Značka Honor se snaží profilovat jako “výrobce telefonů pro mladé s citem pro styl”. O tom, jak moc to na Honor sedí, ať rozhodnou zákazníci svou přízní. Jedno je ale jasné – jejich nejnovější telefon Honor 9X se tohoto kréda snaží držet, seč mu síly stačí. Jak moc zahýbe s preferencemi mladých lidí, které nebývá jednoduché uspokojit? To ukáže naše recenze!
Konstrukce | sklo-plast a kov, vysouvací selfie modul, 163,1 x 77,2 x 8,8 mm, 206 g |
---|---|
Displej | 6,59″, LTPS LCD, 2340 x 1080 px, poměr stran 19,5:9, jemnost 391 ppi |
Operační systém | Android 9 Pie + EMUI 9.1 |
Procesor | 8jádrový, 2,2 GHz, Kirin 710F |
Paměť | 4 GB RAM, úložiště 128 GB, microSD slot (až do 512 GB) |
Fotoaparát | trojitý (48 Mpx hlavní + 8 Mpx širokoúhlý + 2 Mpx doplňkový), clona f/1.8 + f/2.4 + f/2.4, LED blesk; přední 16 Mpx, clona f/2.2 |
LTE | 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz |
Technologie | hybridní Dual SIM, Bluetooth 5.0 LE, USB-C, Wi-Fi, GPS, 3,5mm jack, čtečka otisků, čtečka tváře |
Baterie | 4 000 mAh |
Cena a dostupnost | 5 990 Kč, listopad 2019 |
Když je vaší snahou zacílit na generaci mladých dospělých, určitě nebudete vyrábět na první pohled nudný telefon. Černou placku s nenápadným designem a nulovou extravagancí by vám asi mladí zrovna nehltali. I když tady asi nejde zase tolik o věk, jako spíš o osobnost zákazníka. Nu což, do prodejní strategie Honoru zabrušovat nebudeme.
Honor 9X ale určitě není nudný. Jednak je nabízen v zajímavé modré (ještě tedy v černé, ale ta není tak zábavná) a především povrch pod krycím sklem zad je vyveden do maličkých kosočtverců, které tím tak při nasvětlení tvoří písmeno “X”, jakože “Honor 9X”. Designový prvek je to pěkný, nesmíte ale potom telefon narvat do neprůhledného krytu, který by vám tuto grafickou libůstku zakryl.
Není to však jediná extravagance. Ta hlavní se odehrává na horní liště. Kromě slotu pro nanoSIM kartu a MicroSD, případně druhou nanoSIM, tam najdete i vysunovací modul přední selfie kamerky. To je asi největší a nejzajímavější prvek telefonu. Vzhledem k tomu, že Honor se dlouho držel kulatých výřezů a průstřelu, je překvapením, že se odhodlal k tzv. konstrukci pop-up. Ale co už, negativ tato vychytávka mnoho nemá a hlavní předností je samozřejmě to, že díky tomu získáte celkem velký displej bez rušivého výřezu. Přetrvává však strach z toho, co se stane, když se do mezírky mezi tělem a mechanickou vyjíždějící částí dostane nějaká nečistota nebo snad zrnka prachu.
O zpracování jsem se již trochu otřel. Tak tedy, telefon je z kovu, plus má plastovo-skleněné tabulky na zádech a vepředu. Ta zadní ale vypadá po pár týdnech testování jako po bitvě. Telefon se neprofiluje jako žádný držák, co skočí do vody nebo se vykoupe v písku – a do ničeho z toho jsme ho ani nenutili. Ale při běžném používání se záda poškrábala natolik, až to připomíná nekvalitní polykarbonát. Asi jde o sklo, ale pěkně slabé.
