Recenze Motorola One Vision: protaženo k dokonalosti

V říjnu minulého roku byla představena první vlaštovka řady Motorola One, která se těšila oblibě hlavně kvůli čistému Androidu a celkové kompaktnosti zařízení. Motorola však v květnu řadě vdechla zcela nový život představením Motoroly One Vision, která má ke kompaktnosti naopak velmi daleko a jedná se o pěkně protáhlou nudli. Podle specifikací se jedná o slušný model střední třídy s kvalitním fotoaparátem, a to navíc za velmi příjemnou cenovku. Blýská se tedy Motorole na lepší časy? To se dozvíte v dnešní recenzi.

Jak už bylo řečeno, Motorola s modelem One Vision následuje loňský model Motorola One (recenze). Ten měl podle mě velmi dobře našlápnuto, ale výrobce odflákl zcela základní věci, kvůli kterým model klesal na stupnici úspěšnosti strmě dolů. Avšak s příchodem letošního modelu Motorola One Vision se alespoň podle specifikací zdá, že Motorola šla do sebe a poučila se z předešlých chyb. Pokud tomu opravdu tak je, pak nám pomalu ale jistě roste silná konkurence čínským mobilním značkám, které také nabízejí kvalitní kousky s příjemnou cenovkou.

Motorola One Vision: specifikace

Konstrukce sklo a kov, 160,1 x 71,2 x 8,7 mm, 180 g, odolnost proti padajícím kapkám
Displej 6,3″, LTPS LCD, 2520 x 1080 px, poměr stran 21:9, jemnost 432 ppi
Operační systém Android 9 Pie, Android One
Procesor 8 jádrový, 2,2 GHz, Exynos 9609
Paměť 4 GB RAM, 128 úložiště, microSD slot (až 512 GB)
Fotoaparát duální (48 Mpx hlavní + 5 Mpx teleobjektiv), clona f/1.7 + f/2.2, PDAF, OIS, duální LED blesk + přední 25 Mpx, clona f/2.0
LTE 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz
Technologie Dual SIM, Bluetooth 5.0, Wi-Fi, GPS, USB-C, 3,5mm jack, čtečka otisků
Baterie 3 500 mAh, rychlonabíjení (15 W)
Cena a dostupnost 7 699 Kč, květen 2019

Nudle se špetkou designové monotónnosti

Velkým specifikem Motoroly One Vision je samozřejmě její netradiční poměr stran 21:9, který dělá ze smartphonu pěkně protáhlou nudli. Není proto divu, že se tím okruh potenciálních zájemců může trochu snížit, protože samozřejmě ne každému musí taková specifická vlastnost vyhovovat. I ohlasy z mého okolí na Motorolu byly značně rozličné, pro někoho to bylo už příliš, jiný si zase pochvaloval, jak jsou takové rozměry skvělé na sledování videí nebo hraní her.

Inu, netřeba více polemizovat. Je to ryze individuální záležitost a jde o ujasnění priorit. Ten, kdo si model One Vision zakoupí bude pravděpodobně počítat s tím, že ho jen tak nestrčí do kapsy u každých kalhot, ale za to bude mít například skvělý zážitek ze sledování filmů. Z mé vlastní zkušenosti plyne, že pohyb po 6,3″ displeji je občas maraton, ale jde si na to krásně zvyknout.


Co se mi ale opravdu líbí, je řešení zadní části telefonu, na kterém si Motorola dala opravdu záležet. A vlastně jí ani nic jiného nezbývalo. Protože pokud chci protáhlý a poměrně velký telefon, musím mít jistotu, že se mi bude dobře držet a půjde třeba pohodlně uchopit jednou rukou. Precizní pokrytí sklem všechny tyto moje nároky s přehledem splňuje. Motorola se opravdu krásně drží, nevyklouzává z ruky a dodává mi tak určitou jistotu v kramflecích. Navíc zadní strana je opravdu nádherná svou 4D gradientní úpravou. Nám byla do redakce zaslána modrá verze, která se vzdáleně podobá noční obloze a je na ní opravdu radost pohledět.

