Recenze Asus ZenFone 7 Pro – Sám ve své vlastní lize

  • Novinka ZenFone 7 Pro přináší opět originální řešení otočného fotoaparátu
  • Telefon disponuje také všestranně špičkovou výbavou
  • Má ale na to, aby zavařil konkurentům ve stejné cenové třídě?
Asus ZenFone 7 Pro

Asus ZenFone 7 Pro | foto: Mobilizujeme.cz

Společnost Asus je známá především díky herním počítačům a příslušenství. Do herního světa pronikla také v oblasti smartphonů s modely ROG Phone, které nabízejí brutální surový výkon či design, který potěší nejednoho hráče. Asus to však umí i na “obyčejnější” lidi.

Konkrétně mám na mysli jejich povedené ZenFony. Loňská generace ZenFone 6 pak navíc dorazila s něčím opravdu originálním a nevídaným. Pochopitelně je řeč o jejich otočném fotoaparátů, kdy selfie fotíte díky propracovanému mechanismu zadním fotoaparátem. Telefon si tedy každý hned zapamatuje a loňský rok se tento smartphone stal doslova bestsellerem. Aktuální generace ZenFone 7 a ZenFone 7 Pro tak v podstatě vsadila na to samé.

Opět tu tedy máme populární otočný mechanismus. Fotoaparát v něm osazený byl však vylepšen. Stejně jako vnitřní výbava telefonu, celkové zpracování nebo displej. Jedná se tak o potřebný generační upgrade. Oproti svému předchůdci ale telefon podražil. Ve verzi Pro – která nám byla přidělena na test – dokonce na 22 tisíc korun. Má tedy telefon na to, aby zopakoval úspěch svého předchůdce?

Asus ZenFone 7 Pro: specifikace

Konstrukce sklo a kov, otočný a výklopný modul fotoaparátu, 165,08 × 77,28 × 9,6 mm, 230 g
Displej 6,67″, AMOLED, HDR10+, 90 Hz, 2400 × 1080 px, poměr stran 20:9, jemnost 395 ppi
Operační systém Android 10 + ZenUI 7
Čipset 8jádrový, 3,1 GHz, Qualcomm Snapdragon 865+
Paměť 8 GB RAM, 256 GB úložiště (UFS 3.1) + MicroSD slot
Fotoaparát trojitý (64 Mpx hlavní + 8Mpx teleobjektiv + 12 Mpx ultraširokoúhlý 113°), clona f/1.8 + f/2.4 + f/2.2, OIS, 3× optický zoom, duální LED blesk; otočná konstrukce – funguje i jako přední
LTE 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz
Technologie 5G, Dual SIM, Bluetooth 5.1, USB-C, Wi-Fi 6, GPS, NFC, čtečka otisků na boku, čtečka tváře, stereo reproduktory
Baterie 5 000 mAh, rychlonabíjení 33 W
Cena a dostupnost 21 990 Kč, září 2020

Obsah balení

  • telefon Asus ZenFone 7 Pro
  • jehla na SIM kartu
  • 30W adaptér na nabíjení
  • USB-C / USB-C kabel
  • technická brožurka a základní průvodce
  • dva plastové kryty – jeden průhledný a druhý světle modrý

Moderní cvalík

  • Celková váha telefonu se vymyká standardům a telefon je tak opravdu těžký
  • Design je ale povedený a na ergonomii si dal výrobce záležet
  • Potěší senzor otisků prstů v bočním zamykacím tlačítku, který ale skrývá podivnost

Hned první pocit z telefonu je jasný: “sakra, to je těžký!” A taky že je, hmotnost telefonu je 230 gramů, to se jen tak nevidí. Díky tomu však telefon působí dost bytelně a robustně. Tomuto pocitu napomáhá také celková tloušťka něco málo pod jeden centimetr. Díky svým velkým rozměrům je tak ZenFone 7 Pro jedním z větších telefonů své kategorie. Celkové ergonomii to ale příliš neuškodilo. Zaoblené tvary a lehce zkosená skleněná záda směrem ke kovovému rámu dost pomáhají jistému držení telefonu.

Asus ZenFone 7 Pro

Asus ZenFone 7 Pro | foto: Mobilizujeme.cz

Co se týče samotného vzhledu, tak ZenFone 7 Pro jde ve šlépějích aktuálních trendů. Máme tu tedy skleněná záda, která se však poměrně lehce ušpiní. Vzhledem k otočnému modulu fotoaparátu, jenž je pochopitelně kovový, bych však ocenil hliníková záda ve stejném barevném odstínu. Modul a záda spolu příliš neladí. Navíc zde nemáme ani bezdrátové nabíjení a hliníková záda by tak ničemu nevadila. Sklo však vypadá více prémiově a tak se na výrobce nemůžeme zlobit.

Asus ZenFone 7 Pro

Asus ZenFone 7 Pro | foto: Mobilizujeme.cz

Malé výhrady mám však ke zpracování přechodu mezi rámem a samotným displejem. Onen předěl úplně nelícuje a vzniká tak malinký schodek, který není na dotek příjemný. Navíc se zde také usazuje prach, což celkem kazí celkový dojem z telefonu. Škoda, že se výrobci nepodařilo zobrazovač do rámu více zapustit.

Moc se nepovedly ale rámečky kolem displeje. V horním máme sice mikrofon pro hovory, i tak je ale menší než ten spodní. Symetrické rámečky by celkovému vzhledu a dojmu dozajista pomohly.

