5 nejlepších smartphonů do 4 000 Kč (Vánoce 2018)
Vánoce se nezadržitelně blíží a každý z nás přemýšlí, jaký dárek nadělit svým bližním. Možností, zejména ve světě smartphonů, je mnoho, ale ne vždy se jedná o levná a cenově dostupná zařízení. My jsme se rozhodli přinést vám sedmidílný vánoční seriál nejlepších smartphonů v několika rubrikách a cenových kategoriích. Jedná se o přístroje, které v té či oné kategorii můžeme jednoznačně doporučit.
Všechny díly seriálu:
» 1. Nejlepší smartphony do 4 000 Kč
» 2. Nejlepší smartphony do 5 000 Kč
» 3. Nejlepší smartphony do 7 000 Kč
» 4. Nejlepší smartphony do 10 000 Kč
» 5. Nejlepší superphony
» 6. Nejlepší malé smartphony do 5″
» 7. Nejlepší velké smartphony od 6,5″
» 8. Nejlepší chytré hodinky
Nokia 3.1
- Recenze Nokia 3.1: první krok k návratu na výsluní
- Cena: od 3 090 korun
Prvním zástupcem této cenové relace je letos představená Nokia 3.1, která potěší svižností systému, kterým je navíc ničím nezašpiněný Android 8.0 Oreo. Ve své kategorii také nemálo lidí ocení přítomnost čtečky NFC, umožňující například platby pomocí Google Pay. Kde telefon pokulhává je jednoznačně fotoaparát. Má občas problémy se saturací a u videa chybí stabilizace, takže se kolikrát stane, že výsledné video je roztřesené. Koneckonců za cenu pod 4 tisíce korun se nedají čekat zázraky, ale sáhnutím po tomto modelu rozhodně neprohloupíte.
Honor 7A
- Cena: od 3 590 korun
Honor 7A je zástupcem těch malinko větších telefonů na těchto příčkách. Se svým 5,7″ displejem se dostáváme na výšku 152 mm a šířku 73 mm. To ale nemění nic na tom, že Honor 7A je opravdu designově povedený a dobře konstrukčně zpracovaný. Potěší kvalitní výstup ze zadního fotoaparátu pod kterým se nachází i čtečka otisků prstů. Mimo to můžete telefon odemykat i pomocí přední 8Mpx čočky, jež údajně rozpozná 1024 obličejových bodů. Někoho by mohla zarazit nadstavba EMUI, ta je však výborně odladěná a telefon běží svižně. Co ale naštve snad každého, je kvantum bloatwaru, čili předinstalovaných aplikací a her, které však jdou na pár kliknutí odstranit.
Xiaomi Redmi 6
- Recenze Xiaomi Redmi 6: poctivý základ pro každého
- Cena: od 2 999 korun
Model Redmi 6 od Xiaomi ve své cenové kategorii vystupuje z řady díky svému fotoaparátu. Ve dne fotí velmi pěkně, barvy nepřepaluje a v menším šeru ještě pořád zvládá. Dobrý pocit telefonu ještě dodává svižnost systému (nad kterým vládne nadstavba MIUI ve verzi 10) a výdrž baterie, která vás i při vyšším provozu provede bez problému celým dnem. U Xiaomi Redmi 6 naopak zamrzí tichý výstup z jacku na sluchátka. Suma sumárum si telefon v naší recenzi vedl obstojně, takže není důvod obávat se koupě, rozhodně to nebudou vyhozené peníze.
Huawei Y6 Prime (2018)
- Recenze Huawei Y6 Prime (2018): nevýhodná fosilie
- Cena: od 3 790 korun
Za stejnou cenovku můžete ale získat i model značky Huawei, konkrétně model Y6 prime (2018). Telefon obstojí v bitvě focení i natáčení videa. Tohle Huawei prostě umí a nelze mu to popřít. Líbivá je i konstrukce, která nejenže pěkně vypadá, ale je i velmi pevná a i když je telefon z plastu, tak nikde nic nevrže a vše drží pohromadě. Bohužel s procesorem Qualcomm Snapdragon 425 toho výkonu moc nepobral, takže Android s nadstavbou EMUI je čas od času sekaný a nepůsobí to pěkným dojmem. Telefon je navíc zahlcen bloatwarem, který tomu rozhodně nepomáhá. Na druhou stranu, pokud vám jde o větší displej, tak vám tento telefon nabídne 5,7″, což u někoho může hrát velkou roli.
Samsung Galaxy J3 (2017)
- Recenze Samsung Galaxy J3 (2017): sebevědomí mu nechybí
- Cena: od 3 990 korun
Těsně pod hranicí se zastavil telefon z dílny Samsungu, který to ze začátku trochu přestřelil s cenou, tak se to snaží teď dohnat. Samsung Galaxy J3 (2017) je klasickým zástupcem nižší třídy. Na pohled i na omak jde o povedený kousek, pokud jde o displej, tak tam zamrzí absence automatické regulace jasu. Jinak jsou barvy i pozorovací úhly v pořádku a nic nebrání pohodlnému používání telefonu. Plynulé je i prostředí telefonu, nad kterým běží nadstavba Samsung Experience, kterou se snažil Samsung odlehčit, jak jen to šlo. Selfie maniaky rozhodně potěší i přední blesk, který vašim nočním fotkám dodá alespoň trochu světla. Pokud jde o zadní kamerku, tak té se v recenzi dařilo také velmi dobře. Poradí si s horšími světelnými podmínkami a stejně tak i s makro scénami. Odradit by vás mohl celkový výkon zařízení, který holt není určen pro lepší herní tituly, nebo absence notifikační diody, na niž si již mnoho lidí zvyklo.
Jste spokojeni s naším výběrem? Pokud ne, dejte nám vědět v diskuzi, jaké nejlepší smartphony do 4 000 korun byste vybrali právě vy!