Samsung Galaxy S20 FE je telefon mnoha vzhledů. Pro plné pochopení koncepce je totiž nutné vědět, že kromě oblíbených barev „skoro černá“ a bílá se prodává ještě v oranžové, mentolové, růžové a také červené. A právě poslední jmenovaná putovala na vyžádání k nám do redakce.
Červená dodává telefonu ten divoký dynamický duch. Ale není to jen o barvě, telefon má velmi moderní kontury. Vzadu nechybí ideálně veliký batůžek s fotosenzory, napravo dvojice tlačítek, dole USB-C a repráček, nahoře zase mikrofon a slotík pro dvě nanoSIM karty, případně jednu nanoSIM a jednu MicroSD kartu. Nic zde není navíc; oželet musíte snad pouze 3,5mm audiojack.
Když už jsem u těch stran, jsou příjemné na omak a přístroj se díky tloušťce 8,4 milimetru drží opravdu pohodlně. Může váš těšit, že jde o jeden z těch hubenějších smartphonů na současném trhu. Plusové body dostává rám i kvůli lesklé úpravě hliníku, ze kterého je celý monolit, a také za absenci zahnutí displeje, které by manipulaci s telefonem ztěžovalo.
Když už jsme u té konstrukce, zastavme se u toho, co mnoho průměrně informovaných jedinců označuje za kámen úrazu – plastová záda. Úprava na zádech skutečně je plastová, ale je matná, takže neukazuje otisky a ani se tak rychle neškrábe. Pravdou je, že telefon díky tomu nepůsobí tak hodnotně jako třeba klasická S20 (recenze), ale je zde patrné šetření nákladů a s tím se při zaměření telefonu musí počítat – nejde o tu nejvyšší třídu. Plast tedy nevadí, ale trochu mě překvapilo, že při pokusu o zlomení telefon prokazuje jistou pružnost. Asi i to je holt ústupek směrem k lepší ceně.
Plochý a nádherný
O displeji již poznámka proběhla. Má úplně plochý povrch, s rámem telefonu je v rovině. To je styl předního skla, na který je ještě drtivá většina uživatelů zvyklá a volba tak byla jasná. Chcete-li nabídkou postihnout co nejširší spektrum, není prostor na experimenty. A nutno dodat, že u displeje Samsungu Galaxy S20 FE šel výrobce takřka na jisto.
Smartphone má 6,5palcový zobrazovač s průstřelem na horní straně a maličkou bradou dole. V praxi jde o moc kvalitní Super AMOLED panel s rozlišením Full HD+ při poměru 20:9 a HDR10+. Samsung prostě umí krásné displeje a tady to jednoznačně dokazuje. Barvy jsou perfektní, detailnost a ostrost jakbysmet.
Biometrie a zvuk snesou kritiku
Obrazovka se vážně povedla a nabízí veškeré moderní trendy, ať už jde o always-on a pulsující hrany, dark mode na AMOLEDu, až 120Hz obnovovací frekvenci nebo čtečku otisků prstů. Ta je trochu zklamáním, funguje totiž jako méně kvalitní senzory, který Samsung umisťuje do telefonů střední třídy. Její úspěšnost na odemknutí na první pokus je tak 60 %, což by v roce 2020 mělo být minimálně o polovinu více.
Malou zastávku uděláme ještě u stereo repráčku. Ten dostal šest dírek a horní sluchátko, přes které se line zvuk na úrovni velmi průměrná. Při vyšší hlasitosti se ztrácí velká část složek v přehrávané skladbě, vokály jsou trochu přiškrcené, moc hluboké či naopak vysoké tóny prakticky nezřetelné; basy totálně chybí. Na to, že k telefonu Samsung nepřibaluje ani sluchátka, je to celkem slabý výkon.
Je to krásné, když všechno funguje
Říkám to často a řeknu to klidně znovu – nadstavba One UI je dost možná tou nejlepší softwarovou nadstavbou nad systémem Android, kterou máme na tuzemské trhu k dispozici. Samsung v ní kombinuje funkčnost, estetiku a samozřejmě obstojnou optimalizaci a všudypřítomné zabezpečení vašeho soukromí. A co je nejdůležitější, že to funguje!