Co naopak potěší, je osazení rámu. Konkrétně hovořím o pravé straně. V horní části máme kolébku hlasitosti. Na ní není nic překvapivého. To pravé se totiž skrývá pod touto kolébkou. Pochopitelně se jedná o zamykací tlačítko. Zprvu se možná zdá obyčejným tlačítkem, nýbrž opak je pravdou. V této klávese je totiž ukryt senzor otisků prstů. Jeho spolehlivost je pak téměř výborná, možná až moc. Narážím na náš samostatný článek, kde se dozvíte, že tato čtečka funguje i přes igelitový sáček. Jedná se pozitivum či negativum? Odpověď nechám na každém z vás…


TIP: Čtečka otisků u mobilu za 20 tisíc korun funguje i přes igelitový sáček


Jestliže ale pomineme tento fakt, tak se jedná o velice spolehlivý senzor, jenž funguje v 9 z 10 případů. Líbí se mi také z estetického hlediska. Čtečka na zádech by mohla vypadat levně a narušovat design zad, zatímco senzor v displeji je drahý a ne tak spolehlivý. Toto řešení je tak pravděpodobně nejlepší, jaké Asus mohl zvolit. Bravo!

Opačná strana se stala domovinou pouze šuplíčku pro SIM kartu. I tady se ale nic nenechalo náhodě. Do telefonu tedy můžete vložit dvě SIM karty i paměťovku. Telefon se však prodává v 256GB variantě a tak onu paměťovou kartu zřejmě ani nevyužijete. Ale kdyby náhodou…

Ve spodní části Asusu ZenFone 7 Pro se pochopitelně nachází konektor pro drátové dobíjení. Jak je již obvyklé, tak tu máme USB-C. Po jeho pravici je hlasitý reproduktor jehož doplňuje také reproduktor v horním rámečku. Ano, máme zde tedy stereo reprodukci zvuku. Samotný výstup je kvalitní, nechybí basy ani hloubky. Nejlepší to však není s výškami. Problém naopak nepředstavuje maximální hlasitost. Celkově je přehrávání hudby na vysoké úrovni. Na takový Samsung Galaxy S20+ však ještě ztrácí.

Tchajwanskému výrobci se ale nepovedla jedna věc. A tou je haptická odezva neboli vibrace. Jestliže máte vypnuté zvuky, tak telefon pochopitelně vibruje, a to třeba i u messengerových zpráv, vždyť to znáte. Motorek pro vibraci je zde ale otřesný a při onom vibrování v ruce telefon budí pocit, že jste za něj utratili maximálně 5 tisíc korun. Ve vlajkovém segmentu se nicméně hledí na každý detail. Zde to tedy Asus podcenil a konkurence je o míle vepředu oproti ZenFonu 7 Pro.

Za zmínku také stojí fakt, že u ZenFonu 7 Pro se zapomnělo na zvýšenou odolnost. Na IP 68 nebo dokonce MIL-STD 810G tedy zapomeňte a k telefonu se raději chovejte opatrně. Ačkoliv vzhledem k bytelné konkurenci bych neměl strach, že telefon nějaký ten pád nevydrží. Raději ale nepokoušejte štěstěnu.

Chyby opakují pouze hlupáci

  • Nově máme u ZenFonu 7 Pro moderní OLED displej
  • Velkému 6,67palcovému displeji nechybí 90 Hz či Full HD+ rozlišení
  • Krásnou podívanou nenarušuje žádný výřez ani průstřel

Loňskému modelu Zenfonu 6 majitelé často vyčítali, že zde máme pouze IPS displej. Asus je ale společností, která naslouchá fanoušků. Novinku ZenFone 7 Pro tedy výrobce osadil 6,67palcovým OLED zobrazovačem s 90Hz obnovovací frekvencí a naprosto dostačujícím Full HD+ rozlišením. Samotný panel je pak opravdu povedený a nezadá si ani s nejtvrdší konkurencí. Displeji nedělá problém ani přímý sluneční svit. V opačném spektru taktéž není problém.

Asus ZenFone 7 Pro

Displej, Asus ZenFone 7 Pro | foto: Mobilizujeme.cz

Plusové body displej získává také za zvýšenou obnovovací frekvenci. Konkrétně zde máme 90 Hz. Některá konkurence sice zvládá 120 Hz, nicméně zmiňovaných 90 Hz je naprosto v pořádku. Pro úsporu energetické náročnosti je však možno přejít zpět na klasických 60 Hz. Nebo také můžete zapnout funkci Auto Hz. Ta frekvenci ovládá sama a rychlost displeje určuje dle aplikace. Telefon tak sám vyhodnocuje kdy je 90 Hz potřeba a kdy se spokojíte s menší odezvou.

Čistota – půl zdraví

  • Asus u ZenFonu 7 Pro využil služeb čistého Androidu 10
  • Optimalizace je na vysoké úrovni
  • Achillovou patou systému je i přes always-on displej příjem notifikací

Výrobci smartphonů často sázejí na svou nadstavbu nad operačním systémem. Častokrát je ona grafická nadstavba ku prospěchu, ale sem tam je to také nevýhoda. Takovou jistotou je pak čistý Android. A ten se rozhodl nasadit i Asus. V modelu ZenFone 7 Pro tedy máme Android 10 ve své plné kráse. Společně s výkonným hardwarem je pak používání telefonu jedna radost. Do systému tedy výrobce zasáhl minimálně. To je rozhodně vítaný bonus.

Asus ZenFone 7 Pro

Asus ZenFone 7 Pro | foto: Mobilizujeme.cz

A teď již k samotnému systému Androidu 10. Vše je tedy ukázkově plynulé a za dobu testování jsem se nesetkal s jediným záškubem nebo že by se telefon zadýchal. Pokud jde o nastavení, tak to je vcelku bohaté. Nechybí tedy kompletní tmavý režim nebo rozdělení obrazovky. Na telefonu tak můžete současně využívat dvě aplikace. Třeba YouTube a u toho pohodlně psát zprávy. Samozřejmě nechybí ani rodičovská kontrola, kdy můžete nastavit, kdy a jak dlouho může vaše ratolest telefon využívat.

