Recenze Honor 9X Pro: snaživec, který to bude mít těžké

Jakub Fišer

Honor dovezl na český trh svůj první zde oficiálně prodávaný telefon, který vsází na softwarové jádro HMS, tedy Huawei Mobile Services, a neumí obligátní aplikace od Googlu. Bude klientela ochotná Honoru toto prominout a stane se nový Honor 9X Pro miláčkem zákazníků, nebo mladá značka upadne v nezájem stejně jako její zkušenější rodič Huawei?

Samsung Galaxy A56 5Gpixel-counter

Zatímco Huawei už přivezl na český trh dvě generace vlajkového telefonu a pár dalších levnějších přístrojů, Honor si dopřává pomalejší rozjezd. Až na začátku letošního léta do Česka dováží telefony, který zcela otevřeně neumí aplikace ani služby Googlu. Jde o přístroje Honor 9A a 9X Pro.

Zatímco první jmenovaný je low-end, ale za to úplná novinka, testovaný Honor 9X Pro je přístroj střední třídy z července 2019. A teď už asi tušíte, že jeho hlavním hendikepem nebude jenom fakt, že mu chybí v Evropě tolik potřebná softwarová podpora, ale i to, že v době vydání je už rok starý.

Honor 9X Pro: specifikace

Konstrukcesklo a kov, vysunovací selfie modul, 163,1 × 77,3 × 8,8 mm, 202 g
Displej6,59″, IPS LCD, 2340 × 1080 px, poměr stran 19,5:9, jemnost 391 ppi
Operační systémAndroid 9 Pie (bez GMS) + EMUI 9.1 (HMS)
Čipset8jádrový, 2,27 GHz, Kirin 810
Paměť6 GB RAM, úložiště 256 GB + MicroSD slot (až do 512 GB)
Fotoaparáttrojitý (48 Mpx hlavní + 8 Mpx širokoúhlý 120° + 2 Mpx doplňkový), clona f/1.8 + f/2.4 + f/2.4, umělá inteligence, EIS, LED blesk; přední 16 Mpx, clona f/2.2
LTE800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz
TechnologieDual SIM, Bluetooth 5.0 LE, USB-C, Wi-Fi, GPS, 3,5mm audiojack, NFC, čtečka otisků na boku, čtečka tváře
Baterie4 000 mAh, nabíjení (10 W)
Cena a dostupnost6 990 Kč, červenec 2020 (v Číně červenec 2019)

Obsah balení

  • telefon Honor 9X Pro
  • jehla na SIM
  • 10W adaptér pro nabíjení
  • USB-C a USB-A kabel
  • drátová pecková sluchátka Huawei
  • technická brožurka a základní průvodce

V balení nás nepřekvapila jen přítomnost obstarožních a špatně padnoucích sluchátek a také pouze 10W adaptéru (co je horší, telefon sám ani víc neumí), ale i fakt, že technická brožurka a záruční karta (podotýkáme, že nevyplněna výrobcem) nejsou česky. Zjišťujeme, že se nám tak do ruky nedostalo oficiální prodejní balení, ale jen testovací vzorek.

Model s dlouhým krkem

Po estetické stránce je zpracování Honoru 9X Pro velmi dobré, skoro bych se nebál říct (až na pár výjimek) výborné. Telefon není přehnaně velký, ale je těžší než by nutně musel být (202 gramů). Za to vděčí zřejmě hliníkovému tělu lakovanému na fialovo a skleněným zádům. Na těch po nasvícení vyniká zejména efekt třpytivého písmene „X“; podobně jako u základního Honoru 9X (recenze).

I vzhledem k prémiovějším materiálům při výrobě nepříjemně překvapí pružnost, kterou telefon prokazuje při pokusu o ohnutí. Konstrukce je tak možná z lepšího těsta než levnější konkurence, ale na odolnosti mu nijak nepřidává. Samo sebou chybí odolnosti proti vodě i prachu.

I kdyby výrobce chtěl do telefonu za 7 tisíc korun implementovat zvýšenou odolnosti dle certifikace IP, tady to nejde. Největší designovou zvláštností Honoru 9X Pro je totiž kromě psychedelického Xka ještě vysunovací modul předního fotoaparátu.

Jeho pohyb trvá skoro 2 sekundy a moc dobře netěsní, takže se rychle zanese drobečky a špunkami drobných nečistot; snad to do budoucna negativně neovlivní fungování výsuvného mechanismu. Samotný pohyb má na svědomí servomotorek, který vydává znatelný pištivý zvuk.

Asi nemá moc smysl rozepisovat se o smyslu vysunovacího modulu přední kamerky. Pokud vás tato variace na bezrámečkový displej láká, směle do toho; pakliže jste opačného stanoviska, na trhu je spousta alternativ, ať už hovoříme o výřezech nebo průstřelech.


