Spotify Premium zdarma je past. Češi snadno naletí na podvod, ani neví jak

Některé alternativy Spotify Premium zdarma skrývají nebezpečné viry. Uživatelé pak mohou přijít o citlivá data, třeba přihlašovací údaje.
Nebezpečí skryté v bezplatném Spotify Premium
Spotify je v současnosti nejpopulárnější hudební streamovací službou na světě a využívají ji pravidelně více než 260 milionů uživatelů. Jelikož jde o placenou službu, tak na internetu lze dohledat různé modifikované verze této aplikace, které slibují, že vám z aplikace odstraní reklamy a zadarmo zpřístupní funkce Spotify Premium.
Jenže nic není zadarmo a v této zdánlivě neškodné aplikaci se obvykle skrývá zákeřný trojský kůň Agent.GKE, který se v březnu objevil na předních příčkách kybernetických hrozeb pro operační systém Android. Počet zachycení tohoto škodlivého kódu od minulého měsíce výrazně narostl a nejvíce se v březnu objevil v České republice, ale i v Polsku nebo Španělsku, jak vyplývá z pravidelné analýzy společnosti ESET.
Spotify Premium stojí měsíčně 169 korun, což není málo, a proto lidé hledají alternativy zadarmo, které jsou obvykle modifikované verze aplikace, v nichž se skrývá zákeřný virus. Vy tak budete mít sice Spotify bez reklam, ale zaplatíte za něj svými citlivými daty, jako jsou přihlašovací údaje k důležitým webům a hackeři tak mohou odcizit i přihlašovací údaje k internetovému bankovnictví.

Viry se šíří skrze aplikace i hry
Trojský kůň Agent.GKE se skrývá v upravené verzi aplikace Spotify Premium a šíří se po internetových fórech a webech, kde se nachází cracknuté Android aplikace. Po instalaci aplikace nemá uživatel bez nainstalovaného antivirového softwaru šanci poznat, že si nainstaloval něco škodlivého a přijde na to až v situaci, kdy už je pozdě a došlo ke krádeži dat.
Tento zákeřný virus se tak šíří v EU jako lavina a v současnosti je trojský kůň Agent.GKE nejčastěji zachycený škodlivý kód na Androidu. Vyskytuje se v 7,09 % všech záchytů virů na mobilních telefonech. Na druhém místě je škodlivý trojský kůň Andreed s 5,28% záchyty a na třetím Agent.EQD s 3,96 %. Všechny tyto viry cílí na citlivá uživatelská data.
Trojské koně se skrývají i v upravených verzích her nebo speciálních nástrojích obsahujících cheaty pro hry. Nejčastěji škodlivý software uživatelé stahovali v aplikaci StudyGe – World Geography Quiz nebo v nástrojích obsahujících cheaty pro hru GTA. Viry se ale skrývají i ve falešných VPN programech, jako je Swing VPN.

Jak poznat zavirovaný telefon?
Virus sice funguje na pozadí telefonu, ale často se sám prozradí tím, že se vám v prohlížeči objevují vyskakující okna s reklamami i na webech, kde dříve nebyly. Dalším varováním může být zpomalení nebo přehřívání telefonu bez zjevného důvodu. Upozornit může také pomalejší internet nebo častější zasekávání zařízení, protože škodlivý software spotřebovává velké množství paměti RAM, která pak může chybět při spouštění dalších aplikací.
Jak se vyhnout škodlivému softwaru?
Naštěstí proti škodlivému softwaru se lze poměrně jednoduše bránit. Stačí stahovat aplikace výhradně na Google Play a vyhnout se stahování jakýchkoliv aplikací z webových stránek, jelikož ty obvykle mají přibalený škodlivý kód. Pokud chcete zvýšit ochranu před viry na maximum, tak si můžete stáhnout i mobilní antivir, který dokáže detekovat škodlivé aplikace i webové stránky, na kterých byl hlášen závadný software.
Autor článku

Od útlého věku se zajímám o počítače, mobily a vůbec o vše, co má jakoukoli chytrou funkcionalitu. Přísun novinek z technologické sféry je pro mě pořádná dávka dopaminu! Svůj volný čas věnuji především hraní her, sledování kvalitních seriálů či filmů nebo pobytu v přírodě, ať už túrami nebo jízdou na elektrokole.
Od útlého věku se zajímám o počítače, mobily a vůbec o vše, co má jakoukoli chytrou funkcionalitu. Přísun novinek z technologické sféry je pro mě pořádná dávka dopaminu! Svůj volný čas věnuji především hraní her, sledování kvalitních seriálů či filmů nebo pobytu v přírodě, ať už túrami nebo jízdou na elektrokole.