Asus se opět rozhodl trochu rozvířit vody zajímavých topmodelů s nízkou cenovkou. V tomto odvětví se na vrcholu zdárně drží Xiaomi Mi 9 a Honor 20. S těmito telefony však náš dnešní testovaný Asus ZenFone nemá skoro nic společného. Konvence mu nic neříkají a konkurenci chce potopit výbornými specifikacemi a také několika zajímavostmi, které jinde nenajdete. Jak se telefon používá, čím se odlišuje a jak obstojí před konkurencí? To se dozvíte v naší dnešní recenzi!
Přístup Asusu při výrobě hardwaru je celkem jednoznačný. A není to vidět jenom na smartphonech, ale třeba i na počítačích a herních noteboocích. Asus vždy chce vytvořit neuvěřitelně výkonné zařízení, které chce ale zároveň dostat k co největšímu počtu zákazníků. Z toho vyplývá to, že jeho produkty nejsou extrémně přeceněné. To však častokrát znamená, že někde se rozpočet musel zkrátit, když má být telefon cenově agresivní. U loňského ZenFonu musel celkem nestandardně ustoupit výkon, tady jde na první pohled o design, na kterém bylo šetřeno. Je to tak ale po všech stránkách telefonu? Pojďte se na to s námi podívat!
Konstrukce | sklo a kov, otočný a výklopný modul fotoaparátu, 159 x 75,4 x 9,2 mm, 190 g |
---|---|
Displej | 6,4″, IPS LCD, 2340 x 1080 px, poměr stran 19,5:9, jemnost 403 ppi |
Operační systém | Android 9 Pie + ZenUI 6 |
Procesor | 8 jádrový, 2,84 GHz, Qualcomm Snapdragon 855 |
Paměť | 6/8 GB RAM, úložiště 64/128/256 GB, microSD slot (až 1 TB) |
Fotoaparát | duální (48 Mpx hlavní + 13 Mpx širokoúhlý), clona f/1.8 + f/2.4, HDR, duální LED blesk, otočná konstrukce – funguje i jako přední |
LTE | 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz |
Technologie | Dual SIM, Bluetooth 5.0, USB-C, Wi-Fi, GPS, 3,5mm jack, čtečka otisků, čtečka tváře |
Baterie | 5 000 mAh, rychlonabíjení Quick Charge 4.0 (18 W), reverzní nabíjení (10 W) |
Cena a dostupnost | od 12 990 Kč, 16. května 2019 |
Design ZenFonu 6 vás rozhodně nechytne za srdce. Lesklý je, to ano. Černá, která se na sluníčku mění spíše v šedou, je rovněž fajn. Vzpomínám si, že minulá generace ZenFone 5 (recenze) hodně vsázela na odlesky v podobě na střed soustředěných kruhů. Tím však dnes již nikoho nenadchnete, lesk má kdejaký neznámý výrobce.
Trumfem Asusu bude zřejmě velký panel fotoaparátu umístěný uprostřed horní hrany zad. Ono umístění rozhodně není náhodné, protože přesně v těchto místech je konstrukce zad vykouslá a nachází se zde modul upevněný na kloubu, který je zřejmě poháněn malým servomotorem a při otáčení vydává mechanický zvuk připomínající sci-fi film.
Telefon celkově vypadá trochu jako z vědecko-fantastického filmu, který se snaží předpovědět budoucnost. A to se dost možná snaží i Asus, mám ale silné obavy o to, že jeho nápad s otočnou konstrukcí se moc nepovedl. Není sice jenom špatný, pozitivní je už jen ona hlavní myšlenka, že stejnou kamerou, kterou snímáte prostředí, můžete snímat i sebe, což je v tomto případě rozhodně dobře, protože Asus ZenFone 6 má velmi dobrý fotoaparát!
Avšak konstrukce je taková chatrná, mechanika je slabá a není velkým problémem otáčet s kamerou jen holýma rukama. I když by mě to ani ve snu nenapadlo, věřím tomu, že se může objevit situace, kdy se může stát, že si otevřený modul otočné kamery o něco urazíte. A v tu chvíli nejenže nebudete mít přední kameru; nebudete mít ani zadní kameru a v zásadě ani funkční telefon.