Okraje telefonu jsou pak úplně klasické a nic neobvyklého na nich nenajdeme. Horní část obsadil audiojack a tečka pro mikrofon, v dolní části se pro změnu zase zabydlel konektor USB-C. Na pravé straně telefonu najdeme dvojici tlačítka – jedno pro ovládání hlasitosti a druhé pro uzamknutí telefonu. Z těch však upřímně nemám úplně dobrý pocit.

Smartphone totiž jako celek působí velmi drahým a precizním dojmem, avšak tlačítka jako by se dostavila z úplně jiného, daleko laciněji vyznívajícího, smartphonu. Při každém dotyku jsem měla pocit, že každou chvíli jedno z nich vypadne a nebude mi již dál prokazovat svou službu. Co se mi ale líbí je odlišná povrchová úprava tlačítka uzamknutí, díky které ihned poznáte, které tlačítko z těch dvou vlastně mačkáte. Opomenout nesmíme ani pravou stranu, na ní se nachází slot, který může obydlet nanoSIM karta a rozšiřující microSD karta.

Ve jménu čistoty a jednoduchosti

Jak už jsem předběžně zmínila o pár řádků výše. Displej modelu One Vision nabízí úctyhodných 6,3″ se slušným rozlišením 2520 x 1080 pixelů, jedna se tedy o Full HD+ panel se zobrazovací technologií IPS. Jemnost displeje 432 pixelů na palec je také více než příjemná. Celkově tedy nemám k samotné podívané vůbec žádných výhrad a Motorolu musím v tomto směru naopak opravdu pochválit. Není totiž pochyb, že v tomto odvětví Motoroly vždycky trochu zaostávaly za konkurencí, která za stejnou cenovku nabídla mnohem lepší podívanou. Vzpomeňme si například na Motorolu One, ve které bylo rozlišení opravdu hodně odfláknuté a přesto jste za kousek zaplatili 6 tisíc korun. Za model One Vision dáte zhruba jen o 1 500 korun více a máte už kvalitou úplně jiný kousek. Inu, z takových pokroků mám vždycky upřímnou radost.

Jedinou výhradu budu muset mířit proti poměrně velkému průstřelu a možná až zbytečně tlustým rámečkům, a to hlavně ve spodní části telefonu. To je věc, kterou jsem Motorole vyčítala i u předchozího modelu z řady Motorola One. I když musím uznat, že druhá generace je na tom o poznání lépe a ve spodním rámečku už nemá zbytečné nacpané logo značky, které samozřejmě vyžadovalo více prostoru a tím pádem tlustší rámeček.

Jak už jsme u Motoroly zvyklí, zařízení velí čistý Android a i tentokrát se jedná o stále svěží Android 9 Pie. Co se týče čipsetu, výrobce překvapivě vsadil na nový osmijádrový Exynos 9609 od Samsungu, který je stvořen pro smartphony střední třídy. Takové vybavení tedy dostatečně odpovídá cenovce a tudíž i třídě, do které Motorola One Vision patří. Musím pochválit celkovou plynulost systému, za dobu mého testování se nijak nezasekával a nemám tedy proti němu žádných výhrad. Velkou výhodou je samozřejmě čistý Android bez jakékoliv nadstavby, která by mohla stroj zpomalovat. Pomyslnou třešničkou na dortu je tu pouze zvukový nástroj Dolby Audio a takzvané Moto funkce, které jsou velmi pěkně navrženy a ulehčí vám práci se smartphonem.

Velmi výhodným nastavením je ovládání telefonu pouze pomocí jednoho tlačítka. V praxi to znamená, že například pro návrat zpět přejede prstem doleva a naopak přejetím prstu doprava se vrátíte na předchozí aplikaci. Takové ovládání se po chvilce stane velmi intuitivní a vy už se pravděpodobně nebudete chtít vrátit k přednastavenému modelu tří softwarových tlačítek. Z nadstavbových Moto funkcí pak také nesmíme opomenout vylepšení způsobu používání displeje – Moto funkce nabízejí chytrou obrazovku díky níž zůstane displej stále zapnutý, když se na něj budete dívat. A nakonec všeho dobrého, ani v nejnovější Motorole nechybí klasické vychytávky – gesto tří prstů pro snímek obrazovky, zatřesení telefonem pro rozsvícení svítilny a rychlé otočení telefonu pro zapnutí fotoaparátu.


