Recenze Samsung Galaxy S22 – Zase lepší než vloni, rozhodně ale ne bez chyb

  • Do naší redakce se dostal jeden z nejočekávanějších telefonů tohoto roku
  • Vlajkový model od Samsungu, a sice základní provedení Galaxy S22
  • Jak se jihokorejskému výrobci povedl? Dovede udržet krok s konkurencí?
Samsung Galaxy S22, recenze

Samsung Galaxy S22 v naší recenzi!

Samsung dorazil se svou očekávanou vlajkovou řadou Galaxy S22 v únoru 2022, tedy zhruba ve stejném období, kdy představil loňskou řadu S21. Jedná se sice o vstupní model v rámci této řady, ale i tak má zcela vlajkové parametry a spoustu potenciálních zákazníků by mohl zaujmout díky své kompaktní formě, která se dnes už moc nenosí. Tak, pojďme na to.

Samsung Galaxy S22: specifikace

Konstrukce kov a sklo, 146 × 70,6 × 7,6 mm, 168 g, zvýšená odolnost IP68
Displej 6,1″, Dynamic AMOLED 2X, 10-120 Hz, 2400 × 1080 px, poměr stran 20:9, jemnost 431 PPI
Operační systém Android 12 + One UI 4.1
Čipset 8jádrový, 2,9 GHz, Samsung Exynos 2200
Paměť 8 GB RAM, úložiště 128/256 GB (UFS 3.1), nemá MicroSD slot
Fotoaparát tři (50 Mpx hlavní 85° + 12 Mpx širokoúhlý 120° + 10 Mpx teleobjektiv 80°), clona f/1.8 + f/2.2 + f/2.4, OIS, 3× optický zoom, umělá inteligence, LED; přední 10 Mpx 80°, clona f/2.2
LTE 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz
Technologie Dual SIM, 5G, Bluetooth 5.2, NFC, GPS, Wi-Fi 6, USB-C, čtečka otisků v displeji, čtečka obličeje, stereo reproduktor
Baterie 3 700 mAh, rychlonabíjení 25 W, bezdrátové 15 W
Cena a dostupnost od 21 999 Kč, únor-březen 2022

Obsah balení

  • telefon Samsung Galaxy S22
  • jehla na SIM
  • USB-C / USB-C kabel
  • technická brožurka a základní průvodce

Samsung Galaxy S22 – Stejný, ale přesto krásný a malý

Jak můžete vidět výše, prodejní balení je nesmírně chudé a díky tomu je také velmi, ale opravdu velmi malé. Víceméně koresponduje s tím, jak moc kompaktní je i samotný telefon, nicméně o tom až později. Design se oproti loňské řadě změnil opravdu jen minimálně a rozpoznat od sebe Galaxy S21 a S22 na první dobrou by mohl být pro leckoho problém. Vadí to ale? Určitě ne. Telefon je, hlavně v bílé testované barvě, nesmírně elegantní, stylový a díky maličkému tělu jeho příjemný design vynikne ještě o kousek víc.

Vlastně jedinou změnou, která je více patrná, je jiný přístup Samsungu k ukotvení modulu fotoaparátu. Zatímco u loňského Galaxy S21 vycházel přímo z rámu, letošní iterace ho má klasicky položený na zádech a je tak jasně vidět, kde končí rám a začíná samotný fotoaparát. Rám je kovový (konkrétně z hliníku Armor Aluminum), obsahuje typické předěly s anténami a přední i zadní část je chráněna odolným sklem Gorilla Glass Victus+, tedy tím nejtvrdším sklem z dílen výrobce vůbec. Samsung pochopitelně nezapomněl ani na zvýšenou odolnost IP68, bez které by to v této třídě nešlo.

Samsung Galaxy S22, recenze

Samsung Galaxy S22 má kovový rám a skleněná záda

Do ruky padne jako ulitý

A co tedy ona proklamovaná velikost? Už loňský model S21 byl příjemně maličkým telefonem, avšak jihokorejský výrobce zašel v nové generaci ještě dál, z velikosti displeje srazil jednu desetinku palce a před sebou tak máme jednu z nejkompaktnějším vlajek současnosti.

Ve světě Androidu je menší vlastně jen ZenFone 8 od Asusu a zbytek vlajkových přístrojů, včetně poměrně kompaktního Xiaomi 12, je větších. Nová S22 je vlastně stejně velká jako iPhone 13 / 13 Pro a taková Xperia 5 III, která má nachlup stejně velký displej, je o celých 11 mm vyšší.

A jak se novinka od Samsungu drží v ruce? Naprosto báječně a je opravdu radost ji uchopit do dlaně a nemít pocit, že držíte prkýnko na krájení cibule. Hliníkový rám příjemně chladí a dává pocit bytelného, prémiového telefonu, kterým S22 určitě je.

Matné sklo na zádech působí také velmi příjemně, ulpívání otisků prstů absolutně nehrozí a v tomto ohledu je vše v naprostém pořádku. Rám sice na první pohled působí, jako by měl ploché hrany à la iPhone 13, ale ve skutečnosti je má lehce vypouklé a díky tomu se telefon drží nesmírně pohodlně, bez sebemenšího náznaku jakéhokoliv tlačení či řezání do dlaně.

Samsung Galaxy S22, recenze

Ergonomie je na výbornou!

Displej vlajkových parametrů

Na čelní straně se nachází 6,1palcový AMOLED displej s rozlišením 2340 × 1080 pixelů při poměru stran 20:9. Díky malé úhlopříčce dosahuje jemnost panelu výborné hodnoty 425 PPI a obraz je opravdu příkladně ostrý a detailní. Produkuje krásně syté barvy, tak jak se na kvalitní AMOLED panel od mistra v oboru sluší a patří a v tomto ohledu si opravdu není vůbec na co stěžovat. Co se barev týče, tak je možné zvolit si mezi dvěma barevnými režimy (Živý a Přirozený), upravit si vyvážení bílé a v pokročilém nastavení i vyvážení červené, zelené a modré.