Asus na to šel od lesa, zkusil, čeho je odvětví chytrých telefonů schopno. Své zájemce si podobná otočná konstrukce jistě najde, nám se to ale zdá trochu jako vaření z vody a nápad s vysouvací kamerou ve stylu OnePlus 7 Pro (recenze) je mnohem lépe konstrukčně i technologicky vyveden. Těžko však hodnotit za ostatní, tohle je prostě věc, kterou si musíte vyzkoušet, chcete-li si ZenFone 6 zakoupit.
Žádné další technologické výstřelky na těle smartphonu již nenajdeme. Snad jen dedikované tlačítko pro Google Assistant, které vám však v našich končinách vyvolá pouze klasickou Google obrazovku se zprávami a vyhledávačem. To je fér. A fér je i to, že na těle najdeme nejen USB-C, ale vlastně i 3,5mm audiojack, který jistě mnoho veteránů drátového poslechu bude chtít využít. Mezi zamykacím tlačítkem s modrým nádechem a tlačítkem Google najdeme ještě kolébku pro regulaci zvuku, která u nového ZenFonu slouží i jako regulátor sklonu otočného modulu kamery, je-li připravena k focení. To je celkem sympatické, neřeší to však jiné problémy telefonu, který je těžký, celkem tlustý a vzhledem k ostrým hranám se v ruce nedrží zrovna nejpohodlněji.
Telefon na mě působí takovým dojmem, že nápad na otočnou konstrukci byl při návrzích telefonu tak protěžován, až se kvůli tomu musel uzpůsobit zbytek telefonu. A na výbavě telefonu je to vidět ze všeho nejvíce. Není však na škodu začít něčím, co je na ZenFonu 6 tím zdánlivě nejlepším a měrou vrchovatou naplňuje podstatu ceny. Tím je extrémně rychlý a výkonný čipset Snapdragon 855, což je zřejmě ten nejsilnější čipset, který si můžete u smartphonu přát.
Stěžovat si nelze ani na paměť, která je co do kontroly operací 6GB, a paměť na úložišti je buď 64, 128 nebo až 256GB. Vybere si každý a je rozhodně úctyhodné, že Asus nevypouští některé paměťové varianty jen kvůli zisku, jako to dělá některá konkurence. Když spojíte dohromady všechny tyto aspekty, dává to dohromady celkem výkonný stroj, kterým ZenFone 6 bezesporu je.
Průchod systémem je naprosto bleskový, nic se nezasekává a Asus ZenFone 6 má právo nosit cedulku “výkonný stroj” – kvůli té si ho také plno zákazníků koupí. Znalci a veteráni značky jistě potvrdí, že nadstavba ZenUI, kterou se Asus honosí, je prakticky jen čistý Android s minimálními úpravami. To, že Asus nevyžaduje nějakou obsáhlou nadstavbu podobnou těm od Xiaomi či od Samsungu, rovněž přispívá k celkové rychlosti systému. Navíc Android 9 je na ZenFonu odladěný, šlape jako hodinky, ovšem během testování se objevilo několik chyb, například při pořizování screenshotů. Na konci testovacího období však dorazil update, který v některých maličkostech změnil můj pohled; samozřejmě k lepšímu.
O otočné konstrukci fotoaparátu toho bylo již řečeno dost, nijak explicitně však nezaznělo, proč se k tomuto kroku Asus vlastně uchýlil. Tím důvodem je displej. Velký 6,4palcový zobrazovač na přední straně telefonu, který může být díky absenci klasické selfie kamery nejen bez výřezu či průstřelu a podobných laskomin, ale také bez rámečků. Silně však nedoporučuji se na tuto skutečnost upnout, realita totiž není zase tak lahodná, jak vypadá v psané formě.
Displej na první pohled je bezrámečkový, hlavně po stranách a nahoře mají “rámečky” (můžeme-li to tak nazvat) asi 2 milimetry. Zato dole je celkem velká brada, která do displeje vystupuje na 5 milimetrů od kraje. Celkově připomíná Asus ZenFone 6 svou bezrámečkovostí iPhone XR (recenze), který má také znatelné okraje (vypustil však bradu, na rozdíl od ZenFonu). Lepší je v tomto ohledu OnePlus 7 Pro (recenze), který hodně sahá do budoucnosti, protože jeho displej je naprosto bezrámečkový a k tomu všemu ještě zahnutý. Nejvyváženějším aktuálním bezrámečkovým smartphonem je ale zřejmě Mi 9T (recenze), ačkoliv i ten má velkou bradu.
