Recenze Redmi Note 13 Pro 5G – To nejlepší ve střední třídě?

  • V redakci jsme otestovali žhavou novinku Redmi Note 13 Pro 5G
  • Telefon střední třídy má v rukávu několik trumfů
  • Láká na skvělou výbavu a špičkové fotoaparáty
V redakci jsme otestovali Redmi Note 13 Pro 5G

V redakci jsme otestovali Redmi Note 13 Pro 5G | foto: vlastní

Značka Redmi na trhu působí pod společností Xiaomi. Řadu Redmi Note následně doprovází skvělá historie zahrnující velice povedené smartphony. Do redakce se nám dostal model Redmi Note 13 Pro 5G, který se pokouší šlapat na paty veškeré konkurenci.

Redmi Note 13 Pro 5G: specifikace

Konstrukce 161,1 × 74,2 × 7,9 mm, 187 g, zvýšená odolnost IP54
Displej 6,67″, AMOLED, 120 Hz, 2712 × 1220 px, poměr stran 20:9, jemnost 480 PPI
Operační systém Android 13 + MIUI 14
Čipset 8jádrový, 2,4 GHz, Qualcomm Snapdragon 7s Gen 2
Paměť 8 GB RAM, úložiště 256 GB, MicroSD až 1 TB
Fotoaparát tři objektivy (200 Mpx hlavní + 8 Mpx ultra-širokoúhlý 120° + 2 Mpx makro), clona f/1.65 + f/2.2 + f/2.4, OIS, LED blesk; selfie 16 Mpx, clona f/2.2
LTE 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz, LTE-A Cat20
Technologie 5G, Dual SIM, Bluetooth 5.2, NFC, Wi-Fi 6, GPS, 3,5mm jack, USB-C, stereo reproduktor, čtečka otisků prstů, infraport
Baterie 5 100 mAh, rychlonabíjení 67 W
Cena a dostupnost  8 999 Kč, 15. leden 2024

Recenze Redmi Note 13 Pro 5G – Balení

Nový smartphone výrobce zabalil do poměrně masivní krabičky, což evokuje, že balení nebude ochuzeno o nic důležitého. Pocit bohatého balení byl po rozbalení potvrzen a krom samotného telefonu, technických brožurek nebo jehly na SIM, je přibalen i praktický silikonový tmavě šedý obal. Samozřejmostí je přítomnost USB-A / USB-C kabelu. Výrobce neopomněl přibalit ani silný 67W adaptér do sítě.

Redmi Note 13 Pro 5G

Redmi Note 13 Pro 5G | foto: vlastní

Stylovka každým coulem

A ve skvělém dojmu pokračuje i samotný telefon. Novinka Redmi Note 13 Pro nám do redakce dorazila v barevném provedení Aurora Purple, která telefonu neskutečně sekne. Záda telefonu jsou zbarvena do růžova, přičemž při dopadu světla je barva lehce proměnlivá.

Matná úprava posléze zabrání nepěkným otiskům. Krásný detail se skrývá u fotoaparátu, jehož modul je rozdělen na tři části, z nichž každá má lehce jiný barevný odstín. A i přesto, že telefon hraje různými jemnými barvami, na eleganci mu to nijak neubírá.

Fotoaparát hraje všemi barvami

Fotoaparát hraje všemi barvami | foto: vlastní

Hranatý a překvapivě kompaktní

Elegantnímu dojmu ostatně napomáhá i celkový hranatý design telefonu. Rám zařízení je rovný a rohy jsou jen minimálně zahnuty. Samotný rámeček navíc nese matnou úpravu s růžovým odstínem. Telefon se tudíž skvěle drží v jedné ruce a i přes své rozměry, 161 mm na výšku a 74 mm na šířku, působí novinka kompaktně. Na dosah pravého palce ruky je poté umístěno zamykací tlačítko a kolébka hlasitosti. Bez přehmatu skvěle obsloužíte i senzor otisků prstů v displeji, který patří mezi nejlepší ve své kategorii.

Novinka Redmi Note 13 Pro uspokojí audiofily, jelikož se telefon chlubí stereo reproduktory. Jeden je umístěn ve spodní straně po boku USB-C portu a šuplíku na SIM. Druhý je v horní části rámu. Společně zajišťují kvalitní zvuk, jenž při maximální hlasitosti strádá jen minimálně. Hned vedle horního průduchu je přítomen 3,5mm jack a infraport.

Displej zařízení se nese ve stejném duchu jako ostatní designové prvky. Panel je krásně rovný a podtrhuje hranaté tvary telefonu. Rámečky jsou minimální, stejně jako průstřel pro přední fotoaparát. Vítaným benefitem novinky se stává zvýšená odolnost IP54, která jen podtrhuje pocit skvěle zpracovaného smartphonu.

