Sony SBH52: Rádio, notifikace, hudba a hovory ve skvělém balení

Posloucháte venku hudbu? Při cestě v MHD, při chůzi či běhání? A co rádio? Nechce se vám vytahovat mobil z kapsy při každém pípnutí a přesto chcete vědět, co se děje? Potřebujete handsfree? Pokud jste v několika případech odpověděli ano, zkuste si přečíst naší recenzi na Sony SBH52. Možná vás ta černá krabička překvapí jako nás.

Jestli nějaká společnost vyrábí spousty zajímavých doplňků nejenom ke svým smartphonům, je to rozhodně Sony. Jejich přístroje spadající do kategorie tzv. Nositelné elektroniky mají dvě nesporné výhody. Je jich dost na to, aby si člověk vybral, a fungují bez omezení uživatele na konkrétní produkt. Přístroj Sony SBH52 je jedním z nich. Proč píšu tak neosobně přístroj? Mám osobně problém tomuto kousku elektroniky říkat bezdtrátové handsfree. Protože umí dost věcí navíc. Pojďme se tedy podívat, co nám v Sony pod absolutně nehezkým pojmenováním SBH52 připravili.


Za zapůjčení příslušenství do redakce děkujeme společnosti Datart, kde si jej můžete zakoupit.

datart_logo

Seznamujeme se: Klame tělem

Tak jo. Mám před sebou malou krabičku vyrobenou z průhledného plastu a uvnitř jasně vidím SBH52. Kromě samotného přístroje uvnitř najdu ještě manuál hodný člověka se silnou lupou a krátký microUSB kabel. Taktéž sluchátka, ale ta se dají u zařízení určeného mimo jiné na poslech hudby očekávat. Na pohled klasické špunty, tak jsem zvědavý, jak hrají.

 

Když se tak na Sony SBH52 dívám, žádný zázrak v designu to není. Na druhou stranu, design působí nenápadným dojmem a možná to byl i účel. Na první pohled by člověk řekl, že se jedná o obyčejný MP3 přehrávač. Na jednom boku totiž najdeme kolébku hlasitosti a na druhém klasické klávesy pro spuštění / pozastavení skladby a jejich přeskakování. Navíc je zde ještě klávesa pro návrat o úroveň výše. Další dvě hrany přístroje, tentokrát ty kratší, na sobě nesou zapínací klávesu a zdířku pro sluchátka.

 

Jak tak SBH52 v ruce obracím, dostávám se na přední a zadní stranu přístroje. Zde to již začíná být zajímavé. Přední strana na sobě nese kromě nápisu Sony malý OLED displej pro zobrazení požadovaných informací a přímo nad ním (z pohledu nápisu Sony) větší kruhovou klávesu, sloužící pro příjem hovoru, jeho ukončení a pro zobrazení posledních notifikací, ke kterým se dostaneme později. Taktéž zde ale najdeme zdířku mikrofonu a sluchátko. Dívám se znovu a říkám si. Mikrofon a sluchátko? To budu muset vyzkoušet. Na zadní straně se nachází klips sloužící pro uchycení přístroje na oděv. Na klipsu je logo NFC technologie a mě při pohledu na ono logo začíná Sony SBH52 zajímat více. A je zde taky další reproduktor. Tohle je už podezřelé.

 

Spouštíme: Začíná to být zajímavé

Klávesa pro zapnutí se musí chvíli podržet, nicméně přístroj poté okamžitě nabíhá. Krátké pípnutí a nápis SONY na displeji dává jasně najevo, že jsme online. Vlastně, ne tak docela. Krátké přiložení k mému mobilu tento stav ale bleskurychle mění. Technologie NFC funguje perfektně.

Menu přístroje tvoří několik ikon, které se procházejí klávesami pro přeskočení skladeb a volba se potvrzuje klávesou “lay”. Klávesa pro návrat zpět mě vždy vrací …. zpět. Potud žádné překvapení.

Během chvíle, než jsem se vůbec zorientoval, ale již SBH52 jemně pípla. A hned vidím, že mi během té chvíle přišel zrovna email. A právě zde se projevuje síla tohoto příslušenství. Sony SBH52 není pouze klasickým handsfree s možností poslouchat na mobilu písničky. Je to v neposlední řadě taktéž zařízení umožňující číst notifikace z připojeného smartphonu. A i když SBH52 používá Bluetooth standard A2DP a AVRCP, je jeho použití omezené platformou připojeného mobilního telefonu. Pokud SBH52 spárujete s zařízením využívající iOS od Applu (iPhone, iPad) či se systémem Windows Phone, dočkáte se výborně fungujícího handsfree. Jakmile se ale toto zařízení spáruje se zařízením využívajícím Android, začíná to být daleko zajímavější.

