Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | nový Android P | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

Nokia E7 – recenze manažersky zkrášlené N8 s QWERTY

  |  25 komentářů  |  autor: Jindřich Srb

Nokia E7 je telefon finského výrobce s maximální výbavou. Recenze Nokia E7 vás přesvědčí o tom, že nasazená cena až tak neodpovídá možnostem telefonu. Nokia E7 se hodí především jako pracovní telefon, jelikož je zaměřena na kancelářské funkce, má excelentní QWERTY klávesnici, datovou výbavu, a to vše pod precizní kovovou kapotou.

Mobilní telefon Nokia E7 do recenze zapůjčil oficiální eShop Nokia.

Nokia E7 doplňuje na trhu prodávanou Nokii N8 a přidává navíc výklopnou konstrukci s QWERTY klávesnicí, naopak ubírá v počtu Mpx u fotoaparátu. Jinak se dá říci, že to je na vlas stejný telefon, s minimem inovací. V prodeji je hned několik barevných variant, ať už konzervativní tmavě šedá a stříbrná či živější zelená, oranžová a modrá. Jedinečná technologie barvení kovu umožňuje výrobci namíchat jakoukoliv unikátní barvu krytu.

Aktuální cena Nokia E7 v českých e-shopech:
(Zdroj: Heureka.cz, )


Nokia E7 – oficiální fotografie stříbrné, šedé, zelené a oranžové verze

Základní parametry – Nokia E7

Rozměry123,7 x 62,4 x 13,6 mm
Hmotnost176 g
DisplejAMOLED, kapacitní dotykový, rozlišení nHD (360 x 640 px), 16 milionů barev, úhlopříčka 4“
technologie ClearBlack (černý displej), podpora Multitouch, senzor jasu, proximity, akcelerometr
Procesor a paměť680 MHz (Broadcom BCM2727)
256 MB RAM, 350 MB vnitřní, 16 GB flash disk, absence slotu na microSD karty
Operační systémSymbian^3
Fotoaparát8 Mpx (3264 x 2448 px), Fixed-focus, LED blesk, detekce obličeje, samospoušť
nahrávání videa v rozlišení HD 720p s 25 snímky/s
Obsah balenítelefon, návod, baterie, nabíječka, stereo headset se špuntovými sluchátky, výměnné špuntíky, datový USB kabel, redukce z microUSB na USB, redukce z microHDMI na HDMI, záruční list
Cena a dostupnost , duben 2011

Krátké postřehy z testování telefonu Nokia E7

Co se nám líbilo: hliníková konstrukce s povrchovou úpravou tzv. eloxováním (viz níže) a minimem použitého plastu, 4“ AMOLED displej s technologií Clear Black a odolným sklíčkem Gorilla Glass, unikátní výklopná konstrukce s čtyřřádkovou QWERTY klávesnicí, použití LED diod jako svítilna, vzorová podpora připojení (HSPA, Wi-Fi, BT 3.0, microUSB, microHDMI, 3,5 mm Jack), GPS s Ovi mapami a bezplatnou navigací zdarma, funkce USB on-the-go, kancelářské nástroje, synchronizace emailů, skvělá odezva dotykového displeje, vnitřní paměť 16GB, digitální kompas, redukce okolního hluku, editace Office dokumentů, FM rádio s RDS, podpora DivX a Xvid videí, v balení kabel pro připojení USB flash disku či jiného zařízení i redukce z microHDMI na HDMI, čitelnost displeje na slunci.

Co se nám nelíbilo: nahrazení autofocusu za tzv. Fixed focus u fotoaparátu, operační systém Symbian stále zaostává za konkurencí z pohledu uživatelských možností, Ovi obchod působí zpomaleně, nepružně a mnohdy si za aplikace účtuje částky, které uživatelé jiných systémů neplatí, baterii nelze vyjmout, chybí slot na microSD kartu, prostředí fotoaparátu už má poněkud „prošlou lhůtu“, relativně vysoká cena.

TIP: Pro podrobné informace o telefonu Nokia E7 navštivte katalog mobilů.

Co je to eloxování kovu?

