USA vs. Čína – Partneři, nebo zhrzení milenci?
- Propíraná kauza mezi USA a Huawei nedávno skončila na mrtvém bodě
- Aktuálně je však internetem vláčena nová
- Spojené státy zařadily na listinu „nežádoucích“ i čínské Xiaomi

Obchodní partnerství mezi Spojenými státy a Čínou znovu nabírá na obrátkách. Po nedávné kauze se společností Huawei se nově objevuje další. Tentokrát se do hledáčku překvapivě dostalo i Xiaomi, jak jsme vás informovali v tomto samostatném článku. Aktuální vývoj událostí dává takřka tušit, že léta vzájemně „tolerované“ soužití dostává vážné trhliny.
Staré dobré časy aneb Byznys je byznys
Ať už je to s čínským komunistickým režimem jakkoliv, v obchodní rovině doposud byla a stále je spousta těchto věcí upozaděna. Kdyby to nebyla pravda, nikdo by tam nepodnikal. Na tuto skutečnost jsem upozorňoval již několikrát. Obecně známé věci, které zvláště v souvislosti s Huawei znovu vyplavaly na povrch, tj. omílaná třídní diktatura, potlačování lidských práv apod., jsou zkrátka v byznyse vnímány jinak.
Dva kohouti na jednom smetišti
Podívejte, už se perou! Z mého pohledu tato věta nejlépe vystihuje to, co se už nějaký ten pátek mezi oběma (rivaly) děje. A vzpomínané napojení na vládní aparáty, vojenské složky můžou být vzájemně stejně liché jako pravdivé (přikláním se ke druhé variantě). Nabízí se však otázka: proč jsou hlavním předmětem těchto sporů sítě a mobilní zařízení?

Elektronická data = zlatá žíla
Pokud si někteří z vás vzpomenou, v jedné z loňských glos v období prázdnin jsem napsal, že citlivá data uživatelů jsou zlatou žílou mobilní éry. Zdůraznil jsem, že informace jsou velmi žádanou komoditou. Může být tato teze pomyslným jádrem pudla? Nepochybně. Když se nad tím zamyslíte, mobilní zařízení jsou v dnešní době skoro až digitální projekcí našeho vlastního já, ví o nás prakticky vše.
Orwellovský svět 21. století
Román zachycující futuristickou vizi světa ovládaného třemi totalitními velmocemi se zdál být příliš děsivý na to, aby byl skutečný. Přesto jsme nyní možná svědky toho, že není tak daleko od pravdy. Zatímco v Orwellově světě vcelku zásadně chyběla informovanost, v tom našem jí je z výše uvedených důvodů nadbytek. Tak proč nad ní nemít kontrolu?
Ale komu tím propějete?
Ve světle posledních událostí nabývám dojmu, že víc než palčivá obava, kdo je „dobrý nebo zlý polda“, je mnohem aktuálnější parafráze notoricky známe repliky z filmu Pelíšky: a komu tím prospějete? A pokud se obloukem vrátíme k otázce v titulku, tak odpověď je na nasnadě: USA a Čína nejsou ani partneři, ani milenci. Jde o ryze pragmatický boj.
Jaký na to máte názor? Napište nám do komentářů!