Trápí jej ale jiný neduh, na kterém je opět vidět, že někde se šetřit muselo. Zmíněný 6,4palcový displej je technologie zobrazení LCD. Jedná se tak o klasické IPSko. Asus zcela nesmyslně vsadil na starší typ displeje, což mu zákazníci nemusí jednoznačně prominout. Kvůli absenci AMOLED displeje přijdou fanoušci značky o tmavý režim nebo Always-On funkci, což konkurence v této cenové kategorii zvládá levou zadní. Rovněž si dovolím postěžovat na absenci nastavení ovládání gesty, které v ZenUI prakticky neexistuje.
Teď však rozhodně nebudeme kritizovat, řeč totiž přijde na baterii. Asus chtěl kromě zajímavé konstrukce a silného čipsetu zaujmout také akumulátorem. I proto se nezdráhal do telefonu vměstnat baterku s kapacitou 5 000 mAh. To mluví za vše, skoro by se chtělo říct, a je to pravda. A i přestože zde nemáme úspornější OLED displej a samotné servo pro otáčení kamery také sežere nějakou tu energii, vydrží telefon slušných 50 hodin běžného provozu, než zahlásí posledních 10 nebo 15 %. Navíc umí rychlonabíjení o výkonu 18 W, což v praxi znamená, že z 10 % na 100 % se telefon nabije plus minus za 1 hodinu 40 minut. Fajnšmekry však může zamrzet absence bezdrátového nabíjení; to bychom měli vídat u každé správné vlajkové lodě, Asus však trendy v tomto ohledu ignoruje.
Nehledě na to, jak záporně vnímám otočnou konstrukci fotoaparátu Asusu ZenFone 6, samotný fotoaparát je skutečně výborný. Nejprve fotoaplikace. Ta funguje naprosto skvěle, je výborně optimalizovaná, snímání prostoru je plynulejší než u konkurence a nabízí mnoho módů a režimů pro focení. Kromě klasického je tu noční režim, panorama, nebo režim “na výšku”, což je vlastně klasický portrétní mód, podléhá však místy tragikomickému překladu systému ZenUI.
Panoramatickým snímkům není co vytknout, portrétní režim Na výšku fotí také skvěle, snad jen noční režim by mohl být lepší. Upřímně řečeno, i přes jen průměrné noční fotky si zaslouží kamera ZenFonu 6 potlesk. Fotoaparát se totiž skládá jen ze dvou snímačů. 48megapixelového hlavního snímače a 13megapixelového ultraširokoúhlého senzoru. Tandem dvou kvalitních fotosenzorů navíc umí 2x optický a až 8x digitální zoom a již zmíněný portrétní režim. K využití takových schopností konkurence většinou potřebuje třetí snímač s teleobjektivem; Asus se bez něj obejde.
A nyní k fotkám samotným. Ty jsou velmi ostré, to je první pozitivum. Je zkrátka znát, že výrobce použil 48megapixelový snímač, který holt umí fotit ostřeji než třeba 40megapixelový, který najdeme třeba u Huawei P30 Pro (recenze). Když má ale snímač ZenFonu 6 dost světla, uměle vylepšuje barvy, což je trochu škoda a i jen nadšenec pozná, že takhle barevná tráva přepálená na celodenním slunci zkrátka není. To jsou jen hnidy, do kterých vlastně ani nemá smysl píchat, protože fotoaparát ZenFonu je zkrátka výborný a určitě bych se jej nebál označit za jeden z nejlepších v cenové relaci do 15 tisíc korun.
Selfie kamera je stejná jako hlavní zadní fotoaparát, není tak třeba se opakovat. Je rozhodně užitečné, že funkce jako kvalitní portrétní režim, širokoúhlou kameru či 2x optický zoom se dají využít i při focení selfíček. A jak je na tom schopnost natáčení videí? Výklopná otočná kamera u ZenFonu 6 nemá problém s natáčením v žádném z moderních rozlišení. Umí HD ve 30 FPS, Full HD ve 30 i v 60 FPS a rovněž i 4K ve 30 nebo v 60 FPS. Fanoušci natáčení videí na telefon si rovněž užijí režim časosběru (klidně i ve 4K), režim slow-motion (opět vtipně přeloženo jako “zpoma-leně”) až při 480 snímcích za vteřinu, nebo režim sledování pohybu, kdy si můžete zamknout fokus na člověka nebo předmět a telefon pak sám přeostřuje podle potřeby.