Telefon běží na Androidu 10 s nadstavbou One UI 2.5. Nechci se opakovat, takže zmíním jen hlavní přednosti Androidu 10 a následně vylepšení, která přináší nadstavba. Android 10 slibuje celoplošný tmavý režim v systému, gesta podobná těm původním v iOS anebo sledování aktivity na displeji jménem digitální rovnováha. I aktuálnost bezpečnostních patchů ze stranu Googlu je příkladná – v době testování byly ve verzi listopad 2020.
One UI přehazuje přes Android solidní deku, ale není to nutně na škodu. Samsung má armádu vlastních nativních aplikací, ty ale vždy můžete nahradit těmi od Googlu. Pravdou ale je, že tím se trochu vytratí kouzlo systému v objetí Samsungu. Za jednoznačně pozitivní nutno označit vlastní klávesnici Samsungu, aplikaci pro řízení domácí elektroniky SmartThings anebo i povedenou fotoaplikaci. A vyzdvihnout si zaslouží i projekt Samsung Global Goals, který zábavnou formou podporuje charitu a ekologii.
Největší spokojenost ale, jako vždy, plyne z funkce multifunkční výsuvné lišty. Ta může skrývat zásobník vašich oblíbených aplikací, které tak můžete mít vždy po ruce. Tam ale zábava jenom začíná. Najdete zde třeba i nástroje jako vodováha, svítilna či pravítko, widget s počasím, možnosti ořezu obrazovky anebo také vaše oblíbené kontakty. Každému uživateli One UI doporučuji dobře nastavit svou vysunovací lištu, protože ta usnadňuje práci i každodenní fungování.
Výkon, i když trochu kamna
I když jsem narazil na aspekty, kde Samsung zcela jednoznačně šetřil, výkon tomuto trendu nijak nepodlehl. Důležité je si ale hned zkraje něco stanovit. Samsung Galaxy S20 FE se prodává ve dvou konfiguracích: 4G, která disponuje čipsetem Exynos 990, 6 GB RAM a 128GB úložištěm; a pak 5G verzi, která má Snapdragon 865, stejný počet RAM, ale 128 nebo až 256 GB na úložišti. A od toho se odvíjí celý výkon přístroje.
My jsme měli možnost otestovat jako první 4G variantu, tedy tu s „naším evropským“ Exynosem. Výkon asi netřeba komentovat, ten je v obou případech naprosto maximální a běžný uživatel, jehož smyslům je telefon určen, bude nad výkonem a plynulostí animací či mobilních her chrochtat blahem stejně u 4G i 5G verze.
Takže stejně plynulé animace, stejně svižné mobilní hry, výkonu je prostě dost. Záseky potkáte maximálně, když budete telefon restartovat či aktualizovat. Ani při běhu několika náročnějších aplikací na pozadí se nezadýchá, což rozhodně chválím. Ale má to i svou stinnou stránku.
O Exynosu 990 se říká, že neumí moc dobře regulovat teplotu. A to je bohužel pravda. Stačí skutečně jen pár minut hrát náročnější 3D hru nebo spouštět benchmark a telefon topí. Ne snad tak, že by to bylo v ruce hned nesnesitelné, ale rozhodně je to znát a příjemné to není. U podobných náročných úkonů se zahřívá víc telefonů, ale zrovna S20 FE se rozpálí snad nejrychleji ze všech…
Baterie klame tělem
Druhou nevýhodou, kterou nechvalně proslulý Exynos 990 přináší, je vyšší energetická zátěž na akumulátor. Na to je novinka připravena, do svého vysportovaného tenkého těla totiž přináší 4 500mAh baterii. A to je (na papíře) opravu slušná hodnota. V praxi je výdrž ovlivněna víc faktory, než jen vysloužilým čipsetem.
Důležité je zde zmínit vysokou obnovovací frekvenci, která jakkoliv využívá umělou inteligenci a průběžně ladí kmitočet od 60 do 120 Hz, vždy ukrojí z akumulátoru za celý den i o pár hodin víc než standardní 60Hz obraz. Na druhou stranu, akumulátor i přes překážky způsobené zmíněnými hardwarovými pastmi dokáže vydržet i náročnější den a večer mu zbude 30 %. To je pořád dobré, nemyslíte?
