Zázračná krabička na úsporu energie nefunguje. V Česku stojí 13 korun

Ondřej Koníček
Electricity Saving Box | foto: Ondřej Koníček
Electricity Saving Box | foto: Ondřej Koníček

Zázračné krabičky slibují úsporu elektřiny, ale ve skutečnosti nefungují. Naopak mohou spotřebu zvýšit a ohrozit bezpečnost vaší domácnosti.

Krabička do zásuvky slibuje zázraky

Energie v posledních letech opravdu dramaticky zdražují a na vlastní kůži, respektive peněženku, to pocítil snad každý z nás. Fíglů, jak ušetřit, existuje opravdu hodně a určitě jste již někde na internetu, pravděpodobně na sociálních sítích, narazili na zázračné krabičky, které slibují úsporu elektřiny.

Samsung Galaxy A56 5Gpixel-counter

Jedná se většinou o velmi podobně vypadající krabičky s tradiční zástrčkou, které mají šetřit energii jen tím, že je doma zapojíte do elektrické sítě. Prodejci se u nich často ohánějí tím, že tyto přístroje provedou ve vaší síti stabilizaci napětí, čímž automaticky klesne spotřeba.

Tyto přístroje se na českém trhu nachází již nějakou dobu, ale s tím, jak roste cena energií, se opět dostávají do popředí a je tedy nutné před nimi varovat. Rozhodně se jim za každou cenu vyhněte. Jedná se o zbytečný produkt, který nefunguje a naopak vám pravděpodobně spotřebu elektřiny ještě navýší.

Electricity Saving Box na Allegru | foto: Ondřej Koníček
Electricity Saving Box na Allegru | foto: Ondřej Koníček

Dejte si na tyto šetřiče pozor

Před těmito produkty dlouhodobě varuje například Policie ČR a některé z nich se dostaly i do celoevropského systému rychlého varování RAPEX. A jak tedy fungují? Vlastně nijak. Koupíte je, zapojíte do zásuvky a nic se nestane. Naopak můžou spotřebu energie ještě navýšit.

Jedná se o zkrátka o jednoduchý podvod. Tyto zázračné krabičky s označením Energy saver pro, Power saving box, Tesla saver ECO, či Electricity saving box často neobsahují žádnou sofistikovanou elektroniku, ale jen nějaký základní obvod s LED diodou, která se po zapojení do sítě rozsvítí a tím navodí dojem, že zařízení funguje a něco dělá.

Ve skutečnosti se ale nic neděje, toto zařízení jen zbytečně zatíží vaši síť a naopak může přispět k vyšší spotřebě elektřiny. Elektronika uvnitř navíc bývá často neoznačená, pochybného původu a to může představovat nebezpečí požáru. Zázrační šetřiči do zásuvky jsou zkrátka k ničemu.

Prodávají se i v Česku

I když se tyto produkty často objevují v hledáčku EU, ne všechny samozřejmě komise zachytí a některé se tak vesele prodávají. Pohodlně je zakoupíte také na našem, a to i u velkých prodejců. Například Allegro prodává jeden takový pochybný šetřič elektřiny za cenu již od 13 korun, nicméně nedoporučujeme cokoliv podobného pořizovat.

Sledujte nás v Google Zprávách

Autor článku

Ondřej Koníček - Redaktor

Jsem příznivcem veškeré elektroniky, hlavně telefonů, počítačů a hardwaru obecně. Dále pak hráč tělem i duší, občasný sportovec a velký filmový fanda.


Komentáře

Samsung Galaxy A56 a A36 5Gpixel-counter

Nejnovější články