Mobilizujeme.cz

Nokia Asha 501: další krok v cestě za chytrostí

  |  komentovat  |  autor:

Nová Nokia Asha 501 je prvním počinem z nové generace modelové řady Asha. Co nabídne? Charakteristický design podobný chytrým telefonům Nokia Lumia se systémem Windows Phone, nová dotyková gesta v rámci nové platformy Asha či stále nálepku „levné“.

Novinku s číselným označením 501 z řady Asha dnes představil ředitel Nokie, Stephen Elop, na tiskové konferenci v Indii. Revírem pro nový model Nokia Asha 501 tak i nadále budou zejména rozvojové trhy, kde se levné dotykové telefony prodávají jako rohlíky.

Pokud znáte některý ze současných modelů Asha, nová Asha 501 už je prvním zástupcem nové generace této modelové řady. Jaké jsou změny? Předně Nokia přináší novou generaci platformy Asha, celé uživatelské prostředí je ve stylu dotykových gest, čímž navazuje na již ukončený vývoj platformy MeeGo, kterou měl high-end model Nokia N9. Nová platforma Asha verze 1.0 však patří pro levné dotykové telefony.

Než se podíváme na samotný telefon a jeho výbavu, zůstaneme ještě u nové platformy Asha. Tu v první řadě vyznačují dotyková gesta, která usnadňují práci s telefonem. Pro odemknutí stačí dvakrát poklepat na displeji, pro přechod mezi obrazovkami swype gestem, čili posunutím zleva doprava či obráceně. Oproti dosavadním telefonům dnes už „staré“ platformy Asha se nové prostředí vyznačuje rychlejšími a plynulejšími reakcemi. Jak samotné prostředí funguje, se můžete podívat na následujícím videu.

http://www.youtube.com/watch?v=_3d8xzeNoJY

A nyní už k samotnému telefonu. Nokia Asha 501 výbavou patří do nižší třídy. Přesto však na první pohled zapadá svým charakteristickým designem mezi chytré telefony řady Lumia. A tak by to zřejmě mělo být i u dalších novinek řady Asha, aby Nokia sjednotila svůj designový vzor jednotlivých modelů a v očích zákazníků to tak byla „ta Nokia“.

Asha 501 je telefonem menších rozměrů, konkrétně 99 x 58 x 12,1 mm a hmotnosti 98 gramů. Na přední stranu se vešel pouze 3″ dotykový TFT displej s QVGA rozlišením (240 x 320 px) při jemnosti 133 ppi podporující multi-touch ovládání dvěma prsty. Pod displejem je jedno mechanické tlačítko pro krok zpět v systému. Na zadní straně nechybí 3,2 Mpx fotoaparát s možností natáčet QVGA videa (320 x 240 px) pouze při 15 snímcích za sekundu.

Uvnitř telefonu se schovává vnitřní paměť 128 MB rozšiřitelná pomocí microSD karet až o 32 GB (v balení uživatel najde 4 GB kartu) a operační paměť 64 MB RAM. Typ a frekvenci procesoru výrobce neprozradil. Ve výbavě dále nechybí mobilní data GPRS/EDGE (3G zatím schází, nabídnou jej až další modely nové generace řady Asha), bezdrátové Wi-Fi (b/g), Bluetooth 3.0 či 3,5 mm Jack. Baterie s kapacitou 1 200 mAh slibuje podle měření Nokie výdrž až 48 dní, ovšem jen v laboratorních podmínkách. V reálu ale také čekáme delší výdrž, než mají dnešní smartphony, a to v řádu několika dnů.

http://www.youtube.com/watch?v=GsXUvR9k0FA

Nokia Asha 501 půjde do prodeje v červnu 2013 za cenu 99 dolarů, což v přepočtu dělá zhruba 2 500 korun. K dispozici bude také dual SIM verze telefonu. Z barevných variant bude na výběr mezi červenou, zelenou, cyanovou, žlutou, bílou a černou verzí.

ČLÁNKY:,
Apple v nové reklamě vysvětluje, proč máme iPhone 8 milovat

Apple v nové reklamě vysvětluje, proč máme iPhone 8 milovat

DNES  |    |  diskuze (1)

Zhruba před dvěma týdny představila kalifornská společnost nové iPhony. Konkrétně se jedná o iPhone 8, 8 Plus a výroční iPhone X. První…

Recenze Elephone P8: kterak hmota zvítězila nad duchem

Recenze Elephone P8: kterak hmota zvítězila nad duchem

DNES  |    |  diskuze (0)

Špičkové parametry zabalené do levné škatulky – kdo by odolal? Že ani čínský původ už není na závadu? Elephone P8 vypadá tak zázračně,…

Malým dětem nedávejte telefon, zkuste raději chytrou hračku

Malým dětem nedávejte telefon, zkuste raději chytrou hračku

VČERA  |    |  2 komentáře

Dávat telefon už malému dítěti odborníci nedoporučují. Co je ovšem jednoznačně vhodné, jsou různé hračky. A pokud nechcete zůstat jen u těch…

Mobilní zobrazení