Mobilizujeme.cz

Recenze Samsung Galaxy S7: dobře utajený klenot

  |  41 komentářů  |  autor:

Nemá zaoblený displej, neumí zobrazit na straně obrazovky pravítko a na rozdíl od svého sourozence s přídomkem Edge zkrátka nevypadá tak dobře. Byla by ovšem chyba „běžný“ Samsung Galaxy S7 odepisovat. Jak ukáže možnát trochu osobní recenze, je to právě absence módních výstřelků, která z něj dělá dost možná nejpraktičtější telefon současnosti.

Kapitoly článku:

» 1. Úvod, parametry, zvenčí
» 2. Zevnitř, fotoaparát a zhodnocení

„Už nechci iPhone. iOS je zastaralý, nekonzistentní a Android zkrátka umí víc,“ překvapil mě onehdy přítel, druhdy zatvrzelý příznivce výrobků Cupertina, držíc v ruce Samsung Galaxy S7. „Samsung lépe fotí, lépe se drží, má lepší displej, má paměťové karty, je vodotěsný…,“ pokračoval ve výčtu přednostech jihokorejské vlajkové lodi. A já nechápal. Vždyť to není tak dlouho, co jsem testoval Samsung Galaxy S7 Edge, a i když jsem nemohl popřít jeho exkluzivní eleganci a nadupaný hardware, přesto jsem se rád a pokorně po pár týdnech vrátil zpět do společnosti mého iPhonu 6S. Nechápal jsem, proč by to tentokrát mělo být jinak.

Stačil ale týden, a já už přesně vím, jak to můj přítel myslel. S čistým svědomím mohu konstatovat: pokud by někdo dokázal Samsung přinutit přeposílat SMS zprávy na ostatní přístroje zapojené v ekosystému, jako to umí Apple, s klidem v duši bych ho za iPhone vyměnil. Samsungu se podařilo vytvořit telefon, kterému lze vytknout jen čistě subjektivní nedostatky.

Samsung Galaxy S7: specifikace

Konstrukce kovový rám + sklo, 142 x 70 x 7,9 mm, 152 g
Displej 5,1″, Super AMOLED, 2560 x 1440 px, jemnost 575 ppi
Operační systém Android 6.0 Marshmallow + TouchWiz UI
Procesor 8 jádrový, 2,3 GHz, Samsung Exynos 8890
Paměť 4 GB RAM, úložiště 32/64 GB + microSD karty
Fotoaparát 12 Mpx, blesk, OIS, 4K video + přední 5 Mpx
LTE 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz
Technologie Bluetooth 4.2, NFC, Wi-Fi, GPS, čtečka otisků prstů
Baterie 3 000 mAh, rychlonabíjení, bezdrátové nabíjení
Cena a dostupnost , 11. březen 2016

Zvenčí: když zahnutý displej nechybí

Zatímco Galaxy S7 Edge uchvacuje zaoblenými hranami, na něž se jako na špičkové výtvarné dílo vydržíte dlouho dívat a sytit své estetické cítění, běžný S7 lze snadno přehlédnout. Obzvlášť v černé barvě. To není výtka – leckomu to naopak může vyhovovat. Ostatně, sám jsem jej v ruce svého v úvodu zmíněného přítele nejprve vůbec nepoznal. To zlatá varianta, která se dostala do ruky mně, už velkou dávku elegance nezapře. I tak ale se ale v přímém porovnání s modelem Edge nedá než konstatovat – je to prostě obyčejný telefon.

Jenže právě za to osobně děkuji pánubohu. Zatímco Edge jsem se kontinuálně rozčiloval kvůli znakům bezděky napsaným hranou dlaně na zaoblených hranách, u běžného displeje nic takového nehrozí. Šarm přesto „obyčejné“ S7 neschází – tvrzené sklo má aspoň „2.5D“ zaoblené okraje skla, podobně jako iPhone 6. Díky relativně kompaktní úhlopříčce není až takový problém ovládat jej jednou rukou – rozhodně menší, než jeho o tři palce většího zaobleného souputníka, který i kvůli své nestandardní výšce vypadá tak trochu nevyváženě. Menší rozměry displeje s sebou také nesou větší hustotu zobrazovacích bodů, jakkoli hustotu 577 ppi oproti 534 ppi na Galaxy S7 Edge pozná asi vážně jen ostříž.

Zezadu by se však S7 dal s modelem S7 Edge snadno zaměnit. Co dobře funguje totiž není třeba měnit. V tomto případě je řeč o zaobleném zadním krycím skle, které se začíná svažovat k hranám už přibližně půl centimetru před okrajem. Vypočítané je to skvěle: jistota, s jakou se Samsug Galaxy S7 drží v ruce, nemá v kategorii skleněno-kovových telefonů obdoby. Slícování je navíc naprosto přesné, vůle žádné – a to ani u tlačítek, a k tomu všemuhodnotný pocit, který zažijete pokaždé když přístroj uchopíte do ruky. Vím, že toto vychvalování zní jako reklama a omlouvám se za to. Ale i iPhone působí vedle Samsungu laciněji. Degradují ho plastové pruhy na zádech i nezajímavý hliník, z něhož v Cupertinu jablečný telefon vyrobili.

Samsung proti této čisté účelné a možná trochu humpolácké strojařině vyráží do boje jemnými detaily, které objevíte až na několikátý pohled. Třeba tím, že plocha zad jsou ve skutečnosti drobně proužkovaná a její okraje disponují leštěnou linkou. Ano, sklo se samozřejmě patlá. Ano, tato kvalita je vykoupena nadpozemskou cenou. Ta je ovšem vykoupena kvalitou, kterou na trhu dostanete jen u několika vybraných telefonů.

Je jen málo věcí, které by z vnějšího pohledu šly telefonu vytknout. Někomu se nelíbí omalovánkové barvy AMOLED displeje (já je mám rád zejména díky nekompromisnímu kontrastu a tím pádem i dobré čitelnosti za jakýchkoli podmínek). Zlí jazykové navíc rádi hovoří o vypalujících se obrazovkách, byť to ze svých zkušeností nemohu potvrdit. Občas mi chybělo také odemykání displeje poklepáním – většinu času jsem však stejně k odemykání telefonu používal otisk prstu. Mimochodem, rychlost rozpoznání otisku je jednou z mála disciplín, ve kterých iPhone 6S nad Galaxy S7 stále vede.

Kapitoly článku:

» 1. Úvod, parametry, zvenčí
» 2. Zevnitř, fotoaparát a zhodnocení

ČLÁNKY:, , , , , ,
Samsung si odnesl prestižní ocenění za reklamu se pštrosem

Samsung si odnesl prestižní ocenění za reklamu se pštrosem

DNES  |    |  4 komentáře

Při prodeji smartphonů platí jasné pravidlo, reklama je základ. Její kvalita a zpracování by tak mělo být na…

Na poli wearables jasně dominuje Apple, druhý je Samsung

Na poli wearables jasně dominuje Apple, druhý je Samsung

VČERA  |    |  5 komentářů

Některé trhy, jako například globální prodej tabletů, upadají, některé jiné trhy ale touto dobou nabírají na síle. Takovým…

Díky novému objevu budeme telefony nabíjet jen 4x ročně

Díky novému objevu budeme telefony nabíjet jen 4x ročně

VČERA  |    |  44 komentářů

Zní to jako sci-fi z daleké budoucnosti, ale vědci prý dosáhli technologického průlomu, díky kterému bude možné mobilní…

Mobilní zobrazení