Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | nový Android P | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

Zkoumali jsme 6 displejů pod spektroradiometrem, podívejte se!

  |  8 komentářů  |  autor: Vladimír Chlup

Provedli jsme měření šesti displejů, přičemž jsme pokryli tři odlišné typy. V měření tak máme po dvou zástupcích dvou různých druhů LCD a dva OLED panely. Pojďme se tedy podívat na to, jaké výsledky jsme z měření získali.

Kapitoly článku:

» 1. Úvod, metodika, teorie, jas a kontrast
» 2. Spektrální vyzařování, barevný gamut
» 3. Subjektivní srovnání, závěr

Nejprve si představme zařízení, která jsme měřili. Často jde o starší kousky, vzhledem k provedeným měřením to ale většinou nehraje velkou roli.

Měřená zařízení:

  • Sony Xperia T – TFT LCD VA
  • Sony Xperia M – TFT LCD VA
  • Samsung Galaxy S – AMOLED
  • Samsung Galaxy Note 3 – AMOLED
  • Google Nexus 7 – LCD IPS
  • Google Nexus 7 II (2013) – LCD IPS

Jak jsme měřili?

Měření jsme prováděli na spektroradiometru značky Konica Minolta. Všechna měření proběhla v temné uzavřené místnosti tak, aby výsledky nemohly být ovlivněny žádným světelným zdrojem, měřen byl tedy opravdu pouze displej. Spektroradiometr mířil na displej vždy kolmo, pozorovací úhly tedy nebyly brány v potaz. K zobrazení barev, potažmo obrázků, na displeji byl používán předem napsaný HTML kód, který byl následně otevřen v integrovaném HTML Vieweru.

HTML kód tedy obsahoval kódy barev, ty byly následně zobrazeny na celý displej, měřili jsme vždy uprostřed displeje. Barev bylo šest – bílá, černá, šedá, zelená, modrá a červená. Každá byla změřena dvakrát, nejdříve při jasu nastaveném na maximu, podruhé při jasu na minimu (vždy jsme používali manuální nastavení). Pro část srovnání z hlediska „subjektivního dojmu“ jsme ještě dále použili 3 obrázky, abychom viděli, jak si displeje poradí s přechody mezi barvami, lépe šel také posoudit kontrast.

Nejprve trocha teorie

Jak již bylo řečeno na začátku, měřili jsme 3 odlišné druhy/typy displejů. Z teoretického hlediska bychom měli být schopni odhadnout některé výsledky, jelikož každá technologie má svá pro a proti. Základní teoretické rozdíly si můžete prohlédnout v tabulce níže, opravdu se však jedná pouze o teorii.

Displej

Klady

Zápory

LCD VA

+ kontrast

+ dobrá černá

– horší pozorovací úhy

LCD IPS

+ věrné barvy

+ široké pozorovací úhly

– černá není vždy úplně černá

OLED

+ věrná černá

+ pozorovací úhly

– nižší jas

– stárnutí pixelů

Obecně se dá říci, že LCD panely mají oproti OLED displejům vyšší jas a věrnější barvy, naopak ztrácejí v reprodukci samotné černé barvy a u pozorovacích úhlů. Nutno ale dodat, že u špičkových panelů se teorie někdy neshoduje s praxí a rozdíly se mezi jednotlivými technologiemi stírají. Pokud se zaměříme na samotná LCD, VA panely by měly nabízet vyšší kontrast a lepší černou barvu než IPS, na ty ale zase ztrácí pozorovacími úhly. Přejděme teď tedy k výsledkům samotného měření.

Jas a kontrast

Začněme hodnotami, kterými se občas i výrobci pochlubí, tedy jasem. Jas jsme měřili vždy maximální a minimální, přičemž pokaždé jsme změřili daný jas při černé a bílé barvě. Naměřené hodnoty jsme mezi sebou následně vydělili, abychom získali hodnotu kontrastu při daném jasu. První jmenovaná hodnota ovlivňuje zejména čitelnost na slunci, druhá zase to, jak se nám bude s displejem pracovat například v noci. V případě, že má minimální jas vyšší hodnotu, budou vás nejen pálit oči, ale i kontrast celého displeje bude nízký, takže displej bude působit nevýrazně až mdle. V přiložené tabulce si můžete prohlédnout naměřené hodnoty.

