Mimořádný úspěch. Webbův vesmírný teleskop zachytil Pilíře stvoření

Ondřej Koníček
  • Vesmírný teleskop Jamese Webba se v poslední době činí
  • A nyní se mu povedlo zachytit vskutku dechberoucí výjev
  • Slavné Pilíře stvoření se dočkaly nového, naprosto úchvatného zpracování
Pohled na Pilíře stvoření
Pohled na Pilíře stvoření

Vesmírný dalekohled (či teleskop) Jamese Webba byl vypuštěn do akce ani ne před rokem, konkrétněji 25. prosince 2021, a již stihl pořídit několik dechberoucích snímků. Jedná se bezesporu o nejdokonalejší (a nejdražší) kosmický přístroj, jaký kdy lidstvo vytvořilo a nyní to opět dokazuje. Jeho nový snímek Pilířů stvoření je vskutku jedinečný.

Samsung Galaxy A56 5Gpixel-counter

James Webb vyfotil Pilíře stvoření

Pilíře stvoření jsou oblast, která se nachází v Orlí mlhovině a od nás je vzdálena asi 6,5 tisíce světelných let. V tamních hustých oblacích plynu a prachu se formují nové hvězdy a sloupce tohoto útvaru, vypadající jako majestátní skály, jsou ve skutečnosti tvořeny mezihvězdným plynem v kombinaci s prachem. V blízkém infračerveném světle se tedy můžou zdát poloprůhledné.

Tuto slavnou oblast jako první zvěčnil Hubbelův teleskop v roce 1995, poté znovu v roce 2014 a jedná se o jeden z nejsledovanějších útvarů, na kterou míří své dalekohledy spousta světových observatoří. Nejnovější snímek z teleskopu Jamese Webba přináší zcela nový pohled na celou oblast a vědci se do jejího výzkumu můžou, díky nesmírné míře detailů, ponořit tak, jako nikdy.

James Webb
James Webb

Čtěte také: Zbožné přání? Elon Musk tvrdí, že Tesla bude brzy hodnotnější než Apple


Osm světelných let na jedné fotografii

Oblast Pilířů, kterou teleskop Jamese Webba zachytil, pokrývá osm světelných let a snímek pořídila jeho primární kamera NIRCam v blízkém infračerveném spektru. Hlavními protagonisty této úžasné scenérie jsou nově vznikající protohvězdy v podobě jasně červených koulí s typickými difrakčními hroty, jenž leží mimo hlavní prašné sloupy a nachází se ve špičce vlevo dole.

V této oblasti si lze všimnout také prvků připomínajících tekoucí lávu, což jsou ve skutečnosti výrony z hvězd. Tyto šmouhy vznikají poté, co se vytrysknutý materiál z mladé hvězdy střetne s okolním plynem a prachem. Načervenalá záře, patrná na druhém a třetím pilíři shora, pak pochází z molekul vodíku, které vznikají právě z výtrysků mladých hvězd.

Nové možnosti výzkumu

Nejnovější snímek z teleskopu Jamese Webba, které zveřejnily agentury ESA a NASA, pomůže astronomům přepracovat jejich aktuální modely tvorby hvězd. Díky detailnímu pohledu se dají identifikovat mnohem přesnější hvězdné populace i množství plynu a prachu v oblasti. Jedná se o vskutku jedinečný počin a tento ultra-moderní teleskop za asi 10 miliard dolarů (250 miliard korun) se lidstvu zatím opravdu vyplácí, protože odhaluje Vesmír v takovém měřítku, jaké až doposud nebylo možné.

Sledujte nás v Google Zprávách

Autor článku

Ondřej Koníček - Redaktor

Jsem příznivcem veškeré elektroniky, hlavně telefonů, počítačů a hardwaru obecně. Dále pak hráč tělem i duší, občasný sportovec a velký filmový fanda.


Komentáře

Samsung Galaxy A56 a A36 5Gpixel-counter

Nejnovější články