Recenze Samsung Galaxy S23+ – Stále pevně na vrcholu

  • Samsung se letos vytáhl s opravdu kvalitními modely Galaxy S23
  • V redakci jsme tentokrát otestovali „pluskovou“ verzi
  • Je to nejlepší vlajka na trhu?
Samsung Galaxy S23+ v celé své kráse

Samsung Galaxy S23+ v celé své kráse | foto: vlastní

Jihokorejský Samsung je dlouhodobou jedničkou na trhu mezi smartphony. Tuto pozici si nedrží jen tak, ale hlavně díky svému přístupu. Mnoho let se setkáváme s vlajkovými kousky, které Samsung pojmenovává jako Galaxy S. Letošní rok jsme se dočkali již řady Galaxy S23, která přinesla rovnou tři modely.

Galaxy S23+ je telefon, který se snaží dobít trůn nejen Android telefonů. A co mu k tomu pomůže? Výrobce vsadil na prémiový design, jenž jde ruku v ruce se zpracováním. Výbava nezanechala nic náhodě a máme tu prakticky to nejlepší, co je k dispozici. Konstruktéři se pochopitelně zaměřili taktéž na fotoaparáty. Novinka od Samsungu toho ale nabízí mnohem více!

Samsung Galaxy S23+: specifikace

Konstrukce kov a sklo, 157,8 × 76,2 × 7,6 mm, 196 g, zvýšená odolnost IP68
Displej 6,6″, Dynamic AMOLED 2X, 48-120 Hz, 2400 × 1080 px, poměr stran 20:9, jemnost 399 ppi
Operační systém Android 13 + One UI 5.1
Čipset 8jádrový, 3,36 GHz, Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2
Paměť 8 GB RAM, úložiště 512 GB (UFS 4.0), nemá MicroSD slot
Fotoaparát tři (50 Mpx hlavní 85° + 12 Mpx širokoúhlý 120° + 10 Mpx teleobjektiv 80°), clona f/1.8 + f/2.2 + f/2.4, OIS, 3× optický zoom, umělá inteligence, LED; přední 12 Mpx 80°, clona f/2.2
LTE 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz
Technologie Dual SIM, 5G, Bluetooth 5.3, NFC, GPS, Wi-Fi 6E, USB-C, čtečka otisků v displeji, čtečka obličeje, stereo reproduktor
Baterie 4 700 mAh, rychlonabíjení 45 W, bezdrátové 10 W
Cena a dostupnost od 29 999 Kč, únor 2023

Obsah balení

  • telefon Samsung Galaxy S23+
  • jehla na SIM
  • USB-C / USB-C kabel
  • technická brožurka a základní průvodce

Jen nutný základ

Jakmile si zakoupíte telefon za zhruba 30 tisíc korun, očekáváte prémiový zážitek. A to nejenom u samotného telefonu, ale taktéž u jeho balení. To se u Galaxy S23+ bohužel nestane, jelikož Samsung krabičku ochudil prakticky o všechno, co je možné. Jakmile ji tedy otevřete, tak na vás vykoukne pouze zakoupený smartphone.

Dále je zde potřebná dokumentace, metrový USB-C kabel a jehla pro vytažení šuplíku na SIM kartu. Nic víc již v balení nenaleznete. A to ani adaptér do sítě. Pokud tedy nemáte z předchozích telefonů, tak si jej budete muset zakoupit. Na nějaký základní silikonový obal pak rovnou zapomeňte.

Balení je velice skromné

Balení je velice skromné | foto: vlastní

Prémiové materiály na nejvyšší úrovni

Řada Galaxy S od Samsungu se vždy pyšnila tím, že si konstruktéři a designéři dali na své práci záležet. Ve výsledku tak již řadu let dostáváme telefon, jenž nejen vypadá moderně, ale jeho zpracování je na té nejvyšší úrovni. To platí i pro nejnovější kousek Samsungu.

Novinka Galaxy S23+ vsadila na kov ve spolupráci se sklem. Dojem je opravdu dobrý, čemuž pomůže i příjemná váha 196 gramů, díky čemuž máte pocit, že v ruce držíte kus poctivé technologie.

Onen pocit při držení Galaxy S23+ je opravdu příjemný. Rám telefonu je totiž vyroben z kovu, díky čemuž zařízení příjemně chladí. Oblé rohy navíc pomáhají lepšímu úchopu. Malinko zamrzí lesklá úprava. Ta sice vypadá dobře a při různých světelných podmínkách rám lehce mění barvu, avšak je doslova magnetem na otisky a nečistoty. Oproti tomu skleněná záda výrobce již upravil matně. Mléčné sklo navíc tolik neklouže a prakticky zde nejde nic vidět. V nám testované bílé variantě to tomuto kousku navíc neskutečně sekne.

Opomenout samozřejmě nesmím ani zvýšenou odolnost dle certifikace IP68. Telefon by tedy měl vydržet i nějaký ten pád do vody. Z konstrukce bych ještě vypíchnul příjemné rozměry. Na výšku má novinka necelých 158 mm a na šířku 7,6 mm.

Rozměry jsou příjemné

Rozměry jsou příjemné | foto: vlastní

Minimalismus v hlavní roli

Design Samsungu Galaxy S23+ je prakticky vyšperkovaný do každého detailu, jelikož vychází z loňské Galaxy S22+ (recenze). I přesto tu ale máme malé rozdíly. Tak kupříkladu zadní sestava fotoaparátů. Ta se již nenachází v modulu, jenž je součástí rámu. Nově jsou čočky jednotlivě posazeny na záda. Vystupují jen lehce a jsou stejně velké. Tento způsob vypadá opravdu elegantně a minimalisticky.

Podíváme-li se na ostatní prvky telefonu, tak ty jsou pochopitelně rozmístěny po stranách. A rovnou začneme tou levou, která zůstala naprosto prázdná. Protější strana je již zajímavější. V horní části je umístěna kolébka hlasitosti, následovaná níže umístěným zamykacím tlačítkem. Vše je následně v optimální výšce pro jednoduché ovládání. V horní části je posléze pouze mikrofon pro zachycení zvuku při natáčení videa. Ve spodní části pak máme USB-C konektor, dva mikrofony a reproduktor.