Maximální jas

Minimální jas

Bílá / Černá (cd/m2)

kontrast

Bílá / Černá (cd/m2)

kontrast

Sony Xperia T

545.88 / 0.13

4 200 : 1

17.9 / 0

Sony Xperia M

443.69 / 0.53

837 : 1

51.08 / 0.06

951 : 1

Samsung Galaxy S

344.79 / 0

61.7 / 0

Samsung Galaxy Note 3

358.94 / 0

5.17 / 0

Nexus 7

310.31 / 0.24

1 293 : 1

19.03 / 0.02

951 : 1

Nexus 7 II

583.39 / 0.48

1 215 : 1

10.58 / 0.01

1 058 : 1

Jak jde hezky vidět, maximální jas ovládly LCD displeje. Exceloval především IPS displej v Nexusu 7 a VA panel v Xperii T. Druhý jmenovaný smartphone zabodoval i vysokým kontrastem, který v porovnání s ostatními LCD displeji byl excelentní. Nejhůře naopak dopadl Nexus 7 s celkově nízkým jasem a Xperia M, jež sice nabídne vysoký maximální jas, bohužel však jas minimální nemá tak nízkou hodnotu, jak bychom chtěli nebo nám byla příjemná.

AMOLED displeje jsou pak v tomto měření samostatnou kapitolou. Tyto displeje mají v laboratorních podmínkách „nekonečný“ kontrast, jelikož při černé je displej vypnutý, tedy nezáří. Co se maximálního jasu týče, zde můžeme říct, že by oběma Samsungům slušely hodnoty ještě o něco málo vyšší.

Kapitoly článku:

» 1. Úvod, metodika, teorie, jas a kontrast
» 2. Spektrální vyzařování, barevný gamut
» 3. Subjektivní srovnání, závěr

ČLÁNKY:, , ,

Diskuze

8
Komentujte

avatar
6 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
7 Comment authors
gggVladimír Chlupshieldtomasmarcel23 Recent comment authors
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Marian_1
Marian_1

bez AMOLED displeyů je ten test o ničem

DallasCZ
DallasCZ

Marian_1: a ty seš debil :-)
Mobilizujeme: Nic proti, možná jsem hnidopich,yle nebylo by lepší testovat letošní modely, než xlet staré ? Přeci jen si myslím že je rozdíl mezi AMOLED z roku 2007 a MAOLED z roku 2014.

marcel23
marcel23

MAOLED? To slyším prvně, myslím si, že sgs6 s SUPER AMOLED displeyem v poho překoná jakýkoli display na světě.

tomas
tomas

Moja rec. Oled displaye su uz velmi daleko pred displaymi zo zaciatku vyvoja a je zavadzajuce taketo meranie aj ked inteligent by to mohol pochopit. ;-)

shield
shield

Ips nejlepdi

shield
shield

*nejlepší

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Nové teaser video představuje design a tři fotoaparáty Oppa R17 Pro

Nové teaser video představuje design a tři fotoaparáty Oppa R17 Pro

DNES  |  Dominik Hlásný  |  diskuze (0)

Čínská společnost Oppo na videu mimo designu zařízení ukazuje, čím dalším bude Oppo R17 Pro disponovat. Smartphone Oppo R17 Pro…

Apple Store v Amsterdamu byl po výbuchu iPadu evakuován

Apple Store v Amsterdamu byl po výbuchu iPadu evakuován

DNES  |  Filip Matějka  |  diskuze (1)

Máme zde opět další incident s bateriemi od Applu. Tentokrát se však nejedná o starý známý problém ohledně baterií v…

Gmail zavádí funkci důvěrných zpráv. Umožní posílat dočasné emaily

Gmail zavádí funkci důvěrných zpráv. Umožní posílat dočasné emaily

DNES  |  Dominik Hlásný  |  diskuze (0)

Google do své emailové služby přivádí další z užitečných nástrojů – tajné zprávy s nastavitelnou expirací. Gmail se v posledních letech zasloužil o…

Mobilní zobrazení