Zbytek těla už je konzervativnější. Ovládací prvky v podobě tlačítek jsou na pravém boku – kromě kolébky pro regulaci hlasitosti je tam i čtečka otisků prstů zabudovaná v zamykacím tlačítku. Ta funguje velmi svižně a boční umístění mi je víc po chuti než na zádech, kde akorát kazí dojem.

Nahoře je kromě vysunováku ještě hybridní slot na nanoSIM a MicroSD, případně druhou nanoSIM. Levá strana je čistá a spodní skrývá mikrofonek, moderní USB-C nabíjecí zdířku, 3,5mm audiojack a mřížku reproduktoru.

K němu jen krátce: reprodukci chybí výšky i hloubky, je extrémně plochý a jakoby překrytý neviditelnou plachtou. Jenomže málokterý telefon v této cenové relaci v tomto ohledu exceluje, tak se zdržím přehnané negace.

Ostrý, ale i tak nevyhovující

Obrazovka Honoru 9X Pro balancuje na hraně dobrých a špatných dojmů. Předně pozitiva. Displej je bezrámečkový a to je vždycky dobře; při jeho velikosti skoro 6,6 palce na něm navíc dokážete zobrazit dost obsahu. Pochvalu zaslouží i rozlišení, které je v poměru 19,5:9 2340 × 1080 obrázkových bodů a jemnost 391 pixelů na palec je bohatě dostačující.

Vše ale má své proti. Zobrazovač je typu LCD, takže barvy jsou trochu horší. Černou nekomentuji, s tou nikdo moc nepočítá. Ale bílá je trochu do modra a místy i do růžova, což je minimálně divné a komfort to zrovna nepřináší. Naštěstí se dá barevné podání jakžtakž vyvážit v nastavení.

Pozorovatelnost na přímém slunečním svitu je také spíše negativní, jak to u levnějších LCD panelů bývá. Občas jsem se přistihl, že na displej až moc mžourám nebo se třeba snažím zastínit jej rukou. Ať se na mě nikdo nezlobí, nic podobného by nemělo být obvyklé ani u levnějších kousků za 7 tisíc korun. Nejhorší je to totiž při venkovním focení kolem poledne, kdy na displeji nevidíte vůbec nic z toho, co fotíte.

Dále je třeba zmínit, že displej není nijak zahnutý (zdali vám to vadí, či nikoliv, zvažte sami) a bohužel nenabízí ani žádnou zvýšenou obnovovací frekvenci. Na vysoký dynamický rozsah (HDR) a podobné další lahůdky raději zapomeňte, tady jsme pevně přikováni ve střední třídě. Navíc z roku 2019.

Zase ten Google…

Pro ty z vás, kteří to ještě nezaznamenali (i když nevěřím, že by vás bylo kdovíkolik), nové telefony Honor a Huawei nesmí od května 2019 produkovat telefony s licencovaným operačním systémem Android, nýbrž pouze s jeho volně dostupnou iterací.

Honor to zde vyřešil následovně – a nutno uznat, ne moc dobře. V telefonu dýchá operační systém Android ve verzi 9 Pie a je přikryt grafickou nadstavbou EMUI 9.1.1 s lednovou bezpečnostní aktualizací; po vložení SIM karty do telefonu se dá stáhnout i květnová bezpečností záplata.

A ještě než si začnu zoufat nad absencí služeb Googlu a pořádného obchodu s aplikacemi, je třeba Honoru vyčinit za to, že se odvažuje na náš trh dovézt rok starý telefon bez významných aktualizací. Android 10 chybí, což je v polovině roku 2020 trestuhodné a půl roku staré zabezpečení asi také nikoho nepotěší.

Dobře tedy, co už. Systém tu je a jak se s ním pracuje? Podobně jako v předchozích recenzích telefonů Huawei a Honor musíme konstatovat, že chybí podpora mobilních služeb Googlu a telefonu tak schází předinstalované aplikace Googlu a zejména obchod s aplikacemi Google Play.

Abych jen nemetal na Honor špínu, nutno pochválit, že jejich společný projekt s Huawei jménem AppGallery se pěkně plní. Od minula přibily appky jako Ulož.to, GoOut, manažer bankovních účtů Richee, streamovací platforma Zoom a také třeba konečně kvalitní mapy od Seznamu jménem Mapy.cz.

Radost z nových aplikací ale nebude mít dlouhého trvání. Pro stažení dalších aplikacích denní potřeby stále musíte „sahat levou rukou na pravé ucho“, tedy stahovat aplikace z jiných zdrojů či používat obskurní řešení jako Quick App a podobně.