Pohled na boční tlačítka

Pohled na boční tlačítka | foto: vlastní

Ten na práci nezůstal sám a je doplněn o druhý reproduktor nad displejem. Zvuk je následně téměř dokonalý. Nechybí basová složka, avšak telefon si poradí i s vokálními skladbami. Potěší také vysoká maximální hlasitost, kde reproduktory neztrácí na kvalitě. Malinko také již nakousnu displej. Ten je rovný bez zahnutí a s minimálními rámečky. Panel však pod sebou skrývá ultrasonickou čtečku otisků prstů. Ta je bohužel stejná jako loni. Rychlost i kvalita je sice špičková, avšak senzor je stále poměrně malý. Na trhu jsou dnes již větší, které jsou uživatelsky přívětivější.

Nejlepší displej na trhu

Ať už vlajkové modely od Samsungu byly více či méně povedené, tak jedno mají vždy perfektní – displej. Aktuální novinka Galaxy S23+ následně pokračuje v nastoleném trendu a má jeden z nejlepších panelů na trhu. Konkrétně se bavíme o 6,6palcovém Dynamic AMOLED displeji s rozlišením 2 400 × 1 080 pixelů.

Vzhledem k úhlopříčce se dostaneme na jemnost 399 bodů na palec, což je více než dostačující. Vývojáři z displejové divize Samsungu se zde zaměřili také na svítivost, kterou zde vytáhnuli na 1 750 nitů. To je opravdu působiví číslo, na které konkurence jen těžko hledá odpověď. Papírové předpoklady jsou tedy vynikající. Co reálné použití?

Displej je krásný

Displej je krásný | foto: vlastní

Chytrá rychlost i krásné barvy

Displej u Galaxy S23+ se pyšní opravdu skvělými parametry, které ale taktéž potvrzuje v reálném použití. Jak je u AMOLED panelů zvykem, tak zde máme krásné syté barvy a zobrazovač působí jako omalovánka. Barvy jsou opravdu výrazné, což ale nemusí sedět každému. Uživatel má však možnost upravit barevné podání a přizpůsobit jej svému stylu. Na výběr je mezi živým a přirozeným vzhledem, přičemž v obou režimech lze upravit vyvážení bíle barvy.

Pochvalu si tento panel následně zaslouží i za obnovovací frekvenci, která činí maximálně 120 Hz. Telefon si však sám dokáže nastavit rychlost, přičemž volí v rozmezí 48 až 120 Hz. Displej zkrátka běží na takové frekvenci, která je přímo úměrná k prováděné akci. Velice dobře si zde vede taktéž regulace jasu. Ta funguje spolehlivě a hlavně rychle. Navíc je zde ještě režim, kdy panel svítí až na oněch 1750 nitů, avšak pouze na 15 minut a uživatel jej využije opravdu jen k krajních případech. Ona viditelnost je totiž na vysoké úrovni.

Staré známé OneUI

Je to již řadu let, co se Samsungy potýkaly se špatnou pověstí díky systému. Mnoho uživatelů si stěžovalo na sekání v nadstavbě TouchWiz. I proto před několika lety přišla nová nadstavba – OneUI. A s tou se pochopitelně setkáváme i v modelu Galaxy S23+. Konkrétně se bavíme o OneUI 5.1, jenž je založena na Androidu 13.

Aktualizace systému

Aktualizace systému | foto: vlastní

Systém od Samsungu přetváří design k obrazu svému a navíc nabízí několik povedených funkcí. Důležité však je, jak se vývojářům podařila optimalizace. U vlajkového modelu zkrátka očekáváte bezproblémový zážitek, jehož dobrá optimalizace je naprosto zásadní. Jak se to tedy Samsungu zadařilo?

Systém OneUI 5.1 běží naprosto bezproblémově. Animace jsou plynulé, přechod mezi aplikacemi rychlý a telefon jen tak nezadýcháte. Nějaké záškuby se prakticky nevyskytly. Snad jen při spuštění aplikace fotoaparátu. V ten moment se animace občas lehce „zaškobrtnula“. Nejedná se však o nic závažného.

Galaxy S23+ v ruce

Galaxy S23+ v ruce | foto: vlastní

Elegantní design

Systém OneUI 5.1 se nese v duchu elegance. Vývojáři vsadili na jednoduchost, kterou skloubili s moderním minimalistickým vzhledem. Hned po spuštění na vás vykoukne domovská obrazovka, která obsahuje předinstalované aplikace.

Nechybí ani Microsoft balíček. Pokud jde o ostatní aplikace, tak ty se nachází v klasickém menu, které dobře známe i z jiných Android telefonů. Pro otevření této nabídky stačí prstem potáhnout nahoru. Opačným gestem následně zobrazíte nabídku přepínačů a notifikace.

Jakmile toto gesto provedete, zobrazí se základní přepínače jako je ovládání Wi-Fi, mobilních dat nebo Bluetooth. Po opakování zmiňovaného gesta se vyroluje rozšířená nabídka, kterou lze přidáním či odebráním přepínačů lehce upravit. Další gesto na domovské obrazovce funguje tahem doprava. Zde máme personalizované zprávy od Googlu. Celkově je ale OneUI dospělou nadstavbou, která je sice barevná, avšak nejedná se o nějaké extrémní omalovánky. Rozhodně se dá říci, že za léta vývoje Samsung našel svou tvář, která mu neskutečně sluší.

Povedená práce s notifikacemi

Smartphony jsou v dnešní době jakýmsi centrem zpráv a notifikací. Existuje spoustu různých aplikací, které slouží ke spojování s lidmi a různou komunikaci. Je tedy důležité, aby telefon uměl s příchozími upozorněními co nejlépe pracovat.

Novinka Galaxy S23+ to naštěstí zvládá opravdu skvěle. Hned zprvu se podíváme na populární funkci Always-On, která nechybí ani zde. Na zhasnutém displeji můžete neustále zobrazovat čas, stav baterie, informace o hudbě a příchozí notifikace. Samsung pak na této funkcionalitě ale zapracoval ještě více a jsou tedy přítomna různá nastavení.

