Recenze Samsung Galaxy S22 Ultra 5G – Note je mrtev, ať žije… Note?

Michal Maňák
  • Loni jsme se řady Note nedočkali, letos se ze „zápisníku“ a modelu Ultra stalo jedno zařízení
  • Změny vesměs reagují na inovace z posledních dvou let
  • Pořád je ale S22 „Note“ Ultra výkladní skříní Androidu
  • Vyplatí se upgradovat ze starších generací?
Samsung Galaxy S22 Ultra
Samsung Galaxy S22 Ultra

Když se začalo spekulovat o ukončení řady Galaxy Note, ptal jsem se v duchu: „Proboha proč?“ Pero možná nevytáhnete každý den, ale jsou dny, kdy byste si za něj připlatili tisíce. Naštěstí jen chtěl Samsung zredukovat množství flagshipů (S, S+, S Ultra, Note a Note Ultra).

Samsung Galaxy A56 5Gpixel-counter

Činí tak v podstatě jen na papíře, protože Samsung Galaxy S22 Ultra je pořád Note, jak ho znáte z minulých let.

Samsung Galaxy S22 Ultra: specifikace

Konstrukcehliníkový rámeček, sklo, 163,3 × 77,9 × 8,9 mm, 228 g, odolnost IP68
Displej6,8″, Dynamic AMOLED, 120 Hz, 3088 × 1440 px, poměr stran 19,3 : 9, jemnost 500 PPI
Operační systémAndroid 12 + OneUI 4.1
Čipset8jádrový, 2,84 GHz, Exynos 2200
Paměť8/12 GB RAM, 128/256/512/1024 GB úložiště, bez MicroSD slotu
Fotoaparátčtyři snímače (108 Mpx hlavní + 12 Mpx ultra-širokoúhlý 120° + 2× 10 Mpx teleobjektiv), clona f/1.8 + f/2.2 + f/2.4 + f/4.9, LED blesk; přední 40 Mpx, clona f/2.2, optický zoom 3× a 10×
LTE700, 800, 850, 900, 1500, 1700, 1800, 1900, 2100, 2600 MHz
TechnologieDual SIM, 5G, Bluetooth 5.2, Wi-Fi, GPS, Glonass, Galileo, BDS, USB-C, NFC, 5G, UWB, čtečka otisků v displeji, čtečka tváře, bezdrátové (reverzní) nabíjení, stereo reproduktory, DEX, S Pen
Baterie5 000 mAh, rychlonabíjení 45 W, bezdrátové nabíjení 15 W, reverzní bezdrátové nabíjení 4,5 W
Cena a dostupnostod 31 990 Kč, březen 2022

Obsah balení

  • telefon Samsung Galaxy S22 Ultra 5G
  • sponka na slot pro SIM kartu
  • kabel USB-C / USB-C

Samsung Galaxy S22 Ultra přibral, ale pořád je to on

Řada Note vždycky platila za designově konzervativnější podobu eSkové řady. Přísný vzhled, ostře řezané rysy, to bylo to, co tvořilo image profíka. A zatímco ostatní S22 vycházejí z S21, Ultra si drží původní vzhled: tenký kvádr, jehož nejdelší strany jsou zaoblené do půlkruhu.

Samsung Galaxy S22 Ultra
Samsung Galaxy S22 Ultra

Už při prvním potěžkání ale zjistíte, že ve srovnání s modely Note 10 i 20 dvacetdvojka přibrala. Připomíná tak třeba S20 Ultra, což už byla pořádná cihla. Své proporce novinka hezky maskuje, ale od doby štíhlé modelky se S22 o milimetr vzdálil na konečných 8,9 mm.

S celkovými rozměry se pojí i ergonomie. Nemám na mysli uspořádání tlačítek, těm není co vytknout, okamžitě vám na ně padne palec.

Problém je s pěticí objektivů na zadní straně. Příliš vystupují, takže se telefon nepříjemně kýve na stole. Krytem se dá situace vyřešit, jenže tím celkové rozměry zase povyrostou. Částečným řešením by měl být jednoruční režim, ale telefon je pořád poměrně kluzký a asi si nebudete kupovat Ultru, abyste její displej nevyužívali.

Samsung Galaxy S22 Ultra
Samsung Galaxy S22 Ultra

Je asi jasné, kam tím mířím. Samsung Galaxy S22 Ultra stále splňuje kvalitativní požadavky kladené na vlajkovou loď. Zpracování je perfektní, materiály luxusní, za samozřejmost se dá počítat i voděodolnost s certifikací IP68, ale pořád musíte mít na paměti, že je Ultra telefon pracovní a obouruční.