Eloxování patří mezi druh povrchové úpravy kovů a některých slitin. Jedná se o elektrochemický proces, kdy na povrchu kovu (hliníku, titanu, niobu), který je v elektrolytické lázni zapojen jako anoda, dochází ke tvorbě rovnoměrné kompaktní vrstvy oxidu, který je výrazně tvrdší a chemicky odolnější než kov sám a zlepšuje tak mechanické a chemické vlastnosti eloxovaných výrobků. Nespornou výhodou je také možnost vybarvování této vrstvy průmyslovými barvivy do prakticky libovolného odstínu, což má důvod jak estetický, tak i praktický (např. černění hliníkových součásti optických přístrojů, nebo ploch chladičů). Navíc na rozdíl od organických barviv nanášených pouze na povrch kovu, nemá eloxová vrstva při správném provedení tendenci k odlupování a barvivo je v této vrstvě uzavřeno. Asi nejznámější a nejrozšířenější je eloxování hliníku, kdy na jeho povrchu vzniká vrstva oxidu hlinitého se strukturou korundu (důvod tvrdosti vrstvy) silná 5 – 25 mikrometrů. Eloxování hliníku je poměrně jednoduchá operace proveditelná i v domácích podmínkách. Při dodržování určitých pravidel lze docílit efektního vzhledu hliníkových dílů. (převzato z astronom.cz)

Obsah balení: redukce na USB i HDMI

Modrá krabice s telefonem Nokia E7 obsahuje tentokrát překvapivě mnoho příslušenství, a tak by měla být většina uživatelů spokojena. Jsou v ní: baterie, špuntová sluchátka s 3,5 mm konektorem Jack a tlačítkem pro přijetí hovorů, výměnné velikosti špuntíků do uší, nabíječka s USB zakončením, datový USB kabel, návod a záruční list. Konečně se podařilo dostat tak obsáhlé balení do poměrně malých rozměrů krabice, za což výrobce chválím.

Vzhled a konstrukce: luxusní kovové provedení a dráždivé barvičky

Nokia si s uvedením manažerského klenotu na trh (duben 2011), telefonu Nokia E7, dala od představení (14. září 2010) řádně načas, nicméně za kovové provedení a konstrukci jí to odpusťme. Konstrukce s odklopným vrchním dílem s displejem a ukrytou QWERTY klávesnicí pod ní je opravdu luxusní. Nehovořím teď o odklopném mechanismu, ten své mouchy má a může se lehce stát, že vám při snaze o vyklopení dílu vypadne z ruky. Existují však i tací, kteří dokážou vyklopit konstrukci prudkým pohybem telefonu v ruce (nedoporučuji zkoušet s mastnou či zpocenou rukou). My jsme testovali křiklavě modrou barvu, vedle které jsou v prodeji ještě varianty – stříbrná, černá, oranžová a zelená.

Konstrukce s rozměry 123,7 x 62,4 x 13,6 mm je tvořena hliníkovými kryty, pouze horní a spodní hrana, tvořící jakási víčka konstrukce, jsou plastové. Hmotnost je poměrně vysoká – 176 gramů – i když na celokovový ráz ještě v rozumné výši. Displej s proximity senzorem a videokamerou nad ním je do konstrukce napasován pomocí tenké gumy, která vytváří jeho orámování při přechodu na kov, nicméně se za ni hodně často zachycují nečistoty. Ochranné sklíčko displeje je odolné na nárazy a nemělo by se dát poškrábat běžnými metodami (tzv. Gorilla Glass). Někteří uživatelé hovoří dokonce o tom, že displej zkoušeli řezat špičkou ostrého nože a poté neobjevily ani jeden šrám. My toto vzhledem k nutnosti přístroj vrátit v pořádku raději zkoušet nebudeme.

Pojďme si přiblížit, jak má telefon vyřešeny porty a tlačítka na konstrukci. Na horní hraně je to standardní microUSB port (nekrytý), microHDMI port (krytý plastovou krytkou), tlačítko zapnutí/vypnutí přístroje s funkcí rychlého přepínání profilů a standardní 3,5 mm konektor Jack. Tato varianta umístění mě osobně vyhovuje.

Když telefon uchopíme do pravé ruky, vidíme na jeho pravém boku v dolní části jednopolohové tlačítko fotoaparátu, kterým fotoaparát zapínáme i pořizujeme fotografie. V horní části oblé hrany je to zajímavé vratné tlačítko, které umožňuje posun nahoru i dolu. Jedná se o tlačítko regulace hlasitosti, které slouží dále také k přibližování/oddalování atd. Nad ním je patrně největší překvapení telefonu, a to výsuvný slot pro SIM kartu. Telefon má tedy zcela zamezen přístup do svého nitra, jelikož neobsahuje slot na microSD karty a k baterii tím pádem uživatel nepotřebuje vstupovat.