 

Přijatý email jsem si na zařízení tedy mohl bez problému přečíst. I když, bez problémů… Pokud vám nevadí v takovém případě jednořádkový OLED displej, na kterém se text automaticky posouvá, lze čtením nazvat bezproblémovým. Na čtení dlouhých emailů to rozhodně nebude. Kromě doručené pošty ale umí SBH52 na svém malém displeji zobrazit taktéž vaše SMS, hangouty či zobrazit upozornění z kalendáře. V tomto směru je již použití podstatně zajímavější, jelikož zde jsou texty podstatně kratší než se očekává u emailů. Se čtením textů se pojí i jedna sice logická, nicméně pro mě nečekaná funkce. Možnost uzamknout displej vůči tělu do dvou poloh.

 

Díky sponě lze totiž umístit SBH52 na oblečení téměř kamkoli a tak se volba otočení displeje může hodit. Lze tak nechat text z pohledu osoby před vámi zobrazit vzhůru nohama. Pro vás ale bude skvěle čitelný, stačí totiž pouze sklopit hlavu. Tato drobnost se hodí hlavně při sportu a samotného mě překvapilo, že takové nastavení je umožněné, byť je to detail.

Samotné ovládání hudby je zcela bezproblémové. Na displeji vidíte název skladby a jméno interpreta a lze přepínat jednotlivé skladby, hudbu pozastavit či ovládat hlasitost.

Praxe: Zajímavé, byť ne bez chyb

Sony SBH52 jsem aktivně každý den používal po dobu dvou týdnů. Sice vlastním Sony SmartWatch 2, tudíž pro mě nebylo čtení notifikací zásadní funkcí, přesto jsem notifikacím na SBH52 přišel na chuť. To, když mobil byl někde v kapse a hodinky pod rukávem bundy. Na SBH52 jsem si nastavil displej tak, abych na něj viděl pouhým sklopením hlavy a notifikace nastavil jako kompletní. Lze totiž zvolit, jestli se událost zobrazí celá na displeji, nebo se pouze vypíše, že nějaká nastala. Pokud mi tedy přišel text ve stylu “Díky za zprávu, jsme OK”, bylo pro mě nejjednodušší si jí přečíst právě na SBH52. Totéž platilo o kalendáři. Emaily jsem ale ignoroval, než by se text někam smysluplně odroloval, trvalo by to věčnost. V takový moment jsem tu ruku s chytrými hodinkami tedy zvedl.

Čím mě SBH52 velmi pozitivně překvapilo, byla kvalita hudby. Přenos přes Bluetooth byl zcela bezproblémový, čistý a přiložená sluchátka kvalitní. Hudbu jsem si užíval. Absence propojovacího kabelu s mobilem mě doslova těšila a i když jsem SBH52 používal takto denně, pracovní týden na jedno nabití nebyl problém. Co mě trochu mrzelo, bylo horší nahmatání klávesy play / pauze na těle SBH52. Po hmatu jsem bez pohledu s tím měl občas problém a tak si kolikrát píseň místo pauznutí prostě přepnul na jinou. Více klávesy od sebe odlišit by tedy bylo více než vhodné, nicméně dalo se s tím žít.

Velice rychle jsem si též zvykl používat SBH52 jako handsfree v autě, kdy ani na dálnici v rychlosti 130 km/h (dobře, prostě ve vysoké rychlosti…) nebyl problém vést klidný hovor. Jedno sluchátko v uchu, tělo přístroje připnuté na košili a hovor mohl probíhat jakkoli dlouho. Po vystoupení z vozu jsem do druhého ucha vložil levé sluchátko a klávesou play pokračoval v hudbě, kde jsem skončil před usednutím do vozu. Tahle univerzálnost se mi prostě líbila.

Sony SBH52 exceluje taktéž schopností používat zařízení jako klasické telefonní sluchátko. Nutno přiznat, že i v tomto módu funguje vše zcela bez problémů. Hovor se přijímá velkou klávesou vedle displeje, tak jako ukončuje, a na displeji je zobrazené jméno volajícího. Pokud vynechám fakt, že na vás lidi koukají divně, proč mluvíte do dlaně u obličeje, jelikož se SBH52 v té dlani celý skryje, vadila mi snad pouze jedna věc. Absolutně hrozné a velmi hlasité vyzvánění. Nestačí, že zvoní mobilní telefon. Zvoní i SBH52. Vy, co si pamatujete vyzvánění historických Motorol či Alcatelů, máte v “kvalitě” vyzvánění SBH52 jasno, ostatním stačí říct, že se jedná o poměrně agresivní jednoduché pípání. Na druhou stranu, SBH52 opravdu nepřeslechnete.

