Recenze LG Optimus F6: Ideál střední třídy

Tomáš Drahoňovský

Chcete ideální telefon s androidem střední třídy? LG Optimus F6 své mínusy dokáže šikovně schovat za odladěný systém, hezké uživatelské prostředí a dlouhou výdrž baterie. Tato recenze ukáže, proč v kategorii do šesti tisíc jen těžko hledá konkurenta.

Samsung Galaxy A56 5Gpixel-counter

Vlastně ani nevím, proč se tomu ještě divím. I když telefony LG hrály dlouhou dobu roli jakési popelky mobilního světa, která za málo peněz nabízí také málo muziky, časy už se nějakou dobu podstatně mění. Začalo to nenápadně s příchodem Nexusu 4 a vzrůstající kvalitativní tendenci pak definitivně potvrdila druhá inkarnace levné a stylové řady L.


LG Optimus F6 v černém a bílém provedení

Řada F míří o něco výš. Poměr cena/výkon zůstává sice stále tím nejzajímavějším, co na telefonu nalezneme, jako bonus ovšem LG přináší podporu rychlých sítí LTE, což stále ve střední třídě neplatí za tak běžnou věc. U toho to však nekončí – Optimus F6 je pravým černým koněm střední třídy.

Základní parametry: LG Optimus F6

Rozměry127 x 66 x 10,2 mm
Hmotnost124 g
Displej4,5″ IPS LCD, rozlišení qHD (960 x 540 px), 245 ppi, Gorilla Glass 2
Operační systémAndroid 4.1.2 Jelly Bean + nadstavba LG
Procesor a paměť2-jádrový 1,2 GHz procesor Qualcomm Snapdragon 400
1 GB RAM, vnitřní paměť 4 GB + paměťové karty microSD (až 32 GB)
Fotoaparát5 Mpx, autofocus, LED blesk, nahrávání HD videa
Baterie2460 mAh
Obsah baleníUSB adaptér, USB kabel, pecková sluchátka
Cena a dostupnost6 000 Kč, únor 2014

Design a zpracování: plasty kam se podíváš

V kategorii, do které LG Optimus F6 patří, nemůžeme čekat bůhvíjak kvalitní materiály. Také L6 je celé vyrobené z lesklých plastů, i když se zvrásněnými boky snaží imitovat broušený kov. To se projevuje také na dílenském zpracování, které si sice nezaslouží zdrcující kritiku, ale skákat dva metry do vzduchu z něj pravděpodobně také nebudete. Vinu na tom nesou zejména tenká plastová záda telefonu, která překrývají výměnný akumulátor a sloty na microSIM a microSD kartu. Vyznačují se hned několika nepříliš lichotivými vlastnostmi: jdou příliš snadno sejmout, na druhou stranu se špatně k telefonu „přicvakávají“ a aby toho nebylo málo, při silném stisku dost vržou. Jinak ale zpracování telefonu nelze vytknout téměř nic, odhlédneme-li od zad, vše drží na svém místě bez jakékoli vůle, a to včetně hardwarových tlačítek na boku přístroje.

Už na první pohled si všimnete, že právě bočních kláves nalezneme na Optimusu F6 více, než je obvyklé. Regulaci hlasitosti a zamykací klávesu doplňuje ještě jedno tlačítko navíc, na které si lze nastavit spuštění libovolné aplikace. V továrním nastavení slouží klávesa k vytvoření screenshotu obrazovky, který můžete v aplikaci QuickMemo doplnit o kresbu, text nebo jakoukoli jinou poznámku. To je sice bezesporu praktické, jen je třeba si odmyslet fakt, že se toto bonusové tlačítko nachází přímo naproti zamykací klávese. Dlouhou dobu se tedy budete učit mezi těmito dvěma tlačítky rozlišovat, a i tak zřejmě místo pořízení screenshotu telefonu několikrát omylem zamknete.

Na těle telefonu nalezneme i senzorové klávesy v klasické sestavě „Zpět“ a „Menu“. Proč na druhém zmíněném tlačítku výrobci i přes schopnosti operačního systému Android ve verzi 4.x stále trvají, zůstává záhadou. Mezi senzorovými klávesami se vyjímá hardwarový home button, jehož obvod slouží zároveň jako velmi silná stavová dioda. Její světlo je tak výrazné, že telefon nemůžete s čistým svědomím nechat vedle postele horní stranou vzhůru. S železnou pravidelností bude totiž spáče v místnosti obtěžovat a majitel telefonu bude opakovaně žádán o vyhození přístroje z pokoje (vyzkoušeno za vás).

Design nezbývá než hodnotit jako elegantní, byť nepříliš originální. U LG Optimus F6 se setkáváme už několikátou inkarnací černého kvádru se zaoblenými hranami. Na druhou stranu, vše působí jako harmonický celek a ostudu ve společnosti vám levné LG neudělá.

