Recenze Huawei FreeBuds Pro – Nejlepší konkurence pro AirPods Pro

Jakub Fišer
  • Huawei posiluje v segmentu chytrých bezdrátových sluchátek
  • Nejnovější počin se jmenuje FreeBuds Pro a jde o špičková sluchátka
  • Stojí 5 tisíc korun, vypadají i hrají luxusně a navrch účinné potlačení hluku
Huawei FreeBuds Pro, balení a sluchátka, recenze
Huawei FreeBuds Pro, balení a sluchátka, recenze

V odvětví vlajkových bezdrátových in-ear (do ucha, nikoliv přes hlavu – pozn. redakce) sluchátek je nyní poněkud těsno. Nekorunovaného krále jménem AirPods Pro (recenze) doplňují Sony WF-1000XM3 (recenze) a také nové Galaxy Buds Live (recenze). Podmínkou je cena mezi 5 a 7 tisíci korunami a špičkové funkce. Jak ale ukázaly naše recenze, kompromisy se najdou ve všech třech zmíněných. Jak tedy odpoví Huawei s horkou novinkou jménem FreeBuds Pro?

Samsung Galaxy A56 5Gpixel-counter

Luxus v uších

I když design sluchátek vychází z již roky daného standardu „hlavička a nožička“, Huawei se v tomto směru snaží jít vlastní cestou. Nožička je nově krátká, hranatá a zdobí ji logo výrobce. Druhou částí sluchadel je buclatá hlavička, ve které se nachází měnič, senzory a z velké části také baterie. Po obvodu dále najdeme už jen černé očko s ruchovými mikrofony a silikonový nástavec do zvukovodu.

Díky tomuto špuntu sluchátka v uších sedí dobře a přímo skvěle izolují okolí. Zprvu ani moc netlačí, to má ale první trochu nepříjemný háček. Plastový vnějšek sluchátek je opravdu rozměrný a v uchu po pár hodinkách může nepříjemně tlačit. Tady se ale pouštíme na subjektivní led – je dost dobře možné, že vy takový ergonomický trabl mít nebudete.

V každém případě, sluchátka se z uší nederou při běhu, chůzi a většinou ani při jídle. Místy jsem ale zaznamenal, že pokud s nimi smrkám nebo nahlas hovořím (třeba s kolegou v práci), mají tendenci vysunovat se z uší ven. To pocítíte zhoršenou izolací od okolí a také zhoršenou kvalitou zvuku. Pokud se setkáte s podobnou obtíží, doporučuji vyzkoušet i menší silikonové nástavce.

Huawei FreeBuds Pro, recenze
Huawei FreeBuds Pro, recenze

Ovládání přímo na nožičce

Hranatou a dobře nahmatatelnou nožičku vybavil výrobce dotykovou ploškou, která však reaguje nejen na dotyk, ale i na tlak. Zatímco letmým pohybem sunutí dolů a nahoru na nožičce můžete přidávat nebo naopak ubírat hlasitost.

Tím to ale zdaleka nekončí. Na dotykovou plošku, která je po vybalení z krabičky označena malým kouskem plastové fólie, můžete i zatlačit a to vyvolá rozličné akce. Jedním stisknutím pozastavíte přehrávání, dvěma rychlými posunete skladbu, třemi zase skladbu vrátíte o jednu zpět.

Po podržení následuje reakce, kterou si vyberete v doprovodné aplikaci – nativně jde o střídání režimu aktivního potlačení hluku a režimu propustnosti. Stisknutí je doprovázeno příjemným křupnutím, které jako by bylo haptickou odezvou, ale jde o předpřipravený zvuk do sluchátek. Tisknutí nožičky lze pohodlně provádět i s rukavicemi, ale u regulace hlasitosti je to složitější – tam je lepší „kůže na kůži“.

Huawei FreeBuds Pro, recenze
Huawei FreeBuds Pro, recenze

Pouzdro ochrání a nabije

Jak jinak, i k těmto v zásadě prémiovým špuntům je v prodejním balení připraveno i pouzdro. To je na rozdíl od špuntů samotných z matného plastu a kromě USB-C konektoru, párovacího tlačítka a dvou diodek (jedna uvnitř, druhá venku) na něm není nic zajímavého. Designově působí neutrálně, velmi dobře ladí k samotným FreeBuds Pro.

Potěšující zprávou je, že nechybí podpora bezdrátového nabíjení. To se sice rozjelo naplno až po první aktualizaci, ale poté již fungovalo bez problémů. K pouzdru ještě jednu miniaturní výtku. Sluchátka se z něj občas těžko dostávají. Jak jsou lesklá, není je de facto za co chytit. A není to jen problém mých možná nešikovných rukou, jak potvrdila řádka mých známých a kamarádů, kterým jsem produkt půjčil do spárů.

Huawei FreeBuds Pro, balení, recenze
Huawei FreeBuds Pro, balení, recenze

Zvuk je na vrcholu

Osobně mě sluchátka svým designem kdovíjak nenadchla, ale dokážu ocenit kvalitu. Jejich síla naštěstí tkví úplně někde jinde, a sic po straně zvuku. Předně trochu tabulkových údajů. Máme zde dva 11mm měniče, v každém sluchátku jeden. Sluchadla podporují kodeky SBC a AAC.

AptX sice sluchátka neumí, ale o spojení se zdrojem se stará pokročilé Bluetooth 5.2 – a konektivita je naprosto dokonalá. S telefony Huawei či Honor se spojí okamžitě, s jiným Androidem či iPhonem to chvilku trvá, ale automatika funguje i tady.

