3 důvody, proč byste si NEměli koupit skládací telefon

Ondřej Koníček
  • Skládací telefony jsou největší mobilní inovací za posledních pár let
  • Tomuto segmentu se předpovídá zářná budoucnost a zatím se prognózy plní
  • Řekneme vám, proč byste si (zatím) tento typ zařízení NEměli kupovat
Skládací telefon proč nekoupit
Skládací telefon proč nekoupit

Jednou určitě nastane doba, kdy budou skládací telefony zcela dominovat mobilnímu byznysu a vytlačí klasické přístroje z trhu. To ale ještě bude nějakou tu dobu trvat a nyní tvoří tento segment pořád ještě spíše okrajovou část mobilního světa. A stejně jako všechno, i skládací telefony mají svá pro a proti. Jaké jsou podle nás 3 důvody, proč s nákupem nějaké té skládačky ještě raději počkat?

Samsung Galaxy A56 5Gpixel-counter

Stále vysoká cena

Když Samsung v roce 2019 představil první generace skládačky Galaxy Z Fold, zasadil se o zrod zcela nové kategorie telefonů. Před těmi třemi lety působil tento kousek jako z jiného světa a podobně na tom byla také jeho cena. Do oficiálního prodeje tento pionýr vyrazil, na našem trhu, za cenu notně přesahující 50 tisíc korun – přesněji za 54 999 korun.

Konkurenční Mate X od Huawei, taktéž z roku 2019, byl ještě dražší. Skládačky zkrátka nebyly pro každého a platí to i v současnosti, ačkoliv jejich cena za ty tři roky klesla. Aktuální Galaxy Z Fold 3 se prodává od 46 990 korun, což je sice méně než u první generace, ale pořád je to poměrně vysoká částka. Ještě bude zkrátka chvíli trvat, než se ze skládacích telefonů stane zboží dostupné pro masy.

Samsung Galaxy Z Fold 3, recenze
Samsung Galaxy Z Fold 3, recenze

 

Software, který ze skládaček neumí vytáhnout maximum

Skládací telefony, hlavně tedy ty s konstrukcí otevírající se jako kniha, by mohly být naprosto dokonalými pracovními nástroji. Díky velké zobrazovací ploše se vyloženě nabízí pořádné navýšení produktivity práce, což se sice děje, ale jen částečně. Pořád se totiž jedná o minoritní záležitost a software tomuto typu telefonů není úplně dokonale přizpůsoben.

Ne všechny aplikace jdou na skládacích telefonech spustit v rozpůleném režimu (třeba na YouTube a Facebook Messenger zároveň můžete zapomenout) a je evidentní, že uživatelské rozhraní pořád neumí tuto větší plochu efektivně využít. V rámci systémových aplikací je to většinou víceméně v pořádku, ale programy třetích stran ještě zkrátka nejsou na skládací telefony dokonale připraveny.

Jak to vidíte vy?

Vlastníte některý ze skládacích telefonů a pracujete s ním na denní bázi? Jak jejich aktuální stav vidíte – myslíte si, že už uzrál čas na jejich koupi, nebo bude přece jen lepší ještě pár generací počkat na to, až budou opravdu dotaženy takřka k dokonalosti po hardwarové i softwarové stránce? Podělte se s námi v diskuzi o své zkušenosti.

Sledujte nás v Google Zprávách

Autor článku

Ondřej Koníček - Redaktor

Jsem příznivcem veškeré elektroniky, hlavně telefonů, počítačů a hardwaru obecně. Dále pak hráč tělem i duší, občasný sportovec a velký filmový fanda.


Komentáře

Samsung Galaxy A56 a A36 5Gpixel-counter

Nejnovější články