Recenze Vodafone Smart X9: krok za konkurencí

Tomáš Rajnoch

Tuzemský operátor Vodafone, který známe především díky poskytování operátorských služeb, již několik let pravidelně vydává smartphony. V tomto světě tak rozhodně není žádným nováčkem, a mohl tak nasbírat několik vzácných zkušeností. Nyní se k nám dostal model Smart X9, který se snaží prezentovat střední třídu. Podařilo se Vodafonu ve spolupráci se ZTE vytvořit konkurenceschopný telefon?

Samsung Galaxy A56 5Gpixel-counter

Před nedávnem se mi do ruky dostal smartphone Vodafone Smart N9 (recenze), se kterým jsem měl tu čest nějakou dobu fungovat. Z telefonu jsem tak nebyl zrovna nadšený, jelikož zkrátka v mnoha ohledech zklamal. Nyní se ke mě dostal další kousek od „červených“. Byl jsem tak opravdu skeptický, jestli telefon obstojí, nebo se bude jednat o další nepovedený model. Při pohledu na papírové specifikace to však nevypadá vůbec špatně. Pokud tedy Vodafone neudělá nějaké zásadní chyby, tak by se mohlo jednat o konkurenceschopný telefon. A to jak po stránce softwaru, tak konstrukce. Vodafone Smart X9 má totiž na starosti čínské ZTE, které rozhodně nemá problém vyrobit kvalitní telefon s povedeným designem. Jak tedy novinka od Vodafonu obstála? To se dozvíte v právě začínající recenzi.

Vodafone Smart X9: specifikace

Konstrukcekov a plast, 148 x 71 x 7,9 mm, 153 g
Displej5,7″, IPS LCD, 2160 x 1080 px, poměr stran 18:9, jemnost 402 ppi
Operační systémAndroid 8.1 Oreo
Procesor8 jádrový, 1,8 GHz, Qualcomm Snapdragon 450
Paměť3 GB RAM, 32 GB úložiště, microSD karty (až ? GB)
Fotoaparátduální (16 Mpx + 5 Mpx), f/2,0, blesk + přední 8 Mpx, blesk
LTE800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz
TechnologieBluetooth 4.2, Wi-Fi, GPS, USB-C, NFC, čtečka otisků prstů
Baterie3 100 mAh
Cena a dostupnost4 577 Kč, říjen 2018

Design a zpracování: lacinější než vypadá

Na první pohled vypadá Vodafone Smart X9 opravdu povedeně. Za tento pocit můžou použité materiály. Nebo ne? Rám telefonu se sice drží v dnešních trendech a je tak kovový. Nicméně záda jsou bohužel plastová. I když zde musíme Vodafone pochválit, jelikož plast vypadá jako sklo. Že se o tento materiál nejedná, poznáte až díky hmatu, a kolikrát ani to, jelikož mnoho lidí, kterým jsem telefon na chvíli půjčil, věřilo, že se jedná o sklo. Nicméně nic nevrže a použitý materiál tedy nemusí nikomu vadit. Vadou na kráse jsou tak pouze otisky prstů, které se na plastových zádech neuvěřitelně drží. Pokud tedy chcete se smartphonem ve společnosti zaujmout, doporučuji sebou nosit leštící hadřík.

U konstrukce zad se ale ještě chvíli zdržím, jelikož jsem si všiml pár zásadních nedodělků. A to především v oblasti přechodu mezi rámem a zády. Zde to totiž nelícuje úplně dobře, ne že by něco vrzalo či praskalo, to ne, nicméně tato hrana je poměrně ostrá a občas se díky tomu telefon nedrží zrovna pohodlně. Což je škoda, jelikož rozměry a celkově malinko zaoblený design naopak napomáhá lepšímu uchopení. Z těla pak také vystupuje duální fotoaparát, jehož hrany jsou taktéž ostřejšího rázu. Design zad následně narušuje ještě rychlá a spolehlivá čtečka otisků prstů.

Výtky mám také k ovládacím klávesám na pravém boku smartphonu. Umístěny jsou sice dobře, nicméně jejich stisk není zrovna dvakrát pohodlný. Tlačítka jsou poměrně dosti utopená v rámu. To je určitě škoda, jelikož Vodafone ostatní prvky zmákl. Zamykací tlačítko je přesně na místě, kde máte palec, navíc je vroubkované a nemáte tak šanci si jej splést. Kolébka hlasitosti je následně malinko výše, každopádně dostupnost pro ovládání zůstala vcelku dobrá.

