Recenze Xiaomi Mi Note 2: trpělivý útok na příčky nejvyšší

Xiaomi má vynikající telefony, o tom žádná. Jenže donedávna je hendikepoval velmi závažný (a pro mnohé fanoušky hodně nepochopitelný) nedostatek v podobě absence evropského LTE (zkrátka výrobce kašlal na Evropu, kde oficiálně nepůsobí). V letošním roce se to však pomalu mění, jak ukázaly nové modely řady Redmi a nyní také nejnovější vlajkový model Mi Note 2. Trpělivost tedy opravdu přináší ovoce, nebo spíše konečně vyzrálé “proso” (takový je možný překlad značky).

Opravdu dlouho jsme čekali na prvotřídní vlajkový model od Xiaomi, který přinese podporu evropského LTE. Čínský výrobce se stále soustředil jen hlavně na svou domovskou zemi, kde prodává telefony jako rohlíky. Ale zdá se, že “tak trochu zaexperimentovat” ho donutily až zhoršující se prodeje. Konečně jsme se tedy dočkali první vlajkové lodě Xiaomi s plnohodnotným LTE, tedy frekvencí 800 MHz, kterou využívají operátoři v Evropě a také České republice.

Pokud jde o zahájení prodeje, phablet Xiaomi Mi Note 2 se ve variantě s podporou LTE 800 MHz (jedná se o pouze o vyšší model se 6 GB RAM + 128 GB úložištěm), objeví na českém trhu zřejmě až začátkem roku 2017.

Takže, když Xiaomi Mi Note 2 konečně plně podporuje české LTE, bude útočit na ty nejvyšší příčky? Jednoznačně! Špičkových phabletů není nikdy dost, kor v letošním roce, kdy kvůli nevídaným problémům musel zcela skončit nejambicióznější Galaxy Note 7 od Samsungu. O prvenství se tak poperou nejspíše jen dva prvotřídní modely – Xiaomi Mi Note 2 a Huawei Mate 9. Oba s oboustranně zahnutým displejem, který však v případě Xiaomi dodává (pro Samsung konkurenční též jihokorejské) LG.

A celkově výbava Notu od Xiaomi zní parádně – 5,7″ Full HD OLED displej, luxusní skleněno-kovové tělo, nejvýkonnější procesor Qualcomm Snapdragon 821, až 6 GB RAM, až 128 GB úložiště, slíbený update na Android 7.0 s nadstavbou MIUI 8, bleskurychlá čtečka otisků, 22,56 Mpx fotoaparát s elektronickou stabilizací obrazu, nebo 4070 mAh baterie s rychlonabíjením. Ale mnoho dalšího, co z tabulky parametrů zkrátka nevyčtete.

Xiaomi má tedy dveře otevřené. Jeho jediným větším konkurentem je phablet od jiného čínského výrobce, Huawei. Bude Mi Note 2 lepší? Nejen to prozradí dnešní recenze.

Xiaomi Mi Note 2: specifikace

Konstrukce hliník + sklo, 156 x 77 x 7,6 mm, 166 g
Displej 5,7″, oboustranně zahnutý OLED, 1920 x 1080 px, jemnost 386 ppi
Operační systém Android 6.0 Marshmallow + MIUI 8
Procesor 4 jádrový, 2,35 GHz, Qualcomm Snapdragon 821
Paměť 4/6 GB RAM, úložiště 64/128 GB + microSD karty
Fotoaparát 22,56 Mpx, EIS, f/2.0, Sony IMX318 + přední 8 Mpx, autofocus, f/2.0, Sony IMX268
LTE 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz
Technologie Bluetooth 4.2, NFC, USB-C, Wi-Fi, GPS, DAC Qualcomm Aqstic, čtečka otisků prstů
Baterie 4070 mAh, rychlonabíjení
Cena a dostupnost od 17 990 Kč s DPH, prosinec 2016

Za poskytnutí produktu do redakce děkujeme e-shopu XM.cz.

Design a zpracování: na nejvyšší úrovni

Letošní Note od čínského Xiaomi je opravdový designový skvost, který patří mezi vůbec nejhezčí telefony letošního roku. A čínský výrobce za to může poděkovat hlavně Samsungu, od kterého stejně jako někteří další výrobci (např. BlackBerry, Huawei, Elephone a jiní) nakoupil jeho speciální 5,5″ Super AMOLED displej a přehnul jej stejně jako jihokorejský výrobce u svých modelů (Galaxy S6 Edge, S6 Edge Plus nebo také S7 Edge, ale i problematického Note 7) přes obě boční hrany.

