Fotoduel Samsung Galaxy S21 vs. Samsung Galaxy S20 FE – Vyplatí se připlatit?
- Samsung v Česku prodává nový vlajkový telefon Galaxy S21
- Zároveň si ale drží oblibu i loňský Samsung Galaxy S20 FE (Fan Edition)
- Jak si oba telefony vedou ve fotoduelu a vyplatí se připlatit za letošní vlajku?

Samsung Galaxy S21 vs. Samsung Galaxy S20 FE
Pozornému uživateli jistě neuniklo, že oba porovnávané modely mají podobnou fotosestavu. Novější S21 disponuje 12Mpx hlavním snímačem, 12Mpx superširokoúhlým fotoaparátem se 120stupňovým záběrem a navrch 64Mpx teleobjektivem, ale bez optického přiblížení. Selfíčka řeší 10Mpx kamerka v průstřelu.
Jeho o něco málo starší kolega jménem S20 FE má na první pohled velmi podobnou výbavu, rozdíly jsou ale důležité. Hlavní i širokoúhlý snímač zůstávají (ten u S20 FE má však až 123stupňový zorný úhel), rozdíl je ale v teleobjektivu. S20 FE má totiž opravdový optický teleobjektiv s až 3× bezztrátovým zoomem. To může být docela důležitý rozdíl. Nechybí ani selfie kamerka, která má pozoruhodných 32 Mpx.
Doporučujeme:
- Recenze Samsung Galaxy S21 – Kompaktní král bez koruny
- Recenze Samsung Galaxy S20 Fan Edition – Vstříc dokonalosti
Specifikace fotoaparátů
Rozlišení, klasický záběr
- Samsung Galaxy S21 – max. 12 Mpx
- Samsung Galaxy S20 FE – max. 12 Mpx
Rozlišení, širokoúhlý záběr
- Samsung Galaxy S21 – max. 12 Mpx
- Samsung Galaxy S20 FE – max. 12 Mpx
Velikost hlavního snímače
- Samsung Galaxy S21 – 1/1.28″
- Samsung Galaxy S20 FE – 1/1.28″
Hlavní snímač specifikace
- Samsung Galaxy S21 – 26 mm, f/1.8, OIS
- Samsung Galaxy S20 FE – 26 mm, f/1.8, OIS
Širokoúhlý snímač specifikace
- Samsung Galaxy S21 – 13 mm, f/2.2, až 120°
- Samsung Galaxy S20 FE – 13 mm, f/2.2, až 123°
Teleobjektiv specifikace
- Samsung Galaxy S21 – 64 Mpx, 29 mm, f/2.0, OIS, 1,1× optický zoom
- Samsung Galaxy S20 FE – 8 Mpx, 76 mm, f/2.4, OIS, 3× optický zoom
Blesk
- Samsung Galaxy S21 – ano, 1×
- Samsung Galaxy S20 FE – ano, 1×
Stabilizace
- Samsung Galaxy S21 – ano, 2× OIS + SuperSteady video
- Samsung Galaxy S20 FE – ano, 2× OIS + SuperSteady video
Autofokus
- Samsung Galaxy S21 – ano, 2× PDAF
- Samsung Galaxy S20 FE – ano, 2× PDAF
Cena zařízení
- Samsung Galaxy S21 – od 22 490 Kč
- Samsung Galaxy S20 FE – od 16 990 Kč (4G LTE), od 19 990 Kč (5G)
Všechny fotky v tomto fotoduelu jsou pořizovány telefony, které ve srovnání vystupují, přímo z ruky bez stativu, s nejnovějšími aktualizacemi (One UI 3.1, respektive One UI 3.0 u S20 FE) a nejsou pochopitelně nijak upravovány ani přikrášlovány umělou inteligencí!
Fotoaplikace a ovládání
Jelikož oba telefony běží na Androidu 11 s grafickou nadstavbou One UI 3.1 či 3.0, je patrné a bez překvapení, že mají oba absolutně shodnou fotoaplikaci. Ovládací prvky jsou tedy v obou případech na stejných místech. Srovnání tedy nemá hlubší smysl. Pokud jde o obšírné hodnocení, ovládání je intuitivní, vše máte doslova pod palcem a na piktogramy představující jednotlivé funkce fotoaparátu se rychle zvyká.

Snímky ve dne
Za denního světlu v exteriérech či za dobrých světelných podmínek v interiérech mají oba telefony velkou sílu. Spojuje je totiž na chlup stejný 12Mpx hlavní snímač. Hodnocení hlavního snímače by tak šlo odbít tím, že jsou si fotky tak podobné, že jde vlastně o remízu. Ale to by přece nebylo fér!
