Recenze Samsung Galaxy Buds Pro – „Téměř“ dokonalá sluchátka
- Samsung po loňské odbočce s Buds Live vstupuje do boje o nejvyšší příčky
- Na trh uvedl novinku Galaxy Buds Pro – svá nejlepší bezdrátová sluchátka
- Ta lákají zejména na aktivní potlačení hluku a vynikající zvuk
- Daní za „luxus“ je však rozporuplná ergonomie a vysoká cena

Konečně špičková bezdrátová sluchátka
Samsung jakožto jeden z největších výrobců smartphonů před časem nakoukl i do segmentu bezdrátových sluchátek. První dvě generace (Buds a Buds+) byly zdařilé, dominovaly v ergonomii, výdrži, zvuk byl skvělý a cena přijatelná. Vloni v létě však Korejec udělal lehkou odbočku a přinesl na trh Buds Live (recenze) – pecková sluchátka zaměřená na styl. Právě na nich si ale vyzkoušel stěžejní technologii ANC, což není nic jiného než aktivní potlačení okolního hluku.
Právě zejména to chce přetavit v úspěch i u nových Galaxy Buds Pro, která se po odchylce vrací konkurovat Applu i Huawei a jejich prémiovým modelům bezdrátových sluchátek. V některých oblastech se Samsung neskutečně zlepšil, jinde ale přišly kompromisy, na které nebyly uživatelé doposud zvyklí. Takže jak novinka dopadla v praktickém testu?
Změna designu ≠ dobře
Hned na první pohled je patrné, že sluchátka Buds Pro se nepodobají ničemu, co v tomto segmentu Samsung v minulosti představil. Jsou sice špuntová stejně jako Buds nebo Buds+, ale design je kompletně nový. Také jsou oproti dřívějšku větší, divně vypouklá a až na silikon do zvukovodu postrádají jakýkoliv měkký element. Potěší ale novinka v podobě zvýšené odolnosti IPX7 (ponoření do 1 metru až na 30 minut).

A to bohužel znamená jediné: ergonomie letos dostala pořádně na frak a dle mého názoru jde suverénně o největší bolest nových Buds Pro. V uších od prvního dne tlačí a na nepohodlí v porovnání s minulými generacemi se bude zvykat těžko. Poctivě jsem vyzkoušel všechny nástavce (předesílám, že obvykle mi sedí výchozí velikost, tedy ta prostřední), ale perfektně mi nepasovaly ani jedny.
Na závěr testování už se moje uši zřejmě adaptovaly na jejich tvar a samotná instalace byla podstatně pohodlnější. Opět ale musím zmímit tvrdý plast, kvůli kterému sluchátka třeba po čtyřech hodinách neustálého nošení nepříjemně tlačí. Škoda, skoro to vypadá, jako kdyby Samsung ergonomii nových Buds Pro předem vůbec netestoval.

Elegantní s touchpadem
Jinak ale nepůsobí po estetické stránce vůbec špatně. Pořád nejsou tak obří jako u některé konkurence a v uších se při nošení bezproblémově skryjí. Nepřehlédnutelnou součástí je touchpad, na kterém je položen také ruchový mikrofon (dohromady má každé sluchátko tři takové mikrofony). Ovládání poklepáním či podržením je standardní a citlivé, ergo lze ovládat i v rukavicích.
Pěkně navržena je i nabíjecí krabička s bezdrátovým dobíjením. Ale moment, neviděli jsme ji už někde? Samozřejmě. Pouzdro a nabíječka zároveň je totiž stejná, jako u Buds Live, jen s tím rozdílem, že u všech tří barev je matná. A Samsung dokonce tvrdí, že jestli máte doma nějaké ochranné kryty či obaly od Live, můžete je využít i tady. Za dobrý nápad palec nahoru!
Nejlépe hrající špunty od Samsungu
V úvodu jsem proklamoval, že v některých oblastech se sluchátka od Samsungu mezigeneračně velmi polepšila. A kdybych měl vybrat jeden aspekt sluchátek, který mi přijde jako největší zlepšení oproti loňsku, volím jednoznačně kvalitu zvuku. Z kodeků to možná nebude zřejmé, podporují pouze AAC a SBC, ale v praxi to poznáte hned.