Displej z vyšších sfér

Redmi Note 13 Pro svou cenou spadá do střední třídy. I přesto ale výrobce do telefonu nasadil panel, který by mohl být využit i v mnohonásobně dražším telefonu. Konkrétně je řeč o 6,67palcovém AMOLED displeji s rozlišením 2 712 × 1 220 pixelů a vysokou 120Hz obnovovací frekvencí. Neméně důležitá je i svítivost panelu, která se zastavila na 1 800 nitech. S viditelností zkrátka nejsou nejmenší problémy.

Výčet parametrů bychom tedy klidně mohli zasadit i do dražších smartphonů. Přesto ale dostáváme takovou kvalitu u telefonu s cenou pod 10 tisíc korun.

Displej Redmi Note 13 Pro 5G

Displej Redmi Note 13 Pro 5G | foto: vlastní

Početné možnosti přizpůsobení

Zobrazovací schopnosti nasazeného panelu jsou vskutku dobré. Redmi vsadilo na sytější podání barev, díky čemuž displej působí jako omalovánky. Barvy jsou výrazné a hravé. Nastavení barevného podání je navíc velice obsáhlé. V možnostech je několik předvolených režimů, z nichž každý má své pro a proti. Upravit lze i teplota barev a nechybí ani jednotlivé ladění RGB prostoru, odstínů, kontrastu nebo gamma složky.

Automatická regulace jasu trochu zlobí

Automatická regulace jasu trochu zlobí | foto: vlastní

Zlobivá regulace jasu

Mezi další možnosti displeje patří obnovovací frekvence, kterou telefon dokáže sám ovládat a rozpoznat, kdy je třeba zrychlit či zpomalit. Funguje bezchybně a o práci probíhající na pozadí ani nevíte. Chválu si ale nezaslouží automatická regulace jasu. Na můj vkus je až přehnaně aktivní a v mnoha případech netrefí ideální hodnotu. Například v noci je displej příliš tmavý, naopak na denním světle málo rozsvícený. Často jsem musel hodnotu jasu manuálně upravit.

MIUI ve skvělé formě

Jestliže od telefonu chcete operační systém Android s minimem úprav, tak novinku Redmi Note 13 Pro můžete rovnou vyřadit ze svého seznamu. To bych ale rozhodně nedělal. Nasazené MIUI 14 je i přes svou masivní rozsáhlost velice povedené. Nadstavba z dílen Xiaomi má spoustu skvělých funkcí, které snoubí s moderním designem. Na jedničku v Redmi zvládli i optimalizaci. Systém běží jako z praku a v žádné situaci se nezadrhe. Díky rychlému displeji je navíc pocit z optimalizace ještě víc umocněn.

Redmi Note 13 Pro 5G

Redmi Note 13 Pro 5G | foto: vlastní

Ovládání systému je poté naprosto jednoduché a intuitivní. Hned při prvním spuštění se vás telefon zeptá na vaše preference. MIUI lze ovládat pomocí klasických softwarových tlačítek nebo gesty. Zvolit můžete i celkový ráz systému. Aplikace mohou být rozmístěny na domovských plochách nebo v klasickém menu.

Alternativa je nabízena i v notifikačním centru, jenž je vyvedeno v Android nebo MIUI stylu. Změna je ale minimální a rozdílu si jen tak nevšimnete. Centrum zobrazíte tahem z levé horní půlky. Z té pravé vyrolujete centrum ovládání.

Parádní notifikace a mnoho dalšího

Nadstavba MIUI řadu let dokazuje, že příjem a informace ohledně notifikací ji nejsou cizí. I ve žhavé novince je přítomna funkce Always-On displej, která je v podání Redmi asi nejlepší na trhu. Aktivní displej, jak jej Redmi nazývá, nabízí několik designových stylů v různých barvách. Na zhasnutém displeji neustále uvidíte nejen čas, ale i příchozí notifikace. Na ty vás telefon dále upozorní zvukem i krátkým rozsvícením krajů displeje.

Redmi Note 13 Pro 5G

Redmi Note 13 Pro 5G | foto: vlastní

Jednou z nejužitečnějších funkcí se v mých rukou stalo rychlé vyhledávání pomocí gesta na čtečce otisků prstů. V moment, kdy prst na senzoru podržíte i po odemknutí, objeví se ikonka pro vyhledávání na internetu nebo skener QR kódů. Vám stačí posléze prst přesunout na potřebnou akci a vmžiku začnete například brouzdat po internetu.

Skvělým doplňkem po ruce je i postranní lišta spojená s mini aplikacemi. Průběhem celé nadstavby si můžete nechat zobrazit postranní tlačítko, které chytře navrhuje vaše oblíbené aplikace. Ty se následně otevřou jako mini okna, přičemž v jeden moment lze využít až dvě. Načítání je rychlé, stejně jako samotná práce s okny.