Co se týče výdrže telefonu, nejsem nijak zvlášť překvapená, ale ani zklamaná. Kapacita baterie dosahuje 3 500 mAh, což je na dnešním trhu zlatý průměr. Podle mých zkušeností s vámi zařízení tak nějak přežije den, když mu dáváte zabrat občasným prohlížením sociálních sítí, voláním nebo fotografováním. Pokud jste ale velcí fandové do her nebo na mobilu často koukáte na filmy a videa, s celodenní výdrží úplně nepočítejte. Baterii pak dobijete pomocí 15W rychlonabíjení; z nuly jste na stovce tak zhruba za hodinu a půl.

Ani za fotoaparát se nemusí stydět

Dalo by se říct, že promo modelu One Vision z velké části stálo na schopnostech fotoaparátu. Výrobce se chlubí duálním fotoaparátem se 48 megapixely se světelností f/1.7 a dokonce i s optickou stabilizací. Výsledkem by pak měla být 12 Mpx fotografie s vylepšeným jasem a nižším obrazovým šumem; hezké snímky by měl navíc pořídit i za horších světelných podmínek pomocí režimu Night Vision. Dalším esem v rukávu je také 25megapixelová selfie kamerka, která by vám měla vytvořit kvalitní selfie hodné Instagramových celebrit – a to jak za běžného, tak i horšího světla. To, jestli je tomu opravdu tak a jaké vylepšení celkově fotoaparát nabízí si rozebereme v následujících řádcích.

Musím říct, že nejnovější Motorola fotí opravdu pěkně. Ačkoliv se to při náhledu nezdá, umělá inteligence nakonec udělá své a výsledek je více než obstojný. Barvy jsou syté, výstup ostrý a detailní. Fotoaparát navíc nabízí několik vylepšení; obzvlášť pěkný je režim při focení jídla, kdy ho fotoaparát sám rozpozná a automaticky fotografii vylepší sytějšími barvami. Dále musím vyzdvihnout jak hezky fotoaparát pracuje s pozadím při zachycení detailu – to, co má být ostré, je opravdu ostré a detailní, zatímco pozadí je naopak pěkně rozostřené.

Poměrně kvalitní fotky pořídíte i za stmívání. Ve tmě už je pak kvalita o něco horšího rázu, a to i se speciálním nastavením režimu Night Vision. Avšak selfíčka z 25megapixelové přední kamery jsou ve tmě docela obstojná.

Jak fotí Motorola One Vision?

Zhodnocení

Jak už jsem naznačila v úvodu – pokud se Motorola opravdu vzchopila a bude nadále produkovat kvalitní modely s příjemnou cenovku, mohla by se stát velkou konkurencí čínským mobilním společnostem. U nich totiž jako největší kámen úrazu vidím tak moc velkou snahu nabušit telefon těmi nejlepšími specifikacemi, až se zapomíná na maličkosti, které se ve výsledku mohou jevit jako zcela nezbytné. Z Motoroly One Vision na mě dýchá jakási preciznost a snaha neodbýt telefon zbytečnými chybami.

Myslím, že s cenovkou 7 700 korun zařízení nabídne vše, co od střední třídy očekáváte. Příjemný kvalitně zpracovaný design, dostačující rozlišení, hladký průchod systémem a kvalitní foťák, který se u Motoroly One Vision možná trochu přehoupl i za hranici nadprůměrnosti. Pokud tedy hledáte telefon s dobrými specifikacemi, ale na druhou stranu si nechcete sahat příliš hluboko do kapsy, bude pro vás Motorola One Vision opravdu tím pravým ořechovým.

Co se nám líbí? Co se nám nelíbí?
kvalitní fotoaparát tlusté rámečky kolem displeje
čistý systém včetně Android One displej mohl být AMOLED
rychlonabíjení a výdrž
konkurenceschopná cena

Nepřehlédněte

Diskuze

"Komentáře se nahrávají..."