To však platí jen do okamžiku, kdy telefon vyndáte z kapsy saka a začnete ho používat v běžném životě. První, co vás uhodí do očí, jsou otisky prstů na displeji. Optimus F6 patří podle mých subjektivních dojmů do skupiny snadno zapatlatelných telefonů, a to už příliš parády neudělá. O to menší bude majitelovo nadšení, když po pár dnech užívání zjistí, že má navíc zadní kryt plný mikroškrábanců, a to přesto, že s telefonem prokazatelně nikde neházel ani jej neválel v písku nebo mezi brusnými kotouči. Děsím se toho, jak bude Optimus F6 vypadat po několika měsících.

Výdrž baterie: nenápadný rekordman

Už během prvních pár dní užívání LG Optimus F6 mi však bylo jasné, že co se baterie týče, skutečně se není čeho obávat. I když kapacita 2460 mAh nevypadá jako bůhvíjak vysoké číslo, LG s tímto akumulátorem dokáže dělat hotové divy. Nebojím se dokonce říct, že Optimus F6 vydrží nejdéle ze všech telefonů, které jsem měl kdy v ruce. Ať jsem přístroj ždímal jak jsem chtěl, vždy jsem přišel z práce domů s hodnotou 40% zbývající hodnoty nabití na displeji. Toto se týká tvrdého pracovního režimu s několika desítkami hovorů denně včetně psaní SMS a push synchronizací dvou e-mailových účtů. Musím se však přiznat, že jsem na telefonu příliš nepřehrával video, ani nehrál hry, což může jeho výdrž podstatně zkrátit.

Co se výdrže baterie týče, neodpustím si malou perličku. O víkendu, kdy se mi několik hodin povedlo netelefonovat a nepsat zprávy, vydržel Optimus F6 neuvěřitelné čtyři hodiny nabitý na plných sto procent. A to přesto, že jsem displej rozsvěcel a několikrát zkontroloval účty sociálních sítí. I tohle udělá dojem.

Displej a ovládání: plynulost po korejsku

Chci displej s vysokým rozlišením, nebo telefon s nízkou cenovkou? To je kruciální otázka, kterou by si měl před nákupem položit každý zájemce o nový telefon. Rozměry obrazovky 4,5 palce sice vybízejí k osazení telefonu HD panelem, pak by ale F6 nestál šest, ale možná osm tisíc. Displej o rozlišení qHD navíc ostudu neudělá: má příjemné realistické barvy a uživatelům, na které přístroj míří, rozhodně nepřijde na mysl hledat s lupou hranaté okraje písmen a jednotlivé pixely. Už jen proto, že najít by je dokázal jen opravdový hnidopich.

Ani tento náš modelový „běžný uživatel“ nejspíš nepochopí, kam se poděl snímač okolního světla. Ten kupodivu F6 schází a jde tak o jednu z mála těžko odpustitelných vad telefonu. Situaci se snaží zachránit rychlý přístup k nastavení jasu displeje hned z vysouvací lišty, ale příliš se to nedaří: každý pohyb po displeji navíc zkrátka obtěžuje, ať si říká kdo chce, co chce.

 
 

Nutno ale přiznat, že ovládání jasu představuje jeden z pouhé hrstky případů, kdy LG uživatele něčím obtěžuje. A nad tím je nutné se pozastavit. Nebývá zvykem, aby telefon, který pohání dvoujádrový 1,2 GHz procesor doplněný 1 GB operační paměti, podával takové výkony v plynulosti a odladěnosti prostředí. Za celé dva týdny používání jsem nezpozoroval jediný zásek ani zpomalení při spouštění aplikací. LG dokonce netrpí ani zdlouhavým vykreslováním ikonek a widgetů na ploše, což je vlastnost, za kterou by nejeden uživatel androidových telefonů zabíjel. Telefon se na pár vteřin zpomalí jen při opravdu náročných úlohách: synchronizaci velkého objemu dat (například v několik let nepromazané mailové schránce) nebo načítání složitějších webových stránek.

 
 

Pozoruhodné výkony předváděl Optimus F6 i v graficky náročnějších hrách typu Zen Pinball nebo Gravity. I když jsem se jmenovitě u těchto her ve slabších telefonech často setkal s tím, že aplikace zkrátka kvůli nedostatku výkonu spadla, v LG vše běželo zcela plynule i po delší dobu hraní.