Ta je na špičkové úrovni s ohlédnutím na cenu produktu. Zvuk je brilantní, čistý a když trochu poštelujete nastavení v aplikaci, vychutnáte si i skvělou basovou složku. Dále výšky, ty ani při vyšší úrovni hlasitosti nekvílí. Sluchátka za to vděčí nejen dvěma 11milimetrovým měničům, ale také technologii ANC, tedy aktivní potlačení hluku.
To Korejci nasazují již podruhé, tentokrát ale cloní okolí i silikonové špunty, takže je nerušený zážitek ještě znatelnější než u Buds Live. Po aktivaci clony se většinou vyruší klasické zvuky rušné ulice a další monotónní hluk. Nemusíte se ale bát, že byste přeslechli hlášení v MHD a podobně. Vždy ale záleží na tom, jak moc hlasitou hudbu v uších máte.
Chytrá sluchátka
Kromě zmíněného aktivního potlačení hluku mají sluchátka i další chytré funkce, které rozhodně stojí za zmínku. Tak pěkně popořadě:
- režim propustnosti, ambientní mód – opak ANC, tedy zvuk z venku vám jde přímo do sluchátek
- detekce hlasu – když máte aktivní ANC, stačí promluvit a automaticky se přepne na režim propustnosti (pokud se sluchátky rádi zpíváte, doporučuji funkci vypnout)
- čtení oznámení – sluchátka umí číst oznámení z SMS zpráv, kalendáře a nepřijatých hovorů (případně příchozích hovorů)
- 360stupňový zvuk – funkce dostupná pouze pro aktuální telefony Samsung Galaxy S21, klasický prostorový zvuk. Rozhodně stojí za vyzkoušení!
- herní režim – minimalizace latence při hraní mobilních her
- ekvalizér v aplikaci – normální zvuk, měkký, dynamický, jasný či zesílení výšek anebo zesílení basů
- hlasový asistent – implementace pro Bixby (Samsung) či Siri (Apple)
- sdílení zvuku s dalšími sluchátky z rodiny Galaxy Buds
Pro některé ze zmíněných fičur je třeba zamířit do aplikace Galaxy Wear, respektive Galaxy Buds. Ta je dostupná pro obě největší platformy, v iOS ale zatím není možné sluchátka s aplikací spárovat. To však nijak neomezuje kvalitu poslechu.
Osobně mě trochu zamrzelo, že v aplikaci není možné provést test pro nejlepší možné odclonění okolí a správné padnutí, jako to umí třeba Apple, Huawei nebo Sony.
Mezigenerační pokles výdrže
Jedním z důvodů, proč byla sluchátka Buds a Buds+ tolik oblíbená, byla neskutečná výdrž na baterii. Předchozí generace sice nedisponovaly aktivním potlačením okolí, ale zato slibovaly dlouhotrvající přehrávání hudby klidně až 11 hodin. Hned prozradím, že takových cifer Buds Pro nedosahují.
Při běžném poslechu hudby s aktivním ANC z telefonu či z počítače a občasném přepnutí na ambientní režim je doba poslechu asi 5 až 6 hodin. Bez ANC se prodlouží na solidních 8 až 9 hodin. Dobíjecí pouzdro pak sluchátkům dodá šťávu na dalších až 20 hodin. Výrobce navíc slibuje, že 5 minut v pouzdře stačí na další hodinu hraní. Bezdrátové nabíjení ochranného pouzdra samozřejmě nesmí chybět, jak jsme u špičkových sluchátek zvyklí.

Nejlepší sluchátka ve vaší galaxii
Ve zkratce by se dalo říct, že se Samsung letos opravdu vytáhl. Co se naučil u Buds Live zkombinoval s tím, co už uměl od dob Buds+. Výsledkem jsou pěkná sluchátka s výborným zvukem, příjemnými a život zlepšujícími technologiemi a tomu odpovídající výdrží. Perfektní ale nejsou, protože vlivem všech těch vylepšení musela odejít kvalitní ergonomie.
Zároveň lze pozorovat něco, co třeba Apple dělá již delší čas. Izolace produktu ve vlastním ekosystému. Tak třeba Buds Pro sice připojíte i k iPhonu, ale v aplikaci Galaxy Buds už s nimi nic neuděláte, telefon je tam prostě nevidí. K tomu funkce 360 Audio funguje jen s telefony Samsung, a to ještě zdaleka ne se všemi.
Do toho se všeho se ještě vkládá cena, kterou Samsung letos vytáhl na necelých 6 tisíc korun. To už je skoro částka, za kterou jsme před pár lety pranýřovali Apple AirPods Pro. Verdikt bych tak viděl takto: jestli máte telefon od Samsungu, notabene některou z posledních vlajkových lodí, kupte Buds Pro – nejsou tak pohodlná, ale hrají lépe než Buds Live (recenze) a Buds+ (recenze). Máte-li telefon od Huawei, berte FreeBuds Pro (recenze); u Applu zase AirPods Pro (recenze). A jestli vám doopravdy záleží na zvuku a na hudbě, kupte si Sony WF-1000XM3 (recenze).
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |