Mobilizujeme.cz

Trendy: Maraton soutěží | jak vybrat telefon | iPhone X | bezrámečkový telefon | Android Oreo aktualizace | jak funguje čtečka tváře

Srovnání displejů – TFT, Super AMOLED Plus a Nova displej

  |  24 komentářů  |  autor: Luboš Srb

V redakci momentálně testujeme nejnovější telefony na trhu, které disponují vylepšenými typy displejů – TFT, Super AMOLED Plus a Nova displej. V čem který typ displeje vyniká? Najdeme jasného vítěze?

Do redakce minulý týden dorazily očekávané top modely pro letošní rok – Samsung Galaxy S II a LG Optimus Black. Vlajkový model od Samsungu disponuje vylepšeným Super AMOLED displejem, který získal pro odlišení od předchůdce přídomek „Plus“. Stylový Optimus Black od LG dostal zcela nový typ označený jako Nova displej, který je prakticky vylepšeným IPS LCD displejem známého z iPhonu 4. Postavily jsme tedy oba aspiranty na titul „nejlepší displej v mobilním telefonu“ proti sobě a pro zajímavost přidali také třetí typ displeje – nejnovější TFT displej od Sony Ericssonu. Který z naší trojice displejů zvítězí?

Doporučujeme: přečtěte si obsáhlou recenzi Samsungu Galaxy S II.

Z předních displejů, které by objektivně také stálo za to přidat do srovnání, jsme do přímé konfrontace nedostali jen Retina displej (IPS LCD) z iPhonu 4 a Nokia ClearBlack (AMOLED), popřípadě S-LCD/SC-LCD. I tak ale o nich v závěrečném zhodnocení uslyšíte, jelikož jsme dříve testovali telefony, které jsou těmito typy displejů vybaveny.

Oblasti pro srovnání displejů, zvolené podmínky

Výsledný dojem z displeje vždy prakticky závisí na úrovni okolního osvětlení. Rozdělili jsme tedy naše srovnání na dvě části, v první budeme porovnávat jednotlivé důležité aspekty za tmy a v druhé části dojde na porovnání za světla. Pro porovnání poslouží odlišná pozadí: bílé, černé a barevné. Posuzovat budeme jas, barvy, pozorovací úhly a naopak nebudeme posuzovat jemnost displeje či spotřebu. V nastavení jsme u všech třech telefonů nastavili jas na maximum, který nejlépe odhalí rozdíly. Fotky displejů nejsou nijak dodatečně upravovány, kromě přidání ochranného vodoznaku.

Přímé srovnání ve tmě

Ve tmě je velmi dobře vidět odlišné podání barev, jas a samozřejmě i pozorovací úhly. Nejhůře je na tom TFT displej, který sice není o tolik pozadu v případě podání barev a pozorovacích úhlů, ale viditelně ztrácí v oblasti maximálního jasu. Nova displej má naopak nejvyšší hodnotu jasu, velmi dobré podání barev i pozorovací úhly. Na srovnávacím obrázku při maximálním jasu však „šajní“ až přespříliš, což ale není žádný problém, jelikož si hodnotu jasu můžete ručně snížit či nechat automatickou regulaci na světelném senzoru. Nejlépe se z celé trojice jeví Super AMOLED Plus displej. Má velmi syté barvy, dostatečný jas a velké pozorovací úhly.


TFT displej | Nova displej | Super AMOLED Plus displej

Na bílém pozadí se krásně ukazuje maximální úroveň jasu jednotlivých displejů. Nejhůře je na tom opět TFT displej, následovaný Super AMOLED Plus displejem. Jasným vítězem je Nova displej s hodnotnou maximálního jasu 700 nitů. Na obrázku chybějící iPhone 4 s Retina displejem (vyráběný taktéž společností LG) je v tomto směru největším konkurentem Nova displeji, ačkoliv jeho hodnota jasu je „jen“ 518 nitů. Super AMOLED displej má pak dokonce jen 305 nitů, na obrázku testovaná vylepšená verze Super AMOLED Plus bude mít přeci jenom o něco vyšší hodnotu, ale na Nova displej od LG zdaleka nemá.


