Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | zpomalování iPhonů | bezrámečkové telefony | Galaxy S9 | čínské telefony | Android Oreo aktualizace

Potřebné jemnosti u displejů jsme dosáhli, teď prosím čitelnost

  |  18 komentářů  |  autor: Luboš Srb

U displejů některých dnešních smartphonů už nerozeznáme jednotlivé pixely, jak je jejich displej superjemný. Jenže některé problémy u displejů stále setrvávají..

S příchodem smartphonů rapidně vzrostla nabízená škála displejů. Dříve se hodně používaly běžné TFT displeje, pak začaly hodně lákat OLED displeje a objevovaly se i další typy vylepšující kvality původních TFT, jako např. IPS či Super Clear LCD. Každý typ měl nějaké pro a proti. Nechme teď stranou rozbor těchto displejů. Čekal bych, že některá z technologií bude mít navrch a výrobce některé z aspektů bude marketingově prosazovat. Jenže je tu rok 2013 a výrobci se předhánějí spíše v oblasti zbytečného zvyšování jemnosti displejů.

Pokud se dnes podíváme na ty nejlevnější smartphony a porovnáme jejich displej s těmi nejdražšími, téměř jistě si všimneme detailnějšího a jemnějšího zobrazení u těch cenově výše postavených, neboť mají vyšší rozlišení na dané úhlopříčce. Leckdy mají rozlišení z Full HD televize, ovšem na mnohonásobně menší „kapesní“ úhlopříčce displeje. A tím je zaručeno, že zobrazení bude velmi jemné, možná až přespříliš.

Pro lidské oko platí magická hranice jemnosti 300 ppi, se kterou přišel Steve Jobs z Applu při uvedení iPhonu 4 s Retina displejem (326 ppi), a říká, že při této hodnotě jemnosti lidské oko ze vzdálenosti mezi 25 až 30 cm nepozná rozdíl při dalším zvyšováním jemnosti. Tak proč již některé z vlajkových lodí atakují hranici 440 ppi? Pro odpověď nemusíme chodit daleko. Marketing.

Podívejme se nyní na jeden praktický příklad. V redakci jsme před nějakou dobou měli zároveň vlajkovou loď Sony Xperia Z s displejem o jemnosti 440 ppi a pak její odlehčenou sestříčku Xperii V s displejem o 342 ppi. Který z displejů byl „na pohled“ lepší? Paradoxně ten z nižší Xperie V. Vyšší jemnost nebyla okem rozeznatelná a naopak proti vyšší Xperii Z hrála roli samotná kvalita zobrazovače, barvy byly sytější a kontrastnější u Xperie V. Při zvyšování jemnosti nad hranici 300 ppi už totiž tento parametr nehrale u lidského oka roli. Potřeba je zabrat v jiných směrech.

Přichází na řadu letní období a čas prosluněných dnů. U každého telefonu tak jistě každý majitel pocítí horší zobrazovací možnosti displejů. Aby byl displej lépe čitelný, je potřeba přidat na úrovni jasu, jenže co na plat, když dnešní displeje mají svítivost pouze v řádu pár stovek nitů, a to v lepším případě. Pak už toho moc nepomůže. Tak proč nevyrobit displeje, které se lépe vypořádají se slunečními podmínkami? A reálně pomohou? Ne jako zbytečné navyšování jemnosti.. Výrobci už ukázali, že to jde. Některé modely mají svítivost i 1000 nitů (namátkou třeba Sony Xperia P či Nokia 603) a výsledek je najednou znát. Zkusí to zase někdy opět touto cestou?

Líbil se vám článek? Podívejte se i na další pohledy redaktorů Mobilizujeme.cz nebo sledujte Google+ profil Luboše Srba, který je autorem tohoto článku.

ČLÁNKY:,

Diskuze

Komentujte

avatar
Třídit dle:   nejnovější | nejstarší | nejlépe hodnocené
Xzeit
Xzeit

Problém je hlavně v krycím sklu, resp. jeho odrazivosti světla.