Zámek displeje se podlé mého přesunul na lepší pozici – na levý bok telefonu, a to přesně do úrovně ukazováčku pravé ruky, pokud telefon držím správně. Opět se jedná o vratné tlačítko, tentokrát pouze s možným posunem směrem dolů a zpět. Oproti modelům N8 či C6-01 není tlačítko tak tuhé, posun je snadný. Z levé strany telefonu provádíme výklop vrchní části telefonu, a to zatlačením na hranu.

Zbývá nám spodní hrana, na které jsou vypsány důležité informace o telefonu ve třech sloupcích. První informuje o výrobci a zemi původu – Nokia Corporation, Made in Finland. Dále označení modelu E7-00 a typ RM-626. Poslední sloupec dokládá průchod FCC úřadem v Americe a přikládá přidělené ID přístroje. Své místo má na spodní hraně i zabudovaný mikrofon s aktivní redukcí okolního hluku.

Zadní strana telefonu Nokia E7 je dokonale zahlazena do roviny, za což může především polevení v počtu Mpx u fotoaparátu, který si od Nokie N8 nepřenesl 12 Mpx, ale spokojil se s 8 Mpx. Ústupkem však je absence autofocusu, vyměněného za Fixed focus. Nechybí ani nápis NOKIA, dvě miniaturní dírky pro šíření zvuku a je zde vidět, jak je konstrukce složena z krajních částí, naražených do středového masivu.

Výklopný mechanismus má patřičnou vůli, sám od sebe se rozhodně nezavře ani po delší užívací době. Vyklopená část svírá s tou spodní úhel 45 stupňů, který je ideální pro správnou čitelnost displeje při položení na vodorovnou podložku. To umožňuje ideální sledování videí, TV (přes internet) či realizaci videohovorů přes operátora či Skype.

Baterie a výdrž: s aktivní úsporou dva dny provozu

V Nokii E7 je baterie s označením BL-4D (Li-Ion 1200 mAh), tedy opět ne maximum, co výrobce dokázal dodat v jiných telefonech. Výdrž udávaná výrobcem je – kolem 432/480 hodin v pohotovosti (2G/3G), 9/5 hodin hovorů (2G/3G). V praxi mi telefon vydržel dva dny, pokud jsem ho opravdu nešetřil, měl zapnuté Wi-Fi neustále, využíval i datové přenosy přes operátora, synchronizoval svůj emailový účet a na skok spustil GPS. Věřím i tomu, že lze telefon vybít za den, pokud spustím filmy nebo budu jak šílenec využívat půl dne aktivně GPS.

Pokud chcete energii naopak uspořit, pak zejména vypínejte aplikace a datová připojení, která nepoužíváte (Wi-Fi, Bluetooth), GPS, snižte jas obrazovky, nastavte režim úspory energie a vypněte nepotřebné zvuky (např. klávesnice).

Displej a ovládání: největší 4“ nHD AMOLED displej s technologií ClearBlack

Nokia E7 má patrně největší nHD displej, použitý v mobilních telefonech, na světě. Nevím ovšem, jestli je to zcela výhoda v době, kdy už svět válcují displeje s WVGA, qHD či dokonce vyšším rozlišením. Displej je kapacitní, dotykový, má tedy rozlišení nHD, odpovídající 360 x 640 px, úhlopříčku 4“, zobrazení 16 milionů barev. Jedná se o typ AMOLED, s technologií ClearBlack (opravdu černý), povrch je navíc nepoškrabatelný – Gorilla Glass.

Displej podporuje multi-touch ovládání (více prsty). K automatickému zámku displeje při volání slouží proximity senzor, jas upravuje taktéž senzor, displej přetáčí na levý bok automaticky akcelerometr dle natočení telefonu – otázkou zůstává, proč stále jen na jeden bok. Nokie E7 disponuje technologií ClearBlack, která displej doslova utápí do černa, čímž není poznat, kde displej končí a kde už začíná jeho rám. Barvy jsou přirozené, syté, živé, čemuž dopomáhá typ displeje AMOLED. U displeje mí však vadí, že Nokia oproti svému předchůdci, modelu E90, razantně polevila v rozlišení (Nokia E90 má hlavní displej s rozlišením 800 x 352 px). Jednotlivé body jsou přeci jenom na můj vkus „přerostlé“ a rastr je vidět i pouhým okem.