Propojení s mobilem: Sony software

SBH52 k plné funkčnosti potřebuje mít naistalovanou aplikaci Smart Connect od Sony. Identickou aplikaci používá Sony i hodinek SmartWatch a lze v ní nastavit též chování mobilu při různých jiných činnostech, například nočním nabíjení. Software je přehledný, bezproblémový a lze v něm nastavit, na jaké kalendáře bude například SBH52 upozorňovat, jestli budou notifikace kompletní či pouze upozornění že se něco děje, nebo například jestli vůbec má SBH52 upozorňovat na hovory apod. Za celou dobu používání jsem se v otázce softwaru nesetkal s jediným problémem.

Závěr

Sony SBH52 se až na pár menších chyb opravdu povedlo. Možnost používat zařízení jako klasické sluchátko, skutečnost, že je celý přístroj odolný vůči stékající vodě či možnost číst notifikace a ovládat hudbu, činí toto zařízení velmi univerzální. Taktéž schopnost párování se dvěma přístroji najednou se může, například ve voze, hodit. Snad pouze škoda hrozného vyzváněcího tónu příchozího hovoru či horšího nahmatání kláves poslepu.

Obecně musím říct, že jsem si na Sony SBH52 zvykl velice rychle a nebude se mi dobře vracet. A přesně takový pocit u přístrojů podobné kategorie očekávám. Zařízení není nezbytně nutné k lepšímu životu, nicméně, velice rychle člověk zjistí, že je to vlastně věc, kterou používá, aniž by si jí nějak zásadně uvědomoval. A přesně o toto u nositelné elektroniky jde. Musíte z ní mít dobrý pocit a měla by s vámi splynout a stát se vaší součástí. A Sony SBH52 tohle dokáže.

Co se nám líbí? Co se nám nelíbí?
voděodolné tělo hůře rozeznatelné klávesy po hmatu
 skvělý zvuk při poslechu i hovoru otřesný vyzváněcí tón nezměníte
univerzálnost konceptu
skvělé propojení s Androidem

Nepřehlédněte

Diskuze

"Komentáře se nahrávají..."

Sony SBH52: Rádio, notifikace, hudba a hovory ve skvělém balení

Posloucháte venku hudbu? Při cestě v MHD, při chůzi či běhání? A co rádio? Nechce se vám vytahovat mobil z kapsy při každém pípnutí a přesto chcete vědět, co se děje? Potřebujete handsfree? Pokud jste v několika případech odpověděli ano, zkuste si přečíst naší recenzi na Sony SBH52. Možná vás ta černá krabička překvapí jako nás.

Jestli nějaká společnost vyrábí spousty zajímavých doplňků nejenom ke svým smartphonům, je to rozhodně Sony. Jejich přístroje spadající do kategorie tzv. Nositelné elektroniky mají dvě nesporné výhody. Je jich dost na to, aby si člověk vybral, a fungují bez omezení uživatele na konkrétní produkt. Přístroj Sony SBH52 je jedním z nich. Proč píšu tak neosobně přístroj? Mám osobně problém tomuto kousku elektroniky říkat bezdtrátové handsfree. Protože umí dost věcí navíc. Pojďme se tedy podívat, co nám v Sony pod absolutně nehezkým pojmenováním SBH52 připravili.


Za zapůjčení příslušenství do redakce děkujeme společnosti Datart, kde si jej můžete zakoupit.

datart_logo

Seznamujeme se: Klame tělem

Tak jo. Mám před sebou malou krabičku vyrobenou z průhledného plastu a uvnitř jasně vidím SBH52. Kromě samotného přístroje uvnitř najdu ještě manuál hodný člověka se silnou lupou a krátký microUSB kabel. Taktéž sluchátka, ale ta se dají u zařízení určeného mimo jiné na poslech hudby očekávat. Na pohled klasické špunty, tak jsem zvědavý, jak hrají.

 

Když se tak na Sony SBH52 dívám, žádný zázrak v designu to není. Na druhou stranu, design působí nenápadným dojmem a možná to byl i účel. Na první pohled by člověk řekl, že se jedná o obyčejný MP3 přehrávač. Na jednom boku totiž najdeme kolébku hlasitosti a na druhém klasické klávesy pro spuštění / pozastavení skladby a jejich přeskakování. Navíc je zde ještě klávesa pro návrat o úroveň výše. Další dvě hrany přístroje, tentokrát ty kratší, na sobě nesou zapínací klávesu a zdířku pro sluchátka.