Stojí přede mnou těžký úkol: zakončit recenzi Asusu ZenFone 6. Abych pravdu řekl, takto rozporuplný telefon jsem ve svých dlaních dlouho nedržel. Smartphone má kvalitní čipset – velmi vysoký výkon, bezkonkurenční výdrž a také velmi schopný fotoaparát, kterým konkurenci ukazuje, že k úspěchu není třeba čtyř, pěti nebo rovnou deseti kamer. Na druhou stranu však fanoušci moderních technologií nemusí přijmout starší displej s horší čitelností na slunci, i když je bezrámečkový.
A pak je tu to hlavní. Tělo telefonu; respektive, více než samotné tělo, hlavně otočná konstrukce fotoaparátu, která na první dobrou nepůsobí kdovíjak světově a také se zdá, že ani není dokonale navržena. Asus se zřejmě chtěl odlišit a to se mu povedlo, nepochybně. Od trendů současného trhu se však odsunul natolik, že to velkému množství fanoušků nebude sympatické. Jednoduchá rada na závěr: pokud máte již nyní pochybnosti o konstrukci telefonu, běžte si ho do prodejny vyzkoušet – pravděpodobně ale budete mít stejný názor jako já; pokud se vám nevšední otočný fotoaparát zalíbil a věříte, že se vám bude líbit, zkuste s telefonem strávit pár dní, možná týdnů. Uvidíte, že se jedná o proklatě dobrý stroj, který ale zřejmě žádný odkaz nezanechá.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
vysoký výkon a svižný systém | nudný design |
výborný fotoaparát, jeden z nejlepších | horší zpracování otočné kamery |
obrovská baterie s klidně až třídenní výdrží | displej jen IPS LCD |
originální konstrukce | |
přijatelná cena |
Asus se opět rozhodl trochu rozvířit vody zajímavých topmodelů s nízkou cenovkou. V tomto odvětví se na vrcholu zdárně drží Xiaomi Mi 9 a Honor 20. S těmito telefony však náš dnešní testovaný Asus ZenFone nemá skoro nic společného. Konvence mu nic neříkají a konkurenci chce potopit výbornými specifikacemi a také několika zajímavostmi, které jinde nenajdete. Jak se telefon používá, čím se odlišuje a jak obstojí před konkurencí? To se dozvíte v naší dnešní recenzi!
Přístup Asusu při výrobě hardwaru je celkem jednoznačný. A není to vidět jenom na smartphonech, ale třeba i na počítačích a herních noteboocích. Asus vždy chce vytvořit neuvěřitelně výkonné zařízení, které chce ale zároveň dostat k co největšímu počtu zákazníků. Z toho vyplývá to, že jeho produkty nejsou extrémně přeceněné. To však častokrát znamená, že někde se rozpočet musel zkrátit, když má být telefon cenově agresivní. U loňského ZenFonu musel celkem nestandardně ustoupit výkon, tady jde na první pohled o design, na kterém bylo šetřeno. Je to tak ale po všech stránkách telefonu? Pojďte se na to s námi podívat!
Konstrukce | sklo a kov, otočný a výklopný modul fotoaparátu, 159 x 75,4 x 9,2 mm, 190 g |
---|---|
Displej | 6,4″, IPS LCD, 2340 x 1080 px, poměr stran 19,5:9, jemnost 403 ppi |
Operační systém | Android 9 Pie + ZenUI 6 |
Procesor | 8 jádrový, 2,84 GHz, Qualcomm Snapdragon 855 |
Paměť | 6/8 GB RAM, úložiště 64/128/256 GB, microSD slot (až 1 TB) |
Fotoaparát | duální (48 Mpx hlavní + 13 Mpx širokoúhlý), clona f/1.8 + f/2.4, HDR, duální LED blesk, otočná konstrukce – funguje i jako přední |
LTE | 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz |
Technologie | Dual SIM, Bluetooth 5.0, USB-C, Wi-Fi, GPS, 3,5mm jack, čtečka otisků, čtečka tváře |
Baterie | 5 000 mAh, rychlonabíjení Quick Charge 4.0 (18 W), reverzní nabíjení (10 W) |
Cena a dostupnost | od 12 990 Kč, 16. května 2019 |
Design ZenFonu 6 vás rozhodně nechytne za srdce. Lesklý je, to ano. Černá, která se na sluníčku mění spíše v šedou, je rovněž fajn. Vzpomínám si, že minulá generace ZenFone 5 (recenze) hodně vsázela na odlesky v podobě na střed soustředěných kruhů. Tím však dnes již nikoho nenadchnete, lesk má kdejaký neznámý výrobce.