Při užívání na mě displej působil skvělým dojmem, reakce na dotek byly vždy okamžité, přesné, chválím tedy jeho citlivost. Překvapila mě také rozumná čitelnost na přímém slunci, kdy displej automatiky přeřadil na nejvyšší stupeň podsvícení. Ve vyklopeném stavu se displej ani po zhasnutí zcela nevypne, pokud jej nezamnete, a tak stačí jen dotek na displej, který se ihned zas rozsvítí. Dobrá vychytávka.

Prostředí telefonu, výkon: Symbian^3, 680 MHz processor, 256 MB RAM

Nokia v podstatě živí současné elitní smartphony totožným hardwarem, co se procesoru či paměti RAM týče. Procesor ARM11 je taktován na 680 MHz, operační paměť RAM 256 MB. Součástí je i grafický akcelerátor 2D/3D s podporou OpenGV1.1 a OpenGL ES 2.0. Vnitřní paměť je 350 MB a rozšiřuje ji 16GB flash karta, chovající se jako samostatná vnitřní jednotka. Další rozšíření není možné vzhledem k absenci slotu na microSD kartu. Když si vezmeme modely konkurence, o kterých se hovoří jako o top telefonech, mají povětšinou 1 GHz procesor, alespoň 512 MB RAM i slot na karty. Nokia jasně zaostává. Zdůvodnění, že telefon víc nepotřebuje, je dost sobecké a vyhýbající se pravdě.

Nepopírám, že operační systém Symbian^3 pracuje spolehlivě, svižně a za celou dobu testování nebylo potřeba telefon restartovat. Jsou tu ale jiné vady na kráse, např. u instalace nových aplikací skrze Ovi obchod, kdy se uživatel doslova ukouše čekací dobou. Jakožto majitel telefonu s OS Android takové čekací doby neznám, byť mám u svého telefonu dokonce slabší processor. V telefonu je předinstalována verze vývojového prostředí Qt 4.6.3 a Java 2.1.

Systém se vyznačuje třemi domovskými obrazovkami, na které lze umístit widgety. Menu je tvořeno 3×4 ikonami. Už brzy se přitom dočkáme inovace stylu ikon, možnosti widgety velikostně upravovat a přibýt má i další, čtvrtá, domovská obrazovka. Systém tedy bude o maličko více uživatelsky upravovatelný. Aktualizace telefonu vám budou nabízeny automaticky, pokud tuto možnost zvolíte v nástrojích telefonu. Lze aktualizovat přes počítač skrze Nokia Software Updater. Nejen za sebe doufám, že Nokia neponechá telefon opět osudu a bude jej řádně aktualizovat ještě minimálně rok. Déle neočekávám, jelikož své zájmy přesune ryze na OS Windows Phone.

Při prvním zapnutí přístroje si můžete vytvořit nebo se přihlásit na účet Nokia, určený pro přístup ke službám Ovi Nokia. To vám následně umožní třeba sledování situace přátel v různých sociálních sítích, stahování her, aplikací, videí, obrázků, motivů a vyzváněcích tónů z Ovi obchodu, hledání trasy pomocí bezplatné navigace pro pěší i motoristy nebo zálohování a správu kontaktů v internetové službě Ovi.

Telefonování a zprávy: první, druhý, třetí, čtvrtý, pátý, …

Nokia mi připomíná výrobce bez kreativního ducha, jelikož je ten či onen telefon prakticky jak přes kopírák (telefonními funkcemi, SMS, emaily). Telefonní seznam pojme neomezený počet kontaktů, přičemž ke každému kontaktu můžete tradičně přidat obrázek, vyzváněcí tón a spoustu dalších detailů jako je přezdívka, email, SIP, narozeniny, výročí a další detaily. Za zmínku také stojí integrace sociálních sítí. Ke každému kontaktu můžete přidat také Facebook, MSN, Skype, ICQ, Google a další účty.