A zatleskat můžeme nejen kvůli parádní obrazovce, ale také za celkově symetrický design – přes boční hrany je totiž přehnutý nejen zepředu displej s ochranným sklem, ale stejným způsobem i přehnuté sklo na zádech telefonu. Pokud už jste tohle někdy někde viděli, opět bychom se bavili hlavně o Samsungu (třeba jeho letošních modelech S7 a S7 Edge). Stejně jako s použitím luxusní kombinace kovu a skla. S barevným provedením „Piano Black“ pak poděkování za inspiraci míří do Applu, viz. nejnovější iPhone 7.

Samotné konstrukční zpracování Mi Note 2 je také na nejvyšší úrovni. V tomto ohledu není nic, co by šlo vytknout. Phablet je velmi tenký (7,6 mm) a také poměrně lehký (166 g), takže se v ruce drží příjemně a dobře se ovládá. Snad jen, že kvůli hladkým zádům z ruky občas trochu vyklouzává, což mi potvrdilo i pár jiných lidí, kterým jsem telefon na chvíli půjčil. Po několika dnech jsem si však zvykl, jak správně telefon držet a vlastně jsem i na nějaké případné vyklouzávání zapomněl.

Xiaomi si opět dalo záležet i na těch nejmenších detailech – například objektiv fotoaparátu na zadní straně zbytečně nevyčnívá nad okolní povrch & nechybí sluchátkový 3,5 mm Jack (Číňané v obou případech posílají pozdrav do Applu), nebo naprosto úžasná je čtečka otisků či Infraport pro dálkové ovládání TV, nechybí ani USB-C. Pomocí snímače otisků prstů je odemknutí bleskurychlé a musíte přitom “home button” i stisknout (nestačí se jen dotknout), což je jedině dobře.

Displej, prostředí a baterie: třikrát skvěle

Je to právě displej, co dělá Xiaomi Mi Note 2 neobyčejným zařízením. Tedy konkrétně již zmíněné oboustranné zahnutí přes obě hrany, což dodává phabletu punc nevšednosti. Panel jako takový je typu OLED a má Full HD rozlišení, což na 5,5palcové úhlopříčce není žádný odvaz, ale na druhou stranu jemnost témeř 400 ppi nemůže ani zklamat. Obraz je dostatečně ostrý, barvy jsou syté a čitelnost také slušná. Snad jen by mohl mít panel větší rozsah nastavení jasu – v noci už si můžete zbytečně vypalovat oči. A také by klidně mohl mít i větší (výraznější) zahnutí, jako třeba u Samsungu, i když to by jej muselo Xiaomi vůbec k něčemu použít…

Software jako takový sice Xiaomi zpravidla zvládalo na jedničku (vždyť společnost začala jako tvůrce androidové nadstavby a až poté začala vyrábět i hardware), ovšem pokud jde o zahnutý displej, je to jen designová záležitost. Čínský výrobce bohužel do systému nezapracoval žádné vychytávky, které by speciálního panelu využily, což se opět Samsungu povedlo o něco lépe (vzpomeňme na první Note Edge, kde jste na hraně měli zástupce aplikací, widgety, kontakty a mnoho dalšího, ale i letošní Samsungy zahnutého displeje různě využívají – třeba po položení telefonu displejem dolů se hrana zbarví podle toho, kdo vám volá).

 

Operační systém, respektive prostředí MIUI 8, už ale jinak patří mezi to, co se povedlo. Možná se budu opakovat, ale u Xiaomi prakticky ani moc nezáleží na tom, jakou verzi Androidu zařízení má, protože spoustu vychytávek a vylepšení přidává právě bohatá nadstavba výrobce. V případě phabletu Mi Note 2 by se však vzhledem k velkému displeji přeci jen jedna novinka z Androidu 7.0 hodila – a sice režim Multi-window pro rozdělení obrazovky na dvě části a spuštění dvou různých aplikací, aby se rozměrné obrazovky skutečně využilo. Ale Xiaomi alespoň slíbilo, že se Mi Note 2 v příštím roce dočká aktualizace na Nougat, takže je to nyní už jen otázkou času.