Samsung Galaxy S22, recenze

Samsung Galaxy S22 má krásný AMOLED

Jas, až oči přechází

Další parádní disciplínou displeje je jas. V maximu může dosáhnout hodnoty až 1 200 nitů, takže s čitelností nejsou problémy v žádné situaci a nejvyšší jas je tak silný, že se ho v případě, když necháte jeho nastavení na telefonu v závislosti na okolním světle, ani nedočkáte. Musíte ho aktivovat ručně. K adaptivnímu jasu mám ale jednu výtku.

Senzor, respektive telefon, pouští do displeje poměrně dost jasu i v hodně tmavých podmínkách, takže určitému stupni oslnění se nevyhnete a displej občas umí pořádně praštit do očí. Možnost nastavit si tmavý a světlý režim je samozřejmostí.

A jak je to s tou obnovovací frekvencí? Tu si můžete nastavit napevno, na hodnotu 60 Hz, nebo to nechat na telefonu, ať si rozhodne na základě obsahu, kolik si zvolí (maximem je 120 Hz). Nedávno se každopádně rozhořela lehčí kauza, dle které panel nezvládá takový rozsah, jaký Samsung při představení sliboval, tedy 10 – 120 Hz.

Jihokorejský gigant navíc později v tichosti upravil specifikace na 48 – 120 Hz a oheň byl na střeše. Jaká je pravda? Frekvenci 10 Hz jsem opravdu ani jednou nezaznamenal, ale displej při běžné činnosti snížil frekvenci na 24 Hz.

Android 12 v režii korejských inženýrů

Galaxy S22 běží na Androidu 12 s populární grafickou nadstavbou One UI ve verzi 4.1. Toto rozhraní je opravdu masivní a mění systém jako takový od základů, ale Samsung ho postupem let vypiplal takřka k dokonalosti.

Samsung Galaxy S22, recenze

Samsung Galaxy S22 běží na Androidu 12 s nadstavbou One UI 4.1

Možností nastavení je opravdu obrovské množství a lze si upravit prakticky vše, od režimu celého systému (tmavý či světlý) až po ovládání gesty namísto klasických tlačítek či namapování funkce na zapínací tlačítko. Jeho dvojitým stiskem lze spustit jak fotoaparát, tak jakoukoliv jinou aplikaci dle libosti.

Samozřejmostí je pak spousta praktických gest, jako je probuzení telefonu zvednutím či uzamčení/odemčení displeje pomocí poklepání. Systém pochopitelně podporuje režim rozdělené obrazovky, na které můžou běžet dvě aplikace zároveň, což funguje dobře a neschází ani chytrý boční panel sloužící k rychlému vyvolání aplikací.

Telefon, respektive jeho displej, má pochopitelně funkci always-on, takže umí zobrazovat příchozí události i ve vypnutém stavu a je možné nastavit, zda bude AOD aktivní pořád, jen po určitý čas, jen při příchodu události nebo po klepnutí na displej. Vzhledem k tomu, že budete pravděpodobně honit každý kousek energie zapadlý i v tom posledním koutku baterie, určitě doporučuji zvolit nějakou úspornou variantu AOD. Co se dalších notifikací týče, tak je možné nastavit si upozornění na události pomocí zablikání obrazovky nebo rozsvícení blesku.

Samsung Galaxy S22, recenze

Samsung Galaxy S22

DeX funguje na jedničku, biometrie také

Vyzkoušel jsem také funkci DeX, pomocí které (+ doprovodného hardwaru) můžete z telefonu udělat počítač. S dokovací stanicí zcela jiné značky neměl Galaxy S22 vůbec žádné problémy, kupodivu jí nijak nevzdoroval a vzhledem k tomu, že stojánek obsahoval také doprovodné USB porty, šly bez problémů k telefonu připojit jak bezdrátová klávesnice, tak myška. Vyzkoušet si Android v režimu počítače na velkém monitoru byla vpravdě osvěžující zkušenost a jedná se o docela zajímavou, byť ne pochopitelně plnohodnotnou, náhradu za klasický desktop.

Potěší i minimální zdvojení aplikací a víceméně jediné, co budete mít v telefonu 2krát, je prohlížeč (Chrome + od Samsungu), Galerii a, z nějakého důvodu, klasické zprávy. Tradiční věci jako kalkulačka, prohlížeč souborů nebo kalendář jsou od Samsungu a minimálně, co se kalendáře týče, jsem to určitě uvítal, protože ten od korejských programátorů je, dle mého, mnohem lepší než ten z dílen Googlu. Nehledě na průhledný widget, což Google kalendář, bůhví proč, neumí. Celkově jsem neměl k systému žádné zásadní výtky a vadily mi vlastně jen dvě věci.

Telefon není při prvním spuštění nastaven na 5G, i když tato síť ve vašem okolí figuruje a máte odpovídající SIM kartu. Sítě musíte zkrátka přepnout ručně (pochopitelně jen jednou). Spíše drobností je pak fakt, že telefon po bezpečností aktualizaci sám vypne vývojářský režim a vy ho tak musíte opět aktivovat (pokud ho nepoužíváte, tak tuto výtku ignorujte).

V rychlosti bych měl zmínit také biometrii, která funguje prakticky zcela bezchybně a jak s technologií rozpoznání obličeje, tak ultrasonickou čtečkou otisků prstů v displeji je radost koexistovat. Snímač je možná o něco výš než by bylo třeba, ale velmi rychle si na to zvyknete a samotný proces odemčení telefonu je rychlý a takřka na 100 % přesný.

Vymanil se nový Exynos 2200 ze stínu svých předchůdců?

Novou vlajku Samsungu pohání jeho zcela nový procesor, a sice osmijádro Exynos 2200 postavené na výkonném jádru Cortex-X2 (2,8 GHz), trojici jader Cortex-A710 (2,5 GHz) a čtveřice úsporných jader Cortex-A510 (1,8 GHz). Velké naděje pak byly vkládány i do zcela nového GPU Xclipse 920, který Samsung vyvinul ve spolupráci s AMD. Procesor je vyráběný 4nm litografií a stojí (nebo má stát) proti Snapdragonu 8 Gen 1. Jenže jaká je realita? Taková, že výkonnostně na svého soka sice nestačí, ale i tak se jedná o nesmírně rychlý kus křemíku.