Jinak je ale design a zpracování telefonu celkem obstojné. Při testu pevnosti se nijak neprohýbá, nevrže a dokonce si myslím, že kdybyste jej chtěli holýma rukama skutečně zlomit, dá vám to docela práci. Jistoty jako USB-C, audiojack nebo rychlá a skvěle dostupná čtečka otisků na zádech samozřejmě u telefonu z řady Honor X nemohou chybět. A jako poslední bod materiálního hodnocení bych rád sdělil, že se telefon velmi dobře drží, a to díky zkoseným zadním hranám a protáhlému poměru stran 19,5:9.
Jednoho by mohlo napadnout, že displej je to nejdůležitější na mobilním telefonu. Je jedno, co na telefonu děláte, ale vždycky k tomu využíváte displej. I proto zamrzí, že displej jako takový, ergo kvality jeho zobrazování, výrobce u modelu Honor 9X oproti minulé generaci vůbec nevylepšil. Názorná ukázka za pomocí tabulkových údajů: Honor 9X má 6,59palcový LTPS LCD displej s rozlišením 2340 x 1080 pixelů (tedy Full HD+), k tomu poměr stran 19,5:9. Předchůdce Honor 8X (recenze) má displej na chlup stejný, rozdíl je pouze ve velikosti (6,5 palce oproti nynějším 6,59 palcům).
Velkou novinkou je potom zbavení se výřezu. Ten byl u loňské řady celkem velký a někomu tak mohlo přijít nevhodné, že zabírá nějaký ten prostor. S tím devátá generace bojuje vysunovací přední kamerou, o které již byla řeč. Nepřátelé výřezů dozajista zaplesají, ale mimo to je obrazovka skutečně stejná a inovaci v tomto ohledu tak Honor 9X viděl tak možná oknem z projíždějícího čínského maglevu.
Nebuďme ale takoví hnidopiši. Co je podstatné, že displej funguje a obraz na něm je ostrý a dobře viditelný i na přímém slunci v pravé poledne. Jistě, OLED to není, i když bychom si ho přáli (a to nejen kvůli tmavému režimu!), ale cena telefonu by pak vystřelila přes únosnou mez. Takhle je to displej s tenkými rámečky a obligátní bradou, který skvěle zapadá do koncepce střední třídy.
A když už je řeč o inovacích a zlepšení, těžko by něco takového na telefonu člověk pohledal. Vždyť operační paměť o hodnotě 4 GB zůstala z minula, stejně jako čipset. Ten si sice přidal k názvu písmenko značící nějaký ten pokrok, v praxi jej ale nezaznamenáte a s čistou RAM je průchod systémem a používání telefonu stejné jako před rokem. Ani číselný údaj 170 tisíc bodů vylouděný z AnTuTu nenaznačuje kdovíjaký pokrok.
Samozřejmě, že výkon je pro uživatele více než dostačující. Sociální sítě, internet, video a vyzkoušeli jsme i graficky náročné mobilní hry, jako třeba Harry Potter: Wizards Unite nebo PUBG. Samozřejmě, že telefon se při používání zadýchal a průchod nebyl tolik plynulý, ale i to je daň za velmi přijatelnou cenu. Jinými slovy: možná nebudete mít nejvýkonnější telefon, ale na druhou stranu zvládne vše, co po něm budete chtít, a vy ještě ušetříte. Třešničkou na dortu je potom budoucí aktualizace na Android 10 a EMUI 10. Proč novějším systémem Honor 9X nedisponuje už při svém vstupu na trh, to se nás neptejte.
Velkou devizou podobných smartphonů je potom výdrž. Slibný koktejl umíchaný z úsporného, ale výkonem dostačujícího procesoru, LTPS displeje a několika dalších vyvážeností, je zodpovědný za to, že telefon v optimálním případě vydrží klidně i přes 35 hodin bez nabíječky. V praxi tak můžete dva dny být úplně v klidu a neděsit se, o co všechno přijdete, když se vám vybije baterie. Jediné negativum slušného 4 000mAh akumulátoru je to, že zcela ignoruje trend rychlonabíjení, notabene bezdrátové nabíjení.
