Recenze Xiaomi Hongmi (Red Rice): Tak se to má dělat?!

David Šantora

Před pár lety Xiaomi značku nikdo neznal. Minulý rok tento výrobce prodal právě recenzovaného Hongmi hned 100.000 kusů za první dvě minuty prodeje. Dnes tento čínský výrobce prodává milióny telefonů a to nemá oficiální zastoupení v EU a zde se jeho prodeje realizují pouze proto, že poměr výkon/cena je velice zajímavý. Co se stane, až Xiaomi zaútočí na celý svět? V dnešní recenzi se podíváme, jestli model Hongmi dostojí pověsti výrobce.

Samsung Galaxy A56 5Gpixel-counter

Xiaomi Hongmi (Red Rice) je mobilní telefon, který se nesnaží útočit na pozice nejvyšší, tomu neodpovídá ani jeho cenovka. To mu ale nijak neubírá na atraktivitě. Naopak. Výrobce je velmi aktivní, má skvěle vyladěné prostředí a přistupuje k Androidu po svém. Už takový začátek recenze hovoří jasně. Ano, Hongmi se mi líbí a dokázal bych si ho představit jako svůj hlavní telefon. Pojďme se tedy podívat co je ta červená rýže zač.

V České republice se dá Xiaomi Hongmi sehnat za zhruba skvělých 5 000 Kč a to je přátelé částka více než skvělá. Musím sice uznat, že čínská cenovka je po přepočtu zhruba o 2 000 Kč nižší, ale u nás se musí počítat s dovozem, lokalizací, zárukou 2 roky a dalšími náklady. Toto vše zvyšuje cenu, přesto je výsledná cenovka příjemná. Jestliže kolega Tomáš Drahoňovský napsal o LG Optimus F6, že je tím pravým černým koněm střední třídy, musím mu v tomto kontrovat. Hongmi totiž tohoto koně diskvalifikuje hned na startu.


Za zapůjčení Xiaomi Hongmi děkujeme obchodu xiaomimobile.cz, kde si můžete telefon zakoupit.


Základní parametry: Xiaomi Hongmi (Red Rice)

Rozměry137 x 69 x 9,9 mm
Hmotnost158 g
DisplejIPS LCD, rozlišení HD (1280 x 720 px), jemnost 312 ppi, úhlopříčka 4,7“
Procesor a paměť4-jádrový 1,5 GHz MediaTek MT6589T, grafika PowerVR SGX544
1 GB RAM, vnitřní paměť 4 GB + microSD (až 32 GB)
Operační systémAndroid 4.2 Jelly Bean + MIUI 5.0
Fotoaparát8 Mpx, LED blesk, autofocus, nahrávání Full HD videa
Baterie2.000 mAh
Obsah baleníUSB adaptér, USB kabel, sponka na vyjmutí slotu se SIM kartou
Cena a dostupnost?, 2014

Design a zpracování: Šedá myška na úrovni

Předpokládám, že nic než plasty v dané cenové kategorii čekat nelze. Lze ale čekat rozporuplné dílenské zpracování. To zde ale nenajdete. Zpracování Hongmi je totiž příkladné. I když telefon silněji stisknete, sténání plastů se neozve a jediným projevem telefonu tak bude absolutní ticho. Stejného zvukového (ne)projevu jsem se dočkal při pokusu o zkroucení. Zde je nutno tedy výrobci vyseknout virtuální poklonu, jelikož pevnost přístroje je zcela příkladná a velcí výrobci by si mohli vzít příklad. A to i u dražších modelů.

Jinak je design Hongmi spíše nudného rázu. Šedá plastová záda nikoho do křesla neposadí. Vystouplá čočka fotoaparátu hrozí poškrábáním, naopak dioda LED přisvícení je hezky schovaná pod úrovní okolního plastu. Osobně bych to viděl spíše obráceně, ale Xiaomi není jediný výrobce, který nechá čočku fotoaparátu vystouplou z těla přístroje. Naopak velmi dobře je umístěný reproduktor, který není ničím stíněn a vyzvánění je hezky slyšet. Maximální hlasitost je sice obohacena o mírné praskání a je vidno, že reproduktor nestíhá, to nic nemění na skvělé slyšitelnosti vyzvánění.