S Pen je to, co dělá z S22 Ultra nenahraditelný stroj

Překvapivě vyšší hloubka telefonu napomohla práci se stylusem S Pen. I u předchůdce se schovával v levém spodním rohu, takže dlaň jeho šachtu ucpala. Teď ale milimetr tloušťky navíc dovoluje, aby se dlaň opírala jen o telefon a pero se dokázalo prosmýknout. Stačí zmáčknout vršek propisky, chytit se za jeho okraj nehtem a tahat.

Samsung Galaxy S22 Ultra
Samsung Galaxy S22 Ultra

To, co vytáhnete, je rozměry totožné s perem, které používal už Note 10+. Nový stylus jen vypadá lépe díky matné povrchové úpravě. Největší zlepšení v podobě zkrácení latence z 9 na 2,8 ms nedokážu potvrdit, ani vyvrátit – feeling z pera se nezměnil.

Stejné dojmy zůstaly i z nabíjení, které je bleskurychlé. Než si uvaříte kafe, je stylus nabitý na 100 %, se kterými pak zvládne fungovat odhadem i hodinu. Proč jen odhadem? Protože neexistuje moc rozumných scénářů, kdy to testovat. I kdybyste hráli nějakou strategii nebo kreslili, stačí si odběhnout na malou a po návratu budete ze slotu vytahovat zase plně dobité pero.

Pokud si říkáte, co je na tom S Penu úžasného, nečekejte revoluci. Sice se hezky mluví o legráckách, jako je vzdálená spoušť telefonu nebo kreslení poznámek na vypnutý displej, marketing vychválí možnost počmárat si selfie, ale praktické využití spočívá jinde.

První scénář startuje u menu aktivovaného vyjmutím pera. Skrz ně můžete pořizovat screenshoty s výřezy obrazovky, připisovat do nich poznámky nebo si obrazovku zvětšovat. Ještě častěji ale budete S Pen používat jako náhradu myši: Občas potřebujete na displeji vidět víc, tak si zvýšíte DPI třeba na 600. Ale trefovat se pak prstem je skoro nemožné. V tu chvíli děkujete všem svatým, že jste si pořídili Ultru a ne jiné eSko.

WQHD ve 120 Hz, to chcete!

Že je Samsung Galaxy S22 Ultra 5G s úhlopříčkou 6,8” velký telefon, nikoho nepřekvapí. Rovněž je očividné, že jeho rozměry jsou využity s minimálním odpadem. Matematickým vyjádřením zabírá displej 90,2 % plochy, sluchátko už najdete leda s lupou pod lampičkou.

Hlavním tahákem pro marketing by mohlo být rozlišení WQHD (3088 × 1440 pixelů), jenže 500 PPI tohoto telefonu překonává i stará S7 s 577 PPI.

Ovace tak sklízí adaptivní frekvence AMOLED obrazovky. Funguje konečně i při plném rozlišení a 120 Hz pak ve spolupráci s jasem 1750 nitů vykreslí skutečnou pastvu pro oči. Ještě kdyby se podařilo schovat oko selfie kamery…

Asi nemá cenu mluvit o kvalitě zobrazení. Samsung platí za etalon kvality roky, preferuje syté odstíny, ale dovoluje je upravit a vůbec si nastavit kdejakou drobnost. Třeba režim extra ztlumeného jasu, filtr modré barvy, tmavý režim, různou grafiku AOD displeje… Skoro je nudné v této disciplíně recenzovaný telefon vychvalovat, stejnými kvalitami disponovaly i starší generace.

Větší změnu proto může znamenat Corning Gorilla Glass Victus+. Jestli zabrání účinněji škrábancům či prasklinám? Netuším, drop testy do své metodiky hodnocení nezahrnuji, ale mrzí mě, že teď už Samsung žádné fólie na displej nelepí.

One UI 4.1 – Proč měnit to, co funguje

Vývoj Androidu v posledních letech bych shrnul jako inovaci pro inovaci – nikdo přeci nechce dopadnout jako Windows, kde je Start menu pořád na stejném místě, že? Nebo ano?

Samsung svou nástavbu modifikuje jen minimálně a za největší změnu od desáté verze považuji přesunutí přehrávače médií nad klasické notifikace, které vynutil Android 11. Jinak vše zůstává při starém, pokud si to budete přát.