Zatím se Honor 9X profiluje jako dobře zrecyklovaný loňský model. Jak ale asi správně tušíte, vylepšení se týká hlavně a možná jenom fotoaparátu. A to nejen v kvalitě, ale i v kvantitě. Oproti svému staršímu bratrovi totiž 9Xko disponuje třemi kamerami: kromě 48Mpx hlavního snímače je to ještě 8Mpx širokoúhlý objektiv a 2Mpx hloubkový snímač pro bokeh efekt.
Ale pozor, není všechno zlato, co se třpytí. Možná si vzpomenete, že Honor 8X (recenze) podával výborné výkony za optimálního přirozeného světla, uvnitř budov však kvalita šla trochu dolů. Je to škoda, ale přesně to se děje i fotkám na Honoru 9X. Na přímém venkovním svitu je fotka i celkem proostřená, uvnitř se ale zvedá frekvence šumu na místy až únosnou mez. Jinak jsou ale fotky celkem publikovatelné. Je mi však povinností uznat, že v této cenové kategorii do 7 tisíc korun se dá na smartphonu najít mnohem lepší fotoaparát.
Výhrady mám i k přední kameře, která zcela nesmyslně přesaturovává barvy na fotkách, kdy například viditelně tmavě modrá košile se na fotce změní v něco mezi námořnickou modří a černou. Smíšené pocity panují i když přijde řeč na noční režim. Ten sice Honor umí, ale zůstává otázkou, zdali není spíše do počtu. Před a po stisknutí spouště totiž nesmíte s telefonem ani trochu hnout, což je docela herkulovský úkol. Jednoduše řečeno, z pěti nočních fotek je publikovatelná jedna – a to se musíte dost snažit.
Jinak ještě zbývá portrétní režim, který má Honor relativně slušný – jakpak by také ne, když k tomu má přímo dedikovaný 2Mpx fotoaparát. Zajímavý je i režim clona, pod kterým se skrývá režim portrétu, ale ne pro lidi, nýbrž pro věci a objekty. Když to někdo využije, tak budiž. Video umí Honor 9X nejlépe v 60 FPS při rozlišení Full HD a to je tak nejvíc, co z něj chceme vytřískat. Na závěr snad jen slovo o fotoaplikaci, která je stejná jako celý systém – funguje plynule, vytříbeným designem je však nepolíbená a navíc je příšerně otravné neustálé upozorňování, abych telefon držel při focení pevně. I když tak činím, tři z pěti fotek jsou stejně rozmazané.
Po pár týdnech testování můžeme říct, že hlavní problém telefonu bude vystoupit ze stínu předchůdce Honor 8X, který byl jedním slovem skvělý. Letošní generace Honor 9X je produkt velmi dobré recyklace. Něco jako kdyby se loňská osmička převlékla do novějšího kabátku, trochu povyrostla, odhodila výřez a přibrala jeden další fotoaparát. Změn je samozřejmě více a při běžném používání jsou skutečně vidět – za všechny třeba fotoaparát. Je mi ale líto, že z novinky pro nadcházející sezonu nejsme tak odvaření, jako jsme byli z de facto stejného telefonu vloni.
A to je asi ten hlavní důvod. Dvakrát opakovaný vtip, i když je setsakra dobrý, už nikdy nebude tak vtipný. A vážně si nemyslím, že společnost Honor nemá na to překonat úspěch loňského modelu. Pravdou však zůstává, že jakožto prostředek k překročení stínu loňské generace nefunguje Honor 9X úplně dobře. Pokud ale vyhlížíte nový telefon s naprosto dostačujícími parametry, relativně povedeným fotoaparátem a moderním pojetím v podobě vyjíždějící přední kamerky, Honor 9X určitě zkuste. Díky nízké ceně se s konkurencí bude bít o posledního zákazníka.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
velký displej bez výřezu | nedostatek inovací oproti minulé generaci |
dostačující výkon | fotoaparát mohl být lepší |
solidní výdrž | absence rychlonabíjení |
cena |
Značka Honor se snaží profilovat jako “výrobce telefonů pro mladé s citem pro styl”. O tom, jak moc to na Honor sedí, ať rozhodnou zákazníci svou přízní. Jedno je ale jasné – jejich nejnovější telefon Honor 9X se tohoto kréda snaží držet, seč mu síly stačí. Jak moc zahýbe s preferencemi mladých lidí, které nebývá jednoduché uspokojit? To ukáže naše recenze!