Je zde pochopitelně také noční režim, kdy se telefon snaží chránit vaše oči. Tedy ve večerních hodinách začne filtrovat modré světlo. Spolehnout se můžete na automatiku nebo si vše podrobně nastavit. Přizpůsobit je možno i ovládání systému, tedy průchod telefonem. Můžete se spolehnout na klasickou trojici softwarových tlačítek či využít moderní gesta, která již všichni dobře známe.

Minusem je zde rozhodně příjem notifikací. Ano, máme zde sice Always-On displej, nicméně ten zobrazuje pouze čas a stav baterie, nikoliv přijaté zprávy či hovory. Také podpora dvojitého poklepání na displej nefunguje. Vše se však snaží zachránit notifikační LED diodka. Výrobce ji nicméně nepochopitelně umístil do spodní hrany telefonu, vedle USB-C konektoru. Dioda je sice silná, ale ve dne ji přehlédnete. Je tedy škoda, že ji Asus neumístil do spodního rámečku, kde by se místo rozhodně našlo.

Na léta vystaráno

  • Telefon pohání to nejlepší co je v dnešní době k mání – Qualcomm Snapdragon 865+
  • Nejnáročnější herní tituly nejsou problém a v budoucnu ani nebudou

Smartphone Asus ZenFone 7 Pro se snaží být tou pravou vlajkovou lodí. A jde na to dobře. Nasadil tedy nejvýkonnější procesor společnosti Qualcomm – řeč je o Snapdragonu 865+. Ke spolupráci dostal 8 GB RAM. Pro 90 % uživatelů se tak jedná o absolutní overkill. Vše běží jako z praku, telefon se nezadýchá ani v nejnáročnějších podmínkách. Jak jsem již zmínil, chod systému šlape jedničku, načítání aplikací je bleskurychlé. Stejně jako znovuzapnutí aplikace z multitaskingu.

Asus ZenFone 7 Pro

Asus ZenFone 7 Pro | foto: Mobilizujeme.cz

Telefonu nedělá problém ani žádná hra. Vše běží na nejvyšší detaily. Pokud navíc samotná hra podporuje vyšší obnovovací frekvenci, tak i zde funguje, jak má. Při delším hraním se sice ZenFone lehce zahřeje, nejedná se však o nic nepříjemného. Jestliže slyšíte na řeč čísel, tak v populárním Antutu benchmark testu si telefon vysloužil skóre téměř 640 tisíc bodů. Na dalších pár let tak máte naprosto vystaráno.

Občas méně, občas více

Již minulý rok patřil ZenFone k těm telefonům, které v oblasti výdrže mířily mezi ty nejlepší. Podařilo se tedy ZenFonu 7 Pro zopakovat úspěch? Předně se musí zmínit, že zde máme stejně jako loni 5 000mAh baterii, na první pohled by se tak mohlo zdát, že to bude správná volba.

Ale není tomu tak. Zde máme totiž OLED displej, výkonnější a náročnější hardware a především 90Hz obnovovací frekvenci zobrazovače. Celková výdrž je tak malinko horší. Stále se ale jedná o telefon, kde při náročném používání nemusíte mít strach, že by nevydržel minimálně jeden celý den. Občas se s výdrží dostanete i na den a půl. Pokud ale chcete ještě větší výdrž, tak doporučuji snížit frekvenci displeje na 60 Hz. V tomto případě se dostanete v pohodě i na dny dva.

Asus ZenFone 7 Pro

Asus ZenFone 7 Pro | foto: Mobilizujeme.cz

Přítomno je také několik úsporných režimů, které buď více či méně prodlouží telefon při životě. Můžete si také vytvořit dva různé profily, které určí, jak se bude telefon po překročení určité hladiny kapacity chovat. Dá se tedy říci, že jste naprostými pány své baterie v telefonu.

Otočit a vyfotit

  • Mobil disponuje svatou trojicí snímačů: 64Mpx hlavní, 12Mpx širokoúhlý a 8Mpx teleobjektiv
  • Díky optické stabilizace vzrostla kvalita snímků
  • Jedinečný otočný mechanismus otvírá nové možnosti focení

Je jasné, že pokud chce výrobce se svým vlajkovým modelem uspět, tak nesmí nic nechat náhodě. Velice důležité jsou samozřejmě fotoaparáty. Předně jde především o kvalitu snímačů. V Asusu si však řekli, že to nestačí a důležitá je také kreativita. A jak jí docílili? Stejně jako u 6ky! Máme tu tedy velice specifický a nevídaný otočný modul. Ve zkratce to znamená, že máme tři snímače, které slouží jak pro hlavní fotografie, tak pro selfie.

Asus ZenFone 7 Pro

Asus ZenFone 7 Pro | foto: Mobilizujeme.cz

V tomto jedinečném modulu se následně nacházejí tři snímače. O hlavní fotografie se stará 64Mpx snímač se světelností f/1.8 a optickou stabilizací obrazu. Dále tu máme širokoúhlý 12Mpx senzor s automatickým ostřením a 8Mpx teleobjektiv s 3× optickým zoomem. Kouzlo následně spočívá v tom, že díky otočnému mechanismu má selfie fotografie na starosti stejná sestava. Hodnocení v následujících odstavcích tedy platí i pro ony selfie fotky.

A jak na tom tedy fotoaparát je? Hlavní senzor, jenž obstará většinu fotografií ve vašem telefonu, nabízí dobrou kvalitu, leč pochopitelně v děleném rozlišení 16 Mpx. Při dobrém osvětlení fotografii nechybí barevná věrnost ani detail. Dostatečně ostré jsou i kraje fotografie. Občas jen uzávěrka trvá malinko déle, než byste si představovali. S ubývajícím světlem je to samozřejmě horší, ne ale mnoho. Máme tu automatický noční režim, jenž ze snímku dokáže vytáhnout opravdu dost světla.