Always-On displej

Always-On displej | foto: vlastní

Je zde třeba možnost, aby hodiny svítily na displeji celou dobu, určený čas nebo jen po klepnutí prstem na displej. V nastavení si lze upravit i styl hodin nebo barvu. Příjemnou funkcí je i zobrazení ikonky otisků prstů. Pakliže nevíte, kde prst přesně přiložit, tak toto značně pomůže.

Mezi další způsoby upozornění samozřejmě patří zvukové oznámení nebo vibrace. Mimochodem, haptická odezva je zde na vysoké úrovni a intenzitu lze jednoduše upravit. Zpět ale k notifikacím. Povedený způsob na upozornění při příchozím hovoru je i blikání blesku. To oceníte v situacích, kdy telefon máte na očích, avšak zvuk je ztlumený.

Další užitečná nastavení

Žhavá novinka Galaxy S23+ s novým systémem OneUI 5.1 nabízí spoustu možností, jak si svůj telefon upravit. Velice oblíbenou funkcí je boční panel. Na straně displeje se může zobrazit malý obdélníček, po jehož otevření vykouknou nejpoužívanější aplikace a opomenout nelze ani hlasové asistenty. K dispozici je ten od Googlu, ale i Bixby od Samsungu. Pokud patříte mezi fanoušky druhého zmiňovaného asistenta, tak Bixbyho vyvoláte hlasovým povelem „Hi Bixby“ nebo dlouhým stiskem zamykacího tlačítka.

Haló, Bixby, jsi tu?

Haló, Bixby, jsi tu? | foto: vlastní

Pakliže například spravujete sociální sítě firem či podobně, lze využít taktéž funkci duálních aplikací. Například tedy můžete mít v jediné aplikaci Facebook rovnou dva účty. Oblíbené je pochopitelně také ovládání jednou rukou.

Jednoduchým gestem lze zmenšit displej. Dále potěší možnost využívat mini aplikace nebo rozdělení obrazovky tak, že lze v jeden moment používat například Google Chrome a poznámky. Vzhledem k poměrně velkému displeji je tato funkce dosti pohodlná.

Jako poslední zmíním režim, jenž pravděpodobně ocení především starší lidé. Jedná se o Snadný režim, při kterém se zvětší ikonky aplikací a na obrazovku lehce přidáte kontakty pro rychlé vytáčení. Taktéž klávesnice je přizpůsobena pro pohodlnější psaní.

Chladný mistr výkonu

Od vlajkového telefonu, navíc kalibru Galaxy S23+, očekáváte naprostou špičku ve výkonu. V minulých letech však v tomto ohledu Samsung několikrát zklamal. Jak je totiž známo, tak na evropský trh posílali Jihokorejci ve svých vlajkových modelech čip Exynos, tedy procesor z vlastních dílen.

Ten však zaostával a konkurence byla dál. V nové vlajce se ale Samsung poučil a do Galaxy S23+ na všech trzích nasadil procesor Snapdragon 8 Gen 2, přičemž Qualcomm jej speciálně odladil pro potřeby Samsungu. Čip následně dostal k dispozici 8 GB RAM. Papírově to tedy zní velice dobře. Jak tomu ale je ve skutečném použití?

Jak se používá Galaxy S23+ v praxi?

Jak se používá Galaxy S23+ v praxi? | foto: vlastní

Pakliže jste náruživý hráč, Galaxy S23+ vás uspokojí ve všech ohledech. Bez problému si zde zahrajete ty nejnáročnější tituly na maximální výkon i při 120 Hz. Mohlo by se ale zdát, že telefonu bude dělat problém chlazení.

Procesor od Qualcommu je sice vysoce výkonný, avšak vyzařuje velké teplo. I proto konstruktéři v Samsungu v telefonu použili speciální odpařovací komoru, která odvádí skvělou práci. Telefon zůstává při normální teplotě i při delším hraní. S nepříjemným zahříváním se setkáte jen málokdy.

Jestli vás zajímají čísla, tak telefon byl prohnán také populárním benchmark testem AnTuTu. Zde si novinka vysloužila působivé skóre 1 167 281 bodů, což jej řadí mezi absolutní Android špičku.

Obstojná baterie s pomalým nabíjením

Do těla nového vlajkového modelu konstruktéři nacpali baterii o kapacitě 4 700 mAh. To je sice na dnešní dobu malý podprůměr, avšak samotné číslo není to nejdůležitější. V reálném použití s vámi Galaxy S23+ stráví bez problému celý den. A to v režimu, kdy často brouzdáte po internetu, posloucháte muziku, sledujete videa a fotíte. Jakmile tedy ráno v pět vypojím telefon z nabíječky, tak telefon vydrží bez problému až do desáté večer, kdy zobrazoval zhruba 20 % zbývající kapacity. V moment, kdy telefonu dáte zabrat méně, tak s vámi dokáže vydržet i dva dny.

Galaxy S23+

Galaxy S23+

A jak je to s nabíjením? Telefon podporuje rovnou dva způsoby – drátově a bezdrátově. Kabelem telefon nabijete maximální rychlostí 45 W, což je vcelku podprůměrné. Konkurence dnes kolikrát zvládne i 100 W. Rychlost tedy není zrovna nejlepší a na plnou kapacitu se dostanete za více než hodinu.

Bezdrátově to taktéž není sláva a spokojit se musíte jen s rychlostí 15 W. Potěší ale reverzní 4,5W nabíjení. Telefon dokáže dodat energii i jiným zařízením. Rychlost je pak ideální například pro chytré hodinky nebo sluchátka. Při tomto způsobu je však nabíjení dosti neúčinné, dochází ke značné ztrátě energie a telefon se zahřívá.

Snímek ze systému

Snímek ze systému Baterie | foto: vlastní

Ověřený fotoaparát

Modely Galaxy od Samsungu se vždy pyšnily kvalitními fotoaparáty. Nejinak tomu není ani v případě Galaxy S23+. A jaká je tedy sestava? Nejčastěji budete využívat hlavní fotoaparát s rozlišením 50 Mpx a světelností f/1.8. Mezi další technologie snímače patří optická stabilizace obrazu či Dual Pixel. Sekundární fotoaparát se zastavil na 10Mpx rozlišení se clonou objektivu f/2.4. Jedná se o teleobjektiv a podporuje trojnásobné optické přiblížení. Posledním členem party se stal ultraširoký senzor se záběrem 120° a rozlišením 12 Mpx.

