Recenze Redmi Note 8 Pro: ideální volba pod 7 tisíc
Žhavá novinka Redmi Note 8 Pro na první pohled tváří jako zcela obyčejné zařízení. Po pár dnech zkušeností však zjistíte, že se jedná o neobyčejně nevšední produkt. Na náš malý trh totiž Redmi přináší několik prvenství, které (zatím) nikde jinde neseženete, jako je třeba 64Mpx fotoaparát či herní čipset od MediaTeku. Jaký Redmi Note 8 Pro je a jakou sílu mají jeho trumfy proti konkurenci? To se dozvíte v naší recenzi!
Ještě než se pustíme do plného rozboru Redmi Note 8 Pro, jakožto ideální volby ve vyšší-střední třídě, je záhodno zmínit několik věcí. Čínské Redmi přináší na náš trh opět model s přídomkem „Pro“, což je po roční pauze s telefonem Redmi Note 7 (recenze), jehož vylepšená varianta se u nás neprodávala, docela příjemné překvapení. A návrat modelu Pro je velmi dobrá zpráva, ten totiž nabízí oproti standardnímu Notu několik vylepšení, kterým se dnes budeme věnovat. Avšak ne vždy se jde o tak velká vylepšení, jako spíš marketingová lákadla.
Redmi Note 8 Pro: specifikace
Konstrukce | sklo a kov, 161,3 x 76,4 x 8,8 mm, 199 g |
---|---|
Displej | 6,53″, IPS LCD, 2340 x 1080 px, poměr stran 19,5:9, jemnost 395 ppi |
Operační systém | Android 9 Pie + MIUI 10 |
Procesor | 8jádrový, 2,05 GHz, MediaTek Helio G90T |
Paměť | 6 GB RAM, úložiště 64/128 GB, microSD slot (? GB) |
Fotoaparát | čtyři fotoaparáty (64 Mpx hlavní + 8 Mpx širokoúhlý + 2 Mpx makro + 2 Mpx doplňkový), clona f/1.8 + f/2.2 + f/2.4 + f/2.4, umělá inteligence, EIS, duální LED blesk; přední 20 Mpx, clona f/2.0 |
LTE | 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz |
Technologie | Dual SIM, Bluetooth 5.0, USB-C, Wi-Fi, GPS, NFC, 3,5mm audiojack, infraport, čtečka otisků, čtečka tváře |
Baterie | 4 500 mAh, rychlonabíjení (18 W) |
Cena a dostupnost | od 6 890 Kč, říjen 2019 |
Za zapůjčení děkujeme e-shopu XM.cz, u kterého telefon zakoupíte.
Vkusně a elegantně
Jak již zaznělo v samotném perexu této recenze, Redmi Note 8 Pro není kdovíjaký nositel designových inovací. Je ale zřejmé, že výrobce se snažil vizáž alespoň trochu oddělit od základního Redmi Note 8. Fotoaparát je tak symetricky uložen veprostřed zad, namísto klasického umístění doleva nahoru. Také dolní brada je menší a už se do ní nevejde logo výrobce.
Jinak jsou ale mimikry telefonu zcela známé a po prvním uchopení do ruky rozhodně nepadnete na zadek s ústy dokořán. Jediné, co mému zkušenému oku doslova učarovalo, bylo barevné provedení smaragdově zelené a s tím spojený přelévavý motiv zad, kdy do středu se barva ztemňuje, zatímco na hranách je vidět právě ona smaragdová zeleň.
Tělo zařízení je z hliníku a záda ze skla, na první dobrou jsem si tím však jistý nebyl. Ani při testu prohnutí se mobil zrovna nebránil, takže s charakteristikou zpracování jakožto kov a sklo bych byl opatrný. Na každý pád jsou skleněná záda výborně odolná proti poškrábání, a po týdnu nošení v kapse je telefon jako čerstvě vytažený z prodejního balení. A když už jsme u onoho balení, Redmi přibaluje kromě nabíječky a USB-C kabelu také oblíbené měkké plastové pouzdro.
Konektorová výbava potom přinese vše podstatné, tedy nabíjecí USB-C zdířku, audiojack, jeden repráček, dostatek mikrofonů, slot na dvě nanoSIM karty – případně na jednu nanoSIM a jednu MicroSD kartu – a také velmi oblíbený infraport, to kdybyste zachtěli s telefonem ovládat třeba televizi či jiné domácí elektro. Pod zadním krytem také konečně třímá NFC čip, na který jsme všichni tak netrpělivě čekali!