Samsung Galaxy S22, recenze

Samsung Galaxy S22 a obsah jeho balení

V AuTuTu se Galaxy S22 bezpečně přehoupl přes 800 tisíc bodů (konkrétně se dostal na 802 179 bodů), čímž jasně překonal loňský Exynos 2100 i Snapdragon 888, který poháněl většinu vlajkových modelů roku 2021. Na Snapdragon 8 Gen 1, který umí ve stejném testu olíznout hranici 1 milionu bodů, sice ztrácí, ale v reálném světě budete mít výkonu až nadbytek.

Plynulý chod systému nemusíme vůbec řešit, v tomto ohledu jsem nenarazil na sebemenší zaškobrtnutí a žádné zpomalení se nekoná ani když budete mít otevřenou hromadu aplikací na pozadí (procesor podporuje operační paměť 8 GB RAM).

Výkonu je tedy přehršel, ale odpadního tepla také

Podobné je to i s hrami. Telefon nemá sebemenší problém ani s těmi nejnáročnějšími tituly současnosti a prakticky všechny mobilní hry rozjede na maximální nastavení detailů. Omezeni budete prakticky jen uzamčeným snímkováním, které se u většiny her nachází na hranici 60 FPS.

Ve výkonu problém nehledejte, ale je logické, že kde je výkon, je i teplo, potažmo zahřívání. A to je u Galaxy S22 trochu problém. Poměrně slušně ho dokážou prohřát i klasické úkony typu sjíždění Facebooku, prohlížení videí nebo brouzdání na internetu.

Jakmile mu dáte pořádně zabrat nějakou tou náročnou hrou nebo na něj naložíte více věcí zároveň (ideálně když budete aktualizovat a do toho něco dělat delší dobu), umí svá záda rozpálit tak, že je to až nepříjemné.

Samsung Galaxy S22, recenze

Výkonný Exynos funguje dobře, ale hodně topí

Nejvíce tepla se kumuluje v oblasti modulu fotoaparátu a v tomto ohledu Exynos 2200 na své předchůdce zapomenout bohužel nedává. Je pravděpodobné, že velkou část viny na nadměrném zahřívání nese kompaktní konstrukce, ve které není moc místa na lepší rozprostření tepla a tipujeme, že větší verze Galaxy S22+ na tom bude v tomto ohledu o něco lépe.

Nutno ale dodat, že zátěžový test Stress Test v rámci 3D Marku, kdy telefon běží 20 minut opravdu naplno, Exynos 2200 zvládl bez toho, aby se přehřál na takovou úroveň, která by vedla k vypnutí aplikace. Což v minulosti ukázal jak Snapdragon 888, tak novější Snapdragon 8 Gen 1.

Co baterie? Držák nebo propadák?

Kompaktnější forma telefonu si vyžádala ústupek v podobě menší baterie. Zatímco loňský model S21 disponoval akumulátorem o kapacitě 4 000 mAh, letos se do útrob novinky vešla baterie o, proč to neříct, mizerné velikosti 3 700 mAh. S výdrží se to má tak, že není dobrá a Galaxy S22 je maximálně jednodenní telefon.

A to ještě v případě, že se budete držet spíše zkrátka. Osobně jsem měl problém překlenout na jedno nabití celý den – odpojit ráno telefon nabitý na 100 % a vrátit ho na kabel až večer, před spaním (třeba mezi 11 večerní a půlnocí), se mi povedlo jen jednou.

Když budete provádět nenáročné činnosti typu občasného chatování, nakouknutí sem tam na Facebook či Instagram, poslání pár mailů a poslechnutí několika písniček, ten jeden den bez nabíječky dáte. Když k tomu ale přidáte nějaké to hraní, videa, více sociálních sítí nebo častější fotografování, budete se shánět po nabíječce pravděpodobně již navečer.

Je to dáno jak baterií s malou kapacitou, tak tím, že Exynos si, jako vlajkový procesor, rád přihne energie a jeho GPU Xclipse 920 poměrně výrazně pokulhává co se efektivity týče. V tomto ohledu zkrátka na konkurenci nemá a jak Apple A15 Bionic, tak Snapdragon 8 Gen 1 umí s energií hospodařit lépe.

Nabíjení je slabým (a pomalým) článkem

Vlajkový telefon za více než 20 tisíc korun s nabíjením o mrzkém výkonu 25 W? To není vtip, ale realita, kterou nám Samsung se svou nejnovější vlajkou servíruje. Počítejte s tím, že plné nabití baterie zabere, při vybití takřka na nulu, zhruba hodinku a půl, což je opravdu hodně a v dnešní době je to skoro až ostuda.

U telefonu, který navíc ve výdrži na jedno nabití zrovna dvakrát neexceluje, by se rychlejší nabíjení hodilo o to víc. Bezdrátové nabíjení je přítomno, což kvitujeme, ale ani to moc výkonu nepobralo (15 W) a Samsung v tomto ohledu prostě a jednoduše za konkurencí zaostává.

Je to rozený fotograf!

Vlajky od Samsungu patří odjakživa mezi výborné fotomobily a nejnovější Galaxy S22 není výjimka. Jeho soustava na zádech obsahuje 50Mpx primární snímač, 10Mpx teleobjektiv a 12Mpx ultra-širokoúhlý objektiv, přičemž první dva disponují optickou stabilizací a nutno přiznat, že z telefonu “lezou” opravdu nádherné fotografie, a to prakticky za jakýchkoliv podmínek.

Samsung Galaxy S22, recenze

Sestava 3 fotoaparátů Samsung Galaxy S22

Snímky překypují detaily, jsou příkladně ostré a zobrazují poměrně reálné barvy (jen modrá byla čas od času přepálená). Ve standardním nastavení mají fotografie rozlišení 12 Mpx, ale lze fotit i v plném, 50 Mpx rozlišení.

