Mobilizujeme.cz

Trendy: Maraton soutěží | jak vybrat telefon | iPhone X | bezrámečkový telefon | Android Oreo aktualizace | jak funguje čtečka tváře

Jak funguje 3D displej u smartphonu LG Optimus 3D

  |  5 komentářů  |  autor: Luboš Srb

Zajímá vás, na jakém principu funguje displej s 3D zobrazením u smartphonu LG Optimus 3D? Přečtěte si krátký popis a podívejte se na schéma této nové technologie, se kterou jako první v mobilu přichází výrobce LG. 

LG představilo první telefon na světě s displejem se 3D zobrazením bez nutnosti speciálních brýlí letos na únorovém kongresu MWC 2011 v Barceloně a jako první jej také začne prodávat na českém trhu. Pokud vás 3D technologie láká a přemýšlíte o pořízení LG Optimusu 3D, bude vás jistě zajímat, na jakém principu a jak dobře 3D displej funguje.

Jak funguje 3D efekt

3D obsah, který vidíme na displeji, je ve skutečnosti vždy jen optický klam, který vytváří lidský mozek. Pokud totiž do prostoru umístíme bod, každé oko jej uvidí na jiném pozadí (červeném a modrém), a pokud budou na pozadí dva přesné obrazy bodu pro levé a pravé oko ve správné vzdálenosti, mozek spojí dva obrazy a bod uvidíme v prostoru. Podívejte se na ilustrační obrázek níže.

Využití 3D u LG Optimusu 3D

A tohoto optického klamu využívá také LG Optimus 3D. Jeho TFT LCD displej je složen z dvojice odlišných řad pixelů, které mají odlišný pozorovací úhel a díky tomu tak levé a pravé oko vidí jiný obraz, přičemž mozek si jej spojí do 3D. Díky této technologii není potřeba speciálních brýlí. První využití displeje s různými pozorovacími úhly bylo na středovém panelu automobilu, kdy spolujezdec mohl sledovat video, zatímco řidič sledoval navigaci.


Vlevo: jak fungoval středový panel v automobilu, vpravo: jak funguje 3D displej u LG

Praktické poznatky z 3D

A jaké jsou naše praktické poznatky? Když máte telefon v ideální vzdálenosti udávané mezi 30-40 cm od očí a v ideálním úhlu, je 3D efekt naprosto dokonalý. Pokud budete telefon naklánět nahoru a dolu, tak to díky vertikálním řadám pixelů 3D efekt nijak nenarušuje, ale naklápění zleva doprava už ano.

Když držíte telefon pevně v rukou a hlavou se pohnete do strany tak o 5 cm, dostanete se do krátkého pásma, kde 3D není ideálně vidět a vidíte jen lehce rozmazanou dvojici obrazů, jako kdybyste se dívali na 3D v kině bez brýlí. Při dalším posunutí hlavy do strany se pak opět dostanete do ideálního pásma. Tato menší nevýhoda je ale daň této technologie, která jako první přináší možnost sledování 3D obsahu bez nutnosti speciálních brýlí a rozhodně tedy stojí za to, že může 3D sledovat úplně každý jen svýma očima bez nutnosti dalších doplňků.


3D obsah lze nejen konzumovat, ale také vytvářet

Sledovat 3D obsah je nejlepší večer či uvnitř budov, kde je čitelnost displeje mnohem lepší, než na venkovním světle. Pokud si displej od otisků prstů upatláte, docela to 3D zážitek narušuje. Je tedy potřeba displej neustále leštit. Co se týče obsahu, tak přednahráté krátké video ukázky jsou pěkným příkladem, na kterém uvidíte hodně pěkné 3D a budete se cítit, jako byste byli přímo v ději. U her je 3D zážitek o trochu menší. Další 3D obsah můžete buď sami vytvářet pomocí dvojice objektivů na zadní straně či si do telefonu klidně stáhnout běžné 2D video či obrázky a přepnout je do 3D režimu. U videa, kde je hodně pohybu, je softwarově přepočítané 3D krásně vidět.

TIP: přečtěte si obsáhlou recenzi telefonu LG Optimus 3D.

Sice si tedy zatím někdo může stěžovat, že ještě není dost 3D obsahu pro LG Optimus 3D, což u nových technologií vždy bývá, ale na druhou stranu, v telefonu výborně funguje přepočítání klasického 2D obsahu do 3D a navíc si 3D obsah může každý s telefonem sám vytvářet. Není tedy třeba se obávat, že by vám přednahrátý 3D obsah během několika dní došel a neměli jste pak co s telefonem dělat. Technologie 3D funguje v případě LG Optimusu 3D na jedničku a celkově má tedy rozhodně velkou budoucnost, a to nejen v kinech a televizích, ale právě také v mobilních telefonech.

ČLÁNKY:,
Samsung Galaxy A5 (2018) ukazuje svůj Infinity displej

Samsung Galaxy A5 (2018) ukazuje svůj Infinity displej

DNES  |  Tomáš Rajnoch  |  diskuze (0)

O řadě Galaxy A pro rok 2018 od Samsungu již proběhlo mnoho spekulací. Modely se chystá Samsung představit již na začátku…

První majitelé Moto Z a Z2 Force začínají testovat Android 8.0

První majitelé Moto Z a Z2 Force začínají testovat Android 8.0

DNES  |  Jan Hobler  |  diskuze (0)

Společnost Lenovo, respektive Motorola nedávno oslovila své brazilské uživatele za účelem přípravy aktualizací na Android Oreo. Konkrétně se má jednat o…

Do ČR míří další zásoby s iPhonem X. Již brzy bude dostupný

Do ČR míří další zásoby s iPhonem X. Již brzy bude dostupný

DNES  |  Luboš Srb  |  diskuze (0)

Nový iPhone X (recenze) opět míří na pulty českých prodejců, nebo minimálně na sklad oficiálního českého Apple Storu, na kterém před…

Mobilní zobrazení