Samsung Galaxy S22 Ultra
Samsung Galaxy S22 Ultra

Pořád totiž platí, že One UI vám nebude diktovat, jak má váš telefon vypadat a jak ho máte používat. Můžete střídat světlý režim a ovládání gesty s nočním režimem a tlačítky, vlastní grafická témata s těmi vygenerovanými na základě tapety na ploše, zobrazení notifikací má snad tři způsoby zobrazení, dokonce si i můžete vybrat, zda chcete využít maximální výkon nabíjení, nebo budete preferovat delší životnost akumulátoru.

Ostatně, vychytávek má One UI tolik, že jsme jim věnovali i samostatný článek. Podrobně bych v této recenzi proto popsal jen funkce, které přibyly s verzí 4.1. Není jich mnoho.

Tou nejčastěji zmiňovanou je ruční správa virtuální RAM. Samsung se zařadil mezi značky, které k fyzické operační paměti přidávají i kapacitu interní flash paměti. Ke standardním 8 GB v telefonu tak můžete přidat 2 až 8 GB Plus, od níž vás dělí jen restart telefonu. Vliv na skóre v testech jsem však nezaznamenal.

Pokud bojujete s místem na pohotovostní obrazovce, mohou se hodit Chytré nástroje. Nejedná se o nic jiného, než o widgety, kterými můžete listovat podobně, jako obrazovkami v launcheru. K čemu je to dobré? Třeba pokud používáte několik hudebních přehrávačů, nemusíte jejich widgety rozházet po celém displeji, ale vystačíte si s jediným.

Jinak se jedná o opravdové malichernosti, které by se daly vydat i formou aktualizace aplikací. Mám na mysli funkce pro fotoaparát, našeptávač, klávesnici apod. V zásadě jsou to vylepšení, která bych neodhalil, pokud bych po nich nepátral.

Na Exynos 2200 s AMD grafikou jsme se těšili…

Procesory ve vlajkovkách Samsungu nás stály spoustu mrzení. Ani nemusely vybuchovat, aby získaly první místo ve druhé lize. Jednou kvůli nižšímu výkonu, podruhé vyšší spotřebě, potřetí kvůli zahřívání. Ani letos se nedočkáme Qualcommu, Evropa dostává Exynos 2200, zbytek světa Snapdragon 8 Gen 1.

Matematicky jsou si oba procesory velmi blízko:

  • Antutu 9 hlásí, že SD je o 6 % výkonnější.
  • GeekBech 5 udává prakticky stejný výkon u single-core, v multi-core pak Exynos 7 % ztrácí.
  • 3DMark přičítá Snapdragonu o 18 % vyšší skóre i FPS, ale Exynos má o 8 % vyšší stabilitu.
  • Exynos 2200 by měl mít rychlejší download o 500 Mb/s a upload o 86 Mb/s v 5G sítích.
  • Grafika AMD XClipse 920 je o 25 % výkonnější, než loňská Mali.

Empiricky vzato je Snapdragon pořád na koni, ale jen o vlas. Zklamaní proto být nemusíme, tím spíše, že oba čipsety snesou maximální zatížení jen krátce. Ray tracing bude terno jen pro velmi úzkou skupinu, nabídnu proto praktičtější zkušenosti s S22 Ultra na Exynosu.

Samsung Galaxy S22 Ultra
Samsung Galaxy S22 Ultra

Za prvé, výdrž velmi příjemně překvapila. 5 000 mAh sice nestačí na dva dny, pořád se bavíme o výkonném a intenzivně využívaném telefonu, ale už se obejdete bez večerního nabíjení, pokud nemáte v plánu jít po večerníčku spát. Mezigenerační nárůst o 500 mAh je znát.

Za druhé, energie mizí plynule a předvídatelně. Snad nikdy se mi nestalo to, co Note 20 Ultra dělal běžně – začal v kapse trošku hřát a pohled na displej potvrdil, že pár procent zase ubylo. U S22 Ultra se tohle nestává.

Na závěr kapitoly musím ještě udělit ocenění za hardwarový bizár. Vyhrává ho nabíjení. Note 10+ zvládal 45 W, Note 20 Ultra 25 W a S22 Ultra umí opět 45 W. A co je ještě lepší? Že těch 20 W v praxi znamená, že telefon nabijete do plné kapacity o 5 minut rychleji, než s pomalejší nabíječkou, která to zvládne za hodinu a čtyři minuty. Rovněž v bezdrátovém (i reverzním) nabíjení se nezměnilo nic na rychlostech 15 a 4,5 W.