Recenze Motorola One Vision: protaženo k dokonalosti

V říjnu minulého roku byla představena první vlaštovka řady Motorola One, která se těšila oblibě hlavně kvůli čistému Androidu a celkové kompaktnosti zařízení. Motorola však v květnu řadě vdechla zcela nový život představením Motoroly One Vision, která má ke kompaktnosti naopak velmi daleko a jedná se o pěkně protáhlou nudli. Podle specifikací se jedná o slušný model střední třídy s kvalitním fotoaparátem, a to navíc za velmi příjemnou cenovku. Blýská se tedy Motorole na lepší časy? To se dozvíte v dnešní recenzi.

Jak už bylo řečeno, Motorola s modelem One Vision následuje loňský model Motorola One (recenze). Ten měl podle mě velmi dobře našlápnuto, ale výrobce odflákl zcela základní věci, kvůli kterým model klesal na stupnici úspěšnosti strmě dolů. Avšak s příchodem letošního modelu Motorola One Vision se alespoň podle specifikací zdá, že Motorola šla do sebe a poučila se z předešlých chyb. Pokud tomu opravdu tak je, pak nám pomalu ale jistě roste silná konkurence čínským mobilním značkám, které také nabízejí kvalitní kousky s příjemnou cenovkou.

Motorola One Vision: specifikace

Konstrukce sklo a kov, 160,1 x 71,2 x 8,7 mm, 180 g, odolnost proti padajícím kapkám
Displej 6,3″, LTPS LCD, 2520 x 1080 px, poměr stran 21:9, jemnost 432 ppi
Operační systém Android 9 Pie, Android One
Procesor 8 jádrový, 2,2 GHz, Exynos 9609
Paměť 4 GB RAM, 128 úložiště, microSD slot (až 512 GB)
Fotoaparát duální (48 Mpx hlavní + 5 Mpx teleobjektiv), clona f/1.7 + f/2.2, PDAF, OIS, duální LED blesk + přední 25 Mpx, clona f/2.0
LTE 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz
Technologie Dual SIM, Bluetooth 5.0, Wi-Fi, GPS, USB-C, 3,5mm jack, čtečka otisků
Baterie 3 500 mAh, rychlonabíjení (15 W)
Cena a dostupnost 7 699 Kč, květen 2019

Nudle se špetkou designové monotónnosti

Velkým specifikem Motoroly One Vision je samozřejmě její netradiční poměr stran 21:9, který dělá ze smartphonu pěkně protáhlou nudli. Není proto divu, že se tím okruh potenciálních zájemců může trochu snížit, protože samozřejmě ne každému musí taková specifická vlastnost vyhovovat. I ohlasy z mého okolí na Motorolu byly značně rozličné, pro někoho to bylo už příliš, jiný si zase pochvaloval, jak jsou takové rozměry skvělé na sledování videí nebo hraní her.

Inu, netřeba více polemizovat. Je to ryze individuální záležitost a jde o ujasnění priorit. Ten, kdo si model One Vision zakoupí bude pravděpodobně počítat s tím, že ho jen tak nestrčí do kapsy u každých kalhot, ale za to bude mít například skvělý zážitek ze sledování filmů. Z mé vlastní zkušenosti plyne, že pohyb po 6,3″ displeji je občas maraton, ale jde si na to krásně zvyknout.


Co se mi ale opravdu líbí, je řešení zadní části telefonu, na kterém si Motorola dala opravdu záležet. A vlastně jí ani nic jiného nezbývalo. Protože pokud chci protáhlý a poměrně velký telefon, musím mít jistotu, že se mi bude dobře držet a půjde třeba pohodlně uchopit jednou rukou. Precizní pokrytí sklem všechny tyto moje nároky s přehledem splňuje. Motorola se opravdu krásně drží, nevyklouzává z ruky a dodává mi tak určitou jistotu v kramflecích. Navíc zadní strana je opravdu nádherná svou 4D gradientní úpravou. Nám byla do redakce zaslána modrá verze, která se vzdáleně podobá noční obloze a je na ní opravdu radost pohledět.