A co skrývají ostatní strany kovového rámu? Na protější straně od ovládacích kláves nalezneme šuplíček pro nanoSIM kartu a paměťovou kartu. Přední hrana následně skrývá 3,5mm jack. Nemusíte se tak spoléhat na nějaké redukce či bezdrátová sluchátka. Možná největší benefit tohoto telefonu se následně skrývá ve spodní hraně, kde své místečko našel moderní USB-C konektor. V této třídě se tak jedná o poměrně nevídaný jev. Za to si Vodafone Smart X9 zaslouží opravdovou pochvalu. Vedle konektoru pro nabíjení má své místo reproduktor, který ale postrádá potřebnou kvalitu. Při nízké hlasitosti to ještě jde, pokud tomu ale osolíte, tak reproduktor rapidně ztratí na kvalitě a zvuk je plechový.

Pokud jde o přední stranu telefonu, tak zde nemám výtku. O displeji se sice budeme bavit ještě později, nicméně již teď prozradím, že Vodafone zde nasadil displej s 2,5D krycím sklíčkem a kvalitní oleofobní vrstvu. Díky této kombinaci technologií tak prst náramně klouže po zobrazovači. Sluší se také říci, že displej je odolný vůči škrábancům a menším pádům. Nemusíte se tak bát nosit telefon v kapse s klíči. Displej by to měl bez poškození vydržet, plastovým zádům ale již tolik nevěřím, jelikož za dobu testování, i při šetrném zacházení se pár vlasových škrábanců objevilo.

Displej, prostředí a baterie: tak nějak ospalý

Kapitola displeje již byla v recenzi sice nakousnuta, nicméně až teď je ale ten správný čas ke všem informacím. Vodafone Smart X9 se tak chlubí 5,7″ IPS LCD displejem s rozlišením Full HD+ a poměrem stran 18:9. Jedná se tak o naprostý standart v této kategorii. Pokud jde o jemnost displeje, ta při této konfiguraci naprosto dostačuje. V řeči čísel se jedná o 402 pixelů na palec. S displejem samotným tak není žádný problém. A to se týče i jeho čitelnosti. Nikdy není problém číst na přímém slunečním svitu. V noci se pak žádný problém také neobjevil, jelikož minimální hodnota svítivosti je naprosto vyhovující.

Celkový dojem z displeje ale kazí automatická regulace jasu. Ta bohužel ne vždy funguje na 100 %. Někdy se totiž stane, že i když na displej svítí slunce, tak regulace jasu nezareaguje, a na displeji tak téměř nic nevidíte. Následně si tedy musíte jas regulovat sami. Co mě ale u Vodafonu Smart X9 naopak potěšilo, je přítomnost notifikační LED diody, kterou si sice nemůžete barevně uzpůsobit, nicméně minimálně vás upozorní například na novou zprávu. LED diodu ale můžete částečně nahradit funkcí, kdy se při notifikacích na chvíli rozsvítí text zprávy na zhasnutém displeji.

Jakmile displej rozsvítíte, a telefon odemknete, uvidíte naprosto minimálně upravený Android 8.1 Oreo. Tuzemský operátor ve svém smartphonu vsadil na poměrně čistý systém, do kterého přidal jen pár svých aplikací. Příkladem může být Můj Vodafone nebo Tips. Po stránce úprav zde nasadil také jednu menší, ačkoliv pro mne osobně oblíbenou funkci. Tahem z domovské obrazovky na pravou stranu se vám místo Google Now může spustit vámi zvolená aplikace, kterou chcete mít neustále po ruce. Za což jsem také rád, je noční režim. Zde si můžete zvolit od kdy a do kdy bude displej filtrovat modrou barvu. Ve výsledku je pak displej zvláště v noci dosti příjemnější pro oči.

 

Na samotném prostředí je mi následně nesympatický jeden detail. Swipnutím zespodu nahoru rozbalíte menu s aplikacemi, to je v pořádku. Proč zde tedy máme samostatnou ikonku pro otevření onoho menu? Místo této ikony se zde mohla nacházet nějaké důležitější aplikace. I přesto že je prostředí poměrně čisté, se ale i zde objevily záseky. Naštěstí se nejednalo o nějaké výrazné lagy, systém byl ale zkrátka někdy malinko línější, a museli jste si počkat, než to rozchodí. Tento problém má možná na svědomí hardware, jelikož to není zrovna pravé ořechové, a konkurence ve stejné cenové relaci předvádí mnohdy lepší výsledky. Srdcem telefonu se tedy stal osmijádrový procesor Qualcomm Snapdragon 450, jemuž napomáhají 3 GB paměť RAM. V testu AnTuTu si pak tato kombinace vysloužila téměř 70 000 bodů.