 
 

Právě geeky a hračičky prostředí LG Optimus F6 potěší asi nejvíce. Už se stalo zvykem, že grafická nadstavba nad Androidem 4.1 je v podání telefonů korejského výrobce plně personalisovatelná. Zatímco u ostatních výrobců jste rádi, když dokážete nastavit složení přepínačů v notifikační liště, LG jde ještě dál. Nabízí několik grafických schémat, fontů použitelných pro popisky, ale v neposlední řadě umožňuje i měnit ikony jednotlivých aplikací a hrát si s animačními přechody pracovních ploch. Přizpůsobit si lze také zamykací obrazovku: nejen že vám Optimus F6 umožní poskládat si na ni čtyři zástupce aplikací, navíc ale nabízí i několik vzhledů použitých hodin, včetně zobrazení kalendáře.

Telefon v praxi: drobné zádrhely

V LG upravili také aplikace pro telefonování a psaní zpráv, někdy k dobrému, jindy k horšímu. I v SMS aplikaci si můžete například změnit grafické schéma editoru. Zklamání mi však připravila nativní LG klávesnice. Ta sice podporuje přehršle slovníků pro prediktivní psaní, které jsou navíc nadprůměrně kvalitní. Pokud si však zvolíte ten český, zůstanete omezeni pouze na rozložení klávesnice QWERTY. Pro obvyklejší QWERTZ musíte přepnout do angličtiny, tím se ovšem zase ochudíte o predikci slov.

 
 

Během telefonování si budete pochvalovat také velmi kvalitní zvuk linoucí se ze sluchátka. Ten umocňuje i podpora HD voice, jakkoli je v tomto režimu zvuk LG méně kvalitní, než u konkurentů z vyšších tříd. Pokud však srovnáme zvuk sluchátka a zvuk reproduktoru hlasitého odposlechu, je na první poslech patrný diametrální rozdíl. Repráček zní plechově, zcela postrádá basy a ještě mírně rezonuje. Špatný dojem bohužel umocňuje i nepříliš silný vibrační motorek, který má na svědomí řadu zmeškaných hovorů v kapse silnějších jeansů. A nejde jen o hovory: dlouho jsem si například myslel, že Optimus F6 nedokáže vibrovat po stisku senzorových kláves. Omyl – dovede to. Jen to absolutně není cítit.

 
 

Mezi upravené aplikace se řadí také kalendář a webový prohlížeč – zde se však jedná o změny k lepšímu. U obou oceňuje spodní lištu, která se dá vysunout ze spodního okraje displeje a vždy vám po vysunutí nějak zpříjemní práci. V browseru na sobě nese rychlý přístup do záložek a na domovskou stránku, v kalendáři pak rozpůlí displej na dvě různě velké části. V horní nalezneme měsíční náhled, ve spodní pak libovolný další. I když se podobný funkce hodí spíš pro rozlehlejší displeje, i na 4,5palcovém zobrazovači jde o užitečnou fičurku.

 
 

Kancelářské použití telefonu usnadňuje i další vychytávka, která je vlastní pouze telefonům LG vyšších tříd: funkce Qslide. Jde o schopnost telefonu na popředí běžících aplikací otevřít ještě dva programy v menších oknech. Nejde samozřejmě otevřít libovolnou aplikaci, ale jen předem určené programy, jmenovitě: videopřehrávač, browser, poznámkový blok, kalendář a kalkulačku. Z vyšších tříd pochází také funkce, kterou u jiných telefonů této cenové kategorie nepamatuji: LG umí snímat, zda sledujete jeho displej, a podle toho přizpůsobuje prodlevu svého uzamčení. Je to ta samá funkce, která byla ještě před pár měsíci doměnou vlajkových lodí mobilního světa. Na rozdíl od mých zkušeností s telefony Samsung, které s technologií sledování pohledu přišly, funguje u LG naprosto spolehlivě.

Uživatele na druhou stranu nejspíš nepotěší malý prostor v paměti telefonu. Vnitřní paměť má totiž kapacitu pouhopouhé 4 GB, přičemž po zapnutí na vás zbyde jen něco málo přes 1,5 GB. Vybavení paměťovkou se pak stává povinností. Ani tehdy však nemáte vyhráno.

 
 

Musím totiž potvrdit zkušenosti některých zahraničních uživatelů, kteří si stěžují na to, že Optimus F6 nedokáže s paměťovými kartami optimálně pracovat. Osobně jsem se sice nesetkal s často popisovanými potížemi, kdy telefon údajně oznamoval malou kapacitu karty i v případě, že nic takového ani zdaleka nehrozilo. Můj kousek LG Optimus F6 pro změnu nedokázal paměťovou kartu rozpoznat po připojení k počítači, a tvrdošíjně ve všech režimech nabízel k práci pouze vnitřní prostor samotného telefonu. Doufám, že se jedná pouze o chybu, kterou LG dokáže rychle napravit.