Nadstavba MIUI toho ovšem skrývá mnohem více. Tohle je jen výčet těch více praktických vychytávek, které jsem každodenně využil a byl jsem rád, že je Redmi nabízí. V telefonu ale nalezneme i takové „gimmicky“, jako je třeba měření srdečního tepu. Na snímač otisků prstů položíte prst a měření započne. Přesnost je ale velice kolísavá a spíše jen orientační. Dále stojí za zmínku třeba režim pro ovládání jednou rukou nebo volba rozšíření paměti RAM.

Redmi Note 13 Pro 5G

Redmi Note 13 Pro 5G | foto: vlastní

Výkonu má tak akorát

Do telefonu Redmi Note 13 Pro nasadil výrobce poměrně silné vnitřnosti. Srdcem novinky se stal moderní 4nm čip Qualcomm Snapdragon 7s Gen 2. Jde o odpovídající procesor pro danou třídu. Nejvýkonnější sice není, avšak zahanbit se nedá. Ke spolupráci navíc dostal obstojných 8 GB RAM, které Redmi virtuálně rozšiřuje o dalších až 8 GB.

Papírové specifikace jsou na danou cenovou kategorii lehce nadprůměrné. V realitě ale výbava dokazuje, že je více než dostatečná. Telefon v klidu zvládá multitasking, MIUI utáhne bez škobrtnutí a zahrajete si i náročné herní tituly. I když v tomto případě se občas musíte smířit s horšími detaily. Telefon jsem samozřejmě prohnal i různými benchmarky, včetně toho nejpopulárnějšího AnTuTu, kde si novinka vysloužila sympatických 587 281 bodů.

Baterie na piedestalu

Vnitřnosti novinky jsou sice dosti výkonné, zároveň se ale jedná o moderní technologii, která dokáže být úsporná. To se odrazilo i na samotné výdrži nasazeného 5 100mAh akumulátoru. Jakmile dáte telefonu malinko zabrat, tím je myšleno občasné hraní her, brouzdání po internetu či focení a natáčení, vydrží s vámi Redmi Note 13 Pro zhruba den a půl. Při menší zátěží se dostanete i na celé dva dny.

Následné dobíjení baterie je díky 67W nabíječce bleskurychlé. Stejně jako u hraní her, i při nabíjení konstruktéři dobře vyřešili odvod tepla. Bezpečnému a rychlému nabíjení tudíž nic nebrání.

Rychlost nabíjení:

  • 0 až 20 % – 09:47
  • 0 až 50 % – 21:27
  • 0 až 75 % – 34:11
  • 0 až 100 % – 48:56
Baterie Redmi Note 13 Pro 5G

Baterie Redmi Note 13 Pro 5G | foto: vlastní

Fotoaparát s vysokými ambicemi

Záda stylově zabarveného smartphonu nesou trojici fotoaparátů. Hlavní čip dostal vysoké rozlišení 200 Mpx se světelností f/1.65. Skvělou zprávou je i přítomnost OIS. Druhý senzor má rozlišení 8 Mpx a slouží pro ultra-širokoúhlé snímky se záběrem 120° a clonou objektivu f/2.2. Posledním členem party je 2Mpx makro pro detailní záběry se světelností f/2.4. O selfie snímky se stará 16 Mpx kamerka.

  • Primární snímač: 200 Mpx, f/1.65, 1/1.4″, 0,56µm pixely, OIS
  • Ultra-širokoúhlý objektiv: 8 Mpx, f/2.2, záběr 120°, 1.12µm pixely
  • Makro: 2 Mpx, f/2.4
  • Selfie kamerka: 16 Mpx, f/2.5, 1.0µm pixely
Fotoaparát Redmi Note 13 Pro 5G

Fotoaparát Redmi Note 13 Pro 5G | foto: vlastní

Hned zprvu musím říct, že primární fotoaparát je možná nejlepší ve své kategorii. Do vínku dostal 200Mpx rozlišení, avšak primárně na něj nefotí. Funguje zde pokročilá technologie spojování pixelů a snímky dělá do 22,3Mpx rozlišení. Fotit na maximální rozlišení ale můžete. Jen počítejte s tím, že jedna fotka zabere zhruba 60 MB. Teď již ale k samotné kvalitě. Výsledné fotky mají krásné syté barvy, dostatek detailů a ostrost je na výborné úrovni. Problém čipu nečiní ani protisvětlo či rychlé zaostřování. Uzávěrka je navíc rychlá a vám tedy neunikne žádná momentka.

Díky 200Mpx rozlišení telefon obstojně zvládá i 2× a 4× přiblížení. Fotoaparát udělá fotku v maximálním rozlišení a následně ji pro zoom vyřízne. I v tomto případě jsou snímky povedené a plné barev. Pochlubit se mohou i pěknými detaily. U 4× přiblížení se ale občas ony detaily lehce vytrácejí. Celkový kvalita je nicméně pořád vysoká.

