Samsung i9000 Galaxy S – recenze multimediální vesmírné lodi
Samsung i9000 Galaxy S patří k nejlepším mobilním telefonům na trhu. Je pohledný, tenký, rychlý a špičkově vybavený. Navrch přidává i řadu inovací. Více vám prozradí recenze Samsungu Galaxy S – telefonu, který má namířeno hodně vysoko.
Mobilní telefon Samsung Galaxy S do recenze zapůjčil e-Shop Samsung.
Samsung i9000 Galaxy S přináší operační systém Android v nejnovější verzi 2.1, rychlý 1 GHz procesor a 512 MB RAM, díky čemuž patří na vrchol současné nabídky telefonů s operačním systémem od Googlu. Výrobce telefon obdařil také novým Super AMOLED displejem, inovovanou grafickou nadstavbou TouchWiz 3.0 či novým Bluetooth verze 3.0. To ale není vše, novinek a vylepšení je u Samsungu Galaxy S celá řada. Ne náhodou tak patřil mezi nejoblíbenější mobilní telefony na našem trhu ještě před tím, než se vůbec začal oficiálně prodávat.
TIP: Naše první dojmy ze Samsungu Galaxy S najdete v našem blogu.
Samsung i9000 Galaxy S – oficiální fotografie
Základní parametry – Samsung i9000 Galaxy S
Rozměry | 122 x 64 x 9,9 mm |
---|---|
Hmotnost | 118 g |
Displej | dotykový, multi-touch, Super AMOLED, rozlišení WVGA (480 x 800 px), 16 milionů barev, úhlopříčka 4“ |
Procesor a paměť | 1 GHz procesor 512 MB RAM, 8 GB flash disk + paměťové karty microSD až 32GB |
Operační systém | Android OS (verze 2.1) + nadstavba TouchWiz 3.0 |
Fotoaparát | 5 Mpx (2560 x 1920 px), autofocus, rozpoznání obličeje i mrknutí nahrávání HD videa (1280 x 720 px) |
Obsah balení | návod, baterie, nabíječka, datový USB kabel, stereo headset se špuntovými sluchátky |
Cena a dostupnost | , od července 2010 |
Krátké postřehy z testování Samsungu Galaxy S:
Co se nám líbilo: bezkonkurenční bleskové reakce systému, krásné přechodové grafické efekty, funkční vychytávky (regulace jasu displeje odkudkoliv po přejetí prstu na horní liště), aplikace Layer s místy zájmu v tzv. rozšíření realitě, možnost dálkového ovládání televize přes Wi-Fi a mnoho dalšího
Co se nám nelíbilo: použitý plastový kryt na zadní straně může po čase začít drobit neplechy, chybí mechanická spoušť fotoaparátu, akceleromet nemá vychytávku pro automatické ztišení vyzvánění po otočení telefonu displejem dolů, tradiční turn-by-turn navigaci je nutné dokoupit (alespoň než oficiálně dorazí bezplatná navigace Google Maps Navigation), obchod Samsung Apps zatím nabízí jen pár aplikací pro Samsung Galaxy S
Reklama na Samsung Galaxy S
Obsah balení
Se Samsungem Galaxy S je v balení dodáván návod, Li-Ion baterie 1500 mAh, nabíječka, datový USB kabel a stereo headset. Paměťovou kartu si každý musí podle libosti dokoupit. Z dodávaného příslušenství musím ocenit především stereo headset za jeho vysokou kvalitu a také za použití špuntových sluchátek na místo klasických peckových sluchátek. Na konci headsetu je pak 3,5 mm konektor Jack, přes který se sluchátka připojují k telefonu. Do takových ¾ zdířky je zatrčení jednoduché, ale pak je potřeba Jack ztuha domáčknout. Headset mě potěšil jinou věcí. Na drátku vedoucím za rozdělením k levému sluchátku se nachází tlačítko, kterým můžete přijmout hovor či spustit/pozastavit skladbu v hudebním přehrávači, který ani nemusí být předem spuštěný.
Vzhled a konstrukce
Samsung i9000 Galaxy S se svým vhledem celkově chtě nechtě podobá oblíbenému Apple iPhonu. Soudě podle obrovské popularity a vysoké prodejnosti Samsungu Galaxy S hned po zahájení prodeje, to ale vůbec nevadí a možná je to přesně naopak. Samsung Galaxy S je totiž celkově vybavenějším telefonem, navíc za zlomkovou cenu. Někteří mu tak zkrátka dají přednost před konkurenčním produktem od Applu.