Pokud jde o samotný zvuk, ten patří k tomu nejlepšímu, co za 5 tisíc korun můžete chtít. FreeBuds Pro zaslouží pochvalu za čistý, uvěřitelný zvuk, výborné výšky, středy a hlavně famózně nastavenou basovou složku. Tu si užijí fanoušci současné elektronické hudby, i posluchači nové vlny z 80. let 20. století. Kvalitu sluchátka zaručují i při poslechu mluveného slova či při telefonování.

Huawei FreeBuds Pro, recenze
Huawei FreeBuds Pro, recenze

Vypněte okolí

Druhou polovinou úspěchu na poli zvuku je technologie active noise cancelling (ANC), se kterou si zde výrobce nemálo pohrál. Aktivní potlačení hluku funguje zcela bezproblémově také díky již zmíněným měkkým špuntům, které samy o sobě dobře izolují okolní ruch.

Po zapnutí aktivního odclonění hluků v uzavřené kanceláři či doma asi moc rozdíl nepoznáte, ale kupříkladu ve veřejné dopravě či při procházce městem je rozdíl hodně znát – a to i při pozastaveném přehrávání. Jednou se mi dokonce stalo, že jsem v redakci kvůli sluchátkům přeslechl zvonícího kurýra a už jen kvůli této vtipné situaci musím aktivnímu potlačení hluku u Huawei FreeBuds Pro udělit plný počet bodů.

Opačně zacílenou funkcí režimu ANC je mód propustnosti, kterému Huawei říká Awareness. Ten naopak vpouští dovnitř okolní zvuky, díky čemuž můžete například hovořit s prodavačkou v obchodě nebo s kolemjdoucím po ulici, a nemusíte sluchátka vytahovat z uší. Funguje to dobře, spolehlivě, ale konkurence – třeba Galaxy Buds+ (recenze) – tuto fíčuru umí ještě o něco lépe; těm ale zase pro změnu chybí právě ANC.

K dalším funkcím patří třeba detekce nošení, kdy sluchátka sama poznají, že je máte nasazená a po vyjmutí z uší kupříkladu pozastaví přehrávání. Zajímavější je pohled do aplikace AI Life, kterou najdete na Google Play Storu nebo v AppGallery; na iPhone si ji bohužel nenainstalujete a ke kompletnímu nastavení je tak třeba telefon s Androidem, i když ne nutně Huawei či Honor. Aplikace nabízí možnost aktualizací, nastavení některých funkcí, jako třeba ovládání, a také prověrku padnutí. V té jsem opakovaně neuspěl, asi nemám uši podle čínských tabulek…

Vyhrají celý den

Tady konečně mohu pochválit oblé, skoro až barokní tvary nových sluchátek Huawei FreeBuds Pro. Díky tomu se do každého sluchadla totiž vlezla baterie s kapacitou 55 mAh a to bohatě stačí na 5 hodin přehrávání hudby s aktivním potlačením hluku. Bez vyspělého odclonění hluků můžete poslouchat o cca 2,5 hodiny déle.

Posléze přijde na řadu již zmíněné bezdrátové pouzdro. To má 580mAh akumulátor a špuntíky dobije z 0 na 100 % všehovšudy třikrát. V praxi tak máte s plnou nádrží zvuk na 30 hodin, a to je víc, než stihnete za jeden den spotřebovat. A pokud máte v práci i doma, stejně jako třeba já, po ruce bezdrátovou nabíječku, stačí tam na pár desítek minut pouzdro odložit a nevybije se vám vlastně nikdy.

Jediný vyzyvatel AirPodů? Téměř…

Sluchátka Huawei FreeBuds Pro patří bezesporu k těm nejlepším bezdrátovým sluchátkům s cenovou hranicí 5 tisíc korun. Protože Sony i Apple stojí víc, má Huawei prakticky jediného velkého konkurenta, a tím jsou bezdráty Samsung Galaxy Buds+ (recenze), které ale Číňan hravě strčí do kapsy.

Zbývá konkurence z vyšších pater, proti které má Huawei silné páky. FreeBuds Pro rozhodně vypadají mnohem víc stylově než kdejaká sluchátka od Sony. Oproti Galaxy Buds Live (recenze) mají lepší zvuk a hlavně jsou špuntová, takže i povedenější ANC.

Huawei FreeBuds Pro, balení, recenze
Huawei FreeBuds Pro, balení, recenze

A pak jsou tu Apple AirPods Pro. A k těm mám co říct. Huawei mohl vyfouknout Applu první místo v srdcích jablíčkářů, stačilo k tomu zpřístupnit aplikaci AI Life i pro iOS. Zákazník by pak viděl AirPods Pro za 6 tisíc v kontrastu s FreeBuds Pro o tisícovku levnější. V takovém případě bych tu volbu posvětil klidně trojnásobně.

Skutečnost je ale taková, že absence doprovodné aplikace je pro majitelé iPhonů překážkou ke komfortnímu používání. Androiďáci to mají jasné – FreeBuds Pro jsou super a jestli se s nimi skamarádí i vaše uši, nebudete chtít nic jiného!

Co se nám líbí?Co se nám nelíbí?
Plus vynikající zvuk, skvělé basyPlus lesklý povrch přitahuje nečistoty
Plus aktivní potlačení hlukuPlus pro někoho horší ergonomie
Plus bohatá výdržPlus doprovodná aplikace není pro iOS
Plus podpora bezdrátového nabíjení
Sledujte nás v Google Zprávách

Komentáře

Samsung Galaxy A56 a A36 5Gpixel-counter

Nejnovější články