 

Prostředí jako takové je velmi dobře odladěné, koneckonců s nejvýkonnějším procesorem od Qualcommu, Snapdragonem 821, ani nelze čekat nic jiného. Sekunduje mu 4 GB (respektive 6 GB RAM) paměti, což také musí každému maximálně dostačovat. Xiaomi vždy přinášelo telefony s výkonným hardwarem, čili Mi Note 2 jen dostává svého jména.

Pokud jde o různé funkce a vychytávky, které u MIUI 8 najdeme, musím zmínit například praktická gesta v prostředí (swipnutím odshora dolů na ploše s aplikacemi stáhnete horní lištu), nebo předělané notifikační centrum (které obsahuje počasí přímo s podbarvením pozadí podle aktuální předpovědi, nebo zástupce rychlých přepínačů). Ale phablet Xiaomi Mi Note 2 se může také pochlubit jednoručním režimem (přejetím po ovládacích klávesách pod displejem zmenšíte funkční část obrazovky) nebo možnosti probuzení telefonu jednoduchým dvojitým poklepáním na displeji. Někdo zase může ocenit tzv. duální aplikace (vytvoří vlastně kopii aplikace, abyste mohli na jednom telefonu používat třeba dva účty Facebooku a jiné aplikace, kde to dává smysl).

 

Třetí “skvěle” pak zaslouží výdrž – Xiaomi využilo 4070 mAh baterii, která dokáže zajistit klidně dvoudenní provoz při pracovním zatížení na jedno nabití. O celém víkendu ani nemluvě. A praktické je stejně tak i rychlonabíjení (konkrétně technologie Qualcomm Quick Charge 3.0), se kterou ani nebudete muset mít smartphone připojený na nabíječce zbytečně déle. Bohužel jsme zatím nemohli vyzkoušet, jak dlouho potrvá nabití z 0 na 100 %, neboť se Mi Note 2 teprve začne prodávat a neměli jsme tak v balení rychlonabíječku. Je otázkou, zdali se vůbec v krabičce objeví, nebo zda si ji zákazník bude muset teprve dokoupit. Určitě si tedy dejte pozor a svého prodejce se před nákupem raději zeptejte.

Fotoaparát: nezklame

Zimní období příliš nenahrává žádnému smartphonu, pokud jde o praktický test fotoaparátu. Xiaomi Mi Note 2 si však s těžšími podmínkami poradil celkem dobře a rozhodně ukázal, že se může poměřovat s těmi nejlepšími fotomobily na trhu. Koneckonců, do vínku dostal 22,56 Mpx fotoaparát se snímačem Sony IMX318 doplněným o elektronickou stabilizaci obrazu (EIS) – ale bez optické stabilizace (OIS) jako například u nejnovějšího Google Pixelu (který patří mezi nejužší špičku fotomobilů). Objektiv má světelnost f/2.0, což ovšem není ve srovnání s hodnotou f/1.7 u Galaxy S7 (recenze) nebo i jinými modely až zas tak dobré.

Pořízené snímky mají při focení v maximálním 22,56 Mpx rozlišení vynikající ostrost, ale také třeba přirozené barvy. Vynikající je automatický HDR režim, který dokáže společně s výkonným procesorem během pár vteřin vyfotit několik přeexponovaných a podexponovaných snímků a spojit je do expozičně vyvážené fotografie. Nesmím zapomenout ani na řadu dostupných filtrů a dalších možností úpravy fotek v předinstalovaném editoru. Jediné, co by mohlo být o něco lepší, je ostření – občas jsem s telefonem nedokázal scénu zaostřit přesně tak, jak bych potřeboval. Ale výraznějších chyb fotoaparát v žádném případě nemá.

Jak fotí Xiaomi Mi Note 2

Zhodnocení

Phablet Xiaomi Mi Note 2 je podle mého jeden z jasně nejlepších telefonů od čínského výrobce za poslední roky. A důvod je jasný – Xiaomi konečně vyrobilo prvotřídní smartphone ve variantě s “českým” LTE. Navíc tím, že jde o phabletové zařízení s větším displejem, Xiaomi se i díky problémům Samsungu s jeho Notem 7 takřka zadarmo dostalo společně s Huawei Mate 9 mezi dva největší adepty o titul “nejlepší phablet letošního roku”.