Telefon má rozměry 122 x 64 x 9,9 milimetrů a hmotnost pouhých 118 gramů. Díky tělu tenkému jen 9,9 mm se přístroj v ruce drží dobře. Pomáhá i jakási brada v dolní části zadní strany, která brání nechtěnému vyklouznutí telefonu z ruky. To je u Samsungu Galaxy S poměrně vážné nebezpečí, neboť výrobce použil hladký plast, který se hned zamastí a zvyšuje tak riziko vyklouznutí.
Konstrukční zpracování Samsungu i9000 Galaxy S je výborné. Plasty na sebe lícují, nepohybují se do stran a nikde nic nevrže. Jen mám obavy o zadní kryt, který se po silnějším máčknutí lehce prohýbá a po delší době by mohl tropit neplechy. Po několikadenním používání jsem ale zatím nenarazil na žádné známky opotřebení a ani u zahraničních médií si zatím na nic nestěžovali. Nezbývá tedy, než doufat, že zadní kryt vydrží co nejdéle.
Na přední straně jasně dominuje obří 4“ dotykový displej s krycím sklem odolným proti poškrábání. Za dobu testování telefonu se na displeji skutečně neobjevil žádný škrábanec, takže klobouk dolů. Dotykové ovládání je doplněno pod displejem jednou mechanickou klávesou „home“ a dvěma senzorovými tlačítky – vlevo tlačítko „menu“ pro zobrazení nabídky s nastavením a rozšířenými volbami podle toho, kde se právě nacházíte, a napravo „vracečka“ pro krok zpět. Při delším přidržení levé senzorové klávesy můžete spustit odkudkoliv vyhledání v telefonu (mezi aplikacemi, hrami, kontakty atd.). Delším přidržením středové klávesy „home“ pak vyvoláte seznam naposledy spuštěných šesti aplikací.
Nad displejem je vše potřebné – kamerka pro videohovory, reproduktor, světelné čidlo pro automatickou regulaci podsvícení displeje a senzor vzdálenosti, který automaticky vypne displej během hovoru, aby nedošlo k nechtěnému ukončení hovoru po přiložení mobilu k uchu. Škoda jen, že chybí informační dioda, která by upozornila o zmeškaných událostech. Na pravém boku je k dispozici pouze vypínací tlačítko, které slouží také pro zamykání telefonu. Spoušť fotoaparátu bohužel schází. Na levém boku najdeme jednolité tlačítko pro regulaci hlasitosti. Horní strana toho přináší o poznání více. Vedle zdířky pro 3,5 mm konektor Jack najdeme také zdířku pro microUSB konektor, přes kterou je posuvná plastová krytka. Oproti Samsungu Wave jde sice posouvat poněkud ztuha, ale za vymyšlené nové řešení výrobce chválím. Na zadní straně si své místo našel objektiv fotoaparátu, reproduktor a logo Samsungu i Googlu.
Displej a ovládání: Super AMOLED po druhé
Samsung i9000 Galaxy S disponuje obřím dotykovým displejem s rozlišením WVGA (480 x 800 px), 16 miliony barvami, úhlopříčkou 4“. Společně se Samsungem Wave se může pochlubit jedním z nejlepších displejů na světě. Nový Super AMOLED displej vyniká oproti klasickým TFT displejům ve všech směrech. Má větší kontrast, sytější barvy, je lépe čitelný na slunečním světle, má větší pozorovací úhly a také šetří energii. To jsou jeho největší přednosti, co se týče použitého typu.
V nastavení displeje si můžete vybrat úroveň jasu, přičemž zcela dostatečná je již hodnota kolem 50%. Automatickou regulaci jasu můžete nechat na světelném čidle. Kapacitní dotyková technologie má pak podíl na rychlé odezvě a přesnosti a použití technologie multi-touch pro ovládání více prsty současně zvyšuje komfort a požitek z dotykového ovládání. Multi-touch se hodí pro zvětšování a zmenšování obrázků, webových stránek či v některých hrách. Nechybí ani akcelerometr pro automatické překlápění obsahu displeje mezi režimy na výšku a na šířku. Překlápění je navíc možné jak na šířku vlevo, tak i napravo.