Pravdou je, že najít rozdíly ve snímcích rozhodně nebylo snadné, občas se dokonce fotky pořízené jen pár sekund po sobě jevily jako totožné. Při bližším ohledání si ale můžete všimnout nepatrných diferencí. Tak třeba přiblížení již pořízené fotky na dostatečnou vzdálenost prokáže, že S20 FE umí hloubku detailu vykreslovat na delší vzdálenost.
Ukázka: Samsung Galaxy S21 (vlevo) a Samsung Galaxy S20 FE (vpravo)
Zároveň je ale vidět, že novější S21 se snaží barvy na snímcích dodávat mnohem přirozenější. S20 FE místy nějaký fragment fotografie jakoby přikrášlí, jindy zase ztmaví – upozorňuji ale, že umělá inteligence pro pomoc s focením byla u obou telefonů deaktivovaná. Velmi dobře je to patrné u trabantu se zelenou karoserií – fotka je notně přesvětlená.
Barevné nesrovnalosti jsou patrné i u dalších fotek, a zejména potom v interiéru. Galaxy S21 prostě odpovídá realitě mnohem lépe, s barvami nekouzlí a předává skutečnost takovou, jaká je, i když možná není vždy tak magicky barevná a líbivá.
Širokoúhlé snímky
U snímků se širokým úhlem záběru 120, respektive 123 stupňů se opět projevují rozdíly v barvách. Dlužno dodat, že nejde o žádný zásadní problém, protože diference jsou patrné pouze během přímého srovnání. U superširokúhlých fotek však obvykle hodnotím zejména kvalitu ostrosti a ucelený záběr. A leč i tady jsou oba snímače téměř shodné, rozdíl v kvalitě je po bližším ohledání znát.
Ukázka: Samsung Galaxy S21 (vlevo) a Samsung Galaxy S20 FE (vpravo)
S21 má superširokoúhlé snímky lepší, protože nepracuje s tak moc širokým záběrem a tudíž 12Mpx snímač stačí na to, aby byly okraje obrázku pěkně ostré a nedocházelo k rozpíjení. To se trošičku děje u S20 FE, což ale může být způsobeno tím, že opět 12Mpx snímač pracuje na širším 123stupňovém záběru. Fotografie nejsou tak ostré jako u S21.
Zoom a portrétní snímky
Papír říká, že S21 musí být co do zoomu jednoznačně v nevýhodě, nedisponuje totiž na svém teleobjektivu žádnou optikou. Technologie funguje tak, že fotoaparát pořídí velkou 64Mpx fotografii a zamýšlený zoom z ní vyřízne. Tak vypadá digitální zoom. Zato S20 FE má klasický 8Mpx teleobjektiv s dovedností až 3× optického přiblížení bez ztráty.
Během testování jsem porovnával postupně 2×, 3×, 5× i 10× zoom a výsledek byl po analýze dvojic fotografií zcela jasný. Nezáleží na tom, jak velký „teleobjektiv“ S21 má, optika je optika a telefoťák S20 FE byl téměř vždy lepší. V některých případech se telefony vyrovnaly (budova u autobusové zastávky), ale „EsDvacetJednička“ nikdy svého staršího sourozence nepředčila.
Ukázka: Samsung Galaxy S21 (vlevo) a Samsung Galaxy S20 FE (vpravo)
Osobně jsem byl ale velmi natěšený na porovnání portrétních snímků. Během testování mi totiž přišlo, že nezáleží na tom, kolik portrétních fotek udělám, oba telefony budou excelovat a jeden druhého předhánět. Jak už jste slyšeli, barvy má zase o chlup lepší S21, ale snímky s rozostřeným pozadím nejsou jen o barvách. Porovnávat musíme zejména hodnotu detailů vykreslených v obličeji fotografované osoby a pak také kvalitu bokeh efektu.
Jak vidno z přiložené ukázky, S20 Fan Edition dokázal lépe odolat slévání v textur v obličeji. To samé se týká detailů oblečení. V oblasti bokeh efektu, tedy ořezu objektu v popředí a rozostření pozadí, si však netroufám vyhlásit vítěze. Oba telefony to zvládly dobře s drobnými nedostatky. Snad jen poznámka: u S21 se mi líbilo větší rozmazání pozadí, to však lze postprodukčně upravit i u S20 FE.
Selfie
Od fotek lidských obličejů nepůjdeme moc daleko, podíváme se totiž pořádně zblízka na selfíčka, tedy snímky přední kamerou. A už „na papíře“ na nás čeká pořádné překvapení – zatímco kamerka u S21 má 10Mpx, selfie snímač umístěný v čele S20 Fan Edition má rozlišení 32 Mpx. To je pořádný rozdíl.