Na papíře to tedy vypadá naprosto v pořádku, avšak bystré oko si mohlo povšimnout, že tu máme prakticky stejnou fotosestavu jako v modelu Galaxy S22+. A je tomu skutečně tak. Na první pohled se může zdát, že se Samsung příliš nesnažil a oproti loňské generaci tu nemáme nic nového. Fotky by tedy měly být stejné. Tak tomu ale není.

Focení s Galaxy S23+

Focení s Galaxy S23+ | foto: vlastní

Opatrně ale jistě kupředu

Trio fotoaparátů je sice stejné, avšak kvalita se posunula kupředu. Není to sice razantní skok, i tak je ale zřetelný. Hlavní fotoaparát je opravdu na nejvyšší úrovni. Jakmile máte kvalitní světelné podmínky, tak jsou výsledky naprosto ukázkové. Barvy jsou sice malinko sytější, avšak minimálně na krásném displeji Galaxy S23+ to funguje. Fotografie netrpí ani na detaily či ostrost. Problémem nejsou ani kraje fotek, i zde je dost detailů. Kvalita fotek navíc příliš neupadá ani s ubývajícím světlem. Za šera jsou snímky stále krásně prokreslené a barevně věrné. Taktéž detaily jsou více než uspokojivé.

Častým protivníkem snímačů je noc. Zde to ale neplatí a model Galaxy S23+ se s nočními fotografiemi popasoval téměř bez ztráty květinky. V nočních hodinách jsou fotky stále nadmíru kvalitní. Barvy jsou krásně prokreslené stejně jako věrnost detailů a ostrost. Ještě lepším výsledkům pomůže noční režim, jenž funguje i automaticky. Snímači se často podaří vytáhnout obstojný výsledek i v naprosto tmavých podmínkách. Práci s hlavním snímačem v Samsungu odvedli na jedničku.

Focení s Galaxy S23+

Focení s Galaxy S23+ | foto: vlastní

Oblíbeným snímačem je i onen 12Mpx ultraširoký senzor, který se ideálně hodí pro panoramatické fotografie. Jakmile máte dostatek světla, tak s fotkami není nejmenší problém. Máme tu krásně vykreslené detaily, potěší ostrost ale i barevné podání. Kvalita jde sice s ubývajícím světlem dolů, avšak díky automatickému nočnímu režimu jsou snímky stále na vysoké úrovni.

Poslední, avšak neméně důležitý, je teleobjektiv s trojnásobným optickým přiblížením. Díky tomu můžete jednoduše přibližovat fotografie, a to bez ztráty kvality. Fotky pořízené tímto snímačem jsou poměrně ostré a i barevně věrné. Na občasné focení naprosto stačí. Malým problémem je ale noc, kdy jde kvalita rapidně dolů. Teleobjektiv zkrátka potřebuje více světla. I tak se ale jedná o povedený nadprůměr. Potěší taktéž 30násobný digitální zoom. Ten však funguje na základě výřezu z hlavního snímače a kvalita je ucházející.

Fotoaparát

Fotoaparát | foto: vlastní

Opomenout pochopitelně nelze ani 12Mpx selfie fotoaparát. Ten možná nepatří mezi nejlepší, na sociální sítě ale stačí. Jako poslední si zmínku zaslouží video. Galaxy S23+ dokáže natáčet v rozlišení až 8K při 30fps. Doporučuji však 4K při 60 snímcích za vteřinu, kdy skvěle funguje OIS. Zaznamenaný zvuk je taktéž na vysoké úrovni a novinka z dílen Samsungu se dokáže rovnat i premiantovi v točení videa, jakým je například iPhone 14 Pro (recenze).

Aplikace s problémy

Malým neduhem a kaňkou na požitku z focení je aplikace. Ta sice nabízí různé režimy jako je RAW, portrét, panorama nebo super pomalá videa. Taktéž rozložení ovládacích prvků je ideální a vše je tam, kde to čekáte. Onen neduh je skryt v závěrce, které to trvá malinko déle. Obzvláště pokud fotíte více fotografií najednou.

Jak fotí Samsung Galaxy S23+?

Ukázka: klasické fotografie

Ukázka: ultra široké fotografie

Ukázka: 3× optický zoom

Ukázka: noční fotografie

Stále pevně na vrcholu

Nový Samsung Galaxy S23+ je opravdovým skvostem mezi telefony. Sice je pravdou, že oproti loňskému modelu nenabídne příliš změn, avšak posunul se v malých detailech, které telefon dělají opravdu skvělým. Mezi největší přednosti dozajista patří krásný displej, super výkon, povedený fotoaparát nebo více než kvalitní zpracování. Oproti tomu mohl Samsung malinko zapracovat na rychlosti nabíjení nebo senzoru otisků prstů. A co konkurence?

Tak kupříkladu jablečný Apple iPhone 14 Pro Max. Telefon zaujme svým 6,7palcovým OLED displejem s oblíbeným Dynamic Islandem. Další přednosti se týkají procesoru A16 Bionic, trojnásobného zadního fotoaparátu s hlavním 48Mpx snímačem, skvělého zpracování nebo systému iOS a jeho provázaností s ostatními produkty značky Apple.

Povedený je taktéž Google Pixel 7 Pro s čistým Androidem a ukázkovou softwarovou podporou. Výbava telefonu je na vysoké úrovni a čítá procesor Tensor G2, 12 GB RAM, trojnásobný zadní fotoaparát, 5 003mAh baterii nebo povedený 6,71palcový AMOLED displej.

Co se nám líbí? Co se nám nelíbí?
špičkové zpracování starší čtečka otisků prstů
nekompromisní výkon pomalé nabíjení baterie
kvalitní displej málo inovací
nadstavba OneUI 5.1
skvělé fotoaparáty

Nepřehlédněte

Diskuze

"Komentáře se nahrávají..."