 

Boky přístroje jsou velmi jednoduché, bez ozdob a zaoblené, takže se Hongmi dobře drží. Přední strana je taktéž prostá jakýchkoli výstřelků a tak kromě čočky předního fotoaparátu a tří senzorů pod displejem nevidíme nic, samozřejmě kromě displeje. Senzory v sestavě „Kontextové menu“, „Domů“ a „Zpět“ jsou vyvedeny v červené barvě. Vypadá to dobře, dokud je spousty světla. V momentě, kdy se zhorší světelné podmínky, již ale červenou barvu senzorů nevidíte. Výrobce jaksi pozapomněl pod senzory dát podsvícení a tak minimálně z počátku budete s ovládáním trochu bojovat. Senzory pod displejem bohužel mají dost malou plochu, na které reagují, a tak jsem i po delší době používání měl pořád problém se ve tmě trefit na sto procent.

 

Rozmístění prvků na telefonu je víceméně tradiční. Klávesa pro probuzení přístroje je přesně na místě, kde se očekává palec praváka, horší je to s hlasitostí. Je sice umístěná „logicky“ nad před chvílí zmíněnou klávesou uspání, prakticky na ní ale dosáhnete dost těžko. I při telefonování počítejte s posunem mobilu v dlani, pokud budete chtít hlasitost ovládat. Naopak konektor pro sluchátka je klasicky na horní hraně, tak jako zdířka pro microUSB, která je spořádaně uprostřed spodní hrany a správně natočená. Při dobíjení to může být jedno, při použití mobilu v hudebním docku už se může jednat o důležitý detail. Majitelé HTC One by mohli vyprávět, kolik problémů může udělat asymetricky umístění konektor, navíc v těle přístroje usazený obráceně.

 

Jelikož Hongmi využívá procesor MediaTek MT6589T, dala se očekávat podpora dvou SIM karet. Ta je zde přítomna v plnohodnotném režimu, tzn. druhá karta je stále na příjmu, i když z první právě hovoříte. Velkým překvapením pro mě bylo použití miniSIM místo dnes standardní microSIM. Pokud s tím nebudete nijak počítat, dá se vylovit menší microSIM z většího slotu pomocí nože. Osobně vyzkoušeno! Kromě dvou miniSIM můžete vložit do Hongmi ještě microSD paměťovou kartu a to do maximální kapacity 32 GB. S 64 GB kartou se mobil nijak nebaví, což mě se dvěma 64 GB kartami a žádnou jinou moc nepotěšilo.

Výdrž baterie: Prostě pohoda

I když má Hongmi baterii o kapacitě pouze 2000 mAh, jeho výdrž je slušná. Jednoduché konstatování, které spousty lidí potěší. Při vyšší zátěži, kdy jsem za den měl cca hodinu hovorů, spousty zpráv přes Hangouts, cca hodinu poslechu hudby přes Google Hudbu a občasné hraní her, neustálou online konektivitu, kterou jednoduše nevypínám, vydržel Hongmi bez problémů celý pracovní den. Při slabším použití nebude problém, aby mobil vydržel dva dny. Poté, co věčně na své Xperii T bojuji s baterií, pro mě bylo použití dnes recenzovaného telefonu z hlediska výdrže náplastí na duši.

Displej a ovládání: Bez ponechání náhodě

Jedna z nejlepších věcí na Hongmi je bezesporu jeho displej. Ten dosahuje úhlopříčky 4,7 palce a disponuje rozlišením 1280 x 720 pixelů. To mu propůjčuje jemnost displeje 312 ppi, což je opět při jeho cenovce výborná hodnota. Výrobce nicméně nic nepodcenil a displej, který je typu IPS, si nechal vyrobit u Sharpu. Přesně u toho Sharpu, který dodává displeje i Applu. Na displeji je to velmi znát. Má špičkové barvy a velmi dobré pozorovací úhly. Na svou cenu rozhodně výborné. Displej je dostatečně jemný a velmi citlivý. Hongmi naštěstí disponuje čidlem okolního osvětlení a tak si mobil může sám v závislosti na okolním osvětlení měnit intenzitu jasu. Změna je rychlá a mobil na nic zbytečně nečeká. Čitelnost displeje je velmi dobrá i na přímém denním světle. Trochu může zamrzet relativně vysoká míra jasu při nejnižším nastavení, takže používání mobilu, který disponuje velmi světlým prostředím, nemusí být každému v úplné tmě příjemné.