Konstrukce | sklo-plast a kov, vysouvací selfie modul, 163,1 x 77,2 x 8,8 mm, 206 g |
---|---|
Displej | 6,59″, LTPS LCD, 2340 x 1080 px, poměr stran 19,5:9, jemnost 391 ppi |
Operační systém | Android 9 Pie + EMUI 9.1 |
Procesor | 8jádrový, 2,2 GHz, Kirin 710F |
Paměť | 4 GB RAM, úložiště 128 GB, microSD slot (až do 512 GB) |
Fotoaparát | trojitý (48 Mpx hlavní + 8 Mpx širokoúhlý + 2 Mpx doplňkový), clona f/1.8 + f/2.4 + f/2.4, LED blesk; přední 16 Mpx, clona f/2.2 |
LTE | 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz |
Technologie | hybridní Dual SIM, Bluetooth 5.0 LE, USB-C, Wi-Fi, GPS, 3,5mm jack, čtečka otisků, čtečka tváře |
Baterie | 4 000 mAh |
Cena a dostupnost | 5 990 Kč, listopad 2019 |
Když je vaší snahou zacílit na generaci mladých dospělých, určitě nebudete vyrábět na první pohled nudný telefon. Černou placku s nenápadným designem a nulovou extravagancí by vám asi mladí zrovna nehltali. I když tady asi nejde zase tolik o věk, jako spíš o osobnost zákazníka. Nu což, do prodejní strategie Honoru zabrušovat nebudeme.
Honor 9X ale určitě není nudný. Jednak je nabízen v zajímavé modré (ještě tedy v černé, ale ta není tak zábavná) a především povrch pod krycím sklem zad je vyveden do maličkých kosočtverců, které tím tak při nasvětlení tvoří písmeno “X”, jakože “Honor 9X”. Designový prvek je to pěkný, nesmíte ale potom telefon narvat do neprůhledného krytu, který by vám tuto grafickou libůstku zakryl.
Není to však jediná extravagance. Ta hlavní se odehrává na horní liště. Kromě slotu pro nanoSIM kartu a MicroSD, případně druhou nanoSIM, tam najdete i vysunovací modul přední selfie kamerky. To je asi největší a nejzajímavější prvek telefonu. Vzhledem k tomu, že Honor se dlouho držel kulatých výřezů a průstřelu, je překvapením, že se odhodlal k tzv. konstrukci pop-up. Ale co už, negativ tato vychytávka mnoho nemá a hlavní předností je samozřejmě to, že díky tomu získáte celkem velký displej bez rušivého výřezu. Přetrvává však strach z toho, co se stane, když se do mezírky mezi tělem a mechanickou vyjíždějící částí dostane nějaká nečistota nebo snad zrnka prachu.
O zpracování jsem se již trochu otřel. Tak tedy, telefon je z kovu, plus má plastovo-skleněné tabulky na zádech a vepředu. Ta zadní ale vypadá po pár týdnech testování jako po bitvě. Telefon se neprofiluje jako žádný držák, co skočí do vody nebo se vykoupe v písku – a do ničeho z toho jsme ho ani nenutili. Ale při běžném používání se záda poškrábala natolik, až to připomíná nekvalitní polykarbonát. Asi jde o sklo, ale pěkně slabé.
