Na Androidech je vážná bezpečnostní trhlina. Stahujte aktualizaci

Richard Šimáček
Qualcomm
Qualcomm

V několika procesorech od Qualcommu byla nedávno objevena bezpečnostní trhlina, která otevírala dveře útočníkům, umožňující napadnout telefony a způsobit tak nemalé škody. Ohroženy jsou miliony zařízení, včetně těch s nejnovějšími čipsety. Naštěstí Qualcomm již opravu dokončil, ale teď je vše na OEM výrobcích telefonů.

Bezpečnostní trhlina v procesorech Qualcomm

Přítomnost trhliny objevil tým výzkumníků z Google Threat Analysis Group a týkala se většiny procesorů a modemů od Qualcommu. Tato trhlina umožňovala potenciálnímu útočníkovi odcizit jakákoliv data z telefonu. Naštěstí byla objevena včas a nedošlo k žádným velkým škodám.

Chyba se týkala širokého spektra čipsetů, včetně nejvýkonnějšího Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3, který pohání většinu letošních vlajkových telefonů. Problém se ale netýkal jen procesorů, ale i modemů, které zajišťují Wi-Fi a Bluetooth, přičemž ovlivněn byl i 5G modem Snapdragon X55. Qualcomm zveřejnil seznam hardwaru, kterého se to týkalo.

Seznam zasaženého hardwaru

  • Snapdragon 8 Gen 3
  • Snapdragon 8 Gen 2
  • Snapdragon 8 Gen 1
  • Snapdragon 888
  • Snapdragon 865
  • Snapdragon 680
  • Snapdragon 660
  • FastConnect 6700
  • FastConnect 6800
  • FastConnect 7800
  • Snapdragon X55 5G modem
V redakci jsme otestovali Samsung Galaxy S24 Ultra
V redakci jsme otestovali Samsung Galaxy S24 Ultra

Qualcomm již vydal opravu

Výrobce čipsetů Qualcomm vydal v září opravu a poskytl OEM výrobcům potřebná data, ale nyní je na jednotlivých výrobcích, aby tuto opravu implementovali do svých bezpečnostních aktualizací. Každý výrobce je vydává v trochu jiném intervalu, což může představovat problém.

Každý výrobce má jinou politiku softwarových aktualizací. Nejlépe je na tom Samsung, který bezpečnostní aktualizace vydává každý měsíc, ale ostatní výrobci to dělají méně často, takže někteří uživatelé budou muset na vydání záplaty čekat i několik měsíců.

Jak se bránit proti bezpečnostním trhlinám?

Pokud chcete mít jistotu, že váš telefon má co nejméně bezpečnostních trhlin, pravidelně instalujte softwarové aktualizace, protože právě ty obsahují všechny opravy potenciálně zneužitelných chyb. Každý měsíc se objevují nové, různě závažné trhliny a to je přesně důvod, proč se pravidelně vydávají aktualizace i když nepřinášejí žádné nové funkce.

Takže pokud máte jeden z ovlivněných čipsetů, instalaci aktualizace neodkládejte, protože pokud váš telefon napadne hacker, většinou to zjistíte až ve chvíli, kdy už napáchal nějakou škodu a mohl se například dostat na některé vaše důležité účty.

Sledujte nás v Google Zprávách

Autor článku

Richard Šimáček - Redaktor

Od útlého věku se zajímám o počítače, mobily a vůbec o vše, co má jakoukoli chytrou funkcionalitu. Přísun novinek z technologické sféry je pro mě pořádná dávka dopaminu! Svůj volný čas věnuji především hraní her, sledování kvalitních seriálů či filmů nebo pobytu v přírodě, ať už túrami nebo jízdou na elektrokole.


Komentáře


Nejnovější články