Trumfem Asusu bude zřejmě velký panel fotoaparátu umístěný uprostřed horní hrany zad. Ono umístění rozhodně není náhodné, protože přesně v těchto místech je konstrukce zad vykouslá a nachází se zde modul upevněný na kloubu, který je zřejmě poháněn malým servomotorem a při otáčení vydává mechanický zvuk připomínající sci-fi film.
Telefon celkově vypadá trochu jako z vědecko-fantastického filmu, který se snaží předpovědět budoucnost. A to se dost možná snaží i Asus, mám ale silné obavy o to, že jeho nápad s otočnou konstrukcí se moc nepovedl. Není sice jenom špatný, pozitivní je už jen ona hlavní myšlenka, že stejnou kamerou, kterou snímáte prostředí, můžete snímat i sebe, což je v tomto případě rozhodně dobře, protože Asus ZenFone 6 má velmi dobrý fotoaparát!
Avšak konstrukce je taková chatrná, mechanika je slabá a není velkým problémem otáčet s kamerou jen holýma rukama. I když by mě to ani ve snu nenapadlo, věřím tomu, že se může objevit situace, kdy se může stát, že si otevřený modul otočné kamery o něco urazíte. A v tu chvíli nejenže nebudete mít přední kameru; nebudete mít ani zadní kameru a v zásadě ani funkční telefon.
Asus na to šel od lesa, zkusil, čeho je odvětví chytrých telefonů schopno. Své zájemce si podobná otočná konstrukce jistě najde, nám se to ale zdá trochu jako vaření z vody a nápad s vysouvací kamerou ve stylu OnePlus 7 Pro (recenze) je mnohem lépe konstrukčně i technologicky vyveden. Těžko však hodnotit za ostatní, tohle je prostě věc, kterou si musíte vyzkoušet, chcete-li si ZenFone 6 zakoupit.
Žádné další technologické výstřelky na těle smartphonu již nenajdeme. Snad jen dedikované tlačítko pro Google Assistant, které vám však v našich končinách vyvolá pouze klasickou Google obrazovku se zprávami a vyhledávačem. To je fér. A fér je i to, že na těle najdeme nejen USB-C, ale vlastně i 3,5mm audiojack, který jistě mnoho veteránů drátového poslechu bude chtít využít. Mezi zamykacím tlačítkem s modrým nádechem a tlačítkem Google najdeme ještě kolébku pro regulaci zvuku, která u nového ZenFonu slouží i jako regulátor sklonu otočného modulu kamery, je-li připravena k focení. To je celkem sympatické, neřeší to však jiné problémy telefonu, který je těžký, celkem tlustý a vzhledem k ostrým hranám se v ruce nedrží zrovna nejpohodlněji.
Telefon na mě působí takovým dojmem, že nápad na otočnou konstrukci byl při návrzích telefonu tak protěžován, až se kvůli tomu musel uzpůsobit zbytek telefonu. A na výbavě telefonu je to vidět ze všeho nejvíce. Není však na škodu začít něčím, co je na ZenFonu 6 tím zdánlivě nejlepším a měrou vrchovatou naplňuje podstatu ceny. Tím je extrémně rychlý a výkonný čipset Snapdragon 855, což je zřejmě ten nejsilnější čipset, který si můžete u smartphonu přát.
Stěžovat si nelze ani na paměť, která je co do kontroly operací 6GB, a paměť na úložišti je buď 64, 128 nebo až 256GB. Vybere si každý a je rozhodně úctyhodné, že Asus nevypouští některé paměťové varianty jen kvůli zisku, jako to dělá některá konkurence. Když spojíte dohromady všechny tyto aspekty, dává to dohromady celkem výkonný stroj, kterým ZenFone 6 bezesporu je.
