Vyždímejte z ChatGPT maximum! 5 tipů, které by měl znát každý (ale nezná)

Richard Šimáček
ChatGPT na počítači | foto: Pexels
ChatGPT na počítači | foto: Pexels

Chcete využít umělou inteligenci naplno? Naučte ChatGPT svůj styl, získejte přesnější odpovědi a zjednodušte si práci. Zde je 5 mých tipů.

AI je nenahraditelným pomocníkem

Za poslední rok většina jazykových modelů obrovsky pokročila a v současnosti zvládnou téměř vše s nevídanou přesností. Jenže umělá inteligence je stále relativně nová záležitost a mnoho lidí nemusí vědět, jak z ní vyždímat maximum. Přesně to vám proto ukážu v dnešním článku na Mobilizujeme.cz.

Samsung Galaxy Ringtracking pixel

ChatGPT naučte svůj styl psaní

Umělá inteligence se dokáže skvěle přizpůsobit jakémukoliv stylu komunikace, takže ji s přehledem můžete naučit i vlastní styl psaní. Stačí ji o to jen požádat, například: „Odpovídej mi vždy stručně a věcně, jako technický manuál.“ Nebo pokud chcete víc přátelskou a uvolněnou konverzaci, napište: „Používej přátelský a uvolněný tón, jako bychom se znali dlouhá léta a byli spolu zrovna na drinku.“

Dočkáte se tak mnohem více personifikovaného stylu komunikace, který se o dost víc blíží člověku než jen robotovi. Proto je dobré u chatbotů upřesnit i styl komunikace, protože ChatGPT dokáže komunikovat všemi možnými způsoby.

ChatGPT naučte svůj styl psaní | foto: Luboš Srb
ChatGPT naučte svůj styl psaní | foto: Luboš Srb

Kvalita odpovědi závisí na přesnosti zadání

Každý jazykový AI model potřebuje pro vypracování přesné odpovědi co nejkonkrétnější podklady. Čím konkrétnější a rozvinutější otázku položíte, tím lepší odpověď chatbot vypracuje. Místo otázky s pár slovy se nebojte využívat dlouhé a co nejpřesnější dotazy.

Například místo otázky „Jak zlepšit spánek?“ zvolte tento styl otázky: „Představ si, že jsi neurovědec s 15 lety zkušeností v oboru. Jaké bys doporučil vědecky podložené metody pro zlepšení kvality spánku pro člověka, který pracuje na směny a má problém s usínáním?“ Dočkáte se tak totiž mnohem přesnější a relevantnější odpovědi.

Kvalita odpovědi závisí na přesnosti zadání | foto: Luboš Srb
Kvalita odpovědi závisí na přesnosti zadání | foto: Luboš Srb

Přemýšlení krok za krokem

Plno témat nejde jednoduše a rychle vysvětlit a pro tento případ se hodí využít metodu postupného uvažování. Dostanete tak odpověď, která je rozvětvená a obsahuje dílčí odůvodnění, proč tomu tak je, což problematiku ještě více objasní.

Stačí ChatGPT napsat: „Řeš tento problém krok za krokem a u každého kroku vysvětli svou logiku.“ Tato metoda se většinou hodí na vědecká témata, ale můžete ji využít i v matematice, když nechápete, proč se něco počítá tak, jak se to počítá.

Přemýšlení krok za krokem | foto: Luboš Srb
Přemýšlení krok za krokem | foto: Luboš Srb

ChatGPT může sehrát roli učitele

Pokud se potřebujete naučit něco komplexního, s čím si nevíte rady, a po googlování nejste o nic moudřejší, můžete využít služby ChatGPT jako učitele. Můžete mu položit otázky jako: „Vysvětli mi kvantovou mechaniku tak, aby to pochopilo dítě.“ Nebo „Shrň mi základní principy ekonomie na úrovni vysoké školy.“

Chatbot tak dokáže vysvětlit i velice komplexní témata polopatě. A pokud si s něčím nebudete i poté jistí, můžete se ho zeptat na doplňující otázky, které může následně ještě dovysvětlit. ChatGPT tedy skutečně může být učitel téměř na všechno.

ChatGPT může sehrát roli učitele | foto: Luboš Srb
ChatGPT může sehrát roli učitele | foto: Luboš Srb

AI lze využít jako osobního asistenta na rutinní úkoly

ChatGPT dokáže dokonce pomoci i s plánováním každodenních věcí a úkolů, jako je analýza dat nebo organizace denních činností. Můžete ho například požádat o týdenní plán na cvičení na základě konkrétního cíle, kterým může být hubnutí a nabírání svalů. Dokonce můžete i specifikovat množství času, které úkolu chcete obětovat.

Pokud obdržíte například dlouhou zprávu z práce s mnoha daty a nechce se vám ji dlouho pročítat a analyzovat, můžete chatbota požádat, aby na základě textu vytvořil shrnutí v bodech. Tím ušetříte mnoho času, protože si sami nebudete muset zprávu několikrát číst a vybírat z ní to nejdůležitější.

AI lze využít jako osobního asistenta na rutinní úkoly | foto: Luboš Srb
AI lze využít jako osobního asistenta na rutinní úkoly | foto: Luboš Srb

Všechny díly seriálu

Sledujte nás v Google Zprávách

Autor článku

Richard Šimáček - Redaktor

Od útlého věku se zajímám o počítače, mobily a vůbec o vše, co má jakoukoli chytrou funkcionalitu. Přísun novinek z technologické sféry je pro mě pořádná dávka dopaminu! Svůj volný čas věnuji především hraní her, sledování kvalitních seriálů či filmů nebo pobytu v přírodě, ať už túrami nebo jízdou na elektrokole.


Komentáře

Samsung Galaxy S25 Ultratracking pixel

Nejnovější články