Baterie a výdrž: bez nabíječky jen den či dva
Samsung Galaxy S má ve svých útrobách ukrytou baterii Li-Ion 1500 mAh. Vzhledem k bohaté výbavě ale každému musí být už předem jasné, že to s výdrží nebude kdoví jak růžové. Obří 4“ dotykový displej, operační systém Android se spoustou aktivních widgetů na ploše a pak také multimediální funkce jako GPS či internetový prohlížeč si zkrátka žádají své. V našem testu Samsung Galaxy S vydržel běžně něco málo přes jeden den. Pouze pokud jsme jej šetřili, tak jsme se dostali i na dva dny. Pokud telefon budete často připojovat k PC, tak se vám výdrž o něco prodlouží, jelikož se Samsung Galaxy S automaticky dobíjí přes USB kabel. Krátká výdrž ale i přes to telefonu bohužel ubírá na jeho elánu.
Prostředí telefonu: vylepšený Android 2.1
Samsung u svého nejvybavenějšího modelu vsadil na nejnovější verzi operačního systému Android 2.1 od Googlu. Klasické prostředí Androidu však v telefonu nenajdete. Samsung i9000 Galaxy S je stejně jako model S8500 Wave (přečtěte si náš redakční test Samsung S8500 Wave – recenze osmého divu světa) vybaven grafickou nadstavbou TouchWiz 3.0, které v celém systému zakrývá dosud známý klasický Android. Kdo chce klasické prostředí Androidu, má smůlu. Nadstavba Samsungu však řadu vlastností systému vhodně vylepšuje a přináší i nové funkce.
Oblíbil jsem si především nově přidanou čtveřici odkazů k rychlému zapnutí/vypnutí Wi-Fi, Bluetooth, zvuku a vibrací v menu událostí, které se objeví po rozbalení z horní lišty. Zmínit se musím také o virtuálních plochách (může jich být až 7), na které si můžete přidávat různé zkratky, aplikace a widgety. Přechod mezi nimi je plynulý. Novinkou jsou také velmi pěkné a svižné grafické přechody v menu, pokud vstoupíte o úroveň dále či přejdete zpět na úvodní obrazovku. Pozoruhodné je dále odemykání v případě, že máte zmeškanou událost. Na displeji se vám totiž objeví puzzle a vy musíte přemístit jeden dílek do prázdného místa.
Nadstavba TouchWiz mění i způsob otevření menu. U klasického Androidu se běžně dá menu vytáhnout ze spodní lišty. U Samsungu Galaxy S ale musíte použít danou ikonku s názvem „aplikace“ na ploše. Řada majitelů telefonu mi dá určitě za pravdu, že by nebylo špatné, kdyby pro vstup do menu z úvodní plochy sloužila střední klávesa pod displejem. Po vstupu do menu zůstává po vzoru iPhonu z úvodní plochy na svém místě spodní řada čtveřice ikonek. Nad ní je pak k dispozici matice 4×4 ikonek. Jednotlivé ikonky můžete libovolně přesouvat. Smazat můžete pouze doinstalované aplikace a hry.
U chytrého Samsungu i9000 Galaxy S samozřejmě nechybí ani správce spuštěných aplikací (multitasking), který vyvoláte delším přidržení středové klávesy. Doporučuji ale zavítat do Android Marketu a stáhnout si pokročilejší aplikaci „task manager“, ve které můžete kromě přepínání mezi aplikacemi i jednotlivé aplikace ukončovat a tak ulevit systému.
Synchronizace s PC
Samsung pro synchronizaci telefonu Galaxy S s počítačem připravil program Samsung Kies. Ke stažení je zdarma na stránkách Samsungu. Program, který spodní lištou s ikonkami připomíná operační systém od Applu, automaticky rozezná připojený telefon a nabídne vám řadu funkcí – od správy SMS zpráv, kontaktů, mediálních souborů až po připojení k internetu či převaděč videa z mnoha používaných formátů do telefonem podporovaných formátů.
Telefonování a zprávy
Samsung Galaxy S ukládá kontakty i zprávy na sdílenou volnou vnitřní paměť. Není tak problém do telefonu uložit tisíce kontaktů a zpráv. V telefonním seznamu můžete kromě kinetického skrolování využít i postranní pravou lištu pro přechod v seznamu podle abecedy alá iPhone. Kontakty můžete zařadit do skupin a ke každému kontaktu pak lze přidat kromě telefonního čísla i speciální vyzvánění, obrázek, přezdívku, narozeniny a další údaje.