Vyhledávání kontaktů je pohodlné, na dotykovém displeji můžete zadávat znaky a ty vám postupně mizí podle dostupných kontaktů. Vedle běžných funkcí přináší telefon například funkci Turn-to-mute, kdy pro ztišení vyzvánění či budíku stačí telefon otočit displejem dolů. Ojedinělá je pak aktivní redukce hluku během hovoru i natáčení videí.

Zpráv se do telefonu vejde skoro neomezeně, záleží na volné paměti. Zprávy jsou chytře tříděny do konverzací podle příjemců. V každém vlákně tak vidíte společnou předchozí konverzaci. Během psaní můžete využít jak softwarovou běžnou alfanumerickou klávesnici, tak i plnohodnotnou QWERTY klávesnici v režimu na šířku displeje. Nechybí ani prediktivní zadávání pomocí slovníku T9 včetně české diakritiky. MMS a emailový klient jsou samozřejmostí. Jedinečná je i funkce pro poslech zpráv, kdy vám telefon dokáže v mnoha jazycích přečíst včetně české diakritiky veškeré přijaté zprávy.

Fotoaparát: manažeři údajně fotit nepotřebují. Co vizitky a čárové kódy?

Zdá se mi, že jsem u testovaných telefonů Nokia C7, C6-01 a teď i E7 narazil prakticky na stejný fotoaparát. Ten má 8 Mpx (3264 x 2448 px), chybějící autofocus (nahrazuje Fixed-focus), dvojici vysoce svítivých LED diod fungujících jako blesk a všemožná nastavení rozdělení do dvou částí (jedna pod ikonkou na obrazovce fotoaparátu, druhá přímo ve volbách/nastavení). Diody mají i dodatečné využití jako svítilna, která se aktivuje delším podržením zámku displeje.

Vysvětlení: Fixed focus nahrazuje autofocus a urychluje pořízení snímků. Při zaostřování (autofocusem) je doba pořízení fotografie zhruba 2 sekundy, zatímco s Fixed focusem, zaostřeným komplexně na vzdálenost od 50 cm do nekonečně, je pořízení okamžité. Bohužel tím odpadá možnost fotit makro či text, mimo hru je téměř i čtení vizitek.

Fotoaparát má 2x digitální zoom, nastavení – detekce obličeje, zobrazení mřížky na displeji, samospoušť, barevný tón, vyvážení bílé, expozici, citlivost na světlo, kontrast, ostrost, kvalita fotografie (8, 6, 3, 1.3, 0.3 Mpx), výchozí název fotografie, zvuk focení, ukázání pořízené fotografie, informace o umístění (geotagging). Lze přepínat mezi zadní a přední kamerkou. V režimu videokamery je nastavení chudší – velikost (HD 720p s 25 snímky/s, VGA, QVGA), stabilizace videa, nahrávání zvuku, informace o umístění (geotagging), vyvážení bílé, barevný tón. Nastavení a funkce fotoaparátu jsou tedy na chlup stejné, jako u modelů C6-01 či C7. Nokia se u vrcholového modelu neobtěžovala něco přidat, upravit.

Zkušební fotografie – Nokia E7:

Fotografie v plném rozlišení získáte kliknutím na každou z nich a uložením do počítače.


Interiér zvládá Nokie E7 poměrně dobře


Vyfocení písma je větší problém, na blízko (pod 50 cm) i na dálku


Exteriér je ve znamení slušných snímků, dokud nezkusíme zachytit něco blížšího

Organizační funkce: kalendář, balík Office a ochrana F-Secure

Nejobsáhlejší složkou v telefonu je dle předpokladů kancelář, ve které se nalézá celá škála uživatelských možností: správce souborů, slovník (nainstalována pouze angličtina, nutno doinstalovat další jazyky), záznamník (z výrobců telefonů má diktafon Nokie nejlepší kvalitu nahrávek v tichém i rušném prostředí), poznámky, Quickoffice (verze 6.4.324) (soubory Microsoft Office 2007 a nižší, mezi novými funkcemi je zobrazení grafů Excelu 2007, aktualizovaný správce souborů, podpora ZIP souborů a další, je vyžadována registrace aplikace, aby mohly být v budoucnu navrhovány aktualizace).