Jinak je ale design a zpracování telefonu celkem obstojné. Při testu pevnosti se nijak neprohýbá, nevrže a dokonce si myslím, že kdybyste jej chtěli holýma rukama skutečně zlomit, dá vám to docela práci. Jistoty jako USB-C, audiojack nebo rychlá a skvěle dostupná čtečka otisků na zádech samozřejmě u telefonu z řady Honor X nemohou chybět. A jako poslední bod materiálního hodnocení bych rád sdělil, že se telefon velmi dobře drží, a to díky zkoseným zadním hranám a protáhlému poměru stran 19,5:9.
Jednoho by mohlo napadnout, že displej je to nejdůležitější na mobilním telefonu. Je jedno, co na telefonu děláte, ale vždycky k tomu využíváte displej. I proto zamrzí, že displej jako takový, ergo kvality jeho zobrazování, výrobce u modelu Honor 9X oproti minulé generaci vůbec nevylepšil. Názorná ukázka za pomocí tabulkových údajů: Honor 9X má 6,59palcový LTPS LCD displej s rozlišením 2340 x 1080 pixelů (tedy Full HD+), k tomu poměr stran 19,5:9. Předchůdce Honor 8X (recenze) má displej na chlup stejný, rozdíl je pouze ve velikosti (6,5 palce oproti nynějším 6,59 palcům).
Velkou novinkou je potom zbavení se výřezu. Ten byl u loňské řady celkem velký a někomu tak mohlo přijít nevhodné, že zabírá nějaký ten prostor. S tím devátá generace bojuje vysunovací přední kamerou, o které již byla řeč. Nepřátelé výřezů dozajista zaplesají, ale mimo to je obrazovka skutečně stejná a inovaci v tomto ohledu tak Honor 9X viděl tak možná oknem z projíždějícího čínského maglevu.
Nebuďme ale takoví hnidopiši. Co je podstatné, že displej funguje a obraz na něm je ostrý a dobře viditelný i na přímém slunci v pravé poledne. Jistě, OLED to není, i když bychom si ho přáli (a to nejen kvůli tmavému režimu!), ale cena telefonu by pak vystřelila přes únosnou mez. Takhle je to displej s tenkými rámečky a obligátní bradou, který skvěle zapadá do koncepce střední třídy.
A když už je řeč o inovacích a zlepšení, těžko by něco takového na telefonu člověk pohledal. Vždyť operační paměť o hodnotě 4 GB zůstala z minula, stejně jako čipset. Ten si sice přidal k názvu písmenko značící nějaký ten pokrok, v praxi jej ale nezaznamenáte a s čistou RAM je průchod systémem a používání telefonu stejné jako před rokem. Ani číselný údaj 170 tisíc bodů vylouděný z AnTuTu nenaznačuje kdovíjaký pokrok.
Samozřejmě, že výkon je pro uživatele více než dostačující. Sociální sítě, internet, video a vyzkoušeli jsme i graficky náročné mobilní hry, jako třeba Harry Potter: Wizards Unite nebo PUBG. Samozřejmě, že telefon se při používání zadýchal a průchod nebyl tolik plynulý, ale i to je daň za velmi přijatelnou cenu. Jinými slovy: možná nebudete mít nejvýkonnější telefon, ale na druhou stranu zvládne vše, co po něm budete chtít, a vy ještě ušetříte. Třešničkou na dortu je potom budoucí aktualizace na Android 10 a EMUI 10. Proč novějším systémem Honor 9X nedisponuje už při svém vstupu na trh, to se nás neptejte.
Velkou devizou podobných smartphonů je potom výdrž. Slibný koktejl umíchaný z úsporného, ale výkonem dostačujícího procesoru, LTPS displeje a několika dalších vyvážeností, je zodpovědný za to, že telefon v optimálním případě vydrží klidně i přes 35 hodin bez nabíječky. V praxi tak můžete dva dny být úplně v klidu a neděsit se, o co všechno přijdete, když se vám vybije baterie. Jediné negativum slušného 4 000mAh akumulátoru je to, že zcela ignoruje trend rychlonabíjení, notabene bezdrátové nabíjení.