Výsledné fotografie jsou posléze opravdu povedené. Stejně jako v předchozím případě, i zde uzávěrka nepříjemně trvá. V tomto případě je to ale díky delšímu čekání malinko nepříjemné. Občas se také stalo, že fotka byla rozmazaná a museli jste focení zopakovat. Celkově tak fotografie tímto senzorem působí velice dobře, na absolutní špičku ale ještě něco ztrácí a jde bohužel o krok dozadu.

Plusové body následně získává ultraširokoúhlý senzor. Záběr má sice “jen” 113 stupňů – například konkurence Galaxy S20+ má 120stupňový záběr. To znamená, že fotografie není až tak široká, jak by se mohlo zdát. Pokud však Asus nebyl se širším objektivem spokojen, tak jsem rád, že zde nasadili malinko užší. Tím pádem se navíc povedlo eliminovat rybí oko.

Jen pozor na objekty na krajích fotografií, které by mohly působit deformovaně. Díky automatickému ostření jsou následně fotky ve dne velice dobré a v podstatě jim nelze nic vytknout. Také v noci to není zlé, zde se ale již výrazněji objevuje šum. Jedná se však o jeden z kvalitnějších širokoúhlých senzorů. Širokoúhlý senzor lze využít také k makro snímkům, které jsou ale i při použití klasického snímače na velice dobré úrovni. Onen širší senzor však dovolí se k objektu přiblížit více a stále dostatečně kvalitně zaostřit.

Asus ZenFone 7 Pro

Asus ZenFone 7 Pro | foto: Mobilizujeme.cz

Posledním v partě je teleobjektiv, který obstarává trojnásobný optický zoom. To znamená, že fotka v trojnásobně přiblíženém režimu by neměla ztrácet kvalitu. Jenže, nějaký ten detail se cestou k přiblížení přece jen ztratí.

Samotná aplikace je velice dobře udělaná. Vše potřebné, jako je ovládání blesku nebo HDR je v horní části. V té spodní je pochopitelně spoušť fotoaparátu, náhled fotografie a otočení kamerky. Pokud posledně zmiňované tlačítko podržíte a svajpnete nahoru nebo dolů, tak začnete otáčet kameru. Stejnou funkci nicméně zastává také kolébka hlasitosti. Pokud jde o video, tak to je možno natáčet až v 8K rozlišení. Doporučují však 4K při 60 FPS, které má dobrou kvalitu, respektive při 30 FPS, kde nechybí ani OIS.

Nejkreativnější fotky

Fotoaparát Asusu Zenfone 7 Pro ale není jen o senzorech. Otočný mechanismus dělá opravdu svoje. Po stránce kreativity se tomuto telefonu zkrátka nemůže nic vyrovnat. Velice dobře vypadají fotky z podhledu. Mechanismu totiž můžete zastavit v jaké poloze chcete a vyfotit tak opravdu zajímavé fotky.

Jednotlivé úhly natočení si také můžete uložit a používat je kdykoli bude libo. Díky zmiňovanému otočenému mechanismu navíc máte v podstatě nejlepší seflie kameru na trhu. Pro vlogery či youtubery se tak může jednat o naprostou bombu, která dozajista může ulehčit práci.

Jak fotí Asus ZenFone 7 Pro?

Ukázka: noční režim

Jedinečný neznamená úspěšný

Smartphone Asus ZenFone 7 Pro je opravdu zajímavým telefonem. Na první pohled se sice telefon tváří jako každý druhý, má ale něco, co ostatní ne. Tím je otočný fotoaparát, kterým si získá nejednoho fanouška. Takovéto řešení zkrátka není tak často vidět. Telefon má však i jiné přednosti. Například svižný systém či brutální výkon. I zde se ale podařilo najít pár neduhů. Fotografie jsou sice kvalitní, na stejně drahou konkurenci však ztrácí.

Nutno také poznamenat, že letos tu máme dva modely. Tím druhý je “obyčejný” ZenFone 7. Ten oproti Pro verzi strádá v oblasti fotoaparátu, konkrétně zde nemáme optickou stabilizaci. Také procesor je slabší. No slabší, uvnitř tepe Qualcomm Snapdragon 865 a úložiště je “pouze” 128 GB. Jestli se tedy nevyplatí tři tisíce ušetřit a koupit právě ZenFone 7, to je oč tu běží…

Asus ZenFone 7 Pro

Asus ZenFone 7 Pro | foto: Mobilizujeme.cz

Co na to konkurence?

Nebo se můžete porozhlédnou také u konkurence. Například takový Samsung Galaxy S20 FE 5G rozhodně dokáže zamotat hlavu. Za cenu 20 tisíc korun nabízí totiž procesor Qualcomm Snapdragon 865, 6,5palcový Super AMOLED displej s až 120 Hz či 4 500mAh baterii s podporou bezdrátového nabíjení. Malým zklamáním mohou být snad jen plastová záda telefonu.

Ušetřit, stále ale nestrádat, můžete například s OnePlus 8T (recenze). Za cenu 17 tisíc korun totiž nabízí nadstandardní výbavu. Předně tu máme trojnásobný fotoaparát s hlavním 48Mpx snímačem. Dále se telefon chlubí Snapdragonem 865, 8GB RAM nebo 128 GB ROM. Potěší také Android 11 s nadstavbou Oxygen OS nebo 6,55palcový 90 Hz AMOLED displej.

Co se nám líbí? Co se nám nelíbí?
 90Hz displej hmotnost telefonu způsobená otočným mechanismem
 povedený otočný fotoaparát chybí zvýšená odolnost i audiojack
svižný a čistý systém absence bezdrátového nabíjení
brutální výkon mezigenerační cenový nárůst

Nepřehlédněte

Diskuze

"Komentáře se nahrávají..."