 

Jak tak SBH52 v ruce obracím, dostávám se na přední a zadní stranu přístroje. Zde to již začíná být zajímavé. Přední strana na sobě nese kromě nápisu Sony malý OLED displej pro zobrazení požadovaných informací a přímo nad ním (z pohledu nápisu Sony) větší kruhovou klávesu, sloužící pro příjem hovoru, jeho ukončení a pro zobrazení posledních notifikací, ke kterým se dostaneme později. Taktéž zde ale najdeme zdířku mikrofonu a sluchátko. Dívám se znovu a říkám si. Mikrofon a sluchátko? To budu muset vyzkoušet. Na zadní straně se nachází klips sloužící pro uchycení přístroje na oděv. Na klipsu je logo NFC technologie a mě při pohledu na ono logo začíná Sony SBH52 zajímat více. A je zde taky další reproduktor. Tohle je už podezřelé.

 

Spouštíme: Začíná to být zajímavé

Klávesa pro zapnutí se musí chvíli podržet, nicméně přístroj poté okamžitě nabíhá. Krátké pípnutí a nápis SONY na displeji dává jasně najevo, že jsme online. Vlastně, ne tak docela. Krátké přiložení k mému mobilu tento stav ale bleskurychle mění. Technologie NFC funguje perfektně.

Menu přístroje tvoří několik ikon, které se procházejí klávesami pro přeskočení skladeb a volba se potvrzuje klávesou “lay”. Klávesa pro návrat zpět mě vždy vrací …. zpět. Potud žádné překvapení.

Během chvíle, než jsem se vůbec zorientoval, ale již SBH52 jemně pípla. A hned vidím, že mi během té chvíle přišel zrovna email. A právě zde se projevuje síla tohoto příslušenství. Sony SBH52 není pouze klasickým handsfree s možností poslouchat na mobilu písničky. Je to v neposlední řadě taktéž zařízení umožňující číst notifikace z připojeného smartphonu. A i když SBH52 používá Bluetooth standard A2DP a AVRCP, je jeho použití omezené platformou připojeného mobilního telefonu. Pokud SBH52 spárujete s zařízením využívající iOS od Applu (iPhone, iPad) či se systémem Windows Phone, dočkáte se výborně fungujícího handsfree. Jakmile se ale toto zařízení spáruje se zařízením využívajícím Android, začíná to být daleko zajímavější.

 

Přijatý email jsem si na zařízení tedy mohl bez problému přečíst. I když, bez problémů… Pokud vám nevadí v takovém případě jednořádkový OLED displej, na kterém se text automaticky posouvá, lze čtením nazvat bezproblémovým. Na čtení dlouhých emailů to rozhodně nebude. Kromě doručené pošty ale umí SBH52 na svém malém displeji zobrazit taktéž vaše SMS, hangouty či zobrazit upozornění z kalendáře. V tomto směru je již použití podstatně zajímavější, jelikož zde jsou texty podstatně kratší než se očekává u emailů. Se čtením textů se pojí i jedna sice logická, nicméně pro mě nečekaná funkce. Možnost uzamknout displej vůči tělu do dvou poloh.

 

Díky sponě lze totiž umístit SBH52 na oblečení téměř kamkoli a tak se volba otočení displeje může hodit. Lze tak nechat text z pohledu osoby před vámi zobrazit vzhůru nohama. Pro vás ale bude skvěle čitelný, stačí totiž pouze sklopit hlavu. Tato drobnost se hodí hlavně při sportu a samotného mě překvapilo, že takové nastavení je umožněné, byť je to detail.

Samotné ovládání hudby je zcela bezproblémové. Na displeji vidíte název skladby a jméno interpreta a lze přepínat jednotlivé skladby, hudbu pozastavit či ovládat hlasitost.

Praxe: Zajímavé, byť ne bez chyb

Sony SBH52 jsem aktivně každý den používal po dobu dvou týdnů. Sice vlastním Sony SmartWatch 2, tudíž pro mě nebylo čtení notifikací zásadní funkcí, přesto jsem notifikacím na SBH52 přišel na chuť. To, když mobil byl někde v kapse a hodinky pod rukávem bundy. Na SBH52 jsem si nastavil displej tak, abych na něj viděl pouhým sklopením hlavy a notifikace nastavil jako kompletní. Lze totiž zvolit, jestli se událost zobrazí celá na displeji, nebo se pouze vypíše, že nějaká nastala. Pokud mi tedy přišel text ve stylu “Díky za zprávu, jsme OK”, bylo pro mě nejjednodušší si jí přečíst právě na SBH52. Totéž platilo o kalendáři. Emaily jsem ale ignoroval, než by se text někam smysluplně odroloval, trvalo by to věčnost. V takový moment jsem tu ruku s chytrými hodinkami tedy zvedl.