V nočních hodinách čip opět poskytuje nadstandardní výsledky, kterým napomůže i noční režim. Fotografie jsou i v noci krásně ostré a velký problém nečiní ani světelné přechody či výrazné světelné objekty. Kompozice zůstává vyladěná a snímek dostane prakticky vše potřebné. Skvěle reguluje i hladinu šumu, který se vyskytuje jen v minimální míře.

Focení s Redmi Note 13 Pro 5G

Focení s Redmi Note 13 Pro 5G | foto: vlastní

Zbylé fotoaparáty hrají druhé housle

Hlavní snímač pro danou třídu oplývá nebývalou kvalitou. Zbylé dva si ale už tak dobře nevedou. Ultra-širokoúhlý objektiv sice dokáže obstarat pěkné fotky, avšak musí mít pro to dokonalé podmínky. Ideálně přírodní světlo, kdy jsou snímky krásně barevné a plné detailů. Poměrně skvěle si vede i při eliminaci deformace objektů v krajích fotografie. Kvalita jde však razantně dolů v noci. Snímek má občas nepřirozené barvy, slité detaily a šum se objevuje ve vysoké míře.

Poslední 2Mpx makro je spíše do počtu. V případě že máte optimální podmínky sice dokáže vykouzlit detailní záběry s pěknými barvami i ostrostí, i tak je ale kvalita spíše ucházející. V noci je následně čip téměř nepoužitelný.

Fanoušci selfie fotek si s Redmi Note 13 Pro přijdou na své. Kamerka s rozlišením 16Mpx umí udělat krásné ostré snímky, které mají dostatek detailů. Potěší i různé barevné filtry nebo nástroje pro zkrášlení.

Redmi Note 13 Pro 5G

Redmi Note 13 Pro 5G | foto: vlastní

Obstojné video a nezvládnutá aplikace

Video Redmi Note 13 Pro zvládne natočit v maximálním rozlišení 4K při 30 fps. Z osobní zkušenosti ale doporučuji ponížit na FullHD rozlišení a zanechat snímkování. Video má v tomto režimu krásné barvy, rychlé přeostření je samozřejmostí a skvěle si poradí i se zvukem. V tomto režimu je navíc aktivní OIS, která dokáže dělat divy.

Neduhem fotoaparátu je bohužel jeho aplikace. Xiaomi potažmo Redmi ji má několik let stejnou a dle mého problémové prvky stále nejsou vyřešeny. V dolní liště přepínáte mezi různými režimy, přičemž v sekci Více naleznete i Pro režim. Novinka umí i makro, kde jej ale vývojáři skryli? Musíte na hlavní obrazovku a v horní části otevřít šipku dolů. Zde mezi ovládáním blesku nebo HDR je i ono makro. Naprosto neintuitivní umístění. Naštěstí je alespoň plynulost na výborné úrovni.

Jak fotí Redmi Note 13 Pro?

Ukázka: noční snímky

Ukázka: ulra-široké snímky

Ukázka: 2× zoom

Ukázka: 4× zoom

Ukázka: Makro snímky

Závěrem recenze Redmi Note 13 Pro

Novinka Redmi Note 13 Pro je komplexním smartphonem, který má spoustu předností a záporné vlastnosti se hledají poměrně obtížně. Hned prvním pozitivním bodem je skvělá konstrukce společně se špičkovým displejem. Obstojně je na tom telefon i s vnitřní výbavou a vyloženě skvěle si vede hlavní fotoaparát. Je tedy škoda, že zbylé dva snímače neudržují laťku hlavního snímače. Ta je ale opravdu vysoko a výrobce zkrátka musel někde ušetřit, čímž se dostáváme k dalšímu pozitivu. A tím je cena, která se zastavila na sympatických 8 999 korunách.

Jeden z mála nedostatků se týká softwaru. Konkrétně aplikace pro focení, která je i po všech těch letech stále lehce nepřehledná a některé její prvky jsou zkrátka jinde, než byste čekali. Ve výsledku tu ale máme smartphone, jenž by se klidně mohl řadit do vyšších kategorií.

A sílu testované novinky pocítí i konkurence, která do boje posílá například Motorolu Edge 40 s 6,55palcovým P-OLED displejem a 50Mpx fotoaparátem. Za zmínku rozhodně stojí i skvěle vybavený stájový kolega Poco X6 Pro.

Co se nám líbí? Co se nám nelíbí?
moderní design horší zbylé dva fotoaparáty
optimalizované MIUI foto aplikace
skvělý hlavní fotoaparát automatická regulace jasu
baterie a rychlé nabíjení
bohaté balení

Nepřehlédněte

Diskuze

"Komentáře se nahrávají..."