Když jsem už naťukl ono prostředí, patří k tomu nejzajímavějšímu, s čím se na Androidu můžeme setkat. Hongmi disponuje Androidem ve verzi 4.2.2, tedy Jelly Bean, výrobce si jej ale velmi upravil k obrazu svému. Hongmi tak disponuje nadstavbou MIUI ve verzi 5.0, která je prorostlá celým přístrojem skrz naskrz. A když píšu skrz naskrz, tak tím opravdu hlubokou integraci do celého systému. Výrobce změnil oproti čistému Androidu absolutně vše. A rozhodně nelze říct, že k špatnému. Výbornou zprávou je rozhodně skutečnost, že celý systém má jednotné provedení a zcela zásadní vlastnost. Je perfektně plynulý. Vždy. Tímto zdravím především Jižní Koreu.

 
 

První, čeho si všimnete, je chybějící vstup do menu aplikací, které se prostě nacházejí rozseté po jednotlivých plochách a po nějaké době si na to zvyknete. Škoda, že nepoužívané aplikace nelze schovat a musíte je prostě někde mít. V mém případě to byla složka „Odpad“ kam jsem naházel vše, co jsem nepotřeboval. Jiná je i notifikační lišta, která má hned dvojí provedení, kdy na jedné stránce máte notifikace a na druhé přepínače, případně můžete mít přepínače na stránce s notifikacemi. Obrovskou výhodou je umístění přepínačů do spodní části lišty, lze na ně tedy dosáhnout palcem. Drobnost, ale velmi potěšila. Prostředí je, jak jsem již zmínil, zcela plynulé, bez zádrhelů. Lze říct, že je výborně odladěné. Navíc, cit výrobce pro design je znát napříč celým systémem. Už když si budete nastavovat budík, používat stopky, firemní hudební přehrávač či integrovaný správce souborů, vždy budete mít pocit, že design dělal jeden člověk, který své práci rozuměl. Dojem z celého prostředí MIUI je jednoduše výborný.

 
 

Telefon v praxi: Zcela bez problémů

První věc, která mě zaujala, byla možnost nechat si seznam kontaktů zobrazit v tzv. jednoduchém režimu. Hongmi poté přestane zobrazovat fotografie kontaktů a jsou viditelná pouze vypsaná jména. Subjektivně mi poté práce se seznamem přišla o něco rychlejší. Celý telefonní seznam je horizontálně posuvný, mezi posledními použitými kontakty, klasickým seznamem a skupinami. Velkou výhodou Hongmi a jeho MIUI 5.0 je též zobrazení oblíbených kontaktů v telefonním seznamu před klasickým abecedním řazením ostatních kontaktů. Nemusíte nikam přepínat, prostě máte oblíbené kontakty hned na začátku seznamu. Zvuk během hovoru je příjemný, žádná plechařina.

 

Taktéž SMS zprávy jsou zpracovány příjemně. Opět, stejně jako telefonní seznam, disponují grafickým kabátkem, který je stejný napříč celým systémem. Jejich součástí je skvěle fungující AntiSpam, který dokáže blokovat jednotlivé čísla nejenom v rámci SMS, ale obecně i hovorů. Vybrané konverzace si můžete připnout na začátku seznamu zpráv bez ohledu na jejich čas přijetí, čímž si lze opravdu důležité SMS zprávy perfektně nechat na očích. Možnosti, jako je nechat se na jednotlivé SMS upozornit třeba 10x, zamezit jejich zobrazení ve stavové liště či nechat si při vytvoření nové SMS zprávy zobrazit nejpoužívanější kontakty, kterým píšeme, pouze podtrhují skutečnost, že výrobce u tvorby celého prostředí opravdu přemýšlel. Ano, píšu to podruhé a ano, MIUI si to zaslouží.

