Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | nový Android P | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

Srovnání displejů – TFT, Super AMOLED Plus a Nova displej

  |  24 komentářů  |  autor: Luboš Srb

V redakci momentálně testujeme nejnovější telefony na trhu, které disponují vylepšenými typy displejů – TFT, Super AMOLED Plus a Nova displej. V čem který typ displeje vyniká? Najdeme jasného vítěze?

Do redakce minulý týden dorazily očekávané top modely pro letošní rok – Samsung Galaxy S II a LG Optimus Black. Vlajkový model od Samsungu disponuje vylepšeným Super AMOLED displejem, který získal pro odlišení od předchůdce přídomek „Plus“. Stylový Optimus Black od LG dostal zcela nový typ označený jako Nova displej, který je prakticky vylepšeným IPS LCD displejem známého z iPhonu 4. Postavily jsme tedy oba aspiranty na titul „nejlepší displej v mobilním telefonu“ proti sobě a pro zajímavost přidali také třetí typ displeje – nejnovější TFT displej od Sony Ericssonu. Který z naší trojice displejů zvítězí?

Doporučujeme: přečtěte si obsáhlou recenzi Samsungu Galaxy S II.

Z předních displejů, které by objektivně také stálo za to přidat do srovnání, jsme do přímé konfrontace nedostali jen Retina displej (IPS LCD) z iPhonu 4 a Nokia ClearBlack (AMOLED), popřípadě S-LCD/SC-LCD. I tak ale o nich v závěrečném zhodnocení uslyšíte, jelikož jsme dříve testovali telefony, které jsou těmito typy displejů vybaveny.

Oblasti pro srovnání displejů, zvolené podmínky

Výsledný dojem z displeje vždy prakticky závisí na úrovni okolního osvětlení. Rozdělili jsme tedy naše srovnání na dvě části, v první budeme porovnávat jednotlivé důležité aspekty za tmy a v druhé části dojde na porovnání za světla. Pro porovnání poslouží odlišná pozadí: bílé, černé a barevné. Posuzovat budeme jas, barvy, pozorovací úhly a naopak nebudeme posuzovat jemnost displeje či spotřebu. V nastavení jsme u všech třech telefonů nastavili jas na maximum, který nejlépe odhalí rozdíly. Fotky displejů nejsou nijak dodatečně upravovány, kromě přidání ochranného vodoznaku.

Přímé srovnání ve tmě

Ve tmě je velmi dobře vidět odlišné podání barev, jas a samozřejmě i pozorovací úhly. Nejhůře je na tom TFT displej, který sice není o tolik pozadu v případě podání barev a pozorovacích úhlů, ale viditelně ztrácí v oblasti maximálního jasu. Nova displej má naopak nejvyšší hodnotu jasu, velmi dobré podání barev i pozorovací úhly. Na srovnávacím obrázku při maximálním jasu však „šajní“ až přespříliš, což ale není žádný problém, jelikož si hodnotu jasu můžete ručně snížit či nechat automatickou regulaci na světelném senzoru. Nejlépe se z celé trojice jeví Super AMOLED Plus displej. Má velmi syté barvy, dostatečný jas a velké pozorovací úhly.


TFT displej | Nova displej | Super AMOLED Plus displej

Na bílém pozadí se krásně ukazuje maximální úroveň jasu jednotlivých displejů. Nejhůře je na tom opět TFT displej, následovaný Super AMOLED Plus displejem. Jasným vítězem je Nova displej s hodnotnou maximálního jasu 700 nitů. Na obrázku chybějící iPhone 4 s Retina displejem (vyráběný taktéž společností LG) je v tomto směru největším konkurentem Nova displeji, ačkoliv jeho hodnota jasu je „jen“ 518 nitů. Super AMOLED displej má pak dokonce jen 305 nitů, na obrázku testovaná vylepšená verze Super AMOLED Plus bude mít přeci jenom o něco vyšší hodnotu, ale na Nova displej od LG zdaleka nemá.


TFT displej | Nova displej | Super AMOLED Plus displej


.. a ještě porovnání při automatickém jasu (vlevo) a minimálním jasu (vpravo)

Černě pozadí prozrazuje, který displej nejlépe podá černou barvu. U TFT displej je při nastaveném maximálním jasu vidět, že jde spíše než o černou barvu o tmavě šedou. V případě Nova displeje je podání černé ještě horší. Pokud ale snížíme jas na minimum, tak se zobrazená barva blíží tmavě černé. Nejlépe je na tom Super AMOLED Plus displej, který dokáže černou zobrazit skutečně jako černou ať už je nastaven minimální, maximální či automaticky nastavitelný jas.