A jelikož oba konkurenční phablety v posledních dnech shodou okolností společně dennodenně používám, dovolím si rovnou i jejich krátké srovnání. Xiaomi Mi Note 2 se v ruce rozhodně lépe drží (je lehčí a díky zahnutým zádům a displeji také prakticky o něco tenčí) a při používání na mě dělá lepší takřka bezchybný dojem, kdežto Huawei Mate 9 je trochu “neohrabanějším” těžším a tlustším kouskem s novějším Androidem Nougat (umí tedy např. rozdělit obrazovku na dvě poloviny) a ještě o něco lepším fotoaparátem, ovšem ve výsledku je to právě subjektivní pocit z používání a držení, díky kterému u mě vítězí model od Xiaomi. Změnit to může až dražší varianta Mate 9 Porsche Design (či Mate 9 Pro) s menším 5,5palcovým oboustranně zahnutým displejem, tedy stejným jako právě u Xiaomi.

Jedinou menší kaňkou tak u nejnovějšího Mi Notu 2 od Xiaomi bude pouze jeho vyšší cena, se kterou se na českém trhu dostává na hranici 20 tisíc korun. Phablet už tedy vychází na zhruba stejné částky, jako konkurence – a to je škoda. U Xiaomi jsme byli vždy zvyklí, že nabízel své modely podstatně výhodněji. Tentokrát má být rozhodujícím argumentem nikoliv cena, ale téměř dokonalá výbava v praktickém a nutno dodat že i designově velmi luxusním provedení. Otázkou už tak zůstává jen to, co na to zákazníci a fanoušci značky. Jsou schopni utratit za Xiaomi takové peníze, jako za iPhone nebo Samsung? Osobně jsem sám hodně zvědavý a netroufám si odhadovat…

Co se nám líbí? Co se nám nelíbí?
 prémiový design a zpracování  vyšší cena
 velký a zahnutý displej  v balení není rychlonabíječka
varianta s “českým” LTE
 odladěné prostředí MIUI
 kvalitní 22,5 Mpx fotoaparát
 dlouhá výdrž, rychlonabíjení

Nepřehlédněte

Diskuze

"Komentáře se nahrávají..."

Recenze Xiaomi Mi Note 2: trpělivý útok na příčky nejvyšší

Xiaomi má vynikající telefony, o tom žádná. Jenže donedávna je hendikepoval velmi závažný (a pro mnohé fanoušky hodně nepochopitelný) nedostatek v podobě absence evropského LTE (zkrátka výrobce kašlal na Evropu, kde oficiálně nepůsobí). V letošním roce se to však pomalu mění, jak ukázaly nové modely řady Redmi a nyní také nejnovější vlajkový model Mi Note 2. Trpělivost tedy opravdu přináší ovoce, nebo spíše konečně vyzrálé “proso” (takový je možný překlad značky).

Opravdu dlouho jsme čekali na prvotřídní vlajkový model od Xiaomi, který přinese podporu evropského LTE. Čínský výrobce se stále soustředil jen hlavně na svou domovskou zemi, kde prodává telefony jako rohlíky. Ale zdá se, že “tak trochu zaexperimentovat” ho donutily až zhoršující se prodeje. Konečně jsme se tedy dočkali první vlajkové lodě Xiaomi s plnohodnotným LTE, tedy frekvencí 800 MHz, kterou využívají operátoři v Evropě a také České republice.

Pokud jde o zahájení prodeje, phablet Xiaomi Mi Note 2 se ve variantě s podporou LTE 800 MHz (jedná se o pouze o vyšší model se 6 GB RAM + 128 GB úložištěm), objeví na českém trhu zřejmě až začátkem roku 2017.

Takže, když Xiaomi Mi Note 2 konečně plně podporuje české LTE, bude útočit na ty nejvyšší příčky? Jednoznačně! Špičkových phabletů není nikdy dost, kor v letošním roce, kdy kvůli nevídaným problémům musel zcela skončit nejambicióznější Galaxy Note 7 od Samsungu. O prvenství se tak poperou nejspíše jen dva prvotřídní modely – Xiaomi Mi Note 2 a Huawei Mate 9. Oba s oboustranně zahnutým displejem, který však v případě Xiaomi dodává (pro Samsung konkurenční též jihokorejské) LG.