Okraje telefonu jsou pak úplně klasické a nic neobvyklého na nich nenajdeme. Horní část obsadil audiojack a tečka pro mikrofon, v dolní části se pro změnu zase zabydlel konektor USB-C. Na pravé straně telefonu najdeme dvojici tlačítka – jedno pro ovládání hlasitosti a druhé pro uzamknutí telefonu. Z těch však upřímně nemám úplně dobrý pocit.

Smartphone totiž jako celek působí velmi drahým a precizním dojmem, avšak tlačítka jako by se dostavila z úplně jiného, daleko laciněji vyznívajícího, smartphonu. Při každém dotyku jsem měla pocit, že každou chvíli jedno z nich vypadne a nebude mi již dál prokazovat svou službu. Co se mi ale líbí je odlišná povrchová úprava tlačítka uzamknutí, díky které ihned poznáte, které tlačítko z těch dvou vlastně mačkáte. Opomenout nesmíme ani pravou stranu, na ní se nachází slot, který může obydlet nanoSIM karta a rozšiřující microSD karta.

Ve jménu čistoty a jednoduchosti

Jak už jsem předběžně zmínila o pár řádků výše. Displej modelu One Vision nabízí úctyhodných 6,3″ se slušným rozlišením 2520 x 1080 pixelů, jedna se tedy o Full HD+ panel se zobrazovací technologií IPS. Jemnost displeje 432 pixelů na palec je také více než příjemná. Celkově tedy nemám k samotné podívané vůbec žádných výhrad a Motorolu musím v tomto směru naopak opravdu pochválit. Není totiž pochyb, že v tomto odvětví Motoroly vždycky trochu zaostávaly za konkurencí, která za stejnou cenovku nabídla mnohem lepší podívanou. Vzpomeňme si například na Motorolu One, ve které bylo rozlišení opravdu hodně odfláknuté a přesto jste za kousek zaplatili 6 tisíc korun. Za model One Vision dáte zhruba jen o 1 500 korun více a máte už kvalitou úplně jiný kousek. Inu, z takových pokroků mám vždycky upřímnou radost.

Jedinou výhradu budu muset mířit proti poměrně velkému průstřelu a možná až zbytečně tlustým rámečkům, a to hlavně ve spodní části telefonu. To je věc, kterou jsem Motorole vyčítala i u předchozího modelu z řady Motorola One. I když musím uznat, že druhá generace je na tom o poznání lépe a ve spodním rámečku už nemá zbytečné nacpané logo značky, které samozřejmě vyžadovalo více prostoru a tím pádem tlustší rámeček.

Jak už jsme u Motoroly zvyklí, zařízení velí čistý Android a i tentokrát se jedná o stále svěží Android 9 Pie. Co se týče čipsetu, výrobce překvapivě vsadil na nový osmijádrový Exynos 9609 od Samsungu, který je stvořen pro smartphony střední třídy. Takové vybavení tedy dostatečně odpovídá cenovce a tudíž i třídě, do které Motorola One Vision patří. Musím pochválit celkovou plynulost systému, za dobu mého testování se nijak nezasekával a nemám tedy proti němu žádných výhrad. Velkou výhodou je samozřejmě čistý Android bez jakékoliv nadstavby, která by mohla stroj zpomalovat. Pomyslnou třešničkou na dortu je tu pouze zvukový nástroj Dolby Audio a takzvané Moto funkce, které jsou velmi pěkně navrženy a ulehčí vám práci se smartphonem.

Velmi výhodným nastavením je ovládání telefonu pouze pomocí jednoho tlačítka. V praxi to znamená, že například pro návrat zpět přejede prstem doleva a naopak přejetím prstu doprava se vrátíte na předchozí aplikaci. Takové ovládání se po chvilce stane velmi intuitivní a vy už se pravděpodobně nebudete chtít vrátit k přednastavenému modelu tří softwarových tlačítek. Z nadstavbových Moto funkcí pak také nesmíme opomenout vylepšení způsobu používání displeje – Moto funkce nabízejí chytrou obrazovku díky níž zůstane displej stále zapnutý, když se na něj budete dívat. A nakonec všeho dobrého, ani v nejnovější Motorole nechybí klasické vychytávky – gesto tří prstů pro snímek obrazovky, zatřesení telefonem pro rozsvícení svítilny a rychlé otočení telefonu pro zapnutí fotoaparátu.