Kalendář Hongmi funkčně nevybočuje z klasických kalendářů na Android platformě a tak o něm lze říct, že je relativně přehledný, graficky povedený. Pouze trojúhelníky v jednotlivých dnech při měsíčním pohledu si výrobce mohl odpustit. To, že mám na daný den něco naplánováno mi to sice sdělí, dále ale musím jednotlivé dny otevírat. Kromě kalendáře výrobce též přibalil vlastní aplikaci na poznámky, která svojí úlohu plní více než dobře. Pokud si navíc aktivujete Xiaomi účet, Hongmi vám bude veškeré poznámky zálohovat do cloudu. Stejně tak jako kontakty, zprávy, fotografie apod. Toto je velmi příjemné, pouze škoda svázanosti s Xiaomi. S tím se ale nedá nic dělat, činí tak i větší výrobci.

V praxi se též velmi hodí notifikační dioda, která je umístěná pod senzorem „Domů“. V noci nijak neruší, přesto má výborné pozorovací úhly. Není totiž zapuštěná příliš hluboko a jelikož je posazená těsně pod krycím sklíčkem, je její viditelnost výborná i z ostrého úhlu. Na druhou stranu, v prosluněné kanceláři jí přehlédnete velmi snadno. Jako výborný nápad spatřuji ve využití celé šíře displeje pro informaci, jak je na tom mobil s baterií. Místo ikony baterie o rozměrech pár pixelů je v takovém případě využit řádek silný jeden pixel, který je umístěný těsně pod horní hranou displeje, a to přes celou jeho šíři. Rázem je indikátor baterie velice přesný.

Co naopak nepotěší je malá vnitřní paměť, která dosahuje kapacity 4 GB. Z této velikosti má uživatel dostupných pouhých 2,7 GB. Dokoupit paměťovou kartu se tak stává téměř nutností, protože bez ní do mobilu nenahrajete žádnou lepší hru, jelikož se vám tam prostě nevejde. V případě využití mobilu jako hudebního přehrávače se dočkáte téhož, o filmech ani nemluvě.

Fotoaparát a multimédia

Xiaomi Hongmi produkuje fotografie slušné kvality. Bráno samozřejmě z pohledu mobilů. V reálu i při snímcích za slunného dne vzniká na jednolitých plochách šum, který je ale patrný až při pokusu o ořez či přiblížení. Barevně jsou snímky zcela v pořádku. Ostření lze nastavit buď na automatické, kontinuální, či při namáčknutí spouště.

Velkou výhodou Hongmi je možnost mít rozhraní fotoaparátu v jednoduchém, či pokročilém režimu. V jednoduchém režimu si uživatel pouze vybírá, jestli chce mít snímky dobré či normální, případně, jak se bude chovat kolébka hlasitosti. V pokročilém režimu je možno měnit velikost snímku, použití GPS, sytost barev, detekce tváře apod. Přítomné je i kontinuální snímání. U videa moc voleb nenajdete ani v jednom režimu. Natáčet jde nicméně v 1080p, 720p a 480p, vše v 30 fps. Kvalita videa není nijak oslnivá, vše je spíše v tmavších tónech a celý obraz je neklidný, nicméně pro občasné použití je dostatečná.


Snímky sice dost šumí a jsou někdy podexponované a jindy bojují s přepaly, ve své ceně ale patří k tomu lepšímu.

Hudební přehrávač je velmi podařený a kromě MP3 si poradí i s OGG a FLAC do 16 bitů (CD kvalita). V tzv. Master quality, tedy v kvalitě 24 bitů, ale již FLAC nepřehraje, tak jako WMA soubory. To většině uživatelům asi moc vadit nebude a přehrávač jim bude plně dostačovat. Vypadá velmi dobře, skvěle se ovládá, podporuje gesta a dokáže stahovat ID3 tagy, včetně obrázků alb. Přehrávač hudby navíc umí stahovat online hitparády. Pokud ale neumíte čínsky, moc si názvy songů v čínských žebříčcích nepřečtete a budete tak pouze koukat na obrázky interpretů a pokoušet se pochopit smysl jejich hudby. Ti co poslouchají hudbu v rámci některé online služby, například Google Play Music, Spotify či Dezeer, stejně budou využívat vlastní přehrávače spjaté právě s tou „jejich“ službou. Video přehrávač sice spustil vše, co jsem mu předložil, se zvukem ale byl velký problém. Stažení alternativního přehrávače, v mém případě MX Player, vše vyřešilo a filmy Hongmi poté přehrával bez problémů.