Recenze Samsung Galaxy S23+ – Stále pevně na vrcholu

  • Samsung se letos vytáhl s opravdu kvalitními modely Galaxy S23
  • V redakci jsme tentokrát otestovali „pluskovou“ verzi
  • Je to nejlepší vlajka na trhu?
Samsung Galaxy S23+ v celé své kráse

Samsung Galaxy S23+ v celé své kráse | foto: vlastní

Jihokorejský Samsung je dlouhodobou jedničkou na trhu mezi smartphony. Tuto pozici si nedrží jen tak, ale hlavně díky svému přístupu. Mnoho let se setkáváme s vlajkovými kousky, které Samsung pojmenovává jako Galaxy S. Letošní rok jsme se dočkali již řady Galaxy S23, která přinesla rovnou tři modely.

Galaxy S23+ je telefon, který se snaží dobít trůn nejen Android telefonů. A co mu k tomu pomůže? Výrobce vsadil na prémiový design, jenž jde ruku v ruce se zpracováním. Výbava nezanechala nic náhodě a máme tu prakticky to nejlepší, co je k dispozici. Konstruktéři se pochopitelně zaměřili taktéž na fotoaparáty. Novinka od Samsungu toho ale nabízí mnohem více!

Samsung Galaxy S23+: specifikace

Konstrukce kov a sklo, 157,8 × 76,2 × 7,6 mm, 196 g, zvýšená odolnost IP68
Displej 6,6″, Dynamic AMOLED 2X, 48-120 Hz, 2400 × 1080 px, poměr stran 20:9, jemnost 399 ppi
Operační systém Android 13 + One UI 5.1
Čipset 8jádrový, 3,36 GHz, Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2
Paměť 8 GB RAM, úložiště 512 GB (UFS 4.0), nemá MicroSD slot
Fotoaparát tři (50 Mpx hlavní 85° + 12 Mpx širokoúhlý 120° + 10 Mpx teleobjektiv 80°), clona f/1.8 + f/2.2 + f/2.4, OIS, 3× optický zoom, umělá inteligence, LED; přední 12 Mpx 80°, clona f/2.2
LTE 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz
Technologie Dual SIM, 5G, Bluetooth 5.3, NFC, GPS, Wi-Fi 6E, USB-C, čtečka otisků v displeji, čtečka obličeje, stereo reproduktor
Baterie 4 700 mAh, rychlonabíjení 45 W, bezdrátové 10 W
Cena a dostupnost od 29 999 Kč, únor 2023

Obsah balení

  • telefon Samsung Galaxy S23+
  • jehla na SIM
  • USB-C / USB-C kabel
  • technická brožurka a základní průvodce

Jen nutný základ

Jakmile si zakoupíte telefon za zhruba 30 tisíc korun, očekáváte prémiový zážitek. A to nejenom u samotného telefonu, ale taktéž u jeho balení. To se u Galaxy S23+ bohužel nestane, jelikož Samsung krabičku ochudil prakticky o všechno, co je možné. Jakmile ji tedy otevřete, tak na vás vykoukne pouze zakoupený smartphone.

Dále je zde potřebná dokumentace, metrový USB-C kabel a jehla pro vytažení šuplíku na SIM kartu. Nic víc již v balení nenaleznete. A to ani adaptér do sítě. Pokud tedy nemáte z předchozích telefonů, tak si jej budete muset zakoupit. Na nějaký základní silikonový obal pak rovnou zapomeňte.

Balení je velice skromné

Balení je velice skromné | foto: vlastní

Prémiové materiály na nejvyšší úrovni

Řada Galaxy S od Samsungu se vždy pyšnila tím, že si konstruktéři a designéři dali na své práci záležet. Ve výsledku tak již řadu let dostáváme telefon, jenž nejen vypadá moderně, ale jeho zpracování je na té nejvyšší úrovni. To platí i pro nejnovější kousek Samsungu.

Novinka Galaxy S23+ vsadila na kov ve spolupráci se sklem. Dojem je opravdu dobrý, čemuž pomůže i příjemná váha 196 gramů, díky čemuž máte pocit, že v ruce držíte kus poctivé technologie.

Onen pocit při držení Galaxy S23+ je opravdu příjemný. Rám telefonu je totiž vyroben z kovu, díky čemuž zařízení příjemně chladí. Oblé rohy navíc pomáhají lepšímu úchopu. Malinko zamrzí lesklá úprava. Ta sice vypadá dobře a při různých světelných podmínkách rám lehce mění barvu, avšak je doslova magnetem na otisky a nečistoty. Oproti tomu skleněná záda výrobce již upravil matně. Mléčné sklo navíc tolik neklouže a prakticky zde nejde nic vidět. V nám testované bílé variantě to tomuto kousku navíc neskutečně sekne.

Opomenout samozřejmě nesmím ani zvýšenou odolnost dle certifikace IP68. Telefon by tedy měl vydržet i nějaký ten pád do vody. Z konstrukce bych ještě vypíchnul příjemné rozměry. Na výšku má novinka necelých 158 mm a na šířku 7,6 mm.

Rozměry jsou příjemné

Rozměry jsou příjemné | foto: vlastní

Minimalismus v hlavní roli

Design Samsungu Galaxy S23+ je prakticky vyšperkovaný do každého detailu, jelikož vychází z loňské Galaxy S22+ (recenze). I přesto tu ale máme malé rozdíly. Tak kupříkladu zadní sestava fotoaparátů. Ta se již nenachází v modulu, jenž je součástí rámu. Nově jsou čočky jednotlivě posazeny na záda. Vystupují jen lehce a jsou stejně velké. Tento způsob vypadá opravdu elegantně a minimalisticky.

Podíváme-li se na ostatní prvky telefonu, tak ty jsou pochopitelně rozmístěny po stranách. A rovnou začneme tou levou, která zůstala naprosto prázdná. Protější strana je již zajímavější. V horní části je umístěna kolébka hlasitosti, následovaná níže umístěným zamykacím tlačítkem. Vše je následně v optimální výšce pro jednoduché ovládání. V horní části je posléze pouze mikrofon pro zachycení zvuku při natáčení videa. Ve spodní části pak máme USB-C konektor, dva mikrofony a reproduktor.