A celkově výbava Notu od Xiaomi zní parádně – 5,7″ Full HD OLED displej, luxusní skleněno-kovové tělo, nejvýkonnější procesor Qualcomm Snapdragon 821, až 6 GB RAM, až 128 GB úložiště, slíbený update na Android 7.0 s nadstavbou MIUI 8, bleskurychlá čtečka otisků, 22,56 Mpx fotoaparát s elektronickou stabilizací obrazu, nebo 4070 mAh baterie s rychlonabíjením. Ale mnoho dalšího, co z tabulky parametrů zkrátka nevyčtete.

Xiaomi má tedy dveře otevřené. Jeho jediným větším konkurentem je phablet od jiného čínského výrobce, Huawei. Bude Mi Note 2 lepší? Nejen to prozradí dnešní recenze.

Xiaomi Mi Note 2: specifikace

Konstrukce hliník + sklo, 156 x 77 x 7,6 mm, 166 g
Displej 5,7″, oboustranně zahnutý OLED, 1920 x 1080 px, jemnost 386 ppi
Operační systém Android 6.0 Marshmallow + MIUI 8
Procesor 4 jádrový, 2,35 GHz, Qualcomm Snapdragon 821
Paměť 4/6 GB RAM, úložiště 64/128 GB + microSD karty
Fotoaparát 22,56 Mpx, EIS, f/2.0, Sony IMX318 + přední 8 Mpx, autofocus, f/2.0, Sony IMX268
LTE 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz
Technologie Bluetooth 4.2, NFC, USB-C, Wi-Fi, GPS, DAC Qualcomm Aqstic, čtečka otisků prstů
Baterie 4070 mAh, rychlonabíjení
Cena a dostupnost od 17 990 Kč s DPH, prosinec 2016

Za poskytnutí produktu do redakce děkujeme e-shopu XM.cz.

Design a zpracování: na nejvyšší úrovni

Letošní Note od čínského Xiaomi je opravdový designový skvost, který patří mezi vůbec nejhezčí telefony letošního roku. A čínský výrobce za to může poděkovat hlavně Samsungu, od kterého stejně jako někteří další výrobci (např. BlackBerry, Huawei, Elephone a jiní) nakoupil jeho speciální 5,5″ Super AMOLED displej a přehnul jej stejně jako jihokorejský výrobce u svých modelů (Galaxy S6 Edge, S6 Edge Plus nebo také S7 Edge, ale i problematického Note 7) přes obě boční hrany.

A zatleskat můžeme nejen kvůli parádní obrazovce, ale také za celkově symetrický design – přes boční hrany je totiž přehnutý nejen zepředu displej s ochranným sklem, ale stejným způsobem i přehnuté sklo na zádech telefonu. Pokud už jste tohle někdy někde viděli, opět bychom se bavili hlavně o Samsungu (třeba jeho letošních modelech S7 a S7 Edge). Stejně jako s použitím luxusní kombinace kovu a skla. S barevným provedením „Piano Black“ pak poděkování za inspiraci míří do Applu, viz. nejnovější iPhone 7.

Samotné konstrukční zpracování Mi Note 2 je také na nejvyšší úrovni. V tomto ohledu není nic, co by šlo vytknout. Phablet je velmi tenký (7,6 mm) a také poměrně lehký (166 g), takže se v ruce drží příjemně a dobře se ovládá. Snad jen, že kvůli hladkým zádům z ruky občas trochu vyklouzává, což mi potvrdilo i pár jiných lidí, kterým jsem telefon na chvíli půjčil. Po několika dnech jsem si však zvykl, jak správně telefon držet a vlastně jsem i na nějaké případné vyklouzávání zapomněl.

Xiaomi si opět dalo záležet i na těch nejmenších detailech – například objektiv fotoaparátu na zadní straně zbytečně nevyčnívá nad okolní povrch & nechybí sluchátkový 3,5 mm Jack (Číňané v obou případech posílají pozdrav do Applu), nebo naprosto úžasná je čtečka otisků či Infraport pro dálkové ovládání TV, nechybí ani USB-C. Pomocí snímače otisků prstů je odemknutí bleskurychlé a musíte přitom “home button” i stisknout (nestačí se jen dotknout), což je jedině dobře.