Podstatná je samozřejmě i ergonomie zařízení, tedy úchop. Rád přiznám, že zelený dráček Redmi Note 8 Pro se v ruce drží přímo skvěle. Napomáhá tomu jednak jeho příjemná tloušťka 8,8 milimetrů, jednak zaoblení stran na zádech a pak také protažený poměr stran 19,5:9. Zapomenout nesmíme ani na zabezpečení, které obstarává přední kamerka s 2D čtečkou tváře a také spolehlivý a rychlý skener otisků prstů na zádech. Ten má snad jedinou nevýhodu, a to že je vkusně položen hned v zadním vystouplém panelu s fotoaparáty. Navíc má celkem nestandardně malý rozměr, takže si sousední čočky foťáku nejednou spletete se senzorem otisků, a namísto odemčení telefonu si jen zaprasíte jednu z kamer.
LCDčko na úrovni
Když dojde během testování řeč na displej, s radostí říkám, že klidně můžeme zapomenout na to, jaký je telefon po stránce designu a zpracování. A je to pravda. K čemu nám je, že je telefon pevný a nikde nic nevrže, padne skvěle do ruky a v kapse netlačí, kdy má bídný displej. Ale nebojte, taková silná slova tady nehrozí, Redmi Note 8 Pro má totiž displej přímo výborný. Ano, nutno uznat, že se nejedná o OLED – to už bychom za ty peníze mohli chtít snad úplně cokoliv.
Základním prvkem celého telefonu – ergo displejem – je 6,53palcový IPS LCD panel s rozlišením Full HD+ a poměrem stran již zmíněných 19:9. Že se jedná o LCDčko, to pozná zkušené oko hned. Až v nouzi ale poznáte, že se jedná o velmi dobré LCDčko, které umí na přímém slunci takové čáry, za které se nemusí stydět ani levnější OLEDy. Navíc barevná nadstavba MIUI způsobuje to, že i paletka barev je na displeji „skoro jako“ na OLEDu.
Displej je správně velký, tak akorát protáhlý, aby se na něm dobře pracovalo se dvěma simultánně běžícími aplikacemi a také aby se na něm četly dlouhé texty. To vše povoluje nadstavba MIUI 10, která běží na standardním Androidu Pie. Co k nadstavbě, když už našima rukama prošla několikrát? MIUI je stále tak barevné, stále tak hravé a také pořád tak intuitivní a dobře ovladatelné. Podobně jako EMUI se však potýká s nepopularitou mezi náročnějšími uživateli. Naštěstí pro ně je zde kdykoliv možnost nainstalovat si vlastní oblíbený launcher či přímo jinou ROM. Fantazii se holt meze nekladou.
Mobilní hráč za pár tisíc
Přece jen je ale v něčem MIUI 10 odlišné u tohoto konkrétního smartphonu. Malou indicií může být to, že Redmi Note 8 Pro má vlastní témata, která mění tapetu podle toho, jakou barevnou variantu „Pročka“ jste si vybrali. Tím největším lákadlem, bavíme-li se o softwaru, je specializovaný režim Game Turbo. Pro pochopení jeho účelu se ale musíme podívat pod kapotu zařízení. Tam tepe celkem výkonný herní čipset Helio G90T od MediaTeku a Redmi Note 8 Pro se tak dá de facto označit za herní smartphone.
Některé z vás možná znervóznilo, když jsem v předchozí větě použil naráz slova „MediaTek“ a „výkonný“. Ale skutečně. Tady v Evropě máme mnoho zkušeností s čínskými low-end smartphony, které bývají zpravidla poháněny čipsety od MediaTeku. Ty se sice snaží výkonnostně sekundovat hardwaru od Qualcommu, jejich rozdílný výkon v praktickém testu je však hodně znát.
Ne však u modelu Helio G90T, což je prosím pěkně nejvýkonnější mobilní čipset, který MediaTek vyrábí. A to už přece něco znamená! Znamená to konkrétně to, že telefon je asi tak výkonný, jako byste čekali, že za svou cenu bude – tedy že obstojně zvládne průchod systémem a nějaký ten multitasking. A k tomu si Redmi vymyslelo ještě onen režim Game Turbo, který jsem již naťukl v nedávném odstavci. Ve stručnosti se jedná o režim, který omezí na pozadí běžící operace a většinu výkonu soustředí na hraní her. A nutno uznat, že to funguje a na telefonu Redmi Note 8 Pro si tak zahrajete veškeré moderní pecky, jako třeba Harry Potter: Wizards Unite nebo mobilní iterace pařeb PUBG a Call of Duty.
Hraní baterii nevadí
Samozřejmě se nabízí otázka, jak dobře Redmi navrhlo baterii, když jdou s telefonem provádět takové herní kreace. Akumulátor v těle smartphonu je příjemně nadprůměrný, nabídne kapacitu 4 500 mAh. To stačí i na dva pohodlné dny používání doma i v kanceláři; ne ale, když budete pod stolem pařit mobilní hry. Se zapnutým režimem Game Turbo baterie celkem snadno ukrajuje nabitá procenta.