Multimédia: slabý foťák, skvělá výbava

Stejně jako vše na LG Optimus F6, také fotoaparát i přes hardwarová omezení startuje bleskurychle. První momentku od spuštění aplikace vyfotíte už cca za dvě vteřiny, ale dost pravděpodobně vás zklame. Jakýkoli rychlejší pohyb se na fotografiích rozmazává, v tmavém prostředí fotoaparát špatně ostří, a příliš světlé plochy naopak přepaluje. To, co ztrácí na obrazových kvalitách se pak u LG snažili dohnat vybavením fotoaplikace. Velmi zajímavá je například možnost nechat zachycovat momentky ještě před tím, než stisknete spoušť. Logicky by tak měly jít vyfotit rychle se pohybující předměty, které by vám jinak z obrazu utekly. Výsledek je však bohužel stále stejný: místo zamýšlené scény pravidelně naleznete na fotce jen rozmazané siluety.

Jak už je u LG zvykem, fotit můžeme i vyslovením určitého slova. Kromě obligátního „cheese“ (sýr), si můžeme vybrat například ještě „liči“ nebo „whisky“. Nevím, zda je to v anglofonních zemích běžné slovo, které má vyvolat na fotografiích dojem úsměvu, v našich končinách bych ale doporučoval držet se obligátního sýru.


Dojem z fotoaparátu nevylepší ani video, a to přesto, že LG dovede točit ve fullHD rozlišení. Kontury ve videu se smývají, o nějaké ostrosti nemůže být řeč a ani plynulostí natáčení v pohybu se LG Optimus F6 chlubit nemůže.

 
 

To, co Optimus F6 ztráci v oblasti focení, více než štědře vynahrazuje u ostatních multimédií. Hudební přehrávač zvládne snad všechny myslitelné formáty včetně OGG a FLAC a jako bonus nabízí grafický ekvalizér. To samé v bledě modrém platí i pro videopřehrávač, který se nezalekne ani českých titulků, ani formátu MKV. Navíc umožňuje přetáčení videa a regulaci jasu gesty na displeji. Ve výčtu multimediálních funkcí nechybí ani FM rádio vybavené RDS a pamětí.

 

Bonusová výbava: aplikace na přání

LG Optimus F6 je telefon, který trpí řadou nedostatků společných pro Androidy nižších tříd. Na druhou stranu, jeho softwarová výbava v ničem nepokulhává za daleko vybavenějšími modely. Ba naopak: právě bonusový obsah telefonu představuje u Optimusu F6 snad ten největší tahák.

Už na začátku jsem zmínil podporu rychlých dat LTE, jejichž pokrytí se zejména ve větších městech stává čím dál běžnější záležitostí. To ale zdaleka není vše: přítomnost NFC a dokonce Infraportu – to už je opravdu na pováženou.

 

Infračervený port ve spojení s aplikací QuickRemote promění telefon v ovladač domácí elektroniky, který funguje překvapivě jednoduše a přitom spolehlivě. Mezi užitečné aplikace bezesporu patří také program na bezdrátové sdílení obsahu přes Wi-Fi, čtečka dokumentů MS Office (bohužel bez možnosti editace) nebo třeba slovník QuickTranslate, který umí překládat nápisy, které zachytíte fotoaparátem (češtinu však mezi nabízenými jazyky nehledejte).

 

V telefonu ale samozřejmě najdete i spoustu bloatwaru, který jen zbytečně zabírá místo: například vlastní LG obchod s aplikacemi. Teď ovšem přichází zlatý hřeb: všechny aplikace, výrobce, které v telefonu mít nechcete, můžete z Optimusu F6 odinstalovat. Kéž by se z tohoto přístupu poučili i ostatní producenti telefonů.

Závěr

Za necelých šest tisíc nabízí LG Optimus F6 opravdu hodně muziky. Dech beroucí je například odladění systému nebo bonusové vybavení. V dané kategorii bohužel panuje obrovská konkurence. A ta pochází dokonce i z domácí stáje – jmenovitě jde o LG Optimus L9 II s HD displejem a větší vnitřní pamětí. F6 má ovšem zase větší baterii a LTE. Do střední třídy svou cenou nedávno spadlo také špičkové Blackberry Z10 anebo výprodejová Nokia Lumia 920. To všechno jsou telefony, které F6 překonávají minimálně dílenským zpracováním. Nové LG to proto bude mít mimořádně těžké a všem zájemcům musím doporučit, aby chvíli počkali. Až se korejský telefon trochu rozšíří, bude zlevňovat.

Co se nám líbí?Co se nám nelíbí?
Plus plynulé prostředíPlus přehršle plastů
Plus výbava z vyšší třídyPlus malá vnitřní paměť
Plus extrémní výdrž na jedno nabitíPlus slabší fotoaparát
Sledujte nás v Google Zprávách

Komentáře

Samsung Galaxy A56 a A36 5Gpixel-counter

Nejnovější články