Pohled na boční tlačítka

Pohled na boční tlačítka | foto: vlastní

Ten na práci nezůstal sám a je doplněn o druhý reproduktor nad displejem. Zvuk je následně téměř dokonalý. Nechybí basová složka, avšak telefon si poradí i s vokálními skladbami. Potěší také vysoká maximální hlasitost, kde reproduktory neztrácí na kvalitě. Malinko také již nakousnu displej. Ten je rovný bez zahnutí a s minimálními rámečky. Panel však pod sebou skrývá ultrasonickou čtečku otisků prstů. Ta je bohužel stejná jako loni. Rychlost i kvalita je sice špičková, avšak senzor je stále poměrně malý. Na trhu jsou dnes již větší, které jsou uživatelsky přívětivější.

Nejlepší displej na trhu

Ať už vlajkové modely od Samsungu byly více či méně povedené, tak jedno mají vždy perfektní – displej. Aktuální novinka Galaxy S23+ následně pokračuje v nastoleném trendu a má jeden z nejlepších panelů na trhu. Konkrétně se bavíme o 6,6palcovém Dynamic AMOLED displeji s rozlišením 2 400 × 1 080 pixelů.

Vzhledem k úhlopříčce se dostaneme na jemnost 399 bodů na palec, což je více než dostačující. Vývojáři z displejové divize Samsungu se zde zaměřili také na svítivost, kterou zde vytáhnuli na 1 750 nitů. To je opravdu působiví číslo, na které konkurence jen těžko hledá odpověď. Papírové předpoklady jsou tedy vynikající. Co reálné použití?

Displej je krásný

Displej je krásný | foto: vlastní

Chytrá rychlost i krásné barvy

Displej u Galaxy S23+ se pyšní opravdu skvělými parametry, které ale taktéž potvrzuje v reálném použití. Jak je u AMOLED panelů zvykem, tak zde máme krásné syté barvy a zobrazovač působí jako omalovánka. Barvy jsou opravdu výrazné, což ale nemusí sedět každému. Uživatel má však možnost upravit barevné podání a přizpůsobit jej svému stylu. Na výběr je mezi živým a přirozeným vzhledem, přičemž v obou režimech lze upravit vyvážení bíle barvy.

Pochvalu si tento panel následně zaslouží i za obnovovací frekvenci, která činí maximálně 120 Hz. Telefon si však sám dokáže nastavit rychlost, přičemž volí v rozmezí 48 až 120 Hz. Displej zkrátka běží na takové frekvenci, která je přímo úměrná k prováděné akci. Velice dobře si zde vede taktéž regulace jasu. Ta funguje spolehlivě a hlavně rychle. Navíc je zde ještě režim, kdy panel svítí až na oněch 1750 nitů, avšak pouze na 15 minut a uživatel jej využije opravdu jen k krajních případech. Ona viditelnost je totiž na vysoké úrovni.

Staré známé OneUI

Je to již řadu let, co se Samsungy potýkaly se špatnou pověstí díky systému. Mnoho uživatelů si stěžovalo na sekání v nadstavbě TouchWiz. I proto před několika lety přišla nová nadstavba – OneUI. A s tou se pochopitelně setkáváme i v modelu Galaxy S23+. Konkrétně se bavíme o OneUI 5.1, jenž je založena na Androidu 13.

Aktualizace systému

Aktualizace systému | foto: vlastní

Systém od Samsungu přetváří design k obrazu svému a navíc nabízí několik povedených funkcí. Důležité však je, jak se vývojářům podařila optimalizace. U vlajkového modelu zkrátka očekáváte bezproblémový zážitek, jehož dobrá optimalizace je naprosto zásadní. Jak se to tedy Samsungu zadařilo?

Systém OneUI 5.1 běží naprosto bezproblémově. Animace jsou plynulé, přechod mezi aplikacemi rychlý a telefon jen tak nezadýcháte. Nějaké záškuby se prakticky nevyskytly. Snad jen při spuštění aplikace fotoaparátu. V ten moment se animace občas lehce „zaškobrtnula“. Nejedná se však o nic závažného.

Galaxy S23+ v ruce

Galaxy S23+ v ruce | foto: vlastní

Elegantní design

Systém OneUI 5.1 se nese v duchu elegance. Vývojáři vsadili na jednoduchost, kterou skloubili s moderním minimalistickým vzhledem. Hned po spuštění na vás vykoukne domovská obrazovka, která obsahuje předinstalované aplikace.

Nechybí ani Microsoft balíček. Pokud jde o ostatní aplikace, tak ty se nachází v klasickém menu, které dobře známe i z jiných Android telefonů. Pro otevření této nabídky stačí prstem potáhnout nahoru. Opačným gestem následně zobrazíte nabídku přepínačů a notifikace.

Jakmile toto gesto provedete, zobrazí se základní přepínače jako je ovládání Wi-Fi, mobilních dat nebo Bluetooth. Po opakování zmiňovaného gesta se vyroluje rozšířená nabídka, kterou lze přidáním či odebráním přepínačů lehce upravit. Další gesto na domovské obrazovce funguje tahem doprava. Zde máme personalizované zprávy od Googlu. Celkově je ale OneUI dospělou nadstavbou, která je sice barevná, avšak nejedná se o nějaké extrémní omalovánky. Rozhodně se dá říci, že za léta vývoje Samsung našel svou tvář, která mu neskutečně sluší.

Povedená práce s notifikacemi

Smartphony jsou v dnešní době jakýmsi centrem zpráv a notifikací. Existuje spoustu různých aplikací, které slouží ke spojování s lidmi a různou komunikaci. Je tedy důležité, aby telefon uměl s příchozími upozorněními co nejlépe pracovat.

Novinka Galaxy S23+ to naštěstí zvládá opravdu skvěle. Hned zprvu se podíváme na populární funkci Always-On, která nechybí ani zde. Na zhasnutém displeji můžete neustále zobrazovat čas, stav baterie, informace o hudbě a příchozí notifikace. Samsung pak na této funkcionalitě ale zapracoval ještě více a jsou tedy přítomna různá nastavení.