Vyzváněcí profily v telefonu nenajdete. Místo toho je k dispozici pouze možnost aktivace tichého režimu a vibrací. Nechybí ani vymoženost jakým je vytáčení hlasem, leč zatím nefunguje zcela správně. Vyslovíte „volat“ a nějaký kontakt, ale telefon vám nabídne při nejlepším nějaký podobný kontakt, v horším případě úplně jiný. V příštím firmwaru snad tento nešvar výrobce opraví.
Zprávy jsou řazeny přehledně do konverzací, přičemž jednotlivé konverzace můžete podle libosti mazat. Editor zpráv nabízí dvojí způsob zadávání. Samsung klávesnice je běžný způsob pro psaní zpráv na softwarové QWERTY klávesnici, kterou můžete podle potřeby překlopit do režimu na šířku displeje. Písálci jistě dále zvednou palec za možnost využít multi-touch, tedy více prstů současně, díky čemuž nedojde k vynechání písmene při rychlém psaní. Zprávy můžete psát také na 3×4 klávesnici či využít dvojici různých typů rámečků pro psaní rukou. Novinkou je pak způsob zadávání jménem Swype. Namísto klikání na písmenka jednoduše daná písmenka mezi sebou spojujete posouváním prstu na displeji. Zbývající počet znaků do první zprávy se zobrazí až při posledních 10 znacích. Samsungu Galaxy S neschází ani tzv. doručenky.
Hudební přehrávač je na vysoké úrovni
Samsung i9000 Galaxy S má v sobě hudebního ducha. Na vnitřní paměť o velikosti 8 GB uložíte spoustu hudebních souborů. Pro snazší nalezení jsou skladby tříděny podle interpreta, alb a žánrů. Můžete si také vytvářet seznamy skladeb, tzv. playlisty. Přehrávač podporuje kodeky DivX, XviD, MPEG4, H.263, H.264, WMV, VC-1 a umí zobrazit i obrázek alba. V nastavení najdete možnost zapnutí opakování skladeb, automatický výběr skladeb, zvukový 5.1 kanál, vizualizaci, ekvalizér a efekty. Zvukový 5.1 kanál a některé zvukové efekty však lze aktivovat pouze při připojených sluchátkách. Za hudební výstup ale musím pořádně smeknout. Společně se Samsungem Wave jde o jedny z nejlepších hudebních telefonů na trhu.
Hudební přehrávač můžete v případě potřeby jednoduše minimalizovat na pozadí a bez známek sebemenšího zpomalení pokračovat v práci s telefonem. Přehrávač lze šikovně ovládat i z obrazovky se zamčeným displejem přes malý widget či odkudkoliv skladbu spustit/pozastavit pomocí tlačítka na sluchátkách. Další vychytávku najdeme, pokud telefon překlopíme na šířku displeje. Zobrazí se seznam skladeb, které jsou ve vzoru cédéček, a můžeme mezi nimi listovat. Pokud by hudební přehrávač nestačil, je v telefonu k dispozici FM rádio s funkcí RDS. K jeho poslechu je však nutné připojení sluchátek. K celkové dokonalosti Samsungu Galaxy S na hudebním poli mimo to chybí už jen stereo reproduktory.
Android Market + Samsung Apps: hry a aplikace na každém rohu
Samsung Galaxy S je telefon s operačním systémem Android od Googlu, a tak nabízí přístup na obchod Android Market. K dispozici je celá řada zajímavých aplikací a her. Jako jednu z nejužitečnějších aplikací pro telefon vidím správce spuštěných aplikací „Task Manager“. V telefonu je pouze vědecký systémový správce spuštěných aplikací, se kterým se nepracuje zrovna nejrychleji. Mezi mé nejoblíbenější aplikace a hry z Android Marketu patří házení zmuchlaným papírem do koše (Paper Toss), hraní na piano (xPiano) včetně podpory více prstů najednou a několika oktáv, dále detektor kovů (Metal Detector) či realistické pozorování oblohy podle natočení telefonu (Google Sky Map).