Recenze Asus ZenFone 7 Pro – Sám ve své vlastní lize

  • Novinka ZenFone 7 Pro přináší opět originální řešení otočného fotoaparátu
  • Telefon disponuje také všestranně špičkovou výbavou
  • Má ale na to, aby zavařil konkurentům ve stejné cenové třídě?
Asus ZenFone 7 Pro

Asus ZenFone 7 Pro | foto: Mobilizujeme.cz

Společnost Asus je známá především díky herním počítačům a příslušenství. Do herního světa pronikla také v oblasti smartphonů s modely ROG Phone, které nabízejí brutální surový výkon či design, který potěší nejednoho hráče. Asus to však umí i na “obyčejnější” lidi.

Konkrétně mám na mysli jejich povedené ZenFony. Loňská generace ZenFone 6 pak navíc dorazila s něčím opravdu originálním a nevídaným. Pochopitelně je řeč o jejich otočném fotoaparátů, kdy selfie fotíte díky propracovanému mechanismu zadním fotoaparátem. Telefon si tedy každý hned zapamatuje a loňský rok se tento smartphone stal doslova bestsellerem. Aktuální generace ZenFone 7 a ZenFone 7 Pro tak v podstatě vsadila na to samé.

Opět tu tedy máme populární otočný mechanismus. Fotoaparát v něm osazený byl však vylepšen. Stejně jako vnitřní výbava telefonu, celkové zpracování nebo displej. Jedná se tak o potřebný generační upgrade. Oproti svému předchůdci ale telefon podražil. Ve verzi Pro – která nám byla přidělena na test – dokonce na 22 tisíc korun. Má tedy telefon na to, aby zopakoval úspěch svého předchůdce?

Asus ZenFone 7 Pro: specifikace

Konstrukce sklo a kov, otočný a výklopný modul fotoaparátu, 165,08 × 77,28 × 9,6 mm, 230 g
Displej 6,67″, AMOLED, HDR10+, 90 Hz, 2400 × 1080 px, poměr stran 20:9, jemnost 395 ppi
Operační systém Android 10 + ZenUI 7
Čipset 8jádrový, 3,1 GHz, Qualcomm Snapdragon 865+
Paměť 8 GB RAM, 256 GB úložiště (UFS 3.1) + MicroSD slot
Fotoaparát trojitý (64 Mpx hlavní + 8Mpx teleobjektiv + 12 Mpx ultraširokoúhlý 113°), clona f/1.8 + f/2.4 + f/2.2, OIS, 3× optický zoom, duální LED blesk; otočná konstrukce – funguje i jako přední
LTE 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz
Technologie 5G, Dual SIM, Bluetooth 5.1, USB-C, Wi-Fi 6, GPS, NFC, čtečka otisků na boku, čtečka tváře, stereo reproduktory
Baterie 5 000 mAh, rychlonabíjení 33 W
Cena a dostupnost 21 990 Kč, září 2020

Obsah balení

  • telefon Asus ZenFone 7 Pro
  • jehla na SIM kartu
  • 30W adaptér na nabíjení
  • USB-C / USB-C kabel
  • technická brožurka a základní průvodce
  • dva plastové kryty – jeden průhledný a druhý světle modrý

Moderní cvalík

  • Celková váha telefonu se vymyká standardům a telefon je tak opravdu těžký
  • Design je ale povedený a na ergonomii si dal výrobce záležet
  • Potěší senzor otisků prstů v bočním zamykacím tlačítku, který ale skrývá podivnost

Hned první pocit z telefonu je jasný: “sakra, to je těžký!” A taky že je, hmotnost telefonu je 230 gramů, to se jen tak nevidí. Díky tomu však telefon působí dost bytelně a robustně. Tomuto pocitu napomáhá také celková tloušťka něco málo pod jeden centimetr. Díky svým velkým rozměrům je tak ZenFone 7 Pro jedním z větších telefonů své kategorie. Celkové ergonomii to ale příliš neuškodilo. Zaoblené tvary a lehce zkosená skleněná záda směrem ke kovovému rámu dost pomáhají jistému držení telefonu.

Asus ZenFone 7 Pro

Asus ZenFone 7 Pro | foto: Mobilizujeme.cz

Co se týče samotného vzhledu, tak ZenFone 7 Pro jde ve šlépějích aktuálních trendů. Máme tu tedy skleněná záda, která se však poměrně lehce ušpiní. Vzhledem k otočnému modulu fotoaparátu, jenž je pochopitelně kovový, bych však ocenil hliníková záda ve stejném barevném odstínu. Modul a záda spolu příliš neladí. Navíc zde nemáme ani bezdrátové nabíjení a hliníková záda by tak ničemu nevadila. Sklo však vypadá více prémiově a tak se na výrobce nemůžeme zlobit.

Asus ZenFone 7 Pro

Asus ZenFone 7 Pro | foto: Mobilizujeme.cz

Malé výhrady mám však ke zpracování přechodu mezi rámem a samotným displejem. Onen předěl úplně nelícuje a vzniká tak malinký schodek, který není na dotek příjemný. Navíc se zde také usazuje prach, což celkem kazí celkový dojem z telefonu. Škoda, že se výrobci nepodařilo zobrazovač do rámu více zapustit.

Moc se nepovedly ale rámečky kolem displeje. V horním máme sice mikrofon pro hovory, i tak je ale menší než ten spodní. Symetrické rámečky by celkovému vzhledu a dojmu dozajista pomohly.