Pokračujeme dále ve výčtu složky kancelář: ZIP manager, kalkulačka (vědecké funkce už neobsahuje), Adobe PDF (LE 2.5) se zobrazením souborů (bez úprav), F-Secure (ochrana před viry) a poslech zpráv. Nechybí ani hodiny, budík s opakováním a vyhledávání v telefonu. Opět je zde téměř stoprocentní shoda s Nokií C6-01, kterou jsem testoval dříve, a ten jedinou nespornou výhodou Nokie E7 je výklopná konstrukce s QWERTY, na které uživatel může psát bez zádrhelů dlouhé řádky slov.

Samostatně je v menu telefonu usazen kalendář, se zobrazením dne, týdne, měsíce či úkolů. Každá položka může mít své připomenutí tónem a odklad o 1-60 minut. Kalendářů může být hned několik, pojmenování je na vás. Nabízí se kalendář osobní, firemní atd., i s barevným rozlišením. Data mohou být synchronizována přes Ovi PC Suite. Na domovské obrazovky můžete umístit widget se zobrazením kalendáře, kde jsou vidět tři nejbližší události. Podobně lze na obrazovky rozmístit několik widgetů, nabízených či stáhnutých z Ovi obchodu, např. AccuWeather.com.

GPS, mapové podklady, navigace: Ovi mapy s doživotní licencí

Nokia E7 má předinstalované mapové podklady – Ovi mapy 3.06, jejichž součástí je mimo jiné i zobrazení aktuálního počasí. Správa mapových podkladů probíhá přes software v počítači, Nokia Ovi Suite. Tam si vyberete konkrétní země, jejichž mapové podklady si přejete, telefon je do sebe stáhne. Aktualizace probíhá taktéž, budete o případných novinkách informování v sekci Mapy. Pak už je navigování hračkou, bez nutnosti být připojen datově, aby vaše pozice mohla být nalezena rychleji. Stačí využít GPS přístroje, která vyhledá vaši pozici během několika desítek sekund, pokud se zrovna neschováváte uvnitř budovy. Správné natočení zajišťuje digitální kompas.

Navigace obsahuje hlasové podklady s ženským hlasem, navíc i s možností si dostáhnout hlasové názvy ulic. Režim navigace dovoluje měnit zobrazení – denní či noční režim, uložit místa, opakovat trasu, upravit hlasitost, zobrazit body trasy, dopravní info a panel s dalšími informacemi – ujetá vzdálenost, čas a průměrná rychlost.

Multimediální funkce, hudba, hry: připojme si flash disk nebo myš

Telefon má na horní hraně pod krytem microHDMI port, který slouží k propojení s TV přes HDMI kabel a přenos Full HD videí (1920 x 1280 px). Nokia E7 umí přenést obraz displeje, tedy nejen spuštěná videa. Jednoduše si tak lze zahrát hru či spustit webový prohlížeč na velké televizi, nicméně rastr obrazu nebude tak dokonalý. Přehrávač videí podporuje mnoho formátů včetně DivX a Xvid.

Fotogalerie zobrazuje složky pořízených fotografií a ostatních obrázků, uskupené od nejnovějších po nejstarší, s možností označení více položek a rychlého nasdílení na sociální sítě (Facebook, Picasa, atd.). Někdo uvítá funkci prezentace, která fotky bude postupně spouštět a posouvat – ideální po nějaké dovolené či akci, kde hodně fotíte. Fotografie i videa mohou být upravována v příslušných editorech.

Sociální sítě jsou podmíněné přihlášením na svůj Ovi účet, bez kterého nelze sdílet fotky na Facebook a provádět další úkony. Hry jsou v telefonu dvě – OviMapsChallenge od firmy Rovio a Climate Mission. Další je potřeba stáhnout z obchodu, ovšem vesměs za nějakou částku. Vyzkoušeli jsme Angry Birds Rio, u nichž byla plynulost a hratelnost bezvadná.

Nokia seskupuje mnoho video kanálů ve složce Videa a TV, kde je YouTube, CNN video, Nat Geo, Movie Teasers, E!, přehrávač videí a další na Ovi obchodě. K tomu přidejme ještě třeba českou ČT24, ČT4 a hudební Óčko, které jsou dostupné ke stažení a obsahují online sledování.