TFT displej | Nova displej | Super AMOLED Plus displej


.. a ještě porovnání při automatickém jasu (vlevo) a minimálním jasu (vpravo)

Přímé srovnání na venkovním světle

Na venkovním světle je rozhodně nejdůležitější hodnota jasu. Jak bylo z předcházejících odstavců patrné, nejvyšším jasem se pyšní Nova displej. Zobrazení barev a pozorovací úhly má také lepší, než konkurenční dvojice. Barvy jsou přirozené a neztrácí tolik na kvalitě ani při pohledu ze strany. Super AMOLED Plus displej překvapivě trochu ztrácí co se týče maximálního jasu na TFT displej, ale při pohledu ze strany je lépe čitelný.


TFT displej | Nova displej | Super AMOLED Plus displej

Při zobrazení bílého pozadí na venkovním světle se opakuje výsledek ze srovnání displejů ve tmě. Opět je na tom nejlépe Nova displej, za ním TFT a až na třetím místě je Super AMOLED Plus displej.


TFT displej | Nova displej | Super AMOLED Plus displej

Zhodnocení

V našem srovnání se ukázalo, že záleží jak na samotném typu displeje, tak i na jeho nastavení (úroveň jasu). V zobrazení bílé je jasným vítězem Nova displej, v zobrazení černé pak Super AMOLED Plus. Pozorovací úhly jsou u obou těchto displejů velmi dobré. V oblasti podání barev je těžké zvolit vítěze. Nova displej od LG má přirozenější barvy, Super AMOLED Plus od Samsungu zase sytější a živější. Je tedy na každém člověku, čemu dá přednost, co se mu osobně líbí více.

Do hodnocení můžeme nepřímo zařadit také další přední typy displejů: Retina displej z iPhonu 4 a Nokia ClearBlack. Zatímco Retina displej se podobá Nova displeji (koneckonců pochází od stejného výrobce – LG), konkrétně má také vysoký jas (ale nižší než Nova displej), přirozené podání barev a dobré pozorovací úhly, tak Nokia ClearBlack má blíže k Super AMOLED displeji, hlavně díky velmi dobrému podání černé barvy.

V redakci nám prošly již všechny zmíněné typy displejů. Ačkoliv jsme je neměli zatím nikdy současně vedle sebe pro přímé srovnání, z technických údajů a praktických zkušeností můžeme za nejlepší displej v mobilním telefonu označit hned dvojici – Nova displej a Super AMOLED Plus displej. Každý vyniká v něčem jiném a hodí se na něco jiného. Pro venkovní použití na slunečním světle je rozhodně nejlepší Nova displej. Pro použití uvnitř budov vítězí Super AMOLED Plus displej.

Kterému typu displeje byste dali přednost vy? Vyjádřete se v diskuzi přímo pod článkem.

ČLÁNKY:

Diskuze

24
Komentujte

avatar
9 Comment threads
15 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
11 Comment authors
MončamirkotorBohdanMichalxzeit Recent comment authors
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
marcelkorv
marcelkorv

Díky za srovnání, mám galaxy sII, displej je to opravdu špičkový, venku je čitelný velice dobře, ale když vidím o kolik je venku nova displej lepší, tak tiše závidím. Jen se mi nezdá ta fotka bílé ve tmě. Mně to tedy dost nepříjemně oslňuje a vy tam máte nějakou šedou. Vždyť není vidět ani ukazatel baterie, přitom u obrázku s pastelkama ten ukazatel zeleně září.

Luboš Srb
Luboš Srb

Dobrý den, je to tak, Nova displej při maximálním jasu až oslňuje, což trochu zkreslilo pořízenou fotografii, větší vypovídající hodnotu má spíše snímek napravo, kde je vidět, že má Super AMOLED Plus také poměrně vysoký jas a čistou bílou.

Michal
Michal

Díky za pěkně porovnání. Přece jen by mě zajímala spotřeba. Když tam ty telefony máte zkusili by jste „změřit“ spotřebu při maximálním a minimálním jasu programem power tutor?

Jindřich Srb
Jindřich Srb

Dobrý den, nainstaloval jsem do telefonů LG Optimus Black i Samsung Galaxy S II program Power Tutor a zde jsou naměřené hodnoty:

LG Optimus Black (4″ Nova displej)
– max. jas – zhruba 920 mW
– min. jas – 360 mW

Samsung Galaxy S II (4,3″ Super AMOLED Plus displej)
– max. jas – zhruba 930 mW
– min. jas – 360 mW

Třeba ZTE Blade (3,5″ TFT) má při maximu spotřebu tak 970 mW.