Co se týče výdrže telefonu, nejsem nijak zvlášť překvapená, ale ani zklamaná. Kapacita baterie dosahuje 3 500 mAh, což je na dnešním trhu zlatý průměr. Podle mých zkušeností s vámi zařízení tak nějak přežije den, když mu dáváte zabrat občasným prohlížením sociálních sítí, voláním nebo fotografováním. Pokud jste ale velcí fandové do her nebo na mobilu často koukáte na filmy a videa, s celodenní výdrží úplně nepočítejte. Baterii pak dobijete pomocí 15W rychlonabíjení; z nuly jste na stovce tak zhruba za hodinu a půl.

Ani za fotoaparát se nemusí stydět

Dalo by se říct, že promo modelu One Vision z velké části stálo na schopnostech fotoaparátu. Výrobce se chlubí duálním fotoaparátem se 48 megapixely se světelností f/1.7 a dokonce i s optickou stabilizací. Výsledkem by pak měla být 12 Mpx fotografie s vylepšeným jasem a nižším obrazovým šumem; hezké snímky by měl navíc pořídit i za horších světelných podmínek pomocí režimu Night Vision. Dalším esem v rukávu je také 25megapixelová selfie kamerka, která by vám měla vytvořit kvalitní selfie hodné Instagramových celebrit – a to jak za běžného, tak i horšího světla. To, jestli je tomu opravdu tak a jaké vylepšení celkově fotoaparát nabízí si rozebereme v následujících řádcích.

Musím říct, že nejnovější Motorola fotí opravdu pěkně. Ačkoliv se to při náhledu nezdá, umělá inteligence nakonec udělá své a výsledek je více než obstojný. Barvy jsou syté, výstup ostrý a detailní. Fotoaparát navíc nabízí několik vylepšení; obzvlášť pěkný je režim při focení jídla, kdy ho fotoaparát sám rozpozná a automaticky fotografii vylepší sytějšími barvami. Dále musím vyzdvihnout jak hezky fotoaparát pracuje s pozadím při zachycení detailu – to, co má být ostré, je opravdu ostré a detailní, zatímco pozadí je naopak pěkně rozostřené.

Poměrně kvalitní fotky pořídíte i za stmívání. Ve tmě už je pak kvalita o něco horšího rázu, a to i se speciálním nastavením režimu Night Vision. Avšak selfíčka z 25megapixelové přední kamery jsou ve tmě docela obstojná.

Jak fotí Motorola One Vision?

Zhodnocení

Jak už jsem naznačila v úvodu – pokud se Motorola opravdu vzchopila a bude nadále produkovat kvalitní modely s příjemnou cenovku, mohla by se stát velkou konkurencí čínským mobilním společnostem. U nich totiž jako největší kámen úrazu vidím tak moc velkou snahu nabušit telefon těmi nejlepšími specifikacemi, až se zapomíná na maličkosti, které se ve výsledku mohou jevit jako zcela nezbytné. Z Motoroly One Vision na mě dýchá jakási preciznost a snaha neodbýt telefon zbytečnými chybami.

Myslím, že s cenovkou 7 700 korun zařízení nabídne vše, co od střední třídy očekáváte. Příjemný kvalitně zpracovaný design, dostačující rozlišení, hladký průchod systémem a kvalitní foťák, který se u Motoroly One Vision možná trochu přehoupl i za hranici nadprůměrnosti. Pokud tedy hledáte telefon s dobrými specifikacemi, ale na druhou stranu si nechcete sahat příliš hluboko do kapsy, bude pro vás Motorola One Vision opravdu tím pravým ořechovým.

Co se nám líbí? Co se nám nelíbí?
kvalitní fotoaparát tlusté rámečky kolem displeje
čistý systém včetně Android One displej mohl být AMOLED
rychlonabíjení a výdrž
konkurenceschopná cena

Nepřehlédněte

Diskuze

"Komentáře se nahrávají..."