Fotoaparát S22 Ultra potřeboval upgrade a dostal ho

Troufám si říct, že doteď bych sám o přechodu na S22 Ultra ze starších Notů váhal. Změny v konstelaci objektivů však přináší výhody, které posouvají zařízení o notný kus dál.

Primární foťák se nezměnil. Stále má optickou stabilizaci, rozlišení 108 Mpx, světelnost f/1,8 velikost 1/1,33” a pomáhá mu zaostřování laserem a fázovou detekcí. I širokoúhlý objektiv se s 12 Mpx, f/2,2 a zorným polem 120° shoduje.

Samsung Galaxy S22 Ultra
Samsung Galaxy S22 Ultra

Teprve pohled do dálky ukáže, kde starší Note tlačila bota! Místo jednoho pětinásobného periskopu má S22 Ultra dva objektivy. Oba disponují rozlišením 10 Mpx, ale jeden přibližuje třikrát, druhý desetkrát. To sice neznamená, že budete fotit portréty na kilometr daleko, ale pro praktické využití je takový setup rozumnější, neboť poskytuje odpověď na situace, kdy „fotíte daleko, ale ne moc“ a „je to daleko, to chce něco víc“.

Ve skutečnosti má zoom své bolístky, zvlášť při třicetinásobném a větším přiblížení. V ruce ho neudržíte, takže se telefon snaží tipovat, co chcete fotit – jenže výsledkem je, že malý pohyb rukou udělá velký skok v záběru a naopak. Samsung tak opět používá pro reklamu schopnosti, kterými ve skutečnosti neoplývá.

Samsung Galaxy S22 Ultra
Samsung Galaxy S22 Ultra

V běžném provozu je ale jen málo, co kvalitě snímků vytknout, čemuž se ostatně věnoval i Kuba v reportáži z Girony. S22 Ultra není zrcadlovka, s mizícím světlem jde kvalita dolů, ale konzistentně dokáže vystihnout jemné detaily charakteristické pro denní i roční dobu. Ranní slunce, když jsou teploty na nule, první jarní oteplení, kdy se příroda už probouzí, jižní svahy, které přeci jen zažily více tepla… to všechno se dostane z reality do fotek.

Dříve Samsung platil za značku, která si realitu zkrášluje pro pozdější použití. Dnes si myslím, že tuto strategii přehodnotil a usiluje o věrnost. Úspěšně.

Jak fotí Samsung Galaxy S22 Ultra 5G?

Ukázka: porovnání schopností objektivů

Ukázka: noční snímky

Pořád je to Note, pořád je to nejlepší Android

Nikdo asi nepočítal s jiným závěrem, ale Samsung Galaxy S22 Ultra 5G si ho zaslouží: stále je králem androidů a stále si umí udržet reputaci.

Některý konkurent asi zvládne lepší fotky, určitě nějaký získá vyšší skóre v testech, jiný zase bude ergonomicky promyšlenější, ale S22 Ultra kombinuje všechny myslitelné atributy tak, že výsledný mix chutná všem.

Samsung Galaxy S22 Ultra
Samsung Galaxy S22 Ultra

Kdo by si vlastně troufnul krále vyzvat na souboj? OnePlus 9 Pro? Má jen trojnásobný zoom, menší baterku a nástavba je o dost slabší. Sony Xperia 1 III? To je rovněž o generaci starší zařízení. Google Pixel 6 Pro? Ne, na klasickém Androidu se ke srovnatelné produktivitě ani nepřiblížíte. Snad Xiaomi Mi 11T Pro? Bez voděodolnosti hraje jinou ligu.

Odvrácenou stranou tohoto nepoměru sil je pak samozřejmě cena. Když nepočítám testovanou konfiguraci s 8 GB RAM a 128 GB úložištěm (kterou jsem si soukromě pojmenoval Note 22 Lite), připravte svůj účet na úbytek 35 tisíc. Kvůli ceně nebude Samsung Galaxy S22 Ultra nikdy masovka, ale stoprocentně se najde klientela, pro kterou budou náklady vzhledem ke schopnostem telefonu obhajitelné.

Co se nám líbí?Co se nám nelíbí?
Plus posun ve schopnostech fotoaparátuPlus nepodporuje paměťové karty
Plus stále dokáže zastoupit notebookPlus větší tloušťka
Plus Exynos je důstojným soupeřem SnapdragonuPlus kýve se na stole
Plus delší výdržPlus cena
Sledujte nás v Google Zprávách

Komentáře

Samsung Galaxy A56 a A36 5Gpixel-counter

Nejnovější články