Recenze Redmi Note 13 Pro 5G – To nejlepší ve střední třídě?

  • V redakci jsme otestovali žhavou novinku Redmi Note 13 Pro 5G
  • Telefon střední třídy má v rukávu několik trumfů
  • Láká na skvělou výbavu a špičkové fotoaparáty
V redakci jsme otestovali Redmi Note 13 Pro 5G

V redakci jsme otestovali Redmi Note 13 Pro 5G | foto: vlastní

Značka Redmi na trhu působí pod společností Xiaomi. Řadu Redmi Note následně doprovází skvělá historie zahrnující velice povedené smartphony. Do redakce se nám dostal model Redmi Note 13 Pro 5G, který se pokouší šlapat na paty veškeré konkurenci.

Redmi Note 13 Pro 5G: specifikace

Konstrukce 161,1 × 74,2 × 7,9 mm, 187 g, zvýšená odolnost IP54
Displej 6,67″, AMOLED, 120 Hz, 2712 × 1220 px, poměr stran 20:9, jemnost 480 PPI
Operační systém Android 13 + MIUI 14
Čipset 8jádrový, 2,4 GHz, Qualcomm Snapdragon 7s Gen 2
Paměť 8 GB RAM, úložiště 256 GB, MicroSD až 1 TB
Fotoaparát tři objektivy (200 Mpx hlavní + 8 Mpx ultra-širokoúhlý 120° + 2 Mpx makro), clona f/1.65 + f/2.2 + f/2.4, OIS, LED blesk; selfie 16 Mpx, clona f/2.2
LTE 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz, LTE-A Cat20
Technologie 5G, Dual SIM, Bluetooth 5.2, NFC, Wi-Fi 6, GPS, 3,5mm jack, USB-C, stereo reproduktor, čtečka otisků prstů, infraport
Baterie 5 100 mAh, rychlonabíjení 67 W
Cena a dostupnost  8 999 Kč, 15. leden 2024

Recenze Redmi Note 13 Pro 5G – Balení

Nový smartphone výrobce zabalil do poměrně masivní krabičky, což evokuje, že balení nebude ochuzeno o nic důležitého. Pocit bohatého balení byl po rozbalení potvrzen a krom samotného telefonu, technických brožurek nebo jehly na SIM, je přibalen i praktický silikonový tmavě šedý obal. Samozřejmostí je přítomnost USB-A / USB-C kabelu. Výrobce neopomněl přibalit ani silný 67W adaptér do sítě.

Redmi Note 13 Pro 5G

Redmi Note 13 Pro 5G | foto: vlastní

Stylovka každým coulem

A ve skvělém dojmu pokračuje i samotný telefon. Novinka Redmi Note 13 Pro nám do redakce dorazila v barevném provedení Aurora Purple, která telefonu neskutečně sekne. Záda telefonu jsou zbarvena do růžova, přičemž při dopadu světla je barva lehce proměnlivá.

Matná úprava posléze zabrání nepěkným otiskům. Krásný detail se skrývá u fotoaparátu, jehož modul je rozdělen na tři části, z nichž každá má lehce jiný barevný odstín. A i přesto, že telefon hraje různými jemnými barvami, na eleganci mu to nijak neubírá.

Fotoaparát hraje všemi barvami

Fotoaparát hraje všemi barvami | foto: vlastní

Hranatý a překvapivě kompaktní

Elegantnímu dojmu ostatně napomáhá i celkový hranatý design telefonu. Rám zařízení je rovný a rohy jsou jen minimálně zahnuty. Samotný rámeček navíc nese matnou úpravu s růžovým odstínem. Telefon se tudíž skvěle drží v jedné ruce a i přes své rozměry, 161 mm na výšku a 74 mm na šířku, působí novinka kompaktně. Na dosah pravého palce ruky je poté umístěno zamykací tlačítko a kolébka hlasitosti. Bez přehmatu skvěle obsloužíte i senzor otisků prstů v displeji, který patří mezi nejlepší ve své kategorii.

Novinka Redmi Note 13 Pro uspokojí audiofily, jelikož se telefon chlubí stereo reproduktory. Jeden je umístěn ve spodní straně po boku USB-C portu a šuplíku na SIM. Druhý je v horní části rámu. Společně zajišťují kvalitní zvuk, jenž při maximální hlasitosti strádá jen minimálně. Hned vedle horního průduchu je přítomen 3,5mm jack a infraport.

Displej zařízení se nese ve stejném duchu jako ostatní designové prvky. Panel je krásně rovný a podtrhuje hranaté tvary telefonu. Rámečky jsou minimální, stejně jako průstřel pro přední fotoaparát. Vítaným benefitem novinky se stává zvýšená odolnost IP54, která jen podtrhuje pocit skvěle zpracovaného smartphonu.