V telefonu po prvním spuštění nenajdete žádnou předinstalovanou hru a platforma Java není v základu podporována (musíte si stáhnout Java/J2ME Runner). Z nového obchodu Samsung Apps si však můžete bezplatně stáhnout zajímavou závodní hru Asphalt5. Své auto řídíte naklápěním telefonu do stran a na displeji můžete využít brzdu a nitro. Grafika je dokonalá, plynulá. Samsung Galaxy S totiž disponuje grafickým jádrem PowerVR SGX540. Další hry pak najdete na obchodu Android Market či teprve se rozvíjejícím novém obchodě Samsung Apps, který je však v době psaní recenze podivně oficiálně podporován pouze u Samsungu Wave. Testovaný Samsung Galaxy S však už také nabídl aplikaci pro přístup do obchodu a pár málo aplikací. Během několika týdnů se má ale Galaxy S také objevit na seznamu podporovaných telefonů a nabídnout mnohem více aplikací a her.
Samsung i9000 Galaxy S je smartphone se spoustou novinek a vylepšení. V menu najdeme nově aplikaci pro čtení elektronických knih Aldiho eBook, dále Minideník pro zaznamenávání svých zážitků či funkci pro rychlé napsání textu a volby odeslání jako zprávy či na Facebook nebo Twitter. Pomocí aplikace Allshare můžete přehrát soubor z telefonu v jiném přehrávači, soubor ze serveru v telefonu či soubor ze serveru v jiném přehrávači prostřednictvím telefonu. Pozoruhodná a zatím ještě futuristická aplikace Layar pak pracuje s rozšířenou realitou (tzv. augmented reality). V telefonu si vyberete vrstvy jako například obchody a pomocí fotoaparátu a otáčení se uvidíte kolem sebe síť obchodů přesně v tom směru, kam s telefonem ukazujete. V nastavení nechybí možnost rozsahu vzdálenosti od 100 m až po 50 km. Pokud se přihlásíte, budete moci využít i další možnosti.
GPS a navigace: Google Mapy 4.0, ale zatím bez navigace
Samsung Galaxy S je na tom v oblasti GPS a navigace o něco hůře, než levnější model Wave. Přináší totiž v základu pouze bezplatnou aplikaci Google Mapy 4.0, která stahuje mapy online, a je tedy nutné neustálé připojení k internetu, a zvládne pouze zobrazit aktuální pozici na mapě + trasu z místa A do místa B. Klasická turn-by-turn navigace včetně hlasových povelů však schází. Tu nabídne až bezplatná aplikace Google Maps Navigation, který již sice v některých státech funguje, ale na Česko se tradičně ještě nedostalo. Za plnohodnotnou navigaci jako je například Sygic, iGo, Wayfinder a další, si musíte bohužel zaplatit. Jinak ale u Google Map 4.0 potěší alespoň šikovné přibližování/oddalování mapy pomocí multi-touch ovládání se dvěma prsty.
Fotoaparát: 5 Mpx a HD video
Výrobce vybavil Samsung Galaxy S fotoaparátem s rozlišením 5 Mpx (2560 x 1920 px) a automatickým zaostřováním včetně dotykového zaostřování. Aby si ale Samsung nechal otevřená vrátka pro jeho nástupce, tak vynechal jakékoliv přisvětlení. Na focení v šeru a ve tmě tak bohužel zapomeňte. Přes den ale můžete pořídit velmi pěkné snímky, k čemuž napomáhá stabilizátor obrazu, široká škála scén či funkce pro rozpoznání obličeje i mrknutí. Osobně mě vedle absence přisvětlovací LED diody moc netěší ani absence mechanické spouště fotoaparátu na pravém boku, kterou nahradilo softwarové tlačítko přímo na displeji. Komplikovanější je tak zaostření a nepořízení snímku. Pokud dotykem zaostříte a prst spustíte z displeje, telefon scénu vyfotí. Musíte se zároveň dotknout kdekoliv na displeji druhým prstem a prst ze spouště pomalu spustit.
Zkušební fotografie – Samsung i9000 Galaxy S:
Samsung Galaxy S dokáže pořizovat video nahrávky v HD rozlišení (1280 x 720 px) s 30 snímky za sekundu ve formátu 3GP. Tím se řadí mezi nejlepší fotomobily s operačním systémem Android. Jediné, co mohu u kamery telefonu vytknout, je neplynulý přechod v zoomu. Pro natáčení zajímavých akcí a situací ale Samsung Galaxy S bohatě postačí.
