Tento zákeřný malware oklame každého. Sestrojila ho umělá inteligence
![Malware a počítač | foto: Pexels](/_next/image?url=https%3A%2F%2Fbackend.mobilizujeme.cz%2Fwp-content%2Fuploads%2F2025%2F02%2Fmalware-a-pocitac-1800x1013.jpg&w=3840&q=87)
Malware je dostupnější než kdy dřív. Skupina Funksec nabízí kyberútoky jako službu a využívá AI k obcházení bezpečnosti a vylepšování útoků.
Malware Funksec je vážným rizikem
Kyberzločinci už dávno nepotřebují hluboké technické znalosti. Skupina Funksec ukazuje, že ransomware (druh malwaru, který blokuje počítačový systém nebo šifruje data v něm zapsaná, a pak požaduje od oběti výkupné za obnovení přístupu) se stal snadno dostupným.
Jak uvádí experti z bezpečnostní agentury Check Point, skupina Funksec poskytuje software jako RaaS (ransomware jako službu), což znamená, že kdokoli si ho může pronajmout a provést útok. Stačí zaplatit a dostanete nástroje k napadení firem, nemocnic nebo úřadů. Kvůli tomu je kybernetické vydíraní dostupnější než kdy dřív.
Software Funksec navíc využívá dvojité vydírání. Obětem zablokuje přístup k souborům, a zároveň jim hrozí zveřejněním citlivých informací. Zajímavé je, že skupina se neskládá z profesionálů. Přesto se rychle dostali na vrchol kyberzločinecké scény. Pomohla jim umělá inteligence. Navíc to vypadá, že snad poprvé v historii jsou kyberzločinecké gangy ochotné navazovat partnerství mezi sebou.
![AI a hackeři | foto: SecureTeam](/_next/image?url=https%3A%2F%2Fbackend.mobilizujeme.cz%2Fwp-content%2Fuploads%2F2025%2F02%2FRansomware_AI.jpg&w=3840&q=75)
Ani antiviry nepomáhají
Jedním z hlavních důvodů úspěchu Funksec je právě využití AI při útocích. Dříve bylo hackování složité a vyžadovalo odborné znalosti. Dnes? Stačí se zeptat umělé inteligence.
AI pomáhá generovat škodlivý kód, obcházet bezpečnostní systémy, a dokonce se umí učit z chyb. Například Funksec V1.5 byl téměř neviditelný pro většinu antivirů. AI totiž pomáhala s jeho maskováním, podobně jako když zloděj projde kontrolou díky perfektně padělaným dokladům.
Jak AI mění pravidla kybernetické války?
Největší hrozbou je, že AI dokáže neustále vylepšovat hackerské útoky. Pokud se malwaru nepodaří dostat přes zabezpečení, umělá inteligence navrhne jiný přístup. Je to jako kdyby se začínající lupič po každém neúspěšném pokusu naučil, jak obejít alarmy, a během pár dní se stal mistrem v otvírání sejfů. Obránci tak bojují s nepřítelem, který se učí rychleji než kdy dřív.
Ještě horší je, že AI může útočníky naučit cílit přesněji. Například phishingové e-maily, které dříve obsahovaly gramatické chyby nebo podezřelé odkazy, jsou dnes téměř nerozeznatelné od legitimní komunikace. Hackeři mohou využívat AI k analýze firemních vzorců chování a vytvořit zprávy, které dokonale zapadnou mezi běžnou e-mailovou komunikaci. Výsledkem je, že i zkušený uživatel může být snadno oklamán.
![Umělá inteligence | foto: foto: Pixabay](/_next/image?url=https%3A%2F%2Fbackend.mobilizujeme.cz%2Fwp-content%2Fuploads%2F2025%2F02%2Fumela-inteligence.jpg&w=3840&q=75)
Umělá inteligence musí i pomáhat
Ochrana před těmito útoky už není jen o tradičních antivirech. Firmy musí nasadit umělou inteligenci proti umělé inteligenci, která dokáže v reálném čase analyzovat podezřelé chování a zastavit hrozbu ještě před tím, než se malware rozšíří. U jednotlivců bude nejdůležitější vzdělávání, protože AI generuje stále věrohodnější phishingové e-maily, které dokážou oklamat i zkušené uživatele.
Pokud bezpečnostní experti nezačnou využívat stejné technologie jako hackeři, můžeme se dočkat éry, kdy bude hacking dostupný doslova každému. A to už bohužel není jen sci-fi hrozba.
Autor článku
![Daniel Smetana - Redaktor](/_next/image?url=https%3A%2F%2Fbackend.mobilizujeme.cz%2Fwp-content%2Fuploads%2F2021%2F10%2Fdaniel-smetana-avatar.jpg&w=3840&q=75)
Biolog, biohacker a sportovec, ale první opravdový koníček spočíval v hrabání se ve stařičkém Windows Mobile. Od té doby moderní mobilní technologie a inovace doprovází můj život. Nyní jsou mým hlavním zájmem nové trendy ohledně wearables a zdraví.
Biolog, biohacker a sportovec, ale první opravdový koníček spočíval v hrabání se ve stařičkém Windows Mobile. Od té doby moderní mobilní technologie a inovace doprovází můj život. Nyní jsou mým hlavním zájmem nové trendy ohledně wearables a zdraví.