Always-On displej

Always-On displej | foto: vlastní

Je zde třeba možnost, aby hodiny svítily na displeji celou dobu, určený čas nebo jen po klepnutí prstem na displej. V nastavení si lze upravit i styl hodin nebo barvu. Příjemnou funkcí je i zobrazení ikonky otisků prstů. Pakliže nevíte, kde prst přesně přiložit, tak toto značně pomůže.

Mezi další způsoby upozornění samozřejmě patří zvukové oznámení nebo vibrace. Mimochodem, haptická odezva je zde na vysoké úrovni a intenzitu lze jednoduše upravit. Zpět ale k notifikacím. Povedený způsob na upozornění při příchozím hovoru je i blikání blesku. To oceníte v situacích, kdy telefon máte na očích, avšak zvuk je ztlumený.

Další užitečná nastavení

Žhavá novinka Galaxy S23+ s novým systémem OneUI 5.1 nabízí spoustu možností, jak si svůj telefon upravit. Velice oblíbenou funkcí je boční panel. Na straně displeje se může zobrazit malý obdélníček, po jehož otevření vykouknou nejpoužívanější aplikace a opomenout nelze ani hlasové asistenty. K dispozici je ten od Googlu, ale i Bixby od Samsungu. Pokud patříte mezi fanoušky druhého zmiňovaného asistenta, tak Bixbyho vyvoláte hlasovým povelem „Hi Bixby“ nebo dlouhým stiskem zamykacího tlačítka.

Haló, Bixby, jsi tu?

Haló, Bixby, jsi tu? | foto: vlastní

Pakliže například spravujete sociální sítě firem či podobně, lze využít taktéž funkci duálních aplikací. Například tedy můžete mít v jediné aplikaci Facebook rovnou dva účty. Oblíbené je pochopitelně také ovládání jednou rukou.

Jednoduchým gestem lze zmenšit displej. Dále potěší možnost využívat mini aplikace nebo rozdělení obrazovky tak, že lze v jeden moment používat například Google Chrome a poznámky. Vzhledem k poměrně velkému displeji je tato funkce dosti pohodlná.

Jako poslední zmíním režim, jenž pravděpodobně ocení především starší lidé. Jedná se o Snadný režim, při kterém se zvětší ikonky aplikací a na obrazovku lehce přidáte kontakty pro rychlé vytáčení. Taktéž klávesnice je přizpůsobena pro pohodlnější psaní.

Chladný mistr výkonu

Od vlajkového telefonu, navíc kalibru Galaxy S23+, očekáváte naprostou špičku ve výkonu. V minulých letech však v tomto ohledu Samsung několikrát zklamal. Jak je totiž známo, tak na evropský trh posílali Jihokorejci ve svých vlajkových modelech čip Exynos, tedy procesor z vlastních dílen.

Ten však zaostával a konkurence byla dál. V nové vlajce se ale Samsung poučil a do Galaxy S23+ na všech trzích nasadil procesor Snapdragon 8 Gen 2, přičemž Qualcomm jej speciálně odladil pro potřeby Samsungu. Čip následně dostal k dispozici 8 GB RAM. Papírově to tedy zní velice dobře. Jak tomu ale je ve skutečném použití?

Jak se používá Galaxy S23+ v praxi?

Jak se používá Galaxy S23+ v praxi? | foto: vlastní

Pakliže jste náruživý hráč, Galaxy S23+ vás uspokojí ve všech ohledech. Bez problému si zde zahrajete ty nejnáročnější tituly na maximální výkon i při 120 Hz. Mohlo by se ale zdát, že telefonu bude dělat problém chlazení.

Procesor od Qualcommu je sice vysoce výkonný, avšak vyzařuje velké teplo. I proto konstruktéři v Samsungu v telefonu použili speciální odpařovací komoru, která odvádí skvělou práci. Telefon zůstává při normální teplotě i při delším hraní. S nepříjemným zahříváním se setkáte jen málokdy.

Jestli vás zajímají čísla, tak telefon byl prohnán také populárním benchmark testem AnTuTu. Zde si novinka vysloužila působivé skóre 1 167 281 bodů, což jej řadí mezi absolutní Android špičku.

Obstojná baterie s pomalým nabíjením

Do těla nového vlajkového modelu konstruktéři nacpali baterii o kapacitě 4 700 mAh. To je sice na dnešní dobu malý podprůměr, avšak samotné číslo není to nejdůležitější. V reálném použití s vámi Galaxy S23+ stráví bez problému celý den. A to v režimu, kdy často brouzdáte po internetu, posloucháte muziku, sledujete videa a fotíte. Jakmile tedy ráno v pět vypojím telefon z nabíječky, tak telefon vydrží bez problému až do desáté večer, kdy zobrazoval zhruba 20 % zbývající kapacity. V moment, kdy telefonu dáte zabrat méně, tak s vámi dokáže vydržet i dva dny.

Galaxy S23+

Galaxy S23+

A jak je to s nabíjením? Telefon podporuje rovnou dva způsoby – drátově a bezdrátově. Kabelem telefon nabijete maximální rychlostí 45 W, což je vcelku podprůměrné. Konkurence dnes kolikrát zvládne i 100 W. Rychlost tedy není zrovna nejlepší a na plnou kapacitu se dostanete za více než hodinu.

Bezdrátově to taktéž není sláva a spokojit se musíte jen s rychlostí 15 W. Potěší ale reverzní 4,5W nabíjení. Telefon dokáže dodat energii i jiným zařízením. Rychlost je pak ideální například pro chytré hodinky nebo sluchátka. Při tomto způsobu je však nabíjení dosti neúčinné, dochází ke značné ztrátě energie a telefon se zahřívá.

Snímek ze systému

Snímek ze systému Baterie | foto: vlastní

Ověřený fotoaparát

Modely Galaxy od Samsungu se vždy pyšnily kvalitními fotoaparáty. Nejinak tomu není ani v případě Galaxy S23+. A jaká je tedy sestava? Nejčastěji budete využívat hlavní fotoaparát s rozlišením 50 Mpx a světelností f/1.8. Mezi další technologie snímače patří optická stabilizace obrazu či Dual Pixel. Sekundární fotoaparát se zastavil na 10Mpx rozlišení se clonou objektivu f/2.4. Jedná se o teleobjektiv a podporuje trojnásobné optické přiblížení. Posledním členem party se stal ultraširoký senzor se záběrem 120° a rozlišením 12 Mpx.