Michal
Michal

Díky! To byla rychlost! :-)
Zajímavé že spotřeby jdou cca stejné. Dokonce u LG snad i o trochu nižší než u Amoledu.

Michal
Michal

No jo, ale Samsung má větší displej, při stejné uhlopříčce by měl mít tedy menší spotřebu.

Michal
Michal

Diky! To byla rychlost! Zajímavé že spotřeba je v podstatě stejná. Měl jsem za to že Amoled je vždy uspornejsi…

mirkotor
mirkotor

záleží však na barvách, třeba při zobrazení černé nespotřebuje Super Amoled vůbec nic, při bílé maximum, kdežto Nova spotřebuje vždy stejně, proto když máte temnější motiv na mobilu, dá se říci, že je SAmoled+ úspornější…

Shadowman
Shadowman

ta prva fotka testu bielej v tme je nejaka divna… z uhlu je pri samsungu pekne vidiet stavovy riadok a pri priamom pohlade skoro nic…
ale inak pekna „recenzia“

anawarr.cz
anawarr.cz

velmi dobrý a objektivní test. i když mě děsí černá u nava displeje ve tmě, myslím, že nova je lepší než sa+. nešlo by přidat fotky (alespoň)černého pozadí u nova displeje ve tmě na min jas a na automatiku? (ideální by bylo srovnání všech tří displejů ve tmě na automatiku a min jas) předem dík :-)

Shadowman
Shadowman

idealne by bolo setko dat na automatiku a este raz spravit setko :) to by si mal pororvnanie idealne :)

anawarr.cz
anawarr.cz

někdo nepoužívá automatiku.. já měl u sgs jas na minimum. pouze na sluníčku, jsem musel nastavit na maximum

Jindřich Srb
Jindřich Srb

Dobrý den, článek bude během dne doplněn o srovnání i při automatické úrovni jasu :) Respektive pořídil jsem porovnání – minimální jas-černá,bílá; automatický jas-černá,bílá; maximální jas-černá,bílá. Pouze jeden účinkující se změnil (SE Xperia Neo za ZTE Blade) :)

Luboš Srb
Luboš Srb

Tak článek doplněn o slibované porovnání displejů při minimálním a automaticky zvoleném jasu.

anawarr.cz
anawarr.cz

to je trochu divné. na fotkách (bílá ve tmě) to teď vypadá, že má sgs2 nejlepší výsledek při natavení minimálního jasu. to se mi zdá nelogické… nebude problém i v nastavení fotoaparátu, kterým jste snímky pořídili??? u černé ve tmě, by to chtělo vyfotit kontrast, vůči např ikonám, takhle to je, jako když mají všechny telefony vypnutý displej úplně

Jindřich Srb
Jindřich Srb

Při focení černé barvy je na všech třech displejích zobrazen černý wallpaper přes celou obrazovku. Chápu, vidím to stejně jak vy, ale takto to prostě vychází, také mě to udivuje, když sem to viděl při focení (není to chyba foťáku).

xzeit
xzeit

je to zvláštní. Technologie OLED by měla mít po vśech stránkách lepší vlastnosti,nez všechny LCD. Aspoň podle článku na jednom serveru,který je navic starý pár let. Čitelnost na slunci,barvy,odezva,spotřeba. Ale tady vidím,že tomu tak není. Proč? Svoje taky udělá ochranné sklo před srovnávanými panely,měli byste to aspoň zmínit.

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Samsung spouští vesmírnou VR ve spolupráci s NASA

Samsung spouští vesmírnou VR ve spolupráci s NASA

DNES  |  Daniel Fousek  |  diskuze (0)

Procházet se ve virtuální realitě po Zemi? Nuda. A co takhle se přesunout na Měsíc? V New Yorku bude Samsung testovat 4D…

Chystaný telefon Meizu X8 uniká na premiérové fotografii

Chystaný telefon Meizu X8 uniká na premiérové fotografii

DNES  |  Tomáš Rajnoch  |  diskuze (1)

Na konci minulého měsíce CEO společnosti Meizu, kterým je Jack Wong, prozradil, že se můžeme těšit na jejich nový model X8.…

Úniky prozrazují 4000mAh baterii u Galaxy Note 9

Úniky prozrazují 4000mAh baterii u Galaxy Note 9

DNES  |  Jakub Mokříš  |  diskuze (0)

Jedna z nejočekávanějších novinek letošního roku – Samsung Galaxy Note 9 – se dočkala dalšího úniku. Tentokrát víme, jak velkou bude…

Mobilní zobrazení