Displej z vyšších sfér

Redmi Note 13 Pro svou cenou spadá do střední třídy. I přesto ale výrobce do telefonu nasadil panel, který by mohl být využit i v mnohonásobně dražším telefonu. Konkrétně je řeč o 6,67palcovém AMOLED displeji s rozlišením 2 712 × 1 220 pixelů a vysokou 120Hz obnovovací frekvencí. Neméně důležitá je i svítivost panelu, která se zastavila na 1 800 nitech. S viditelností zkrátka nejsou nejmenší problémy.

Výčet parametrů bychom tedy klidně mohli zasadit i do dražších smartphonů. Přesto ale dostáváme takovou kvalitu u telefonu s cenou pod 10 tisíc korun.

Displej Redmi Note 13 Pro 5G

Displej Redmi Note 13 Pro 5G | foto: vlastní

Početné možnosti přizpůsobení

Zobrazovací schopnosti nasazeného panelu jsou vskutku dobré. Redmi vsadilo na sytější podání barev, díky čemuž displej působí jako omalovánky. Barvy jsou výrazné a hravé. Nastavení barevného podání je navíc velice obsáhlé. V možnostech je několik předvolených režimů, z nichž každý má své pro a proti. Upravit lze i teplota barev a nechybí ani jednotlivé ladění RGB prostoru, odstínů, kontrastu nebo gamma složky.

Automatická regulace jasu trochu zlobí

Automatická regulace jasu trochu zlobí | foto: vlastní

Zlobivá regulace jasu

Mezi další možnosti displeje patří obnovovací frekvence, kterou telefon dokáže sám ovládat a rozpoznat, kdy je třeba zrychlit či zpomalit. Funguje bezchybně a o práci probíhající na pozadí ani nevíte. Chválu si ale nezaslouží automatická regulace jasu. Na můj vkus je až přehnaně aktivní a v mnoha případech netrefí ideální hodnotu. Například v noci je displej příliš tmavý, naopak na denním světle málo rozsvícený. Často jsem musel hodnotu jasu manuálně upravit.

MIUI ve skvělé formě

Jestliže od telefonu chcete operační systém Android s minimem úprav, tak novinku Redmi Note 13 Pro můžete rovnou vyřadit ze svého seznamu. To bych ale rozhodně nedělal. Nasazené MIUI 14 je i přes svou masivní rozsáhlost velice povedené. Nadstavba z dílen Xiaomi má spoustu skvělých funkcí, které snoubí s moderním designem. Na jedničku v Redmi zvládli i optimalizaci. Systém běží jako z praku a v žádné situaci se nezadrhe. Díky rychlému displeji je navíc pocit z optimalizace ještě víc umocněn.

Redmi Note 13 Pro 5G

Redmi Note 13 Pro 5G | foto: vlastní

Ovládání systému je poté naprosto jednoduché a intuitivní. Hned při prvním spuštění se vás telefon zeptá na vaše preference. MIUI lze ovládat pomocí klasických softwarových tlačítek nebo gesty. Zvolit můžete i celkový ráz systému. Aplikace mohou být rozmístěny na domovských plochách nebo v klasickém menu.

Alternativa je nabízena i v notifikačním centru, jenž je vyvedeno v Android nebo MIUI stylu. Změna je ale minimální a rozdílu si jen tak nevšimnete. Centrum zobrazíte tahem z levé horní půlky. Z té pravé vyrolujete centrum ovládání.

Parádní notifikace a mnoho dalšího

Nadstavba MIUI řadu let dokazuje, že příjem a informace ohledně notifikací ji nejsou cizí. I ve žhavé novince je přítomna funkce Always-On displej, která je v podání Redmi asi nejlepší na trhu. Aktivní displej, jak jej Redmi nazývá, nabízí několik designových stylů v různých barvách. Na zhasnutém displeji neustále uvidíte nejen čas, ale i příchozí notifikace. Na ty vás telefon dále upozorní zvukem i krátkým rozsvícením krajů displeje.

Redmi Note 13 Pro 5G

Redmi Note 13 Pro 5G | foto: vlastní

Jednou z nejužitečnějších funkcí se v mých rukou stalo rychlé vyhledávání pomocí gesta na čtečce otisků prstů. V moment, kdy prst na senzoru podržíte i po odemknutí, objeví se ikonka pro vyhledávání na internetu nebo skener QR kódů. Vám stačí posléze prst přesunout na potřebnou akci a vmžiku začnete například brouzdat po internetu.

Skvělým doplňkem po ruce je i postranní lišta spojená s mini aplikacemi. Průběhem celé nadstavby si můžete nechat zobrazit postranní tlačítko, které chytře navrhuje vaše oblíbené aplikace. Ty se následně otevřou jako mini okna, přičemž v jeden moment lze využít až dvě. Načítání je rychlé, stejně jako samotná práce s okny.