Při něm se dočkáte ještě o něco prokreslenějších záběrů s vícero detaily, ale počítejte s tím, že snímky budou výrazně větší, klidně okolo 20 MB. Ultra-širokoúhlý snímač funguje také velmi dobře, zvládá svou práci na jedničku a výsledné fotografie jsou opět na úrovni a krásně ostré, ačkoliv míra detailů nebyla vždy úplně ideální.

Velmi často jsem používal také trojnásobné bezztrátové přiblížení, které je opravdu bezztrátové a snímky kvalitativně absolutně nijak nedegradují. Jinak co se týče dalšího přiblížení, tak 10, 20 a 30násobné už je pochopitelně digitální, ale překvapilo mě, že ještě 10násobné je zcela bez problémů použitelné a produkuje velmi kvalitní snímky.

Kvalitní zoom i povedené noční fotografie

Při 20 a 30násobném zoomu už jde kvalita pochopitelně hodně rychle dolů, barvy mají tendenci se slévat, detailů ubývá a šumu naopak přibývá, ale umím si představit, že pro určité, konkrétní případy bude i takto rozmáchlé přiblížení použitelné.

Samsung svůj nejnovější počin vybavil technologií Nightography, která by se měla postarat o lepší fotografie v noci / za zhoršených světelných podmínek, a to se opravdu děje. I ve velmi nepříznivých světelných podmínkách si Galaxy S22 vede opravdu dobře a člověk se až kolikrát diví, kolik světla umí fotosoustava ve spolupráci se softwarem z okolí vytáhnout.

Samsung Galaxy S22, recenze

V detailu jde krásně vidět, jak fotomodul vystupuje z těla S22

Ano, dočkáte se klasické saturace do žluta, která se nevyhýbá žádným telefonům, ale noční snímky umí být, pokud máte klidnou ruku, opravdu líbivé. Samotná aplikace fotoaparátu je poměrně jednoduchá, a pokud jste s telefony Samsung trochu obeznámeni, budete v ní jako doma. V hlavním sledu je možné přepínat mezi portrétem, klasickými fotografiemi, videem a selfie kamerkou, přičemž úplně vpravo se nachází volba doprovodných režimů – například Pro, Noc, Jídlo, Panorama nebo Hyperčas. Samozřejmě neschází ani různé filtry či hrátky s rozšířenou realitou.

Selfie kamerka v průstřelu, který je umístěný uprostřed horní části displeje, má rozlišení 10 Mpx a produkuje hezké, ostré a detailní snímky, se kterými si na sociálních sítích ostudu určitě neutrhnete. Galaxy S22 se umí vytáhnout také co se videa týče a zvládne až 8K záznamy při 24 snímcích za vteřinu (fps).

V tomto nastavení není možné přibližovat či používat ultra-širokoúhlý objektiv, ale když se uskromníte na UHD rozlišení při 60 fps, lze oba tyto prvky využívat. Kvalita videí je výborná, ostření funguje výtečně, je rychlé a díky stabilizaci je vše dokonale plynulé. Kromě klasických záznamů je možné pořizovat i ultra-zpomalené či naopak zrychlené snímky.

Jak fotí Samsung Galaxy S22?

Ukázka: noční snímky

Ukázka: 50Mpx snímky

Ukázka: ultra-širokoúhlé snímky

Ukázka: 3× bezztrátový zoom

Ukázka: 10× / 20× / 30× zoom

Galaxy S22 je mobilní špička, i když s několika výtkami

Jak se Samsungu povedlo navázat na loňskou, velmi povedenou řadu S21? Více než důstojně, dalo by se říct. V několika ohledech jsme se dočkali lepšího telefonu, ale jsou i oblasti, kde se moc nezlepšovalo a ve kterých jihokorejský gigant tak trochu přešlapuje na místě.

Mám na mysli hlavně nabíjení, které prostě o tomto výkonu nemá ve vlajkové kategorii co dělat a pouze průměrná (s přivřením obou očí) je také výdrž na baterii. Ta je jasným ústupkem kompaktní formě, která je ale naopak hlavní předností této novinky.

Pokud hledáte kompaktní vlajkovou loď, zde jste na správném místě. Tak příjemně do ruky padnoucí telefon jsem už opravdu dlouho nezažil a při úchopu pocitem trochu připomíná iPhone 13 (což je určitě pochvala). Displej obsáhnete jednou rukou a díky preciznímu zpracování a matnému sklu působí Galaxy S22 bez debat prémiovým dojmem. Displej je naprosto špičkový, a to jak podáním barev, tak jasem a na samotné špici stojí také fotoaparát. Ne, Galaxy S22 není nejlepší fotomobil, ale v rámci cenové relace okolo 22 tisíc korun jich moc lepších nenajdete.

Samsung Galaxy S22, recenze

Samsung Galaxy S22 patří k nejlepším kompaktním smartphonům dneška i posledních let

Co na to konkurence?

Ve třídě kompaktních vlajkových telefonů vyložený přetlak není a konkurence je tedy víceméně jasná. Hlavním souputníkem je iPhone 13 Pro, který je prakticky stejně rozměrný, výkonnější a o něco lépe fotografující. Je ale zároveň opravdu výrazně dražší. To Pixel 6 je sice levnější a lépe fotografuje, ale jeho Tensor je méně výkonný, nabíjení je podobně mizerné (to ostatně platí i pro iPhone) a má jen 90 Hz, ne tak jemný a jasný displej.

Zmínit bychom měli také výrazně dražší Xperii 1 III s ne tak dobrým fotoaparátem či ZenFone 8, který je naopak velmi levný a pyšní se skvělým poměrem cena / výkon. Samsungu ale bude hrát do karet lepší podpora a kvalitnější zpracování.

Co se nám líbí? Co se nám nelíbí?
 displej a barvy nadměrné zahřívání
 design a zpracování  výdrž
fotoaparát nabíjení
 kompaktnost balení
 systém

Nepřehlédněte

Diskuze

"Komentáře se nahrávají..."