Zatím se Honor 9X profiluje jako dobře zrecyklovaný loňský model. Jak ale asi správně tušíte, vylepšení se týká hlavně a možná jenom fotoaparátu. A to nejen v kvalitě, ale i v kvantitě. Oproti svému staršímu bratrovi totiž 9Xko disponuje třemi kamerami: kromě 48Mpx hlavního snímače je to ještě 8Mpx širokoúhlý objektiv a 2Mpx hloubkový snímač pro bokeh efekt.
Ale pozor, není všechno zlato, co se třpytí. Možná si vzpomenete, že Honor 8X (recenze) podával výborné výkony za optimálního přirozeného světla, uvnitř budov však kvalita šla trochu dolů. Je to škoda, ale přesně to se děje i fotkám na Honoru 9X. Na přímém venkovním svitu je fotka i celkem proostřená, uvnitř se ale zvedá frekvence šumu na místy až únosnou mez. Jinak jsou ale fotky celkem publikovatelné. Je mi však povinností uznat, že v této cenové kategorii do 7 tisíc korun se dá na smartphonu najít mnohem lepší fotoaparát.
Výhrady mám i k přední kameře, která zcela nesmyslně přesaturovává barvy na fotkách, kdy například viditelně tmavě modrá košile se na fotce změní v něco mezi námořnickou modří a černou. Smíšené pocity panují i když přijde řeč na noční režim. Ten sice Honor umí, ale zůstává otázkou, zdali není spíše do počtu. Před a po stisknutí spouště totiž nesmíte s telefonem ani trochu hnout, což je docela herkulovský úkol. Jednoduše řečeno, z pěti nočních fotek je publikovatelná jedna – a to se musíte dost snažit.
Jinak ještě zbývá portrétní režim, který má Honor relativně slušný – jakpak by také ne, když k tomu má přímo dedikovaný 2Mpx fotoaparát. Zajímavý je i režim clona, pod kterým se skrývá režim portrétu, ale ne pro lidi, nýbrž pro věci a objekty. Když to někdo využije, tak budiž. Video umí Honor 9X nejlépe v 60 FPS při rozlišení Full HD a to je tak nejvíc, co z něj chceme vytřískat. Na závěr snad jen slovo o fotoaplikaci, která je stejná jako celý systém – funguje plynule, vytříbeným designem je však nepolíbená a navíc je příšerně otravné neustálé upozorňování, abych telefon držel při focení pevně. I když tak činím, tři z pěti fotek jsou stejně rozmazané.
Po pár týdnech testování můžeme říct, že hlavní problém telefonu bude vystoupit ze stínu předchůdce Honor 8X, který byl jedním slovem skvělý. Letošní generace Honor 9X je produkt velmi dobré recyklace. Něco jako kdyby se loňská osmička převlékla do novějšího kabátku, trochu povyrostla, odhodila výřez a přibrala jeden další fotoaparát. Změn je samozřejmě více a při běžném používání jsou skutečně vidět – za všechny třeba fotoaparát. Je mi ale líto, že z novinky pro nadcházející sezonu nejsme tak odvaření, jako jsme byli z de facto stejného telefonu vloni.
A to je asi ten hlavní důvod. Dvakrát opakovaný vtip, i když je setsakra dobrý, už nikdy nebude tak vtipný. A vážně si nemyslím, že společnost Honor nemá na to překonat úspěch loňského modelu. Pravdou však zůstává, že jakožto prostředek k překročení stínu loňské generace nefunguje Honor 9X úplně dobře. Pokud ale vyhlížíte nový telefon s naprosto dostačujícími parametry, relativně povedeným fotoaparátem a moderním pojetím v podobě vyjíždějící přední kamerky, Honor 9X určitě zkuste. Díky nízké ceně se s konkurencí bude bít o posledního zákazníka.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
velký displej bez výřezu | nedostatek inovací oproti minulé generaci |
dostačující výkon | fotoaparát mohl být lepší |
solidní výdrž | absence rychlonabíjení |
cena |