Přehrávač je velmi přehledný a umožňuje i poslech z cloudu. Toho čínského.

Herní vyžití je s „červenou rejží“ překvapivě velmi slušné. Dead Trigger 2 na vysoké detaily sice občas škube, většinou je ale hratelný v pohodě, nízké detaily jsou zcela bez problémů. Více zabrat dá mobilu naopak Asphalt 8, který je hratelný pouze na nízké detaily. Nicméně zcela plynule. Vysoké detaily u této hry naopak připomínají vysokofrekvenční slideshow a i přes výbornou znalost tratí jsem si většinou připadal jak opilý ping-pongový míček mezi svodidly. Další zkoušené hry ale již byly zcela plynulé. Ať zběsilá rubačka „300: Seize Your Glory“ či střelnice „Modern Combat 4: Zero Hour“. Jednodušší 2D hry nemá smysl ani zmiňovat. Vše zcela plynulé.

Bonusová výbava: Xiaomi se předvádí

Xiaomi uživatelům servíruje dva druhy dodatkových aplikací. Nástroje a Bezpečnost. V nástrojích najdete praktickou svítilnu, kalkulačku, kompas či diktafon. V Bezpečnosti naopak naleznete AntiSpam, Antivir, vlastní řešení pro zálohu mobilu, přístup do interního cloudového řešení MiCloud apod. Lze si zde taktéž manuálně zakázat či povolit, které aplikace se mají spouštět při startu přístroje. Součástí bezpečnostní složky je tzv. MIUI Povolení, které vám umožní přehledně povolovat či zakazovat jednotlivým aplikacím přístupy ke konkretním částem systému. Perfektní! A vše jako vždy ve firemních barvách a jednotném designu.

Závěr, zhodnocení

Pokud jste četli celou recenzi, pravděpodobně tušíte, že závěr se neponese v negativním tónu. Hongmi mě velmi překvapilo a můj pozitivní dojem z mobilu asi musel být dost znát, jelikož během doby, kdy jsem jej testoval, si tento mobilní telefon dva lidé z mého okolí zakoupili. To se mi ještě nestalo a nezbývá mi než konstatovat, že se tento kousek opravdu povedl. Čím mobil zaujal, bylo například dílenské zpracování, které je sice nudné, ale pevné a kvalitní. Taktéž displej s HD rozlišením 1280 x 720 pixelů není v dané třídě standardem, zde je navíc zpracován technologií IPS, což mě jedině potěšilo. Možná by mu neškodil menší jas na nejnižší nastavení, ale jinak je na danou cenovku perfektní. Herní výkon Hongmi není nejvyšší, ale to ani nelze očekávat vzhledem k cenové třídě, ve které se nachází. Přesto, pokud si odpustíte u některých titulů jako je Asphalt 8 nejvyšší detaily, nebudete mít s drtivou většinou her v současnosti problémy.

 

Přímé porovnání s konkurencí nemá přesto Xiaomi jednoduché. HTC Desire 500 sice smete svým výkonem, jelikož se mu tento mobil nemůže postavit, podstatně horší to ale bude mít Hongmi proti Ascendu G700 od Huawei. Ascend G700 totiž disponuje dvojnásobnou porcí paměti, tedy 2 GB RAM. Oba zmiňované telefony používají i stejný procesor MediaTek MT6589, zde je ale na koni pro změnu Hongmi. Ten v sobě totiž nese T variantu, tedy Turbo. Ve výsledku je to 1,5 GHz (HongMi) proti 1,2 GHz (G700). Jestli upřednostníte větší paměť, nebo vyšší výkon, nechám zcela na vás. Dílenským zpracováním je ale rozhodně na vyšší úrovni dnes recenzovaný kousek a obecně mohu s klidným srdcem říci, že do 6 tisíc se jedná o jasný bestseller.

Co se nám líbí?Co se nám nelíbí?
Plus skvělé dílenské zpracováníPlus nepodsvícené senzory pod displejem
Plus kvalitní HD IPS displejPlus horší videosekvence
Plus špičkově odladěná nadstavba MIUIPlus malá interní paměť
Plus dostačující hrubý výkon
Sledujte nás v Google Zprávách

Komentáře

Samsung Galaxy A56 a A36 5Gpixel-counter

Nejnovější články