Nokia E7 má sympatické hudební funkce, mezi které řadím hudební přehrávač (verze 16.10.11), FM rádio s RDS (nutné připojení sluchátek) a Hudbu Ovi. Bohužel se upustilo od FM transmitteru, díky kterému se mohl telefon proměnit ve vysílač hudby pod určitou frekvencí, kterou stačilo naladiť třeba na autorádiu. Přehrávač řadí položky dle interpretů, alb, skladeb, žánrů či seznamů skladeb, nechybí ani podcasty. Přehrávaná skladba zobrazuje obal CD, uplynulý čas od začátku skladby a zbývající do konce, jsou tu funkce náhodného přehrávání, s opakováním, zobrazení detailů skladby i ekvalizér (režimy výchozího nastavení, zvýraznění bas, klasika, jazz, pop, rock). V nastavení je navíc možno upravit stereováhu (přidání do levé či pravé strany), hlučnost a rozšířené stereo. Hudební funkce a poslech se sluchátky hodnotím velice pozitivně, zde Nokia stále patří ke špičce.

Před zapnutím rádia je třeba připojit sluchátka, bez nichž telefon neuvedete do provozu. Rádio si samo vyhledá dostupné stanice a zobrazí jejich název včetně vysílaných názvů skladeb (RDS). Lze jej přepnout na režim zapnutého reproduktoru či aktivovat automatické nalezení vhodnější frekvence (AF).

Datová výbava, internet: microHDMI a funkce USB on-the-go

Telefon podporuje široké spektrum datových přenosů, od nejpomalejšího GPRS, přes EDGE až po HSPA. To umožňuje stahování (HSDPA) rychlostí až 10,2 Mb/s a odesílání (HSUPA) až 2 Mb/s. Pěkné hodnoty, avšak nebylo už na čase zauvažovat nad HSPA+, které konkurence několik měsíců nabízí? Bezdrátové technologie zastupuje Wi-Fi se standardy 802.11 b/g/n, avšak chybí mi funkce Wi-Fi Hotspot (sdílení připojení k internetu), která by telefonu moc slušela. Výčet uzavírá Bluetooth 3.0 s A2DP profilem pro stereo poslech hudby.


Připojení redukcí z microUSB na USB a microHDMI na HDMI

K počítači se telefon připojuje přes USB (High-Speed USB 2.0), které zároveň dovoluje telefon nabíjet. Stejným portem se telefon nabíjí i klasickou nabíječkou s USB zakončením. Přes standardní 3,5 mm konektor Jack lze připojit výrobcem dodávaná sluchátka, na nichž je ovládací tlačítko pro příjem či vytáčení čísel hlasem. Kvůli nejednotnosti 3,5 mm konektoru však sluchátka nelze připojit k většině jiných výrobců, divně chrčí i po připojení do počítače. Toto je bohužel problém, který si mezi sebou výrobce ponechali bez řešení.

USB port má ještě jednu speciální funkci – USB on-the-go, která umožňuje připojení flash disku nebo pevného disku jako externí jednotky a přenos souborů mezi ním a telefonem. Ve správci souborů se disk zobrazí jako velkokapacitní paměť. Pokud připojujete pevný disk vyžadující proud více než 200 mAh, musíte použít i externí nabíjení pevného disku, který jinak nebude dostatečně napájen. Připojit jde třeba i počítačová myš, kdy se na displeji zobrazí šipkový ukazatel, možný je posun i ovládání tlačítky myši.

Webový prohlížeč je na současné poměry zaostalý. Chybí mu modernější vzhled, funkce a vypuštění nelogického vkládání adres v samostatném okně. Stránky přitom umí zobrazit korektně, jeho omezení přichází při zobrazení flash animací či streamovaných videí (Nokia uvádí podporu Flash Lite 4.0). Občasné zaseknutí při načítání stránek a hlavně žádná datová konverze, to není nic pro českého uživatele internetu přes operátory. Součástí prohlížeče je i RSS čtečka. Prohlížeč dozná změn teprve s příchodem aktualizace na Symbian Anna. Nový prohlížeč bude rychlejší, modernější a uživatelsky přívětivější. Samozřejmě lze doporučit i alternativy prohlížeče, třeba Operu Mobile 11 nebo na data úspornější Operu Mini 6.