Vrcholem nedobře vyřešeného uživatelského komfortu je třeba 5sekundová reklama při otevření AppGallery. Je otravná a rozhodně nechcete, aby se vám zobrazovala v nativně nainstalovaném obchodě aplikací; cožpak Google Play podobné reklamy ukazuje?! Aby toho nebylo málo, nervydrásající byla i nefunkční GPSka v telefonu, která se odmítala připojit i s pomocí Wi-Fi nebo Bluetooth. Dlužno upozornit, že to není první Huawei nebo Honor HMS telefon, který měl s GPSkou trable.

Suma sumárum se AppGallery plní aplikacemi, teď dokonce Huawei oznámil spolupráci se Seznamem. To, co bude ve finále ale dělat největší problémy, může být právě to skryté, na první pohled neviditelné, a sice ne appky, ale služby Google. O tom, že telefon sice má NFC, ale platit s ním kvůli absenci Google Pay nejde, asi netřeba ani hovořit. A to je bohužel jen špička ledovce.

Skoro herní zážitek!

Jednou z deviz telefonu, a to říkám zcela objektivně a nezaujatě, je čipová sada Kirin 810 přímo od Huawei, která pohání celou tu nádheru jménem EMUI s HMS. Čipset je to rychlý, energeticky nenáročný a vskutku výkonný. Dost o tom hovoří maximální takt procesoru 2,27 GHz, i skóre v AnTuTu lehoučce přes 306 500 bodů.

A doopravdy, výkon je z telefonu cítit. Musím pochválit za to, že Honor už nechal otřepané Kiriny z řady 700 vzadu a do telefonu s přídomkem „Pro“ povolal pořádné železo. Hraní her nepředstavuje pro 9X Pro překážku, což jsme otestovali na asi nejzajímavější hře v AppGallery – arkádovém závodění Asphalt 9.

V pořádku jsme si užili i Battle Breakers z Epic Games Storu. Smutnou skutečností je snad jen to, že online hříčka Fortnite nejde na Honor 9X Pro nainstalovat – aplikace Epic Games Store tvrdí, že přístroj není podporován.

A jistě chápete, že pakliže v náročnějších 3D hrách je výkon bezproblémový, při průchodu systémem bude jakbysmet. Souhlas, telefonu v tom ještě navíc pomáhá 6GB operační paměť, která rychle přepočítává úkony na pozadí. Bez jakýchkoliv debat se dá označit Honor 9X Pro za jeden z nejvýkonnějších telefonů na českém trhu s cenovkou do 7 tisíc korun. A nebrzdí to ani roční hendikep!

Tichá baterie břehy mele

Akumulátor našeho testovaného Honoru 9X Pro dosahuje kapacity 4 000 mAh a už slyším, co si na to konto říkáte. Že je to málo, letos už je v kurzu 5 000 mAh, notabene u modelu „Pro“. Jistěže, ale Honor 9X Pro je telefon z roku 2019 a tehdy 4 000 mAh zákazníkům stačilo.

Dobrá zpráva pro vás, stačit to bude letos i vám. Za celý den prohlížení internetu, sociálních sítí a podobně jsem z telefonu nevytřískal víc než 50 % a to je hodně slušné. Vděčí za to především úsporným střevům, které představuje tovární Kirin 810.

Slabinu v baterie ale najdeme. Telefon v roce 2020 trestuhodně přináší do skupiny telefonů za 7 tisíc korun nabíjení sice pomocí USB-C (chvála!), ale výkonem pouze 10 W a to je trapný výkon hodný vypískání. Nejrychleji se nabíjí prvních asi 20 nebo 30 %, to jde do půl hodiny. Pak to ale zpomalí a celou placku nabijete klidně až za dvě hodiny. Bezdrátové nabíjení pochopitelně nemá v těchto telefonech co dělat. Opět – bohužel.

Zklamání na třetí

Populace dnes jako jednu z nejstěžejnějších funkcí u smartphonů vnímá právě fotoaparát. A je logické, že kvalitní fotoschopnosti poptáváme i po Honoru 9X Pro – sice rok starém veteránovi, ale prodávaném až nyní. Jakkoliv nepříjemně to zní, Honor musí čelit konkurenci nyní, nikoliv před rokem. A tam se to všechno láme…

Na úvod trochu čísel, ta jsou neméně podstatná. Honor 9X Pro má na zádech svislý a jen maličko vystouplý modul se třemi kamerami. Vezmeme to pěkně odshora. Je tu 2Mpx kamerka pro hrátky s hloubkou ostrosti, uprostřed najdeme hlavní 48Mpx snímač od Sony a naspod je tu ještě 8Mpx superširokoúhlá kamera s úhlem záběru 120 stupňů.