Recenze Samsung Galaxy S22 – Zase lepší než vloni, rozhodně ale ne bez chyb

  • Do naší redakce se dostal jeden z nejočekávanějších telefonů tohoto roku
  • Vlajkový model od Samsungu, a sice základní provedení Galaxy S22
  • Jak se jihokorejskému výrobci povedl? Dovede udržet krok s konkurencí?
Samsung Galaxy S22, recenze

Samsung Galaxy S22 v naší recenzi!

Samsung dorazil se svou očekávanou vlajkovou řadou Galaxy S22 v únoru 2022, tedy zhruba ve stejném období, kdy představil loňskou řadu S21. Jedná se sice o vstupní model v rámci této řady, ale i tak má zcela vlajkové parametry a spoustu potenciálních zákazníků by mohl zaujmout díky své kompaktní formě, která se dnes už moc nenosí. Tak, pojďme na to.

Samsung Galaxy S22: specifikace

Konstrukce kov a sklo, 146 × 70,6 × 7,6 mm, 168 g, zvýšená odolnost IP68
Displej 6,1″, Dynamic AMOLED 2X, 10-120 Hz, 2400 × 1080 px, poměr stran 20:9, jemnost 431 PPI
Operační systém Android 12 + One UI 4.1
Čipset 8jádrový, 2,9 GHz, Samsung Exynos 2200
Paměť 8 GB RAM, úložiště 128/256 GB (UFS 3.1), nemá MicroSD slot
Fotoaparát tři (50 Mpx hlavní 85° + 12 Mpx širokoúhlý 120° + 10 Mpx teleobjektiv 80°), clona f/1.8 + f/2.2 + f/2.4, OIS, 3× optický zoom, umělá inteligence, LED; přední 10 Mpx 80°, clona f/2.2
LTE 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz
Technologie Dual SIM, 5G, Bluetooth 5.2, NFC, GPS, Wi-Fi 6, USB-C, čtečka otisků v displeji, čtečka obličeje, stereo reproduktor
Baterie 3 700 mAh, rychlonabíjení 25 W, bezdrátové 15 W
Cena a dostupnost od 21 999 Kč, únor-březen 2022

Obsah balení

  • telefon Samsung Galaxy S22
  • jehla na SIM
  • USB-C / USB-C kabel
  • technická brožurka a základní průvodce

Samsung Galaxy S22 – Stejný, ale přesto krásný a malý

Jak můžete vidět výše, prodejní balení je nesmírně chudé a díky tomu je také velmi, ale opravdu velmi malé. Víceméně koresponduje s tím, jak moc kompaktní je i samotný telefon, nicméně o tom až později. Design se oproti loňské řadě změnil opravdu jen minimálně a rozpoznat od sebe Galaxy S21 a S22 na první dobrou by mohl být pro leckoho problém. Vadí to ale? Určitě ne. Telefon je, hlavně v bílé testované barvě, nesmírně elegantní, stylový a díky maličkému tělu jeho příjemný design vynikne ještě o kousek víc.

Vlastně jedinou změnou, která je více patrná, je jiný přístup Samsungu k ukotvení modulu fotoaparátu. Zatímco u loňského Galaxy S21 vycházel přímo z rámu, letošní iterace ho má klasicky položený na zádech a je tak jasně vidět, kde končí rám a začíná samotný fotoaparát. Rám je kovový (konkrétně z hliníku Armor Aluminum), obsahuje typické předěly s anténami a přední i zadní část je chráněna odolným sklem Gorilla Glass Victus+, tedy tím nejtvrdším sklem z dílen výrobce vůbec. Samsung pochopitelně nezapomněl ani na zvýšenou odolnost IP68, bez které by to v této třídě nešlo.

Samsung Galaxy S22, recenze

Samsung Galaxy S22 má kovový rám a skleněná záda

Do ruky padne jako ulitý

A co tedy ona proklamovaná velikost? Už loňský model S21 byl příjemně maličkým telefonem, avšak jihokorejský výrobce zašel v nové generaci ještě dál, z velikosti displeje srazil jednu desetinku palce a před sebou tak máme jednu z nejkompaktnějším vlajek současnosti.

Ve světě Androidu je menší vlastně jen ZenFone 8 od Asusu a zbytek vlajkových přístrojů, včetně poměrně kompaktního Xiaomi 12, je větších. Nová S22 je vlastně stejně velká jako iPhone 13 / 13 Pro a taková Xperia 5 III, která má nachlup stejně velký displej, je o celých 11 mm vyšší.

A jak se novinka od Samsungu drží v ruce? Naprosto báječně a je opravdu radost ji uchopit do dlaně a nemít pocit, že držíte prkýnko na krájení cibule. Hliníkový rám příjemně chladí a dává pocit bytelného, prémiového telefonu, kterým S22 určitě je.

Matné sklo na zádech působí také velmi příjemně, ulpívání otisků prstů absolutně nehrozí a v tomto ohledu je vše v naprostém pořádku. Rám sice na první pohled působí, jako by měl ploché hrany à la iPhone 13, ale ve skutečnosti je má lehce vypouklé a díky tomu se telefon drží nesmírně pohodlně, bez sebemenšího náznaku jakéhokoliv tlačení či řezání do dlaně.

Samsung Galaxy S22, recenze

Ergonomie je na výbornou!

Displej vlajkových parametrů

Na čelní straně se nachází 6,1palcový AMOLED displej s rozlišením 2340 × 1080 pixelů při poměru stran 20:9. Díky malé úhlopříčce dosahuje jemnost panelu výborné hodnoty 425 PPI a obraz je opravdu příkladně ostrý a detailní. Produkuje krásně syté barvy, tak jak se na kvalitní AMOLED panel od mistra v oboru sluší a patří a v tomto ohledu si opravdu není vůbec na co stěžovat. Co se barev týče, tak je možné zvolit si mezi dvěma barevnými režimy (Živý a Přirozený), upravit si vyvážení bílé a v pokročilém nastavení i vyvážení červené, zelené a modré.

