24 hodin s Galaxy Z Flip. Čím nás (ne)zaujal?
Samsung se naplno pustil do vývoje skládacích telefonů. Po Foldu, který fungoval více méně jako ukázka moderních technologií, je tady mnohem komerčnější řešení v podobě Galaxy Z Flip s véčkovou konstrukcí. Jaké jsou naše první dojmy z nejnovějšího výstřelku moderních technologií?

TIP: Samsung odhalil budoucnost! Skládací véčko Galaxy Z Flip vyjde na 39 tisíc
První dojmy v kostce:
- zavřený svými rozměry připomíná pudřenku či tabatěrku
- otevřený vypadá jako standardní smartphone s velmi nestandardním poměrem stran
- rozevírání véčka je frajeřinka, ale těžce nepraktická
- výkon je parádní, paměti je dost (ale trochu se telefon zahřívá)
- fotí bezproblémově (snímače jsou z modelu Galaxy S20)
Lesklá pudřenka
Telefon dorazil v černé krabičce s vyrytým znakem Z a Flip. Jinak je ale balení stejné jako u řady S20, obsahuje tedy sluchátka AKG se zakončením USB-C, nabíječku s výkonem 15 W (telefon ani rychleji nabíjet neumí) a pár brožur, stejně jako motivační dopis, můžeme-li to tak nazvat, ve kterém jasně stojí, jakou parádičku jste si vlastně koupili.
Tím hlavním je ale telefon – skládací véčko Galaxy Z Flip s flexibilním displejem. Přístroj se v krabičce nachází v otevřeném stavu. To způsobí strach z prvotního složení (zpráv o tom, kdy se vlivem změn teplot displej zlomil, jsme viděli mnoho). Po první složením už si mohou designoví kritici mlaskat.

Nic podobného tady dlouho nebylo – standardní smartphone s velkým displejem (6,7 palců!), který ale složíte do maličkého produktu velikosti pudřenky, tabatěrky nebo hodně malé portmonky. Telefon vypadá opravdu hezky, je to stylovka, která se jen tak neokouká.
Velká svízel ale kouká z užitých materiálů. Celý produkt je ze skla, čili se snadno ohmatá a upatlá. Tím spíš, že se vyrábí v černé barvě, kterou prakticky není fyzicky možné zachovat neumaštěnou. Jak asi tušíte, vzhled celého produktu to bohužel hodně snižuje. Druhá nabízená varianta – fialová s gradientem vypadá hned lépe.
Ergonomie na bodu mrazu
Největší problém Flipu, který jsme za jeden den používání objevili? Jednoznačně ergonomie. Předně, telefon je neuvěřitelně kluzký a máte pocit, že se rád chová jako mýdlo ve sprše. A teď si představte, že takový telefon stojí 39 tisíc korun a vy se o něj bojíte, kdykoliv ho vytahujete z kapsy. Naštěstí Samsung uvedl zajímavé ochranné kryty. Ale znáte to – ty kazí vytříbený a minimalistický design Flipu.
Ale proč ještě je ergonomie zatím nejhorším aspektem telefonu? Abyste skládačku mohli normálně používat, potřebujete ji otevřít (ano má maličký displej pro notifikace, ale přes ten nikomu nezavoláte). A to se dost špatně provádí jednou rukou. Zvyknout se na to dá, pohyb rukou lze nacvičit i za 24 hodin, ale je tam velké riziko, že vám během toho telefon spadne – v tu chvíli je po všem, sklo pád na tvrdou zem nevydrží.
Mám bohužel za to, že otázka ergonomie bude pro zákazníky stěžejní. Zatímco s klasickým smartphonem fungujete tak, že jej vytáhnete z kapsy a rovnou můžete pracovat, u Flipu musíte ještě otevřít celkem pevný kloub. Pamětníci si jistě vzpomenou na to, že přesně kvůli tomu jsme od véček po tom všem odešli – prostě to přináší práci navíc.

Displej splňuje očekávání
Samotný zobrazovač je 6,7palcový, jde o AMOLED s HDR10+ a rozlišením Full HD+, což je poměrně solidní a určitě si nebudete stěžovat. Na první pohled je ale vidět zakřivení uprostřed zobrazovací plochy, stejně jako barevné artefakty v oblasti ohybu. Na bílé je to vidět méně, na černé víc, ale patrné jsou hlavně při pohledu proti světlu.
Podstatné je asi zmínit, že na ohyb, který je znatelný i na dotek, se dá zvyknout. Chvilku vás to asi bude rozptylovat, ale zase je to jen jedna ze dvou daní, které musíte zaplatit za to, že máte telefon s ohebnou obrazovkou.
Tou druhou je odolnost. Plocha displeje je překryta ultratenkým sklem, který jsme probírali v samostatném článku, a potom ještě polyimidovou fólií. Kolem a kolem se displej chová víc jako „klasický displej na telefonu“ než u Foldu (recenze). Je na omak víc skleněný a také tvrdší. I přesto ale při první startu systému Samsungu upozorňuje, že je fajn dotýkat se, ale ne moc tvrdě.



Výkon je fajn, One UI dostalo sestřih
Telefon běží na Snapdragonu 855+, což je perfektní čip, i když je na trhu už jeho nástupce. Operační paměť je 8 GB a systém Android 10 s One UI běží zcela bezproblémově. Nemohu se ale zbavit dojmu, že je trochu osekaný, třeba oproti tomu na řadě smartphonů S20.
Bolestivou ztrátou je kupříkladu boční panel s oblíbenými aplikacemi, kontakty či nástroji jako je pravítko nebo svítilna. Samsung přináší u Flipu jiný typ panelu, kde jsou všechny aplikace a vy je můžete postupně tahat na plochu a tvořit z nich volitelně velká okna. Pro někoho fajn, uznávám; mně (a tisícovkám dalších) ale chybí ten původní panel – jedna z nejpraktičtějších funkcí ve One UI.
Určitě se hodí zmínit i to, že displej je protažený do poměru 22:9. To je dost protáhlá nudle (víme, že tento termín výrobci nemají rádi) a jednou rukou se obsluhuje dobře spíše dolní polovina displeje. K tomu snad jen tolik, že určitě rádi využijete funkci zmenšené plochy, kdy se vám celý obsah smrskne pro lepší ovládání jednoruč.
Budoucnost smartphonů? Uvidíme…
Po prvním dnu vypadá Galaxy Z Flip jako krasavec, neodolatelná novinka, která tu ještě nebyla, ale zároveň i jako telefon plný kompromisů. Další podrobnosti připravujeme do obsáhlé recenze, tak se nechte překvapit…
Pokud máte ohledně Flipu jakékoliv otázky, ptejte se v diskuzi!