Čím mě SBH52 velmi pozitivně překvapilo, byla kvalita hudby. Přenos přes Bluetooth byl zcela bezproblémový, čistý a přiložená sluchátka kvalitní. Hudbu jsem si užíval. Absence propojovacího kabelu s mobilem mě doslova těšila a i když jsem SBH52 používal takto denně, pracovní týden na jedno nabití nebyl problém. Co mě trochu mrzelo, bylo horší nahmatání klávesy play / pauze na těle SBH52. Po hmatu jsem bez pohledu s tím měl občas problém a tak si kolikrát píseň místo pauznutí prostě přepnul na jinou. Více klávesy od sebe odlišit by tedy bylo více než vhodné, nicméně dalo se s tím žít.

Velice rychle jsem si též zvykl používat SBH52 jako handsfree v autě, kdy ani na dálnici v rychlosti 130 km/h (dobře, prostě ve vysoké rychlosti…) nebyl problém vést klidný hovor. Jedno sluchátko v uchu, tělo přístroje připnuté na košili a hovor mohl probíhat jakkoli dlouho. Po vystoupení z vozu jsem do druhého ucha vložil levé sluchátko a klávesou play pokračoval v hudbě, kde jsem skončil před usednutím do vozu. Tahle univerzálnost se mi prostě líbila.

Sony SBH52 exceluje taktéž schopností používat zařízení jako klasické telefonní sluchátko. Nutno přiznat, že i v tomto módu funguje vše zcela bez problémů. Hovor se přijímá velkou klávesou vedle displeje, tak jako ukončuje, a na displeji je zobrazené jméno volajícího. Pokud vynechám fakt, že na vás lidi koukají divně, proč mluvíte do dlaně u obličeje, jelikož se SBH52 v té dlani celý skryje, vadila mi snad pouze jedna věc. Absolutně hrozné a velmi hlasité vyzvánění. Nestačí, že zvoní mobilní telefon. Zvoní i SBH52. Vy, co si pamatujete vyzvánění historických Motorol či Alcatelů, máte v “kvalitě” vyzvánění SBH52 jasno, ostatním stačí říct, že se jedná o poměrně agresivní jednoduché pípání. Na druhou stranu, SBH52 opravdu nepřeslechnete.

Propojení s mobilem: Sony software

SBH52 k plné funkčnosti potřebuje mít naistalovanou aplikaci Smart Connect od Sony. Identickou aplikaci používá Sony i hodinek SmartWatch a lze v ní nastavit též chování mobilu při různých jiných činnostech, například nočním nabíjení. Software je přehledný, bezproblémový a lze v něm nastavit, na jaké kalendáře bude například SBH52 upozorňovat, jestli budou notifikace kompletní či pouze upozornění že se něco děje, nebo například jestli vůbec má SBH52 upozorňovat na hovory apod. Za celou dobu používání jsem se v otázce softwaru nesetkal s jediným problémem.

Závěr

Sony SBH52 se až na pár menších chyb opravdu povedlo. Možnost používat zařízení jako klasické sluchátko, skutečnost, že je celý přístroj odolný vůči stékající vodě či možnost číst notifikace a ovládat hudbu, činí toto zařízení velmi univerzální. Taktéž schopnost párování se dvěma přístroji najednou se může, například ve voze, hodit. Snad pouze škoda hrozného vyzváněcího tónu příchozího hovoru či horšího nahmatání kláves poslepu.

Obecně musím říct, že jsem si na Sony SBH52 zvykl velice rychle a nebude se mi dobře vracet. A přesně takový pocit u přístrojů podobné kategorie očekávám. Zařízení není nezbytně nutné k lepšímu životu, nicméně, velice rychle člověk zjistí, že je to vlastně věc, kterou používá, aniž by si jí nějak zásadně uvědomoval. A přesně o toto u nositelné elektroniky jde. Musíte z ní mít dobrý pocit a měla by s vámi splynout a stát se vaší součástí. A Sony SBH52 tohle dokáže.

Co se nám líbí? Co se nám nelíbí?
voděodolné tělo hůře rozeznatelné klávesy po hmatu
 skvělý zvuk při poslechu i hovoru otřesný vyzváněcí tón nezměníte
univerzálnost konceptu
skvělé propojení s Androidem

Nepřehlédněte

Diskuze

"Komentáře se nahrávají..."