Samsung Galaxy S22, recenze

Samsung Galaxy S22 má krásný AMOLED

Jas, až oči přechází

Další parádní disciplínou displeje je jas. V maximu může dosáhnout hodnoty až 1 200 nitů, takže s čitelností nejsou problémy v žádné situaci a nejvyšší jas je tak silný, že se ho v případě, když necháte jeho nastavení na telefonu v závislosti na okolním světle, ani nedočkáte. Musíte ho aktivovat ručně. K adaptivnímu jasu mám ale jednu výtku.

Senzor, respektive telefon, pouští do displeje poměrně dost jasu i v hodně tmavých podmínkách, takže určitému stupni oslnění se nevyhnete a displej občas umí pořádně praštit do očí. Možnost nastavit si tmavý a světlý režim je samozřejmostí.

A jak je to s tou obnovovací frekvencí? Tu si můžete nastavit napevno, na hodnotu 60 Hz, nebo to nechat na telefonu, ať si rozhodne na základě obsahu, kolik si zvolí (maximem je 120 Hz). Nedávno se každopádně rozhořela lehčí kauza, dle které panel nezvládá takový rozsah, jaký Samsung při představení sliboval, tedy 10 – 120 Hz.

Jihokorejský gigant navíc později v tichosti upravil specifikace na 48 – 120 Hz a oheň byl na střeše. Jaká je pravda? Frekvenci 10 Hz jsem opravdu ani jednou nezaznamenal, ale displej při běžné činnosti snížil frekvenci na 24 Hz.

Android 12 v režii korejských inženýrů

Galaxy S22 běží na Androidu 12 s populární grafickou nadstavbou One UI ve verzi 4.1. Toto rozhraní je opravdu masivní a mění systém jako takový od základů, ale Samsung ho postupem let vypiplal takřka k dokonalosti.

Samsung Galaxy S22, recenze

Samsung Galaxy S22 běží na Androidu 12 s nadstavbou One UI 4.1

Možností nastavení je opravdu obrovské množství a lze si upravit prakticky vše, od režimu celého systému (tmavý či světlý) až po ovládání gesty namísto klasických tlačítek či namapování funkce na zapínací tlačítko. Jeho dvojitým stiskem lze spustit jak fotoaparát, tak jakoukoliv jinou aplikaci dle libosti.

Samozřejmostí je pak spousta praktických gest, jako je probuzení telefonu zvednutím či uzamčení/odemčení displeje pomocí poklepání. Systém pochopitelně podporuje režim rozdělené obrazovky, na které můžou běžet dvě aplikace zároveň, což funguje dobře a neschází ani chytrý boční panel sloužící k rychlému vyvolání aplikací.

Telefon, respektive jeho displej, má pochopitelně funkci always-on, takže umí zobrazovat příchozí události i ve vypnutém stavu a je možné nastavit, zda bude AOD aktivní pořád, jen po určitý čas, jen při příchodu události nebo po klepnutí na displej. Vzhledem k tomu, že budete pravděpodobně honit každý kousek energie zapadlý i v tom posledním koutku baterie, určitě doporučuji zvolit nějakou úspornou variantu AOD. Co se dalších notifikací týče, tak je možné nastavit si upozornění na události pomocí zablikání obrazovky nebo rozsvícení blesku.

Samsung Galaxy S22, recenze

Samsung Galaxy S22

DeX funguje na jedničku, biometrie také

Vyzkoušel jsem také funkci DeX, pomocí které (+ doprovodného hardwaru) můžete z telefonu udělat počítač. S dokovací stanicí zcela jiné značky neměl Galaxy S22 vůbec žádné problémy, kupodivu jí nijak nevzdoroval a vzhledem k tomu, že stojánek obsahoval také doprovodné USB porty, šly bez problémů k telefonu připojit jak bezdrátová klávesnice, tak myška. Vyzkoušet si Android v režimu počítače na velkém monitoru byla vpravdě osvěžující zkušenost a jedná se o docela zajímavou, byť ne pochopitelně plnohodnotnou, náhradu za klasický desktop.

Potěší i minimální zdvojení aplikací a víceméně jediné, co budete mít v telefonu 2krát, je prohlížeč (Chrome + od Samsungu), Galerii a, z nějakého důvodu, klasické zprávy. Tradiční věci jako kalkulačka, prohlížeč souborů nebo kalendář jsou od Samsungu a minimálně, co se kalendáře týče, jsem to určitě uvítal, protože ten od korejských programátorů je, dle mého, mnohem lepší než ten z dílen Googlu. Nehledě na průhledný widget, což Google kalendář, bůhví proč, neumí. Celkově jsem neměl k systému žádné zásadní výtky a vadily mi vlastně jen dvě věci.

Telefon není při prvním spuštění nastaven na 5G, i když tato síť ve vašem okolí figuruje a máte odpovídající SIM kartu. Sítě musíte zkrátka přepnout ručně (pochopitelně jen jednou). Spíše drobností je pak fakt, že telefon po bezpečností aktualizaci sám vypne vývojářský režim a vy ho tak musíte opět aktivovat (pokud ho nepoužíváte, tak tuto výtku ignorujte).

V rychlosti bych měl zmínit také biometrii, která funguje prakticky zcela bezchybně a jak s technologií rozpoznání obličeje, tak ultrasonickou čtečkou otisků prstů v displeji je radost koexistovat. Snímač je možná o něco výš než by bylo třeba, ale velmi rychle si na to zvyknete a samotný proces odemčení telefonu je rychlý a takřka na 100 % přesný.

Vymanil se nový Exynos 2200 ze stínu svých předchůdců?

Novou vlajku Samsungu pohání jeho zcela nový procesor, a sice osmijádro Exynos 2200 postavené na výkonném jádru Cortex-X2 (2,8 GHz), trojici jader Cortex-A710 (2,5 GHz) a čtveřice úsporných jader Cortex-A510 (1,8 GHz). Velké naděje pak byly vkládány i do zcela nového GPU Xclipse 920, který Samsung vyvinul ve spolupráci s AMD. Procesor je vyráběný 4nm litografií a stojí (nebo má stát) proti Snapdragonu 8 Gen 1. Jenže jaká je realita? Taková, že výkonnostně na svého soka sice nestačí, ale i tak se jedná o nesmírně rychlý kus křemíku.