Co naopak potěší, je osazení rámu. Konkrétně hovořím o pravé straně. V horní části máme kolébku hlasitosti. Na ní není nic překvapivého. To pravé se totiž skrývá pod touto kolébkou. Pochopitelně se jedná o zamykací tlačítko. Zprvu se možná zdá obyčejným tlačítkem, nýbrž opak je pravdou. V této klávese je totiž ukryt senzor otisků prstů. Jeho spolehlivost je pak téměř výborná, možná až moc. Narážím na náš samostatný článek, kde se dozvíte, že tato čtečka funguje i přes igelitový sáček. Jedná se pozitivum či negativum? Odpověď nechám na každém z vás…


TIP: Čtečka otisků u mobilu za 20 tisíc korun funguje i přes igelitový sáček


Jestliže ale pomineme tento fakt, tak se jedná o velice spolehlivý senzor, jenž funguje v 9 z 10 případů. Líbí se mi také z estetického hlediska. Čtečka na zádech by mohla vypadat levně a narušovat design zad, zatímco senzor v displeji je drahý a ne tak spolehlivý. Toto řešení je tak pravděpodobně nejlepší, jaké Asus mohl zvolit. Bravo!

Opačná strana se stala domovinou pouze šuplíčku pro SIM kartu. I tady se ale nic nenechalo náhodě. Do telefonu tedy můžete vložit dvě SIM karty i paměťovku. Telefon se však prodává v 256GB variantě a tak onu paměťovou kartu zřejmě ani nevyužijete. Ale kdyby náhodou…

Ve spodní části Asusu ZenFone 7 Pro se pochopitelně nachází konektor pro drátové dobíjení. Jak je již obvyklé, tak tu máme USB-C. Po jeho pravici je hlasitý reproduktor jehož doplňuje také reproduktor v horním rámečku. Ano, máme zde tedy stereo reprodukci zvuku. Samotný výstup je kvalitní, nechybí basy ani hloubky. Nejlepší to však není s výškami. Problém naopak nepředstavuje maximální hlasitost. Celkově je přehrávání hudby na vysoké úrovni. Na takový Samsung Galaxy S20+ však ještě ztrácí.

Tchajwanskému výrobci se ale nepovedla jedna věc. A tou je haptická odezva neboli vibrace. Jestliže máte vypnuté zvuky, tak telefon pochopitelně vibruje, a to třeba i u messengerových zpráv, vždyť to znáte. Motorek pro vibraci je zde ale otřesný a při onom vibrování v ruce telefon budí pocit, že jste za něj utratili maximálně 5 tisíc korun. Ve vlajkovém segmentu se nicméně hledí na každý detail. Zde to tedy Asus podcenil a konkurence je o míle vepředu oproti ZenFonu 7 Pro.

Za zmínku také stojí fakt, že u ZenFonu 7 Pro se zapomnělo na zvýšenou odolnost. Na IP 68 nebo dokonce MIL-STD 810G tedy zapomeňte a k telefonu se raději chovejte opatrně. Ačkoliv vzhledem k bytelné konkurenci bych neměl strach, že telefon nějaký ten pád nevydrží. Raději ale nepokoušejte štěstěnu.

Chyby opakují pouze hlupáci

  • Nově máme u ZenFonu 7 Pro moderní OLED displej
  • Velkému 6,67palcovému displeji nechybí 90 Hz či Full HD+ rozlišení
  • Krásnou podívanou nenarušuje žádný výřez ani průstřel

Loňskému modelu Zenfonu 6 majitelé často vyčítali, že zde máme pouze IPS displej. Asus je ale společností, která naslouchá fanoušků. Novinku ZenFone 7 Pro tedy výrobce osadil 6,67palcovým OLED zobrazovačem s 90Hz obnovovací frekvencí a naprosto dostačujícím Full HD+ rozlišením. Samotný panel je pak opravdu povedený a nezadá si ani s nejtvrdší konkurencí. Displeji nedělá problém ani přímý sluneční svit. V opačném spektru taktéž není problém.

Asus ZenFone 7 Pro

Displej, Asus ZenFone 7 Pro | foto: Mobilizujeme.cz

Plusové body displej získává také za zvýšenou obnovovací frekvenci. Konkrétně zde máme 90 Hz. Některá konkurence sice zvládá 120 Hz, nicméně zmiňovaných 90 Hz je naprosto v pořádku. Pro úsporu energetické náročnosti je však možno přejít zpět na klasických 60 Hz. Nebo také můžete zapnout funkci Auto Hz. Ta frekvenci ovládá sama a rychlost displeje určuje dle aplikace. Telefon tak sám vyhodnocuje kdy je 90 Hz potřeba a kdy se spokojíte s menší odezvou.

Čistota – půl zdraví

  • Asus u ZenFonu 7 Pro využil služeb čistého Androidu 10
  • Optimalizace je na vysoké úrovni
  • Achillovou patou systému je i přes always-on displej příjem notifikací

Výrobci smartphonů často sázejí na svou nadstavbu nad operačním systémem. Častokrát je ona grafická nadstavba ku prospěchu, ale sem tam je to také nevýhoda. Takovou jistotou je pak čistý Android. A ten se rozhodl nasadit i Asus. V modelu ZenFone 7 Pro tedy máme Android 10 ve své plné kráse. Společně s výkonným hardwarem je pak používání telefonu jedna radost. Do systému tedy výrobce zasáhl minimálně. To je rozhodně vítaný bonus.

Asus ZenFone 7 Pro

Asus ZenFone 7 Pro | foto: Mobilizujeme.cz

A teď již k samotnému systému Androidu 10. Vše je tedy ukázkově plynulé a za dobu testování jsem se nesetkal s jediným záškubem nebo že by se telefon zadýchal. Pokud jde o nastavení, tak to je vcelku bohaté. Nechybí tedy kompletní tmavý režim nebo rozdělení obrazovky. Na telefonu tak můžete současně využívat dvě aplikace. Třeba YouTube a u toho pohodlně psát zprávy. Samozřejmě nechybí ani rodičovská kontrola, kdy můžete nastavit, kdy a jak dlouho může vaše ratolest telefon využívat.