Pokud jde o opačný proces, čili nabíjení, nemusí se Galaxy S20 FE za nic stydět. Tedy skoro. Výrobce mu nadělil standard 30W rychlonabíjení, k tomu disponuje i velice oblíbeným 15W bezdrátovým nabíjením a 4,5W reverzním dobíjením ze zad telefonu. To jsem opravdu koukal, když jsem zjistil, že novinka s cenou vyšší třídy se dá nabíjet bezdrátově. Dříve opravdu nevídané, kór u Samsungu. Avšak opět se šetřilo, tentokrát na balení. Tam totiž najdeme starší 15W adaptér – na plnou rychlost nabíjení si tak musíte dokoupit další adaptér za nějakou tu pětistovku.
Poctivá práce s kamerou
Svými fotoschopnostmi umí S20 FE příjemně překvapit i zklamat. Z výbavy je zde důležitý hlavní senzor s rozlišením 12 Mpx, druhý 12Mpx snímač s rolí ultraširokoúhlého focení se záběrem 123 stupňů a nakonec teleobjektiv s clonou f/2.4, optickou stabilizací a slibným až 3× optickým přiblížením (které je skutečně bezztrátové).
Jak je patrné, Samsung si nehoní triko na číslech a vězte, že 12Mpx snímače dělají velmi dobrou práci. Focení dále dopomáhá software a podle toho přizpůsobí podmínky. Není však jednoznačně vyloučeno, že 5G verze s čipovou sadou Snapdragon 865 má výkonu pro post-processing víc a tudíž lezou z telefonu o něco pěknější fotky.
Snímky hlavním snímačem za světlého dne nemají chybu, barvy i kvalita ostrosti je rovna cenové hladině do 20 tisíc korun. Oceňuji rovněž selfie kamerku s rozlišením 32 Mpx (která fotí v základu rozlišením 6,5 Mpx) a noční režim fotoaparátu. Stačí podržet pevnou ruku a snímek venkovní ulice či sídliště je krásně prozářený, ale ne křiklavý a až překvapivě detailní. Textury nemají tendenci slévat se právě ani zde.
Fotoaparát Samsung Galaxy S20 Fan Edition
Pozor ale na širokoúhlý fotoaparát. Ten, leč má stejné rozlišení 12 Mpx, nedokáže dodat tak pěkné fotky. Na okrajích už se obraz rozmazává a působí velmi silným efektem rybího oka. A pokud hodláte fotit 123stupňové fotky při šeru či při lehkém přítmí v pokoji, ani zde není výsledek dobrý a takové fotky spíše nevyužijete.
Jak fotí Samsung Galaxy S20 Fan Edition?
Ukázka: noční režim
Ukázka: Full HD, 30 FPS, SuperSteady video
Vítěz hodný potlesku
K novince jménem Samsung Galaxy S20 FE jsem přistupoval s respektem, ale již od začátku se zalíbením. Trochu jsem si do něj promítal mé pocity z modelu S10 Lite (recenze), který mě jednoznačně zaujal svou výbavou, svěžím vzhledem a zajímavým cenovým stropem. A fanouškovská S20ka v tom pokračuje na plné čáře.
Jde o telefon s výbornou výbavou (ať už je řeč o Exynosu, nebo o Snapdragonu), obstojným fotoaparátem, doopravdy krásným displejem a jednoznačně moderním vzhledem s přidanou hodnotou v podobě široké palety barevných provedení. Navrch je možnost 5G a také pro Samsung možná trochu nezvykle příjemná cena.
Telefon stojí ve své základní 4G verzi s 6 GB RAM a 128 GB ROM necelých 17 tisíc korun. Za tu cenu jde o prakticky vlajkový model s pár ústupky, jako je plastový povrch zad, absence rychlé nabíječky v balení, „jen“ optická čtečka otisků nebo horší reproduktor. A když to či ono oželíte, máte bratru fajnový telefon za cenu, kterou u Samsungu vskutku nejsme zvyklí vídat. Nemluvě o tom, když si na telefon vezmete slevu, třeba přes operátora.
A tak i když chyby jsou zřejmé a místy až zbytečné, kolem a kolem se vlastně není proč zlobit. Samsung v mých očích stoupl, protože tohle je přesně ten typ produktu, na který může nalákat davy. Teď by to jen chtělo lepší cenotvorbu nasadit i u svých supervlajkových telefonů a dílo dokonalosti je skoro hotovo. Skoro.