Samsung Galaxy S22, recenze

Samsung Galaxy S22 a obsah jeho balení

V AuTuTu se Galaxy S22 bezpečně přehoupl přes 800 tisíc bodů (konkrétně se dostal na 802 179 bodů), čímž jasně překonal loňský Exynos 2100 i Snapdragon 888, který poháněl většinu vlajkových modelů roku 2021. Na Snapdragon 8 Gen 1, který umí ve stejném testu olíznout hranici 1 milionu bodů, sice ztrácí, ale v reálném světě budete mít výkonu až nadbytek.

Plynulý chod systému nemusíme vůbec řešit, v tomto ohledu jsem nenarazil na sebemenší zaškobrtnutí a žádné zpomalení se nekoná ani když budete mít otevřenou hromadu aplikací na pozadí (procesor podporuje operační paměť 8 GB RAM).

Výkonu je tedy přehršel, ale odpadního tepla také

Podobné je to i s hrami. Telefon nemá sebemenší problém ani s těmi nejnáročnějšími tituly současnosti a prakticky všechny mobilní hry rozjede na maximální nastavení detailů. Omezeni budete prakticky jen uzamčeným snímkováním, které se u většiny her nachází na hranici 60 FPS.

Ve výkonu problém nehledejte, ale je logické, že kde je výkon, je i teplo, potažmo zahřívání. A to je u Galaxy S22 trochu problém. Poměrně slušně ho dokážou prohřát i klasické úkony typu sjíždění Facebooku, prohlížení videí nebo brouzdání na internetu.

Jakmile mu dáte pořádně zabrat nějakou tou náročnou hrou nebo na něj naložíte více věcí zároveň (ideálně když budete aktualizovat a do toho něco dělat delší dobu), umí svá záda rozpálit tak, že je to až nepříjemné.

Samsung Galaxy S22, recenze

Výkonný Exynos funguje dobře, ale hodně topí

Nejvíce tepla se kumuluje v oblasti modulu fotoaparátu a v tomto ohledu Exynos 2200 na své předchůdce zapomenout bohužel nedává. Je pravděpodobné, že velkou část viny na nadměrném zahřívání nese kompaktní konstrukce, ve které není moc místa na lepší rozprostření tepla a tipujeme, že větší verze Galaxy S22+ na tom bude v tomto ohledu o něco lépe.

Nutno ale dodat, že zátěžový test Stress Test v rámci 3D Marku, kdy telefon běží 20 minut opravdu naplno, Exynos 2200 zvládl bez toho, aby se přehřál na takovou úroveň, která by vedla k vypnutí aplikace. Což v minulosti ukázal jak Snapdragon 888, tak novější Snapdragon 8 Gen 1.

Co baterie? Držák nebo propadák?

Kompaktnější forma telefonu si vyžádala ústupek v podobě menší baterie. Zatímco loňský model S21 disponoval akumulátorem o kapacitě 4 000 mAh, letos se do útrob novinky vešla baterie o, proč to neříct, mizerné velikosti 3 700 mAh. S výdrží se to má tak, že není dobrá a Galaxy S22 je maximálně jednodenní telefon.

A to ještě v případě, že se budete držet spíše zkrátka. Osobně jsem měl problém překlenout na jedno nabití celý den – odpojit ráno telefon nabitý na 100 % a vrátit ho na kabel až večer, před spaním (třeba mezi 11 večerní a půlnocí), se mi povedlo jen jednou.

Když budete provádět nenáročné činnosti typu občasného chatování, nakouknutí sem tam na Facebook či Instagram, poslání pár mailů a poslechnutí několika písniček, ten jeden den bez nabíječky dáte. Když k tomu ale přidáte nějaké to hraní, videa, více sociálních sítí nebo častější fotografování, budete se shánět po nabíječce pravděpodobně již navečer.

Je to dáno jak baterií s malou kapacitou, tak tím, že Exynos si, jako vlajkový procesor, rád přihne energie a jeho GPU Xclipse 920 poměrně výrazně pokulhává co se efektivity týče. V tomto ohledu zkrátka na konkurenci nemá a jak Apple A15 Bionic, tak Snapdragon 8 Gen 1 umí s energií hospodařit lépe.

Nabíjení je slabým (a pomalým) článkem

Vlajkový telefon za více než 20 tisíc korun s nabíjením o mrzkém výkonu 25 W? To není vtip, ale realita, kterou nám Samsung se svou nejnovější vlajkou servíruje. Počítejte s tím, že plné nabití baterie zabere, při vybití takřka na nulu, zhruba hodinku a půl, což je opravdu hodně a v dnešní době je to skoro až ostuda.

U telefonu, který navíc ve výdrži na jedno nabití zrovna dvakrát neexceluje, by se rychlejší nabíjení hodilo o to víc. Bezdrátové nabíjení je přítomno, což kvitujeme, ale ani to moc výkonu nepobralo (15 W) a Samsung v tomto ohledu prostě a jednoduše za konkurencí zaostává.

Je to rozený fotograf!

Vlajky od Samsungu patří odjakživa mezi výborné fotomobily a nejnovější Galaxy S22 není výjimka. Jeho soustava na zádech obsahuje 50Mpx primární snímač, 10Mpx teleobjektiv a 12Mpx ultra-širokoúhlý objektiv, přičemž první dva disponují optickou stabilizací a nutno přiznat, že z telefonu “lezou” opravdu nádherné fotografie, a to prakticky za jakýchkoliv podmínek.

Samsung Galaxy S22, recenze

Sestava 3 fotoaparátů Samsung Galaxy S22

Snímky překypují detaily, jsou příkladně ostré a zobrazují poměrně reálné barvy (jen modrá byla čas od času přepálená). Ve standardním nastavení mají fotografie rozlišení 12 Mpx, ale lze fotit i v plném, 50 Mpx rozlišení.