Je zde pochopitelně také noční režim, kdy se telefon snaží chránit vaše oči. Tedy ve večerních hodinách začne filtrovat modré světlo. Spolehnout se můžete na automatiku nebo si vše podrobně nastavit. Přizpůsobit je možno i ovládání systému, tedy průchod telefonem. Můžete se spolehnout na klasickou trojici softwarových tlačítek či využít moderní gesta, která již všichni dobře známe.

Minusem je zde rozhodně příjem notifikací. Ano, máme zde sice Always-On displej, nicméně ten zobrazuje pouze čas a stav baterie, nikoliv přijaté zprávy či hovory. Také podpora dvojitého poklepání na displej nefunguje. Vše se však snaží zachránit notifikační LED diodka. Výrobce ji nicméně nepochopitelně umístil do spodní hrany telefonu, vedle USB-C konektoru. Dioda je sice silná, ale ve dne ji přehlédnete. Je tedy škoda, že ji Asus neumístil do spodního rámečku, kde by se místo rozhodně našlo.

Na léta vystaráno

  • Telefon pohání to nejlepší co je v dnešní době k mání – Qualcomm Snapdragon 865+
  • Nejnáročnější herní tituly nejsou problém a v budoucnu ani nebudou

Smartphone Asus ZenFone 7 Pro se snaží být tou pravou vlajkovou lodí. A jde na to dobře. Nasadil tedy nejvýkonnější procesor společnosti Qualcomm – řeč je o Snapdragonu 865+. Ke spolupráci dostal 8 GB RAM. Pro 90 % uživatelů se tak jedná o absolutní overkill. Vše běží jako z praku, telefon se nezadýchá ani v nejnáročnějších podmínkách. Jak jsem již zmínil, chod systému šlape jedničku, načítání aplikací je bleskurychlé. Stejně jako znovuzapnutí aplikace z multitaskingu.

Asus ZenFone 7 Pro

Asus ZenFone 7 Pro | foto: Mobilizujeme.cz

Telefonu nedělá problém ani žádná hra. Vše běží na nejvyšší detaily. Pokud navíc samotná hra podporuje vyšší obnovovací frekvenci, tak i zde funguje, jak má. Při delším hraním se sice ZenFone lehce zahřeje, nejedná se však o nic nepříjemného. Jestliže slyšíte na řeč čísel, tak v populárním Antutu benchmark testu si telefon vysloužil skóre téměř 640 tisíc bodů. Na dalších pár let tak máte naprosto vystaráno.

Občas méně, občas více

Již minulý rok patřil ZenFone k těm telefonům, které v oblasti výdrže mířily mezi ty nejlepší. Podařilo se tedy ZenFonu 7 Pro zopakovat úspěch? Předně se musí zmínit, že zde máme stejně jako loni 5 000mAh baterii, na první pohled by se tak mohlo zdát, že to bude správná volba.

Ale není tomu tak. Zde máme totiž OLED displej, výkonnější a náročnější hardware a především 90Hz obnovovací frekvenci zobrazovače. Celková výdrž je tak malinko horší. Stále se ale jedná o telefon, kde při náročném používání nemusíte mít strach, že by nevydržel minimálně jeden celý den. Občas se s výdrží dostanete i na den a půl. Pokud ale chcete ještě větší výdrž, tak doporučuji snížit frekvenci displeje na 60 Hz. V tomto případě se dostanete v pohodě i na dny dva.

Asus ZenFone 7 Pro

Asus ZenFone 7 Pro | foto: Mobilizujeme.cz

Přítomno je také několik úsporných režimů, které buď více či méně prodlouží telefon při životě. Můžete si také vytvořit dva různé profily, které určí, jak se bude telefon po překročení určité hladiny kapacity chovat. Dá se tedy říci, že jste naprostými pány své baterie v telefonu.

Otočit a vyfotit

  • Mobil disponuje svatou trojicí snímačů: 64Mpx hlavní, 12Mpx širokoúhlý a 8Mpx teleobjektiv
  • Díky optické stabilizace vzrostla kvalita snímků
  • Jedinečný otočný mechanismus otvírá nové možnosti focení

Je jasné, že pokud chce výrobce se svým vlajkovým modelem uspět, tak nesmí nic nechat náhodě. Velice důležité jsou samozřejmě fotoaparáty. Předně jde především o kvalitu snímačů. V Asusu si však řekli, že to nestačí a důležitá je také kreativita. A jak jí docílili? Stejně jako u 6ky! Máme tu tedy velice specifický a nevídaný otočný modul. Ve zkratce to znamená, že máme tři snímače, které slouží jak pro hlavní fotografie, tak pro selfie.

Asus ZenFone 7 Pro

Asus ZenFone 7 Pro | foto: Mobilizujeme.cz

V tomto jedinečném modulu se následně nacházejí tři snímače. O hlavní fotografie se stará 64Mpx snímač se světelností f/1.8 a optickou stabilizací obrazu. Dále tu máme širokoúhlý 12Mpx senzor s automatickým ostřením a 8Mpx teleobjektiv s 3× optickým zoomem. Kouzlo následně spočívá v tom, že díky otočnému mechanismu má selfie fotografie na starosti stejná sestava. Hodnocení v následujících odstavcích tedy platí i pro ony selfie fotky.

A jak na tom tedy fotoaparát je? Hlavní senzor, jenž obstará většinu fotografií ve vašem telefonu, nabízí dobrou kvalitu, leč pochopitelně v děleném rozlišení 16 Mpx. Při dobrém osvětlení fotografii nechybí barevná věrnost ani detail. Dostatečně ostré jsou i kraje fotografie. Občas jen uzávěrka trvá malinko déle, než byste si představovali. S ubývajícím světlem je to samozřejmě horší, ne ale mnoho. Máme tu automatický noční režim, jenž ze snímku dokáže vytáhnout opravdu dost světla.