Displej, prostředí a baterie: třikrát skvěle

Je to právě displej, co dělá Xiaomi Mi Note 2 neobyčejným zařízením. Tedy konkrétně již zmíněné oboustranné zahnutí přes obě hrany, což dodává phabletu punc nevšednosti. Panel jako takový je typu OLED a má Full HD rozlišení, což na 5,5palcové úhlopříčce není žádný odvaz, ale na druhou stranu jemnost témeř 400 ppi nemůže ani zklamat. Obraz je dostatečně ostrý, barvy jsou syté a čitelnost také slušná. Snad jen by mohl mít panel větší rozsah nastavení jasu – v noci už si můžete zbytečně vypalovat oči. A také by klidně mohl mít i větší (výraznější) zahnutí, jako třeba u Samsungu, i když to by jej muselo Xiaomi vůbec k něčemu použít…

Software jako takový sice Xiaomi zpravidla zvládalo na jedničku (vždyť společnost začala jako tvůrce androidové nadstavby a až poté začala vyrábět i hardware), ovšem pokud jde o zahnutý displej, je to jen designová záležitost. Čínský výrobce bohužel do systému nezapracoval žádné vychytávky, které by speciálního panelu využily, což se opět Samsungu povedlo o něco lépe (vzpomeňme na první Note Edge, kde jste na hraně měli zástupce aplikací, widgety, kontakty a mnoho dalšího, ale i letošní Samsungy zahnutého displeje různě využívají – třeba po položení telefonu displejem dolů se hrana zbarví podle toho, kdo vám volá).

 

Operační systém, respektive prostředí MIUI 8, už ale jinak patří mezi to, co se povedlo. Možná se budu opakovat, ale u Xiaomi prakticky ani moc nezáleží na tom, jakou verzi Androidu zařízení má, protože spoustu vychytávek a vylepšení přidává právě bohatá nadstavba výrobce. V případě phabletu Mi Note 2 by se však vzhledem k velkému displeji přeci jen jedna novinka z Androidu 7.0 hodila – a sice režim Multi-window pro rozdělení obrazovky na dvě části a spuštění dvou různých aplikací, aby se rozměrné obrazovky skutečně využilo. Ale Xiaomi alespoň slíbilo, že se Mi Note 2 v příštím roce dočká aktualizace na Nougat, takže je to nyní už jen otázkou času.

 

Prostředí jako takové je velmi dobře odladěné, koneckonců s nejvýkonnějším procesorem od Qualcommu, Snapdragonem 821, ani nelze čekat nic jiného. Sekunduje mu 4 GB (respektive 6 GB RAM) paměti, což také musí každému maximálně dostačovat. Xiaomi vždy přinášelo telefony s výkonným hardwarem, čili Mi Note 2 jen dostává svého jména.

Pokud jde o různé funkce a vychytávky, které u MIUI 8 najdeme, musím zmínit například praktická gesta v prostředí (swipnutím odshora dolů na ploše s aplikacemi stáhnete horní lištu), nebo předělané notifikační centrum (které obsahuje počasí přímo s podbarvením pozadí podle aktuální předpovědi, nebo zástupce rychlých přepínačů). Ale phablet Xiaomi Mi Note 2 se může také pochlubit jednoručním režimem (přejetím po ovládacích klávesách pod displejem zmenšíte funkční část obrazovky) nebo možnosti probuzení telefonu jednoduchým dvojitým poklepáním na displeji. Někdo zase může ocenit tzv. duální aplikace (vytvoří vlastně kopii aplikace, abyste mohli na jednom telefonu používat třeba dva účty Facebooku a jiné aplikace, kde to dává smysl).

 

Třetí “skvěle” pak zaslouží výdrž – Xiaomi využilo 4070 mAh baterii, která dokáže zajistit klidně dvoudenní provoz při pracovním zatížení na jedno nabití. O celém víkendu ani nemluvě. A praktické je stejně tak i rychlonabíjení (konkrétně technologie Qualcomm Quick Charge 3.0), se kterou ani nebudete muset mít smartphone připojený na nabíječce zbytečně déle. Bohužel jsme zatím nemohli vyzkoušet, jak dlouho potrvá nabití z 0 na 100 %, neboť se Mi Note 2 teprve začne prodávat a neměli jsme tak v balení rychlonabíječku. Je otázkou, zdali se vůbec v krabičce objeví, nebo zda si ji zákazník bude muset teprve dokoupit. Určitě si tedy dejte pozor a svého prodejce se před nákupem raději zeptejte.