 

Jedním z největší benefitů Vodafonu Smart X9 se ale bezpochyby stala baterie. Ta má kapacitu vcelku průměrnou, 3 100 mAh, nicméně výdrž je špičková. Při náročnějším používání smartphonu s vámi Vodafone držel krok dva celé dny, a večer ve dvacet hodin měl ještě nějakých 15 % rezervu. Při střídmějším používání se pak dostanete i na dny tři. Hodně velkou chválu si Vodafone zaslouží také za již zmíněný USB-C konektor pro dobíjení, o kterém si může častokrát zdát i dražší konkurence. Pokud jde o dobíjení, na plnou kapacitu baterie ze zhruba 20 % se dostanete za asi dvě hodinky.

Fotoaparát: s přimhouřením obou očí

Nový Vodafone Smart X9 má na zádech po vzoru trendů duální fotoaparát. Pokud jde o specifikace, tak na papíře to nevypadá vůbec zle. Hlavní snímač disponuje rozlišením 16 Mpx a clona objektivu je f/2,0. Sekundární 5Mpx fotoaparát zde pak slouží pro takzvaný bokeh efekt. S touto kombinací se telefon snaží vykouzlit ty nejlepší možné výsledky. K mému zklamání se to však ne vždy povedlo, a to i přes fakt, že při pohledu na vlastnosti fotoaparátu se jedná o průměr ve své třídě.

Největší problém dělalo fotoaparátu horší světlo. U snímků s těmito světelnými podmínkami šla kvalita rapidně dolů a často se objevoval šum. Několikrát se také stalo, že fotka byla špatně zaostřená či rozmazaná. Problém s rozmazáním měl také bokeh efekt, kdy při focení osoby má sekundární čočka rozostřit pozadí. Několikrát ale rozostřila úplně vše. Abych ale k fotoaparátu nebyl jen zlý, tak musím říci, že při dobrých podmínkách dokázal telefon vyprodukovat povedené snímky, které neměly problém s barevnou věrností ani ostrostí. Fotoaparát dokáže také poměrně kvalitně zachytit snímky v režimu makro na zhruba 15 cm. Za zmínku stojí také 8Mpx přední fotoaparát, který sice nepodává nejlepší výsledky, nicméně na nějaké to selfie na sociální sítě rozhodně stačí.

Pokud jde o foto aplikaci, tak ta splňuje vše potřebné. Všechny prvky, které ovládáte nejčastěji jsou umístěni ve spodní části displeje, a máte k nim tak pohodlný přístup pomocí vašeho palce. Prvky jako zapnutí režimu HDR, blesku nebo časovače jsou následně umístěni v horní části, a k jejich ovládání pravděpodobně využijete prst druhé ruky. Co se týče spuštění fotoaparátu, nechybí ani oblíbené rychlé spuštěním dvojitým stisknutím hlasitosti dolů.

Jak fotí Vodafone Smart X9?


Zhodnocení

Závěrem se sluší říci, že Vodafone Smart X9 není špatným telefonem, na konkurenční modely mu však stále něco schází. Ať už jde o horší fotoaparát či ne úplně zvládnutou technickou stránku v oblasti konstrukce. Asi nejvíce mě ale zklamalo prostředí telefonu. A to i přestože se zde nachází téměř čistá podoba Androidu. Prostředí se i tak občas malinko zpomalilo. Snad to vyřeší nějaké budoucí aktualizace. Jako celek ale nový Vodafone Smart X9 špatný není. Od konkurence, a to především té čínské, se má ale stále co učit.

A jak tedy na tento kousek odpovídá konkurence? Nemilosrdně. V této cenové kategorii je toho totiž opravdu mnoho, a častokrát se setkáte s lepšími kousky než právě Vodafone. Například takové Xiaomi Redmi Note 5, jenž stojí okolo 4 500 korun, totiž nabízí lepší vnitřní specifikace, kvalitnější duální fotoaparát nebo velký 5,99″ displej. Lépe si telefon vede také po stránce konstrukce, kde Xiaomi vsadilo na hliník. Dále tu máme třeba Motorolu Moto G6 Play, která sice nabízí velice podobné specifikace, nicméně oproti Vodafonu má například lepší fotoaparát. Displej má však lepší naopak Vodafone, finální výběr tak zůstává na vás.

Co se nám líbí?Co se nám nelíbí?
Plus povedený displejPlus vystupující čočky fotoaparátu
Plus výdrž bateriePlus ostré hrany telefony
Plus USB typu CPlus občas zasekané prostředí
Plus slabší fotoaparát
Sledujte nás v Google Zprávách

Autor článku

Tomáš Rajnoch - Redaktor

Zajímám se o technologie všeho druhu. Mám rád ověřené produkty, ale i gadgety, které je potřeba teprve pořádně objevit. Kromě věnování se vychytávkám všeho druhu pracuji v elektrotechnickém zaměstnání. Ve volných chvílích rád sleduji fotbal a cestuji.


Komentáře

Samsung Galaxy A56 a A36 5Gpixel-counter

Nejnovější články