Výsledné fotografie jsou posléze opravdu povedené. Stejně jako v předchozím případě, i zde uzávěrka nepříjemně trvá. V tomto případě je to ale díky delšímu čekání malinko nepříjemné. Občas se také stalo, že fotka byla rozmazaná a museli jste focení zopakovat. Celkově tak fotografie tímto senzorem působí velice dobře, na absolutní špičku ale ještě něco ztrácí a jde bohužel o krok dozadu.

Plusové body následně získává ultraširokoúhlý senzor. Záběr má sice “jen” 113 stupňů – například konkurence Galaxy S20+ má 120stupňový záběr. To znamená, že fotografie není až tak široká, jak by se mohlo zdát. Pokud však Asus nebyl se širším objektivem spokojen, tak jsem rád, že zde nasadili malinko užší. Tím pádem se navíc povedlo eliminovat rybí oko.

Jen pozor na objekty na krajích fotografií, které by mohly působit deformovaně. Díky automatickému ostření jsou následně fotky ve dne velice dobré a v podstatě jim nelze nic vytknout. Také v noci to není zlé, zde se ale již výrazněji objevuje šum. Jedná se však o jeden z kvalitnějších širokoúhlých senzorů. Širokoúhlý senzor lze využít také k makro snímkům, které jsou ale i při použití klasického snímače na velice dobré úrovni. Onen širší senzor však dovolí se k objektu přiblížit více a stále dostatečně kvalitně zaostřit.

Asus ZenFone 7 Pro

Asus ZenFone 7 Pro | foto: Mobilizujeme.cz

Posledním v partě je teleobjektiv, který obstarává trojnásobný optický zoom. To znamená, že fotka v trojnásobně přiblíženém režimu by neměla ztrácet kvalitu. Jenže, nějaký ten detail se cestou k přiblížení přece jen ztratí.

Samotná aplikace je velice dobře udělaná. Vše potřebné, jako je ovládání blesku nebo HDR je v horní části. V té spodní je pochopitelně spoušť fotoaparátu, náhled fotografie a otočení kamerky. Pokud posledně zmiňované tlačítko podržíte a svajpnete nahoru nebo dolů, tak začnete otáčet kameru. Stejnou funkci nicméně zastává také kolébka hlasitosti. Pokud jde o video, tak to je možno natáčet až v 8K rozlišení. Doporučují však 4K při 60 FPS, které má dobrou kvalitu, respektive při 30 FPS, kde nechybí ani OIS.

Nejkreativnější fotky

Fotoaparát Asusu Zenfone 7 Pro ale není jen o senzorech. Otočný mechanismus dělá opravdu svoje. Po stránce kreativity se tomuto telefonu zkrátka nemůže nic vyrovnat. Velice dobře vypadají fotky z podhledu. Mechanismu totiž můžete zastavit v jaké poloze chcete a vyfotit tak opravdu zajímavé fotky.

Jednotlivé úhly natočení si také můžete uložit a používat je kdykoli bude libo. Díky zmiňovanému otočenému mechanismu navíc máte v podstatě nejlepší seflie kameru na trhu. Pro vlogery či youtubery se tak může jednat o naprostou bombu, která dozajista může ulehčit práci.

Jak fotí Asus ZenFone 7 Pro?

Ukázka: noční režim

Jedinečný neznamená úspěšný

Smartphone Asus ZenFone 7 Pro je opravdu zajímavým telefonem. Na první pohled se sice telefon tváří jako každý druhý, má ale něco, co ostatní ne. Tím je otočný fotoaparát, kterým si získá nejednoho fanouška. Takovéto řešení zkrátka není tak často vidět. Telefon má však i jiné přednosti. Například svižný systém či brutální výkon. I zde se ale podařilo najít pár neduhů. Fotografie jsou sice kvalitní, na stejně drahou konkurenci však ztrácí.

Nutno také poznamenat, že letos tu máme dva modely. Tím druhý je “obyčejný” ZenFone 7. Ten oproti Pro verzi strádá v oblasti fotoaparátu, konkrétně zde nemáme optickou stabilizaci. Také procesor je slabší. No slabší, uvnitř tepe Qualcomm Snapdragon 865 a úložiště je “pouze” 128 GB. Jestli se tedy nevyplatí tři tisíce ušetřit a koupit právě ZenFone 7, to je oč tu běží…

Asus ZenFone 7 Pro

Asus ZenFone 7 Pro | foto: Mobilizujeme.cz

Co na to konkurence?

Nebo se můžete porozhlédnou také u konkurence. Například takový Samsung Galaxy S20 FE 5G rozhodně dokáže zamotat hlavu. Za cenu 20 tisíc korun nabízí totiž procesor Qualcomm Snapdragon 865, 6,5palcový Super AMOLED displej s až 120 Hz či 4 500mAh baterii s podporou bezdrátového nabíjení. Malým zklamáním mohou být snad jen plastová záda telefonu.

Ušetřit, stále ale nestrádat, můžete například s OnePlus 8T (recenze). Za cenu 17 tisíc korun totiž nabízí nadstandardní výbavu. Předně tu máme trojnásobný fotoaparát s hlavním 48Mpx snímačem. Dále se telefon chlubí Snapdragonem 865, 8GB RAM nebo 128 GB ROM. Potěší také Android 11 s nadstavbou Oxygen OS nebo 6,55palcový 90 Hz AMOLED displej.

Co se nám líbí? Co se nám nelíbí?
 90Hz displej hmotnost telefonu způsobená otočným mechanismem
 povedený otočný fotoaparát chybí zvýšená odolnost i audiojack
svižný a čistý systém absence bezdrátového nabíjení
brutální výkon mezigenerační cenový nárůst

Nepřehlédněte

Diskuze

"Komentáře se nahrávají..."