aplikaci, udělá několik desítek kroků, zkontroluje aplikaci a pak ji vymaže, protože sezná, že není vůbec přesná. Takhle byste se na měřiče chůze ale dívat neměli.
Většina podobných aplikací totiž vyžaduje statisticky významnější počet kroků – řekněme například tisíc. Jistě, nejsou bez chyb (i ty nejlepší elektronické pedometry vykazují chyby v rozsahu pěti až desíti procent), nicméně využívají chytré algoritmy, které postupně přizpůsobují odhady a díky učení jsou stále více přesné. Pořád nejsou 100 % přesné, ale jsou více než dostačující pro účel, pro nějž byly vytvořeny.
6) Coolify
Jen pár aplikací lze srovnávat s tím, co dokáže Coolify. Jen tedy vyžaduje rootování. V podstatě pak ale dokáže snižovat teplotu vašeho smartphonu pomocí několika komplexních vylepšení. Zajímavé je, že aplikace nezasahuje do řízení výkonu procesoru ani do frekvence CPU, takže při jejím využívání neztratí vaše zařízení výpočetní výkon.
A tomu už říkáme magie.
Stáhnout pro Android
7) HUDWAY a další HUD aplikace do auta
Díky HUD aplikacím do auta, jako je například HUDWAY, se může váš telefon stát skvělým doplňkem vašeho auta. Dokonce dokáže promítat mapy na přední sklo!
Na rozdíl od výše uvedených příkladů je pochopení metod fungování takové aplikace mnohem jednodušší – aplikace totiž prostě odstraní barvy z krajiny před vámi, takže kromě silnice označené bílými pruhy na displeji smartphonu všechno zčerná. A když pak takový telefon umístíte na správné místo přímo pod přední sklo, dokáže telefon na toto sklo ve správné orientaci „promítat“ obraz displeje. Pro řízení ve špatném počasí jde o nenahraditelnou pomůcku.
Tak co říkáte na těchto 7 aplikací? Překvapily vás některé z nich svou funkčností nebo už všechny znáte? Pochlubte se ostatním v diskuzi, kam také klidně můžete dávat další nápady na „zázračné“ aplikace.
Zdroj: Phone Arena