Jenomže v praxi je to otočka o 180 stupňů. Fotografie byly pořízeny s vypnutými zkrášlovacími efekty, snímač u S20 FE si ale s mým obličejem pohrál zřejmě i tak. Na rozdíl od selfíčka z S21 je totiž absolutně rozostřený a vypadám trochu jako vosková figurína. A to rozhodně není otázka jediného snímku.
Ukázka: Samsung Galaxy S21 (vlevo) a Samsung Galaxy S20 FE (vpravo)
S oběma telefony jsem pro jistotu pořídil pět selfie fotek, všechny ale vykazovaly stejný problém – S21 plodí krásně ostrá a barevně věrná selfíčka, zatímco S20 FE vytváří v obličeji fotografovaných prapodivné mazanice. Jestli je tohle záměr, těžko říct. Z toho, co mám k dispozici je ale třeba podotknout, že S20 FE má se selfíčkami velký problém. Skoro mě až napadá, jestli nejde o softwarovou chybu; nebo nekvalitní fotosnímač?!
Makro
Makro snímky focené z pár centimetrů (v mém případě vždy cca z 5 až 8 centimetrů) dopadly přímo úměrně k tomu, jak skončil souboj v oblasti zoomu. Ani jeden telefon totiž nemá speciální makro režim, fotografování tak probíhalo zblízka a s aktivním 3× zoomem.
Ten má ale mnohokrát lepší S20 FE, již několikrát zmiňovaný optický bezztrátový, a tak se s touto disciplínou vypořádal nepatrně levnější model mnohem lépe. Makro u S21 rozhodně není špatné, ale na S20 FE ztrácí v detailnosti, ostrosti, snad jen barevné vyvážení je lepší u S21 – fotografie S20 FE, jak jsem již několikrát prokázal, mají tendenci být přesvětlené.
Noční fotky
Jdeme k poslední, ale rozhodně ne nejméně podstatné disciplíně. Ba naopak – schopnost nočního focení se stala poslední dobou součástí všech telefonů bez ohledu na cenovku a důraz na tuto funkci chci ve fotoduelu zohlednit i já.
Dobrou zprávou je, že oba telefony mají, respektive nemají stejné problémy s ostrostí. Řekl bych, že ta je absolutně v normě a stačí jedno pouliční světlo k tomu, aby byla fotka výborně prokreslená a v rámci tmavých možností detailní.
Ukázka: Samsung Galaxy S21 (vlevo) a Samsung Galaxy S20 FE (vpravo)
Doslova brutální rozdíly však panují v oblasti barevného podaní (zase…). Galaxy S20 FE se možná snaží dodávat tmavé scéně víc na uvěřitelnosti, a tak se paleta barev nepotácí do oranžova, do žluta a podobně. Ubírá to ale na dynamice fotografie a u těch nočních nám jde primárně o to, aby bylo vidět co nejvíc a co možná nejlépe.
To z mého pohledu dokáže zařídit víc S21. Sice jdou fotky do žluta, ale díky tomu jsou noční snímky vlastně světlejší a v jednoduchosti se dá říct, že toho vidíme víc. Nejlépe je to patrné u snímků kontejnerů na tříděný odpad. Nakonec, posuďte sami…
Zhodnocení
Ještě než jsem se pustil do podrobného srovnávání a analýzy fotka vs. fotka, říkal jsem si z předchozích zkušeností s oběma telefony, že to bude velmi vyrovnaný souboj a že bych se vlastně ani nedivil, kdyby levnější Samsung Galaxy S20 FE svého špičkového sourozence porazil.
To se nestalo, S21 je lepší především v podání barev, protože snímky z S20 FE byly vesměs všechny přesvětlené, i když na některých to bylo vidět méně, na některých více. Zároveň loňský fanouškovský telefon nezvládá selfíčka. Pak už mu nepomůže ani výborný zoom i makro, se kterým se S21 moc nemůže poměřovat.

To však v žádném případě neznamená, že by S20 FE fotil zle – jak několikrát zaznělo, rozdíly jsou patrné často jen během přímého srovnání. A hlavním aspektem je dozajista i cena, což je téměř neporovnatelné. S21 vyjde na 22,5 tisíce korun, zatímco S20 Fan Edition ve své levnější variantě na 17 tisíc korun. Oba jsou to skvělé fotomobily, rozhodnout tak mohou spíše jiné aspekty, jako konstrukce, displej, výkon nebo přítomnost 5G.
Doporučujeme:
- Recenze Samsung Galaxy S21 – Kompaktní král bez koruny
- Recenze Samsung Galaxy S20 Fan Edition – Vstříc dokonalosti
Jaké jsou vaše osobní preference, který z těchto dvou fotomobilů podle vás fotí lépe a který byste si tedy vybrali?