Organizační a datové funkce
Výrobce obohatil klasický základ organizačních funkcí Android telefonu v podobě kalendáře, opakovaného budíku, stopek, minutky a kalkulačky (po překlopení na šířku displeje se přepne na vědeckou kalkulačku) o kancelářskou sadu ThinkFreeOffice pro prohlížení souborů Word, Excel a PDF včetně nejnovějších formátů docx a xlsx. Dokumenty můžete editovat (text, zarovnání, písmo a mnoho dalšího), ale bez aktivace se nám nepodařilo uložit jediný editovaný soubor. Zřejmě je tedy nejprve nutná aktivace. V telefonu dále nechybí diktafon a poznámky. Další aplikace najdete volně ke stažení na obchodu Android Market.
Samsung Galaxy S je výsostně vybaven také po stránce datové. Přenosy GPRS a EDGE doplňuje rychlejší 3G včetně nadstaveb HSDPA (download až 7,2 Mb/s) a HSUPA (upload až 5,76 Mb/s). Maximální rychlosti sice zatím v naší republice nevyužijeme, ale například v zahraničí si super rychlost užijete. Mezi rychlými daty nechybí oblíbené Wi-Fi, které nabízí hned trojici standardů b/g/n. Bezdrátové Wi-Fi určitě využijete pro připojení na internet. Brouzdání na webových stránkách je pak i díky prohlížeči Safari Mobile 4.0 včetně podpory multi-touch ovládání pro zoomování velmi pohodlné.
Novinkou je Bluetooth verze 3.0, které se poprvé objevilo u nižšího modelu Samsung Wave. Telefon oproti předchozím přístrojům s Androidem zvládne odesílání souborů přes Bluetooth i bez nutnosti doinstalování speciální aplikace z Android Marketu a nepostrádá ani A2DP profil pro bezdrátový poslech hudby či USB rozhraní. Samsung Galaxy S můžete pomocí programu Samsung Kies využít například na cestách jako modem a nově i jako Wi-Fi hotspot pro připojení ostatních zařízení k internetu přes Samsung Galaxy S.
Zhodnocení vesmírné lodi jménem Samsung Galaxy S
Samsung i9000 Galaxy S má velmi dobře nakročeno. Ještě před zahájením oficiálního prodeje v ČR patřil k nejoblíbenějším telefonům na našem trhu a ve světě se ho mezitím prodalo přes milion kusů. Jeho přednosti jsou hodně lákavé – Super AMOLED displej a pohodlné dotykové ovládání včetně technologie multi-touch, rychlý 1 GHz procesor, operační systém Android 2.1 včetně vylepšující nadstavby TouchWiz 3.0 či bohatá multimediální výbava. To vše ze Samsungu Galaxy S dělá technicky zajímavější telefon než je všude skloňovaný Apple iPhone. Nepatřím ani k odpůrcům ani k příznivcům jablečného telefonu. Samsung Galaxy S má své osobité kouzlo, na které jsem po několika dnech přišel, a zkrátka si jej oblíbil.
Na závěr bych chtěl podotknout, že toho Samsung Galaxy S nabízí opravdu hodně nového a žádná recenze nemůže vystihnout vše. Pokládat své dotazy můžete do diskuze pod článkem. Odpovědi na zajímavé otázky pak budeme podle uvážení doplňovat do článku.
Porovnání Samsungu S850 Wave (nalevo) a Samsungu i9000 Galaxy S (napravo)
Koupit Samsung Galaxy S na značkovém e-Shopu Samsung.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | |
![]() | |
![]() |
Autor článku

Technologie mě fascinují natolik, že jsem založil weby Mobilizujeme.cz, Elektrickevozy.cz a Inteligentnisvet.cz. Rád píši o všem, co má přínos pro čtenáře. Již od roku 2007, skrze více než 8 000 článků. Používám produkty od Applu a Tesly.
Technologie mě fascinují natolik, že jsem založil weby Mobilizujeme.cz, Elektrickevozy.cz a Inteligentnisvet.cz. Rád píši o všem, co má přínos pro čtenáře. Již od roku 2007, skrze více než 8 000 článků. Používám produkty od Applu a Tesly.