Refael
Refael

S tim souhlasim.
Kdysi Nokia u svych prvnich smartfonu mela antireflexni skla, ktera b-huzel razem zmizela ze smartfonu.
Nikdo je uz u svych smartfonu nenabizi. Take kdysi LG nabidlo jeden cas u jednoho typu smartfonu(uz si nepamatuji presny typ) Nova displej se svitivosti az 700 nitu. Pak take toto odeznelo.

Jarda
Jarda

Ano Nokia má u vyšších modelů antireflexní skla, technologii říká ClearBlack a je založena na patentované polarizační technologii. Dle testů se tyto displaye mohou pochlubit vůbec nejlepší čitelnosti na slunci.

Kubyk002
Kubyk002

Bylo to LG Optimus Black s tím NOVA displayem, ale upřímně mi nepřipadal lepší jako SAmoled, bylo to jen lehce vylepšené IPSko… Taky proto už jej od té doby žádný výrobce nenasadil :)

Suriwan
Suriwan
Zajímavý článek, tohle tvrdím už tak dva roky…Tím samozřejmě nechci urazit autora,naopak je fajn že to někdo též vidí. Je to hodně podobné jako s nesmyslným zvyšováním výkonu telefonů – přiznejme si že jediné kde se to využije jsou hry ( na telefonu určitě nebude nikdo pouštět grafické editory atp…). Prostě výrobci jedou čistě na marketing a výsledné produkty jsou zaměřeny hlavně směrem k co nejkřiklavějším titulkům typu: „4jádrový processor, 440dpi!“, místo toho aby se řešili věci které jsou opravdu problémem u dnešních telefonů. Nakonec bych rád řekl, že dle mě by dnešní telefon měl mít odolné tělo, silné antény,… Číst vice »
Milan
Milan
Tak na ně jděte od lesa, když nerozumí česky. Vy jste přece ti, kteří hodnotí jejich mobilní telefony. Tak ty jejich drahé superjemné displeje při rezenci jednoduše srovnejte s těmi méně jemnými, rozneste je na kopytech, zdůrazněte jak je to superjemné rozlišení zbytečné. Pošlapte jim tu jejich chloubu v každé recenzia to by bylo aby se něco nedělo. Vždycky jsou to přece v prvé řadě recenzenti a pokud Vám to nevadí, jen to přejdete, tak se svět nezmění. Tak je to se vším. To máte jako teť s tou zeleninou. Kdyby s tím nova nezačala, tak je to doteť prodejcům… Číst vice »
tom
tom

Kdyby šlo tak snadno udělat displeje s perfektní čitelností tak by tu už dávno byli ne? Potom by se taky mohli chlubit je mají nejčitelnější displej a přitáhli by si k sobě lidi. Jenže realita takhle růžová není. Když už se jim povede udělat displej který nebude trpět špatnou čitelností na slunci, tak má zase jiné daleko větší problémy například vysokou spotřebu, zahřívání, pomalou odezvu, nízkou životnost, vysokou cenu atd.
Neříkám že to v budoucnu nebude možné, ale v současné době by to mělo více nevýhod než výhod.

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Očekávejte něco úžasného, říká CEO Nokie před MWC 2018

Očekávejte něco úžasného, říká CEO Nokie před MWC 2018

VČERA  |  Tomáš Rajnoch  |  3 komentáře

Již koncem příštího měsíce začíná velice očekávaný veletrh MWC v Barceloně, kde většina značek představí svůj vlajkový model. Společnost Nokia pak…

Xiaomi potvrzuje chybu, k níž dochází při slučování kontaktů

Xiaomi potvrzuje chybu, k níž dochází při slučování kontaktů

VČERA  |  Tomáš Richter  |  diskuze (1)

Xiaomi nedávno potvrdilo chybu, která má na svědomí podivné slučování kontaktů na některých telefonech. Společnost se problémem intenzivně zabývá a tvrdí,…

Alcatel 3C: odlehčený smartphone s 18:9 displejem

Alcatel 3C: odlehčený smartphone s 18:9 displejem

VČERA  |  Tomáš Richter  |  diskuze (1)

Společnost TCL, která má na starost výrobu telefonů Alcatel, zkraje ledna potvrdila, že na MWC v Barceloně představí tři nové řady…

Mobilní zobrazení