5 zajímavých faktů o mobilních operátorech v Česku. Co z toho vás překvapí?
- I přes opakované snahy příslušných orgánů o změnu máme v Česku jen tři velké operátory
- Jsou jimi T-Mobile, O2 a Vodafone, podle počtu klientů
- Jaké zajímavé fakty o všech třech operátorech by vám neměly uniknout?

Operátoři na českém trhu jsou vcelku ožehavé téma. Hodně lidí je vnímá do značné míry nevybíravým způsobem, jenž vychází z cen telekomunikačních služeb, které tyto firmy poskytují. Operátoři, to ale nejsou jen drahá mobilní data a faktura na konci měsíce. Co všechno byste o operátorech měli vědět?
Kde se vzali, tedy jak se jmenovali předtím?
Triumvirát v podobě T-Mobilu, O2 a Vodafonu tu s námi nebyl vždy. Tedy, jak se to vezme. Každopádně, současná trojka se vyvinula ze tří operátorů, kteří se na náš trh dostali v průběhu 90. let. T-Mobile začínal jako Paegas, který zřizovala společnost České Radiokomunikace. Česká pobočka molocha Deutsche Telekom tak vznikla se současným jménem až v roce 2002.
Takové O2 začínalo jako Český Telecom s provozovatelem mobilních sítí jménem Eurotel. V roce 2006 pak do hry vstoupila španělská Telefónica a vznikla firma Telefónica O2 Czech Republic. Přerod v dnešní O2 byl pak ještě trochu komplikovanější, kdy O2 vstoupilo pod skupinu PPF Petra Kellnera. Název O2 Czech Republic se ustálil až v roce 2014.
Vodafone si mnozí pamatují „z dřívějška“ jako Český Mobil (všimněte si, že přívlastek „český“ ve jménu firem po revoluci frčel), respektive Oskar. Ten fungoval od roku 2000 do roku 2005, kdy majoritní podíl zakoupil britský Vodafone.

Nepřehlédněte: Levnější mobilní data prostě nebudou! V Česku chybí konkurence, zní z Evropy
Kolik mají operátoři zákazníků?
Po nostalgické chvilce se přesuňme k současnosti a k tvrdým datům, ergo který z operátorů na českém trhu je největší, co do počtu klientů? Největší je T-Mobile, který eviduje 6,1 milionu uživatelů (z toho 4,63 milionu s tarifní smlouvou). Druhé je O2 s 5,9 miliony zákazníků a za nimi Vodafone s 4,5 miliony.
Operátoři produkují i hardware
Někoho chytrého ve vedení českých operátorů napadlo, že kromě telekomunikací by to chtělo podpořit sílu značky i prodejem vlastního hardwaru. Asi každému se při spojení „operátor + hardware“ vybaví internetové modemy, ale o tom teď nemluvíme.
Třeba takové O2 začalo o posledních Vánocích nabízet v rámci kampaně vlastní bezdrátová sluchátka O2 Pods. To takový Vodafone má s výrobou hardwaru hlubokou tradici. Dnes stojí za zmínku jejich lokátor se slotem na SIM jménem Curb, v minulosti ale produkovali i smartphony pod značkou Vodafone Smart.
A T-Mobile? Ten u nás v hardwaru moc nejede, ale třeba za mořem, kde je „Téčko“ hodně oblíbené, prodává telefony pod značkou REEVL. Za zmínku stojí třeba nejnovější T-Mobile REVVL V+ 5G, který za asi 4 tisíce korun nabízí 6,8palcový displej, tři kamery a samozřejmě čipset Dimensity 700 s 5G.
- Sluchátka O2 Pods
- A telefon REVVL V+ 5G od T-Mobilu
Operátoři dělají i dobré skutky
I když jsou operátoři občas vnímáni jako „stroje na výdělek“, snaží se i pomáhat potřebným. Ideální je třeba aktuální situace na Ukrajině, či nedávná přírodní katastrofa tornáda na jižní Moravě. Ale není to jen to. Vodafone dlouhodobě podporuje samoživitelky uvnitř firmy, ale i na venek; je také klíčovým partnerem LGTBQ+ festivalu Prague Pride.
T-Mobile zase před krátkou dobou začal organizovat workshopy na středních školách po celé České republice zaměřené na duševní zdraví. Na této dobré věci spolupracuje se zkušenou organizací Nevypusť Duši, která se této často opomíjené problematice věnuje dlouhodobě.

Čtěte také: Víte, že operátor vám může změnit podmínky smlouvy? Je to až nebezpečně snadné
Kde operátoři sídlí?
To je zajímavé, žádný z našich tří největších operátorů totiž nemá sídlo v centru hlavního města, jak by si to možná někteří zaměstnanci přáli. O2 sídlí v byznysovém centru na pražské Michli, kde mu sousedy dělají třeba Microsoft nebo HP. Vlastně vcelku nedaleko od O2 má sídlo i T-Mobile, a sice nedaleko stanice metra a autobusového nádraží Roztyly.
Vodafone je svým sokům hodně vzdálený a skoro by se dalo říct přes celou Prahu. Firma sídlí hned u metra Stodůlky, kde má vlastní budovu napěchovanou technologiemi, relax zónami a vyznačuje se třeba tím, že tam funguje systém sdílených pracovních míst. Hned vedle má svou administrativní budovu Komerční banka.
Co dalšího byste se chtěli dozvědět o operátorech na českém trhu?