TFT displej | Nova displej | Super AMOLED Plus displej


.. a ještě porovnání při automatickém jasu (vlevo) a minimálním jasu (vpravo)

Černě pozadí prozrazuje, který displej nejlépe podá černou barvu. U TFT displej je při nastaveném maximálním jasu vidět, že jde spíše než o černou barvu o tmavě šedou. V případě Nova displeje je podání černé ještě horší. Pokud ale snížíme jas na minimum, tak se zobrazená barva blíží tmavě černé. Nejlépe je na tom Super AMOLED Plus displej, který dokáže černou zobrazit skutečně jako černou ať už je nastaven minimální, maximální či automaticky nastavitelný jas.


TFT displej | Nova displej | Super AMOLED Plus displej


.. a ještě porovnání při automatickém jasu (vlevo) a minimálním jasu (vpravo)

Přímé srovnání na venkovním světle

Na venkovním světle je rozhodně nejdůležitější hodnota jasu. Jak bylo z předcházejících odstavců patrné, nejvyšším jasem se pyšní Nova displej. Zobrazení barev a pozorovací úhly má také lepší, než konkurenční dvojice. Barvy jsou přirozené a neztrácí tolik na kvalitě ani při pohledu ze strany. Super AMOLED Plus displej překvapivě trochu ztrácí co se týče maximálního jasu na TFT displej, ale při pohledu ze strany je lépe čitelný.


TFT displej | Nova displej | Super AMOLED Plus displej

Při zobrazení bílého pozadí na venkovním světle se opakuje výsledek ze srovnání displejů ve tmě. Opět je na tom nejlépe Nova displej, za ním TFT a až na třetím místě je Super AMOLED Plus displej.


TFT displej | Nova displej | Super AMOLED Plus displej

Zhodnocení

V našem srovnání se ukázalo, že záleží jak na samotném typu displeje, tak i na jeho nastavení (úroveň jasu). V zobrazení bílé je jasným vítězem Nova displej, v zobrazení černé pak Super AMOLED Plus. Pozorovací úhly jsou u obou těchto displejů velmi dobré. V oblasti podání barev je těžké zvolit vítěze. Nova displej od LG má přirozenější barvy, Super AMOLED Plus od Samsungu zase sytější a živější. Je tedy na každém člověku, čemu dá přednost, co se mu osobně líbí více.

Do hodnocení můžeme nepřímo zařadit také další přední typy displejů: Retina displej z iPhonu 4 a Nokia ClearBlack. Zatímco Retina displej se podobá Nova displeji (koneckonců pochází od stejného výrobce – LG), konkrétně má také vysoký jas (ale nižší než Nova displej), přirozené podání barev a dobré pozorovací úhly, tak Nokia ClearBlack má blíže k Super AMOLED displeji, hlavně díky velmi dobrému podání černé barvy.

V redakci nám prošly již všechny zmíněné typy displejů. Ačkoliv jsme je neměli zatím nikdy současně vedle sebe pro přímé srovnání, z technických údajů a praktických zkušeností můžeme za nejlepší displej v mobilním telefonu označit hned dvojici – Nova displej a Super AMOLED Plus displej. Každý vyniká v něčem jiném a hodí se na něco jiného. Pro venkovní použití na slunečním světle je rozhodně nejlepší Nova displej. Pro použití uvnitř budov vítězí Super AMOLED Plus displej.

Kterému typu displeje byste dali přednost vy? Vyjádřete se v diskuzi přímo pod článkem.

ČLÁNKY:
Huawei si v nové reklamě dělá srandu ze Samsungu

Huawei si v nové reklamě dělá srandu ze Samsungu

VČERA  |  Tomáš Rajnoch  |  10 komentářů

Huawei letos uvedl modely Mate 10 a Mate 10 Pro. Špičkově vybavené smartphony, které v sobě navíc skrývají umělou inteligenci. Tentokrát…

Další profesionálně stabilizovaná tyč pro smartphony ve slevě

Další profesionálně stabilizovaná tyč pro smartphony ve slevě

VČERA  |  sponzorovaný obsah  |  diskuze (0)

Zhiyun Smooth-Q zajistí velmi pokročilou stabilizaci telefonu, což se skvěle hodí nejen při focení, ale zejména při natáčení videí. K dispozici…

Apple chystá vlastní brýle pro AR a skupuje startup Vrvana

Apple chystá vlastní brýle pro AR a skupuje startup Vrvana

VČERA  |  Jakub Fišer  |  diskuze (0)

Apple má teď za sebou neskutečně moc práce. Téměř vše se ale vydařilo na výbornou a lidé z Applu se mohou…

Mobilní zobrazení