Nadstavba MIUI toho ovšem skrývá mnohem více. Tohle je jen výčet těch více praktických vychytávek, které jsem každodenně využil a byl jsem rád, že je Redmi nabízí. V telefonu ale nalezneme i takové „gimmicky“, jako je třeba měření srdečního tepu. Na snímač otisků prstů položíte prst a měření započne. Přesnost je ale velice kolísavá a spíše jen orientační. Dále stojí za zmínku třeba režim pro ovládání jednou rukou nebo volba rozšíření paměti RAM.

Redmi Note 13 Pro 5G

Redmi Note 13 Pro 5G | foto: vlastní

Výkonu má tak akorát

Do telefonu Redmi Note 13 Pro nasadil výrobce poměrně silné vnitřnosti. Srdcem novinky se stal moderní 4nm čip Qualcomm Snapdragon 7s Gen 2. Jde o odpovídající procesor pro danou třídu. Nejvýkonnější sice není, avšak zahanbit se nedá. Ke spolupráci navíc dostal obstojných 8 GB RAM, které Redmi virtuálně rozšiřuje o dalších až 8 GB.

Papírové specifikace jsou na danou cenovou kategorii lehce nadprůměrné. V realitě ale výbava dokazuje, že je více než dostatečná. Telefon v klidu zvládá multitasking, MIUI utáhne bez škobrtnutí a zahrajete si i náročné herní tituly. I když v tomto případě se občas musíte smířit s horšími detaily. Telefon jsem samozřejmě prohnal i různými benchmarky, včetně toho nejpopulárnějšího AnTuTu, kde si novinka vysloužila sympatických 587 281 bodů.

Baterie na piedestalu

Vnitřnosti novinky jsou sice dosti výkonné, zároveň se ale jedná o moderní technologii, která dokáže být úsporná. To se odrazilo i na samotné výdrži nasazeného 5 100mAh akumulátoru. Jakmile dáte telefonu malinko zabrat, tím je myšleno občasné hraní her, brouzdání po internetu či focení a natáčení, vydrží s vámi Redmi Note 13 Pro zhruba den a půl. Při menší zátěží se dostanete i na celé dva dny.

Následné dobíjení baterie je díky 67W nabíječce bleskurychlé. Stejně jako u hraní her, i při nabíjení konstruktéři dobře vyřešili odvod tepla. Bezpečnému a rychlému nabíjení tudíž nic nebrání.

Rychlost nabíjení:

  • 0 až 20 % – 09:47
  • 0 až 50 % – 21:27
  • 0 až 75 % – 34:11
  • 0 až 100 % – 48:56
Baterie Redmi Note 13 Pro 5G

Baterie Redmi Note 13 Pro 5G | foto: vlastní

Fotoaparát s vysokými ambicemi

Záda stylově zabarveného smartphonu nesou trojici fotoaparátů. Hlavní čip dostal vysoké rozlišení 200 Mpx se světelností f/1.65. Skvělou zprávou je i přítomnost OIS. Druhý senzor má rozlišení 8 Mpx a slouží pro ultra-širokoúhlé snímky se záběrem 120° a clonou objektivu f/2.2. Posledním členem party je 2Mpx makro pro detailní záběry se světelností f/2.4. O selfie snímky se stará 16 Mpx kamerka.

  • Primární snímač: 200 Mpx, f/1.65, 1/1.4″, 0,56µm pixely, OIS
  • Ultra-širokoúhlý objektiv: 8 Mpx, f/2.2, záběr 120°, 1.12µm pixely
  • Makro: 2 Mpx, f/2.4
  • Selfie kamerka: 16 Mpx, f/2.5, 1.0µm pixely
Fotoaparát Redmi Note 13 Pro 5G

Fotoaparát Redmi Note 13 Pro 5G | foto: vlastní

Hned zprvu musím říct, že primární fotoaparát je možná nejlepší ve své kategorii. Do vínku dostal 200Mpx rozlišení, avšak primárně na něj nefotí. Funguje zde pokročilá technologie spojování pixelů a snímky dělá do 22,3Mpx rozlišení. Fotit na maximální rozlišení ale můžete. Jen počítejte s tím, že jedna fotka zabere zhruba 60 MB. Teď již ale k samotné kvalitě. Výsledné fotky mají krásné syté barvy, dostatek detailů a ostrost je na výborné úrovni. Problém čipu nečiní ani protisvětlo či rychlé zaostřování. Uzávěrka je navíc rychlá a vám tedy neunikne žádná momentka.

Díky 200Mpx rozlišení telefon obstojně zvládá i 2× a 4× přiblížení. Fotoaparát udělá fotku v maximálním rozlišení a následně ji pro zoom vyřízne. I v tomto případě jsou snímky povedené a plné barev. Pochlubit se mohou i pěknými detaily. U 4× přiblížení se ale občas ony detaily lehce vytrácejí. Celkový kvalita je nicméně pořád vysoká.