Průchod systémem je naprosto bleskový, nic se nezasekává a Asus ZenFone 6 má právo nosit cedulku “výkonný stroj” – kvůli té si ho také plno zákazníků koupí. Znalci a veteráni značky jistě potvrdí, že nadstavba ZenUI, kterou se Asus honosí, je prakticky jen čistý Android s minimálními úpravami. To, že Asus nevyžaduje nějakou obsáhlou nadstavbu podobnou těm od Xiaomi či od Samsungu, rovněž přispívá k celkové rychlosti systému. Navíc Android 9 je na ZenFonu odladěný, šlape jako hodinky, ovšem během testování se objevilo několik chyb, například při pořizování screenshotů. Na konci testovacího období však dorazil update, který v některých maličkostech změnil můj pohled; samozřejmě k lepšímu.
O otočné konstrukci fotoaparátu toho bylo již řečeno dost, nijak explicitně však nezaznělo, proč se k tomuto kroku Asus vlastně uchýlil. Tím důvodem je displej. Velký 6,4palcový zobrazovač na přední straně telefonu, který může být díky absenci klasické selfie kamery nejen bez výřezu či průstřelu a podobných laskomin, ale také bez rámečků. Silně však nedoporučuji se na tuto skutečnost upnout, realita totiž není zase tak lahodná, jak vypadá v psané formě.
Displej na první pohled je bezrámečkový, hlavně po stranách a nahoře mají “rámečky” (můžeme-li to tak nazvat) asi 2 milimetry. Zato dole je celkem velká brada, která do displeje vystupuje na 5 milimetrů od kraje. Celkově připomíná Asus ZenFone 6 svou bezrámečkovostí iPhone XR (recenze), který má také znatelné okraje (vypustil však bradu, na rozdíl od ZenFonu). Lepší je v tomto ohledu OnePlus 7 Pro (recenze), který hodně sahá do budoucnosti, protože jeho displej je naprosto bezrámečkový a k tomu všemu ještě zahnutý. Nejvyváženějším aktuálním bezrámečkovým smartphonem je ale zřejmě Mi 9T (recenze), ačkoliv i ten má velkou bradu.
Trápí jej ale jiný neduh, na kterém je opět vidět, že někde se šetřit muselo. Zmíněný 6,4palcový displej je technologie zobrazení LCD. Jedná se tak o klasické IPSko. Asus zcela nesmyslně vsadil na starší typ displeje, což mu zákazníci nemusí jednoznačně prominout. Kvůli absenci AMOLED displeje přijdou fanoušci značky o tmavý režim nebo Always-On funkci, což konkurence v této cenové kategorii zvládá levou zadní. Rovněž si dovolím postěžovat na absenci nastavení ovládání gesty, které v ZenUI prakticky neexistuje.
Teď však rozhodně nebudeme kritizovat, řeč totiž přijde na baterii. Asus chtěl kromě zajímavé konstrukce a silného čipsetu zaujmout také akumulátorem. I proto se nezdráhal do telefonu vměstnat baterku s kapacitou 5 000 mAh. To mluví za vše, skoro by se chtělo říct, a je to pravda. A i přestože zde nemáme úspornější OLED displej a samotné servo pro otáčení kamery také sežere nějakou tu energii, vydrží telefon slušných 50 hodin běžného provozu, než zahlásí posledních 10 nebo 15 %. Navíc umí rychlonabíjení o výkonu 18 W, což v praxi znamená, že z 10 % na 100 % se telefon nabije plus minus za 1 hodinu 40 minut. Fajnšmekry však může zamrzet absence bezdrátového nabíjení; to bychom měli vídat u každé správné vlajkové lodě, Asus však trendy v tomto ohledu ignoruje.
Nehledě na to, jak záporně vnímám otočnou konstrukci fotoaparátu Asusu ZenFone 6, samotný fotoaparát je skutečně výborný. Nejprve fotoaplikace. Ta funguje naprosto skvěle, je výborně optimalizovaná, snímání prostoru je plynulejší než u konkurence a nabízí mnoho módů a režimů pro focení. Kromě klasického je tu noční režim, panorama, nebo režim “na výšku”, což je vlastně klasický portrétní mód, podléhá však místy tragikomickému překladu systému ZenUI.