Na papíře to tedy vypadá naprosto v pořádku, avšak bystré oko si mohlo povšimnout, že tu máme prakticky stejnou fotosestavu jako v modelu Galaxy S22+. A je tomu skutečně tak. Na první pohled se může zdát, že se Samsung příliš nesnažil a oproti loňské generaci tu nemáme nic nového. Fotky by tedy měly být stejné. Tak tomu ale není.

Focení s Galaxy S23+

Focení s Galaxy S23+ | foto: vlastní

Opatrně ale jistě kupředu

Trio fotoaparátů je sice stejné, avšak kvalita se posunula kupředu. Není to sice razantní skok, i tak je ale zřetelný. Hlavní fotoaparát je opravdu na nejvyšší úrovni. Jakmile máte kvalitní světelné podmínky, tak jsou výsledky naprosto ukázkové. Barvy jsou sice malinko sytější, avšak minimálně na krásném displeji Galaxy S23+ to funguje. Fotografie netrpí ani na detaily či ostrost. Problémem nejsou ani kraje fotek, i zde je dost detailů. Kvalita fotek navíc příliš neupadá ani s ubývajícím světlem. Za šera jsou snímky stále krásně prokreslené a barevně věrné. Taktéž detaily jsou více než uspokojivé.

Častým protivníkem snímačů je noc. Zde to ale neplatí a model Galaxy S23+ se s nočními fotografiemi popasoval téměř bez ztráty květinky. V nočních hodinách jsou fotky stále nadmíru kvalitní. Barvy jsou krásně prokreslené stejně jako věrnost detailů a ostrost. Ještě lepším výsledkům pomůže noční režim, jenž funguje i automaticky. Snímači se často podaří vytáhnout obstojný výsledek i v naprosto tmavých podmínkách. Práci s hlavním snímačem v Samsungu odvedli na jedničku.

Focení s Galaxy S23+

Focení s Galaxy S23+ | foto: vlastní

Oblíbeným snímačem je i onen 12Mpx ultraširoký senzor, který se ideálně hodí pro panoramatické fotografie. Jakmile máte dostatek světla, tak s fotkami není nejmenší problém. Máme tu krásně vykreslené detaily, potěší ostrost ale i barevné podání. Kvalita jde sice s ubývajícím světlem dolů, avšak díky automatickému nočnímu režimu jsou snímky stále na vysoké úrovni.

Poslední, avšak neméně důležitý, je teleobjektiv s trojnásobným optickým přiblížením. Díky tomu můžete jednoduše přibližovat fotografie, a to bez ztráty kvality. Fotky pořízené tímto snímačem jsou poměrně ostré a i barevně věrné. Na občasné focení naprosto stačí. Malým problémem je ale noc, kdy jde kvalita rapidně dolů. Teleobjektiv zkrátka potřebuje více světla. I tak se ale jedná o povedený nadprůměr. Potěší taktéž 30násobný digitální zoom. Ten však funguje na základě výřezu z hlavního snímače a kvalita je ucházející.

Fotoaparát

Fotoaparát | foto: vlastní

Opomenout pochopitelně nelze ani 12Mpx selfie fotoaparát. Ten možná nepatří mezi nejlepší, na sociální sítě ale stačí. Jako poslední si zmínku zaslouží video. Galaxy S23+ dokáže natáčet v rozlišení až 8K při 30fps. Doporučuji však 4K při 60 snímcích za vteřinu, kdy skvěle funguje OIS. Zaznamenaný zvuk je taktéž na vysoké úrovni a novinka z dílen Samsungu se dokáže rovnat i premiantovi v točení videa, jakým je například iPhone 14 Pro (recenze).

Aplikace s problémy

Malým neduhem a kaňkou na požitku z focení je aplikace. Ta sice nabízí různé režimy jako je RAW, portrét, panorama nebo super pomalá videa. Taktéž rozložení ovládacích prvků je ideální a vše je tam, kde to čekáte. Onen neduh je skryt v závěrce, které to trvá malinko déle. Obzvláště pokud fotíte více fotografií najednou.

Jak fotí Samsung Galaxy S23+?

Ukázka: klasické fotografie

Ukázka: ultra široké fotografie

Ukázka: 3× optický zoom

Ukázka: noční fotografie

Stále pevně na vrcholu

Nový Samsung Galaxy S23+ je opravdovým skvostem mezi telefony. Sice je pravdou, že oproti loňskému modelu nenabídne příliš změn, avšak posunul se v malých detailech, které telefon dělají opravdu skvělým. Mezi největší přednosti dozajista patří krásný displej, super výkon, povedený fotoaparát nebo více než kvalitní zpracování. Oproti tomu mohl Samsung malinko zapracovat na rychlosti nabíjení nebo senzoru otisků prstů. A co konkurence?

Tak kupříkladu jablečný Apple iPhone 14 Pro Max. Telefon zaujme svým 6,7palcovým OLED displejem s oblíbeným Dynamic Islandem. Další přednosti se týkají procesoru A16 Bionic, trojnásobného zadního fotoaparátu s hlavním 48Mpx snímačem, skvělého zpracování nebo systému iOS a jeho provázaností s ostatními produkty značky Apple.

Povedený je taktéž Google Pixel 7 Pro s čistým Androidem a ukázkovou softwarovou podporou. Výbava telefonu je na vysoké úrovni a čítá procesor Tensor G2, 12 GB RAM, trojnásobný zadní fotoaparát, 5 003mAh baterii nebo povedený 6,71palcový AMOLED displej.

Co se nám líbí? Co se nám nelíbí?
špičkové zpracování starší čtečka otisků prstů
nekompromisní výkon pomalé nabíjení baterie
kvalitní displej málo inovací
nadstavba OneUI 5.1
skvělé fotoaparáty

Nepřehlédněte

Diskuze

"Komentáře se nahrávají..."