Avšak máme ozkoušeno, že i po dni stráveném v práci telefon zmákne ještě několik hodinek odpoledního hraní, než si rád řekne o natankování. A to rozhodně není žádná otrava, telefon totiž umí 18W rychlonabíjení, a tak jej máte za zhruba dvě hodinky nabitý z 0 na 80 %. S tím se dá žít. Na bezdrátové nabíjení či snad reverzní bezdrátové nabíjení ani nemyslete, tady jsme v trochu jiné cenové sféře.
První se 64 megapixely!
Tématiku tohoto prvenství jsme již řešili v našem samostatném článku, který doporučujeme přečíst. Tady si ale můžeme odpovědět na trochu jinou otázku, a sice, jak moc přínosný 64megapixelový snímač je, respektive do jaké míry se jedná jen o dobrý prodejní argument? Protože tím bezesporu je. Zákazník bude váhat mezi Redmi Note 8 a Note 8 Pro, prodavač přispěchá a poradí: jednoduchá matematika velí, že 64 je víc než 48, tudíž 64 je logicky lepší. Anebo ne?
V něčem lepší určitě je, třeba v ostrosti snímků s plným rozlišením 64 megapixelů. Vtip je ale v tom, jak tento fotoaparát funguje. Klasické snímky totiž fotí v úspornějším rozlišení 16 megapixelů – zato jeho konkurence, byť třeba z vlastních řad, fotí se 48megapixelovým snímačem 12megapixelové fotky. Důvod je prostý. Plnohodnotná fotka ve čtyřnásobném rozlišení je zbytečně velká (klidně i více než 20 MB!) a na klasické jednoduché focení není potřeba. A kdo ji i přesto chce, může kdykoliv přejet prstem a na režim přepnout.
Číslo 64 tak působí velmi dobře na zákazníky a navíc vám v tuto chvíli může dodat pocit, že nic takového nikdo jiný nemá. Rozdíl v reálném životě ale logicky není zas tak markantní. Fotky sice jsou ostřejší než s 12/48 megapixely, ale upřímně, pokud vám o mobilní focení vážně jde, asi si nebudete kupovat fotomobil za 7 tisíc. Dost ale o číslech, raději si řekněme, jaké jsou fotky v praxi? Redmi Note 8 Pro fotí velmi dobře, na fotkách není přepálené světlo, barvy se snaží být věrné a o ostrosti se v případě 16/64 megapixelů nedá pochybovat.
Fotoaparát do nepohody
Tím ale nemůžeme chválu zakončit. Aplaus si zaslouží i makro režim, pro který má telefon Note 8 Pro speciálně dedikovaný objektiv. Stačí přiblížit kameru trochu blízko a aktivovat 2x bezztrátový zoom – a makro fotky se tvoří jedna za druhou. Vyjma toho ale fotoaparát září také co do širokoúhlého záběru, díky kterému zachytíte více obsahu, musíte ale počítat s poklesem jemnosti obrazu. V neposlední řadě zde máme i speciální noční mód, který však není kdovíjak schopný a z absolutní tmy světlo neudělá. Důležité však je, že se s telefonem nemusíte bát fotit při večerních akcích ve městě. S tím totiž absolutně nemá problém.
A takhle by šlo pokračovat dál a dál. Ztratit slovo o tom, že natáčení ve 4K je super, ale video ve Full HD je zase plynulejší. Pak také selfie kamera, která umí skvělý bokeh efekt, i když pomocí umělé inteligence. Každopádně, verdikt je takový, že za cenu necelých 7 tisíc je Redmi Note 8 Pro skutečně famózní fotomobil a opravdová síla nedí jen v počtu megapixelů, ale v celkovém pojetí fotoaparátu. A to je podstatné!
Jak fotí Redmi Note 8 Pro?
Ukázka: noční režim
Ukázka: makro režim
Tohle se vyplatí!
Vlastně v každém ohledu je Redmi Note 8 Pro veskrze fajn telefon. Umí výborně fotit, má dost výkonu i dobře odladěný systém. Navíc celkem velké procento zákazníků zaujme svým designem, byť ten není vyloženě nápaditý. To, co jej však udrží silným v boji s konkurencí, je bezpochyby cena. Pokud se spokojíte s pamětí 64 GB, vejdete se s novým Redmi Note 8 Pro pod 7 tisíc korun. A to je argument, na který plno zákazníků slyší.
Čínská společnost se tak po půlroce opět vrací s obchodně neskutečně silným produktem, který má jen málo kompromisů, a to minimum, co by se dalo vytknout, je vlastně druhořadé, protože cílové skupině nic z toho vadit nebude. Hlavní je vidět progres, který Redmi udělalo. A ten je třeba ocenit, zvláště, když po mnoha inovacích nemusí telefon stát o tisíce korun více, než jeho předchůdci. Bylo by ale nešťastné vnímat Redmi Note 8 Pro jen jako levný telefon. Je to předně velmi dobrý telefon, který má jako benefit smysluplnou cenovku. Vždyť tolik opěvovaný poměr ceny a výkonu je něco, co řeší při nákupu nového smartphonu snad úplně každý.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | |
![]() |