Webbův teleskop hlásí velký úspěch. Našel zajímavou exoplanetu

Ondřej Koníček
  • Webbův teleskop se od svého spuštění opravdu činí
  • Již nám dal nahlédnout na spoustu nebývalých krás vesmíru
  • Nyní se mu povedlo objevit svou vůbec první exoplanetu
Teleskop Jamese Webba
Teleskop Jamese Webba

Webbův teleskop, jenž byl spuštěn do provozu na konci roku 2021, je jedním z nejnákladnějších a technicky nejnáročnějších projektů lidstva za celou jeho historii. Vyšel na astronomických 10 miliard dolarů (cca 220 miliard korun) za ten rok a něco, co se nachází zhruba 1,5 milionu kilometrů od Země, nás nepřestává udivovat. Tak jako nyní.

Samsung Galaxy A56 5Gpixel-counter

Webbův teleskop objevil exoplanetu

Svou úplně první, nutno dodat. Exoplanety jsou planety, jenž obíhají kolem jiné hvězdy než kolem slunce, a zatímco třeba služebně mnohem starší teleskop Kepler (startoval v roce 2009) objevil již více než 2 tisíce těchto typů planet, teleskop Jamese Webba svou pouť teprve začíná.

Jeho první exoplaneta dostala označení LHS 475 b, nachází se v souhvězdí Oktant a je velká prakticky stejně jako Země. Obsahuje 99 % hmotnosti naší rodné hroudy, ale je mnohem blíž své rodné hvězdě (oběhne ji za pouhé dva dny) a je tedy mnohem teplejší.

James Webb teleskop
James Webb teleskop

Čtěte také: Mimořádný úspěch. Webbův vesmírný teleskop zachytil Pilíře stvoření


Planeta zahalena tajemstvím

Několik věcí týkající se této exoplanety, která je vzdálena zhruba 41 světelných led od Země, pořád zůstává zahaleno tajemstvím. Není třeba jasné, jestli má nějakou atmosféru a to právě kvůli tomu, že se pohybuje tak blízko své rodné hvězdě v podobě červeného trpaslíka.

Jak ale uvádí NASA na svém blogu, tento trpaslík má méně než polovinu hmotnosti našeho slunce, takže je slušná šance na to, že exoplaneta LHS 475 b pořád nějakou atmosféru má. Některé typy atmosfér, jako třeba hustou atmosféru s převahou metanu, ale výzkumníci již vyloučili.

James Webb teleskop
James Webb teleskop

Mise teprve začíná

Vědci ještě s touto první exoplanetou objevenou teleskopem Jamese Webba ale neskončili a mají v plánu provést další měření v létě tohoto roku. Jak je vidět, tento teleskop nás může v oblasti poznání Vesmíru díky svým přesným přístrojům posunout opravdu o obrovský kus vpřed a rozhodně stojí za to sledovat jeho další objevy.

Sledujte nás v Google Zprávách

Autor článku

Ondřej Koníček - Redaktor

Jsem příznivcem veškeré elektroniky, hlavně telefonů, počítačů a hardwaru obecně. Dále pak hráč tělem i duší, občasný sportovec a velký filmový fanda.


Komentáře

Samsung Galaxy A56 a A36 5Gpixel-counter

Nejnovější články