V nočních hodinách čip opět poskytuje nadstandardní výsledky, kterým napomůže i noční režim. Fotografie jsou i v noci krásně ostré a velký problém nečiní ani světelné přechody či výrazné světelné objekty. Kompozice zůstává vyladěná a snímek dostane prakticky vše potřebné. Skvěle reguluje i hladinu šumu, který se vyskytuje jen v minimální míře.

Focení s Redmi Note 13 Pro 5G

Focení s Redmi Note 13 Pro 5G | foto: vlastní

Zbylé fotoaparáty hrají druhé housle

Hlavní snímač pro danou třídu oplývá nebývalou kvalitou. Zbylé dva si ale už tak dobře nevedou. Ultra-širokoúhlý objektiv sice dokáže obstarat pěkné fotky, avšak musí mít pro to dokonalé podmínky. Ideálně přírodní světlo, kdy jsou snímky krásně barevné a plné detailů. Poměrně skvěle si vede i při eliminaci deformace objektů v krajích fotografie. Kvalita jde však razantně dolů v noci. Snímek má občas nepřirozené barvy, slité detaily a šum se objevuje ve vysoké míře.

Poslední 2Mpx makro je spíše do počtu. V případě že máte optimální podmínky sice dokáže vykouzlit detailní záběry s pěknými barvami i ostrostí, i tak je ale kvalita spíše ucházející. V noci je následně čip téměř nepoužitelný.

Fanoušci selfie fotek si s Redmi Note 13 Pro přijdou na své. Kamerka s rozlišením 16Mpx umí udělat krásné ostré snímky, které mají dostatek detailů. Potěší i různé barevné filtry nebo nástroje pro zkrášlení.

Redmi Note 13 Pro 5G

Redmi Note 13 Pro 5G | foto: vlastní

Obstojné video a nezvládnutá aplikace

Video Redmi Note 13 Pro zvládne natočit v maximálním rozlišení 4K při 30 fps. Z osobní zkušenosti ale doporučuji ponížit na FullHD rozlišení a zanechat snímkování. Video má v tomto režimu krásné barvy, rychlé přeostření je samozřejmostí a skvěle si poradí i se zvukem. V tomto režimu je navíc aktivní OIS, která dokáže dělat divy.

Neduhem fotoaparátu je bohužel jeho aplikace. Xiaomi potažmo Redmi ji má několik let stejnou a dle mého problémové prvky stále nejsou vyřešeny. V dolní liště přepínáte mezi různými režimy, přičemž v sekci Více naleznete i Pro režim. Novinka umí i makro, kde jej ale vývojáři skryli? Musíte na hlavní obrazovku a v horní části otevřít šipku dolů. Zde mezi ovládáním blesku nebo HDR je i ono makro. Naprosto neintuitivní umístění. Naštěstí je alespoň plynulost na výborné úrovni.

Jak fotí Redmi Note 13 Pro?

Ukázka: noční snímky

Ukázka: ulra-široké snímky

Ukázka: 2× zoom

Ukázka: 4× zoom

Ukázka: Makro snímky

Závěrem recenze Redmi Note 13 Pro

Novinka Redmi Note 13 Pro je komplexním smartphonem, který má spoustu předností a záporné vlastnosti se hledají poměrně obtížně. Hned prvním pozitivním bodem je skvělá konstrukce společně se špičkovým displejem. Obstojně je na tom telefon i s vnitřní výbavou a vyloženě skvěle si vede hlavní fotoaparát. Je tedy škoda, že zbylé dva snímače neudržují laťku hlavního snímače. Ta je ale opravdu vysoko a výrobce zkrátka musel někde ušetřit, čímž se dostáváme k dalšímu pozitivu. A tím je cena, která se zastavila na sympatických 8 999 korunách.

Jeden z mála nedostatků se týká softwaru. Konkrétně aplikace pro focení, která je i po všech těch letech stále lehce nepřehledná a některé její prvky jsou zkrátka jinde, než byste čekali. Ve výsledku tu ale máme smartphone, jenž by se klidně mohl řadit do vyšších kategorií.

A sílu testované novinky pocítí i konkurence, která do boje posílá například Motorolu Edge 40 s 6,55palcovým P-OLED displejem a 50Mpx fotoaparátem. Za zmínku rozhodně stojí i skvěle vybavený stájový kolega Poco X6 Pro.

Co se nám líbí? Co se nám nelíbí?
moderní design horší zbylé dva fotoaparáty
optimalizované MIUI foto aplikace
skvělý hlavní fotoaparát automatická regulace jasu
baterie a rychlé nabíjení
bohaté balení

Nepřehlédněte

Diskuze

"Komentáře se nahrávají..."