Při něm se dočkáte ještě o něco prokreslenějších záběrů s vícero detaily, ale počítejte s tím, že snímky budou výrazně větší, klidně okolo 20 MB. Ultra-širokoúhlý snímač funguje také velmi dobře, zvládá svou práci na jedničku a výsledné fotografie jsou opět na úrovni a krásně ostré, ačkoliv míra detailů nebyla vždy úplně ideální.

Velmi často jsem používal také trojnásobné bezztrátové přiblížení, které je opravdu bezztrátové a snímky kvalitativně absolutně nijak nedegradují. Jinak co se týče dalšího přiblížení, tak 10, 20 a 30násobné už je pochopitelně digitální, ale překvapilo mě, že ještě 10násobné je zcela bez problémů použitelné a produkuje velmi kvalitní snímky.

Kvalitní zoom i povedené noční fotografie

Při 20 a 30násobném zoomu už jde kvalita pochopitelně hodně rychle dolů, barvy mají tendenci se slévat, detailů ubývá a šumu naopak přibývá, ale umím si představit, že pro určité, konkrétní případy bude i takto rozmáchlé přiblížení použitelné.

Samsung svůj nejnovější počin vybavil technologií Nightography, která by se měla postarat o lepší fotografie v noci / za zhoršených světelných podmínek, a to se opravdu děje. I ve velmi nepříznivých světelných podmínkách si Galaxy S22 vede opravdu dobře a člověk se až kolikrát diví, kolik světla umí fotosoustava ve spolupráci se softwarem z okolí vytáhnout.

Samsung Galaxy S22, recenze

V detailu jde krásně vidět, jak fotomodul vystupuje z těla S22

Ano, dočkáte se klasické saturace do žluta, která se nevyhýbá žádným telefonům, ale noční snímky umí být, pokud máte klidnou ruku, opravdu líbivé. Samotná aplikace fotoaparátu je poměrně jednoduchá, a pokud jste s telefony Samsung trochu obeznámeni, budete v ní jako doma. V hlavním sledu je možné přepínat mezi portrétem, klasickými fotografiemi, videem a selfie kamerkou, přičemž úplně vpravo se nachází volba doprovodných režimů – například Pro, Noc, Jídlo, Panorama nebo Hyperčas. Samozřejmě neschází ani různé filtry či hrátky s rozšířenou realitou.

Selfie kamerka v průstřelu, který je umístěný uprostřed horní části displeje, má rozlišení 10 Mpx a produkuje hezké, ostré a detailní snímky, se kterými si na sociálních sítích ostudu určitě neutrhnete. Galaxy S22 se umí vytáhnout také co se videa týče a zvládne až 8K záznamy při 24 snímcích za vteřinu (fps).

V tomto nastavení není možné přibližovat či používat ultra-širokoúhlý objektiv, ale když se uskromníte na UHD rozlišení při 60 fps, lze oba tyto prvky využívat. Kvalita videí je výborná, ostření funguje výtečně, je rychlé a díky stabilizaci je vše dokonale plynulé. Kromě klasických záznamů je možné pořizovat i ultra-zpomalené či naopak zrychlené snímky.

Jak fotí Samsung Galaxy S22?

Ukázka: noční snímky

Ukázka: 50Mpx snímky

Ukázka: ultra-širokoúhlé snímky

Ukázka: 3× bezztrátový zoom

Ukázka: 10× / 20× / 30× zoom

Galaxy S22 je mobilní špička, i když s několika výtkami

Jak se Samsungu povedlo navázat na loňskou, velmi povedenou řadu S21? Více než důstojně, dalo by se říct. V několika ohledech jsme se dočkali lepšího telefonu, ale jsou i oblasti, kde se moc nezlepšovalo a ve kterých jihokorejský gigant tak trochu přešlapuje na místě.

Mám na mysli hlavně nabíjení, které prostě o tomto výkonu nemá ve vlajkové kategorii co dělat a pouze průměrná (s přivřením obou očí) je také výdrž na baterii. Ta je jasným ústupkem kompaktní formě, která je ale naopak hlavní předností této novinky.

Pokud hledáte kompaktní vlajkovou loď, zde jste na správném místě. Tak příjemně do ruky padnoucí telefon jsem už opravdu dlouho nezažil a při úchopu pocitem trochu připomíná iPhone 13 (což je určitě pochvala). Displej obsáhnete jednou rukou a díky preciznímu zpracování a matnému sklu působí Galaxy S22 bez debat prémiovým dojmem. Displej je naprosto špičkový, a to jak podáním barev, tak jasem a na samotné špici stojí také fotoaparát. Ne, Galaxy S22 není nejlepší fotomobil, ale v rámci cenové relace okolo 22 tisíc korun jich moc lepších nenajdete.

Samsung Galaxy S22, recenze

Samsung Galaxy S22 patří k nejlepším kompaktním smartphonům dneška i posledních let

Co na to konkurence?

Ve třídě kompaktních vlajkových telefonů vyložený přetlak není a konkurence je tedy víceméně jasná. Hlavním souputníkem je iPhone 13 Pro, který je prakticky stejně rozměrný, výkonnější a o něco lépe fotografující. Je ale zároveň opravdu výrazně dražší. To Pixel 6 je sice levnější a lépe fotografuje, ale jeho Tensor je méně výkonný, nabíjení je podobně mizerné (to ostatně platí i pro iPhone) a má jen 90 Hz, ne tak jemný a jasný displej.

Zmínit bychom měli také výrazně dražší Xperii 1 III s ne tak dobrým fotoaparátem či ZenFone 8, který je naopak velmi levný a pyšní se skvělým poměrem cena / výkon. Samsungu ale bude hrát do karet lepší podpora a kvalitnější zpracování.

Co se nám líbí? Co se nám nelíbí?
 displej a barvy nadměrné zahřívání
 design a zpracování  výdrž
fotoaparát nabíjení
 kompaktnost balení
 systém

Nepřehlédněte

Diskuze

"Komentáře se nahrávají..."