Závěr recenze telefonu Nokia E7

Nokia E7 měla od počátku uvedení na český trh poměrně trnitou cestu k nám do redakce. Přičítáme to zejména tomu, že naše vydávané recenze hledí důsledně, důkladně a hlavně objektivně na všechny funkce telefonu, a tak asi nejsme zcela populární pro zapůjčovatele. Recenze přitom telefon zhodnotila vcelku kladně, o bolestivých místech současných telefonů Nokia snad už každý ví. Mrzí nás tedy o to víc, že se jimi výrazně u výrobce nezabývali, nešli cestou předchozích manažerských telefonů, ale nechali se strhnout honem za něčím, co k dokonalosti strádá.

Aktuální cena Nokia E7 v českých e-shopech:
(Zdroj: Heureka.cz, )

Patrně největším problémem současné Nokie je částka, o kterou si řekne za vrcholný telefon. Je na zvážení, zdali dát zhruba čtrnáct tisíc za Nokii E7 či volit třeba LG Optimus 2X či Samsung Galaxy S II, s o dost větším výkonem a možnostmi. Nokia E7 je pro mě zajímavá z pohledu precizní kovové konstrukce, správou a synchronizací emailů a dalších položek, vyklápěcím mechanismem a konektivitou. Zde stále vítězí díky přidané funkci USB on-the-go. Navrch má i v mapových podkladech a navigaci Ovi mapy.

kovové zpracování chybí autofocus
AMOLED displej s Clear Black slot na microSD
QWERTY klávesnice uživatelské možnosti systému
Wi-Fi, HSPA, Bluetooth 3.0
funkce USB on-the-go
propojení s TV přes HDMI
vysoce svítící LED svítilna
kancelářské funkce
ČLÁNKY:, ,

Diskuze

25
Komentujte

avatar
15 Comment threads
10 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
14 Comment authors
bilkatomKristýnaJanRadim Recent comment authors
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Deszka
Deszka

Vaše recenzie sú jednoducho vynikajúce.Presne opíšete daný mobil,tie skúsenosti nie sú spackané ako na niektorých portáloch za 1 deň,jednoducho skvelé.Veľmi som si obľúbil váš portál a dúfam,že tu bude viac a viac čitateľov.

Tá farba toho telefónu je nádherná.

Deszka
Deszka

Výborná recenzia,príjemné čítanie.Vaše recenzie (myslím na všetkích redaktorov) si čítam najradšej,lebo sú najpodrobnejšie a obsahujú všetko,čo by som mal vedieť o danom telefóne.Dúfam,že tu bude čoraz viac recenzií a čitateľov.

E7
E7

Moja E7 pride zajtra. E7 nie je konkurent telefon ako LG 2X a pod. Je to luxusny pracovny nastroj ktory nema priamu konkurenciu. A pri cene ma skor mrzi ze sa Nokia nesnazi udrzat exkluzivitu telefonu primeranou cenovou politikou. Znizovanim ceny po vzore N8 (v Nemecku uz isla zo 600 na 450), tomu telefonu skor uskodia nez podporia predaje.

aege
aege

Recenze jako vždy výborná.
Nejen pluska,ale i mínusy uvádíte a nenadržujete té či oné značce.
E7 teda žádná sláva .
Nikomu je nehaním,ale Nokie nemusím.

aege
aege

Jak je možné že se mi ztratil příspěvěk a vaše odpověd na něj?
Ani pod doručeným emailem nic není!
Tot záhada zamčeného pokoje:))))
Toto se mi ještě nestalo……………

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Nové Samsungy řady A mohou přinést OS Tizen

Nové Samsungy řady A mohou přinést OS Tizen

DNES  |  Daniel Fousek  |  diskuze (0)

Samsung si podal v EU přihlášku na pět nových ochranných známek v řadě A. Zajímavé je to, že označení modelů jsou nově dvoučíselná…

Google Chrome dostane notifikace s možností rychlé odpovědi

Google Chrome dostane notifikace s možností rychlé odpovědi

DNES  |  Lucie Poláčková  |  diskuze (0)

Google Chrome se zase posune o level výše. Brzy by měl posílat notifikace ze stránek s možností rychlé odpovědi. To znamená,…

Huawei Mate 20 Lite pravděpodobně dorazí ve dvou variantách

Huawei Mate 20 Lite pravděpodobně dorazí ve dvou variantách

DNES  |  Tomáš Rajnoch  |  diskuze (0)

Jedním z nejočekávanějších smartphonů letošního podzimu je dozajista dvojice Huawei Mate 20 a Mate 20 Pro. Stejně jako minulý rok by…

Mobilní zobrazení