Fotoaparát: nezklame

Zimní období příliš nenahrává žádnému smartphonu, pokud jde o praktický test fotoaparátu. Xiaomi Mi Note 2 si však s těžšími podmínkami poradil celkem dobře a rozhodně ukázal, že se může poměřovat s těmi nejlepšími fotomobily na trhu. Koneckonců, do vínku dostal 22,56 Mpx fotoaparát se snímačem Sony IMX318 doplněným o elektronickou stabilizaci obrazu (EIS) – ale bez optické stabilizace (OIS) jako například u nejnovějšího Google Pixelu (který patří mezi nejužší špičku fotomobilů). Objektiv má světelnost f/2.0, což ovšem není ve srovnání s hodnotou f/1.7 u Galaxy S7 (recenze) nebo i jinými modely až zas tak dobré.

Pořízené snímky mají při focení v maximálním 22,56 Mpx rozlišení vynikající ostrost, ale také třeba přirozené barvy. Vynikající je automatický HDR režim, který dokáže společně s výkonným procesorem během pár vteřin vyfotit několik přeexponovaných a podexponovaných snímků a spojit je do expozičně vyvážené fotografie. Nesmím zapomenout ani na řadu dostupných filtrů a dalších možností úpravy fotek v předinstalovaném editoru. Jediné, co by mohlo být o něco lepší, je ostření – občas jsem s telefonem nedokázal scénu zaostřit přesně tak, jak bych potřeboval. Ale výraznějších chyb fotoaparát v žádném případě nemá.

Jak fotí Xiaomi Mi Note 2

Zhodnocení

Phablet Xiaomi Mi Note 2 je podle mého jeden z jasně nejlepších telefonů od čínského výrobce za poslední roky. A důvod je jasný – Xiaomi konečně vyrobilo prvotřídní smartphone ve variantě s “českým” LTE. Navíc tím, že jde o phabletové zařízení s větším displejem, Xiaomi se i díky problémům Samsungu s jeho Notem 7 takřka zadarmo dostalo společně s Huawei Mate 9 mezi dva největší adepty o titul “nejlepší phablet letošního roku”.

A jelikož oba konkurenční phablety v posledních dnech shodou okolností společně dennodenně používám, dovolím si rovnou i jejich krátké srovnání. Xiaomi Mi Note 2 se v ruce rozhodně lépe drží (je lehčí a díky zahnutým zádům a displeji také prakticky o něco tenčí) a při používání na mě dělá lepší takřka bezchybný dojem, kdežto Huawei Mate 9 je trochu “neohrabanějším” těžším a tlustším kouskem s novějším Androidem Nougat (umí tedy např. rozdělit obrazovku na dvě poloviny) a ještě o něco lepším fotoaparátem, ovšem ve výsledku je to právě subjektivní pocit z používání a držení, díky kterému u mě vítězí model od Xiaomi. Změnit to může až dražší varianta Mate 9 Porsche Design (či Mate 9 Pro) s menším 5,5palcovým oboustranně zahnutým displejem, tedy stejným jako právě u Xiaomi.

Jedinou menší kaňkou tak u nejnovějšího Mi Notu 2 od Xiaomi bude pouze jeho vyšší cena, se kterou se na českém trhu dostává na hranici 20 tisíc korun. Phablet už tedy vychází na zhruba stejné částky, jako konkurence – a to je škoda. U Xiaomi jsme byli vždy zvyklí, že nabízel své modely podstatně výhodněji. Tentokrát má být rozhodujícím argumentem nikoliv cena, ale téměř dokonalá výbava v praktickém a nutno dodat že i designově velmi luxusním provedení. Otázkou už tak zůstává jen to, co na to zákazníci a fanoušci značky. Jsou schopni utratit za Xiaomi takové peníze, jako za iPhone nebo Samsung? Osobně jsem sám hodně zvědavý a netroufám si odhadovat…

Co se nám líbí? Co se nám nelíbí?
 prémiový design a zpracování  vyšší cena
 velký a zahnutý displej  v balení není rychlonabíječka
varianta s “českým” LTE
 odladěné prostředí MIUI
 kvalitní 22,5 Mpx fotoaparát
 dlouhá výdrž, rychlonabíjení

Nepřehlédněte

Diskuze

"Komentáře se nahrávají..."