Nechci vás od kapitoly fotoaparátu odradit hned první větou, která plyne z mých dojmů, ale fotoaparát Honoru 9X Pro se hrubě nepovedl. Má problém s ostřením, barvy jsou spíše mdlejší, superširokoúhlý fotoaparát scénu kazí (barevně i kompozičně) a navrch je tu video – skoro škoda slov.

Tak ale popořadě. Snímky z hlavního snímače jsou v základu ve 12 Mpx a radím to tak i nechat. Alespoň totiž nezabírají tolik prostoru a uzávěrka je okamžitá. Kvalita fotek ale není dobrá. Barvy jsou skutečně nevýrazné, zašedlé a často se po snímcích rozpíjí, jako kdybyste se na svět dívali očima opilce. Neustále.

Za dobrého osvětlení jsou fotky koukatelné pouze jakžtakž, postrádají totiž i ostrost. Ve tmě je situace opět rozporuplná. Pochvalu si telefon zaslouží za fotky nočním osvětlením prosvícené Prahy, při úplně tmě či jen mírném šeru by se ale šum dal krájet. Jistou práci to ale odvede.

Pochvalu zaslouží hlavní kamera snad jen kvůli kombinaci s doplňkovým snímačem, se kterým vytváří relativně dobré portréty (i když opět neostré) a také přijatelné makro snímky. Přeostřování je nelogické, ale když tomu člověk dá čas, dokáže vyfotit něco pěkného.

Pak je tu objektiv se superširokoúhlým záběrem. Inu, fotit s ním v místnosti je ryze špatný nápad, fotka po zvětšení totiž postrádá jakoukoliv ostrost nebo snad dokonce detailnost; kupříkladu textury žaluzií s klidem slévá do sebe. Venku na dobře osvětleném místečku se použít dá, ale počítejte s tím, že barvy saturuje jako nenaplněný malíř.

Za vším hledej software, zdá se, samotné fotosnímače totiž nepatří k těm nejhorším, vždyť 48Mpx fotoaparátem disponuje většina i dnešní nižší-střední třídy a s těmi se zcela upřímně nedá Honor 9X Pro srovnávat, jakkoliv za ně zaplatíte stejný finanční obnos.

O video jen jednoduché hodnocení, ani jsem ho do recenze nepřikládal. Schopnosti natáčet video jsou velmi skromné, umí pouze poměr 16:9, respektive ještě celoobrazovkový poměr 19,5:9. Z kvalit rozlišení je tu HD 30 FPS anebo Full HD ve 30 či v 60 FPS. Ale pozor, chybí optická stabilizace (chtělo by se říct „pochopitelně“), takže si k telefonu ideálně kupte gimbál ve stejné hodnotě, jinak s ním prakticky není možné vyrobit přijatelné video.

Jak fotí Honor 9X Pro?

Ukázka: noční fotky

Stačí výkon ke štěstí?

Neskonale rád bych označil Honor 9X Pro za povedený telefon – a jsem si jistý, že vloni touto dobou bych to s chutí udělal. Problém je v tom, že telefon se k nám na trh dostal až nyní a to s sebou nese několik zásadních průšvihů.

Předně chybí Google služby, o tom již bylo řečeno mnoho. Prostě tu nejsou, Google aplikace zde nedostanete – buď se naučíte žít bez nich, anebo vybírejte jinde. Kdyby to byl jediný problém telefonu, přešel bych ho a udělal výjimku. Tady ale výčet negativ teprve začíná.

Displej je ostrý, ale tím to hasne – na sluníčku na něm není nic vidět. Vysunovací kamera je možná bizarní, ale určitě hrozně pomalá. Fotoaparát je marketingově vytahaný průšvih a pro zastaralý Android 9 (mimochodem, bez explicitního příslibu aktualizace na desítku) bych měl ještě horší slovo.

Celý dojem z telefonu zachraňuje snad pouze nápaditý design, jistota v podobě solidní baterie a hlavně bezproblémově výkonný čipset. Kdyby se hrálo pouze na poměr cena × výkon, byl by Honor 9X Pro králem. Ale že výbava není jen procesor, doporučujeme poohlédnout se jinde. Třeba takový Redmi Note 9S (recenze) fotí lépe a výkonu má také dostatek.

Co se nám líbí?Co se nám nelíbí?
Plus nápaditý design, kvalitní zpracováníPlus absence aplikací a služeb (Google Play + služby Google)
Plus pořádný dostatek výkonuPlus zastaralý Android 9 Pie
Plus spolehlivá bateriePlus absence rychlejšího nabíjení
Plus cenaPlus pokažený fotoaparát
Plus konkurence je o rok napřed
Sledujte nás v Google Zprávách

Komentáře

Samsung Galaxy A56 a A36 5Gpixel-counter

Nejnovější články