Vyzkoušeli jsme nové modely Galaxy S10. Jaké jsou naše dojmy?

Jakub Fišer

Nové jubilejní vlajkové lodě od Samsungu sice vypadají fantasticky na prezentacích a premiérových fotkách, jsou ale takové i na živo? Měli jsme šanci si telefony s předstihem vyzkoušet a v našich prvních dojmech se zaměříme na to, co je na telefonech skutečně zajímavé.

Největší z velkých

Jako první se podíváme na největší z trojice novinek – Galaxy S10+. Z řeči čísel víme, že se jedná o to nejlepší, co trh se smartphony prozatím ukázal. Jaký ale je bez slupky z marketingových slov a tabulek? Na první pohled je to velmi příjemné zařízení, a i když je ze tří nových Esek největší, ve skutečnosti je pořád docela přijatelný na nošení v ruce i v kapse. Velikost displeje 6,4″ poměrně odpovídá předpokladu, který byste před setkáním se smartphonem měli. Telefon je navíc ještě o něco menší než iPhone XS Max, což je ale pochopitelné, protože největší z loňských iPhonů má ještě o desetinu palce větší displej.

Co mě ale na novém Galaxy S10+ zaujalo nejvíce, to je povrch, konkrétně tedy ve variantě s keramickými zády. Keramika je krásná na pohled, krásná na omak a uživateli dává punc prémiového zařízení, který u dnešních smartphonů jen tak nenajdete. Dojem z ceny tohoto zařízení ale asi ani nemá cenu sdílet, ten je jasný – 32 499 korun je hodně peněz, ale je to pořád lepší nabídka než necelých 42 tisíc korun, kolik stojí 1TB varianta.

I to je věc, nad kterou jsem se během mého krátkého setrvání s novinkami od Samsungu zaměřil, a sice k čemu je terabajt prostoru a hlavně potom k čemu využijete 12 GB RAM. V rychlém testu plynulosti jsem vedle sebe srovnával model, který měl 8 GB RAM, a model se 12 GB, ale rozdíl jsem nenašel žádný. Výsledek je tedy jasný – 12 GB RAM pocítíte až ve chvíli, kdy připojíte Samsung DeX. Ale na druhou stranu, pokud vám má smartphone suplovat počítač, nestačí 8 GB RAM? Někomu jistě ano, a pro ty ostatní, kteří chtějí mermomocí pracovat na smartphonu, ale 8 GB operační paměti jim nestačí, pro ty je tu nejvyšší konfigurace.

Nový systém všechno mění?

Když Samsung před časem představoval svou novou grafickou nadstavbu One UI, mluvil o ní jako o něčem zcela novém, zcela revolučním, prostě úplně nové generaci operačního systému. Faktem je, že na první pohled tolik změn nevidíte a třeba na domovské obrazovce kromě změny několika ikonek skutečně nejsou žádné rozdíly. Pokud ale zabrousíte do některých přímo vybraných aplikací, zpozorujete jasné změny, protože všechna podstatná tlačítka a kontrolní prvky se posunuly do dolní poloviny displeje. To je super a člověku to ušetří úsilí, když musí ručkovat; což u telefonu s 6,4″ obrazovkou určitě budete.

Celkově je ale systém takový svěží, volnější, více se tam šetří místem; to už holt k novému designovému jazyku patří. Skoro to i vypadá, jako kdyby Samsung ještě více upravil barvy v systému, protože ty jsou neskutečně syté, vlastně jsou sytější než kdy předtím. Možná je to skutečně zvýšenou barevností barev v systému, možná je to vylepšenými displeji u nových vlajkových lodí – každopádně to ale vypadá velmi dobře.

Displej, který chcete olíznout

Barvy jsou jedna věc, ale bez správně vyváženého rozlišení a úhlopříčky není displej tak honorován. Upřímně, displeje u všech tří nových Galaxy S jsou nádherné, jeden má vyšší jemnost než druhý, a pokud se rádi ukájíte pozorováním kvalitních displejů, Galaxy S10, S10+ nebo Galaxy S10e je pro vás jasnou volbou. Vždy když jsem dříve hodnotil, jak na mě působí displeje od Samsungu, musel jsem telefony Galaxy posadit v žebříčku hned vedle iPhonů. Mám ale pocit, že s novými EsDesítkami se Samsung skutečně ukázal a nová zobrazovací technologie Dynamic AMOLED posouvá displeje ve smartphonech na zcela nový level. A to je dobře, víc krásných displejů od Samsungu!

Skutečná revoluce ve focení?

Při prezentování nových kousků korejského výrobce nás hostesky zaplavovaly superlativy na téma, jak nové vlajky fotí. Po pravdě, fotí přímo nádherně. Galaxy S10 a S10+ ještě o fous lépe, než dvouoké Galaxy S10e (dva výše zmínění mají totiž fotoaparát se třemi snímači), ale rozdíl prakticky není moc znát. Natáčení videí ve 4K rozlišení při 60 snímcích za sekundu je paráda, ale ani to není ta pravá revoluce. Natáčení zpomalených záběrů při 960 snímcích za sekundu je rovněž bomba, ale zároveň to není nic, co bychom neznali od skoro půl roku staré konkurence.

Ve výsledku tak tři korejští bratři fotí a natáčí famózně, fotky jsou velmi ostré, barevné (zase ty barvy), focení je navíc jednoduché, ale určitě bych neřekl, že se jedná o kdovíjak obrovské inovace. Samsung totiž v mnoha případech (ať už jde o ultrazpomalené video nebo třeba nový režim pro focení v noci) spíše dohání konkurenci a vyplňuje resty, které za sebou zanechal.

Díra je konečně napravo!

A dalším restem je využití bezrámečkové technologie. Ano, ani současné smartphony, nebo alespoň většina z nich, nemá kompletně bezrámečkový displej, ale využitím výřezu se tomu přibližujeme. Samsung ale dlouhou dobu používal docela jasně viditelné rámečky. Nyní konečně nasedl na palubu výřezů, zvolil ale velmi chytré řešení, a sice kulaté výřezy, tzv. průstřely, které sám Samsung nazývá „displeje typu Infinity-O“. Základní rozdíl oproti děravé konkurenci je to, že výřez je v pravém horním rohu, nikoliv v tom levém horním.

Já sám jsem pravák a musím uznat, že výřez napravo vítám mnohem více, než výřez tohoto typu nalevo. Mnohem důležitější je však jeho rozměr. Přesné dimenze jsou asi 6,5 milimetru v průměru u S10 a S10e, S10+ má v díře foťáky dva, tak je i logicky větší. Konkurence sice bude ofrňovat nos, že má výřez menší, třeba jen 4,5 milimetru v průměru, faktem ale zůstává, že tento rozdíl bez přímého srovnání prakticky neodhadnete.

Mistři světa 2019?

Na vynášení podobných soudů je ještě velmi brzy, a to ze dvou hlavních důvodů. Jednak jsem neměl s telefony tolik času, abych mohl jasně říct, jak budou mezi zákazníky oblíbené a jak moc se povedly či nepovedly; na to je ještě čas do plnohodnotné recenze. A jednak je za námi zatím leden a skoro celý únor, to je ještě 10 měsíců na to představit něco, co Samsungu ukáže, že může být ještě lépe a inovovat lze ještě dál. A vyzyvatelů má Samsung opravdu hodně!

Sledujte nás v Google Zprávách

Komentáře


Nejnovější články