Panoramatickým snímkům není co vytknout, portrétní režim Na výšku fotí také skvěle, snad jen noční režim by mohl být lepší. Upřímně řečeno, i přes jen průměrné noční fotky si zaslouží kamera ZenFonu 6 potlesk. Fotoaparát se totiž skládá jen ze dvou snímačů. 48megapixelového hlavního snímače a 13megapixelového ultraširokoúhlého senzoru. Tandem dvou kvalitních fotosenzorů navíc umí 2x optický a až 8x digitální zoom a již zmíněný portrétní režim. K využití takových schopností konkurence většinou potřebuje třetí snímač s teleobjektivem; Asus se bez něj obejde.
A nyní k fotkám samotným. Ty jsou velmi ostré, to je první pozitivum. Je zkrátka znát, že výrobce použil 48megapixelový snímač, který holt umí fotit ostřeji než třeba 40megapixelový, který najdeme třeba u Huawei P30 Pro (recenze). Když má ale snímač ZenFonu 6 dost světla, uměle vylepšuje barvy, což je trochu škoda a i jen nadšenec pozná, že takhle barevná tráva přepálená na celodenním slunci zkrátka není. To jsou jen hnidy, do kterých vlastně ani nemá smysl píchat, protože fotoaparát ZenFonu je zkrátka výborný a určitě bych se jej nebál označit za jeden z nejlepších v cenové relaci do 15 tisíc korun.
Selfie kamera je stejná jako hlavní zadní fotoaparát, není tak třeba se opakovat. Je rozhodně užitečné, že funkce jako kvalitní portrétní režim, širokoúhlou kameru či 2x optický zoom se dají využít i při focení selfíček. A jak je na tom schopnost natáčení videí? Výklopná otočná kamera u ZenFonu 6 nemá problém s natáčením v žádném z moderních rozlišení. Umí HD ve 30 FPS, Full HD ve 30 i v 60 FPS a rovněž i 4K ve 30 nebo v 60 FPS. Fanoušci natáčení videí na telefon si rovněž užijí režim časosběru (klidně i ve 4K), režim slow-motion (opět vtipně přeloženo jako “zpoma-leně”) až při 480 snímcích za vteřinu, nebo režim sledování pohybu, kdy si můžete zamknout fokus na člověka nebo předmět a telefon pak sám přeostřuje podle potřeby.
Stojí přede mnou těžký úkol: zakončit recenzi Asusu ZenFone 6. Abych pravdu řekl, takto rozporuplný telefon jsem ve svých dlaních dlouho nedržel. Smartphone má kvalitní čipset – velmi vysoký výkon, bezkonkurenční výdrž a také velmi schopný fotoaparát, kterým konkurenci ukazuje, že k úspěchu není třeba čtyř, pěti nebo rovnou deseti kamer. Na druhou stranu však fanoušci moderních technologií nemusí přijmout starší displej s horší čitelností na slunci, i když je bezrámečkový.
A pak je tu to hlavní. Tělo telefonu; respektive, více než samotné tělo, hlavně otočná konstrukce fotoaparátu, která na první dobrou nepůsobí kdovíjak světově a také se zdá, že ani není dokonale navržena. Asus se zřejmě chtěl odlišit a to se mu povedlo, nepochybně. Od trendů současného trhu se však odsunul natolik, že to velkému množství fanoušků nebude sympatické. Jednoduchá rada na závěr: pokud máte již nyní pochybnosti o konstrukci telefonu, běžte si ho do prodejny vyzkoušet – pravděpodobně ale budete mít stejný názor jako já; pokud se vám nevšední otočný fotoaparát zalíbil a věříte, že se vám bude líbit, zkuste s telefonem strávit pár dní, možná týdnů. Uvidíte, že se jedná o proklatě dobrý stroj, který ale zřejmě žádný odkaz nezanechá.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
vysoký výkon a svižný systém | nudný design |
výborný fotoaparát, jeden z nejlepších | horší zpracování otočné kamery |
obrovská baterie s klidně až třídenní výdrží | displej jen IPS LCD |
originální konstrukce | |
přijatelná cena |