Mobilizujeme.cz

Potřebné jemnosti u displejů jsme dosáhli, teď prosím čitelnost

  |  18 komentářů  |  autor:

U displejů některých dnešních smartphonů už nerozeznáme jednotlivé pixely, jak je jejich displej superjemný. Jenže některé problémy u displejů stále setrvávají..

S příchodem smartphonů rapidně vzrostla nabízená škála displejů. Dříve se hodně používaly běžné TFT displeje, pak začaly hodně lákat OLED displeje a objevovaly se i další typy vylepšující kvality původních TFT, jako např. IPS či Super Clear LCD. Každý typ měl nějaké pro a proti. Nechme teď stranou rozbor těchto displejů. Čekal bych, že některá z technologií bude mít navrch a výrobce některé z aspektů bude marketingově prosazovat. Jenže je tu rok 2013 a výrobci se předhánějí spíše v oblasti zbytečného zvyšování jemnosti displejů.

Pokud se dnes podíváme na ty nejlevnější smartphony a porovnáme jejich displej s těmi nejdražšími, téměř jistě si všimneme detailnějšího a jemnějšího zobrazení u těch cenově výše postavených, neboť mají vyšší rozlišení na dané úhlopříčce. Leckdy mají rozlišení z Full HD televize, ovšem na mnohonásobně menší „kapesní“ úhlopříčce displeje. A tím je zaručeno, že zobrazení bude velmi jemné, možná až přespříliš.

Pro lidské oko platí magická hranice jemnosti 300 ppi, se kterou přišel Steve Jobs z Applu při uvedení iPhonu 4 s Retina displejem (326 ppi), a říká, že při této hodnotě jemnosti lidské oko ze vzdálenosti mezi 25 až 30 cm nepozná rozdíl při dalším zvyšováním jemnosti. Tak proč již některé z vlajkových lodí atakují hranici 440 ppi? Pro odpověď nemusíme chodit daleko. Marketing.

Podívejme se nyní na jeden praktický příklad. V redakci jsme před nějakou dobou měli zároveň vlajkovou loď Sony Xperia Z s displejem o jemnosti 440 ppi a pak její odlehčenou sestříčku Xperii V s displejem o 342 ppi. Který z displejů byl „na pohled“ lepší? Paradoxně ten z nižší Xperie V. Vyšší jemnost nebyla okem rozeznatelná a naopak proti vyšší Xperii Z hrála roli samotná kvalita zobrazovače, barvy byly sytější a kontrastnější u Xperie V. Při zvyšování jemnosti nad hranici 300 ppi už totiž tento parametr nehrale u lidského oka roli. Potřeba je zabrat v jiných směrech.

Přichází na řadu letní období a čas prosluněných dnů. U každého telefonu tak jistě každý majitel pocítí horší zobrazovací možnosti displejů. Aby byl displej lépe čitelný, je potřeba přidat na úrovni jasu, jenže co na plat, když dnešní displeje mají svítivost pouze v řádu pár stovek nitů, a to v lepším případě. Pak už toho moc nepomůže. Tak proč nevyrobit displeje, které se lépe vypořádají se slunečními podmínkami? A reálně pomohou? Ne jako zbytečné navyšování jemnosti.. Výrobci už ukázali, že to jde. Některé modely mají svítivost i 1000 nitů (namátkou třeba Sony Xperia P či Nokia 603) a výsledek je najednou znát. Zkusí to zase někdy opět touto cestou?

Líbil se vám článek? Podívejte se i na další pohledy redaktorů Mobilizujeme.cz nebo sledujte Google+ profil Luboše Srba, který je autorem tohoto článku.

ČLÁNKY:,
iOS 11 je nyní dostupný ke stažení pro iPhony a další zařízení

iOS 11 je nyní dostupný ke stažení pro iPhony a další zařízení

VČERA  |    |  diskuze (0)

Apple dnes podle plánu vydal dokončený nový systém iOS 11, který přináší spoustu změn a novinek na podporované iPhony, iPady a také…

Připravuje čínské ZTE krále bezrámečkových telefonů?

Připravuje čínské ZTE krále bezrámečkových telefonů?

VČERA  |    |  3 komentáře

Takzvaných bezrámečkových telefonů na trhu najdeme opravdu hodně. Téměř všichni výrobci smartphonů již takový model ve svém portfóliu mají. Takový smartphone nyní…

Skutečné bezdrátové nabíjení? Nové řešení umí nabíjet až do 30 cm

Skutečné bezdrátové nabíjení? Nové řešení umí nabíjet až do 30 cm

VČERA  |    |  diskuze (0)

Možná jste byli po představení novinek z Cupertina trošku zklamáni, že se nevyplnila předpověď některých webů a Apple nepředstavil skutečné bezdrátové nabíjení…

Mobilní zobrazení